Жиынтық табысты есептеудiң тәртiбi туралы Нұсқаманы бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1997 жылғы 2 ақпандағы N 2 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 мамырда тіркелді. Тіркеу N 306 Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-Ө ~V021782 бұйрығымен.
Еңбек министрлiгiнiң 1996 жылғы 10 маусымдағы N 2 бұйрығымен бекiтiлген аз қамтылған отбасыларына адрестiк көмек көрсету үшiн отбасының жиынтық табысын есептеудiң тәртiбi туралы Нұсқамаға өзгерiстер енгiзiлуiне байланысты бұйырамын:
1. Жиынтық табысты есептеудiң тәртiбi туралы Нұсқама бекiтiлсiн.
2. Еңбек министрлiгiнiң 1996 жылғы 10 маусымдағы N 2 бұйрығымен бекiтiлген аз қамтылған отбасыларына адрестiк әлеуметтiк көмек көрсету үшiн отбасының жиынтық табысын есептеудiң тәртiбi туралы бұйрығы күшiн жойды деп есептелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 1997 ж. 2 сәуiрдегi N 2 бұйрығымен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Статистикалық Агентствосы Төрағасының 1997 ж. 28 наурыздағы N З-1-14/124 бұйрығымен, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлiп, бекiтiлдi
Жиынтық табысты есептеудiң тәртiбi туралы
Нұсқама
1. Жалпы ереже
1.1. Отбасы мүшесiнiң жиынтық табысына Қазақстан Республикасында және
одан тысқары жерлерде сол кезде ақшалай немесе заттай белгiленген
табыстың, алу көздерiне қарамастан, барлық түрi енедi, оларға:
1) еңбекақы түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк қызметтен алынатын табыс;
3) мүлiктей табыс;
4) мемлекеттiк және мемлекеттiк емес зейнетақылар, шәкiртақылар,
жәрдемақылар, өтемақылар* және әлеуметтiк қолдаудың басқа да түрлерi;
Ескерту:
<*>
Балалы отбасыларына берiлетiн бiрыңғай
жәрдемақыдан, жалғыз тұратын зейнеткерлерге ақшалай
немесе заттай түрiнде берiлетiн өтемақыдан, қайтыс
болғанда жерлеуге және бала туғанда берiлетiн
бiржолғы жәрдемақылардан басқалары.
5) балаларға және асырауындағы басқаларға алатын алименттер;
6) мертiгiуiне немесе денсаулығына өзгелеу зақым келуiне байланысты
өтем ретiнде алынатын бiржолғы сомалар;
7) ақшалай және зат түрiнде алған ұтыстар;
8) жеке меншiк қосалқы шаруашылықтан (соның iшiнде қорадағы малдан үй маңындағы учаскеден, бау-бақшадан, саяжайлық учаскеден алынатын табыстар).
II. Еңбекақы түрiнде алынатын табыстар
Еңбекақы түрiнде алынатын табыстарға мыналар жатады:
2.1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Статистикалық Агентствосының Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Мемлекеттiк банкiмен, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп жөнiндегi Ұлттық комиссиясымен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiмен келiсе отырып 1996 жылғы 19 желтоқсандағы N 50 V960244_ қаулысымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1997 жылғы 16 желтоқсанда N 244 болып тiркелген жалданып жұмыс iстейтiндердiң статистикалық саны және жалақысы жөнiндегi Нұсқаманың 6.1. және 6.3. бөлiмдерiнде көрсетiлген ақшалай және заттай жалақылардың, сондай сыйақылардың үстемелер мен әлеуметтiк жеңiлдiктердiң барлық түрлерi (қаржыландыру көздерiне қарамастан, қызметкерлерге заңғы сәйкес негiзгi жұмыс орны сияқты қосымша жұмыс орны бойынша жұмыс iстемеген уақыттарына төленетiн ақшалай сомаларды қоса алғанда).

Об утверждении Инструкции "О порядке исчисления совокупного дохода"
Приказ Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 апреля 1997 г. N 2 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 1997 г. N 306 Утратил силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13.02.2002г. № 31-п ~V021782
В связи с внесением изменений в Инструкцию "О порядке исчисления совокупного дохода семьи для оказания адресной социальной помощи малообеспеченным семьям", утвержденную приказом Министра труда П.Крепака N 2 от 10.06.96 г. приказываю:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке исчисления совокупного дохода".
2. Считать утратившим силу приказ Министра труда П.Крепака за N 2 от 10 июня 1996 г. об утверждении Инструкции "О порядке исчисления совокупного дохода семьи для оказания адресной социальной помощи малообеспеченным семьям".
Министр
Утверждена приказами Министра
труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 2 от 2 апреля 1997 г. и Директора Нацстатагентства Республики Казахстан N Р-1-14\124 от 26 марта 1997 г. по согласованию с Минэкономики и Минфином Республики Казахстан
ИНСТРУКЦИЯ
"О ПОРЯДКЕ ИСЧИСЛЕНИЯ СОВОКУПНОГО ДОХОДА"
1. Общее положение
1.1. В совокупный доход члена семьи включаются все виды доходов, полученных в Республике Казахстан и за ее пределами, независимо от источников получения, в денежной или натуральной форме за установленный период времени, включая:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда;
2) доходы от предпринимательской деятельности;
3) имущественный доход;
4) государственные и негосударственные пенсии, стипендии, пособия, компенсации *) и другие виды социальной поддержки;
5) полученные алименты на детей и других иждивенцев;
6) единовременные суммы, полученные в порядке возмещения ущерба, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья;
*)Сноска. Кроме единого пособия семьям с детьми, компенсаций одиноко проживающим пенсионерам в денежной и натуральной форме, единовременных пособий на погребение и при рождении ребенка.
7) выигрыши в денежной и натуральной форме;
8) доходы от личного подсобного хозяйства (в том числе домашнего скота, приусадебного участка, огорода, дачного участка).
II. Доходы, получаемые в виде оплаты труда
К доходам, получаемым в виде оплаты труда, относятся:
2.1. Все виды заработков, а также премий, доплат, надбавок и социальных льгот, указанных в разделах 6.1 и 6.2 Инструкции по статистике численности и заработной платы работающих по найму, утвержденной постановлением Нацстатагенства Республики Казахстан от 19 декабря 1996 г. N 50 V960244_ но согласованию с Минэкономики Республики Казахстан, Минфином Республики Казахстан, Минтрудсоцзащиты Республики Казахстан, Нацгосбанком Республики Казахстан, Нацкомиссией по бухучету Республики Казахстан, Государственным налоговым комитетом Республики Казахстан и зарегистрированной в Минюсте Республики Казахстан 16 января 1997 г. за N 244, в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования), включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством за непроработанное время, как по основному месту работы, так и по совместительству.

2.2. Жалақыны есептеген кезде есепке алынбайтын және кәсiпорынның
(ұйымның) қаражаты есебiнен төленетiн, 7.1. (81-тармақтан басқасы); 7.2.;
7.3 (бала туғанда және қайтыс болғанда берiлетiн жәрдемақылардан басқа)
бөлiмдердегi басқа да төлемдер; 7.4. 86, 87-тармақтар.
2.3. Сонымен бiрге отбасының жиынтық табысының құрамына, контракт
бойынша әскери қызмет атқарып жүрген әскери қызметшiлердiң және iшкi iстер
органдарының қатардағы және басқарушы құрамы адамдарының ақшалай
жабдықталымдары да енедi.
III. Кәсiпкерлiк қызметтен алынатын табыстар
3.1. Кәсiпкерлiк қызметтен алынатын табыстарға мыналар жатады:
1) өнiмдердi (жұмысты, қызметтi) сатудан түсетiн табыс;
2) тауарлы-материалдық құнды заттарды, мүлiктердi сату кезiнде
олардың құнын инфляцияға бейiмдеп түзетуге байланысты бағаның өсiмiнен
түсетiн табыстар;
3) өткiзу операцияларынан тыс табыстар, соның iшiнде:
- проценттерден түсетiн (кредит беруден (заемнан) алынған немесе
салымдар (депозиттер) бойынша проценттер) табыстар;
- дивидендтер;
- өтеусiз алынған ақша қаражаттары;
- жылжымайтын дүние-мүлiктер мен мүлiктердi жалға беруден түсетiн
табыс.
IV. Жеке тұлғалардың мүлiктiк табысы
4.1. Мүлiктiк табысқа мүлiктiң құнын инфляцияға лайықтап түзетудi ескергенде мыналарды сатудан алынатын құнның өсiмi жатады:
- жеке тұлғаның тұрақты орны болып есептелмейтiн жылжымайтын мүлiктi;
- бағалы қағаздарды;
- шетелдiк валютаны;
- қымбат тастар мен қымбат металдарды, олардың iшiнде зергерлiк бұйымдарды және қымбат тастар мен қымбат металдардан жасалған басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындылары мен антиквариаттарды.
4.2. Сонымен бiрге мүлiктiк табысқа табыстардың мына түрлерi:
- өтеусiз алынған жылжымайтын дүние-мүлiктердi, мүлiктердi қымбат тастар мен металдарды, оның iшiнде зергерлiк заттарды және қымбат тастар мен қымбат металдардан жасалған басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындылары мен антиквариаттарды сатудан алынған табыстар;
- мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша проценттер жатады.
V. Мемлекеттiк және мемлекеттiк емес зейнетақылар,
шәкiртақылар, жәрдемақылар, өтемақылар және
әлеуметтiк қолдаудың басқа да түрлерi
5.1. Жиынтық табыстың құрамына мыналар енедi:
- заңмен және басқа нормативтiк құқықтық актiлермен, сондай-ақ жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының және жұмыс берушiлердiң шешiмiмен белгiленген тәртiпте тағайындалатын зейнетақылар мен оларға қосымша берiлетiн өтемақылық төлемдер;
- жоғары оқу орындарының студенттерiне, орта арнайы оқу орындары мен кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларына, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының студенттерiне, оқушыларына және тыңдаушыларына төленетiн шәкiртақылар, олардың қайдан төленетiнiне қарамастан;
- жұмыссыздығына байланысты берiлетiн жәрдемақылар, сондай-ақ кәсiптiк бiлiм алу және қайта оқу кезiнде Мемлекеттiк жұмыспен қамту қорынан алатын шәкiртақылар;
- әлеуметтiк сақтандыру қорынан және басқа бюджеттен тыс қорлардан төленетiн жәрдемақылар;
- еңбекке уақытша жарамсыздығына байланысты (соның iшiнде балаға күтiм жасағаны үшiн);
- жүктiлiгiне және босануына байланысты;
- үйiнде тәрбиеленiп, оқылтылатын мүгедек балаларға берiлетiн жәрдемақы;
- отбасылық жәрдемақы: мерзiмдi қызметтiң әскери қызметшiлерiнiң балаларына берiлетiн ай сайынғы жәрдемақы, адамның иммундық вирус жұқтырған немесе СПИД-пен науқастанған балаларға ай сайын берiлетiн жәрдемақы, жетi жасқа дейiнгi төрт және одан да көп баласы бар жұмыс iстемейтiн көп балалы аналарға берiлетiн жәрдемақы;
- республикалық және жергiлiктi бюджеттiң, сондай-ақ жұмыс
берушiлердiң қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер мен
материалдарын көмек;
- заңдарға және өзге де нормативтiк құқылық актiлерге сәйкес
берiлетiн заттай жабдықталымның құны, сондай-ақ осы жабдықталымның орнына
төленетiн сомалар;
- тұрғын үй жәрдемақысы (жәрдемақының осы түрiн алу үшiн жиынтық
табысты есептеген кезде есепке алынбайды);
- жеке ақша аударымдары;
VI. Балаларға және асырауындағы басқаларға
алынатын алименттер

2.2. Другие виды выплат, не учитываемые при исчислении
заработной платы и выплачиваемые за счет средств предприятий
(организаций), указанные в разделах: 7.1. (кроме п.81); 7.2.; 7.3.
(кроме пособий на рождение ребенка и погребение); 7.4., пп. 86 и 87.
2.3. Кроме того, в состав совокупного дохода семьи включается
денежное довольствие военнослужащих, проходящих службу по контракту,
и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а
также приравненных к ним категорий граждан.
III. Доходы от предпринимательской деятельности
3.1. К доходам от предпринимательской деятельности относятся:
1) доходы от реализации продукции (работ, услуг);
2) доходы от прироста стоимости при реализации
товарно-материальных ценностей, имущества с учетом корректировки их
стоимости на инфляцию;
3) доходы от внереализационных операций, в том числе:
- доходы от процентов (проценты, полученные за предоставленный
кредит (заем) или по вкладам (депозитам);
- дивиденды;
- безвозмездно полученные денежные средства;
- доход от сдачи в аренду недвижимости и имущества.
IV. Имущественный доход
4.1. К имущественному доходу физических лиц относится прирост стоимости от реализации с учетом корректировки их стоимости на инфляцию:
- недвижимого имущества, не являющегося местом постоянного жительства физического лица;
- ценных бумаг;
- иностранной валюты;
- драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий из них и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата.
4.2. Кроме того, к имущественному доходу относятся следующие виды доходов:
- от реализации безвозмездно полученных недвижимости, имущества, драгоценных камней и металлов, ювелирных изделий из них и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
- проценты по государственным ценным бумагам.
V. Государственные и негосударственные пенсии,
стипендии, пособия, компенсации и другие
виды социальной поддержки
5.1. В состав совокупного дохода включаются:
- все виды пенсий и компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами, а также решениями органов местного самоуправления и работодателями;
- стипендии, выплачиваемые студентам ВУЗов, учащимся ССУЗов и ПТУ, аспирантам, докторантам, студентам, учащимся и слушателям других учебных заведений независимо от источника их выплаты;
- пособия по безработице, а также стипендии, получаемые в период профессионального обучения и переобучения из Государственного фонда занятости;
- пособия, выплачиваемые из фонда социального страхования и других внебюджетных фондов;
- по временной нетрудоспособности (в том числе по уходу за ребенком);
- по беременности и родам;
- пособие на детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
- семейные пособия: ежемесячное пособие на детей военнослужащих срочной службы, ежемесячное пособие на детей, инфицированных вирусом приобретенного иммуннодефицита человека или больных СПИДом, пособие неработающим многодетным матерям, имеющим четырех и более детей до семи лет;
- единовременные выплаты и материальная помощь, оказываемая за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также работодателей;
- стоимость натуральных видов помощи, предоставляемой в
соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а
также суммы, выплачиваемые взамен этой помощи;
- жилищное пособие (не учитывается при исчислении совокупного
дохода для получения данного вида пособия);
- денежные переводы.
VI. Полученные алименты на детей и других иждивенцев

6.1. Балаларға және асырауындағы басқаларға алынатын алименттер
жиынтық табыстың құрамына енедi.
VII. Мертiгуiне немесе денсаулығына өзгедей
зақым келуiне байланысты өтем тәртiбiнде
алынатын бiржолғы сомалар
7.1. Қызметкердiң еңбек мiндеттерiн орындау кезiнде өндiрiстiк
жарақат алу салдарынан еңбек ету қабiлетiн жоғалтуына, денсаулығына зақым
келуiне байланысты жұмыс берушiлердiң оларға өтем ретiнде заң белгiлеген
мөлшерде төлейтiн бiржолғы төлемдерi мен басқа да шығындары жиынтық
табыстың құрамына енедi.
VIII. Ақша және зат түрiндегi ұтыстар
8.1. Ақша және зат түрiндегi ұтыстар жиынтық табыс құрамына енедi.
IХ. Жеке қосалқы шаруашылықтан (соның iшiнде
қорадағы малдан, үй маңындағы учаскеден
бау-бақшадан, саяжайлық учаскеден түсетiн
табыстар)
9.1. Жеке қосалқы шаруашылық (соның iшiнде қорадағы малдан, үй маңындағы учаскеден, бау-бақшадан, саяжайлық учаскеден алынатын табыстар) отбасының жиынтық табысына енедi.
9.2. Отбасының тоқсан iшiндегi жиынтық табысына ескерiлетiн табыстың көлемiне қалада (қала үлгiсiндегi поселкеде) тұратын отбасы үшiн есептiк көрсеткiштiң 5 есе мөлшерi және ауылдық жерлерде тұратын отбасы үшiн есептiк көрсеткiштiң 6 есе мөлшерi алынады. <*>
ЕСКЕРТУ. 9.2. тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің 1998.03.05. N 3 V980078_ бұйрығымен.
Х. Жиынтық табысты есептеу
10.1. Жәрдемақының сол және басқа түрiн алу құқын анықталған кезде отбасының жиынтық табысы есептелiнедi.
10.2. Отбасының жиынтық табысына отбасы құрамына енген барлық адамдардың жәрдемақы тағайындау үшiн немесе басқа мақсаттар үшiн өтiнiш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсан iшiндегi (бiрiмен бiрiне дейiнгi аралықтағы) табысы енедi.
10.3. Отбасының тоқсан iшiндегi орташа айлық жан басына шаққандағы жиынтық табысы отбасының осы кезең iшiндегi жиынтық табысы отбасы мүшелерiнiң санына және тоқсан iшiндегi айлар санына бөлу жолмен есептеледi.
10.4. Есептеу кезiнде құрамында өзгерiс болған отбасының жиынтық табысын есептеген кезде отбасының жаңадан қосылған (кеткен) мүшесiнiң сол келген (кеткен) айынан бастап алған табысы есептеледi (есептелмейдi).
Отбасының бiр мүшесi бас бостандығынан айыратын жерде болуына немесе күштеп емделуге жiберiлуiне байланысты отбасында болмаған жағдайда отбасының жиынтық табысын есептеген кезде кеткен (келген) адамның табысы оның кеткен (келген) кезiне дейiн ескерiледi. Бiрақ отбасының сол отбасы мүшесiнен алатын алиментi немесе басқа сомалары отбасының жиынтық табысына енедi.
Егер осы адамдар жоғарыда аталған себептермен бүкiл кезең iшiнде отбасында болмай қалса, онда олардың табысы отбасының жиынтық табысын есептеген кезде есепке алынбайды.

6.1. В состав совокупного дохода включаются, полученные
алименты на детей и других иждивенцев.
VII. Единовременные суммы, полученные в порядке
возмещения ущерба, причиненного увечьем или
иным повреждением здоровья
7.1. В состав совокупного дохода включаются единовременные
выплаты и другие расходы, осуществляемые работодателем в размере,
установленном законодательством, в связи с потерей трудоспособности
из-за производственных травм, возмещение вреда, причиненного
работникам повреждением здоровья во время исполнения ими трудовых
обязанностей.
VIII. Выигрыши в денежной и натуральной форме
8.1. В состав совокупного дохода включаются выигрыши в денежной
и натуральной форме.
IХ. Доходы от личного подсобного хозяйства
(в том числе домашнего скота, приусадебного
участка, огорода, дачного участка)
9.1. В состав совокупного дохода семьи включаются доходы от личного подсобного хозяйства (в том числе домашнего скота, приусадебного участка, огорода, дачного участка).
9.2. Величина дохода, учитываемого в совокупном доходе семьи за квартал, принимается в размере 5-ти кратной величины расчетного показателя для семьи, проживающей в городе (поселке городского типа) и 6-ти кратной величины расчетного показателя для семьи, проживающей в сельской местности. <*>
Сноска. Пункт 9.2 - с изменениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 5 марта 1998 г. N 3. V980078_
Х. Исчисление совокупного дохода
10.1. При определении права на получение того или иного вида пособия исчисляется совокупный доход семьи.
10.2. В совокупный доход семьи включаются доходы всех лиц, учтенных в составе семьи, за квартал (с первого по первое число), предшествовавший кварталу обращения за назначением пособий, или для иных целей.
10.3. Среднемесячный среднедушевой совокупный доход семьи за квартал рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за этот период на число членов семьи и на количество месяцев в квартале.
10.4. При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца его прибытия (выбытия).
В случае отсутствия в семье одного из членов семьи в связи с осуждением к лишению свободы или направлением его на принудительное лечение при исчислении совокупного дохода семьи доходы выбывшего (прибывшего) учитываются до момента его выбытия (с момента его прибытия). Но алименты или другие суммы, получаемые семьей от указанного члена семьи, включаются в совокупный доход семьи.
Если эти лица отсутствуют в семье по указанным причинам в течение полного периода, то их доходы при исчислении совокупного доходя семьи не учитываются.

10.5. Егер отбасының бiр мүшесi жиынтық табыс есептелiнетiн тоқсаннан аз уақыт жұмыс iстесе, оның осы кезеңде жұмыс iстеген айлары iшiндегi табысы ескерiледi, ал орташа айлық табыс жалпы жалақысы мен басқа да табыстарын тоқсан iшiндегi айларға бөлу арқылы анықталады.
ХI. Отбасының жиынтық табысын есептеген
кезде ескерiлетiн ерекшелiктер
11.1. Шетелде жұмыс iстейтiн және отбасы құрамына есептелетiн адамдардың жиынтық табысына ұлттық валюта сияқты шетелдiк валюта да есепке алынады. Бұл орайда шетелдiк валюта түрiнде алған табыстар отбасының жиынтық табысын анықтаған кездегi Ұлттық банктiң белгiленген курсы бойынша ұлттық валютаға есептеледi.
11.2. Егер Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасына жұмысқа немесе оқуға келген шетелдiк азаматымен некеде тұрса және ол отбасының мүшесi деп есептелсе, отбасының ортақ табысы Қазақстан Республикасы азаматының табысынан және шетелдiк азаматтың Қазақстан Республикасында алған ұлттық теңге түрiндегi сияқты шетелдiк валюта түрiндегi, яғни отбасының жиынтық табысын есептеген кездегi Ұлттық банктiң белгiлеген курсы бойынша теңгеге шаққандағы ұлттық валюта түрiндегi табысымен белгiленедi.
11.3. Азаматтық-құқықтық келiсiмдер, соның iшiнде ғылым, әдебиет немесе басқадай пайдалануға келiсiмдер болған жағдайда осы келiсiм есебiнен аванспен төленетiн сыйақы аванс берiлген бүкiл кезеңге бөлiнедi, ал ақырғы есеп айырысу кезiнде қалған сома келiсiмде аванс берiлгеннен кейiнгi күшi жойылмаған кезеңiне бөлiнедi.
11.4. Авторлық гонорарлар (келiсiм болмағанда), сондай-ақ жаңалықтар ашқаны, өнертабысы және рационализаторлық ұсынысы үшiн алған сыйақылар отбасының осыларды алған айлардағы табысына енедi.
11.5. Жұмыс берушiнiң несиелердi, кредиттердi өтеу сомалары жиынтық табысқа енедi және несие беру, кредит беру мерзiмiне оларды өтеу сәтiнен бастап (тепе-тең төленген, соманы жарым-жартылай өтеуде және несиенi, кредиттi беру мерзiмiнде) бөлiнедi.
11.6. Жеке азаматтарда немесе азаматтар ұжымында жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысына олардың нақты жалақысы ескерiледi. Бұл орайда жалақының заттай берiлетiн бөлiгi жиынтық табысқа рынок бағасы бойынша ақшаға бара-бар түрiнде енедi.
11.7. Әскери қызметшiлердiң ақшалай жабдықталымы отбасының жиынтық табысына үстемелерi мен қосымшалары ескерiле отырып енгiзiледi. Мұнда мерзiмдi қызметтiң әскери қызметшiлерiнiң, соның iшiнде әскери мiндетiн әскери-құрылыс отрядтарында атқарып жүрген әскери қызметшiлердiң ақшалай жабдықталымы бұған кiрмейдi, өйткенi олар отбасы құрамының есебiне алынбайды.

10.5. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который определяется доход, его заработная плата учитывается за все месяцы работы в этом квартале, а среднемесячный доход определяется путем деления общего заработка и других доходов на число месяцев работы в квартале.
ХI. Особенности, учитываемые при исчислении
совокупного дохода семьи
11.1. В совокупном доходе лиц, работающих за границей и учтенных в составе семьи, учитывается заработная плата как в национальной, так и в иностранной валюте. При этом доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по курсу, определенному Национальным банком на момент определения совокупного дохода семьи.
11.2. Если гражданин Республики Казахстан состоит в зарегистрированном браке с иностранным гражданином, прибывшим в Республику Казахстан на работу или учебу и учтенным в составе семьи, совокупный доход семьи определяется из дохода гражданина Республики Казахстан и дохода иностранного гражданина, получаемого в Республике Казахстан как в национальной, так и в иностранной валюте, пересчитанной в национальную валюту по курсу, определенному Национальным банком на момент исчисления совокупного дохода семьи.
11.3. При наличии гражданско-правовых договоров, в том числе на создание, издание, исполнение или иное использование произведений науки, литературы и искусства и т.д., вознаграждения, выплачиваемые в счет этого договора авансом, распределяются на весь период авансирования, а при окончательном расчете оставшаяся сумма распределяется на оставшийся период действия договора после авансирования.
11.4. Авторские гонорары (при отсутствии договоров), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход члена семьи в том месяце, в котором они были получены.
11.5. Суммы погашенных работодателем ссуд, кредитов включаются в совокупный доход и распределяются на срок предоставления ссуды, выдачи кредита с момента их погашения (при частичном погашении пропорционально выплаченной сумме и сроку предоставления ссуды, кредита).
11.6. В совокупном доходе лиц, занятых работой у отдельных граждан или коллектива граждан, учитывается их фактический заработок. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
11.7. Денежное довольствие военнослужащих включается в совокупный доход семьи с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы, в том числе проходящих службу в военно-строительных отрядах, поскольку они не учитываются в составе семьи.

11.8. Алынатын алименттер отбасының жиынтық табысына сол тиiстi және есепке алынатын кезеңiне есептеледi. Алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы қарыз деп есептелiнбейдi және отбасының жиынтық табысына оларды есептеген күннен бастап есепке алынады.
Егер сот шешесiне (әкесiне) алимент өндiруден бас тартса сондай-ақ ерлi-зайыптылар ажырасып, шешесi (әкесi) жазбаша түрде өтiнiш берiп алименттен бас тартса не оларды алмаса, онда сот шешiмiнiң көшiрмесi және жәрдемақы алуға өтiнiш жасаушының алимент алмағандығы туралы жазбаша өтiнiш бойынша жиынтық табыс алимент қосылмай есептелiнедi.
Ерлi-зайыптылардың некесi бұзылған, бiрақ жәрдемақы тағайындау үшiн өтiнiш жасаған кезде сот әкесiнен (шешесiнен) алимент өндiрiп алу туралы шешiм шығарған жағдайда отбасының өткен уақыттағы жиынтық табысын анықтаған кезде әкесiнiң (шешесiнiң) табысы есепке алынады.
11.9. Құрамында жұмыс iстемейтiн бiр немесе бiрнеше мүгедегi бар отбасының жиынтық табысын есептеген кезде отбасының жиынтық табысына мүгедекке тағайындалған зейнетақы қосылады.
Егер жәрдемақы тағайындалғаннан кейiн мүгедек жұмысқа орналасса, онда отбасына жиынтық табысы мүгедектiң өткен уақыт iшiнде алған табысының жалпы сомасы ескерiле отырып қайта есептеледi.
11.10. Фермерлердiң жиынтық табысына ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатудан түскен, салық салу органдарына өткiзетiн алынған табыстары туралы декларацияда көрсетiлген нақты табыстары енедi. Бұл орайда жылдық табыс 12 айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi сол белгiлi бiр кезең iшiндегi жалпы жиынтық табысқа енедi.
11.11. Жиынтық табысты есептеген кезде шартты жер үлесiн және мүлiктiк үлестiк жарнаны пайдаланғаннан және iске асырғаннан түскен табыс та ескерiледi.
11.12. Отбасының жиынтық табысын анықтау жеке тұлғаларға салық салу кезiнде пайдаланылатын құжаттардың, сондай-ақ жәрдемақы алуға және басқа мақсаттарға өтiнiш жасаған азаматтың өткiзген басқа да құжаттары мен мәлiметтерi негiзiнде жүргiзiледi.
11.13. Отбасының жиынтық табысын анықтау үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесi:
- отбасының жұмыс iстейтiн мүшелерi жұмыс iстейтiн жерiнен жалақысы туралы анықтама өткiзедi;
- жұмыссыз ретiнде тұрғылықты жерiндегi жұмыспен қамты орталығында
тiркелген адамдар алатын жәрдемақысының мөлшерi туралы анықтама өткiзедi;
- зейнетақы алатын адамдар жергiлiктi жерiндегi еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау органынан алатын зейнетақысының мөлшерi туралы анықтама
өткiзедi;
- кәсiпкерлiкпен айналысатын адамдар салық инспекциясының тиiстi
анықтамасын өткiзедi;
- алимент алушылар кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның аударып отыратын
алименттері туралы анықтамасын немесе алып отыратын алимент туралы почта
переводтарын, шешесiнiң (әкесiнiң) өтiнiшiн өткiзедi.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк      Ұлттық статистикалық
қорғау министрлiгiнiң              Агентствосының халық, еңбек
зейнетақымен қамсыздандыру,        және үй шаруашылығы
еңбекақы төлеу және тұрмыс         статистикасы Бас
деңгейi Бас басқармасы             басқармасы

11.8. Получаемые алименты учитываются в совокупном доходе семьи по времени, за которое они причитаются и начислены. Дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, задолженностью не являются и в совокупном доходе семьи учитываются по времени их начисления.
Если матери (отцу) решением суда было отказано во взыскании алиментов, а также в случаях, когда брак между супругами расторгнут, но мать (отец) их еще не получала, совокупный доход исчисляется без учета алиментов по представлении копии решения суда и письменного заявления лица, обратившегося за пособием, о том, что он алименты не получал.
В случаях, когда брак между супругами не расторгнут, но в периоде обращения за назначением пособия вынесено решение суда о взыскании с отца (матери) алиментов, при определении совокупного дохода семьи за предыдущий период учитываются доходы отца (матери).
11.9. При исчислении совокупного дохода семьи, в которой один или более членов семьи являются инвалидами и не работают, в совокупный доход семьи включается сумма назначенной инвалиду пенсии.
Если после назначения пособия инвалид поступит на работу, совокупный доход семьи пересчитывается с учетом общей суммы дохода, полученного инвалидом за прошлый период.
11.10. В совокупный доход фермеров включается фактически полученный доход от реализации сельскохозяйственной продукции, указанный в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на 12 предстоящих месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период.
11.11. При исчислении совокупного дохода учитывается также доход, полученный от использования и эксплуатации условной земельной доли и имущественного пая.
11.12. Определение совокупного дохода семьи производится на основании документов, используемых при налогообложении физических лиц, а также других документов и сведений, предоставляемых гражданами, обратившимися за пособием и для иных целей.
11.13. Перечень документов, необходимых для определения совокупного дохода семьи:
- работающие члены семьи представляют справки о заработной плате с места работы;
- лица, зарегистрированные в качестве безработных в Центре занятости по месту жительства, представляют справки о размере получаемого пособия;
- лица, получающие пенсии, представляют справки из местных
органов по труду и социальной защите населения о размере получаемой
пенсии;
- лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью,
представляют соответствующие справки налоговой инспекции;
- лица, получающие алименты, представляют справки предприятий,
учреждений, организаций о перечисленных алиментах либо квитанции
почтовых переводов о полученных алиментах, заявление матери (отца).
Главное управление пенсионного   Главное управление статистики
обеспечения, оплаты труда и      населения, труда и домашнего
уровня жизни Министерства труда  хозяйства Национального
и социальной защиты населения    статистического агентства
Республики Казахстан             Республики Казахстан