Тауарлардың шығу сертификатының шынайылығын растау туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетi 1997 жылғы 21 сәуiрдегi N 58-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 21 сәуір тіркелді. Тіркеу N 289. Күші жойылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 22 қаңтардағы N 21 бұйрығымен. ~V011446
Кеден органдарының кеден төлемдерi мен салықтарды толық алуына әсер ететiн тауарлардың шыққан елiн анықтау жөнiндегi кедендiк бақылауды күшейту мақсатында бұйырамын:
1. Кеден органының жеке тауарлардың шыққан елiн растауының тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Тәртiптiң 1-қосымшасында көрсетiлген тауарларға қатысты кеден төлемдерi мен салықтарды төлеу бойынша жеңiлдiктер тауарлардың шығу сертификатының шынайылығы расталған жағдайда берiледi деп белгiленсiн.
3. Осы бұйрықпен белгiленген тауарлардың шыққан елiн растау тәртiбi өздерiне қатысты қолданылатын тауарлардың тiзбесiне өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзу кедендiк бақылауды өткiзу практикасын талдау мен жалпылап қорыту ескерiле отырып жүргiзiледi деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кеден комитетiнiң Баспасөз
қызметi осы бұйрықтың ережелерiн бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
5. Осы бұйрықты алғаннан кейiн Кеден басқармалары мен кедендер
бастықтары оның ережелерiн барлық мүдделi адамдарға жеткiзудi қамтамасыз
етсiн.
6. Осы бұйрықты орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк Кеден комитетi Төрағасының Бiрiншi орынбасары В. Кирдановқа
жүктелсiн.
7. Осы бұйрықты баспасөзде жариялағаннан кейiн бiр ай өткен күнi
күшiне енедi.
Төраға
ҚР МКК-iнiң
бұйрығына
1-қосымша
Кеден органының жеке тауарлардың шыққан елiн
растауының тәртiбi
1. Тiзбесi 1-қосымшада келтiрiлген тауарлардың шығу сертификаттары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кеден комитетiне ұсынылуға жатады.
Тiзбесi 2-қосымшада келтiрiлген тауарлардың шығу сертификаттары қызметiнiң аймағында осы тауарлардың кедендiк ресiмделуi жүргiзiлетiн Кеден басқармалары мен кедендерге ұсынылуға жатады.
2. Осы Тәртiптiң 1-тармағында көрсетiлген тауарларға қатысты кеден төлемдерiн төлеу бойынша жеңiлдiктер тауарлардың шығу сертификатының шынайылығы расталған жағдайда берiледi.
3. Тауарлардың шығу сертификатының шынайылығы растауға мүдделi адам тиiстi кеден органына жазбаша сұрау салу мен тауарларды шығу сертификатының керегiнше ресiмделiнген бланкiсiнiң түпнұсқасын жiбередi.
Сұрау салу тауарлардың шығу сертификатының шынайылығын растау үшiн қажеттi барлық мәлiметтердi қамтуы керек. Сұрау салуға тауарлардың сынамалары мен үлгiлерi, олардың сипаттамалары, суреттерi, бейнелерi, сызбалары, коммерциялық және осы тауардың шыққан елiнiң аумағында толық ұқсатудан куәлендiретiн немесе жеткiлiктi түрде ұқсатылғанын куәлендiретiн кез келген басқа да құжаттар қоса тiркелуi тиiс.

О подтверждении достоверности сертификата происхождения
Приказ Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 12 марта 1997 г. N 58-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 1997 г. N 289. Утратил силу - приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов РК от 22 января 2001 г. N 21 ~V011446
В целях усиления контроля по определению страны происхождения товаров, влияющего на полноту взимания таможенными органами таможенных платежей и налогов
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Порядок подтверждения таможенным органом страны происхождения отдельных товаров.
2. Установить, что льготы по уплате таможенных платежей и налогов в отношении товаров, указанных в Приложении 1 к Порядку предоставляются при условии подтверждения достоверности сертификатов происхождения товаров.
3. Установить, что внесение изменений и дополнений в перечень товаров, в отношении которых применяется установленный настоящим Приказом порядок подтверждения страны происхождения товаров производится Управлением Таможенных доходов, исходя из анализа и обобщения практики проведения таможенного контроля.
4. Пресс-службе Государственного Таможенного комитета Республики Казахстан осветить положения настоящего Приказа в средствах массовой информации.
5. Начальникам Таможенных управлений и таможен при получении
настоящего Приказа обеспечить доведение его положений до всех
заинтересованных лиц.
6. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на
Первого заместителя Председателя Государственного Таможенного
комитета Республики Казахстан В.Кирданова.
7. Настоящий Приказ вступает в силу через месяц с даты его
опубликования в прессе.
Председатель
Приложение 1
к приказу ГТК РК
от 12.03.97 г. 58-П
Порядок подтверждения таможенным органом
страны происхождения отдельных товаров
1. Сертификаты происхождения товаров, перечень которых приведен в Приложении 1, подлежат представлению в Государственный Таможенный комитет Республики Казахстан.
Сертификаты происхождения товаров, перечень которых приведен в Приложении 2, подлежат представлению в Таможенные управления и таможни, в регионе деятельности которых будет проводиться таможенное оформление данных товаров.
2. Льготы по уплате таможенных платежей в отношении товаров, указанных в п. 1 настоящего Порядка, предоставляются при условии подтверждения достоверности сертификатов происхождения товаров.
3. Лицо, заинтересованное в подтверждении достоверности сертификата происхождения товаров, направляет в соответствующий таможенный орган письменный запрос и оригинал надлежащим образом оформленного бланка сертификата происхождения товаров.
Запрос должен содержать все сведения, необходимые для подтверждения достоверности сертификата происхождения товара. К запросу должны прилагаться пробы и образцы товаров, их описание, фотографии, рисунки, чертежи, коммерческие и иные документы, любые другие необходимые сведения, свидетельствующие о том, что данный товар полностью произведен или был подвергнут достаточной перераработке на территории страны происхождения.

4. Тауарлардың шығу сертификатының шынайылығын растауға өтiнiштi барлық талап етiлген мәлiметтер мен құжаттар ұсынылған жағдайда ол алынған күннен кейiнгi 10 күн iшiнде тиiстi кеден органы қарайды.
Кеден органы мемлекеттiк органдардан немесе өзге ұйымдардан ұсынылған мәлiметтердi растау үшiн қосымша құжаттарды сұрастырған жағдайда өтiнiштi қарау мерзiмi осындай құжаттар түскен күннен бастап есептеледi.
Тауарлардың шығу сертификатының шынайылығын растауға өтiнiштi қараудың жалпы мерзiмi үш айдан аспауы керек.
5. Тауардың шығу сертификаты жарамды деп танылған жағдайда "Қызметтiк белгiлер үшiн" бағанында (N 4 - "А" нысаны бойынша тауарлардың шығу сертификаты үшiн, N 5 - "СТ-1" нысаны бойынша тауарлардың шығу сертификаты үшiн) тиiстi кеден органының өкiлеттi лауазымды адамының қолымен куәлендiрiлетiн" сертификат жарамды деп танылған" жазуы жазылады.
6. Жоғары тұрған кеден органы егер төменгi тұрған кеден органы тауарлардың шығу сертификатын жарамды деп тану жөнiнде толық немесе шек келтiретiн ақпарат негiзiнде шешiм қабылдаса, сондай-ақ қолданылып жүрген тауарлардың шыққан елiн анықтау ережелерiнiң бұзылғандығы белгiлi болған жағдайда осындай шешiмнiң күшiн жоюға құқылы.
7. Осы Тәртiптiң 1-тармағында көрсетiлген тауарларды кедендiк ресiмдеу тауардың шығу сертификатының көшiрмесiнiң (түпнұсқасы растау үшiн жiберiледi) негiзiнде жүргiзiледi, кеден бажы Кеден тарифiнiң ставкалары бойынша алынады.
8. Осы Тәртiптiң 7-тармағында көрсетiлген тауарларға қатысты ТМД-ге қатысушы мемлекеттердiң аумақтарынан шыққан тауарлар үшiн көзделген кеден төлемдерiн төлеу бойынша жеңiлдiктер қолданылмайды.
9. Осы Тәртiптiң 7-тармағында көрсетiлген тауарларға қатысты шынайылығы керегiнше расталған тауарлардың шығу сертификаты ұсынылғаннан кейiн преференциалдық режим қалпына келтiрiледi.
Шынайылығы керегiнше расталған тауарлардың шығу сертификатын кеден
органына ұсынудың ең ұзақ мерзiмi - кеден органының жүк декларациясын
қабылдағаннан күнiнен кейiн бiр жыл.
Аталған мерзiм өткен соң кеден баждарының төленген және алынған
сомалары бойынша шағымдары кеден органдары қабылдамайды және кеден
баждарының төленген сомаларын қайтару жүргiзiлмейдi.
Төленген салықтардың сомаларын қайтару Қазақстан Республикасының
қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
10. Тауарлардың шығу сертификатының шынайылығын растауды ҚР МКК
атынан Кеден кiрiстерi басқармасы жүргiзедi.

4. Заявления на подтверждение достоверности сертификата происхождения товара рассматриваются соответствующим таможенным органом в течение 10 дней со дня его получения при условии представления всех требуемых сведений и документов.
В случае, если таможенный орган запрашивает у государственных органов и/или иных организаций дополнительные документы в подтверждение представленных сведений, срок рассмотрения заявления исчисляется с даты поступления таких документов.
Общий срок рассмотрения заявления на подтверждение достоверности сертификата происхождения товара не должен превышать трех месяцев.
5. В случае признания сертификата происхождения товара действительным в графе "Для служебных отметок" (N 4 - для сертификата происхождения товаров по форме "А", N 5 - для сертификата происхождения товаров по форме "СТ-1") производится запись "Сертификат признан действительным", которая заверяется подписью уполномоченного должностного лица соответствующего таможенного органа.
6. Вышестоящий таможенный орган вправе отменить решение о признании действительным сертификата происхождения товара, принятое нижестоящим таможенным органом, если такое решение принято на основе неполной или недостоверной информации, а также в случае установления нарушений действующих правил определения страны происхождения товаров.
7. Таможенное оформление товаров, указанных в п. 1 настоящего Порядка, производится на основании копии сертификата происхождения товара, (оригинал направляется для подтверждения), таможенная пошлина взимается по ставкам Таможенного тарифа.
8. В отношении товаров, указанных в п. 7 настоящего Порядка, льготы по уплате налогов, предусмотренные для товаров, происходящих с территории государств-участников СНГ, не применяются.
9. В отношении товаров, указанных в п. 7 настоящего Порядка, восстанавливается преференциальный режим по предоставлению сертификата происхождения, достоверность которого подтверждена надлежащим образом.
Максимальный срок предоставления таможенным органам сертификата происхождения, достоверность которого подтверждена надлежащим образом, - один год с даты принятия таможенным органом грузовой декларации.
По истечении указанного срока претензии по уплаченным и взысканным суммам таможенных пошлин таможенными органами не принимаются и возврат уплаченных сумм таможенных пошлин не производится.
Возврат уплаченных сумм налогов производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. От имени ГТК РК подтверждение достоверности сертификатов происхождения товаров производится Управлением таможенных доходов.

11. Тауарлардың шығу сертификатының шынайылығын растауды Кеден
басқармалары мен кедендерiнiң атынан кеден төлемдерi бөлімдерi жүргiзедi.
Кеден органының
жеке тауарлардың
шыққан елiн
растауының тәртiбiне
1-қосымша
Тауарлардың шығу сертификаттары Қазақстан
Республикасы Мемлекеттiк Кеден комитетiне
ұсынылуға жататын тауарлардың тiзбесi
______________________________________________________
СЭҚ ТН       Тауарлардың      Шыққан
бойынша      қысқаша          елi
тауар коды   атауы
______________________________________________________
1701 99 100  Ақ қант          ТМД-ге қатысушы
мемлекеттер
______________________________________________________
0902 10 000  Шай              ТМД-ге қатысушы
0902 30 000                   мемлекеттер
______________________________________________________
Кеден органының
жеке тауарлардың
шыққан елiн
растауының тәртiбiне
2-қосымша
Тауарлардың шығу сертификаттары Кеден басқармалары
мен кедендерге ұсынылуға жататын тауарлардың тiзбесi
______________________________________________________
СЭҚ ТН       Тауарлардың      Шыққан
бойынша      қысқаша          елi
тауар коды   атауы
______________________________________________________
0901 21 00   Қуырылған        ТМД-ге қатысушы
0901 22 000  кофе             мемлекеттер
______________________________________________________
8471         Ақпаратты        ТМД-ге қатысушы
автоматты түрде  мемлекеттер
өңдейтiн
машиналар мен
олардың блоктары
______________________________________________________

11. От имени Таможенных управлений и таможен подтверждение достоверности сертификатов происхождения товаров производится отделами таможенных платежей.
Приложение 1
к Порядку подтверждения
таможенным органом
страны происхождения
отдельных товаров
Перечень товаров, по которым Сертификаты
происхождения товаров подлежат представлению
в Государственный Таможенный комитет
Код товара по    |    Краткое наименование   |   Страна
ТН ВЭД        |          товара           |   происхождения
-------------------------------------------------------------------
1701 99 100             Сахар белый                Государства-
участники СНГ
0902 10 000             Чай                        Государства-
0902 30 000                                        участники СНГ
Приложение 2
к Порядку подтверждения
таможенным органом
страны происхождения
отдельных товаров
Перечень товаров, по которым Сертификаты
происхождения товаров подлежат представлению
в Таможенные управления и таможни
Код товара по      | Краткое наименование     |    Страна
ТН ВЭД          |       товара             |    происхождения
--------------------------------------------------------------------
0901  2100             Кофе жареный                 Государства-
0901 22 000                                         участники СНГ
8471                   Машины для автоматической    Государства-
обработки информации         участники СНГ
и их блоки