"Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызмет туралы" ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қаулысы 1997 жылғы 2 қыркүйек N 139 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қазанда тіркелді. Тіркеу N 403. Күші жойылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998.12.31. N 20 ~V980683 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызмет туралы" ереженi бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы осы ереженi тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Осы қаулының орындалысына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы атқарушы аппаратының рынокты реттеу басқармасына жүктелсiн.
4. Ереже Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген сәттен бастап күшiне енедi.
5. Барлық брокерлiк және дилерлiк компаниялар өздерiнiң қызметтерiн осы ережеге оны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеген сәттен бастап үш ай iшiнде сәйкестендiрсiн.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1997 жылғы "___"_________ N ___ қаулысымен бекiтiлген
Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк
қызмет туралы ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (жалпы бөлiм) K941000_ , "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Z970077_ Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 марттағы Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтердi жүзеге асырудың шарттарын және тәртiбiн белгiлейдi.
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Ережеде мынадай айқындамалар пайдаланылады:
Андеррайтер - брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар және белгiлi бiр сыйақы немесе жеңiлдiк үшiн андеррайтингтiк қызметтi жүзеге асыратын тұлға;
Андеррайтингтiк қызмет - бағалы қағаздардың жаңа шығарылымдарын эмитентпен жасасқан келiсiмнiң негiзiнде орналастыру жөнiндегi брокер-дилердiң мақсатты қызметi;
Андеррайтингтiк шарт - эмитент пен андеррайтердiң басқарушысының арасында жасалған, бағалы қағаздарды орналастырудың шарттары мен тәртiбiн айқындайтын келiсiм;
Брокер-дилер - бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын және БҚҰК тиiстi лицензиясы бар заңды тұлға;
Брокерлiк қызмет көрсетуге арналған келiсiм - қызмет көрсету үшiн брокер-дилердiң және оның клиентiнiң арасында жасалған келiсiм;
Инвестициялық шешiм - бағалы қағаздар портфелiнiң құрылымын қалыптастыру және өзгерту жөнiндегi шаралар туралы шешiм;
Клиенттiң тапсырмасы - бағалы қағаздармен мәмiлелер жасау үшiн брокер-дилерге клиент берген құжат;
Комиссиялық табыстар - брокерлiк қызмет көрсету келiсiмiн белгiленген, брокер-дилердiң ақшалай сыйақысы;
Мүдделер қақтығысы - бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауды жүзеге асыру кезiнде туындайтын, брокер-дилердiң және оның клиентiнiң мүдделерiнiң қарама-қайшылығы орын алатын жағдаят;
Жеке шот - бағалы қағаздарды және ақшаларды есепке алу және клиенттi бiрдейлендiру жүзеге асырылатын өзара байланысты жазбалар мен құжаттардың жиынтығы;
Трейдер - брокер-дилердiң оның атынан немесе клиенттiң атынан және тапсырмасы бойынша бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауды тiкелей жүзеге асыратын бiлiктi маманы;
Андеррайтер басқарушы - эмиссиялық синдикатты ұйымдастыруға, эмиссиясы дайындауға және эмитент және эмиссиялық синдикат арасындағы шартты жасауға, бағалы қағаздарды эмиссиялық синдикаттың орналастыруына жауапты андеррайтер;
Эмиссиялық синдикат - тәуекелдердi азайту мақсатында және бағалы қағаздарды бастапқы орналастыруға ықпал жасайтын, андеррайтерлердiң уақытша құрылған тобы;
Эмиссиялық келiсiм-шарт - андеррайтерлердiң арасында жасалған негiзiнде эмиссиялық синдикат құрылатын келiсiм.
1.2. Брокер-дилердiң және оның клиентiнiң арасында бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi жүзеге асыру процесiнде туындайтын барлық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен, осы Ережемен және брокерлiк қызмет көрсетуге брокер-дилер және оның клиентiнiң арасында жасалған келiсiммен реттеледi.
1.3. Брокер-дилердiң өздерiнiң қызметтерiн жүзеге асыруларының ерекшелiктерi бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымның (бұдан әрi - ӨРҰ) ережелерiмен немесе БҚҰК келiсiмi бойынша бағалы қағаздармен саудаластықтарды ұйымдастырушылар (СҰ) белгiлеуi мүмкiн.
1.4. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес БҚҰК белгiлеген тәртiпте БҚҰК немесе ӨРҰ берген бiлiктiлiк куәлiктерi бар болғанда брокер-дилердiң мамандары клиенттерiнiң бағалы қағаздармен операциялар жасауды және оларды есепке алуды жүзеге асыруға құқылы.
1.5. Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың қызметi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген, мынадай санаттарға лицензия беру көзделетiн тәртiпте лицензиялауға жатады:
а) бағалы қағаздардың нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызмет (1 санатты лицензия);
клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк (II санатты лицензия).
Брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға бақылау жасауды Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарымен белгiленген өкiлеттiк шектерiнде БҚҰК және ӨРҰ немесе СҰ жүзеге асырады.
II. Брокер-дилердiң функциялары, құқықтары және мiндеттерi
2.1. Брокер-дилер мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) өз есебінен және клиенттердiң есебiнен өз атынан және клиенттiң атынан бағалы қағаздармен мәмiлелер жасайды және клиенттердiң бағалы қағаздарымен жасалған мәмiлелердi құжаттарды түрде ресiмдейдi;
б) оның клиенттерiнiң инвестициялық шешiмдер қабылдаулары үшiн қажеттi ақпаратты және ұсыныстамаларды дайындауды және берудi жүзеге асырады;
в) клиентпен келiсiм бойынша өзге де консультациялық және ақпараттық қызметтер көрсетедi.
2.2. Бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу кезiнде брокер-дилер:
а) клиентпен жасасқан келiсiмнiң шарттарымен оған берiлген өкiлеттiктер шеңберiнде әрекет жасауға;
б) клиенттiң ақшаларды бағалы қағаздарға инвестициялау мақсаттарын, егер олар клиенттiң коммерциялық құпиясын құрамаса, анықтауға және өзiнiң қызметiн осы мақсаттарға сәйкес жүзеге асыруға;
в) клиенттiк тапсырмаларды клиенттерге аса қолайлы бағалар бойынша атқаруға;
г) клиенттерге әрбiр жасалған мәмiле және ол бойынша мiндеттемелердiң орындалысы туралы растамаларды брокерлiк қызмет көрсету шартымен белгiленген тәртiпте жiберуге;
д) клиенттердiң бағалы қағаздарымен мәмiлелердi төлеуге кепiлдiк бермейтiн мәмiлелердi жасауға тапсырыстарды қабылдаудан бас тартуға, бағалы қағаздарды иеленуге және оларды мәмiле ұйымдасқан рынокта жасалған кезде клиенттiң тапсырмасын берген сәттен бастап үш банктiк күн iшiнде немесе ұйымдаспаған рынокта клиенттiң мүддесi үшiн жасалған келiсiммен белгiленген мерзiмде брокер-дилердiң қарамағына беруге мiндеттi.
2.3. Брокер-дилердiң бағалы қағаздармен мәмiлелердi жасауға, егер аталған мәмiлелердi жасау оның клиенттерiнiң брокерлiк қызмет көрсетуге жасалған келiсiмде көрсетiлген мүдделерiне қайшы келсе, құқығы жоқ.
2.4. Брокер-дилер брокер-дилердiң мүдделерiнiң клиенттердiң мүдделерiмен қақтығысының туындаған фактiлерi, сондай-ақ оның қаржылық жай-күйiнiң төмендеуi мен оның себептерi немесе уәкiлеттi органдардың қолданған жазалары туралы осындайлар туындағаннан кейiн үш күн iшiнде клиенттерге хабарлауға мiндеттi. Аталған ескертпелердi брокерлiк қызмет көрсету келiсiмiмен белгiленген брокер-дилер тәртiпте жүргiзедi.
Брокер-дилердiң қаржылық тұрақтылығының Қазақстан Республикасының талаптарына сәйкес келмеуi қаржылық жай-күйiнiң төмендеуi деп танылады.
2.5. Кездейсоқ жағдаяттардың салдарынан бағалы қағаздардың рыноктiк бағасы өзгерген жағдайда, егер керiсiнше дәлелсiз болса, клиентке келтiрiлген залалдар үшiн брокер-дилерге жауапкершiлiк жүктелмейдi.
Брокер-дилердiң заңсыз немесе сауатсыз әрекеттерiнiң нәтижесiнде клиентке келтiрiлген материалдық залалдар үшiн брокер-дилерге материалдық жауапкершiлiкте жүктеледi.
2.6. Қаржылық және бағалы қағаздар рыногындағы кәсiпқой қызметтi жүзеге асыру процесiнде алынған клиенттер туралы өзге де ақпараттардың құпиялығын, Қазақстан Республикасының заңдарында және ӨРҰ немесе СҰ ережелерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, брокер-дилер сақтауға мiндеттi.
2.7. Брокер-дилер өзiнiң қызметi туралы, клиенттерi және бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелер туралы ақпараттарды кемiнде бес жыл, оның iшiнде қағаз түрiндегi таратқыштарда үш жыл, сақтауды жүзеге асырады.
III. Бағалы қағаздармен сауда жасау ережелерi
3.1. Брокер-дилерге тиесiлi бағалы қағаздар және ақшалар оның клиенттерiнiң бағалы қағаздарынан және ақшаларынан бөлек, орталық депозитарийдегi брокер-дилердiң арнаулы шоттарында немесе тiркеушiде және тиiсiнше екiншi деңгейдегi банктерде сақталады.
Клиенттiң ақшаларын немесе бағалы қағаздарын алғаннан кейiн, брокер-дилер оларды аталған шоттарға шұғыл түрде салу керек.
Егер ӨРҰ, орталық депозитарийдiң немесе тiркеушiлердiң ережелерiмен өзгеше белгiленбесе, брокер-дилердiң бiр шотында оның барлық клиенттерiнiң бағалы қағаздарды немесе ақшалары салынады.
3.2. Брокер-дилер клиенттiң қаражатын осы клиенттiң мүддесiне орай комиссиялық және мәмiлелердi жүзеге асыруға байланысты өзге де төлемдердi төлеу үшiн пайдалануға құқылы және аталған қаражатты басқа клиенттердiң мәмiлелерi және басқа операциялар бойынша пайдалануға, егер бұл арнаулы түрде брокерлiк қызмет көрсету келiсiмiнде көрсетiлмесе, құқығы жоқ.
3.3. Брокер-дилердiң клиенттерiне тиесiлi қаражат тұтқындалуға немесе қолданылып жүрген заңдармен көзделген жағдайлардан басқа, үшiншi тұлғалардың алып қоюына жатпайды.
3.4. Клиенттiң тапсырмасы бойынша мәмiлелер жасауды жүзеге асыратын брокер-дилер бiр мәмiледе брокер немесе дилер ретiнде болуға құқылы.
3.4.1. Брокер ретiнде қызметтi жүзеге асыру кезiнде брокер-дилер бағалы қағаздарды өз есебiнен сатады немесе сатып алады.
Брокер-дилерлердiң ұйымдасқан рынокта брокер ретiнде қызметтi жүзеге асыруларына қойылатын талаптар бағалы қағаздармен саудаластықты ұйымдастырушылардың ережелерiмен белгiленедi.
3.4.2. Брокер-дилер клиенттiң бағалы қағаздарымен мәмiлелердi мынадай жолмен жасайды:
а) рыноктiк клиенттiк тапсырманы-клиент үшiн бағалы қағаздарды рыноктiк баға бойынша шұғыл түрде сатып алуды немесе сатуды жүзеге асыруды орындайды;
б) шектiк клиенттiк тапсырманы-клиент үшiн бағалы қағаздарды тапсырмада айқындалғандағыдан төмен (немесе оған тең) баға бойынша сатып алуды немесе бағалы қағаздарды тапсырмада айқындалғандағыдан жоғары (немесе оған тең) баға бойынша сатуды жүзеге асыруды орындайды;
в) шартты клиенттiк тапсырманы-алдыңғы тапсырманы орындағаннан кейiн клиенттердiң активтерiмен iс-әрекеттердi жүзеге асыруды орындайды.
3.4.3. ӨРҰ және СҰ ережелерiмен клиенттердiң тапсырмаларының өзге де түрлерi көзделуi мүмкiн.
3.5. Брокер-дилер клиенттердiң тапсырмаларын орындау үшiн аса көп күш жұмсауға, сондай-ақ мүдделер қақтығысы туындағанда клиенттiң мүдделерiнiң басымдылық принципiн сақтауға мiндеттi.
3.6. Брокер-дилер қандай да болмасын бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өзгеше түрде сатып алу немесе сату жөнiндегi ұсыныстарға қатысты нақты емес мәлiметтер, бағалы қағаздардың бағалары және саны бар, сондай-ақ осындай ақпараттың көзi ретiндегi ақпаратты жариялауға құқылы емес.
3.7. Брокер-дилердiң мәмiлелер жасауына сенiм бiлдiруге тек брокерлiк-дилерге жол берiледi. Сенiм бiлдiруге, егер ол брокерлiк қызмет көрсету шартында көрсетiлсе не брокер-дилер кездейсоқ жағдаяттарға байланысты өзiнiң клиентiнiң мүдделерiн қорғау үшiн жазбаша ескертумен және соңғысының келiсiмiмен қоса тиiстi құжаттарға тiркей отырып, осыған сүйенуге мәжбүр болса, жол берiледi.
Сенiм бiлдiру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
3.8. Брокерлiк қызмет көрсету шартында көзделген жағдайларда, клиент брокер-дилерге инвестициялық шешiмдер қабылдауға құқық беруi мүмкiн.
Клиенттiң инвестициялық шешiмдер қабылдауына ұсыныстамалар жасау және клиенттiң активтерiне қатысты брокер-дилердiң дербес түрде инвестициялық шешiмдер қабылдау тәртiбiн брокер-дилер айқындайды және:
а) брокер-дилердiң инвестициялық шешiмдер қабылдауға және клиенттiң инвестициялық шешiмдер қабылдауы үшiн ұсыныстамалар жасауға, сондай-ақ аталған әрекеттердi құжатты түрде бекiтуге жауапты тұлғаларының тiзбесi;
б) талдау негiзiнде инвестициялық шешiм қабылданған немесе ұсыныстама жасалған ақпараттар көздерiн тiркеудiң тәртiбi болу керек.
Инвестициялық шешiмдi дербес түрде қабылдауды брокер-дилер клиенттердiң брокер-дилердiң өз капиталының 50%-нен аспайтын активтерiне қатысты жүзеге асырады, керiсiнше жағдайда брокер-дилердiң аталған қызметi бағалы қағаздар портфелiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру лицензиясының негiзiнде, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
IV. Есепке алу жүйесiн ұйымдастыру
4.1. Брокер-дилерде:
а) бағалы қағаздармен операцияларды тiкелей жүзеге асыру;
б) клиенттердiң бағалы қағаздарының және ақшаларының қозғалысын есепке алу;
в) клиенттерiнiң алдында, бағалы қағаздар бойынша табыс алуға және басқа да құқықтарға байланысты брокер-дилердiң мiндеттерiн атқару;
г) клиенттердiң жеке шоттарымен жүргiзiлетiн операциялар;
д) бухгалтерлiк есепке алу, қажеттi қаржылық есеп берудi және брокер-дилердiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген қаржылық тұрақтылық нормативтерiн есептеудi даярлау;
е) брокер-дилерлердiң өздерiнiң iшкi ережелерiн, ӨРҰ және СҰ ережелерiн және Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауларына бақылау жасау мiндеттерiне енгiзiлетiн тұлғалар айқындалу керек.

Об утверждении Положения "О брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг"
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 2 сентября 1997 г. N 139. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 1997 г. N 403. Утратило силу - постановлением НКЦБ от 31 декабря 1998г. N 20 (~V980683)
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Утвердить Положение "О брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг".
2. Поручить управлению правового обеспечения представить данное Положение в Министерство юстиции Республики Казахстан для регистрации.
3. Контроль за исполнением данного Положения возложить на управление регулирования рынка исполнительного аппарата Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
4. Положение вступает в силу с момента регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Всем брокерским и дилерским компаниям привести свою деятельность в соответствие с данным Положением в течение трех месяцев с момента регистрации его в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждено
постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 2 сентября 1997 N 139
ПОЛОЖЕНИЕ
"О БРОКЕРСКОЙ И ДИЛЕРСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
НА РЫНКЕ ЦЕННЫХ БУМАГ"
Настоящее Положение разработано в соответствии с K941000_ Гражданским кодексом Республики Казахстан (общая часть), Законом Республики Казахстан от 5 марта 1997 года Z970077_ "О рынке ценных бумаг" и определяет условия и порядок осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1 В настоящем Положении используются следующие определения:
Андеррайтер - лицо, имеющее лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности и осуществляющее андеррайтинговую деятельность за определенное вознаграждение или скидку.
Андеррайтинговая деятельность - целенаправленная деятельность брокеров-дилеров по размещению ценных бумаг новых выпусков на основании договора с эмитентом.
Андеррайтинговый договор - договор, заключаемый между эмитентом и управляющим андеррайтером, определяющий условия и порядок размещения ценных бумаг.
Брокер-дилер - юридическое лицо, осуществляющее брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и имеющее соответствующую лицензию НКЦБ.
Договор на брокерское обслуживание - договор на обслуживание между брокером-дилером и его клиентом.
Инвестиционное решение - решение о мерах по формированию и изменению структуры портфеля ценных бумаг.
Клиентское поручение - документ, передаваемый клиентом брокеру-дилеру на совершение сделки с ценными бумагами.
Комиссионные доходы - денежное вознаграждение брокера-дилера, устанавливаемое договором на брокерское обслуживание.
Конфликт интересов - ситуация, возникающая в процессе осуществления сделки с ценными бумагами, при которой имеет место противоречие интересов брокера-дилера и его клиента.
Лицевой счет - совокупность взаимосвязанных записей и документов, посредством которых осуществляется учет ценных бумаг и денег и идентификация клиента.
Трейдер - квалифицированный специалист брокера-дилера, непосредственно осуществляющий сделки с ценными бумагами от его имени или от имени и по поручению клиента.
Управляющий андеррайтер - андеррайтер, ответственный за организацию эмиссионного синдиката, подготовку эмиссии и заключение договора между эмитентом и эмиссионным синдикатом, размещение ценных бумаг эмиссионным синдикатом.
Эмиссионный синдикат - временно создаваемая группа андеррайтеров с целью уменьшения рисков и содействующая первичному размещению ценных бумаг.
Эмиссионный контракт - договор между андеррайтерами, на основании которого создается эмиссионный синдикат.
1.2 Все отношения, возникающие в процессе осуществления сделок с ценными бумагами между брокером-дилером и его клиентом, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и заключенным между брокером-дилером и его клиентом договором на брокерское обслуживание.
1.3 Особенности осуществления брокерами-дилерами своей деятельности могут устанавливаться правилами саморегулируемой организации профессиональных участников рынка ценных бумаг (далее - СРО) или организаторами торгов с ценными бумагами (далее - ОТ) по согласованию с НКЦБ.
1.4 Специалисты брокера-дилера вправе осуществлять операции с ценными бумагами клиентов и их учет при наличии квалификационных свидетельств, выданных НКЦБ или СРО в установленном НКЦБ порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1.5 Деятельность организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, подлежит лицензированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предусматривающим выдачу лицензий следующих категорий:
а) брокерская и дилерская деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя ценных бумаг (лицензия I категории);
б) брокерская и дилерская деятельность на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов (лицензия II категории).
Контроль за осуществлением брокерской и дилерской деятельности осуществляется НКЦБ и СРО или ОТ в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
II. ФУНКЦИИ, ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ БРОКЕРА-ДИЛЕРА
2.1 Брокер-дилер осуществляет следующие функции:
а) совершает сделки с ценными бумагами за свой счет и за счет клиентов от своего имени и от имени клиента и документально оформляет сделки с ценными бумагами клиентов;
б) осуществляет подготовку и предоставляет информацию и рекомендации, необходимые для принятия его клиентами инвестиционных решений;
в) оказывает иные консультационные и информационные услуги по соглашению с клиентом.
2.2 Брокер-дилер при совершении операций с ценными бумагами, обязан:
а) действовать в рамках полномочий, предоставленных ему условиями договора с клиентом;
б) выяснить цели инвестирования клиентом денег в ценные бумаги, если они не составляют коммерческую тайну клиента, и осуществлять свою деятельность в соответствии с данными целями;
в) исполнять клиентские поручения по наилучшим для клиентов ценам;
г) направлять клиенту подтверждения о заключении каждой сделки и исполнении обязательств по ней в порядке, установленном договором на брокерское обслуживание;
д) отказывать в приеме поручений на совершение сделок с ценными бумагами клиентам, не гарантирующим оплату сделки, обладание ценными бумагами и предоставление их в распоряжение брокера-дилера в течение трех банковских дней с момента передачи клиентского поручения при заключении сделки на организованном рынке или в срок, установленный заключенным в интересах клиента договором на неорганизованном рынке.
2.3 Брокер-дилер не имеет права заключать сделки с ценными бумагами, если заключение указанных сделок противоречит интересам его клиентов, указанным в договоре на брокерское обслуживание.
2.4 Брокер-дилер обязан информировать клиентов о фактах возникновения конфликта интересов брокера-дилера с интересами клиентов, а также наличия и причинах ухудшения его финансового состояния или наложения санкций уполномоченными органами в течение трех дней после возникновения таковых. Указанные уведомления производятся брокером-дилером в порядке, установленном договором на брокерское обслуживание.
Под ухудшением финансового состояния понимается несоответствие нормативов финансовой устойчивости брокера-дилера требованиям законодательства Республики Казахстан.
2.5 Брокер-дилер не несет ответственность за убытки, причиненные клиенту в случае изменения рыночных цен на ценные бумаги вследствие непредвиденных обстоятельств, если обратное недоказуемо.
Брокер-дилер несет имущественную ответственность за материальные убытки, понесенные клиентом в результате неправомерных или неквалифицированных действий брокера-дилера.
2.6 Брокер-дилер обязан сохранять конфиденциальность финансовой и иной информации о клиенте, полученной в процессе осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и положениями СРО или ОТ.
2.7 Брокер-дилер осуществляет хранение информации о своей деятельности, о клиентах и сделках с ценными бумагами не менее пяти лет, в том числе не менее трех лет на бумажных носителях.
III. ПРАВИЛА ТОРГОВЛИ ЦЕННЫМИ БУМАГАМИ
3.1 Ценные бумаги и деньги, принадлежащие брокеру-дилеру хранятся отдельно от ценных бумаг и денег его клиентов на специальных счетах брокера-дилера в центральном депозитарии или регистраторе и банке второго уровня соответственно.
По получении денег или ценных бумаг клиента, брокер-дилер обязан немедленно поместить их на указанные счета.
На одном счете брокера-дилера помещены ценные бумаги или деньги всех его клиентов, если иное не установлено правилами СРО, центрального депозитария или регистраторов.
3.2 Брокер-дилер вправе использовать средства клиента в интересах данного клиента в оплату комиссионных и иных платежей, связанных с осуществлением сделки, и не имеет права использовать указанные средства по сделкам других клиентов и другим операциям, если это специальным образом не оговорено в договоре на брокерское обслуживание.
3.3 Средства, принадлежащие клиентам брокера-дилера, не подлежат аресту или изъятию третьими лицами, кроме случаев, предусмотренных действующим законодательством.
3.4 Брокер-дилер, осуществляя сделки по поручениям клиента, вправе выступать в одной сделке в качестве брокера или дилера.
3.4.1 При осуществлении деятельности в качестве дилера брокер-дилер продает или покупает ценные бумаги за свой счет.
Требования к осуществлению брокерами-дилерами деятельности в качестве дилеров на организованных рынках устанавливаются правилами организаторов торгов с ценными бумагами.
3.4.2 Брокер-дилер совершает сделки с ценными бумагами клиента следующим образом:
а) исполняет рыночное клиентское поручение - осуществление немедленной покупки или продажи ценных бумаг для клиента по рыночной цене;
б) исполняет лимитное клиентское поручение - осуществление покупки ценных бумаг для клиента по цене, ниже определенной в поручении (или равной ей) или продажи ценных бумаг по цене, выше определенной в поручении (или равной ей);
в) исполняет условное клиентское поручение - осуществление действий с активами клиентов после выполнения предыдущего поручения.
3.4.3 Правилами СРО и ОТ могут быть предусмотрены иные виды поручений клиентов.
3.5 Брокер-дилер обязан прилагать максимальные усилия для исполнения поручений клиентов, а также при возникновении конфликта интересов соблюдать принцип приоритетности интересов клиента.
3.6 Брокер-дилер не вправе публиковать в любых средствах массовой информации или иным образом распространять информацию, содержащую недостоверные сведения, касающиеся предложений покупки или продажи, цены и количества ценных бумаг, а также служить источником подобной информации.
3.7 Передоверие на совершение сделок брокером-дилером допускается только брокерам-дилерам. Передоверие допускается, если оно оговорено в договоре на брокерское обслуживание, либо в случаях, когда брокер-дилер вынужден прибегнуть к этому в связи с не предвиденными обстоятельствами для охраны интересов своего клиента с уведомлением и согласия последнего с закреплением в соответствующих документах.
Передоверие осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3.8 В случаях, предусмотренных договором на брокерское обслуживание, клиентом может быть предоставлено брокеру-дилеру право принятия инвестиционных решений.
Порядок выработки рекомендаций к принятию клиентом инвестиционных решений и самостоятельного принятия инвестиционных решений брокером-дилером в отношении активов клиента определяется брокером-дилером и должен содержать:
а) перечень лиц брокера-дилера, ответственных за принятие инвестиционных решений и выработки рекомендаций для принятия клиентом инвестиционных решений, а также закрепление указанных действий в документальном виде;
б) порядок регистрации источников информации, на основании анализа которой принято инвестиционное решение или сделана рекомендация.
Самостоятельное принятие инвестиционных решений может осуществляться брокером-дилером в отношении активов клиентов, не превышающих 50 процентов собственного капитала брокера-дилера, в противном случае указанная деятельность брокера-дилера производится на основании лицензии на осуществление деятельности по управлению портфелем ценных бумаг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
IV. ОРГАНИЗАЦИЯ УЧЕТНОЙ СИСТЕМЫ
4.1 У брокера-дилера должны быть определены лица, в обязанности которых входит:
а) непосредственное осуществление операций с ценными бумагами;
б) учет движения ценных бумаг и денег клиентов;
в) исполнение обязательств брокера-дилера перед клиентами, связанных с получением дохода по ценным бумагам и иных прав;
г) операции с лицевыми счетами клиентов;
д) бухгалтерский учет, подготовка необходимых финансовых отчетов и расчетов установленных нормативов финансовой устойчивости брокера-дилера в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
е) контроль за соблюдением брокерами-дилерами своих внутренних
правил, правил СРО и ОТ и законодательства Республики Казахстан.

4.1.а және 4.1.б тармақшаларында көрсетiлген функцияларды бiр ғана тұлғалар орындай алмайды.
4.2. Бағалы қағаздармен операциялар жүргiзудi және олармен жасалған мәмiлелердi есепке алуды жүзеге асыру жөнiндегi функциялар еңбек келiсiмнiң негiзiнде брокер-дилер жұмысқа қабылдаған тұлғаларға жүктелмейдi.
4.3. Брокер-дилердегi есепке алуды ұйымдастыруға жауапкершiлiк оның бiрiншi басшысына және бас бухгалтерге жүктеледi.
V. Бағалы қағаздармен операциялар жүргiзудегi
құжаттар айналысын жүргiзу тәртiбi
5.1. Бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу кезiнде брокер-дилер мынадай құжаттар мен ақпараттарды әзiрлеудi және тiркеудi жүзеге асырады:
а) брокерлiк қызмет көрсетуге келiсiмдi;
б) клиенттiк тапсырманы;
в) клиенттерден қабылданған тапсырмалардың журналы;
г) трейдерге тапсырманы;
д) бағалы қағаздардың ұйымдасқан немесе ұйымдаспаған рыноктарында брокерлiк қызмет көрсету келiсiмiн және клиенттiк тапсырманы орындау үшiн жасалған брокер-дилердiң келiсiмiн.
5.2. Брокер-дилер клиенттiң бағалы қағаздарымен операциялар жүргiзудi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес клиентпен брокерлiк қызмет көрсетуге жасасқан келiсiмнiң негiзiнде жүзеге асырады.
5.2.1. Брокерлiк қызмет көрсетуге келiсiм клиентпен ақшамен және бағалы қағаздармен кез-келген операцияларды жүргiзуге дейiн, сондай-ақ брокер-дилердiң қызметiн жүзеге асыруының iшкi ережелерiмен клиент танысқаннан кейiн жасалады.
5.2.3. Қолданылып жүрген заңдарда көзделген шарттардан басқа,
брокерлiк қызмет көрсету келiсiмiнде:
а) келiсiм тараптарының реквизиттерi;
б) келiсiмнiң нысанасы: брокерлiк қызмет көрсету, оның iшiнде бағалы
қағаздарды нақтылы ұстау жөнiндегi қызмет көрсету (егер брокер-дилер
нақтылы ұстаушы ретiндегi қызметтi жүзеге асыра алса);
в) тараптардың құқықтары мен мiндеттерi;
г) келiсiмнiң күшiне енуiнiң және оны қолдануды тоқтатудың тәртiбi
мен шарттары;
д) келiсiмге өзгерiстер енгiзудiң тәртiбi;
е) тараптардың арасындағы есеп айырысудың тәртiбi, оның iшiнде
келiсiмдi қолдануды тоқтату кезiндегi;
ж) клиенттiк тапсырманы брокерге берудiң нысаны;
з) тараптардың арасындағы қатынастарға қатысты дауларды шешудiң
тәртiбi;
и) көрсетiлген қызметтер және бағалы қағаздармен жүргiзiлген операциялар үшiн комиссиялық табыстардың тәртiбi мен мөлшерi, оның iшiнде клиентте брокер-дилердiң қызметiн төлеу үшiн ақшасы болмаған кезде;
к) брокер-дилердiң және клиенттiң арасындағы ақпараттар берудiң
тәртiбi;
л) клиенттiң уәкiлеттi тұлғаларының бағалы қағаздармен операциялар
жүзеге асыруларының тәртiбi;
м) бiрнеше меншiк иелерi болған кезде операциялар жүргiзудiң тәртiбi
болу керек.
Бағалы қағаздарды нақтылы ұстау жөнiндегi қызмет көрсету кезiнде
келiсiмде сондай-ақ клиентке оның шоттарының жай-күйлерi туралы ақпараттар
берудiң шарттары мен тәртiбi көзделу керек.
5.2.4. Келiсiмдi қолданудың мерзiмi тараптардың келiсiмдерi бойынша
айқындалады.
5.2.5. Келiсiмдi қолдану:
а) тараптардың екi жақты бiрдей келiсiмдерi бойынша;
б) бiр тараптың ықыласы бойынша екiншi тарапты ескерте отырып,
кемiнде 30 күндi құрайтын мерзiмде;
в) брокер-дилердiң лицензиясы тоқтатыла тұрғанда немесе оның қайтарып
алғанда;
г) бiр жақты тәртiппен келiсiмнiң шарттары орындалмағанда тоқтатылады.
Келiсiм тоқтатылғанда брокер-дилер клиентке оған тиесiлi бағалы
қағаздарды және ақшаларды, егер брокерлiк қызмет көрсету келiсiмiмен
өзгеше көзделмесе, бес банктiк күннен аспайтын мерзiмде қайтару жөнiндегi
шаралар қабылдауға мiндеттi.
5.3. Клиенттiң бағалы қағаздарымен операциялар жүргiзудi жүйелi
клиенттiк тапсырма негiзiнде брокер-дилер жүзеге асырады.
5.3.1. Клиенттiк тапсырмада мынадай ақпарат болады:
а) клиенттiк тапсырманың нөмiрi (барлық клиенттiк тапсырмаларды
нөмiрлеу алмаспайды);
б) тапсырысты алған күн және дәл уақыт;
в) клиенттiң толық аты немесе оның жеке шотының нөмiрi;

Функции, указанные в подпунктах 4.1.а. и 4.1.б. не могут
выполняться одними и теми же лицами.
4.2 Функции по осуществлению операций с ценными бумагами и
учету сделок с ними не могут быть возложены на лиц, принятых
брокером-дилером на работу на основании трудовых соглашений.
4.3 Ответственность за организацию учета у брокера-дилера несут
его первый руководитель и главный бухгалтер.
V. ПОРЯДОК ВЕДЕНИЯ ДОКУМЕНТООБОРОТА ПРИ СОВЕРШЕНИИ
ОПЕРАЦИЙ С ЦЕННЫМИ БУМАГАМИ
5.1 При совершении операций с ценными бумагами брокер-дилер
осуществляет подготовку и регистрацию следующих документов и
информации:
а) договор на брокерское обслуживание;
б) клиентское поручение;
в) журнал принятых клиентских поручений;
г) поручение трейдеру;
д) договор брокера-дилера, заключенный во исполнение договора на брокерское обслуживание и клиентского поручения на организованном или неорганизованном рынках ценных бумаг.
5.2 Брокер-дилер осуществляет операции с ценными бумагами клиентов на основании заключенного с клиентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договора на брокерское обслуживание.
5.2.1 Договор на брокерское обслуживание заключается с клиентом до проведения любых операций с деньгами и ценными бумагами клиента, а также после ознакомления клиента с внутренними правилами осуществления деятельности брокером-дилером.
5.2.3 Договор на брокерское обслуживание помимо условий, предусмотренных действующим законодательством, должен содержать:
а) реквизиты сторон договора;
б) предмет договора: предоставление брокерских услуг, в том числе услуг по номинальному держанию ценных бумаг (если брокер-дилер может осуществлять деятельность в качестве номинального держателя);
в) права и обязанности сторон;
г) порядок и условия вступления в силу договора и прекращения его действия;
д) порядок внесения изменений в договор;
е) порядок расчетов между сторонами, в том числе при прекращении действия договора;
ж) форма передачи брокеру клиентского поручения;
з) порядок разрешения споров, касающихся отношений между сторонами;
и) порядок и размер комиссионных доходов за оказываемые услуги и совершаемые операции с ценными бумагами, в том числе при отсутствии денег у клиента на оплату услуг брокера-дилера;
к) порядок передачи информации между брокером-дилером и
клиентом;
л) порядок осуществления операций с ценными бумагами
уполномоченными лицами клиента;
м) порядок совершения операций при наличии нескольких
собственников.
При оказании услуг по номинальному держанию ценных бумаг
договором также должны быть предусмотрены условия и порядок
предоставления информации клиенту о состоянии его счетов.
5.2.4 Срок действия договора определяется по соглашению сторон.
5.2.5 Действие договора прекращается:
а) по обоюдному согласию сторон;
б) по желанию одной из сторон с уведомлением другой стороны в
срок, составляющий не менее 30 дней;
в) при приостановлении действия лицензии брокера-дилера или ее
отзыве;
г) в одностороннем порядке при неисполнении условий договора.
При прекращении договора брокер-дилер обязан принять меры по
возврату клиенту принадлежащих ему ценных бумаг и денег в срок, не
превышающий десять банковских дней, если иное не предусмотрено
договором на брокерское обслуживание.
5.3 Операции с ценными бумагами клиента осуществляются
брокером-дилером на основании унифицированного клиентского
поручения.
5.3.1 Клиентское поручение содержит следующую информацию:
а) номер клиентского поручения (нумерация всех клиентских
поручений сквозная);
б) дата и точное время принятия поручения;
в) полное имя клиента или номер его лицевого счета;