Ақтөбе облысының әкімшілік аумақтық құрылысына бірқатар өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихаты және облыс әкімінің кезектен тыс сессияда қабылдаған 1997 жылғы 30 мамыр N 1 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет басқармасында 1997 жылғы 29 желтоқсанда N 14 тіркелді
Облыстың әкiмшiлiк-аумақтық құрылысын тиiмдi ету, басқару органдарын қаржыландыруға кететiн шығындарды азайту, қолда бар өндiрiстiк қуаттарды тиiмдi пайдалану және аймақтарды басқару мен олардың әлеуметтiкэкономикалық дамуына жақсы жағдай туғызу мақсатында облыстық мәслихат және облыс әкiмi шешiм еттi:
Қазақстан Республикасының Үкiметiне Ақтөбе облысының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысына өзгертулер енгiзу туралы ұсыныс жасау, атап айтқанда:
1. - Әйтеке би ауданын;
- Ақтөбе ауданын;
- Мұғалжар ауданын тарату.
(Түсiнiктеме жазба қосып берiлген)
2. Шекараларын өзгерту;
- Ақтөбе қаласы аумағының құрамына Қарғалы және Благодарный ауылдық округтерiнiң, "Елек" өндiрiстiк кооперативiнiң, Ақшат ауылының, Құршасай ауылының, Белогорка ауылының, бұрынғы "Новый" кеншарының, Сазды және Ақтөбе су қоймаларының, таратылатын Ақтөбе ауданының N 8 Өсiмдiк кеншарының қалаға жапсарлас бөлiгiнiң аумақтарын енгiзу;
- Мәртөк ауданының,оның құрамына "Бұлақ" өндiрiстiк кооперативiнiң, таратылатын Ақтөбе ауданының "Хлебодаровка" және "Хазiрет" акционерлiк қоғамдарының аумақтарын енгiзу;
- Ленин ауданының, таратылатын Ақтөбе ауданының Пацаев және "Тыңның 40 жылдығы" өндiрiстiк кооперативiнiң аумақтарын енгiзу;
- Алға ауданының, оның құрамына таратылатын Ақтөбе ауданының "Аққұдық" өндiрiстiк кооперативiнiң аумағын (бұрынғы Ленин атындағы ұжымшар) және "Дәулет" өндiрiстiк кооперативiне қарасты жердiң бiр бөлiгiн енгiзу;
- Октябрь ауданының, оның аумағына таратылатын Мұғалжар ауданының аумағын қосу;
- Бөгеткөл ауданының, оның аумағына таратылатын Әйтеке би ауданының Бөгетсай және Тасөткел ауылдық округтерiнен басқа аумағын қосу;
- Хромтау ауданының,оның құрамына таратылатын Әйтеке би ауданының Бөгетсай және Тасөткел ауылдық оругтерiнiң аумақтарын енгiзу.
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 2 тармақшасына өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – Ақтөбе облысының әкімдігінің 14.08.2017 № 280 қаулысымен және Ақтөбе облысының мәслихатының 14.08.2017 № 196 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1992 жылғы 30 маусымда шыққан "Арал өңiрiндегi экологиялық апат салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Заң күшiнiң экологиялық дағдарыс алдындағы аймаққа кiретiн бұрынғы Мұғалжар ауданының тұрғындарына да сақталуы өтiнiлсiн.
Облыстық Мәслихат
хатшысы
Облыс Әкiмi

О внесении некоторых изменений в административно-территориальное устройство Актюбинской области
Решение внеочередной сессии Актюбинского Маслихата и Акима области от 30 мая 1997 года № 1. Зарегистрировано Управлением юстиции Актюбинской области 29 декабря 1997 года № 14
В целях оптимизации административно-территориального устройства области, сокращения расходов на содержание органов управления, рационального использования имеющихся производственных мощностей и создания лучших условий по управляемости регионами и их социальным и экономическим развитием, областной Маслихат и Аким области РЕШИЛИ:
Войти с предложением в Правительство Республики Казахстан о внесении изменений в административно-территориальное устройство Актюбинской области, в частности:
1) Упразднить
- Айтекебийский район,
- Актюбинский район,
- Мугалжарский район.
2) Изменить границы
- города Актюбинска, включив в его черту территории Каргалинского и Благодарного сельских округов, производственного кооператива "Илекский", села Акшат,села Курашасай, села Белогорка, бывшего совхоза "Новый", Саздинского и Актюбинского водохранилищ, прилегающую к городу часть территории Россовхоза N 8, упраздняемого Актюбинского района;
- Мартукского района, включив в его состав территории производственного кооператива "Булак" акционерных обществ "Хлебодаровка" и "Хазрет" упраздняемого Актюбинского района;
- Ленинского района, включив в его состав территории производственных кооперативов им.Пацаева и "40 лет целины", упраздняемого Актюбинского района;
- Алгинского района, включив в его состав территории производственного кооператива "Аккудук" (бывший колхоз им.Ленина) и часть земель производственного кооператива "Даулет" упраздняемого Актюбинского района:
- Октябьрского района, присоединив к его территории территорию упраздняемого Мугалжарского района,
- Богеткольского района, присоединив к его территории территорию упраздняемого Айтекебийского района, за исключением Богетсайского и Тасоткелского сельских округов,
- Хромтауского района, присоединив к нему территории Богетсайского и Тасоткелского сельских округов упраздняемого Айтекебийского района.
Сноска. В подпункт 2 внесены изменения на русском языке, текст на казахском языке не меняется постановлением акимата Актюбинской области от 14.08.2017 № 280 и решением маслихата Актюбинской области от 14.08.2017 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
3) Просить Правительство Республики Казахстан о сохранении действия Закона "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" от 30 июня 1992 года за жителями бывшего Мугалжарского района, входящего в зону экологического предкризисного состояния.
Секретарь областного
Маслихата
Аким области