ЖЕРYСТI СУ КӨЗДЕРIНЕН АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУҒА КЕЛIСУ ЖӘНЕ ОҒАН РҰҚСАТТАР БЕРУ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ НҰСҚАУ
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ МИНИСТРЛIГIНIҢ СУ РЕСУРСТАРЫ ЖӨНIНДЕГI КОМИТЕТI 1997 жылғы 22 қарашадағы N 47а Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 500. Күші жойылды - ҚР Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 50-п Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 155-п бірлескен бұйрығымен. ~V011595
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1. Осы Нұсқау Қазақстан Республикасының Су кодексi, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 29 желтоқсандағы N 1482 P941482_ "Арнайы су пайдалануға келiсу және оған рұқсат беру тәртiбiн бекiту туралы" қаулысы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" N 2200 Z952200_ Жарлығы негiзiнде әзiрленген.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" N 2200 Жарлығының 9-бабының 35-тармағына сәйкес су ресурстарының пайдалану лицензия болған жағдайда мүмкiн. Су ресурстарын пайдалануға және сарқынды суды ағызуға лицензия арнайы рұқсат болып табылады.
Нұсқау арнайы су пайдалануға, жерүстi суларын пайдалануға келiсу мен оған рұқсаттар беру тәртiбiн белгiлеп, арнайы су пайдалануға келiсу және рұқсаттар алу үшiн қажеттi материалдар құрамын, сондай-ақ жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындар, құрылыстар мен объектiлер үшiн де, сол секiлдi жобаланған және қайта құрылған кәсiпорындар, құрылыстар мен объектiлер үшiн де, бұл рұқсаттардың күшiн жою және оның шарттарын өзгерту тәртiбiн анықтайды.
1.2. Қазақстан Республикасы Су кодексiнiң 28-бабына сәйкес арнайы су пайдалану құрылыстары немесе техникалық құрылғыларды пайдалану болып табылады. Арнайы су пайдалану түрлерiнiң тiзбесi 1-қосымшада келтiрiлген.
Жалпы су пайдалану су ресурстарын жекелеген азаматтарға бекiтiп берусiз және судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстарды немесе техникалық құрылғыларды қолданусыз халықтың ауыз су және өзге де мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн жүзеге асырылады. Жалпы су пайдалануға жүзеге асыру үшiн арнайы рұқсат талап етiлмейдi.
Су өткiзу жүйелерiнен су қабылдау және су өткiзу канализация жүйелерiн иеленушiлердiң қарауында тұрған канализация жүйесiндегi сарқынды суды ағызу су пайдалану болып табылмайды. Бұл жағдайда аталған жүйелер абоненттерiнiң пайдалану құқығын растайтын құжат:
а) жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындар мен объектiлер үшiн су өткiзу желiлерiнен су алуға және канализациядағы қашыртқы суды қабылдауға абоненттердiң жүйе иелерiмен жасасқан шарттары;
б) жобаланған кәсiпорындар, ғимараттар мен құрылыстар үшiн - иеленушiлер берген жүйелерге қосылуға техникалық жағдайлар болып табылады.
Аталған жүйелердi иеленушiлер су өткiзу мен сарқынды суды қабылдауды арнайы су пайдалануға рұқсаттарда олар белгiлеген шарттарға сәйкес жүзеге асырады. Арнайы су пайдалануды жүзеге асыру және елдi мекеннiң, басқа кәсiпорынның немесе объектiнiң су өткiзу-канализациялық жүйелерiн бiр мезгiлде пайдалану кезiнде арнайы су пайдалануға рұқсаттарда судың пайдалану көрсеткiштерi: су объектiлерiнен суды өз беттерiмен алу немесе оларға сарқынды судан қашыртқы жiберу бойынша және басқа да су өткiзу-канализациялық жүйелердi пайдалану бойынша бөлiп көрсетiледi.
Құрылыс, су түбiн тереңдету және жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбалар, соның iшiнде жер асты сулары мен су өсiмдiктерiн алу, су құбырларын, кабельдердi және басқа коммуникацияларды жүргiзу, су тоғандарында немесе су қорғау аймақтары мен белдемдерiнде, егер олар су алумен, су тоғандарына сарқынды суларды жiберумен, қашыртқы суды реттеумен және судың жай-күйiне әсер етумен байланысты болмаса, ағаш кесу, бұрғылау, ауыл шаруашылық және өзге де жұмыстар арнайы су пайдалануға жатпайды. Аталған жұмыстар айналадағы табиғи ортаны және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарымен, су ресурстарын басқаратын органдарымен, мемлекеттiк санитарлық-эпидемиялық бақылау органдарымен, жергiлiктi атқару органдарымен және басқа арнайы өкiлеттi органдарымен келiсiм бойынша жүргiзiледi.
1.3. Арнайы су пайдалануға рұқсаттарды:
жерүстi суларын пайдалануға - айналадағы табиғи ортаны және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарымен және 1.4-тармақта аталған басқа да мемлекеттiк қадағалау органдарымен келiсiм бойынша Су ресурстары комитетi мен жергiлiктi жерлердегi оның органдары бередi.
Жерүстi суларын пайдалануға мемлекеттiк су ресурстарының басқару органдарының арнайы су пайдалану жөнiндегi материалдарды қарау тәртiбi осы Нұсқаудың 2-қосымшасында келтiрiлген.

Об утверждении Инструкции о порядке согласования и выдачи разрешений на специальное водопользование на использование поверхностных вод
Приказ Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 1997 г. № 47а. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.04.1998 г. за № 500. Утратил силу - совместный приказ Комитета по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды от 20 июня 2001 г. N 50-П и Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов РК от 20 июня 2001 г. N 155-П ~V011595
На основании пункта 2 постановления Кабинета Министров Республики
Казахстан от 29 декабря 1994 года N 1482
P941482_
"Об утверждении порядка
согласования и выдачи разрешений на специальное водопользование" и
протокола научно-технического Совета Комитета по водным ресурсам при
Кабинете Министров Республики Казахстан от 5 июля 1995 года N 2
приказываю:
2. Утвердить "Инструкцию о порядке согласования и выдачи разрешений
на специальное водопользование".
Председатель
1. Общие положения
1.1.Настоящая Инструкция разработана на основании Водного кодекса Республики Казахстан, постановления Кабинета Министров Республики Казахстан N 1482 от 29 декабря 1994 года "Об утверждении порядка согласования и выдачи разрешения на специальное водопользование", а также Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, N 2200 от 17 апреля 1995 года "О лицензировании".
Согласно статьи 9 пункта 35 Указа Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2200 "О лицензировании" использование водных ресурсов возможно при наличии лицензии. Лицензией на использование водных ресурсов и сброс сточных вод является разрешение на специальное водопользование.
Инструкция устанавливает порядок согласования и выдачи разрешений на специальное водопользование на использование поверхностных вод, определяет состав материалов, необходимых для согласования и получения разрешений на специальное водопользование, а также порядок аннулирования этих разрешений изменения его условий, как для действующих, так и для проектируемых и реконструируемых предприятий, сооружений и объектов.
1.2.В соответствии со ст.28 Водного кодекса Республики Казахстан специальным водопользованием является пользование водными объектами с применением сооружений или технических устройств . Перечень видов специального водопользования приведен в приложении 1.
Общее водопользование осуществляется для удовлетворения питьевых и иных нужд населения без закрепления водных ресурсов за отдельными гражданами и без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод. Специального разрешения для осуществления общего водопользования не требуется.
Забор воды из водопроводных систем и сброс сточных вод в системы канализации, находящиеся в ведении владельцев водопроводноканализационных систем специальным водопользованием не является. В этих случаях документом, подтверждающим право пользования абонентами указанными системами, являются:
а) для действующих предприятий и объектов- договоры на забор воды из водопроводов и прием стоков в канализацию, заключаемые абонентами с владельцами систем;
б) для проектируемых предприятий, зданий и сооружений - технические условия на подключение к системам, выдаваемые их владельцам.
Владельцы указанных систем осуществляют отпуск воды и прием стоков в соответствии с условиями, установленными им в разрешениях на специальное водопользование. При осуществлении специального водопользования и одновременном использовании водопроводноканализационных систем населенного пункта, другого предприятия или объекта в разрешениях на специальное водопользования показатели использования вод указываются раздельно: по самостоятельному забору воды из водных объектов или сбросу в них сточных вод и по использованию других водопроводно-канализационных систем.
Не относятся к специальному водопользованию строительные, дноуглубительные и взрывные работы, добыча полезных ископаемых, в т.ч. подземных вод и водных растений, прокладка трубопроводов, кабелей и других коммуникаций,рубка леса, буровые, сельскохозяйственные и иные работы на водоемах или в водоохранных зонах и полосах, если они не связаны с забором воды, отведением в водоемы сточных вод, регулированием стока и влиянием на состояние вод. Указанные работы производятся по согласованию с органами государственного контроля за охраной окружающей природной среды и недр, управления водными ресурсами,государственными органами санитарно- эпидемиологического надзора, местными исполнительными органами и другими специально уполномоченными органами.
1.3.Разрешения на специальное водопользование выдаются на использование поверхностных вод - Комитетом по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его органами на местах по согласованию с органами государственного контроля за охраной окружающей природной среды и недр и другими органами госнадзора, указанными в пункте 1.4;
Порядок рассмотрения материалов по специальному водопользованию государственными органами управления водными ресурсами на использование поверхностных вод приводится в приложении 2 настоящей Инструкции.

1.4. Арнайы су пайдалануға рұқсаттар су пайдаланушыларға, олардың меншiк нысандарына қарамастан, су пайдаланудың шарттары:
мемлекеттiк санитарлық қадағалауды жүзеге асыратын органдармен - барлық жағдайларда (ағашты бумай ағызуға, сондай-ақ ағашты кеменiң сүйреуiнсiз бумалап және шарбақтап ағызуға рұқсаттар беруден басқа);
мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызмет органдарымен - мал шаруашылығы, балық шаруашылығы және жануарлардан алынған өнiмдер мен шикiзаттарды ұқсату және сақтау жөнiндегi кәсiпорындар мұқтаждары үшiн;
айналадағы табиғи ортаны және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарымен су алуға келiсiлгеннен кейiн берiледi.
Мемлекеттiк қадағалау органдарымен арнайы су пайдалану шарттарын келiсу тәртiбi 3-қосымшада келтiрiлген.
Кәсiпорындар мен ұйымдарға - бастапқы су пайдаланушыға айрықша пайдалануға берiлген су объектiлерiне арнайы су пайдалануға осы кәсiпорындар мен ұйымдармен келiсiм бойынша рұқсат берiледi.
Егер арнайы су пайдалану кезiнде сонымен бiр мезгiлде су өткiзу жүйелерiнен су алу және елдi мекеннiң, басқа кәсiпорынның немесе объектiнiң канализация жүйесiне қалдық су ағызу жүзеге асырылса, аталған жүйелердi иеленушiлермен талап етiлген мөлшерде су жiберу және қалдық су қабылдау мүмкiндiгiн растайтын келiсу құжаттары табыс етiледi.
1.5. Су пайдалану шарттарын келiсу туралы, сондай-ақ оған рұқсаттар беру туралы мәселенi бұған құқылы әрбiр орган бiр ай мерзiмде қарауға тиiс.
1.6. Жерүстi су көздерiнен арнайы су пайдалануға рұқсаттар беру кезiнде су ресурстарын басқару органдары мен мемлекеттiк қадағалау органдары Қазақстан Республикасының Су кодексiн, Қазақстан Республикасының айналадағы табиғи ортаны қорғау, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы туралы заңдарын, суды ұтымды пайдалану және қорғау мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құжаттар талаптарын, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген суды кешендi пайдалану және қорғау схемаларын, су шаруашылық баланстарын басшылыққа алады.
1.7. Су тоғандары тұрақты немесе уақытша пайдалануға берiледi. Арнайы су пайдалануға тұрақты рұқсаттар күнi бұрын белгiленген мерзiмсiз берiледi. Уақытша су пайдалану қысқа мерзiмдi - үш жылға дейiн және ұзақ мерзiмдi - жиырма бес жылға дейiн болуы мүмкiн.
Су пайдалану мерзiмдерi арнайы су пайдалануға рұқсат алған күннен бастап есептеледi.
Жалпы су пайдалану мерзiммен шектелмейдi. Арнайы су пайдалануға рұқсаттың қолданылу мерзiмiн ұзартуды, мемлекеттiк қадағалау органдарымен келiсiм бойынша, рұқсат берген орган жүргiзедi. Мерзiм ұзартылған кезде бұрын берiлген рұқсатта белгiленген су пайдалану шарттарының орындалуын тексеру жүргiзiледi.
Мерзiмдi ұзарту туралы мәселенi шешу арнайы су пайдалануға келiсу және рұқсат алу үшiн табыс етiлген материалдар негiзiнде жүргiзiледi.

1.4. Разрешения на специальное водопользование выдаются водопользователям, независимо от их форм собственности, после согласования условий водопользования:
с органами, осуществляющими государственный санитарный надзор во всех случаях (кроме выдачи разрешений на молевой сплав леса, а также сплав древесины в пучках и кошелях без судовой тяги);
с органами государственной ветеринарной службы - на забор воды для нужд животноводства, рыбоводства и предприятий по переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения;
с органами государственного контроля за охраной окружающей природной среды и недр.
Порядок согласования условий специального водопользования с органами государственного надзора приведен в приложении 3.
Специальное водопользование на водных объектах, предоставленных в обособленное пользование предприятиям и организациям - первичным водопользователям, разрешается по согласованию с этими предприятиями и организациями.
Если при осуществлении специального водопользования одновременно осуществляется забор воды из водопроводных систем и сброс стоков в системы канализации населенного пункта, другого предприятия или объекта представляются документы согласования с владельцами указанных систем, подтверждающие возможность отпуска воды и приема стоков в требуемых объемах.
1.5.Вопрос о согласований условий водопользования, а также о выдаче разрешений на него должен быть рассмотрен каждым правомочным на это органом в месячный срок.
1.6. При выдаче разрешений на специальное водопользование на использование поверхностных вод органы управления водными ресурсами и органы госнадзора руководствуются Водным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан об охране окружающей природной среды, о недрах и недропользовании и о санитарно- эпидемиологическом благополучии населения, требованиями других нормативных документов по вопросам рационального использования и охраны вод, а также утвержденными в установленном порядке схемами комплексного использования и охраны вод, водохозяйственными балансами.
1.7. Водоемы предоставляются в постоянное или временное пользование. Постоянные разрешения на специальное водопользование выдаются без заранее установленного срока. Временное водопользование может быть краткосрочным - до трех лет и долгосрочным - до двадцати пяти лет.
Сроки водопользования исчисляются со дня получения разрешения на специальное водопользование.
Общее водопользование сроком не ограничивается. Продление срока действия разрешения на специальное водопользование производится органом, выдавшим разрешение, по согласованию с органами государственного надзора. При продлении срока производится проверка выполнения условий водопользования, установленных в ранее выданном разрешении.
Решение вопроса о продлении срока производится на основании материалов, представляемых для согласования и получения разрешения на специальное водопользование.

1.8. Кәсiпорындарды, құрылыстарды және басқа объектiлердi пайдалануға берудi құрылыс кезегi немесе iске қосу кешенi бойынша жүзеге асыру белгiленген және бұл орайда кезектiң немесе iске қосу кешенiнiң арнайы су пайдалану шарттары объектiлердi тұрақты пайдалану үшiн белгiленген шарттардан ерекшеленген жағдайда, рұқсаттар объектiлер тұрақты пайдалануға берiлгенге дейiнгi мерзiмге берiледi.
1.9. Арнайы су пайдалануға рұқсаттар 4-қосымшаға сәйкес бiрыңғай нысан бойынша берiледi.
Арнайы су пайдалануға рұқсатты рәсiмдеуге қажеттi материалдар және рұқсаттың өзi төрт дана етiп рәсiмделiп, лауазымды адамның қолымен және мөрмен бекiтiледi. Бiр дана су пайдаланушыға берiледi, қалған даналары мемлекеттiк су ресурстарын басқару, айналадағы табиғи ортаны және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарында сақталады.
2. ЖҰМЫС IСТЕП ТҰРҒАН КӘСIПОРЫНДАР, ҚҰРЫЛЫСТАР
МЕН ОБЪЕКТIЛЕР YШIН АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУҒА КЕЛIСУ ЖӘНЕ
РҰҚСАТТАР БЕРУ
2.1. Арнайы су пайдалануға келiсу және рұқсаттар беру су пайдалану солардың көмегiмен жүзеге асырылатын құрылыстар немесе техникалық құрылғылар балансында тұрған су пайдаланушының жазбаша өтiнiшхатының негiзiнде жүргiзiледi.
Кәсiпорын, ұйым, шаруашылық жүзеге асыратын арнайы су пайдаланудың барлық түрлерiне, әдетте, бiр рұқсат рәсiмделедi. Жекелеген жағдайларда (кәсiпорынның сумен жабдықтау мен су бөлiп берудiң бiрыңғай жүйесiмен байланысты емес, бiр-бiрiнен бiршама қашықтықтағы алаңдарда орналасуы) бiр кәсiпорынға, ұйымға, шаруашылыққа арнайы су пайдалануға бiрнеше рұқсат берiлуi мүмкiн.
2.2. Мелиорациялық объектiлер үшiн арнайы су пайдалануға рұқсат:
Қарамағында басты су жинағыштар, шаруашылық су айыру және су жеткiзу каналдары әрi басқа да су шаруашылық каналдары бар су шаруашылық жүйелерiнiң басқармаларына берiледi. Аталған жүйелерден су жинауды, оларға қашыртқы, қорғағыш бөгет, және басқа сарқынды суларды бөлектеп жiберудi тұтас алаңда жүйе үшiн белгiленген су пайдалану шарттарына сәйкес аталған басқармалармен келiсiм бойынша басқа су пайдаланушылар жүзеге асырады;
су объектiлерiнiң iшiнен тиiстi су қабылдағышы бар iшкi шаруашылық жүйелерiнiң иеленушiлерiне берiледi.
Өзеннiң қашыртқы суын бассейнаралық қайта бөлудi қамтамасыз ететiн iрi салааралық су шаруашылық жүйелерi үшiн арнайы су пайдалануға рұқсаттар аталған жүйелердiң басқармалары үшiн де (жалпы алаңда жүйе үшiн), сондай-ақ жүйеден су жинау мен одан сарқынды суларды бөлiп жiберудi жүзеге асыратын су пайдаланушыларға да берiледi.

1.8. В случаях, когда ввод в эксплуатацию предприятий, сооружений и других объектов намечается осуществить по очередям строительства или пусковым комплексам, и при этом условия специального водопользования очереди или пускового комплекса отличаются от условий, установленных для постоянной эксплуатации объектов, разрешения выдаются на срок до ввода объектов в постоянную эксплуатацию.
1.9. Разрешения на специальное водопользование выдаются по форме согласно приложения 4.
Материалы, необходимые для оформления разрешения, и само разрешение на специальное водопользование оформляются в четырех экземплярах, скрепляются подписью должностного лица и печатью. Один экземпляр выдается водопользователю, остальные экземпляры хранятся в государственном органе управления водными ресурсами, государственного контроля за охраной окружающей природной среды и недр.
2. Согласование и выдача разрешений на специальное
водопользование для действующих предприятий,
сооружений и объектов
2.1. Согласование и выдача разрешений на специальное водопользование производится на основании письменного ходатайства водопользователя, на балансе которого находятся сооружения или технические устройства, при помощи которых осуществляется водопользование.
На все виды специального водопользования, осуществляемые предприятием, организацией, хозяйством, оформляется, как правило, одно разрешение. В отдельных случаях (расположение предприятия на нескольких удаленных друг от друга площадках, не связанных единой системой водоснабжения и водоотведения) одному предприятию, организации, хозяйству может быть выдано несколько разрешений на специальное водопользование.
2.2.Для мелиоративных объектов разрешения на специальное водопользование выдаются:
управлениям водохозяйственных систем (УВС), в ведении которых находятся головные водозаборы, межхозяйственные водоразводящие и водоподводящие каналы и другие водохозяйственные сооружения. Забор воды из указанных систем и отведение в них сбросных, дренажных и других сточных вод другими водопользователями осуществляются по согласованию с указанными управлениями в соответствии с условиями водопользования, установленными для системы в целом;
владельцам внутрихозяйственных систем, имеющим собственные водозаборы из водных объектов.
Для крупных межотраслевых водохозяйственных систем, обеспечивающих межбассейновое перераспределение речного стока, разрешения на специальное водопользование выдаются как управлениям указанных систем (для системы в целом), так и водопользователям, осуществляющим забор воды из системы и отведение в нее сточных вод.

2.3. Арнайы су пайдалану шарттарын келiсу және оған рұқсаттар беру туралы өтiнiшхатта мыналар көрсетiледi:
а) су пайдаланушының орналасқан жерi (мекен-жайы) және оның ведомстволық бағыныштылығы, өндiрiстiк қуаты және өндiрiлетiн өнiмнiң көлемi, суландыру, құрғату, су жаю алаңы және т.б.
б) су пайдалану мақсаты (сумен жабдықтау және оның түрi, сарқынды суларды бөлiп жiберу, гидроэнергетика, суландыру және т.б.);
в) арнайы су пайдалануға жүзеге асыруға негiз болатын материалдар (Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмдерi, мемлекеттiк қабылдау комиссияларының актiлерi, жобалар және т.б.);
г) су пайдалануды (су қабылдау, сарқынды суды ағызу және т.б.) жүзеге асыратын су объектiсiнiң (немесе оның бiр бөлiгi) және оның сипаттамасы; есептi қамтамасыз ету ағысының мөлшерi (ретке келтiрiлген су ағысы үшiн - кепiлдi су беру, көлдер мен тоғандар үшiн - су ресурстарының мөлшерi, су қабылдағыш қақпағындағы және сарқынды суды жiберудiң жоғарғы жағындағы су көзiнiң сипаттамасы (химиялық, бактериологиялық және радиологиялық көрсеткiштер).
Ескерту: Егер түрлi су объектiлерi сумен жабдықтау көзi және сарқынды суды қабылдаушы түрлi су объектiлерi болып табылса, онда сипаттама олардың әрқайсысы бойынша жеке жасалады. Егер жерүстi су көздерi жерасты сумен жабдықтау көздерiне әсер етсе немесе әсер етуi мүмкiн болса, онда оған шектес аумақтың геологиялық - гидрогеологиялық анықтамасы көрсетiледi. Сумен жабдықтау көзiнiң гигиеналық және техникалық жай-күйi мен ондағы су сапасы Қазақстан Республикасы аумағында қолданылатын нормативтiк құжаттарда баяндалған шаруашылық ауыз сумен жабдықтау талаптарына сай келуге тиiс.
д) су пайдалануға көмектесетiн құрылыстар мен техникалық құрылғылардың сипаттамасы;
е) су тұтыну сипаттамасы мен режимi;
ауыз су мен шаруашылық - тұрмыстық, ауылшаруашылық, өнеркәсiптiк және басқа мұқтаждарға жыл iшiнде және маусым бойынша таза және айналымдағы судың нормативтiк мөлшерiнiң есебi (мың текше м/жыл., текше м/тәулiк, текше м/с есебiмен);
өнiмнiң бiр өлшемiне, тәулiгiне бiр адамға, суландырылатын алаңның гектарына және т.б. таза судың үлестiк шығыны;
су тұтыну және су бөлу көздерiн бөлек-бөлек алаңда бiр жыл iшiнде және маусым бойынша iс жүзiнде су пайдалану;
бәрiнiң жеке мұқтаждарына, оның iшiнде халықтың және өндiрiске жұмыс iстейтiндердiң шаруашылық - ауыз су мұқтаждарына, ауыл шаруашылық жерлерiн суландыруға (олардың iшiнде сарқынды су), өндiрiстiк мұқтаждықтарға (олардың iшiнде сарқынды су) пайдаланылатын судың мөлшерi, мың текше м/жыл, текше м/тәулiк, текше м/с есебiмен, олардың iшiнде ауыз су сапасындағы, таза техникалық, қайталамалы - жүйелi пайдаланылатын, айналмалы сулар:
басқа су пайдаланушыларға су, оның iшiнде ауыз су сапасындағы, таза техникалық, сарқынды су берiледi (мың текше м/жыл., текше м/тәулiк, текше м/с есебiмен);
ж) жыл iшiнде және маусым бойынша су бөлудiң сипаттамасы мен режимi;
су объектiсiне, булану алқабына, суландырудың егiстiк алқабына, сүзу алқабына және т.б. сарқынды суды ( мың текше м/жыл, текше м/тәулiк, текше м/с), оның iшiнде таза, ластанған нормативтi-тазартылған (әрбiр жеке су жiберу бойынша) суларды ағызу мөлшерi;
өнiмнiң бiр өлшемiне сарқынды су ағызудың үлес салмағы (мелиорациялық жүйелердiң сорғыту және сарқынды сулардан басқа);
әрбiр жеке су жiберу бойынша сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактереологиялық және радиологиялық көрсеткiштерi) сипаттамасы (сарқынды су құрамындағы заттар, мг/л, кг/тәулiк, тн/жыл есебiмен);
з) суды есепке алу құралдарының болуы;
и) суды ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз ететiн шаралар;
сумен жабдықтаудың айналмалы жүйесi, ауамен салқындату аппараттары және т.б.;
сарқынды суды тазарту әдiстерi, тазарту құрылыстарының схемасы, тұрпаты, өнiмдiлiгi, олардың жұмысының тиiмдiлiк көрсеткiштерi (процент және абсолюттi қоспалары есебiмен);
к) сарқынды сулардың шөгiндi ылғалын өңдеу, жою шарттары (мелиорациялық жүйелердiң сорғызу және сарқынды суларынан басқа);
л) балық қорларын, басқа да су жәндiктерi мен өсiмдiктерiн қорғауда қамтамасыз ететiн шаралар (балық қорғау және балық өткiзу құрылыстары, басқа да тетiктермен инженерлiк құрылыстар, олардың сипаттамасы және жұмыс тиiмдiлiгi);
м) су айыру қақпақшасындағы су объектiсiнiң жай-күйiне сарқынды судың әсерiн сипаттайтын деректер;
н) сумен жабдықтау көздерiн санитарлық қорғау аймақтарының, сарқынды су құрылыстарының көлемдерi және аймақтардағы санитарлық режимнiң сипаттамасы.
Ескерту: сарқынды суды бөлiп жiберу жөнiндегi шараларды жобалау санитарлық шаралардың және жерүстi суларын ластанудан қорғау нормаларының тиiстi талаптары бойынша атқарылады.
о) су шаруашылығы жүйелерi мен су қоймалары үшiн оларды пайдалану режимi (су шығыны мен деңгейi, су қоймаларының толтырылу және жұмыс iстеу және т.б.) көрсетiледi сондай-ақ инженерлiк-геологиялық және гидрогеологиялық анықтамасы көрсетiледi; су шаруашылығы жүйелерi мен су қоймаларын пайдаланудың бекiтiлген ережелерi болған кезде аталған ережелер табыс етiледi;
п) ағашты бумай ағызу мен ағашты кеменiң сүйреуiнсiз бумалап және шарбақтап ағызудың сипаттамасы (ағызудың схемасын, технологиясы мен режимiн сипаттайтын деректер - ағаш ағызу жұмыстарының басталуы, олардың ұзақтығы, айлар бойынша ағаш ағызу көлемi, су тоғандарының қалдықтармен және суға батқан ағаштармен былғанып, ластануын болдырмау жөнiндегi, өзен арналарын суға батқан ағаштардан тазарту жөнiндегi шаралар, оларды жүзеге асыру мерзiмдерi, сондай-ақ балық қорғау органдарының қорытындысы);
р) арнайы су пайдалану солардың көмегiмен жүзеге асырылатын құрылыстар мен техникалық құрылғылар орналастырылған су объектiсiнiң ситуациялық жоспары;

2.3. В ходатайствах о согласовании условий специального водопользования и выдачи разрешений на него указывается:
а) местонахождение водопользователя (адрес) и его ведомственная подчиненность, производственная мощность и объем производимой продукции, площадь орошения, осушения, обводнения и др;
б) цель водопользования (водоснабжение и его вид, отведение сточных вод, гидроэнергетика, орошение и др.);
в) материалы, на основании которых осуществляется специальное водопользование ( решения Правительства Республики Казахстан, акты государственных приемочных комиссий, проекты и др.);
г) наименование и местоположение водного объекта (или его части), где осуществляется водопользование (забор воды, сброс сточных вод и др.) и его характеристика: объем стока расчетной обеспеченности (для зарегулированных водотоков-гарантированная отдача, для озер и прудов объем водных ресурсов, качественная характеристика водоисточника в створах водозабора и выше выпуска сточных вод (химические, бактериологические и радиологические показатели).
Примечание: Если источником водоснабжения и приемником сточных вод являются разные водные объекты, то характеристика по каждому из них дается отдельно. Если поверхностный источник водоснабжения воздействует или может оказать влияние на подземный источник водоснабжения, то приводится геологогидрогеологическая характеристика сопряженной к нему территорий. Гигиеническое и техническое состояние источника водоснабжения и качество воды в нем должно соответствовать требованиям хозяйственно-питьевого водоснабжения, изложенных в нормативных документах, действующих на территории Республики Казахстан.
д) характеристика сооружений или технических устройств, с помощью которых производится водопользование;
е) характеристика и режим водопотребления:
расчет нормативного количества свежей и оборотной воды в год и по сезонам на питьевые и хозяйственно-бытовые,сельскохозяйственные, промышленные и другие нужды (в тыс.куб.м./год,куб.м./сут.,куб.м/.сек);
удельный расход свежей воды на единицу продукции, на одного человека в сутки, на 1 га орошаемой площади и т.д.;
фактическое водопотребление в год и по сезонам в разрезе источников водопотребления и водоотведения:
количество потребляемых вод на собственные нужды всего, в том числе на хозяйственно-питьевые нужды населения и работающих на производстве, на орошение сельскохозяйственных угодий (из них сточных вод), на производственные нужды (из них сточных вод) в тыс.куб./год, куб/сут, куб./с., из них воды питьевого качества, свежей технической, повторнопоследовательно используемой, оборотной;
передаются воды другим водопользователям, в том числе воды питьевого качества, свежей технической, сточной (в тыс.куб.м./год, куб.м./сут, куб.м./сек);
ж) характеристика и режим водоотведения в год и по сезонам: количество сбрасываемых сточных вод (в тыс.куб.м./год. куб.м./сут, куб.м./с.), в том числе чистых, загрязненных, нормативно-очищенных (по каждому отдельному выпуску) в водный объект, на поля испарения, земледельческие поля орошения (ЗПО), поля фильтрации и др.
удельный расход сбрасываемых сточных вод на единицу продукции (кроме дренажных и сбросных вод мелиоративных систем);
качественная характеристика сточных вод (химические, бактериологические и радиологические показатели) по каждому отдельному выпуску (вещества, содержащиеся в стоках в мг/л, кг/сутки, тн/год);
з) наличие и тип водоучетных средств;
и) мероприятия, обеспечивающие рациональное использование и охрану вод:
оборотные системы водоснабжения, аппараты воздушного охлаждения и т.п.;
способы очистки сточных вод, схема, тип, производительность очистных сооружений, показатели эффективности их работы (в процентах и абсолютных концентрациях);
к) условия обработки, утилизации (уничтожения) осадков сточных вод (кроме дренажных и сбросных вод мелиоративных систем);
л) мероприятия, обеспечивающие охрану рыбных запасов, других водных животных и растений (рыбозащитные и рыбопропускные сооружения, другие приспособления и инженерные сооружения, их характеристика и эффективность работы);
м) данные, характеризующие влияние сточных вод на состояние водного объекта в расчетном створе;
н) размеры зон санитарной охраны источников водоснабжения, сооружений сточных вод и описание санитарного режима в зонах.
Примечание: проектирование мероприятий по отведению сточных вод выполняется по соответствующим требованиям санитарных правил и норм охраны поверхностных вод от загрязнений.
о) для водохозяйственных систем и водохранилищ указывается режим их эксплуатации (расходы и уровни воды, режим наполнения и сработки водохранилищ и др.); а также приводится инженерно-геологическая и гидрологическая характеристика при наличии утвержденных правил эксплуатации водохозяйственных систем и водохранилищ представляются указанные правила;
п) характеристика условий молевого сплава леса и сплава древесины в пучках и кошелях без судовой тяги (данные, характеризующие схему, технологию и режим сплава - начало сплавных работ, их продолжительность, объем сплава по месяцам, мероприятия по предотвращению загрязнения и засорения водоемов отходами и затонувшей древесиной, по очистке русел рек от затонувшей древесины, сроки их осуществления, а также заключение органов рыбоохраны);
р) ситуационный план водного объекта с расположением сооружений и технических устройств, при помощи которых осуществляется специальное водопользование;

с) су пайдаланудың органдармен келiсiлген шарттарының осы нұсқаудың 1.4-тармағында аталған, суды пайдалануды реттеу және оны қорғау жөнiндегi органдарға 3 дана етiп тапсырылатын құжаттар.
Қажет болған жағдайда арнайы су пайдалануға рұқсат беретiн немесе оның шарттарын келiсетiн органдар 3-бөлiмге сәйкес қосымша материалдарды табыс етудi талап етуi мүмкiн.
2.4. Су пайдаланушылар мен мемлекеттiк қадағалау органдары арасында арнайы су пайдалану шарттарын келiсу кезiнде пайда болған алауыздықтарды қарамағында аталған су пайдаланушылар мен мемлекеттiк қадағалаудың тиiстi органдары бар министрлiктер мен ведомстволар қарайды.
Министрлiктер, ведомстволар мен мемлекеттiк органдар арасында алауыздықтар болған кезде шешiмдер белгiленген заң тәртiбiмен қабылданады.
2.5. Егер су шаруашылық және су қорғау қызметi су пайдалану мен қорғау саласында қолданылып жүрген нормалар мен ережелердi қанағаттандырмайтын болған жағдайда (белгiленген нормалардан жоғары су алу, тазалау және тағы басқа су қорғау құрылыстарының болмау немесе олардың тиiмсiз жұмыс iстеуi, су объектiлерiнiң ластануы және т. б.) жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарға арнайы су пайдалануға рұқсат берiлмейдi.
Мұндай жағдайларда су пайдалануды реттеу мен қорғау жөнiндегi органдар арнайы су пайдалануға рұқсат беруден бас тартылған себептердi көрсете отырып қорытынды жасайды және бұл себептердi белгiлi бiр мерзiмде жою туралы жазбаша түрде өкiм бередi.
3. ЖАҢАДАН САЛЫНЫП ЖАТҚАН ЖӘНЕ ҚАЙТА ҚҰРЫЛҒАН
КӘСIПОРЫНДАР, ҚҰРЫЛЫМДАР МЕН ОБЪЕКТIЛЕР YШIН АРНАЙЫ
СУ ПАЙДАЛАНУҒА КЕЛIСУ ЖӘНЕ ОҒАН РҰҚСАТТАР БЕРУ
Су пайдалану шарттарын келiсу
3.1. Су тұтынумен, сарқынды суды ағызумен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауымен байланысты жаңа кәсiпорындар, құрылыстар мен объектiлер салу кезiнде, сондай-ақ оларды қайта құру кезiнде арнайы су пайдалану шарттарын мемлекеттiк қадағалау органдарымен келiсу кәсiпорындар, құрылыстар мен объектiлер салу үшiн алаң (трасса) таңдау жөнiндегi жұмыстар жиынтығында жүргiзiледi. Егер кәсiпорындар мен басқа да объектiлердi кеңейту немесе қайта құру кезiнде қосымша аумақ талап етiлмейтiн болса, аталған келiсiмдер жобалауға тапсырымдар жасалғанға дейiн жүргiзiледi. Су пайдалану мен қорғауды реттеу жөнiндегi органдардың, сондай-ақ мемлекеттiк қадағалау органдарының және айналадағы табиғи ортаны және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарының лауазымды адамдары жобаланып жатқан объектiлердiң орналасатын орнын және белгiленген шешiмдерi келiсуге қатысады.
Бас жобалау ұйымы тапсырыс берушiнiң тапсырмасы бойынша мемлекеттiк қадағалау органдарына бекiтiлген салалық (аумақтық) схеманың немесе суды кешендi пайдалану мен қорғаудың мәлiметтерi негiзiнде талдап жасалған материалдарды және ұсынылып отырған алаң (трасса) бойынша негiзделген есептердi, сондай-ақ талдап жасалған жобалардың тiзбесiне, объектiнiң кiргiзiлгенi туралы мәлiметтердi жiбередi.
Аталған құжаттамалар бойынша мемлекеттiк бақылау екi апта мерзiм iшiнде өзiнiң сараптамалық қорытындыларын табыс етедi, оларда жоба талдап жасалған кезде орындалуға тиiстi су пайдалану шарттары белгiленедi.
Мемлекеттiк қадағалау органдарымен келiсуге табыс етiлген материалдар құрамында 3.2-3.4-тармақтарда айтылған мәлiметтер көрсетiледi.
3.2. Өнеркәсiп, көлiктiк, коммуналдық, балық шаруашылығы, ауыл шаруашылығы (мелиорация шаруашылығынан басқа) және басқа кәсiпорындарды, құрылыстар мен объектiлердi салу үшiн алаңдар таңдау кезiнде мыналар табыс етiледi:
а) жобаланып отырған объектiнiң өндiрiстiк қуаты (сыйымдылығы);
б) сумен жабдықтау мен сарқынды суларды бөлiп жiберудiң қаралған нұсқалары және су алатын жердiң, сарқынды суларды қабылдағыштардың орналасқан жерiн көрсете отырып ұсынылған нұсқаны негiздеу;
в) ұсынылып отырған су тұтыну көзiнiң гидрологиялық сипаттамалары, жерүстi суларын сарқылу мен ластанудан қорғау жөнiндегi белгiленген шаралар;
г) тұтынылатын және шығарып тасталатын сулардың шектiк мөлшерi;
д) сумен жабдықтаудың белгiленген жүйесi (суды айналымда, тiке ағыста, жүйелi және қайталап пайдалану);
е) сарқынды суды бөлiп жiберу және тазалау шарттары;
ж) тұтынылатын және ағызып жiберiлетiн сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткiштерi;
з) болашақта сумен жабдықтау жүйесiнiң дамуын ескере отырып санитарлық қорғау аймағының көлемi және аймақтардағы санитарлық режимнiң сипаттамасын беру;
и) құрылыстардың санитарлық-қорғау аймақтарының және сарқынды сулардың мөлшерi;
к) балық қорларын (балық шаруашылығы тоғандарында) қорғау жөнiндегi белгiленген шаралар.

с) документы согласования условий водопользования с органами, упомянутыми в п.1.4 настоящей Инструкции, представляемые в органы по регулированию использования и охране вод в 3-х экземплярах.
При необходимости органы, выдающие разрешение на специальное водопользование или согласовывающие его условия, могут потребовать представление дополнительных материалов, согласно раздела 3.
2.4. Разногласия между водопользователями и органами госнадзора, возникающие при согласовании условий специального водопользования, рассматриваются министерствами и ведомствами, в подчинении которых находятся указанные водопользователи и соответствующие органы госнадзора.
При наличии разногласий между министерствами, ведомствами и органами госнадзора решения принимаются в установленном законодательством порядке.
2.5. Разрешения на специальное водопользование действующим предприятиям не выдаются в случаях, если водохозяйственная и водоохранная деятельность не удовлетворяет действующим нормам и правилам в области использования и охраны вод (забор воды свыше установленных норм, отсутствие или неэффективная работа очистных и других водоохранных сооружений, загрязнение водных объектов и т.п.).
В этих случаях органы по регулированию использования и охране вод составляют заключения с указанием причин, по которым отказано в выдаче разрешения на специальное водопользование, и дают предписание об устранении этих причин в определенные сроки.
3.Согласование и выдача разрешений на специальное
водопользование для вновь строящихся и реконструируемых
предприятий, сооружений и объектов
Согласование условий водопользования
3.1.При строительстве новых, а также при реконструкции предприятий, сооружений и объектов, связанных с потреблением воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, согласование условий специального водопользования с органами госнадзора производится в комплексе работ по выбору площадки (трассы) для строительства предприятий, сооружений и объектов. Если при расширении или реконструкции предприятий и других объектов освоение дополнительной территории не требуется, указанные согласования производятся до составления задания на проектирование. Должностные лица органов по регулированию использования и охране вод, а также органов госнадзора и органов государственного контроля за охраной окружающей природной среды и недр принимают участие в согласовании места расположения проектируемых объектов и намечаемых решений.
Генеральная проектная организация по поручению заказчика направляет органам госнадзора материалы и обосновывающие расчеты по рекомендуемой площадке (трассе), разработанные на основе данных утвержденной отраслевой (территориальной) схемы или схемы комплексного использования и охраны вод, а также сведения о включении объекта в перечень разрабатываемых проектов.
По указанной документации органы госнадзора в двухнедельный срок представляют свои экспертные заключения, в которых устанавливают условия водопользования, подлежащие выполнению при разработке проекта.
В составе материалов, представленных на согласование органам госнадзора, указываются сведения, изложенные в пп.3.23.4.
3.2.При выборе площадок для строительства промышленных, транспортных, коммунальных, рыбохозяйственных, сельскохозяйственных (кроме мелиоративных) и других предприятий, сооружений и объектов представляются:
а)производственная мощность (вместимость) проектируемого объекта;
б)рассмотренные варианты водоснабжения и отведения сточных вод и обоснование рекомендуемого варианта с указанием месторасположения водозаборов и приемников сточных вод;
в)гидрологические характеристики рекомендуемого источника водопотребления и намечаемые мероприятия по охране поверхностных вод от истощения и загрязнения;
г)предельные величины потребляемых и сбрасываемых вод;
д)намечаемая система водоснабжения (оборотная, прямоточная, последовательное и повторное использование воды);
е)условия отведения и очистки сточных вод;
ж)качественные показатели потребляемой и сбрасываемых вод (химические, бактериологические, радиологические);
з)размеры зон санитарной охраны, с учетом развития системы водоснабжения на перспективу и описание санитарного режима в зонах;
и) размеры санитарно-защитных зон сооружений и сточных вод;
к)намечаемые мероприятия по охране рыбных запасов ( на рыбохозяйственных водоемах);

3.3. Мелиорациялық объектiлердiң алаңдарын (шекараларының) таңдау кезiнде мыналар табыс етiледi:
а) суландырудың (су жаюдың) ұсынылып отырған көзiнiң гидрологиялық және геологиялық - гидрогеологиялық сипаттамасы мен жерүстi суларын қорғау жөнiндегi белгiленген шаралар;
б) суландыру (су жаю) алаңы және суландыратын жерлердегi ауыл шаруашылық дақылдарының құрамы;
в) бассейндiк схемадағы ең жақын осы су айыру құлақшаларының негiзiндегi су көздерiнен су алудың және су қабылдағышқа коллекторлық-сорғыту суларын ағызудың жол берiлген мөлшерi мен пункттерi. Бұл өзенде су айыру құлақшасы болмаған жағдайда өзеннiң тұйықтаушы құлақшасындағы су шаруашылық балансының қарапайым есебi жасалады;
г) балық қорларының қорғау (балық шаруашылығы тоғандарында) жөнiндегi белгiленген шаралар;
д) сорғытпа және сарқынды сулардың белгiленген қабылдағышы және оның санитарлық-қорғау аймағының көлемi;
е) сорғытпа және сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткiштерi.
3.4. Гидротораптар мен су қоймаларын салу үшiн алаңдарды таңдау кезiнде мыналар табыс етiледi:
а) су қоймасының негiзделген сыйымдылығы;
б) гидроторап құлақшалары мен НПУ белгiлерiнiң қарастырылған нұсқалары;
в) алаңдар: нұсқалар бойынша су қоймасының айдыны пайдаланылатын жерлерге шектес аумақтарды су басуы және су астында қалуы;
г) төменгi сағада санитарлық шығынды қамтамасыз етудi ескере отырып су қоймалары жұмысы режимнiң су шаруашылық есебi;
д) су қоймасы арнасын әзiрлеудiң санитарлық-техникалық жағдайлары;
е) судың зиянды әсерiн болдырмау, сондай-ақ балық қорларын қорғау және молықтыру (балық шаруашылығы тоғандарында) жөнiнде белгiленген шаралар;
ж) құрылыс алаңдарының инженерлiк-геологиялық және гидрогеологиялық сипаттамасы.
3.5. Арнайы су пайдалану шарттарын келiсу туралы құжат мемлекеттiк қадағалау органдарының және айналадағы табиғи ортаны және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарының өкiлдерi қол қойған, белгiленген тәртiпте тапсырыс берушi - министрлiк, ведомство бекiткен құрылысқа арналған (трассаны) таңдау туралы акт болып табылады.
Арнайы су пайдаланудың қабылданған шешiмдерi мен шарттарын келiсулердiң актiде белгiленген қолданылу мерзiмдерi кәсiпорындарды, құрылыстарды, объектiлердi жобалау мен салудың нормативтiк ұзақтығынан кем болмауға тиiс.
3.6. Егер жобалау процесiнде салалық (аумақтық) схема құрамында негiздеушi материалдарды әзiрлеу кезiнде немесе алаңды таңдау кезiнде келiсiлген су пайдалану шарттарын өзгерту қажеттiгi туса, аталған өзгерiстер тиiстi мемлекеттiк қадағалау органдарымен келiсуге жатады.
Арнайы су пайдалануға рұқсаттар беру
3.7. Жерүстi су көздерiнен су пайдалануға рұқсаттар берудi объектiнi жобалау процесiнде жоба бекiтiлгенге дейiн суды пайдалану мен қорғау реттеу жөнiндегi органдар жүргiзедi. Рұқсаттардың қолданылу мерзiмдерi объектiнi жобалау мен салудың жалпы ұзақтығынан кем болмайтындай етiп белгiленедi.
Егер жобаларды қарау мен бекiту немесе құрылыс процесiнде берiлген рұқсатта белгiленген шарттардың ауытқу қажеттiгi туындайтын болса, арнайы су пайдалануға жаңа рұқсат алынуға тиiс.
3.8. Арнайы су пайдалануға рұқсаттар алуды жобаның тапсырыс берушiсi немесе оның тапсыруы бойынша жобалаушы ұйым - бас жобалаушы жүргiзедi.
3.9. Жобаларды бекiту, сондай-ақ құрылыс кәсiпорындарын, құрылыстарды және судың жай-күйiне әсер ететiн басқа да объектiлердi қаржыландыру немесе су тұтынудың ұлғаюымен, сарқынды суды ағызумен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауымен байланысты оларды қайта салу арнайы су пайдалануға рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
3.10. Сумен жабдықтау мен су бөлiп жiберудiң бiрыңғай жүйеде жұмыс iстеп тұрған объектiлермен байланысты емес ауыл шаруашылық кәсiпорында жобалаудың жаңа объектiлерi бойынша арнайы су пайдалануға рұқсаттар осы шаруашылық жұмыс iстеп тұрған құрылыстары мен объектiлерiне рұқсаттар рәсiмделгенiне қарамастан әрбiр жобаланып жатқан объектiге берiледi.
Арнайы су пайдалануға рұқсаттары жоқ өнеркәсiптiк және басқа объектiлердi қайта құру немесе кеңейту кезiнде арнайы су пайдалануға бiр рұқсат рәсiмделiп, онда қайта құруға (кеңейтуге) дейiнгi, сондай-ақ кеңейтуден кейiнгi су пайдалану шарттары көрсетiледi.

3.3. При выборе площадок (границ) мелиоративных объектов представляются:
а)гидрологические, геолого-гидрогеологические характеристики рекомендуемого источника орошения (обводнения) и намечаемые мероприятия по охране поверхностных вод;
б)площадь орошения (обводнения) и состав сельскохозяйственных культур на орошаемых землях;
в)допустимые объемы и пункты забора воды из водоисточников и сброса коллекторно-дренажных вод в водоприемник на основе данных ближайших расчетных створов в бассейновой схеме. При отсутствии расчетного створа на данной реке производится упрощенный расчет водохозяйственного баланса в замыкающем створе реки; г)намечаемые мероприятия по охране рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах);
д)намечаемый приемник дренажных и сбросных вод и размеры его
санитарнозащитной зоны;
е)качественные показатели дренажных и сбросных вод (химические,
бактериологические, радиологические);
3.4.При выборе площадок для строительства гидроузлов и водохранилищ
представляются:
а)обоснование емкости водохранилищ;
б)рассмотренные варианты створов гидроузла и отметок НПУ;
в)площади: зеркала водохранилища по вариантам и затопления и
подтопления прилегающих территорий по угодьям;
г)водохозяйственный расчет режима работы водохранилищ с учетом
обеспечения санитарных расходов в нижнем бьефе;
д)санитарно-технические условия подготовки ложа водохранилища;
е)намечаемые мероприятия по предупреждению вредного воздействия вод, а также охране и воспроизводству рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах);
ж)инженерно-геологические и гидрогеологические характеристики площадок для строительства.
3.5.Документом о согласовании условий специального водопользования является акт о выборе площадки (трассы) для строительства, подписанный представителями органов государственного надзора и органов государственного контроля за охраной окружающей природной среды и недр и утвержденный министерством, ведомством - заказчиком в установленном порядке. Устанавливаемые в акте сроки действия согласований принятых решений и условий специального водопользования не должны быть менее нормативной продолжительности проектирования и строительства предприятий, сооружений, объектов.
3.6.Если в процессе проектирования возникает необходимость изменить условия водопользования, согласованные при разработке обосновывающих материалов в составе отраслевой (территориальной) схемы или при выборе площадки, указанные изменения подлежат согласованию с соответствующими органами госнадзора.
Выдача разрешений на специальное водопользование
3.7.Выдача разрешений на специальное водопользование на использование поверхностных вод производится органами по регулированию использования и охране вод в процессе проектирования объекта до утверждения проекта.
Срок действия разрешений устанавливается не менее общей продолжительности проектирования и строительства объекта. Если в процессе рассмотрения и утверждения проектов или строительства возникает необходимость отступления от условий, установленных в выданном разрешении, должно быть получено новое разрешение на специальное водопользование.
3.8.Получение разрешений на специальное водопользование производится заказчиком проекта или по его поручению проектной организацией - генеральным проектировщиком.
3.9.Утверждение проектов, а также финансирование строительства предприятий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние вод, или их реконструкции, связанной с увеличением потребления воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, осуществляются лишь при наличии разрешений на специальное водопользование.
3.10.По новым объектам проектирования в сельскохозяйственном предприятии, не связанном с существующими объектами единой системой водоснабжения и водоотведения, разрешения на специальное водопользование выдаются на каждый проектируемый объект вне зависимости от оформления разрешения на действующие сооружения и объекты данного хозяйства.
При реконструкции или расширении промышленных и других объектов, не имеющих разрешений на специальное водопользование, оформляется одно разрешение на специальное водопользование, в котором отражаются условия водопользования как до реконструкции (расширения), так и после нее.

3.11. Барлық объектiлер бойынша арнайы су пайдалануға рұқсаттарды рәсiмдеу үшiн мыналар табыс етiледi: мемлекеттiк қадағалау органдарының қорытындыларымен бiрге құрылыс үшiн алаң таңдау туралы актiнiң көшiрмесi, жоба материалдары бойынша объектiнiң қысқаша сипаттамасы (өндiрiстiк қуаты, суландыру алаңы, электр қуатын өндiру және т.б.); объектiлер құрылысына арналған алаңдарды, сумен жабдықтау көздерiн және сарқынды суларды қабылдағышты, арнайы су пайдалану жүзеге асырылатын су алу, су ағызу және басқа құрылыстар мен құрылғыларды көрсете отырып сумен жабдықтау және қашыртқы суды канализациялау схемасы.
Түрлi жобалау объектiлерi үшiн жобалау материалдарында көрсетiлетiн мәселелердiң тiзбесi.
3.12. Өнеркәсiптiк, коммуналдық, құрылыс, көлiк, балық шаруашылығы, ауыл шаруашылығы (мелиорациялық объектiлерден басқа) және басқа кәсiпорындар, құрылыстар мен объектiлердiң жобалары құрамында мынадай мәселелер көрсетiледi:
а) Қазгидромет органдарының деректерi бойынша су құлақшаларындағы су объектiсiнiң гидрологиялық сипаттамасы;
б) аэрация және жер асты сулары аймағының жай-күйiне су пайдаланудың әсерiн бағалауға мүмкiндiк беретiн су объектiсiнiң геологиялық - гидрогеологиялық сипаттамасы;
в) су тұтыну мен су бөлiп жiберудiң нормативтiк негiзделген көлемдерi: нормативтiк құжаттарға сәйкес шаруашылық - ауыз су мұқтаждарына; өнеркәсiп салалары үшiн су тұтыну мен су бөлiп жiберудiң талдап жасалған салалық нормаларына немесе iрiлендiрiлген нормаларына сәйкес өндiрiстiк мұқтаждарға, таза судың, қайталап пайдаланылатын айналым суының шығыны, суды басқа кәсiпорындарға беру, сарқынды суларды суландыруға пайдалану және т.б.;
г) су алу құрылысының өнiмдiлiгi;
д) әрбiр су алғыш және жекелеген су жiбергiш бойынша сумен жабдықтау көздерi суының және ағызылатын сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткiштерi;
е) су алу құрылыстарынан балықтардың түсуiн болдырмау жөнiндегi, балық қорларын қорғау және молықтыру жөнiндегi (балық шаруашылығы тоғандарындағы) шаралар мен қоса белгiлi конструкциялы балық қорғау құрылғыларының құрылыс мерзiмдерi және оның iске қосылуы жөнiндегi құжаттар болуы керек;
ж) сарқынды суларды тазарту құрылыстардың схемасы, тұрпаты және өнiмдiлiгi (су жiбергiнiң басқы бөлiгiнiң тұрпаты көрсетiле отырып) сарқынды суларды тазартудың, зиянсыздандыру мен залалсыздандырудың негiзгi есептеу параметрлерi және күтiлiп отырған техникалық тиiмдiлiк (проценттер мен абсолютты концентрациялар есебiмен);
з) тоғанға қашыртқы су жiберуде де, сондай-ақ сүзу, жинақтау алқабына және жер бедерiне қашыртқы су жiберуде де сарқынды сулармен ластаушы заттарды ағызудың жол беруге болатын шегiнiң есебi;
и) шаруашылық - ауыз сумен жабдықтау көздерiнiң санитарлық - қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөнiндегi шаралар;
к) сарқынды су құрылыстарының және суландыру алқаптарының санитарлық - қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөнiндегi шаралар;
л) алынған және ағызылған суларды есепке алуды қамтамасыз ету және ағызылған судың сапалық құрамын анықтау жөнiндегi шаралар;
м) су тұтыну мен су бөлiп жiберудiң баланстық схемасы және есептерi;
н) "Айналадағы ортаны қорғау" бөлiмiнiң материалдары;
о) "Айналадағы ортаға ықпал етудi бағалау" бөлiмiнiң материалдары;
п) балық шаруашылық тоғандары үшiн айналадағы табиғи ортаны қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарымен келiсiлген тоғандардың балық шаруашылық сипаттамасы.
Ескерту:

3.11. Для оформления разрешений на специальное водопользование по всем объектам представляются: копия акта о выборе площадки для строительства с заключениями органов государственного надзора; краткая характеристика объекта по материалам проекта (производственная мощность, площадь орошения, выработка электроэнергии и т.д.); схема водоснабжения и канализования стоков с указанием площадки для строительства объектов, источников водоснабжения и приемника сточных вод, мест намечаемого расположения водозаборных, водосбросных и других сооружений и устройств, при помощи которых будет осуществляться специальное водопользование.
Перечень вопросов, освещаемых в проектных материалах для различных объектов проектирования:
3.12. В составе проектов промышленных, коммунальных, строительных, транспортных, рыбохозяйственных, сельскохозяйственных (кроме мелиоративных объектов) и других предприятий, сооружений и объектов освещаются следующие вопросы:
а) гидрологическая характеристика водного объекта в створах по данным органов Казгидромета;
б) геолого-гидрогеологическая характеристика водного объекта, позволяющего оценить влияние водопользования на состояние зоны аэрации и подземных вод;
в) нормативно-обоснованные объемы водопотребления и водоотведения: на хозяйственно-питьевые нужды в соответствии с нормативными документами; на производственные нужды в соответствии с разработанными отраслевыми нормами или укрупненными нормами водопотребления и водоотведения для отраслей промышленности, расход свежей воды, повторно используемой оборотной воды, передача воды другим предприятиям, использование сточных вод на орошение и т.п.;
г) производительность водозаборных сооружений;
д) качественные показатели воды источников водоснабжения и сбрасываемых сточных вод по каждому водозабору и отдельному выпуску (химические, бактериологические, радиологические);
е) мероприятия по предупреждению попадания рыб в водозаборные сооружения, по охране и воспроизводству рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах) с представлением документов о сроках строительства и ввода в эксплуатацию рыбозащитного устройства определенной конструкции;
ж) схема, тип и производительность очистных сооружений сточных вод (с указанием типа оголовка выпуска), основные расчетные параметры и ожидаемая техническая эффективность (в процентах и абсолютных концентрациях) очистки, обезвреживания и обеззараживания сточных вод;
з) расчет предельно допустимого сброса (ПДС), загрязняющих веществ со сточными водами, как при сбросе в водоем, так и при сбросе на поля фильтрации, накопители и рельеф местности;
и) мероприятия по организации зон санитарной охраны источников хозяйственно-питьевого водоснабжения;
к) мероприятия по организации санитарно-защитных зон сооружений сточных вод и полей орошения;
л) мероприятия по обеспечению учета забираемых и сбрасываемых вод и определению качественного состава сбрасываемых вод;
м) балансовая схема и расчеты водопотребления и водоотведения;
н) материалы раздела "Охраны окружающей среды";
о) материалы раздела "Оценки воздействия на окружающую среду";
п) рыбохозяйственная характеристика водоема, согласованная с органами государственного контроля за охраной окружающей природной среды для рыбохозяйственных водоемов.
Примечания:

1. Канализацияның бiрiккен жүйесi құрылыстарын және мекеннiң сарқынды суларын тазарту жөнiндегi бiрыңғай құрылыстарды жобалаған кезде әрбiр кәсiпорындағы сарқынды сулардың жұмсалуы мен олардың сапалық сипаттамасы, сондай-ақ сарқынды сулардың орта есеппен алғанда жалпы қалалық шығыны және тазарту құрылысына түсер алдындағы олардың сапалық құрамы көрсетiле отырып осы құрылыстарға сарқынды суларын жiберу көзделген кәсiпорындардың тiзбесi табыс етiледi.
2. Егер жобаланып жатқан объектiнiң сарқынды суларын салынып жатқан тазарту құрылыстарына толығымен немесе iшiнара жiберу көзделсе, объектi мен тазарту құрылыстарының пайдалануға берiлу мерзiмi туралы құжат, сондай-ақ бұл объектiнiң сарқынды суларын салынып жатқан тазарту құрылыстарына қабылдау мүмкiндiгi туралы кепiлдi растама табыс етiледi.
3. Елдi мекендердi сумен жабдықтауды жобалық дамыту көлемдерi мен пайдалануға берiлу мерзiмдерi жағынан канализация жүйелерiн және сарқынды суларды тазарту құрылыстарын тиiсiнше дамытумен ұштастырылуға тиiс.
4. Қалалық су құбыры құрылыстарының жобалау кезiнде өндiрiстiк және шаруашылық - ауыз су мұқтаждарына жұмсалатын суды негiздей отырып, қалалық су құбырына қосылған кәсiпорындардың тiзбесi табыс етiледi.
3.13. Сiңiргiш ұңғымалар мен құдықтар арқылы жер астындағы сулы горизонтқа кәсiпорындар мен басқа да объектiлердiң өнеркәсiптiк және шаруашылық - фекалдық сарқынды суларын ағызуға бұл ұңғымалар мен құдықтар шаруашылық - ауыз сумен жабдықтау үшiн немесе емдiк мақсаттарда пайдаланып отырған немесе пайдаланылу көзделген жерүстi сулары мен жер астының сулы горизонтын ластау көзi болып табылмайтын жағдайда жер қойнауын қорғайтын органдармен келiсiм бойынша рұқсат берiледi.
Аталған жағдайларда мыналар табыс етiледi:
а) жер астындағы сулы горизонттарға сарқынды суларды ағызу кажеттiгiнiң мұндай сарқынды сулар түрiн тазалаудың талдап жасалған технологиясы жоқ екендiгi туралы құжаттармен расталған негiздемесi;
б) геологиялық және гидрологиялық материалдар, сондай-ақ ашық су тоғандарына және шектес жатқан аумақтарға сарқынды суларды ағызудың санитарлық сенiмдiлiгi мен қауіпсiздiгiн растайтын, сарқынды сулардың сулы горизонтқа таралуының ықтимал шекараларының және оның қабылдау мүмкiндiгiн сипаттайтын санитарлық-бактериологиялық және басқа да арнаулы зерттеулердiң деректерi;
в) сарқынды сулардың мөлшерi, химиялық құрамы мен санитарлық сипаттамасы жөнiндегi деректер;
г) сарқынды суларды айдау режимi (тәулiктiк шығындар, қысым, резервтiк сыйымдылықтар және т.б.);
д) сiңiргiш ұңғымалар мен құдықтардың конструкциясы, жоғары жатқан сулы горизонттарды ластанудан оқшаулаудың әдiсi;
е) сарқынды сулардың ағызылуына бақылау жасау әдiстерi.

1. При проектировании сооружений объединенной системы канализации и единых сооружений по очистке сточных вод промышленного узла или населенного пункта представляется перечень предприятий, сточные воды которых намечено отводить на эти сооружения с указанием расхода и качественной характеристики стоков на каждом предприятии, а также усредненного общегородского расхода стоков и их качественного состава перед поступлением на очистные сооружения.
2. Если сточные воды проектируемого объекта намечается полностью или частично направить на строящиеся очистные сооружения, представляется документ о сроках ввода в эксплуатацию объекта и очистных сооружений, а также гарантийное подтверждение о возможности приема сточных вод этого объекта на строящиеся очистные сооружения.
3. Проектное развитие водоснабжения населенных пунктов должно быть увязаны по объемам и срокам ввода в эксплуатацию с соответствующим развитием систем канализации и очистных сооружений сточных вод.
4. При проектировании сооружений городского водопровода представляется перечень предприятий, подключаемых к горводопроводу с обоснованными расходами воды на производственные и хозяйственно-питьевые нужды.
3.13. Сброс промышленных и хозяйственно-фекальных сточных вод предприятий и других объектов в подземные водоносные горизонты через поглощающие скважины и колодцы по согласованию с органами охраны недр разрешается в случаях, когда эти скважины и колодцы не могут явиться источником загрязнения поверхностных вод и подземного водоносного горизонта, используемых или намечаемых к использованию для хозяйственно-питьевого водоснабжения или в лечебных целях.
В указанных случаях представляются:
а) обоснование необходимости сброса сточных вод в подземные водоносные горизонты, подтверждаемого документами об отсутствии разработанной технологии очистки данного вида стоков;
б) геологические и гидрогеологические материалы, а также данные санитарнобактериологических и других специальных исследований, подтверждающие санитарную надежность и безопасность сброса сточных вод в открытые водоемы и на прилегающие территории, характеризующие возможные границы распространения сточных вод в водоносном горизонте и его приемную способность;
в) данные по количеству, химическому составу и санитарной характеристике сточных вод;
г) режим закачки сточных вод (суточные расходы, давление, резервные емкости и др.);
д) конструкция поглощающих скважин и колодцев, способ изоляции вышележащих водоносных горизонтов от загрязнения;
е) методы контроля за сбросом сточных вод;

3.14. Мелиорациялық объектiлерге (суландыру, су жаю және суландыру - су жаю жүйелерiне) арнайы су пайдалануға рұқсаттарды рәсiмдеу үшiн (жоба деректерi бойынша) мына мәселелер жөнiнде мәлiметтер табыс етiледi: суландыру көзi мен сарқынды және коллекторлық - сорғытпа сулары қабылдағыш (гидрологиялық және геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамалар), пайдалы әсер коэффициентi, жүйелерi, жүйе үшiн алынатын су мөлшерiн негiздеу, сарқынды және сорғытпа сулардың мөлшерi, оларды қайталап пайдалану, жүйенiң алынатын және ағызылатын суларын есепке алуға арналған жабдықтармен және аппаратурамен жарақталуы, көзделген балық қорғау және балық өткiзу құрылғылары (тек балық шаруашылығы тоғандарында).
Биогендiк заттардың, улы химикаттардың болуы және минералдануы жағынан сарқынды және сорғытпа суларын сапалық құрамы, сондай-ақ сарқынды және сорғытпа суларды жiберудiң әсерiмен тоған суы сапасының өзгерiстерiн болжау.
Ескерту: Мал шаруашылығы кешендерiнiң сарқынды суларын суландыру үшiн пайдаланған кезде әрбiр элемент (азот, фосфор) бойынша сұйық қи енуiнiң жылдық нормалары және құрамында қи бар сарқынды суларды кәдеге жарату үшiн қажеттi алаңдардың есебi көрсетiледi.
3.15. Гидротораптар мен су қоймаларының салу кезiнде мыналарды сипаттайтын материалдар табыс етiледi:
а) гидротораптар мен су қоймаларының атқаратын қызметi;
б) су қоймаларының сыйымдылығы мен қайтарылымдығын негiздеу, сарқынды суды реттеудiң сипаттамасы (тәулiктiк, апталық, маусымдық, көпжылдық);
в) су қоймасы айдынының аумағы;
г) аумақтарды су басуымен және олардың су астында қалуымен, жағалардың қайта қалыптасуымен, гидрологиялық және гидрогеологиялық режимдердiң өзгеруiмен байланысты туындаған жағдайлар;
д) судың зиянды әсерiн болдырмау жөнiндегi шаралар (топырақ үйiп бөгесiндер жасау және олардың алаңы, сорғыту арықтары, жағалауды бекiту және т.б.), таяз сулы учаскелерге топырақ үюдiң су қоймаларын балық шаруашылығына пайдалануға әсерi;
е) жобаланып отырған су қоймасы учаскесiндегi және сарқынды суды реттеумен байланысты төменгi сағадағы судың сапасын болжау; сондай-ақ өзен бойымен төмен орналасқан су алу құрылыстарының iркiлiссiз жұмысын қамтамасыз ететiн санитарлық су өткiзу және су жұмсау;
ж) су қоймасындағы, қалыпты пайдалану кезiндегi тiрек қақпағындағы судың нормативтiк деңгейлерi, сондай-ақ қалыпты тiрек деңгейiнен асыруға не ең жоғарғы шектiк тiрек деңгейiне немесе су қоймасының ең төменгi жобалық деңгейден төмен деңгейде жұмыс iстеуiне жол берiлетiн жағдайлар;
з) гидротораптың төменгi сағасында қамтамасыз етiлуге тиiстi (ең төменгi және ең жоғары) су деңгейлерi;
и) тәулiк iшiндегi ауытқушылықтар шегiнiң барынша жол берiлген мәндерi мен жылдың түрлi кезеңдерi үшiн жоғары және төменгi сағалар деңгейлерiнiң төмендеу интенсивтiлiгi;
к) су қоймасынан сумен жабдықтауға, суландыруға (жыл уақыты мен сулылығына қарай) су берудiң көлемi мен шығынының шектiк мөлшерлерi; балық шаруашылығына, ауыл шаруашылығына, кеме қатынасына су жiберу мөлшерi;
л) өзеннiң төменгi жағына орналасқан су алу құрылыстарының iркiлiссiз жұмысын қамтамасыз ететiн санитарлық су жiберу және су жұмсау;
м) су қоймасы арнасын дайындаудың санитарлық - техникалық жағдайлары;
н) су қоймасы арнасының тау-геологиялық сипаттамасы (ол таукен орны үстiнде орналасқан жағдайда) және жер қойнауының пайдалы қазбаларды алу мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн шаралар;
о) балық қорларын, басқа да су хайуанаттары мен өсiмдiктерiн қорғау мен молықтыруды қамтамасыз ететiн шаралар және олардың балық өсiру - биологиялық негiздемесi: гидротораптардың жоғары және төменгi сағасынан балықтарды өткiзу (балық өткiзгiш құрылыстардың тұрпаты, конструкциясы, орналастыру, есептеу параметрлерi, гидравликалық негiздемелер), уылдырық - балық өсiретiн шаруашылықтарды және басқа да балық өсiретiн объектiлердi салу, су қоймасының болжанған балық өнiмдiлiгiн ескере отырып олардың қуаттарын негiздеу, уылдырық шашатын және балық кәсiпшiлiгi учаскелерiн мелиорациялау және т.б.;
п) кеме өткiзу және ағаш өткiзу құрылыстары (өзен флоты мен ағаш ағызу органдарымен келiсiлген тұрпаты мен конструкциясы), шлюз салу кезiнде судың шығын болуы;
р) су қоймасының және төменгi сағаның нормативтiк деңгейлерiн, сондай-ақ су қоймасынан мүдделi органдардың су шаруашылығына су жiберу мөлшерлерiн келiсу материалдары.
Ескерту: гидротораптар мен су қоймаларын жобалау және салу су қоймаларын жобалаудың, салу мен пайдалануға берудiң санитарлық ережелерiн басшылыққа алған жөн.
3.16. Ағаштарды бумай ағызу, сондай-ақ ағаштарды кеменiң сүйреуiнсiз бумалап және шарбақтап ағызу объектiлерiнiң жобалау кезiнде мыналар табыс етiледi:
а) су жолдарына қарай созылып жатқан орман алқаптарын көрсете отырып ағаш шикiзаты базасының схемасы;
б) ағаштарды бумай ағызудың немесе ағаштарды кеменiң сүйреуiнсiз бумалап және шарбақтап ағызудың көлемiн негiздеу және ағаштарды тасымалдаудың басқа әдiстерiмен салыстырғанда оның қажеттiгi;
в) ағаштың шағын болу нормативтерi;
г) ағаш ағызудың схемасы, технологиясы мен режимi;
д) айналадағы табиғи ортаны қорғайтын мемлекеттiк бақылау органдарымен келiсiлген ағаш ағызу жұмыстары жүргiзiлетiн учаскедегi су объектiсiнiң гидрологиялық және балық шаруашылық сипаттамасы;
е) су қорғау, суларды және балықтарды қорғау шаралары (су тоғандарының қалдықтармен және суға батқан ағаштармен ластану мен былғануын болдырмау).
3.17. Жаңадан салынып жатқан кәсiпорын, құрылыс, объектi үшiн берiлген рұқсаттарда белгiленген арнайы су пайдалану шарттары объектi тұрақты пайдалануға берiлгеннен кейiн мiндеттi болып табылады.
Аталған рұқсат құрылысы аяқталған объектiнi өз балансына қабылдап алған кәсiпорынға берiледi.
4. АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУ ШАРТТАРЫНЫҢ ӨЗГЕРУI ЖӘНЕ
ОҒАН БЕРIЛГЕН РҰҚСАТТАРДЫҢ КYШIН ЖОЮ
4.1. Егер кәсiпорындарды, құрылыстар мен объектiлердi жобалау немесе жобасын бекiту, сондай-ақ оларды салу, қайта құру немесе техникалық қайта жарақтандыру процесiнде су тұтынудың, сарқынды су ағызудың ұлғаюымен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауымен байланысты арнайы су пайдалану шарттарына өзгерiстер енгiзу қажеттiгi туындаса, су пайдаланушы (жобаға тапсырыс берушi) арнайы су пайдалануға жаңа рұқсат алуға тиiс. Өтiнiшхатта, осы Нұсқаумен көзделген барлық деректермен қатар, нәтижесiнде арнайы су пайдалану шарттарының өзгертiлуiн туындатқан себептер көрсетiледi.

3.14. На мелиоративные объекты (оросительные, обводнительные и оросительно-обводнительные системы) для оформления разрешений на специальное водопользование представляются (по данным проекта) сведения по следующим вопросам: источник орошения и приемник сточных и коллекторно-дренажных вод (гидрологические и геолого-гидрогеологические характеристики), КПД системы, обоснование объема забираемой воды для системы, объем сбросных и дренажных вод, их повторное использование, оснащенность системы оборудованием и аппаратурой для учета забираемых и сбрасываемых вод, предусматриваемые рыбозащитные и рыбопропускные устройства (только на рыбохозяйственных водоемах).
Качественный состав сбросных и дренажных вод по содержанию биогенных веществ, ядохимикатов и минерализации, а также прогноз изменения качества воды водоема под влиянием спуска сбросных и дренажных вод.
Примечание. При использовании для орошения сточных вод животноводческих комплексов указываются годовые нормы внесения жидкого навоза по каждому элементу (азот, фосфор) и расчет площадей, необходимых для утилизации навозосодержащих сточных вод.
3.15. При строительстве гидроузлов и водохранилищ представляются материалы, характеризующие:
а)назначение гидроузла и водохранилищ;
б)обоснование емкости и отдачи водохранилищ, характер регулирования стока (суточное, недельное, сезонное, многолетнее);
в)площадь зеркала водохранилищ ;
г)условия, возникающие в связи с затоплением и подтоплением территорий, переформированием берегов и изменением гидрологического и гидрогеологического режимов;
д)мероприятия по предупреждению вредного воздействия вод (дамбы обвалования и их площадь, дренаж, берегоукрепления и др.), влияние обвалования мелководных участков на рыбохозяйственное использование водохранилищ;
е)прогноз качества воды на участке проектируемого водохранилища и нижнего бьефа в связи с зарегулированием стока; а также санитарные попуски и расходы воды, обеспечивающие бесперебойную работу водозаборных сооружений, расположенных ниже по реке;
ж)нормативные уровни воды в водохранилища (минимальный, максимальный и нормальный) в створе подпора при нормальной эксплуатации, а также условия, при которых допускается превышение нормального либо максимального допустимого подпорного уровня или сработка водохранилища ниже минимального проектного уровня;
з)уровни воды, подлежащие обеспечению в нижнем бьефе гидроузла (минимальные и максимальные);
и)максимально допустимые значения амплитуды внутрисуточных колебаний и интенсивность спада уровней верхнего и нижнего бьефов для разных периодов года;
к)предельные величины объема и расходов (в зависимости от времени и водности года) подачи воды из водохранилища на водоснабжение, орошение; размеры рыбохозяйственных, сельскохозяйственных, судоходных попусков;
л)санитарный попуск и расходы воды, обеспечивающие бесперебойную работу водозаборных сооружений, расположенных ниже по реке;
м)санитарно-технические условия подготовки ложа водохранилища;
н)инженерно-геологическая характеристика ложа водохранилища (при его расположении над горными выработками) и мероприятия, обеспечивающие возможность извлечения из недр полезных ископаемых;
о)мероприятия, обеспечивающие охрану и воспроизводство рыбных запасов, других водных животных и растений и их рыбоводно-биологическое обоснование: пропуск рыбы в верхний и нижний бьефы гидроузлов (тип, конструкция рыбопропускных сооружений, компановка, расчетные параметры, технологическая схема работы, гидравлические обоснования), строительство нерестово-выростных хозяйств и других рыборазводных объектов, обоснование их мощности с учетом прогнозируемой рыбопродуктивности водохранилища, мелиорация нерестилищ и рыбопромысловых участков и др.;
п)судопропускные и лесопропускные сооружения (тип и конструкция, согласованные с органами речного флота и лесосплава), потери воды на шлюзование;
р)материалы согласования нормативных уровней водохранилища и нижнего бьефа, а также размера водохозяйственных попусков из водохранилища с заинтересованными органами.
Примечание: при проектировании и строительстве гидроузлов и водохранилищ следует руководствоваться санитарными правилами проектирования, строительства и эксплуатации водохранилищ.
3.16.При проектировании объектов молевого сплава, а также сплава древесины в пучках и кошелях без судовой тяги представляются:
а)схемы лесосырьевой базы с показанием лесных массивов, тяготеющих к водным путям;
б)обоснование объема молевого сплава или сплава древесины в пучках и кошелях без судовой тяги и его необходимости по сравнению с другими способами транспортировки леса;
в)нормативы потерь древесины;
г)схема, технология и режим сплава;
д) гидрологическая и рыбохозяйственная характеристика водного объекта на участке проведения сплавных работ согласованная с органом государственного контроля за охраной окружающей природной среды;
е)водоохранные, водо и рыбоохранные мероприятия (предотвращение загрязнения и засорения водоемов отходами и затонувшей древесины).
3.17.Условия специального водопользования, установленные в разрешении для вновь строящегося предприятия, сооружения, объекта являются обязательными после сдачи объекта в постоянную эксплуатацию.
Указанное разрешение передается предприятию, принимающему на свой баланс законченные строительством объекты.
4.Изменение условий специального водопользования
и аннулирование разрешений на него.
4.1.Если в процессе проектирования или утверждения проекта, а также строительства, реконструкции или технического перевооружения предприятий, сооружений и объектов возникает необходимость изменения условий специального водопользования в связи с увеличением потребления воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, водопользователь (заказчик проекта) должен получить новое разрешение на специальное водопользование. В ходатайстве, наряду со всеми данными, предусмотренными настоящей Инструкцией, указываются причины, в результате которых возникли изменения условий специального водопользования.