Қалалық бюджеттiң қаражаттары және басқа да кұздерден қаржыландыру және жеңiлдiктi несие қаржысын беру үшiн ұсынылатын, Алматы қаласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң басым жобаларын анықтау жұнiндегi комиссия құру туралы
Алматы қаласы Әкімінің шешімі 1997 жылғы 7 қазандағы N 569. Алматы қалалық Әділет басқармасымен 1998 жылғы 22 қаңтарда N 6 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы Әкімінің 1998 жылғы 10 шілдедегі N 662 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы Әкімінің 10.07.1998 N 662 шешімімен.
Қаладағы шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қалыптасуы мен экономикалық өсуін ынталандыру, шағын бизнесті қолдауға, арналып бөлінетін қаражатты пайдаланудың тиімділігін көтеру мақсатында және  Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 6 наурыздағы "Шагын кәсіпкерлікті дамытуға мемлекеттік қолдауды күшейту жөніңдегі шаралар туралы" № 3398 Жарлығын орындыу үшін Алматы қаласының әкімі
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қалалық бюджеттің қаражаттарынан, шағын кәсіпкерлікті қолдауга, дамытуға жұмсалатын басқа да көздерден қаржыландыру, жеңілдікті несие қаржысын беру үшін ұсынылатын, Алматы қаласындағы шағын кәсіпкерлік субъектілерінің басым жобаларын анықтау жөніндегі комиссия № 1 Қосымшага сәйкес қүрылсын.
2. Шағын кәсіпкерлік субъектілерін қалалық бюджеттін қаражаттарынан, осы мақсатқа арналған басқа да көздерден қаржыландырудың, несие берудің тәртібі туралы Ереже № 2 Қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Комиссияның жүмыс органы болып Шагын бизнес департаменті белгіленсін.
4. Шағын бизнес департаменті (Г.А.Алпысбаев):
- комиссияның мәжілістеріне материалдардың әзірленуін және оның шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала Әкімінін орынбасары Қ.Е.Жаңбыршинге жүктелсін.
Алматы қаласының әкімі               В.Храпунов
Алматы қаласы әкімінің
1997 жылғы 7 қазандағы
№ 569 шешіміне
№ 1 Қосымша
Шағын кәсіпкерлікті дамытуға қолдау көрсетуге және жандандыруға бағытталған қалалық бюджеттің ақша каражаттарының және басқа да көздердің акша каражаттарының есебінен қаржыландырылуға және жеңілдікпен несие қаржысын беруге ұсынылатын Алматы қаласының шағын кәсіпкерлік субъектілерінің басым бағыттарын аныктау жөніндегі комиссияның
ҚҮРАМЫ
I. Жанбыршин Қ.Е.
- комиссия төрағасы, қала әкімінің орынбасары
2. Васильева Л.А.
- қалалық экономика комитетінің. төрайымы
3. Ыскакбаев Н.Ш.
- Алматы қалалық Салық инспекциясының бастығы
4. Алпысбаез Т.А.
- Шағын бизнес департаментінің директоры
5. Орлов П.Е.
- Алмалы ауданы әкімінің бірінші орынбасары
6. Қалдыбаев К.Е.
- Әуезов ауданы әкімінің орынбасары
7. Аймағамбетов К.Т.
- Бостандық ауданы әкімінің орынбасары
8. Гриненко О.П.
- Жетісу ауданы әкімінің бірінші орынбасары
9. Солтанбаев Х.Ж.
- Түрксіб ауданы әкімінің бірінші орынбасары
10. Тайшыбеков Д.Т.
- Медеу ауданы әкімінің бірінші орынбасары
Алматы қаласы әкімінің
1997 жылгы 7 казандағы
№ 569 шешіміне
№ 2 косымша
Қалалық бюджеттің ақша қаражаттарының
және осы мақсатқа арналған баска да көздердің
есебінен шағын кәсіпкерлік субъектілерін
қаржыландырудың және несие каржысың
бөлудің тәртібі туралы ЕРЕЖЕ

О Комиссии пo определению приоpитетныx проектов субъектов малого предпринимательствa города Алматы, рекомендуемых для финансирования и льготного кредитования из средств городского бюджета и других источников
Решение акима города Алматы от 7 октября 1997 города N 569. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 22 января 1998 года № 6. Утратило силу решением акима города Алматы от 10 июля 1998 года N 662
Сноска. Утратило силу решением акима города Алматы от 10.07.1998 N 662.
В целях стимулирования становления и экономического роста субъектов малого предпринимательства города, повышения эффективности использования выделяемых на поддержку малого бизнеса финансовых средств и во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 6 марта 1997г. № 3398 "О мерах по усилению государственной поддержки и активизации развития малого предпринимательства" аким города Алматы
РЕШИЛ:
1. Создать Комиссию по определению приоритетных проектов субъектов малого предпринимательства города Алматы, рекомендуемых для финансирования и льготного кредитования из средств городского бюджета и средств других источников, направляемых на поддержку и активизацию развития малого предпринимательства, в соответствии с Приложением № 1.
2. Утвердить Положение о порядке финансирования и кредитования субъектов малого предпринимательства за счет средств городского бюджета и других предусмотренных на эти цели источников, Приложение № 2.
3. Рабочим органом Комиссии определить Департамент малого бизнеса.
4. Департаменту малого бизнеса (Алпысбаев Т.А.) обеспечить подготовку материалов на заседание Комиссии и исполнение его решений.
5. Контроль за исполнением данного Решения возложить на заместителя Акима города Алматы Джанбурчина К.Е.
Аким города Алматы                        В.Храпунов
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
Председателю Комиссии,
Заместителю акима г. Алматы
г-ну Джанбурчину К.Е.
ЗАЯВКА
от________________________________________
(полное наименование предприятия)
Просим принять для рассмотрения возможности льготного
кредитования за счет средств_______________________________
в размере ________________(________________________) тенге
на срок ________месяцев под процентную ставку _____________
(_________) % годовых для осуществления проекта ___________
___________________________________________________________
(название проекта)
Документы по проекту прилагаются.
Заявитель обязуется выплатить все комиссионные,
страховые и другие суммы по кредиту.
Общие сведения о заявителе:
Юридический адрес ________________________________________
телефон/факс _____________________________________________
Банковские реквизиты _______________________________
Дата подачи заявления "______"____________199__ года
Руководитель ________________________  (____________)
(подпись)           (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер ___________________  (____________)
'      (подпись)           (Ф.И.О.)
ПРИНЯТО
__________________________________________________________
Подпись:
Дата принятия "______" ________________ 199_года
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
Председателю Комиссии,
Заместителю акима г. Алматы
г-ну Джанбурчину К.Е.
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке финансирования и кредитования субъектов малого
предпринимательства за счет средств городского бюджета
и других предусмотренных на эти цели источников

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 6 наурыздағы "Шағын кәсіпкерлікті дамытуды жандандыру және мемлекеттік қолдауды күшейту жөніндегі шаралар туралы" № 3398 Жарлығына сәйкес әзірленді және қалалық бюджеттен, сондай-ак осы мақсатқа сәйкес басқа да көздерден белінетін ақша қаражаттарын бөлуді ұйымдастыруды және оның шарттарын белгілейді.
2. Осы Ереже:
- қалалық бюджеттің ақша қаражаттарының есебінен жеңілдікпен несие қаржысын берудің тәртібін, шарттарын, мерзімдерін;
- Алматы қаласының әкімімен көлісе отырып, шағын кәсіпкерлікті қолдау және оның жұмысын жандандыруға бағытталатын баска да көздердің есебінен жеңілдікпен несие қаржысын берудің тәртібін, шарттарын және мерзімдерін белгілейді.
3. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікпен несие қаржысын беру олардың меншік түрлеріне және қай салаға жататына қарамастан тендерлік негізде анықталған екінші деңгейдегі банк аркылы (әрі қарай - қаржыландырушы банк) жүзеге асырылады.
4. Қалалық бюджеттің ақша қаражаттарының есебінен жеңілдігі бар несие қаржылары өндірістік қызметпен, қала үшін әлеуметтік маңызы бар қызметтер көрсетумен (жұмыстарды орындаумен) айналысатын, сондай-ак жұмыссыз азаматтардың едәуір бөлігіне арналған жұмыс орындарын ашумен айналысатын шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беріледі.
5. Қалалық бюджеттің ақша қаражаттарынан шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін жеңілдігі бар несие қаржысының проценті жылына 10 процентті құрайды, берілетін несие каржысының мөлшері 1000 000 теңгеден аспауы, несиенің берілу мерзімі 1 (бір) жылдан аспауы тиіс.
6. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікпен несие каржысын бөлу, Алматы қаласы әкімінің келісімімен осы мақсатта оларды дамытуға, колдауға және жұмысын жандандыруға бөлінетін баска да қаржыландыру көздерінің есебінен, осы көздер ушін белгіленген сомада және шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Женілдігі бар несие қаржысын алу үшін үміткерлер - шағын кәсіпкерлік субъектілері Шағын бизнес департаментіне келесі құжаттарды ұсынуға міңдетті:
- белгіленген үлгідегі өтінім (№ 1 Қосымша);
- кұрылтайшылық құжаттардың нотариус арқылы куәландырылғанкөшірмелері және шаруашылык жүргізуші субъектінің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлік;
- статистикалық карточканың көшірмесі;
- штат кестесі;
- салық инспекциясының белгісі соғылған, соңғы өткен кезеңдегі баланстың көшірмесі;
- банкінің несие қаржысы бойынша мерзімі өткен төлемдердің
және олар бойынша есептелген проценттердің жоқтығы туралы анықтамасы;
- жобаның техника-экономикалық негіздемесі (Бизнес-жоспар).
Жеке кәсіпкерлер (заң білімі жок және кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке адамдар) жеңілдігі бар несие қаржысын алу үшін Шағын бизнес департаментіне белгіленген үлгідегі өтінімді (№2 Қосымша) және жобаның техника-экономикалык негіздемесін (Визнес-жоспар) үсынады.

1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 марта 1997 года № 3398 № "0 мерах по усилению государственной поддержки и активизации развития малого предпринимательства" и определяет организацию и условия предоставления субъектам малого предпринимательства средств, выделенных на эти цели из других источников.
2. Настоящее Положение определяет:
- порядок, условия, сроки льготного кредитования из средств городского бюджета;
- порядок, условия, сроки льготного кредитования из других источников, направляемых по согласованию с Акимом города Алматы на поддержку и активизацию малого предпринимательства.
3. Льготное кредитование субъектов малого предпринимательства производится независимо от формы их собственности и отраслевой принадлежности через определенный на тендерной основе банк второго уровня (Далее - финансирующий банк).
4. Льготные кредиты из средств городского бюджета предоставляются субъектам малого предпринимательства, которые заняты производственной деятельностью, оказанием социально-значимых для города услуг (выполнением работ), а также образующим рабочие места для трудоустройства значительного числа безработных граждан.
5. Процент льготного кредита, предоставляемого субъектам малого предпринимательства из средств городского бюджета, составляет 10% годовых, размер предоставляемого кредита не может превышать 1000000 тенге, а срок его предоставления не должен превышать 1 (одного) года.
6. Льготное кредитование субъектов малого предпринимательства из других источников финансирования, выделяемых на поддержку и активизацию их развития по согласованию с Акимом города Алматы, производится в сумме и на условиях установленных этими источниками.
7. Для получения льготного кредита претенденты - субъекты малого предпринимательства обязаны представить в Департамент малого бизнеса следующие документы:
- установленной формы заявку (Приложение № 1);
- нотариально заверенные копии учредительных документов и Свидетельства о государственной регистрации хозяйствующего субъекта;
- копию статистической карточки;
- штатное расписание;
- копию баланса за последний отчетный период с отметкой налоговой инспекции;
- справку банка об отсутствии просроченных платежей по кредитам банка и начисленным процентам по ним;
- технико-экономическое обоснование (Бизнес-план) проекта;
Индивидуальные предприниматели (физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица) для получения льготного кредита представляют в Департамент малого бизнеса установленной формы заявку (Приложение № 2) и технико-экономическое обоснование (Бизнес-план) проекта.

8. Шағын бизнес департаменті үміткерлерден түсетін өтінімдерді және оларға қоса тіркелетін кұжаттарды тіркеуді жузеге асырады және 3 (уш) кун ішінде күжаттарды тексереді, сондай-ак жобаға алдын-ала талдау жасайды және содан соң оларды өзінің ұсыныстарымен, сын-ескертпелерімен бірге шағын кәсіпкерлікті дамытуға қолдау көрсетуге және жандандыруға бағытталған қалалык бюджеттің жене басқа да көздердің ақша каражаттарының есебінен каржыландыруға және жеңілдікпен несие қаржысын беруге ұсынылатын Алматы қаласының шағын кәсіпкерлік субъектілерінің басым бағыттарын анықтау жөніндегі Комиссияның (әрі қарай - Комиссия) карауына жолдайды.
9. Комиссия жеңілдігі бар несие қаржысын алуға үміткерлердің жобаларына баға берер кезде келесі өлшемдерді негізге ала отырып, 93 шешімін шығарады:
- жаңа өндірістерді, алдыңғы қатарлы технологияларды ұйымдастыру және игеру;
- бәсекеге төзімді, импорт арқылы әкелінген өнімдерді ауыстыра алатын өнімдерді өндіру;
- қала үшін әлеуметтік маңызы бар қызметтер (жұмыстарды орындау) көрсету;
- қаланың едәуір мөлшердегі жұмыссыз азаматтарын еңбекке араластыруға арналған жаңа жұмыс орындарын ұйымдастыру;
- мүгедектерді және.еңбек ету қабілеті шектеулі адамдарды еңбекке орналастыру және;жүмысқа тарту;
- кооперация өнімдерін немесе қаланың ірі кәсіпорындарына арналған өнімдерді игеру және шығару;
- және қала үшін баска да басым қызметтердің бағыттарын игеру.
Комиссия айрықша маңызы бар жәнө қаланың әлеуметтік - экономикалық даму бағдарламасына енетін жобалар бойынша оларды қалалық бюджеттің ақша қаражаттарының есебінен қайтарымсыз негізде қаржыландыру туралы Алматы қаласының әкіміне өтініш-хат беру туралы шешім қабылдауга құқылы.
10. Комиссия Шағын бизнес департаменті ұсынған үміткерлердің кұжаттарын қарайды және келесі шешімдер шығарады:
- банкіге жеңілдікпен несие қаржысын беруді ұсыну;
- банкіге жеңілдікті несие қаржысын беруге ұсыныс жасаудан бас тарту;
- жобаны толықтыруга жолдау.
Комиссия ұсынылған жобаларды бағалау бойынша әртүрлі көзқарастар болған жағдайда оларды сараптауға жіберуге құқылы.
11. Комиссия үміткерлердің жобаларын караған соң және тиісті шешімдер шығарған соң әзірленген хаттамалармен бірге кұжаттарды Шағын бизнес департаментіне жолдайды.
12. Шағын бизнес департаменті жеңілдікті несие қаржысын беру үшін, Комиссия кұптаған үміткерлердің тізімдерін және жобаларды қаржыландырушы банкіге жолдайды.
13. Комиссияның қарауынан өткен жобалар бойынша жеңілдікті несие қаржысын алуға үміткерлердің барлық кұжаттары оларға қайтарылады.
Үміткерлердің жобалары жетілдіруді қажет ететін кұжаттары пысықтауға және кайта үсынуға қайтарылады, ал Комиссия жеңілдікті несие қаржысын беруге ұсынудан бас тартқан жобалар бойынша құжаттар үміткерлерге қайта ұсыну құқығынсыз қайтарылады.

8. Департамент малого бизнеса производит регистрацию поступающих от претендентов заявок и прилагаемых к ним документов и в течение 3(трех) дней проводит проверку документов, а также предварительный анализ проекта, и затем вместе со своими предложениями и замечаниями направляет их на рассмотрение Комиссии по определению приоритетных проектов субъектов малого предпринимательства города Алматы, рекомендуемых для финансирования и льготного кредитования из средств городского бюджета и средств других источников, направляемых на поддержку и активизацию развития малого предпринимательства (Далее - Комиссия).
9. При оценке проектов претендентов на получение льготного кредита Комиссия выносит свое решение исходя из следующих критериев:
- организация и освоение новых производств, прогрессивных технологий;
- производство конкурентоспособной, импортозамещающей продукции;
- оказание социально-значимых для города услуг (выполнение работ);
- организация новых рабочих мест для трудоустройства значительного числа безработных граждан города;
- трудоустройство и привлечение к работе инвалидов и лиц с ограниченной трудоспособностью;
- освоение и выпуск продукции по кооперации или для крупных предприятий города;
- и освоение других приоритетных для города направлений деятельности.
По проектам, представляющим особо важную значимость и входящим в программы социально-экономического развития города, Комиссия вправе вынести решение о ходатайстве перед Акимом города Алматы о финансировании этих проектов из средств городского бюджета на безвозвратной основе.
10. Комиссия рассматривает представленные Департаментом малого бизнеса документы претендентов и выносит следующие Решения:
- рекомендовать банку выдать льготный кредит;
- отказать в предоставлении рекомендации на выдачу банком льготного кредита;
- направить проект на доработку.
Комиссия, при наличии разногласий по оценке представленных проектов, вправе выносить их на экспертизу.
11. Комиссия после рассмотрения проектов претендентов и вынесения соответствующих решений вместе с оформленным протоколом направляет документы в Департамент малого бизнеса.
12. Департамент малого бизнеса направляет в финансирующий банк списки претендентов и одобренные Комиссией проекты для предоставления им льготных кредитов.
13. Все документы претендентов на получение льготного кредита по проектам, прошедшие рассмотрение Комиссии, возвращаются им.
Документы претендентов, проекты которых требуют доработки, возвращаются им на доработку и повторное представление, а по проектам, которым Комиссия отказала в даче рекомендаций к льготному кредитованию, документы возвращаются претендентам без права повторного их представления.