Ломбард туралы ереже
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасы 1997 жылғы 29 тамыздағы N 314 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 12 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 371 Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы 2 қыркүйектегі N 332 ~V011786 қаулысымен.
Ереже қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жасалады, ол банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың бiр түрi болып табылатын ломбардтың құқықтық мәртебесiн, құрылуын, қызметiн жүзеге асыру және тоқтату тәртiбiн анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже ломбард қызметiнiң жалпы шарттарын, Қазақстан Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) өкiлеттiгiн, ломбардтар құру және қызметiн тоқтату тәртiбiн, олар орындайтын банк операцияларының тiзбесiн, олардың қызметiн реттеу және бақылау ерекшелiктерiн белгiлейдi.
2. Ломбард - банк болып саналмайтын заңды тұлға, ол Ұлттық Банк лицензиясының (бұдан әрi - лицензия) негiзiнде банк операциялары мен қызметiнiң мынадай түрлерiн жүргiзуге:
ломбард операцияларын жүргiзуге: депонирленетiн өтiмдi бағалы қағаздар мен жылжымайтын мүлiктi кепiлге ала отырып қысқа мерзiмдi кредиттер беруге;
- бағалы металдардан (алтыннан, күмiстен, платинадан, платина тобындағы металдардан) жасалған ақшаларды, сондай-ақ бағалы металдардан және асыл тастардан тұратын зергерлiк бұйымдарды сатып алуға, кепiлге қабылдауға, есебiн жүргiзуге, сақтауға және сатуға;
- сейф операцияларын жүргiзуге: клиенттердiң бағалы қағаздарын, құжаттарын және құндылықтарын сақтау бойынша қызмет көрсетуге, бұған қоса сейф жәшiктерiн, шкафтарын және үйлердi жалға беруге;
- жалға берушiнiң жалға беретiн мүлкiне жасалған келiсiмнiң (лизингтiң) барлық қолданылу мерзiмiне меншiк құқын сақтай отырып жалға мүлiк беруге;
- заң талаптарына сәйкес кепiлге салынған мүлiктi сатуға құқылы.
3. Ломбард берiлетiн кредиттердi қамтамасыз ету үшiн азаматтардан кепiлге олардың меншiгiне жататын тек қана жылжымалы мүлiктi және депонирленетiн өтiмдi бағалы қағаздарды қабылдауды жүзеге асыруға құқылы.
4. Ломбардтың ресми мәртебесi заңды тұлғаны ломбард ретiнде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеумен және Ұлттық Банк лицензиясының болуымен анықталады.
Мемлекеттiк тiркеу Ұлттық Банктiң ломбард ашуға берген рұқсаты (N 1 қосымша) және мәлiметтер негiзiнде жүзеге асырылады.
5. Ломбардтың қызметi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiмен (жалпы бөлiм) K941000_ , "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Z952444_ , "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Z952155_ , "Шаруашылық серiктестiктерi туралы" U952255_ Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлықтарымен (бұдан әрi - Жарлық) және қолданылып жүрген банк заңдарының талаптарына қайшы келмейтiн басқа заң актiлерiмен, сондай-ақ осы Ережемен реттеледi.
6. Ломбард өз қызметiн, тек ашық акционерлiк қоғамнан басқа, кез келген ұйымдық-құқықтық нысанда құруына болады және жүзеге асыра алады.
Ломбардтың Қазақстан Республикасы аумағында да, одан тыс жерлерде де филиалдар, өкiлдiктер және еншiлес ұйымдар құруға құқы жоқ.
7. Ұлттық Банк ломбардтарға өзi белгiлеген нысанда лицензия беруге уәкiлеттi Қазақстан Республикасындағы бiрден-бiр лицензиар болып табылады (N 2 қосымша).
8. Өкiметтi, атқарушы органдар мен сот өкiметiнен және жарғылық капиталының елу процентiнен астамы мемлекет иелiгiндегi ұйымдардан басқа, Қазақстан Республикасының резидент және резидент емес жеке және заңды тұлғалары ломбардтың құрылтайшысы және қатысушысы (акционерi) бола алады.
Мемлекет ломбардтың тек уәкiлеттi органының атынан ғана құрылтайшы немесе қатысушы (акционер) бола алады.

О Положении "О ломбардах"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 августа 1997 г. N 314 Зарегистрирован в Министерстве юстиции 12 сентября 1997 г. N 371 Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 332 ~V011786
В целях совершенствования нормативно-правовой базы деятельности ломбардов в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение "О ломбардах" и ввести его в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Со дня государственной регистрации вышеназванного Положения признать утратившими силу Положение о ломбардах, утвержденное Правлением Национального Банка Республики Казахстан (Постановление от 16 ноября 1995 года N 202), с изменениями и дополнениями (Постановление от 3 июня 1996 года N 127).
3. Департаменту банковского надзора (Абдулина Н.К.):
а) совместно с юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан Положение "О ломбардах";
б) довести настоящее Постановление и вышеназванное Положение до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Утверждено
Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 августа 1997 г. N 314
ПОЛОЖЕНИЕ "О ЛОМБАРДАХ"
Положение разработано в соответствии с действующим законодательством, определяет правовой статус, порядок создания, осуществления и прекращения деятельности ломбардов как одного из видов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
I. Общие положения
1. Настоящее Положение устанавливает общие условия деятельности ломбардов, полномочия Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), порядок создания и прекращения деятельности ломбардов, перечень выполняемых ими банковских операций, особенности регулирования и контроля за их деятельностью.
2. Ломбард - юридическое лицо, не являющееся банком, которое на основании лицензии Национального Банка (далее - лицензия) правомочно проводить следующие виды банковских операций и деятельности:
- ломбардные операции: предоставление краткосрочных кредитов под залог депонируемых легкореализуемых ценных бумаг и движимого имущества;
- покупка, прием в залог, учет, хранение и продажа монет из драгоценных металлов (золота, серебра, платины, металлов платиновой группы), а также ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и драгоценные камни;
- сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, документов и ценностей клиентов, включая сдачу в аренду сейфовых ящиков, шкафов и помещений;
- сдача в аренду имущества с сохранением права собственности арендодателя на сдаваемое в аренду имущество на весь срок действия договора (лизинга);
- реализация заложенного имущества в соответствии с требованиями законодательства.
3. Ломбард вправе осуществлять прием от граждан в залог только движимого имущества, принадлежащего им на праве собственности, и депонируемых легкореализуемых ценных бумаг, в обеспечение представляемых кредитов.
4. Официальный статус ломбарда определяется государственной регистрацией юридического лица в качестве ломбарда в Министерстве юстиции Республики Казахстан и наличии Лицензии Национального Банка.
Государственная регистрация осуществляется на основании разрешения Национального Банка на открытие ломбарда (Приложение N 1) и данных, подтверждающих согласование его учредительных документов с Национальным Банком.
5. Деятельность ломбардов регулируется Гражданским кодексом Республики Казахстан (общая часть), Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Указ), "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О хозяйственных товариществах" и другими законодательными актами, не противоречащими требованиям действующего банковского законодательства, а также настоящим Положением.
6. Ломбард может создаваться и осуществлять свою деятельность в любых организационно-правовых формах, за исключением открытого акционерного общества.
Ломбард не вправе создавать филиалы, представительства и дочерние организации как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
7. Национальный Банк является единственным лицензиаром на территории Республики Казахстан, уполномоченным на выдачу лицензий ломбардам по установленной им форме (Приложение N 2).
8. Учредителями и участниками (акционерами) ломбарда могут быть физические и юридические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением органов представительной, исполнительной и судебной власти и организаций, более пятидесяти процентов уставного капитала которых принадлежит государству.
Государство может быть учредителем или участником (акционером) ломбарда только в лице уполномоченного органа.

9. Ломбардтың жарғылық капиталының ең аз мөлшерiн Ұлттық Банк Басқармасы белгiлейдi.
Ломбардтың (мемлекеттiк кәсiпорын нысанында құрылған ломбардтан басқа) жарғылық капиталы тек қана акцияларды сатудан түскен ақшадан немесе құрылтайшылардың жарналарынан қалыптастырылады.
10. Құрылтайшылардың ломбардтың жарғылық капиталына өз капиталы шегiнде ақша салуына болады, мұнда басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталының акциялары мен қатысу үлесiне орналастырған олардың активтерiн есептен шығарып тастау керек. Ломбардтың жарғылық қорына төлеу үшiн кредитке, кепiлге алынған ақшаны және өзге де тартылған қаражаттарды пайдалануға тыйым салынады.
11. Қайта құрылған ломбардтың құрылтайшылық құжаттарында жарияланған жарғылық капиталын оның акционерлерi (құрылтайшылары) оны мемлекеттiк тiркеген кезде елу процент және лицензия алатын кезге қарай - оны тiркеген күннен бастап бiр күнтiзбелiк жыл iшiнде толық төлеуi тиiс.
II. Ломбард ашуға рұқсат беру туралы
өтiнiштi қарау тәртiбi
12. Ломбард құрылтайшылық шарт негiзiнде (құрылтайшылар саны бiрден артық болғанда) құрылады және өзiнiң құрылтайшылық құжаттары мен Ұлттық Банк берген лицензияға сәйкес iс-әрекет етедi.
Құрылтайшылық құжаттар банк заңдарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жасалады.
13. Құрылтайшылық шартта қатысушылардың ломбардтан шығу жағдайлары, сонымен бiрге өзiнiң шығуы туралы басқа қатысушылары, 6 ай бұрын ескертуге мiндеттi екенi көрсетiлуi тиiс.
14. Ломбардтың құрылтайшылық құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу қолданылып жүрген заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
15. Ломбард ашуға рұқсат беру туралы өтiнiшке (өтiнiш берушiнiң тұрған жерi туралы ақпараттың болуы мiндеттi) мына құжаттар қоса берiлуi тиiс:
а) ломбард құратын құрылтайшылық құжаттар: жарғы, құрылтайшылық шарт (құрылтайшылар саны бiрден артық болғанда), жарғыны бекiту және ломбардтың органын тағайындау (сайлау) туралы құрылтайшылар жиналысының шешiмi;
б) заңды тұлға құрылтайшыларының құрылтайшылық құжаттары және олардың соңғы есеп беру күнiне бухгалтерлiк баланстары, заңды тұлға құрылтайшыларының қаржылық жағдайы туралы аудиторлық ұйымының (аудитордың) қорытындысы немесе жеке тұлғалардың салық органдарына берген олардың декларациясында көрсетiлген табысының мөлшерi туралы анықтама.
Бухгалтерлiк баланста (табысының мөлшерi туралы анықтамада) құрылтайшылардың жарияланған жарғы капиталын төлеуге ақшасының жеткiлiктi екенi расталуы тиiс;

9. Минимальный размер уставного капитала ломбарда устанавливается Правлением Национального Банка.
Уставный капитал ломбарда (за исключением ломбарда, созданного в форме государственного предприятия) формируется исключительно деньгами за счет продажи акций либо взносов учредителей.
10. В уставный капитал ломбарда могут быть внесены деньги в пределах собственного капитала учредителей, за вычетом их активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других юридических лиц. Запрещается использовать для оплаты уставного капитала ломбарда деньги, полученные в кредит, под залог, и иные привлеченные средства.
11. Уставный капитал вновь созданного ломбарда, объявленный в его учредительных документах, должен быть оплачен его акционерами (учредителями) на пятьдесят процентов к моменту его государственной регистрации и полностью к моменту получения лицензии - в течение одного календарного года со дня его регистрации.
II. Порядок рассмотрения заявления о выдаче
разрешения на открытие ломбарда
12. Ломбард создается на основании учредительного договора (при количестве учредителей более одного) и действует в соответствии со своими учредительными документами и лицензией, выданной Национальным Банком.
Учредительные документы составляются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан с учетом требований банковского законодательства.
13. В учредительном договоре должны быть указаны условия выхода участников из ломбарда, в том числе обязанность участника предупредить о своем выходе остальных участников не менее чем за 6 месяцев.
14. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы ломбарда осуществляется в порядке, определенном действующим законодательством.
15. К заявлению о выдаче разрешения на открытие ломбарда (обязательно включающее информацию о месте нахождения заявителя) должны прилагаться следующие документы:
а) учредительные документы создаваемого ломбарда: устав, учредительный договор (при числе учредителей более одного), решение учредительного собрания об утверждении устава и назначении (избрании) органов ломбарда;
б) учредительные документы учредителей юридических лиц и их бухгалтерские балансы на последнюю отчетную дату, заключение аудиторской организации (аудитора) о финансовом состоянии учредителей юридических лиц или справка о размере доходов физических лиц, отраженных ими в декларации, представленной в налоговые органы.
Бухгалтерский баланс (справка о размере доходов) должен подтверждать наличие у учредителей денег, достаточных для оплаты объявленого уставного капитала;

в) ломбардтың басшы қызметкерi лауазымына тағайындауға (сайлауға) ұсынылатын адамдар туралы мәлiметтер (Ұлттық Банк Басқармасы бекiткен (1996 жылғы 29 ақпандағы N 50 қаулы) Банк құруға, қайта құруға рұқсат беру, банк операцияларын және өзге де банк қызметiн жүргiзуге лицензия беру қайтарып алу, оларды жою және тоқтату, филиалдар ашуға, олардың қосылуына және өкiлдiктер ашуға келiсiм беру, қайтарып алу Ережесiне N 5 Қосымшаның нысаны бойынша), оған мына ұсынымдар қосылмайды:
г) құрылатын ломбардтың егжей-тегжейлi ұйымдық құрылымы:
д) құрылатын ломбард қызметiнiң түбегейлi жоспарын, бағытын және қызмет ауқымын айқындайтын бизнес-жоспары, жыл iшiндегi қаржылық перспективалары (алғашқы үш қаржылық (операциялық) жылдағы бюджет, есеп айырысу, пайда мен шығындар шоты), еңбек ресурстарын тарту жоспары;
е) акционерлiк қоғам нысанында ломбард құрған жағдайда Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы белгiлеген нысан бойынша акция шығару шарттары.
Құрылтайшылар туралы мәлiметтер осы Ережеде белгiленген нысандарға сәйкес қоса берiп отырады (N 3 және N 4 қосымшалар).
16. Егер бiр немесе одан да көп құрылтайшы Қазақстан Республикасының резидентi болмаған жағдайда, тиiстi мемлекеттiң мемлекеттiк немесе қадағалау органының ол осы тұлғаға Қазақстан Республикасы резидентi ломбардының жарғы капиталына қатысуына рұқсат беретiнi туралы жазбаша хабарландыруын немесе тиiстi мемлекеттiң мемлекеттiк немесе қадағалау органының мұндай рұқсат беру құрылтайшының мемлекетiнiң заңдарында талап етiлмейтiндiгi туралы мәлiмдемесiн беруi тиiс.
17. Ломбардтың басшы қызметкерлерi қайта сайланған жағдайда осы Ереженiң 15-тармағының в) тармақшасында көрсетiлген құжаттар ломбардтың уәкiлеттi органы тиiстi шешiм қабылдағаннан кейiн бiр ай iшiнде Ұлттық Банкке мiндеттi түрде жiберiлуi тиiс.
18. Ломбард Басқармасының Төрағасы және Байқаушы Кеңестiң Төрағасы (акционерлiк қоғам нысанында ломбард құрғанда) немесе директоры, сондай-ақ бас бухгалтерi ломбардтың басшы қызметкерлерi болып саналады.
19. Ломбард Басқармасының Төрағасы және Байқаушы Кеңестiң Төрағасы немесе директоры лауазымына кандидат тағайындау үшiн оның жоғары бiлiмi, ломбардтың бас бухгалтерiнiң - жұмыс бейiнiне сай жоғары немесе орта бiлiмi болуы, сондай-ақ олардың заңда белгiленген тәртiппен өтелмеген немесе алынбаған сот жазасы болмауы мiндеттi шарт болып табылады. Жарлықтың 20-бабының 3-тармағының в) тармақшасында келтiрiлген негiздер бойынша адамдарды ломбардтың басшы қызметкерi лауазымына тағайындауға болмайды.

в) сведения о лицах, предлагаемых для назначения (избрания) на должности руководящих работников ломбарда (по форме Приложения N 5 к Правилам выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств, утвержденным Правлением Нацбанка (постановление от 29 февраля 1996 года N 50), за исключением рекомендаций;
г) подробная организационная структура создаваемого ломбарда;
д) бизнес-план создаваемого ломбарда, раскрывающий стратегию деятельности, направления и масштабы деятельности, финансовые перспективы (бюджет, расчетный баланс, счет прибылей и убытков за первых три финансовых (операционных) года, план привлечения трудовых ресурсов;
е) в случае создания ломбарда в форме акционерного общества - условия выпуска акций, по форме, определяемой Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам.
Сведения об учредителях прилагаются согласно установленным настоящим Положением формам (Приложения N 3 и N 4).
16. В случае, если один или более учредителей являются нерезидентами Республики Казахстан, необходимо представить письменное уведомление государственного или надзорного органа соответствующего государства о том, что он разрешает данному лицу участие в уставном капитале ломбарда резидента Республики Казахстан, либо заявление государственного или надзорного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства учредителя не требуется.
17. В случае переизбрания руководящих работников ломбарда, документы, указанные в подпункте в) пункта 15 настоящего Положения, подлежат обязательному представлению в Национальный Банк в месячный срок после принятия соответствующего решения уполномоченным органом ломбарда.
18. Руководящими работниками ломбарда признаются Председатель Правления и Председатель Наблюдательного Совета (при создании ломбарда в форме акционерного общества) или директор, а также главный бухгалтер ломбарда.
19. Обязательным условием избрания кандидата на должность Председателя Правления и Председателя Наблюдательного Совета или директора ломбарда является наличие у него высшего образования, главного бухгалтера ломбарда - высшего или среднего специального образования, соответствующего профилю работы -, а также отсутствие непогашенной или неснятой в установленном законом порядке судимости. Лицо не может быть назначено на должность руководящего работника ломбарда по основаниям, приведенным в подпункте в) пункта 3 статьи 20 Указа.

20. Ұлттық Банк ломбард ашуға рұқсат беру жөнiндегi құжаттарды олардың толық пакетiн қарауға берген күннен бастап бiр ай iшiнде қарайды. Құжаттарды жазбаша ескертулермен қайтарған жағдайда немесе құжаттар пакетiнiң толық болмауына байланысты оларды қарау мерзiмi қайта есептеледi.
21. Мынадай негiздердiң кез келгенi бойынша ломбард ашуға рұқсат беруден бас тартады:
а) құрылтайшылық құжаттардың қолданылып жүрген заңдарға сай келмеуi;
б) ломбард атауының Жарлықпен белгiленген талаптарға сай келмеуi;
в) ломбардтың жарғылық капиталы мөлшерiнiң, құрамының және
құрылымының банк заңдарының талаптарына сай келмеуi;
г) ломбард құрылтайшыларының (акционерлерiнiң) қаржы жағдайының
тұрақсыздығы;
д) ломбардтың басшы қызметкерлерi лауазымына кандидаттардың осы
Ереженiң талаптарына сай келмеуi;
е) қайта құрылатын ломбардтың бизнес-жоспарында және өтiнiш иесi
ұсынған өзге құжаттарда:
- алғашқы үш қаржылық (операциялық) жыл өткен соң ломбард қызметiнiң
рентабельдi болатынын;
- ломбард тәуекелдi шектеу талаптарын сақтауға және басқарудың тиiстi
құрылымын жасауға ұмтылатынын;
- ломбард өз қызметiнiң жоспарына сай келетiн ұйымдық құрылымы бар
екенiн;
- ломбард өз қызметiнiң жоспарына сәйкес есепке алу және бақылау
құрылымы бар екенiн көрсетпесе.
22. Осы Ереженiң 15, 16 және 19-тармақтарындағы талаптарды сақтамаған
жағдайда ломбард ашуға рұқсат беруге болмайды.
23. Ұлттық Банк өтiнiш берушiге қабылданған шешiм туралы жазбаша
хабарлайды. Жазбаша хабарландыру ломбард ашуға рұқсат беру туралы өтiнiште
көрсетiлген мекен-жайға жолданады.
24. Ломбард ашуға рұқсат беру туралы шешiмдi Банктiк қадағалау департаментiне жетекшiлiк ететiн Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары қабылдайды.
Ұлттық Банк ломбард ашуға берiлген (қайтарып алынған) рұқсаттардың есебiн жүргiзедi.
25. Құрылтайшылар ломбардты мемлекеттiк тiркеуден өткiзу үшiн Ұлттық Банктiң ломбард ашуға берген рұқсатын алған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей Әдiлет министрлiгiне құжаттарды беруге мiндеттi.
26. Ломбард ашуға берiлген рұқсат Ұлттық Банк ломбардқа лицензия беру туралы шешiм қабылданғанға дейiн заңды күшiн сақтайды.
Ломбард өзiне ломбард ашуға берiлген рұқсатты өз еркiмен қайтаруға және белгiленген заң тәртiбiмен басқа ұйым ретiнде қайта тiркелуге құқылы.
Ломбард өзiне лицензия берiлгенде немесе ломбардтың қызметiн тоқтату туралы сот шешiм қабылдағанда ломбард ашуға берiлген рұқсатты Ұлттық Банкке қайтаруы тиiс.

20. Документы о выдаче разрешения на открытие ломбарда рассматриваются Национальным Банком в течение одного месяца со дня подачи полного пакета документов на рассмотрение. В случае возврата документов с письменными замечаниями на доработку либо в связи с неполным пакетом документов срок их рассмотрения исчисляется заново.
21. Отказ в выдаче разрешения на открытие ломбарда производится по любому из следующих оснований:
а) несоответствие учредительных документов ломбарда действующему законодательству;
б) несоответствие наименования ломбарда требованиям, установленным Указом;
в) несоответствие размера, состава и структуры уставного капитала ломбарда требованиям банковского законодательства;
г) неустойчивость финансового положения учредителей (акционеров) ломбарда;
д) несоответствие кандидатов на должности руководящих работников ломбарда требованиям настоящего Положения;
е) бизнес-план вновь создаваемого ломбарда и иные представленные заявителем документы не показывают, что:
- по истечении первых трех финансовых (операционных) лет деятельность ломбарда будет рентабельной;
- ломбард намерен соблюдать требования к ограничению риска и создать надлежащую структуру управления;
- ломбард обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
- ломбард обладает учетной и контрольной структурой, соответствующей планам его деятельности.
22. Выдача разрешения на открытие ломбарда в случае несоблюдения пунктов 15, 16 и 19 настоящего Положения не допускается.
23. Национальный Банк письменно уведомляет заявителя о принятом решении. Уведомление направляется по адресу, указанному в заявлении о выдаче разрешения на открытие ломбарда.
24. Решение о выдаче разрешения на открытие ломбарда принимается заместителем Председателя Национального Банка, курирующим Департамент банковского надзора.
Национальный Банк ведет учет выданных (возвращенных) разрешений на открытие ломбарда.
25. Учредители обязаны обратиться в органы Министерства юстиции для государственной регистрации ломбарда не позднее одного месяца со дня получения разрешения Национального Банка на открытие ломбарда.
26. Разрешение на открытие ломбарда имеет юридическую силу до принятия Национальным Банком решения о выдаче ломбарду лицензии.
Ломбард вправе добровольно возвратить выданное ему разрешение на открытие ломбарда и перерегистрироваться в другую организацию в установленном законодательством порядке.
Разрешение на открытие ломбарда также подлежит возврату ломбардом в Национальный Банк при выдаче ему лицензии или при принятии судом решения о прекращении деятельности ломбарда.

27. Ұлттық Банк ломбард ашуға берiлген рұқсатты осы Ереженiң 57-тармағында айтылған негiздер бойынша қайтарып алуы мүмкiн.
III. Ломбардқа лицензия беру негiздерi мен тәртiбi
28. Лицензия алу үшiн өтiнiш-берушi:
- барлық ұйымдастыру-техникалық шараларды орындауы, сонымен бiрге Ұлттық Банктiң нормативтiк талаптарына сай үй мен жабдықтарды дайындауды, сондай-ақ тиiстi маман қызметкерлердi жалдауы;
- жариялы жарғылық капиталды төлеуi;
- операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары, ломбардтың iшкi тәртiбi туралы Ереженi беруi тиiс.
29. Лицензия беру туралы өтiнiшке қоса Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiнiң және Қолма-қол ақшамен және бағалы металдармен жұмыс жөнiндегi басқарманың өкiлдерiнiң қатысуымен (немесе олардың тапсырмасымен Ұлттық Банктiң филиалдары) белгiленген тәртiппен жасалған, үйдiң техникалық дайындығы туралы актi түрiнде ресiмделген ломбард құрылтайшыларының ұйымдастыру-техникалық шараларды орындауы туралы мәлiметтер берiлуi тиiс.
30. Осы Ереженiң 28-тармағында белгiленген талаптардың кез келген бiреуi сақталмаған жағдайда лицензия берiлмейдi.
31. Ұлттық Банк лицензия беру туралы өтiнiштi оны барлық тиiстi құжаттарымен қоса қабылдаған күннен бастап бiр айдың iшiнде қарауы тиiс.
Лицензия беру (күшiн жою) туралы шешiмдi Ұлттық Банк Басқармасы қабылдайды.
32. Лицензия шектеусiз мерзiмге берiледi, ол атаулы болып табылады және үшiншi адамға беруге болмайды.
Ломбардқа банк операцияларын жүргiзуге лицензия берiлгенi туралы шешiм Ұлттық Банктiң ресми басылымдарында жарияланады.
33. Лицензия берiлгенi үшiн мөлшерi мен төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленетiн алым алынады.
34. Банк операцияларын жүргiзуге берiлген лицензияның тиiстi түрде куәландырылған көшiрмесi, сондай-ақ операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары туралы Ереже ломбард клиенттерiне көрiнетiн жерге орналастырылуы тиiс.
IV. Қабылдау пункттерiн ашу тәртiбi және пункттердiң
техникалық дайындығына қойылатын талаптар
35. Ломбард өзiнiң қабылдау пункттерiн (бұдан әрi - пункт) ашуға құқылы.
Пункт - ломбард тұрған жерден тыс жерге орналастырылған, заңды тұлға болып есептелмейтiн, ломбардтың құрылымдық бөлiмшесi. Ломбард өз пунктiнiң мiндеттемелерi бойынша толық жауап бередi.
Пункттiң ломбардпен бiрдей балансы және ломбардтың атауымен бiрдей атауы, сондай-ақ оған Ұлттық Банк берген номерi болады.
Пункт Ұлттық Банктiң (мұндай құқық берiлгенде - оның филиалының) пункт ашуға жазбаша келiсiмi болған жағдайда ломбардтың сенiмхаты негiзiнде жұмыс iстейдi.

27. Выданное разрешение на открытие ломбарда может быть отозвано Национальным Банком по основаниям, изложенным в пункте 57 настоящего Положения.
III. Основания и порядок выдачи ломбарду лицензии
28. Для получения лицензии заявитель должен:
- выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение и оборудование, соответствующие нормативным требованиям Национального Банка, а также нанять персонал соответствующей квалификации;
- оплатить объявленный уставный капитал;
- представить Правила об общих условиях проведения операций, внутренние правила ломбарда.
29. К заявлению о выдаче лицензии должны быть приложены данные о выполнении учредителями ломбарда организационно-технических мероприятий, оформленные в виде акта о технической готовности помещения, составленные в установленном порядке с участием представителей Департамента банковского надзора и Управления по работе с наличными деньгами и драгоценными металлами Национального Банка (или по их поручению филиалами Национального Банка).
30. Отказ в выдаче лицензии производится в случае несоблюдения любого из требований, установленных пунктом 28 настоящего Положения.
31. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено
Национальным Банком в течение одного месяца со дня его приема, с
приложением всех необходимых документов.
Решение о выдаче (аннулировании) лицензии принимается
Правлением Национального Банка.
32. Лицензия выдается на неограниченный срок, является именной
и не подлежит передаче третьим лицам.
Решение о предоставлении ломбарду лицензии на проведение
банковских операций публикуется в официальных изданиях Национального
Банка.
33. За выдачу лицензии взимается сбор, размеры и порядок уплаты
которого определяются законодательством Республики Казахстан.
34. Удостоверенная надлежащим образом копия лицензии на
проведение банковских операций, а также Правила об общих условиях
проведения операций подлежат размещению в месте, доступном для
обозрения клиентами ломбарда.
IV. Порядок открытия приемных пунктов и требования,
предъявляемые к технической готовности пунктов
35. Ломбард вправе открывать свои приемные пункты (далее -
пункт).
Пункт - структурное подразделение ломбарда, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения ломбарда. Ломбард полностью отвечает по обязательствам своего пункта.
Пункт имеет единый с ломбардом баланс и наименование, полностью совпадающее с наименованием ломбарда, а также регистрационный номер, присвоенный ему Национальным Банком.
Пункт действует на основании доверенности ломбарда при наличии письменного согласия Национального Банка (его филиала - при делегировании таких прав) на открытие пункта.

36. Пункт банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктерде немесе ұйымдарда банктiк шот ашуға құқы жоқ.
Пункттiң қызметкерлерi материалдық жауапты адамдар құқын берiле отырып құзырлы органдар арқылы тағайындалады және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
37. Ломбард пункт ашу үшiн Ұлттық Банкке (мұндай құқық берiлгенде -
оның филиалына) пункт ашуға келiсiм беру туралы өтiнiштi және тиiстi
дәрежеде куәландырылған пункттiң қызметiн жүзеге асыруға ломбардтың
сенiмхатының көшiрмесiн бередi.
38. Ломбардтың пунктiн ашуға келiсiм беру туралы мәселе бiр ай iшiнде
қаралуы тиiс.
39. Пункттердiң техникалық дайындығына қойылатын талаптар айырбастау
пункттерiне қойылатын талаптарға сәйкес болуы керек.
40. Ұлттық Банк (мұндай құқық берiлгенде - оның филиалы) әрбiр
пункттi ашуға келiсiм беру туралы шешiмдi ломбард пункттiң қалыпты жұмысын
қамтамасыз ету бойынша барлық көзделген ұйымдастыру-техникалық шараларды
орындағаннан кейiн қабылдайды.
41. Пункт ашу бойынша хат пен құжаттардың көшiрмесi (өтiнiш,
сенiмхат, тексеру актiсi) пункт ашуға келiсiм беру туралы шешiм қабылдаған
соң 10 күннiң iшiнде Ұлттық Банкке берiлуi тиiс.
V. Ломбардтың қызметiн ұйымдастыру және реттеу
42. Ломбард өз қызметiн Операциялар жүргiзудiң жалпы ережесi және
iшкi ережелерi болғанда ғана жүзеге асыруға құқылы.
43. Операциялар жүргiзудiң жалпы ережесi және iшкi ережелерiн жоғары
орган басқармасы бекітуі тиіс және келесі мәліметтер мен процедураны
қамтуы керек:
а) берiлетiн кредиттердiң шектi сомалары және мерзiмдерi;
б) берiлетiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасының шектi
мөлшерi;
в) кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) төлеу шарттары;
г) ломбард қабылдайтын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
д) көрсетiлетiн қызметтер үшiн ставкалар мен тарифтер;
е) ломбард пен оның клиентiнiң құқықтары мен мiндеттерi, олардың
жауапкершiлiгiнiң басталу шарттары;
ж) кепiлдiк билетiн жоғалтқан жағдайда кепiл берушiге оның көшiрмесiн
беру тәртiбi;
з) қажеттiлiгiне қарай өзге де шарттар.
44. Ломбардтың iшкi ережелерiн ломбардтың уәкiлеттi органдары бекiтуi
тиiс және:
а) ломбардтың құрылымын, қызметiн және ломбардтың құрылымдық бөлiмшелерiнiң (пункттерiнiң) (егер олар бар болса) өкiлеттiгiн;
б) ломбардтың құрылымдық бөлiмшелерi (пункттерi) (егер олар бар болса) басшыларының құқықтары мен мiндеттерiн;
в) ломбардтың лауазымды адамдары мен қызметкерлерiнiң олар мәмiлелердi өз атынан және өз есебiнен жүзеге асырған жағдайдағы өкiлеттiктерiн белгiлеуi тиiс.

36. Пункт не вправе открывать банковские счета в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Работники пункта назначаются компетентным органом ломбарда на правах материально-ответственных лиц и несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
37. Для открытия пункта ломбард представляет в Национальный Банк (его филиал - при делегировании таких прав) ходатайство о даче согласия на открытие пункта и копию доверенности ломбарда на осуществление деятельности пунктом, заверенную надлежащим образом.
38. Вопрос о даче согласия на открытие пункта ломбарда должен быть рассмотрен в месячный срок.
39. Требования, предъявляемые к технической готовности пунктов, должны соответствовать требованиям, предъявляемым к обменным пунктам.
40. Решение о даче согласия на открытие каждого пункта принимается Национальным Банком (его филиалом при делегировании таких прав) после выполнения ломбардом всех предусмотренных организационно-технических мероприятий по обеспечению нормальной работы пункта и оформляется в виде письма.
41. Копия письма и документов по открытию пункта (заявление, доверенность, акт проверки) подлежат представлению в Национальный Банк в 10-дневный срок после принятия решения о даче согласия на открытие пункта.
V. Организация и регулирование деятельности ломбардов
42. Ломбарды вправе осуществлять свою деятельность только при наличии Правил об общих условиях проведения операций и внутренних правил.
43. Правила об общих условиях проведения операций должны быть
утверждены высшим органом управления ломбарда и содержать следующие
сведения и процедуры:
а) предельные суммы и сроки предоставляемых кредитов;
б) предельные величины ставок вознаграждения (интереса) по
предоставляемым кредитам;
в) условия выплаты вознаграждения (интереса) по кредитам;
г) требования к принимаемому ломбардом обеспечению;
д) ставки и тарифы за предоставляемые услуги;
е) права и обязанности ломбарда и его клиента, условия
наступления их ответственности;
ж) порядок выдачи залогодателю дубликатов при утери залогового
билета;
з) при необходимости иные условия.
44. Внутренние правила ломбарда должны быть утверждены
уполномоченным органом ломбарда и определять:
а) структуру, задачи, функции ломбарда и полномочия структурных
подразделений (пунктов) ломбарда (если они имеются);
б) права и обязанности руководителей структурных подразделений
(пунктов) ломбарда (если они имеются);
в) полномочия должностных лиц и работников ломбарда при
осуществлении ими сделок от его имени и за его счет.

45. Ломбардтың өз қатысушыларының (акционерлерiнiң) шешiмiмен кредит қызметi шығындардың орнын жабу үшiн резервтер (провизиялар) қалыптастыруына болады.
46. Ломбардтың құзырлы органының шешiмiмен кредит комитетi құрылуы мүмкiн.
47. Ломбард клиенттермен мәмiленi кепiл берушi паспортын немесе жеке басын куәландыратын өзге құжатын көрсеткенде ғана жасайды.
Ломбардтың жылжымайтын мүлiкке кепiлге кредиттер беруiне құқы жоқ.
48. Ломбардтағы кепiлге салынған заттар туралы Шартты ломбард кепiлдiк куәлiгiн бере отырып ресiмдейдi, оның нысанын ломбардтың өзi белгiлейдi, онда N 5 қосымшада көзделген мәлiметтердi мiндеттi түрде көрсетуi тиiс.
49. Ломбардтың кепiлге салынған заттарды пайдалануына және өкiмдiк жүргiзуiне құқы жоқ. Егер ломбард кепiлге салынған заттардың жоғалуы немесе бүлiнуi дүлей күштiң салдарынан болғанын дәлелдей алмаса, жоғалған және бүлiнген заттар үшiн жауап бередi.
Ломбардтағы мүлiк кепiлiмен қамтамасыз етiлген кредит сомасы белгiленген мерзiмде қайтарылмаған жағдайда, ломбард нотариустың орындау жазбасы негiзiнде бiр ай мұрсат беру мерзiмi өтiсiмен кепiлге салынған мүлiктi сатуға арналған заңда белгiленген тәртiппен оны сатуға құқылы. Мұнан соң егер тiптi кепiлге салынған мүлiктi өткiзгенде түскен сома оларды толық қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болса да ломбардтың борышқор-кепiл берушiге талаптарды шығынға жазылады.
Ломбардқа өткiзiлген мүлiктiң кепiлдiк билетi жоғалған жағдайда, ломбард оның көшiрмесiн мүлiк иесiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша және жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсеткенде бередi.
50. Ломбардтар өздерi жүргiзетiн операцияларының есебiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн белгiленген бекiтiлген бухгалтерлiк есеп стандарттарының тәртiбiне сәйкес жүзеге асырады.
Ломбардтың бухгалтерлiк есебiнiң саясатын оның жоғарғы басқару органы белгiлейдi.
51. Бухгалтерлiк және өзге де есептердiң тiзбесi мен нысандары қолданылып жүрген заңдармен белгiленедi.
Ломбардтар бухгалтерлiк есеп жүргiзгенде және есеп жасағанда пайдаланатын құжаттардың қатаң есебiн жүргiзудi және сақтауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
52. Ломбардтар Ұлттық Банкке тоқсан сайынғы баланс пен қаржылық қорытындылар туралы есептi есеп берiлiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың сегiзiнен кешiктiрмей, сондай-ақ салық инспекциясы куәландырған бухгалтерлiк есептi жыл сайын 1 сәуiрден кешiктiрмей беруге мiндеттi. Бухгалтерлiк есептен басқа, ломбардтар ай сайын Ұлттық Банкке есеп берiлiп отырған айдан кейiнгi айдың 10-нан кешiктiрмей N 6 Қосымшаның нысаны бойынша мәлiметтер беруге мiндеттi.
53. Ломбардтардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының ақша-кредит жүйесiн бiрқалыпты ұстап тұру мақсатында Ұлттық Банк ломбардтарға қатысты ломбард қызметiн реттеудi мынадай жолдармен жүзеге асырады:
- ломбардтар орындауға мiндеттi нормативтiк құқтық актiлердi басып шығару;
- ломбард қызметiн инспекциялау (тексеру);

45. Ломбард по решению своих участников (акционеров) может
формировать резервы (провизии) для покрытия убытков от кредитной
деятельности.
46. По решению компетентного органа ломбарда может быть создан
кредитный комитет.
47. Ломбардами сделки с клиентами совершаются только по предъявлении паспорта или иного документа, удостоверяющего личность залогодателя. Ломбард не вправе предоставлять кредиты под залог недвижимости.
48. Договор о залоге вещей в ломбарде оформляется выдачей ломбардом залогового билета, форма которого определяется ломбардом самостоятельно, с обязательным отражением данных, предусмотренных в Приложении N 5.
49. Ломбард не вправе пользоваться и распоряжаться заложенными вещами. Ломбард несет ответственность за утрату и повреждение заложенных вещей, если не докажет, что утрата или повреждение произошли вследствие непреодолимой силы.
В случае невозвращения в установленный срок суммы кредита, обеспеченного залогом имущества в ломбарде, ломбард вправе на основании исполнительной надписи нотариуса по истечении льготного месячного срока продать это имущество в порядке, установленном законодательством для реализации заложенного имущества. После этого требования ломбарда к должнику - залогодателю погашаются, даже если сумма, вырученная при реализации заложенного имущества, недостаточна для их полного удовлетворения.
В случае утери залогового билета на сданное в ломбард имущество, выдача дубликатов осуществляется ломбардом по письменному заявлению владельца имущества и по предъявлении документа, удостоверяющего личность.
50. Ломбарды осуществляют учет проводимых ими операций в соответствии с утвержденными в установленном для хозяйствующих субъектов порядке стандартами бухгалтерского учета.
Политика бухгалтерского учета ломбарда определяется его высшим органом управления.
51. Перечень и формы бухгалтерской и иной отчетности устанавливаются действующим законодательством.
Ломбарды обязаны обеспечивать строгий учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете и при составлении отчетности.
52. Ломбарды представляют в Национальный Банк ежеквартальные баланс и отчет о финансовых результатах не позднее восьмого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, а также ежегодно не позднее 1 апреля бухгалтерскую отчетность, заверенную налоговой инспекцией. Помимо бухгалтерской отчетности, ломбарды обязаны ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, представлять в Национальный Банк сведения по форме Приложения N 6.
53. В целях обеспечения финансовой устойчивости ломбардов и поддержания стабильности денежно-кредитной системы Республики Казахстан Национальный Банк в отношении ломбардов Банк осуществляет регулирование деятельности ломбардов путем:
- издания обязательных к исполнению ломбардов нормативных правовых актов;
- инспектирования (проверок) деятельности ломбардов.

54. Ломбард қызметiн инспекцияларды Ұлттық Банк өзi не басқа ұйымдарды тарта отырып жүргiзедi.
Ломбардтар Ұлттық Банктiң тексеру үшiн көрсеткен тапсырмасына байланысты мәселелер бойынша инспекциялайтын органға көмектесуге, сондай-ақ кез келген лауазымды адамдар мен қызметкерлерден жауап алу және ақпарларды тексерудi орындауға қажеттi кез келген құжаттарды алу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Ұлттық Банк қызметкерлерiнiң ломбард қызметiн тексеру барысында алған мәлiметтердi жариялауына не үшiншi адамға беруiне болмайды.
Инспекициялау жүргiзушi адамдар ломбард қызметiн тексеру барысында алынған және коммерциялық құпиясы бар мәлiметтердi жария еткенi үшiн жауап бередi.
IV. Ломбард қызметiн шектеу және тоқтату тәртiбi
55. Ломбардтың қолданылып жүрген заң нормаларын, осы Ереженiң талаптарын және Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн бұзғаны үшiн оған санкциялар қолданылуы мүмкiн. Ұлттық Банктiң ломбардқа санкция ретiнде мынадай шараларды қолдануына құқы бар:
а) Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген негiздер бойынша айыппұл салу және өндiрiп алу;
б) осы Ережемен белгiленген негiздер бойынша лицензияны тоқтату не күшiн жою;
в) ломбардтың басшы қызметкерiнiң (қызметкерлерiнiң) қолданылып жүрген заң талаптарына сай келмейтiндiгiн тануға жеткiлiктi деректер негiзiнде осы мәселенi ломбардтың тиiстi органы қарағанға дейiн, Байқаушы кеңестiң төрағасы мен мүшелерiнен басқа, (ломбардты акционерлiк қоғам нысанында құрған жағдайда) ломбардтың басшы қызметкерлерiн қызметтiк мiндеттерiн орындаудан шеттету.
56. Барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргiзуге берiлген лицензияларды тоқтату не күшiн жою мына төмендегi негiздердiң кез келгенi бойынша жүргiзiледi:
а) ломбард қызметiнiң барысында осы Ереженiң талаптары сақталмаса;
б) жүргiзетiн операциялары бойынша ломбардтың шарт мiндеттемелерiн ұдайы (он екi күнтiзбелiк ай iшiнде қатарынан үш және одан да көп рет) тиiстi түрде орындамаса;
в) осы Ережеде белгiленген операцияларды жүргiзудiң жалпы шарттарын ашу бойынша мiндеттерiн орындамаса;
г) Ұлттық Банкке есеп пен мәлiметтердi бермесе немесе олардың дұрыс еместiгiн бiле тұра берсе;
д) Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiн бұзса не оның жазбаша нұсқауларын орындамаса;
е) ломбардтың осы Ережемен, ломабардтың жарғысымен және лицензиясымен, белгiленген өзiнiң құқықтық ауқымының шегiнен тыс операцияларды жүзеге асырса;
ж) ломбардтың өз қызметiн қайта ұйымдастыру не тарату жолымен ерiктi түрде тоқтату туралы шешiмi;
з) сот ломбард қызметiн тоқтату туралы шешiм қабылдаса.
Ұлттық Банк банк операцияларын жүргiзудiң бұзылу сипатына қарай оны тоқататады не оның барлық не жекелеген түрлерiн жүргiзуге берiлген лицензияның күшiн жояды. Лицензияның күшiн жою банктi қайта тiркеуге немесе қызметiн тоқтатуға негiз болып табылады.

54. Инспектирование деятельности ломбарда производится Национальным Банком самостоятельно либо с привлечением других организаций.
Ломбарды обязаны оказывать содействие инспектирующему органу по вопросам, указанным в задании Национального Банка на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам необходимой для выполнения проверки информации.
Работникам Национального Банка запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе инспектирования деятельности ломбардов.
Лица, осуществляющие инспектирование, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности ломбардов и составляющих коммерческую тайну.
VI. Порядок ограничения и прекращения
деятельности ломбардов
55. При нарушении ломбардом норм действующего законодательства, требований настоящего Положения и других нормативных правовых актов Национального Банка к нему могут быть применены санкции. В качестве санкций Национальный Банк вправе применить к ломбарду следующие меры:
а) наложение и взыскание штрафа по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
б) приостановление либо аннулирование лицензии по основаниям, установленным настоящим Положением;
в) отстранение от выполнения служебных обязанностей руководящих работников ломбарда кроме председателя и членов Наблюдательного совета (в случае создания ломбарда в форме акционерного общества), до рассмотрения этого вопроса соответствующим органом ломбарда на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) ломбарда несоответствующими требованиям действующего законодательства.
56. Приостановление либо аннулирование лицензий на проведение всех или отдельных банковских операций производится по любому из следующих оснований:
а) несоблюдение в процессе деятельности ломбарда требований настоящего Положения;
б) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) ненадлежащее исполнение договорных обязательств по проводимым ломбардом операциям;
в) несоблюдение обязанности по раскрытию общих условий проведения операций, установленной настоящим Положением;
г) непредставление Национальному Банку или представление заведомо недостоверной отчетности и сведений;
д) нарушение нормативных правовых актов Национального Банка либо невыполнение его письменных предписаний;
е) осуществление ломбардом операций, выходящих за пределы его правоспособности, установленной настоящим Положением, уставом ломбарда и лицензией;
ж) решение ломбарда о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации либо ликвидации;
з) принятие судом решения о прекращении деятельности ломбарда.
Национальный Банк приостанавливает либо аннулирует лицензии на проведение всех либо отдельных банковских операций в зависимости от характера нарушения. Аннулирование лицензии является основанием для перерегистрации или прекращения деятельности ломбарда.

57. Ломбардты ашуға берiлген рұқсат мынадай негiздердiң кез-келгенi бойынша қайтарып алынады:
а) заңды тұлғаның ломбард ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде рұқсат беруге негiз болған мәлiметтердiң жалған екендiгi байқалса;
б) заңды тұлға ломбард ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде лицензия алмаса;
в) заңды тұлға ломбард ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде жарияланған жарғылық капиталды төлемесе;
г) ломбард ретiнде тiркелген заңды тұлға қолданылып жүрген заңдарда көзделген қызметтiң шарттарын бұзса.
Ұлттық банк Басқармасының ломбард ашуға берген рұқсатын қайтарып алуы туралы шешiмi заңды тұлғаның қайта тiркелуiне немесе қызметiн тоқтатуына негiз болып табылады.
58. Ломбард:
а) Ұлттық Банктiң рұқсаты болған жағдайда (ерiктi тарату), оның құрылтайшыларының (акционерлерiнiң) шешiмi бойынша;
б) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда (ерiксiз тарату), соттың шешiмi бойынша таратылуы мүмкiн.
V. Қорытынды ережелер
59. Ломбардты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарда көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
60. Ломбард немесе мемлекет өзiне ерекше жауапкершiлiк алған кездерде болмаса, ломбард мемлекеттiң мiндеттемелерi бойынша жауап бермейтiнi сияқты, мемлекет те олардың мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
Мемлекет ломбардтың мiндеттемелерi бойынша оның жарғылық капиталына
салған қаражаты шегiнде жауап бередi.
61. Қазақстан Республикасының заңдарында тiкелей көзделгеннен басқа
жағдайларда мемлекеттiк органдардың және олардың лауазымды адамдарының
ломбардтың қызметiне кез келген түрде араласуына тыйым салынады.
62. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының
заңдарымен реттеледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң Төрағасы
N 1 қосымша
Ломбард ашуға арналған
Рұқсат
1997 жылғы "__"____________                   N_______
___________________________________________________________________
(ұйымдық-құқықтық нысандары көрсетiлген ломбардтың толық атауы)
Орналасқан жерi ___________________________________________________
(индекс, облыс, аудан, қала, көше, ғимараттың нөмiрi)
Аталған ломбард әдiлет органдарында осы рұқсат берiлген күннен
бастап 1 күнтiзбелiк жыл iшiнде мемлекеттiк тiркеуге жатады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi ұйымдық шараларды аяқтау және
банк операцияларының жекелеген түрлерiн өткiзуге ломбард үй-жайының
даярлығын тексеру, _____________ теңге сомасындағы жарғылық капитал толық
төленгеннен кейiн банк операцияларының жекелеген түрлерiн өткiзуге
лицензия беру туралы мәселенi қарайтын болады.
Осы рұқсатты ломбард банк операцияларының жекелеген түрлерiн өткiзуге
ломбардқа лицензия берген кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне
қайтарады.
Ұлттық Банк Төрағасының
орынбасары
N 2 қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн өткiзуге
Берiлген лицензия
N______
Берiлген күнi _____________
Мемлекеттiк тiркелген күнi мен нөмiрi _______________
________________________________________
(ломбардтың толық атауы - қазақ тiлiнде)
________________________________________
(ломбардтың толық атауы - орыс тiлiнде)
Осы лицензия мынадай банк операцияларын өткiзуге құқық бередi:
1.
2.
3.
4.
Лицензия шарттарынан туындаған құқық үшiншi адамға берiлмейдi.
Осы лицензия бiр-ақ данамен берiледi.
Ұлттық Банк Төрағасының
орынбасары
N 3 қосымша
Ломбардтың құрылтайшылары туралы
Мәлiметтер
(заңды тұлғалар толтырады)

57. Отзыв разрешения на открытие ломбарда производится по любому из следующих оснований:
а) обнаружение в течение одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве ломбарда недостоверности сведений, на основании которых было выдано разрешение;
б) неполучение лицензии в течение одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве ломбарда;
в) неоплата объявленого уставного капитала в течение одного года после государственной регистрации юридического лица в качестве ломбарда;
г) нарушение условий деятельности, предусмотренных действующим законодательством для юридического лица, зарегистрированного в качестве ломбарда.
Решение Правления Национального Банка об отзыве разрешения на открытие ломбарда является основанием для перерегистрации или прекращения деятельности юридического лица.
58. Ломбард может быть ликвидирован:
а) по решению его учредителей (акционеров), при наличии разрешения Национального Банка (добровольная ликвидация);
б) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
VII. Заключительные положения
59. Реорганизация и ликвидация ломбарда осуществляется в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
60. Ломбарды не отвечают по обязательствам государства, равно
как и государство не отвечает по их обязательствам, кроме случаев,
когда ломбарды или государство принимают на себя такую
ответственность.
Государство несет ответственность по обязательствам ломбардов,
в пределах средств, вложенных в их уставный капитал.
61. Запрещается вмешательство в любой форме государственных
органов и их должностных лиц в деятельность ломбардов, кроме
случаев, прямо предусмотренных законодательством Республики
Казахстан.
62. Вопросы, неурегулированные настоящим Положением,
регулируются законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Приложение N 1
РАЗРЕШЕНИЕ
НА ОТКРЫТИЕ ЛОМБАРДА
от "___" ___________ 199 г.                            N ____
_____________________________________________________________________
(полное наименование ломбарда, с указанием организационно-правовой
формы)
Место нахождения: ___________________________________________________
(индекс, область, район, город, улица, номер здания)
Указанный ломбард подлежит государственной регистрации в органах юстиции в течении 1 календарного года с даты выдачи настоящего разрешения.
После полной оплаты уставного капитала в сумме ___________ тенге, завершения организационных мероприятий и проверки готовности помещения ломбарда к проведению отдельных видов банковских операций, Национальным Банком Республики Казахстан будет рассмотрен вопрос о
выдаче лицензии на проведение отдельных видов банковских операций.
Настоящее разрешение подлежит возврату ломбардом в Национальный
Банк Республики Казахстан при выдаче ломбарду лицензии на проведение
отдельных видов банковских операций.
Заместитель Председателя
Национального Банка
Приложение N 2
ЛИЦЕНЗИЯ
НА ПРОВЕДЕНИЕ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ
БАНКОВСКИХ ОПЕРАЦИЙ
N ___
Дата выдачи  ____________________
Дата и номер государственной регистрации ___________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование ломбарда - на казахском языке)
____________________________________________________________________
(полное наименование ломбарда - на русском языке)
Настоящая лицензия дает право на проведение следующих видов
банковских операций:
1.
2.
3.
4.
Права, вытекающие из условий настоящей лицензии, не могут быть
переданы третьим лицам.
Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре.
Заместитель Председателя
Национального Банка
Приложение N 3
СВЕДЕНИЯ
ОБ УЧРЕДИТЕЛЯХ ЛОМБАРДА
(заполняется юридическими лицами)
____________________________________________________________________
(полное наименование учредителя - на русском языке)

1. Мемлекеттiк тiркеудiң (қайта тiркеудiң) деректерi _________
___________________________________________________________________
(құжаттың түрi, нөмiрi, күнi, кiм бергенi көрсетiлсiн)
2. Орналасқан жерi ___________________________________________
(елi, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгi (облыс,
___________________________________________________________________
қала), пошта индексi, көшесi, телефоны көрсетiлсiн)
3. Қызметтiң негiзгi түрi (атап айту) ________________________
___________________________________________________________________
4. Қазақстан Республикасының резидентi ме, резидентi мес пе
(қажет емесiн сызып тастау)
5. Құрылтайшы-резидент еместердiң ломбардтың жарғылық қорына
қатысуына берiлген рұқсат (жеке бетпен қоса берiлсiн) _____________
(құжаттың
___________________________________________________________________
түрi, номерi, күнi көрсетiлсiн)
6. Ұйым басшысы ______________________________________________
(Аты-жөнi, туған жылы, бiлiмi, бiтiрген оқу
___________________________________________________________________
орны, бiтiрген жылы)
7. Ұйымда соңғы бес жыл кезеңiнде iрi қаржылық проблемалар
пайда болды ма, оның iшiнде банкроттық, консервация, санация ______
___________________________________________________________________
- олардың пайда болу себептерi _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
- осы проблемаларды шешу нәтижелерi __________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Ломбардтың жарғылық капиталына төлемге енгiзiлген ақша
сомасы туралы мәлiметтер
___________________________________________________________________
Жарна   сомасы               |Ескерту                |
__________________________________________| (толтырылмайды)       |
Хабарландыру |Төлегенi (толтырылмайды) |_______________________|
|__________________________|_______________________|
|Дата |                    |                       |
_______________|_____|____________________|_______________________|
_______________|_____|____________________|_______________________|
_______________|_____|____________________|_______________________|
Толтырылған күнi ________________       Мөр _________________
N 4 қосымша
Ломбардтың құрылтайшылары туралы
Мәлiметтер
(жеке тұлғалар толтырады)
___________________________________
(Құрылтайшының аты-жөнi - орыс тiлiнде)

1. Данные государственной регистрации (перерегистрации) _______
____________________________________________________________________
(указать вид документа, номер, дата, кем выдан)
2. Место нахождения ___________________________________________
(указать страну, наименование административно-
____________________________________________________________________
территориальной единицы (область, город), почтовый индекс, улица,
телефон)
3. Основные виды деятельности (перечислить) ___________________
4. Является ли резидентом, нерезидентом Республики Казахстан
(ненужное зачеркнуть)
5. Разрешение на участие учредителя-нерезидента в уставном
капитале ломбарда (приложить на отдельном листе) ___________________
____________________________________________________________________
(указать вид, номер документа, дату)
6. Руководитель организации ___________________________________
(указать Ф.И.О., год рождения,
____________________________________________________________________
образование, наименование учебного заведения, год окончания)
7. Возникали ли в период последних 5-ти лет у организации
крупные финансовые проблемы, в том числе банкротство, консервация,
санация ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
- причины их возникновения ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
- результаты решения этих проблем _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Сведения о сумме денег, вносимых в оплату уставного капитала
ломбарда.
--------------------------------------------------------------------
Сумма взноса                 !     Примечание
----------------------------------------------!  (не заполняется)
Объявленая !   Оплаченная (не заполняется)    !
!----------------------------------!
!    Дата    !                     !
-----------!------------!---------------------!---------------------
-----------!------------!---------------------!---------------------
-----------!------------!---------------------!---------------------
Дата заполнения _________________        Печать ______________
Приложение N 4
СВЕДЕНИЯ
ОБ УЧРЕДИТЕЛЯХ ЛОМБАРДА
(заполняется физическими лицами)
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество учредителя - на русском языке)

1. Туған күнi мен жылы _______________________________________
2. Туған жерi ________________________________________________
3. Азаматтығы ________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi _______________
5. Тұрақты тұратын жерi ______________________________________
(елi, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгi
___________________________________________________________________
облыс, қала) пошта индексi, көшесi, телефон көрсетiлсiн)
6. Жұмыс орны, лауазымы ______________________________________
7. Бiлiмi туралы мәлiметтер ___________________________________
8. Еңбек қызметi туралы мәлiметтер ___________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Жарғылық капиталдың 5 және одан да көп процентiн тiкелей
немесе жанама иеленушi акционер (құрылтайшы) ретiнде қатысы бар
ұйымды көрсетiңiз:
- ұйымның атауы және орналасқан жерi _________________________
___________________________________________________________________
- ұйым қызметiнiң негiзгi түрi _______________________________
___________________________________________________________________
- осы ұйымның жарғылық капиталдағы меншiк үлесi ______________
___________________________________________________________________
10. Ломбардтың жарғылық капиталына төлемге енгiзiлген ақша
сомасы туралы мәлiметтер
___________________________________________________________________
Жарна   сомасы                |  Ескерту              |
__________________________________________ |  (толтырылмайды)      |
Хабарландыру
<*>
|Төленгенi (толтырылмайды) |_______________________|
|__________________________|_______________________|
|Дата |                    |                       |
________________|_____|____________________|_______________________|
________________|_____|____________________|_______________________|
<*>
. Ескерту. Салық инспекциялары растаған кiрiстер туралы
декларацияны қоса беру қажет.
Толтырылған күнi _______________         Қолы ________________
N 5 қосымша
__________________________       __________________________________
(ломбард/пункттiң атауы)         (ломбард/пункттiң орналасқан жерi)
Кепiлдiк билетi N _________
1. Кепiлдiк берушiнiң аты-жөнi _______________________________

1. Дата и год рождения _____________________________________________
2. Место рождения __________________________________________________
3. Гражданство _____________________________________________________
4. Данные документа, удостоверяющего личность ______________________
5. Место постоянного проживания ____________________________________
(указать страну, наименование
____________________________________________________________________
административно-территориальной единицы (область, город), почтовый
индекс, улица, телефон)
6. Место работы, должность _________________________________________
7. Сведения об образовании _________________________________________
8. Сведения об трудовой деятельности _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Укажите организации, к которым имеете отношение как акционера
(учредителя), владеющего прямо или косвенно 5-ю и более процентами
уставного капитала:
- наименование и место нахождения организации ______________________
____________________________________________________________________
- основные виды деятельности организации ___________________________
____________________________________________________________________
- доля собственности в уставном капитале данной организации ________
____________________________________________________________________
8. Сведения о сумме денег, вносимых в оплату уставного капитала
ломбарда.
--------------------------------------------------------------------
Сумма взноса                !      Примечание
-------------------------------------------!   (не заполняется)
Объявленая* !   Оплаченная (не заполняется)!
!------------------------------!
!   Дата     !                 !
------------!------------!-----------------!------------------------
------------!------------!-----------------!------------------------
------------!------------!-----------------!------------------------
------------!------------!-----------------!------------------------
* Сноска. Необходимо приложить декларацию о доходах, заверенную
налоговой инспекцией.
Дата заполнения ________________      Подпись _________________
Приложение N 5
_______________________________   __________________________________
(наименование ломбарда/пункта)    (место нахождения ломбарда/пункта)
Залоговый билет N ____
1. Ф.И.О. залогодателя ______________________________________________

2. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi _______________
3. Тұрақты тұратын жерi ______________________________________
(елi, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгi
___________________________________________________________________
(облыс, қала), пошта индексi, көшесi, телефон көрсетiлсiн)
4. Кепiлдiктiң атауы мен оның сипаттамасы ____________________
5. Кепiлдiктi бағалау сомасы _________________________________
6. Кепiлдiктiң мерзiмi _______________________________________
7. Берілген несие сомасы _____________________________________
(санмен және жазумен)
8. Берiлген несие үшiн сыйақы сомасы _________________________
(санмен және жазумен)
9. Жалпы сома ________________________________________________
(санмен және жазумен)
10. Несие бергенi күнi _______________________________________
11. Несиенi өтеу күнi ________________________________________
Ломбардтағы мүлiк кепiлдiгiмен қамтамасыз етiлген кредит
сомасын белгiленген мерзiмде өтемеген жағдайда, ломбард жеңiлдiк
берiлген айлық мерзiмi ақталғаннан кейiн нотариустың атқару жазбасы
негiзiнде салынған мүлiктi сату үшiн белгiленген тәртiппен осы
мүлiктi сатуға құқылы.
Осы кепiлдiк билетi 2 дана етiп жасалды.
Кепiлдiк билетiнiң шарттарымен танысып, бiр данасын алдым.
Кепiлдiк берушi ____________________________
(қолы)
Қабылдаушы _________________________________
(аты-жөнi, қолы)
Ломбардтың мөрi
N 6 қосымша
1997 жылғы "___"______________жағдай бойынша _________________
(ломбардтың атауы)
ломбарды жүргiзген несиелiк операциялар туралы
МӘЛIМЕТТЕР
___________________________________________________________________
Қамтамасыз ету түрi          |     Сома (теңге)
|________________________________
| кепiлдiк | берiлген | алынған
| бағасы   | кредиттер| сыйақылар
___________________________________________________________________
|тек қымбат        |          |          |
|металдар бар      |          |          |
Зергерлiк      |__________________|__________|__________|__________
бұйымдар,      |мұның да құрамында|          |          |
құрамында:     |асыл тастар бар   |          |          |
_______________|__________________|__________|__________|__________
Бағалы қағаздар                 |          |          |
__________________________________|__________|__________|__________
Ауди, бейне және тұрмыстық        |          |          |
техника                      |          |          |
__________________________________|__________|__________|__________
Басқа да жылжымалы мүлiк          |          |          |
__________________________________|__________|__________|__________
Ломбард директоры ___________________
Бас бухгалтер _______________________
Мөр

2. Данные документа, удостоверяющего личность _______________________
3. Место постоянного проживания _____________________________________
(указать страну, наименование
_____________________________________________________________________
административно-территориальной единицы (область, город), почтовый
индекс, улица, телефон)
4. Наименование залога и его описание _______________________________
5. Сумма оценки залога ______________________________________________
6. Срок залога ______________________________________________________
7. Суммы выданной ссуды _____________________________________________
(цифрами и прописью)
8. Суммы вознаграждения за выдачу ссуды _____________________________
(цифрами и прописью)
9. Общая сумма ______________________________________________________
(цифрами и прописью)
10. Дата выдачи ссуды _______________________________________________
11. Дата погашения ссуды ____________________________________________
В случае непогашения в установленный срок суммы кредита,
обеспеченного залогом имущества в ломбарде, ломбард вправе на
основании исполнительной надписи нотариуса по истечении льготного
месячного срока продать это имущество в порядке, установленном для
реализации заложенного имущества.
Настоящий залоговый билет составлен в 2-х экземплярах.
С условиями залогового билета ознакомлен и один экземпляр
получил.
Залогодатель ____________________
(подпись)
Приемщик _________________________
(фамилия, подпись)
Печать ломбарда
Приложение N 6
СВЕДЕНИЯ
о проведенных ломбардом _______________________________ ссудных
(наименование ломбарда)
операциях по состоянию на "_____"_______________199_____ года
--------------------------------------------------------------------
!              Сумма (тенге)
Вид обеспечения       !---------------------------------------
!оценки!предоставленных !полученного
!залога!кредитов        !вознаграждения
--------------------------------------------------------------------
Ювелирные  !только          !                       !
изделия,   !драгоценные     !                       !
содержащие:!металлы         !                       !
!----------------!-----------------------!---------------
!то же с         !                       !
!драгоценными    !                       !
!камнями         !                       !
-----------!----------------!-----------------------!---------------
Ценные бумаги               !                       !
----------------------------!-----------------------!---------------
Ауди, видео и бытовая       !                       !
техника                     !                       !
----------------------------!-----------------------!---------------
Др.движимое имущество       !                       !
--------------------------------------------------------------------
Директор ломбарда ________________________
Главный бухгалтер ________________________
Печать