Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нотариустарын аттестациядан өткiзу туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi 1997 жылғы 24 қарашадағы N 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 3 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 423. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 148 (V042881) бұйрығымен.
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 105-бабын басшылыққа ала отырып, Бұйырамын:
мемлекеттiк нотариустарды аттестациялау туралы ұсынылған Ереже бекiтiлсiн.
Мемлекеттiк нотариустарды аттестациялау туралы 30.07.97ж. Ереженiң күшi жойылды деп танылсын.
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының "Нотариат туралы" Заңының 105-бабына сәйкес мемлекеттiк нотариустар аттестациядан өтуге тиiс.
Мемлекеттiк нотариустарды аттестациядан өткiзу олардың бiлiктiлiк деңгейiн бағалау және осының негiзiнде олардың лауазымына сәйкестiгiн айқындау мақсатында жүргiзiледi.
2. Мемлекеттiк нотариустарды аттестациядан өткiзу үшiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң бұйрығымен Орталық аттестациядан өткiзу комиссиясы және аймақтық аттестациядан өткiзу комиссиялары құрылады.
3. Орталық аттестациядан өткiзу комиссиясы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi бекiткен Ереже негiзiнде қызмет етедi, орталық аттестациядан өткiзу комиссиясы аймақтық аттестациядан өткiзу комиссияларының шешiмдерiне берiлген шағымдарды қарайды, аттестациядан өткiзу басталған күннен бастап, бiр жыл iшiнде дәлелдi себептер бойынша аймақтық аттестациядан өткiзу комиссиясына аттестациядан өтеуге екiншi рет келмеген нотариустарды аттестациядан өткiзедi, сондай-ақ нотариустарды аттестациядан өткiзуге арналған сұрақтар тiзiмiн бекiтедi.
Аймақтық аттестациядан өткiзу комиссияларының мүшелерi болып табылатын мемлекеттiк нотариустарды (Нотариустар кеңестерiнiң төрағалары) аттестациядан өткiзу басталғанға дейiн аймақ аттестациядан өткiзу комиссиялары төрағаларынан тұратын комиссия осы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде аттестациядан өткiзуге тиiс.
Нотариустарды аттестациялау сұрақтарының тiзiмi Әдiлет министрлiгiмен мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жасалады. Сұрақтар тiзiмi Орталық аттестациядан өткiзу комиссиясымен бекiтiледi және облыстық әдiлет басқармаларына аттестация басталғанға дейiн қырық бес күннен кешiктiрiлмей, жiберiледi.
Аттестация сұрақтарының тiзiмi облыстық әдiлет басқармалары мен аттестациялауға жататын барлық нотариустарға аттестация басталғанға дейiн отыз күннен кешiктiрiлмей, қолдарын қойдыра отырып тапсырылады.
4. Аймақтық комиссиялар тиiстi облыстардың, республикалық мәнi бар қалалардың және астананың мемлекеттiк нотариустарын аттестациядан өткiзудi жүргiзедi.

Об утверждении Положения "Об аттестации государственных нотариусов"
Приказ Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 ноября 1997 года N 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 03.12.1997 г. № 423. Утратил силу - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 мая 2004 года N 148 (V042881)
Руководствуясь статьей 105 Закона Республики Казахстан "О нотариате" приказываю:
утвердить прилагаемое Положение "Об аттестации государственных нотариусов".
Признать утратившим силу Положение "Об аттестации государственных нотариусов" от 30.07.97г.  V970344_
Министр
ПОЛОЖЕНИЕ
"Об аттестации государственных
нотариусов Республики Казахстан"
I. Общие положения
1. В соответствии со статьей 105 Закона Республики Казахстан Z970155_  "О нотариате", государственные нотариусы подлежат аттестации.
Аттестация государственных нотариусов проводится в целях оценки уровня их квалификации и определения на основе этого их соответствия занимаемой должности.
2. Для проведения аттестации государственных нотариусов приказом Министра юстиции Республики Казахстан образуются Центральная аттестационная комиссия и региональные аттестационные комиссии.
3. Центральная аттестационная комиссия действует на основании Положения, утвержденного Министром юстиции Республики Казахстан, рассматривает жалобы на решения региональных аттестационных комиссий, проводит аттестацию нотариусов, дважды не явившихся на аттестацию в региональную аттестационную комиссию по уважительным причинам в течение одного года со дня начала аттестации, а также утверждает перечень вопросов для аттестации нотариусов.
Государственные нотариусы (председатели Советов нотариусов), являющиеся членами региональных аттестационных комиссий подлежат аттестации до начала проведения аттестации, комиссией из числа председателей региональных аттестационных комиссий в Министерстве юстиции Республики Казахстан в соответствии с настоящим Положением.
Перечень вопросов для аттестации нотариусов составляется Министерством юстиции Республики Казахстан на государственном и русском языках, утверждается Центральной аттестационной комиссией и рассылается областным управлениям юстиции не позднее чем за сорок пять дней до начала аттестации.
Перечень вопросов для аттестации областными управлениями юстиции вручается всем подлежащим аттестации нотариусам под роспись не позднее чем за тридцать дней до начала аттестации.
4. Региональные комиссии проводят аттестацию государственных нотариусов соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с настоящим Положением.

5. Нотариалдық қызмет стажына қарамастан аттестациядан өткiзу сәтiнде жоғары заң бiлiмi бар, жұмыс iстеп жүрген мемлекеттiк нотариустар аттестациядан өтеуге тиiс.
Нотариустарды (аймақтық аттестациялық комиссиялардың хатшыларын) негiзгi жұмыс орны бойынша аймақтық комиссиялар аттестациядан өткiзуге тиiс.
6. Жүктiлiгi, босануы және баланы күтуiне байланысты демалыста жүрген немесе баланы үш жасқа толғанша оны күту жөнiндегi еңбекақысыз қосымша демалыста жүрген әйелдер, сондай-ақ жыл сайынғы демалыста, қосымша демалыста, еңбек ақысын сақтаусыз демалыста жүрген және еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша демалыста жүрген әйелдер жұмысқа шыққан соң аттестациядан өтуi тиiс.
Жүктiлiгi және босануы немесе баланы күтуiне байланысты демалыста жүрген нотариустардың мiндеттерiн орындаушы адамдар жоғарыда аталған адамдар жұмысқа шыққанға дейiн жұмыс жасай бередi, олар аймақтық комиссияларда аттестациядан өтуге тиiс.
7. Аттестациядан өтушiлерге арналған жадығаяттарды Орталық және аймақтық аттестациялық комиссияларға облыстық әдiлет басқармаларының бастықтары бередi. Аттестациядан өтушiлерге арналған жадығаттар аймақтық аттестациялық комиссияға аттестация басталар алдындағы бiр күннен кешiктiрмей берiледi.
8. Орталық және аймақтық аттестациядан өткiзу комиссияларында аттестациядан өткiзу мерзiмдерi әдiлет министрiмен анықталады.
9. Орталық аттестациядан өткiзу комиссияларының қызметiн ұйымдастыру - техникалық қамтамасыз ету Әдiлет министрлiгiне, ал аймақтық аттестациялық комиссиялардың қызметiн қамтамасыз ету әдiлет басқармаларына жүктеледi.
II. Аттестацияны дайындау және өткiзу тәртiбi
10. Аттестациядан өтуге тиiс нотариусқа арнап мыналар ұсынылады:
1) әдiлет басқармасы бастығының ұсынуы;
2) аттестациядан өтушiнiң кәсiптiк, iскерлiк және адамгершiлiк қасиеттерi көрсетiлген қызметтiк мiнездемесi;
3) бiлiмi жөнiндегi дипломының нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
4) аттестациядан өтушiнiң өз қолымен жазған өмiрбаяны;
5) әдiлет басқармасы кадр бөлiмiнiң бастығы куәландырған көлемi 3х4 фотосуретi бар аттестациядан өтушiнiң жеке қағазы.
Берiлген материалдарға аттестациядан өтушiнiң нотариалдық әрекеттерiне қатысты соттардың бар қаулыларының көшiрмелерi, соңғы екi жыл iшiндегi мадақтаулар мен тәртiптiк жазалар туралы бұйрықтардың көшiрмелерi, әдiлет басқармасы алқасы қаулыларының көшiрмелерi, аттестациядан өтушiнiң кәсiптiк қызметiн 1995-97 жылдар арасында тексеру нәтижелерi жөнiндегi анықтамалардың көшiрмелерi, соңғы екi жыл iшiнде аттестациядан өтушiнiң үстiнен берiлген шағымдар туралы мәлiметтер және олар бойынша әдiлет органдары қабылдаған шешiмдердiң көшiрмелерi қоса берiлуге тиiс.
Аттестациядан өтуге тиiс нотариус берiлетiн мiнездемемен немесе материалдармен аттестациядан өткiзу басталар алдындағы жетi күннен, сондай-ақ аттестацияның басталуы мен өткiзiлетiн орны туралы оның басталарына дейiнгi үш күннен кешiктiрмей қол қойып танысу қажет.

5. Аттестации подлежат работающие государственные нотариусы, имеющие высшее юридическое образование на момент ее проведения, независимо от стажа нотариальной деятельности.
Нотариусы (секретари региональных аттестационных комиссий) подлежат аттестации региональными комиссиями по месту основной работы.
6. Женщины, находящиеся в отпуске по беременности, родам и уходу за ребенком, или дополнительном отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, а также лица, находящиеся в ежегодном отпуске, в дополнительном отпуске, в отпуске без сохранения заработной платы и по временной нетрудоспособности подлежат аттестации по выходу на работу.
Лица, исполняющие обязанности нотариусов, находящихся в отпуске по беременности и родам или по уходу за ребенком, продолжают работать до выхода на работу вышеперечисленных лиц, подлежат аттестации в региональных комиссиях.
7. Материалы на аттестуемых нотариусов в Центральную и региональные аттестационные комиссии представляют начальники областных управлений юстиции. Материалы на аттестуемых в региональную аттестационную комиссию представляются не позднее чем за день до начала аттестации.
8. Срок проведения аттестации в Центральной и Региональной аттестационных комиссиях определяется Министром юстиции.
9. Организационно-техническое обеспечение деятельности Центральной аттестационной комиссии возлагается на Министерство юстиции, а региональных аттестационных комиссий - управления юстиции.
II. Порядок подготовки и проведения аттестации
10. На нотариуса, подлежащего аттестации, представляются:
1) представление начальника управления юстиции;
2) служебная характеристика, содержащая оценку профессиональных, деловых и нравственных качеств аттестуемого;
3) нотариально заверенная копия диплома об образовании;
4) автобиография, написанная собственноручно аттестуемым;
5) личный листок аттестуемого с его фотографией размером 3х4.
К представляемым материалам должны быть приложены имеющиеся копии постановлений судов в отношении нотариальных действий аттестуемого, копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях за последние два года, копии постановлений коллегии управления юстиции, копии справок по результатам проверки профессиональной деятельности аттестуемого за 1995-97 гг., сведения о поступивших жалобах на аттестуемого за последние два года и копий решений органов юстиции, принятых по ним.
Нотариус, подлежащий аттестации, должен быть ознакомлен с представляемой характеристикой и другими материалами не позднее чем за семь дней до начала аттестации под роспись, а также о начале и месте аттестации за три дня до начала.

11. Аймақтық аттестациялық комиссия осы Ереженiң 10-тармағымен көзделген талаптарын орындамаған жағдайда аттестациялық емтиханды тапсыруға нотариусты жiберуден бас тарту туралы жазбаша шешiм қабылдайды.
12. Аттестациядан өткiзу аттестациядан өтушiнiң қалауы бойынша мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жүргiзiледi.
13. Компьютерлiк аттестациялық емтихан тапсыру барысында аттестация өткiзуге арналған сұрақтар тiзiмiне енгiзiлген 100 сұрақтың 65-не дұрыс жауап берген нотариус аттестациядан өткен болып есептеледi.
Аттестациядан өткiзуге арналған сұрақтар тiзiмiн енгiзiлген 100 сұрақтың 55-нен бастап 65-не дейiн дұрыс жауап берген нотариусқа аттестациядан өткiзу комиссиясының мүшелерi қосымша ауызша сұрақтар қоя алады.
Бұл жағдайда аттестациядан өткiзу немесе аттестациядан өткiзбеу туралы шешiм қосымша сұрақтарға берiлген жауаптар нәтижесiн ескере отырып қабылданады.
14. Аймақтық аттестациядан өткiзу комиссияларының мәжiлiстерi оның мүшелерiнiң кемiнде төрттен үшi қатысқанда заңды болады.
Комиссия мәжiлiсiнде хаттама жүргiзiледi. Хаттамада мыналар көрсетiлуге тиiс:
мәжiлiстiң өту уақыты мен орны, комиссия құрамы, аттестациядан өтушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы, емтихан нәтижелерi, аттестациядан өтушiге қойылған қосымша сұрақтар, сондай-ақ комиссия қабылдаған шешiм.
Комиссия шешiмi оның мүшелерiнiң жалпы санының үштен екiсiнен құралатын қарапайым көпшiлiк даусымен аттестациядан өтушiнiң қатысуынсыз қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының дауысы шешушi болады.
Мәжiлiс шешiмiне және хаттамасына оның барлық мүшелерi қол қояды.
Аттестациядан өтушiнi аттестациядан өткiзу нәтижелерi дәл сол күнде хабарланады. Комиссия шешiмi аттестациядан өтушiге оның өтiнiшi бойынша берiле алады.
15. Аймақтық аттестациядан өткiзу комиссиясының шешiмi хаттамадан бөлек ресiмделедi және онда комиссияның аттестациядан өтушi үмiткер жөнiндегi және мынадай қорытындысы болады:
- аттестациядан өттi;
- аттестациядан өткен жоқ.
Аттестациядан өткiзу басталған күннен бастап алты ай iшiнде нотариус дәлелсiз себептермен немесе белгiсiз себептермен қайтадан келмеген жағдайда аймақтық аттестация өткiзу комиссиясы "Аттестацияға келмеуiне байланысты аттестациядан өткен жоқ" деген шешiм қабылдайды.
16. Аймақтық аттестация өткiзу комиссиясының нотариустың аттестациядан өтпегендiгi туралы шешiмiн аттестациядан өткен адам комиссия шешiмiнiң көшiрмесiн алған күннен бастап, он күн iшiнде Орталық аттестациядан өткiзу комиссиясына шағымдай алады.
17. Орталық аттестациядан өткiзу комиссиясының шешiмдерi үзiлдi-кесiлдi шешiм болып табылады.

11. Региональная аттестационная комиссия принимает письменное решение об отказе в допуске нотариуса к сдаче аттестационного экзамена при невыполнении требований, предусмотренных пунктом 10 данного Положения.
12. Аттестация проводится на государственном или русском языках по выбору аттестуемого.
13. Нотариус, правильно ответивший в ходе сдачи компьютерного аттестационного экзамена на 65 вопросов из 100 включенных в перечень вопросов для аттестации, считается аттестованным.
Нотариусу, ответившему правильно на вопросы от 55 до 65 из 100 включенных в перечень вопросов для аттестации, аттестационная комиссия (за исключением секретаря комиссии) может задавать дополнительные устные вопросы.
В этом случае решение об аттестации либо не аттестации принимается с учетом результатов ответов на дополнительные вопросы.
14. Заседания региональной аттестационной комиссии правомочны при наличии не менее трех четвертей ее членов.
На заседании комиссии ведется протокол. В протоколе должны быть отражены:
время и место заседания, состав комиссии, фамилия, имя, отчество и должность аттестуемого, результаты экзамена, дополнительные вопросы, заданные аттестуемому и ответы, данные аттестуемым на них, а также решение, принятое комиссией.
Решение комиссии принимается простым большинством голосов в две трети от общего числа ее членов в отсутствие аттестуемого.
Решение и протокол заседания комиссии подписываются всем составом комиссии.
Результаты аттестации аттестуемому сообщаются в тот же день. Решение комиссии может быть выдано аттестуемому по его просьбе.
15. Решение региональной аттестационной комиссии оформляется отдельно от протокола и содержит заключение комиссии по аттестуемой кандидатуре и решение:
- аттестован;
- не аттестован.
Региональная аттестационная комиссия в случае повторной неявки нотариуса по неуважительным причинам на аттестацию в течение шести месяцев со дня начала аттестации, принимает решение "Не аттестован в связи с неявкой на аттестацию".
16. Жалоба на решение региональной аттестационной комиссии о не аттестации нотариуса и иным основаниям может быть подана в Центральную аттестационную комиссию в течение десяти дней со дня получения копии решения комиссии.
17. Решения Центральной аттестационной комиссии являются окончательными.

18. Қазақстан Республикасының "Нотариат туралы" Заңының 105-бабының 2-тармағына сәйкес аттестациядан өтуге жiберiлмеген, сондай-ақ аттестациялық комиссиялар аттестациядан өткiзбеген мемлекеттiк нотариустар республиканың қолданылып жүрген еңбек туралы заңдарына сәйкес лауазымдарынан босатылады.
19. Аймақтық және орталық аттестациядан өткiзу комиссияларының
нотариустардың аттестациядан өтуi туралы шешiмдерi олар қабылданған күннен бастап он күн iшiнде, аттестациядан өткен мемлекеттiк нотариустарды қайта тағайындау туралы немесе аттестациядан өтпеген нотариустарды қызметтерiнен босату туралы бұйрық шығару үшiн облыстық әдiлет басқармаларына жiберiледi.
Аймақтық аттестациялық комиссияның
ШЕШIМI
Сынақтан өтушiнiң аты-жөнi____________________________________
Сынақтан өтушiнiң қызметi ____________________________________
Бiлiмi________________________________________________________
Мамандығы ____________________________________________________
Жалпы стажы___________________________________________________
Нотариалдық қызмет стажы _____________________________________
Комиссия шешiмiнiң мазмұны ___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:                     ________________
(қолы)
Комиссия хатшысы:                      ________________
(қолы)
Комиссия мүшелерi:                     ________________
(қолы)
________________
Аттестация күнi:   " "____________ 199  ж._____________
Комиссия шешiмiмен таныстым:  __________________________
(сынақтан өтушiнiң қолы)
Комиссия шешiмi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне
жiберiлдi                            _______________
күнi

18. В соответствии с пунктом 2 статьи 105 Закона Республики Казахстан "О нотариате" государственные нотариусы, не допущенные к аттестации, а также не аттестованные аттестационными комиссиями, освобождаются от должности в соответствии с действующим законодательством о труде.
19. Решения региональной аттестационной комиссии и Центральной аттестационной комиссии о результатах аттестации нотариусов направляются в областные управления юстиции в течение десяти дней со дня принятия для издания приказа о переназначении аттестованных государственных нотариусов, либо об освобождении не аттестованных нотариусов от занимаемых должностей.
Решение
Региональной аттестационной комиссии
Ф.И.О.
аттестуемого _______________________________________________________
должность аттестуемого _____________________________________________
Образование ________________________________________________________
Специальность ______________________________________________________
Общий стаж _________________________________________________________
Стаж нотариальной деятельности _____________________________________
Содержание решения комиссии: _______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель комиссии:    ____________________________
(подпись)
Секретарь комиссии:       ____________________________
(подпись)
Члены комиссии:           ____________________________
(подпись)
Дата аттестации:    "___" _____________199  г.
С решением комиссии ознакомился(ась):  _______________________
(подпись аттестуемого)
Решение комиссии направлено в Министерство юстиции Республики Казахстан
______________________
дата