Екiншi деңгейдегi банктердiң пруденциалдық нормативтердi және басқа мiндеттi түрде сақтауға тиiстi нормалар мен лимиттердi есептеу үшiн күнделiктi баланс нысандарын және қосымша деректердi ұсыну Ережесi туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасы 1997 жылғы 26 ақпан N 57 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтар N 437 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 1999 жылғы 3 шілдедегі N 156 қаулысымен. ~V990895
Қазақстан Республикасындағы екiншi деңгейдегi банктердiң бухгалтерлiк есеп шоттарының жаңа Жоспары және екiншi деңгейдегi банктердiң күнделiктi балансының жаңа үлгiсiнiң енгiзiлуiне байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Екiншi деңгейдегi банктердiң пруденциалдық нормативтердi және басқа мiндеттi түрде сақталуға тиiстi нормалар мен лимиттердi есептеу үшiн күнделiктi баланс нысандарын және қосымша деректердi ұсыну Ережесi бекiтiлсiн және ол 1997 жылдың 1 сәуiрiнен бастап iске қосылсын.
2. Есептеу жұмыстары департаментi (Ю.Л. Денисов) пруденциалдық нормативтердi және басқа мiндеттi түрде сақталуға тиiстi нормалар мен лимиттердi есептеумен байланысты мәлiметтердi алудың және өңдеудiң қажеттi технологиясын қамтамасыз етсiн.
3. Банктiк қадағалау департаментi (Б.К. Жұмағұлов) Екiншi деңгейдегi
банктердiң пруденциалдық нормативтердi және басқа мiндеттi түрде сақталуға
тиiстi нормалар мен лимиттердi есептеу үшiн күнделiктi баланс нысандарын
және қосымша деректердi ұсыну Ережесiн Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық Бас) басқармаларына жiберiп, оларға осы
Қаулыны және көрсетiлген Ереженi екiншi деңгейдегi банктерге жiберудi
мiндеттесiн.
4. Осы Қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары А.Г. Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
N 57 Қаулысымен бекiтiлген
26.02.97 ж.
Екiншi деңгейдегi банктердiң Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкiне пруденциалдық нормативтердiң және басқа
да мiндеттi түрде сақталатын нормалар мен лимиттердi
есептеуге қажеттi күнделiктi баланс пен қосымша
мәлiметтердiң үлгiлерiн беру
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1.1. Екiншi деңгейдегi банктердiң (бұдан әрiде - банктердiң) қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың депозиторлары мен кредиторларының мүдделерiн қорғау, сондай-ақ мемлекеттiң ақша-кредит жүйесiнiң тұрақтылығын қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрiде - Ұлттық Банк) пруденциалдық нормативтердi және басқа да мiндеттi түрде сақталатын нормалар мен лимиттердi белгiлейдi, оларды есептеу үшiн екiншi деңгейдегi банктердiң қаржы ақпараттарын берудiң мынадай тәртiбi белгiленедi.

О "Правилах представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 1997 г. N 57. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 1998 г. N 437. Утратило силу - постановлением Правления Нацбанка РК от 3 июля 1999г. N 156 ~V990895
В связи с введением нового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан и новой формы ежедневного баланса банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить "Правила представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов" и ввести их в действие с 1 апреля 1997 года.
2. Департаменту вычислительных работ (Денисов Ю.Л.) обеспечить необходимую технологию получения и обработки данных, связанных с расчетом пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) довести настоящее Постановление и "Правила представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов" до областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан, обязав их довести Постановление и указанные Правила до банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
УТВЕРЖДЕНЫ
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
N 57 от 26.02.97 г.
ПРАВИЛА
предоставления банками второго уровня
в Национальный Банк Республики Казахстан формы
ежедневного баланса и дополнительных данных
для расчета пруденциальных нормативов и иных
обязательных к соблюдению норм и лимитов
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. В целях обеспечения финансовой устойчивости банков второго уровня (далее - банки), защиты интересов их депозиторов и кредиторов, а также поддержания стабильности денежно-кредитной системы государства Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, для расчета которых устанавливается следующий порядок предоставления банками второго уровня финансовой информации.

2. Ақпараттар беру тәртiбi және банктердiң
жауаптылығы
2.1. Банктер Ұлттық Банкке өздерiнiң барлық филиалдары бойынша 700/Н үлгiсiндегi жиынтық баланстарын күнделiктi берiп отыруы тиiс.
2.2. Банктер ай сайын баланспен бiрге пруденциалдық нормативтер мен мiндеттi түрде сақталатын басқа да нормалар мен лимиттердi (бұдан әрi - нормативтердi) файлдардың құрылымына сәйкес автоматтандырылған есептеулерге қажеттi осы Ереженiң N 1 Қосымшасында көрсетiлгендей қосымша мәлiметтер берiп отыруы тиiс.
2.3. Алматы қаласы мен Алматы облысында орналасқан банктер өздерiнiң өкiмiндегi байланыс құралдары арқылы (Х-400 "alm stаtistiка", Банкаралық Есеп айырысулардың Қазақстандық Орталығы (БЕҚО) арқылы, 010 жәшiгi немесе REMART электрондық почтасының "BALANS" шақыру белгiсi бойынша) тiкелей Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментiне күн сайын баланстары жөнiнде мәлiмет мәлiмет берiп отырады.
Жиырмадан артық филиалдары бар банктер бес күнтiзбелiк күн iшiнде күнделiктi балансын, ай сайынғы балансын - жетi күнтiзбелiк күн iшiнде Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментiне берiп отырады.
Басқа банктер үш күнтiзбелiк күн iшiнде күн сайынғы балансын, ай сайынғы балансын - бес күнтiзбелiк күн iшiнде Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментiне берiп отыруы тиiс.
Банктер сондай-ақ Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiне банктiң бiрiншi басшысы мен бас бухгалтерiнiң (немесе олардың қол қою құқығы берiлген орынбасарларының) қолдары қойылған, банктiң мөрiмен расталған күнделiктi балансы кем дегенде аптасына бiр рет, ай сайынғы балансын - есеп берiлгеннен кейiнгi айдың 8-шi күнiнен кешiктiрмей берiп отыруға мiндеттi.
Облыс орталықтарында орналасқан банктер мұндай ақпараттарды өздерi орналасқан жерi бойынша Ұлттық Банктiң тиiстi облыстық басқармаларына жоғарыда аталған мерзiмдерде берiп отырады.
2.4. Ұлттық Банктiң облыстық басқармасы банк басшылығының белгiленген тәртiп бойынша қол қойып, растаған баланстарын электрондық почта арқылы жiберiлген баланстармен салыстырып отырады және жұмыс күнi аяқталғанға дейiн өздерiнiң өкiмiндегi байланыс құралдары арқылы Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментiне ақпараттар берудi жүзеге асырады. Ұлттық Банктiң облыстық басқармасы берiлген ақпараттардың банк құжаттарына сәйкестiгi үшiн жауап бередi және облыстық басқармалардағы көрсетiлген шоттардың банктер мен филиалдардың корреспонденттiк шоттары бойынша қалдықтарын хабарлайды.
Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментi келесi жұмыс күнгi сағат 16-ға дейiн осы ақпаратты Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiнiң ақпарат-статистикалық бөлiмiне жiбередi.
Банктердiң қағазға жазып берiлген күнделiктi баланстары жасалған жерiнде Ұлттық Банктiң тиiстi облыстық басқармаларында ресiмделедi және 5 жыл мерзiмге сақталады.
Банк басшылығы белгiленген тәртiп бойынша қол қойып, растаған ай сайынғы балансы банктерден екi данадан қабылданады, бiреуi почта арқылы Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiне жiберiледi.

2. ПОРЯДОК ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ ИНФОРМАЦИИ
И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ БАНКОВ
2.1. Банки должны ежедневно предоставлять в Национальный Банк сводный баланс по форме 700/Н, включающий сведения по всем его филиалам.
2.2. Ежемесячно вместе с балансом банки должны предоставлять дополнительные сведения, согласно структуре файла, указанной в Приложении N 1 к настоящим Правилам, для автоматизированного расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов (далее - нормативы).
2.3. Банки, расположенные в г. Алматы и Алматинской области, ежедневно предоставляют баланс по имеющимся в их распоряжении средствам связи (Х-400 "alm stаtistiка", через Казахстанский Центр Межбанковских Расчетов (КЦМР), ящик 010, или электронной почтой REMART на позывной "BALANS") непосредственно в Департамент вычислительных работ Национального Банка.
Банки, насчитывающие более двадцати филиалов, предоставляют в Департамент вычислительных работ Национального Банка ежедневные балансы в течение пяти календарных дней, ежемесячные балансы - в течение семи календарных дней.
Остальными банками ежедневные балансы должны быть предоставлены в Департамент вычислительных работ Национального Банка в течение трех календарных дней, ежемесячные балансы - в течение пяти календарных дней.
Банки также обязаны предоставлять в Департамент банковского надзора Национального Банка ежедневный баланс, подписанный первым руководителем и главным бухгалтером (или их заместителями, имеющими право подписи), заверенный печатью банка, не реже одного раза в неделю, ежемесячный баланс - не позднее 8-го числа месяца, следующего за отчетным.
Банки, расположенные в областных центрах, предоставляют данную информацию по месту нахождения в соответствующее областное управление Национального Банка в сроки, указанные выше.
2.4. Областное управление Национального Банка производит сверку балансов, подписанных и заверенных в установленном порядке руководством банка, с балансами, переданными по электронной почте, и осуществляет передачу информации в Департамент вычислительных работ Национального Банка по имеющимся в их распоряжении средствам связи до конца рабочего дня. Областное управление Национального Банка отвечает за соответствие переданной информации документам банка и сообщает остатки по корреспондентским счетам банков и филиалов банков, имеющих указанные счета в областных управлениях.
Департамент вычислительных работ Национального Банка, до 16 часов следующего рабочего дня передает данную информацию в информационно-статистический отдел Департамента банковского надзора Национального Банка.
Ежедневные балансы, предоставленные банком на бумаге, оформляются и хранятся по месту составления в соответствующем областном управлении Национального Банка в течение 5 лет.
Ежемесячные балансы, подписанные и заверенные в установленном порядке руководством банка, принимаются от банков в двух экземплярах, один из которых высылается почтой в Департамент банковского надзора Национального Банка.

2.5. Баланстар Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiне жiберiледi. Банктiң жетекшiсi берiлген баланстың дұрыстығын тексередi.
Балансқа Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiнiң тиiстi лауазымды тұлғалары (банктiң жетекшiсi мен тиiстi құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары) қол қояды және жиынтығын жасау үшiн аталған Департаменттiң ақпарат-статистикалық бөлiмiне жiберiледi. Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментi ол балансты Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментiне бередi.
2.6. Ұлттық Банкке берген бұрынғы ақпаратына түзету енгiзгенде банк түзетулердi осындай тәртiппен қағаздағы сияқты электрондық жазбаларда да берiп отыруға мiндеттi.
2.7. Банк мәлiметтердiң мерзiмiнде әрi дұрыс берiлуiне жауап бередi.
3. Қорытынды ереже
3.1. Банк осы Ереженiң 2.1.-2.3. тармақтарында көрсетiлген мерзiмде балансын тапсырмаған немесе оның тапсыру мерзiмiн бұзған жағдайда, банкке резервтiк талаптар шегiнде корреспонденттiк шот бойынша процент төленбейдi және қолданылып жүрген банк заңдарында белгiленгендей шаралар мен санкциялар қолданылуы мүмкiн.
3.2. Резервтiк талаптарды есептеу үшiн күн сайын Ұлттық Банктiң
облыстық басқармаларының Ұлттық Банктiң Есептеу жұмыстары департаментiне
"KORCHET" шақыру белгiсi бойынша берiп отыратын корреспонденттiк шоттар
бойынша қалдықтарының мәлiметтерiн басшылыққа алу қажет.
3.3. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер белгiленген заң тәртiбiмен
шешiледi.
Төраға
Екiншi деңгейдегi банктердiң Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкiне
пруденциалдық нормативтердiң және басқа
да мiндеттi түрде сақталатын нормалар
мен лимиттердi есептеуге қажеттi
күнделiктi баланс пен қосымша
мәлiметтердiң үлгiлерiн беру Ережесiне
N 1 Қосымша
РR   RS  BS
Атаулар
8    00  001   Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
22.07.94 ж. N 826 қаулысының негiзiнде
орталықтандырылған кредит ресурстарының есебiнен
берiлген кредиттер
8    00  002   Теңге түрiндегi қолма-қол ақшаға және шетел
валютасына, мемлекеттiк бағалы қағаздар мен
аффинаждалған бағалы металдарға және алтын тындарға
кепiлдiкке берiлетiн кредиттер
8    00  003   Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгiмен
берiлетiн кредиттер
8    00  004   Бiр клиентке немесе өзара байланысты клиенттер
тобына несие, факторинг және берiлген қаржы лизингi
бойынша жиынтық қарыздар, оған осы клиентке немесе
өзара байланысты клиенттер тобына қатысты берiлген
баланстан тыс мiндеттемелер сомасы қосылады,
қолма-қол ақша қаражаты, мемлекеттiк бағалы қағаздар
және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктерi
түрiнде клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету
сомасы алынып тасталады (банктермен ерекше
қарым-қатынастар арқылы байланысты емес клиенттер
жөнiнде)

2.5. Балансы передаются в Департамент банковского надзора Национального Банка. Куратор банка производит логическую проверку предоставленного баланса.
Баланс визируется соответствующими должностными лицами Департамента банковского надзора Национального Банка (куратором банка и руководителем соответствующего структурного подразделения) и передается для свода в информационно-статистический отдел названного Департамента. Департамент банковского надзора Национального Банка передает баланс в Департамент вычислительных работ Национального Банка.
2.6. При внесении исправлений в ранее переданную информацию банк обязан представить в том же порядке в Национальный Банк данные исправления как на бумажном, так и электронном носителях.
2.7. Банк несет ответственность за своевременность и достоверность представленных данных.
3. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
3.1. В случае непредоставления банком баланса или нарушения сроков, указанных в пунктах 2.1.- 2.3. настоящих Правил, банку не выплачиваются проценты по корреспондентскому счету в пределах резервных требований и могут быть применены меры воздействия и санкции, установленные действующим банковским законодательством.
3.2. Для расчетов резервных требований необходимо руководствоваться данными остатков по корреспондентским счетам, ежедневно передаваемых областными управлениями Национального Банка в Департамент вычислительных работ Национального Банка на позывной "КОRСНЕТ".
3.3. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в установленном законодательством порядке.
Председатель
Приложение N 1
к Правилам предоставления банками
второго уровня в Национальный Банк
Республики Казахстан формы
ежедневного баланса и дополнительных
данных для расчета пруденциальных
нормативов и иных обязательных к
соблюдению норм и лимитов.
PR RZ    BS       Наименование
8 00    001      Кредиты, выданные за счет централизованных
кредитных ресурсов на основании постановления
Кабмина Республики Казахстан от 22.07.94 г. N 826
8 00    002      Кредиты под залог наличных денежных средств в
тенге и иностранной валюте, государственных
ценных бумаг и аффинированных драгоценных
металлов и золотых монет
8 00    003      Кредиты под гарантию Правительства Республики
Казахстан
8 00    004      Совокупная задолженность по ссудам, факторингу
и предоставленному финансовому лизингу одного
клиента или группы взаимосвязанных клиентов
плюс сумма забалансовых обязательств, выданных
в отношении этого клиента или группы
взаимосвязанных клиентов минус сумма
обеспечения по обязательствам клиента в виде
наличных денежных средств, государственных
ценных бумаг и гарантий Правительства
Республики Казахстан (по клиентам, не связанным
с банком особыми отношениями)

8   00  005    Бiр клиентке немесе өзара байланысты клиенттер
тобына несие, факторинг және берiлген қаржы
лизингi бойынша жиынтық қарыздар, оған осы клиентке
немесе өзара байланысты клиенттер тобына қатысты
берiлген баланстан тыс мiндеттемелер сомасы қосылады,
қолма-қол ақша қаражаты, мемлекеттiк бағалы қағаздар
және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктерi
түрiнде клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету
сомасы алынып тасталады (банктермен ерекше
қарым-қатынастар арқылы байланысты емес клиенттер
жөнiнде)
8   00  006    Стандартты кредиттер бойынша негiзгi қарыз сомасы
8   00  007    Стандартты емес кредиттер бойынша негiзгi қарыз
сомасы
8   00  008    Қанағаттандырылмаған кредиттер бойынша негiзгi
қарыз сомасы
8   00  009    Тәуекелдiгi жоғары күмәндi кредиттер бойынша
негiзгi қарыз сомасы
8   00  010    Үмiтсiз кредиттер бойынша негiзгi қарыз сомасы
8   00  011    Құрастырылмаған провизиялар сомасы
8   00  012    Провизиялардың қажеттi мөлшерi
8   00  013    Стандартты емес кредиттер бойынша құрастырылған
провизиялар сомасы
8   00  014    Қанағаттандырылмаған кредиттер бойынша
құрастырылмаған провизиялар сомасы
8   00  015    Тәуекелдiгi жоғары күмәнді кредиттер бойынша
құрастырылған провизиялар сомасы
8   00  016    Үмiтсiз кредиттер бойынша құрастырылған провизиялар
сомасы
8   00  017    Капиталға қосылған бөлiгiндегi өтеу мерзiмi
5 жылдан артық субординарлық қарыздар
8   00  018    Ағымдағы жылдың кiрiстерi минус ағымдағы жылдың
шығыстары
8   00  019    Өз капиталына қосылмайтын банк қызметiнен келген
шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер
(провизиялар)
8   00  020    1052, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257 шоттардағы
қаржы сомасы (Экономикалық Ынтымақтастық және Даму
Ұйымына (ОЭСР) мүше елдердiң банктерiндегi)
8   00  021    1052, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257 шоттардағы
қаржы сомасы (резидент-банктердегi және Экономикалық
Ынтымақтастық және Даму Ұйымына (ОЭСР) мүше емес
елдердiң банктерiндегi)
8   00  022    0 - ақпарат жоқ;
1- ақпарат қосымша базада
Корреспондент-банктерге қатысты 1052 баланстық шот
қалдықтарының шифрын ашу
8   00  023    0 - ақпарат жоқ;
1- ақпарат қосымша базада
Клиент-банктерге қатысты 1252, 1253, 1254, 1255,
1256, 1257 баланстық шот қалдықтарының шифрын ашу
8   00  024    Қарсы кепiлге және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
кепiлдiгiне берген банк кепiлдерi мен кепiлдiгi
бөлiгiне қатысты 6555 шот

8 00    005      Совокупная задолженность по ссудам, факторингу
и предоставленному финансовому лизингу одного
клиента или группы взаимосвязанных клиентов
плюс сумма забалансовых обязательств, выданных
в отношении этого клиента или группы
взаимосвязанных клиентов минус сумма
обеспечения по обязательствам клиента в виде
наличных денежных средств, государственных
ценных бумаг и гарантий Правительства
Республики Казахстан (по клиентам, связанным с
банком особыми отношениями
8 00    006      Сумма основного долга по стандартным кредитам
8 00    007      Сумма основного долга по нестандартным кредитам
8 00    008      Сумма основного долга по неудовлетворительным
кредитам
8 00    009      Сумма основного долга по сомнительным с
повышенным риском кредитам
8 00    010      Сумма основного долга по безнадежным кредитам
8 00    011      Сумма несформированных провизий
8 00    012      Необходимый размер провизий
8 00    013      Сумма сформированных провизий по нестандартным
кредитам
8 00    014      Сумма сформированных провизий по
неудовлетворительным кредитам
8 00    015      Сумма сформированных провизий по сомнительным с
повышенным риском кредитам
8 00    016      Сумма сформированных провизий по безнадежным
кредитам
8 00    017      Субординированный долг со сроком погашения
более 5 лет в части, включаемой в капитал
8 00    018      Доходы текущего года минус расходы текущего года
8 00    019      Общие резервы (провизии) на покрытие убытков от
банковской деятельности, не включаемые в
собственный капитал
8 00    020      Сумма средств на счетах 1052, 1252, 1253, 1254,
1255, 1256, 1257 (в банках стран, являющихся
членами ОЭСР)
8 00    021      Сумма средств на счетах 1052, 1252, 1253, 1254,
1255, 1256, 1257 (в банках-резидентах и в банках
стран, не являющихся членами ОЭСР)
8 00    022      0 - нет информации;
1 - информация в дополнительной базе
Расшифровка остатков балансового счета 1052 в
разрезе банков-корреспондентов
8 00    023      0 - нет информации;
1 - информация в дополнительной базе
Расшифровка остатков балансовых счетов 1252,
1253, 1254, 1255, 1256, 1257 в разрезе
банков-клиентов
8 00    024      Счет 6555 в части гарантий и поручительств банка,
выданных под встречные гарантии и поручительства
Правительства Республики Казахстан