Тұрғын үйлердегi пәтерлер мен тұрғын үй-жайларларды меншiктенушiлердiң кооперативтерiнiң жер учаскелерiне меншiк құқығын ресiмдеу жөнiндегi НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасы Мемжеркомы 1997 жылғы 18 ақпан Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 19 наурызда тіркелді. Тіркеу N 272. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
1. Осы нұсқаулық "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына , "Жер учаскелерiне жеке меншiк құқығын және жер пайдалану құқығын беру тәртiбi жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 20 маусымдағы N 760 қаулысына сәйкес әзiрлендi және пәтерлердi меншiктенушiлердiң кооперативтерiнiң, тұрғын, үй кооперативтерiнiң және жай серiктестiктердiң жер учаскелерiне құқығын ресiмдеу мәселелерiн реттейдi.
2. Кооператив жерге тиiстi құқығын ресiмдеу үшiн жер учаскесiн беру құқығына не жергiлiктi атқарушы органға жер учаскесiне меншiк құқығын беру туралы арызымен өтiнiш етiп бiлдiредi.
3. Арызды жергiлiктi атқарушы орган Мемжеркомның аумақтық органына жерге орналастыру жобасын және атқарушы органның жер учаскесiне меншiк құқығын беру туралы шешiмiнiң жобасын әзiрлеу үшiн жiбередi.
4. Мемжеркомның аумақтық органы жер учаскесiне меншiк құқығын беру туралы жерге орналастыру жобасын әзiрлейдi.
5. Кооперативке тұрғын үйлердi және оларға қызмет көрсету үшiн жер учаскелерi жеке меншiк құқығында берiледi.
5.1. Кооперативке жер учаскесi бөлiнбейтiн жеке жер учаскесi ретiнде белгiленген кадастрлық нөмiрiмен берiледi.
5.2. Ғимаратта үй-жайлардың бiрнеше меншiк иелерi (оның iшiнде мемлекеттiк) болған жағдайда барлық жер учаскелерiне бiрыңғай кадастрлық нөмiр берiлiп барлық үй-жайлардың меншiк иелерiмен бірге кооперативке ортақ үлестiк меншiк құқығы берiледi.
5.3. Кооператив мүшелерiнiң жер үлесi, егер де меншiк иелерiнiң келiсiмiмен белгiленбесе, меншiк иесiнiң үй-жайының пайдалы көлемi барлық үйдiң пайдалы көлемiне және осы кооперативке бөлiнген жер учаскесiнiң пайдалы көлемiне қатысты анықталады.
5.4. Кооператив мүшелерi емес, бiрақ та жылжымайтын мүлiгi бар заңды және жеке тұлғалардың жер үлесi оларға тиiстi пайдалы көлемнiң барлық үйдiң пайдалы көлемiне және үйдiң орналасқан жер учаскесiнiң көлемiне қатыстылығында анықталады.
5.5. Кооперативтiң үй маңындағы аумағы онда басқа жылжымайтын мүлiк иелерi болған жағдайда ортақ меншiк (жер пайдалану) құқығында берiледi.

Указания по оформлению прав на земельные участки кооперативам собственников квартир (КСК)* и нежилых помещений в жилых домах. (* - Кооператив собственников квартир (в дальнейшем именуемый - КСК)
Утверждены постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству 18 февраля 1997 года. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 1997 г. N 272. Отменены - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
1. Настоящие Указания разработаны в соответствии с Указом  Президента Республики Казахстан "О земле", имеющим силу Закона, постановлением  Правительства Республики Казахстан N 760 от 20 июня 1996 года "Об утверждении Положения о порядке предоставления права частной собственности на земельные участки и право землепользования" и регулируют вопрос оформления прав на земельный участок КСК, жилищным кооперативам и простым товариществам.
2. Для оформления соответствующих прав на землю КСК обращаются в местный исполнительный орган, обладающий правом предоставления земельных участков, с заявлением о предоставлении права собственности на земельный участок.
3. Местный исполнительный орган направляет заявление в территориальный орган Госкомзема для разработки землеустроительного проекта и подготовки проекта решения исполнительного органа о предоставлении права собственности на земельный участок.
4. Территориальные органы Госкомзема разрабатывают землеустроительный проект о предоставлении прав собственности на земельный участок.
5. Земельные участки для эксплуатации и обслуживания жилых домов предоставляются КСК на праве частной собственности.
5.1. Земельный участок предоставляется КСК как самостоятельный неделимый земельный участок с определенным кадастровым номером.
5.2. При наличии в здании нескольких собственников помещений, в том числе государственных, КСК предоставляется право общей долевой собственности со всеми собственниками помещений с присвоением всему земельному участку единого кадастрового номера.
5.3. Земельная доля членов КСК, если не установлена соглашением собственников, определяется как соотношение полезной площади помещения собственника к полезной площади всего дома и площади земельного участка, отводимого данному кооперативу.
5.4. Юридическим и физическим лицам, не являющимся членами кооператива, но имеющим недвижимость, земельная доля определяется соотношением принадлежащей им полезной площади к полезной площади всего дома и площади земельного участка под домом.
5.5. Придомовая территория КСК, при наличии на ней других собственников недвижимости, предоставляется на праве общей долевой собственности (землепользовании).

5.6. Кооператив мүшелерi емес заңды және жеке тұлғалардың үй маңындағы жер учаскесiн пайдаланулары сервитут шартында пайда болуы мүмкiн.
6. Кооперативтiң жер учаскелерiнiң шекараларын белгiлеу барысында мына ережелердi сақтау мiндеттi болып табылады:
- кооператив құрылғанға дейiн осы учаскелерге тиiстi құқық алған, меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерiнiң шекаралары мен көлемдерi қайта қарауға жатпайды;
- кооперативтiң аумағында уақытша жер пайдалану құқығында жер учаскесiн иеленген заңды және жеке тұлғалар өздерiнiң құқықтарын шарт мерзiмi бiткенге дейiн сақтайды;
- кооперативтiң жер учаскесiнiң шекарасынан ортақ пайдаланымдағы аумақтар, сондай-ақ магистральды инженерлiк коммуникациялар алып жатқан аумақтар шығарылып тасталады;
- басқа адамдардың жер учаскесiнiң шекараларындағы оларға қажеттi объектiлердi (магистральды инженерлiк коммуникациялар, жаяу адам өтетiн жерлер және учаскеден тысқары орналасқан объектiлерге баратын өткелдер алып жатқан немесе орналасуына арналған, егер оларға өзгеше бару мүмкiншiлiгi болмаса, сондай-ақ ортақ пайдаланымдағы объектiлерге қажеттi жерүстi және жерасты кеңiстiктiң бөлiктерiн) пайдалану құқығы қамтамасыз етiлуi тиiс.
7. Кооперативтердiң тапсырыстары бойынша жерге орналастыру жұмыстары "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар жарлығының 111-бабының 2-тармағына сәйкес, олардың қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
8. Кооперативтердiң жер учаскесiне құқығын ресiмдеу үшiн мынадай қосымша құжаттар қажет:
- кооперативтiң тiркелуi туралы куәлiгiнiң нотариальды бекiтiлген көшiрмесi;
- заң органдарында тiркелген кооперативтiң жарғысының көшiрмесi;
- тұрғын үйдi (тұрғын үйлердi) және басқа жылжымайтын мүлiктi (газгольдерлердi, бассейiндердi, қоршауларды, балалар алаңшаларын және т.б.) ТКШ АК-ның балансынан кооператив балансына қабылдау-тапсыру актiсiнiң көшiрмесi.
- 1:500 - 1:2000 масштабтағы топографиялық суретке түсiру. Топографиялық суретке түсiрудiң жоспары барлық инженерлiк коммуникацияларды және үйлестiру кестесiн көрсетiп жердiң қазiргi жай-күйiн бейнелеуi тиiс;
- кооперативтiң жер учаскесiнiң шекаралары шектес жер пайдаланушылармен келiсiлуi тиiс. Шектес адамның қол қою және мөр басылған түрiндегi келiсiмiнiң қорытындылары топографиялық жоспарды бейнеленедi.

5.6. Использование придомового земельного участка юридическими и физическими лицами, не являющимися членами кооператива, может возникать на условиях сервитута.
6. При установлении границ земельного участка КСК обязательными являются следующие правила:
- не подлежат пересмотру границы и размеры земельных участков собственников и землепользователей, получивших соответствующее право на эти участки до создания КСК;
- юридические и физические лица, занимающие земельные участки на территории КСК на праве временного пользования, сохраняют свои права до окончания срока договора;
- из границ земельного участка КСК исключаются территории общего пользования, а также территории, занятые транспортными и магистральными инженерными коммуникациями;
- границы должны быть согласованы со всеми смежными собственниками земельных участков или со смежными землепользователями;
- должны быть обеспечены права других лиц на пользование необходимыми для них объектами (частями подземного и надземного пространства, занятыми или предназначенными для размещения магистральных инженерных коммуникаций, пешеходными проходами и проездами к объектам, расположенным за пределами участка, если иной доступ к ним невозможен, а также к необходимым объектам общего пользования) в границах земельного участка.
7. Землеустроительные работы, согласно статьи 111 пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан "О земле", имеющего силу Закона, выполняются по заявкам КСК за их счет.
8. Дополнительные документы, необходимые для оформления права на земельный участок КСК:
- нотариально заверенная копия свидетельства о регистрации КСК;
- копия устава КСК, зарегистрированного в органах юстиции;
- копия акта приема-передачи жилого дома (жилых домов) и другой недвижимости (газгольдеры, бассейны, заборы, детские площадки и т.д) с баланса АО ЖКХ района на баланс КСК;
- топографическая съемка в масштабе 1:500 - 1:2000. План топографической съемки должен отображать современное состояние местности с показом всех инженерных коммуникаций и координатную сетку;
- границы земельного участка КСК должны быть согласованы со смежными землепользователями. Результаты согласования в виде росписи и печати смежника отображаются на топоплане.