"Жинақтаушы зейнетақы қорының ережелеріне қойылатын НЕГІЗГІ ТАЛАПТАРҒА" өзгерістер мен қосымшалар
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық зейнетақы агенттігінің бұйрығымен бекітілген 1998 жылғы 9 наурыз N 29-п Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 наурызда тіркелді. Тіркеу N 73. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысымен.
1. Құжаттың атауы. Кіріспе. Жалпы ережелер.
"Ережелер" деген сөз "Зейнетақы ережелері" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2.1-бөлім былай ауыстырылсын:
2.1. Қордың атауы және деректемелері, құрылтайшылар, кастодиан-банкі және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания туралы мәліметтер
Бөлімнің мазмұны мынадай болуға тиіс.
1. Қор туралы мәліметтер:
Атауы ________________________
Орналасқан жері ______________
Банк реквизиттері ____________
2. Қордың құрылтайшылары туралы мәліметтер:
а) Заңды тұлғалар
________________________________________________________________
Рет     Атауы     Орналасқан    Қызметі түрі     Жарғылық
N                 жері                           капиталдағы
үлесі
________________________________________________________________
б) Жеке тұлғалар
________________________________________________________________
Рет     Аты-жөні  Орналасқан    Жұмыс орны       Жарғылық
N                 жері                           капиталдағы
үлесі
________________________________________________________________
3. Кастодиан-банкі және зейнетақы қорларын басқару компаниялар
(ЗҚБК)
Атауы   Кастодиан
шартын жасасу
күні
1. Кастодиан-банкі
2. ЗҚБК
3. 2.2-бөлім, к) тармағы
"тігіліп" деген сөзден кейін №"тараптар қол қояды" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
4. 2.2-бөлім, л) тармағы "қордың" деген сөзден кейін "(кімнің есебінен екендігі көрсетілсін)" деген сөздер қосылсын.
5. 2.2-бөлім, м) тармағы "дубликат" деген сөзден кейін "(кімнің есебінен екендігі көрсетілсін)" деген сөздер қосылсын.
6. 2.3-бөлім, а) тармағы
"Салымшының" деген сөз "Алушының" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. 2.3-бөлім, в) тармағы
"бұзуға міндетті" деген сөздер "бұза алады" деген сөздермен, "Салымшының" деген сөз "Алушының" деген сөзбен ауыстырылсын.
8. 2.4-бөлім жаңа азатжолдармен толықтырылсын:
"Бұл бөлімде зейнетақы төлемдерін тағайындауға арналған өтінішті Алушы қай мерзімде жасауға тиісті екендігін көрсету қажет.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететін Алушының мұрагерлеріне немесе Алушыға зейнетақы жинақтарын төлеген жағдайда, Қор зейнетақы шартын бұзған күннен бастап 7 банк күні ішінде аударым жөніндегі операцияларды алушының қаражаты есебінен жүзеге асырады".
9. 2.6-бөлім
Бөлімнің атауындағы "Салымшыны/Алушыны" деген сөздер "Салымшының және Алымшының" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. 2.6-бөлім, а) тармағы "Ақпарат" деген сөздің алдына "Алушыға" деген сөз қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
11. 2.6-бөлім, б) тармағы "Салымшыға" деген сөзден кейін "және Алымшыға" деген сөздер қосылсын.
"басқа" деген сөзден кейін "жинақтаушы зейнетақы" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
12. 2.7-бөлім Бөлімнің атауы "Зейнетақы жинақтарын Қордан басқа жинақтаушы
зейнетақы қорына аудару шарттары".
13. 2.7-бөлім, в) тармағы
"аударуға" деген сөзден кейін "(кімнің есебінен екендігі көрсетілсін)" деген сөздер қосылсын. "басқа" деген сөзден кейін "жинақтаушы зейнетақы" деген сөздер қосылсын. "Өтінішті алған" деген сөздер "шарт бұзылған" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 2.7-бөлім, д) тармағы "қаражатын" деген сөз "жинақтарын" деген сөзбен ауыстырылсын.
15. 2.8-бөлім, б) тармағы
"Салымшы" деген сөз "Салымшы/Алушы" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. 3-бөлім, 3.1-тармақ
"ұсынылады" деген сөзден кейін "және құрылтайшылардың/акционерлердің жалпы жиналысының шешімімен бұл туралы оң жақтағы жоғары бұрышқа белгі салынып, хаттаманың нөмірі және бекітілген күні көрсетіле отырып бекітілуге тиіс" деген сөздер қосылсын.

Об утверждении изменений и дополнений к "Основным требованиям к Правилам накопительных пенсионных фондов"
Приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и соцзащиты населения Республики Казахстан от 9 марта 1998 года N 29-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 19.03. 1998 г. N 73. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21.04.2003г. N 138 (V032345)
В соответствии с Законом  Республики Казахстан "О пенсионом обеспечении в Республике Казахстан" от 20.06.97г. N 136-1 и  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14.07.97г. N 1108 приказываю:
1. Утвердить изменения и дополнения к " Основным требованиям  к Правилам накопительных пенсионных фондов", утвержденных приказом от 12.09.97г. N 367, государственная регистрация от 12.09.97г. N 367.
2. Юридическому отделу в установленном порядке призвести государственную регистрацию нормативного акта в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Считать датой введения в действие нормативного акта дату государственной регистрации.
Заместитель директора
1. Название документа. Преамбула. Общие положения
Слово "Правила" заменить словами "Пенсионные правила".
2. Раздел 2.1. заменить на:
"2.1. Наименование и реквизиты Фонда,
сведения об учредителях, банке-кастодиане и
компании по управлению пенсионными активами"
Раздел должен содержать следующее:
"1. Сведения о Фонде:
Наименование _______________________________________________
Местонахождение ____________________________________________
Банковские реквизиты _______________________________________
2. Сведения об учредителях Фонда:
а) Юридические лица
________________________________________________________________________
N   Наименование       Местонахождение  Вид             Доля
п/п                                      деятельности    в устав-
ном капи-
тале
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
б) Физические лица
________________________________________________________________________
N   Фамилия, имя,   Местожительство   Место работы   Доля в уставном
п/п  отчество                                         капитале
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Сведения о банке-кастодиане и компании по управлению пенсионными активами (КУПА)
________________________________________________________________________
Наименование        Дата заключения
кастодиального
договора
________________________________________________________________________   1.     Банк-кастодиан
________________________________________________________________________
2.     КУПА
________________________________________________________________________
Раздел 2.2., пункт к)
После слова "прошивается" добавить слова "подписывается сторонами" и далее по тексту.
4. Раздел 2.2, пункт л)
После слова "фонда" добавить слова "(указать за чей счет)".
5. Раздел 2.2, пункт м)
После слова "дубликат добавить слова "(указать за чей счет)".
6. Раздел 2.3, пункт а)
Слово "Вкладчика" заменить словом "Получателя".
7. Раздел 2.3, пункт в)
Слово "обязан" заменить словом "может". Слово "Вкладчика" заменить словом "Получателя".
8. Раздел 2.4 дополнить новыми абзацами:
"В этом разделе необходимо указать в какие сроки Получатель должен  составить заявление на назначение пенсионных выплат.
В случае выплаты пенсионных накоплений наследникам Получателя или Получателю, выезжающему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан Фонд, за счет средств Получателя, осуществляет операции по переводу в течение 7 банковских дней со дня расторжения пенсионного договора."
9. Раздел 2.6
В названии раздела слово "Вкладчика/Получателя" заменить словами "Вкладчика и Получателя".
10. Раздел 2.6,пункт а)
После слова "информацию" добавить слово "Получателю" и далее по тексту.
11. Раздел 2.6, пункт б)
После слова "Вкладчику" добавить слова "и Получателю". После слова "другой" добавить слова "накопительный пенсионный" и далее по тексту.
12. Раздел 2.7
Название раздела заменить на "Условия перевода пенсионных накоплений из Фонда в другой накопительный пенсионный фонд".
13. Раздел 2.7, пункт в)
После слова "перевести" добавить слова "(указать за чей счет)". После слова "другой" добавить слова "накопительный пенсионный". Слова "подачи заявления" заменить словами "расторжения договора".
14. Раздел 2.7, пункт д)
Слово "средств" заменить словом "накоплений".
15. Раздел 2.8, пункт б)
Слово "Вкладчика" заменить словом "Вкладчика/Получателя".
16. Раздел 3, пункт 3.1 после слова "лицензии" добавить "и должны быть утверждены решением общего собрания учредителей/акционеров с отметкой об этом в верхнем правом углу с указанием номера протокола и даты утверждения".

17. 4-бөлім, 4.1-тармақтың екінші азатжолы
"Қордың бірінші басшысының" деген сөздер "Қорларында басшылық" деген сөздермен ауыстырылсын одан әрі мәтін бойынша.
18. 4-бөлім, 4.3-тармақ
Мына мазмұндағы тармақ енгізілсін: "Қордың Ережелеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулар оларды Агенттік бекіткен күннен бастап он күннің ішінде жазбаша хабарлама арқылы Салымшылар мен Алушыларға жіберіледі".
19. 6-бөлім, 6.4-тармақ
"жинақтаушы" деген сөзден кейін "зейнетақылық" деген сөз қосылсын.
Міндетті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі зейнетақы шарты
1. Кіріспе
"асыруға" деген сөзден кейін "байланысты қызметке" деген сөздер қосылсын.
2. 1-бөлім. Шарттың нысанасы
"Салымшы" деген сөздің алдына "сонымен қатар Алушы болып табылатын" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
3. 2.1-тармақ. Барлық бөлім бойынша "Қор:" "Салымшының" және "Салымшының/Алушының" деген сөздер "Алушының" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 2.1-тармақ. Сегізінші азатжол "қор:" "Салымшылардың және" деген сөздер алынып тасталсын.
5. 2.1-тармақ, оныншы азатжол "Қор:"
"басқа" деген сөзден кейін "жинақтаушы зейнетақылық" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша. "өтініш берілген" деген сөздер "зейнетақы шарты бұзылған" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2.1-тармақ, он екінші азатжол "қор:" мынадай мәтінмен ауыстырылсын: "- Алушы қайтыс оған жағдайда оның жеке зейнетақылық шотында жатқан барлық сома Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шарт бұзылған күннен бастап 7 банк күні ішінде Алушының мұрагеріне мұрагердің қаражаты есебінен төленсін."
7. 2.1-тармақ, он үшінші азатжол
мынадай мазмұндағы азатжол енгізілсін: "- Алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететін жағдайда, зейнетақы шартын бұзған күннен бастап 7 банк күні ішінде аударым жөніндегі операциялар Алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылсын".
8. 2.1-тармақ, төртінші азатжол, "Салымшы:"
"басқа" деген сөзден кейін "жинақтаушы зейнетақылық" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
9. 2.1-тармақ, бесінші азатжол, "Салымшы:"
мынадай мазмұндағы мәтінмен ауыстырылсын: "Алушы қайтыс болған жағдайда, зейнетақылық жинақтар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгіленген тәртіппен мұралыққа өтеді".
10. 2.1-тармақ, үшінші азатжол, "Салымшы:"
"бұзудың" деген сөзден кейінгі "жол берілетін" деген сөз алынып тасталсын.
11. 2.2-тармақ
"Салымшы" деген сөз "Алушы" деген сөзбен ауыстырылсын, "келісімін" деген сөз "тапсырмасын" деген сөзбен ауыстырылсын, "оның еңбекақысынан" деген сөздер алынып тасталсын, одан әрі мәтін бойынша.

17. Раздел 4, пункт 4.1, второй абзац
Слова "первым руководителем Фонда" заменить слова "руководящим работником Фонда" и далее по тексту.
18. Раздел 4, пункт 4.3
Внести пункт следующего содержания: "Изменения и дополнения в Правила Фонда доводятся до сведения Вкладчиков и Получателей путем письменного уведомления в течение 10 дней с даты утверждения Агентством".
19. Раздел 6, пункт 6.4
После слова "накопительного добавить слово "пенсионного".
Типовой пенсионный договор о пенсионном обеспечении за счет
обязательных пенсионных взносов
1. Преамбула
После слов "лицензии на" добавить слова "деятельность по" и далее по тексту.
После слова "Агентство" исключить слова "Республики Казахстан".
2. Раздел 1. Предмет договора
После слова "Вкладчик" добавить слова "являющийся одновременно Получателем" и далее по тексту.
3. Пункт 2.1 "Фонд обязан", по всему разделу.
Слова "Вкладчик" и "Вкладчик/Получатель" заменить словом "Получатель".
4. Пункт 2.1 "Фонд обязан", восьмой абзац
Исключить слова "Вкладчиков и".
5. Пункт 2.1 "Фонд обязан", десятый абзац
После слова "другой" добавить слова ""накопительный пенсионный" и далее по тексту". Слова "подачи заявления заменить словами "расторжения пенсионного договора".
6. Пункт 2.1 "Фонд обязан", двенадцатый абзац
Заменить следующим текстом: " - в случае смерти Получателя всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, выплатить наследнику Получателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение 7 банковских дней со дня расторжения договора за счет средств наследника".
7. Пункт 2.1, тринадцатый абзац
Внести абзац следующего содержания: " - в случае выезда Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по переводу, за счет средств Получателя, в течение 7 банковских дней со дня расторжения настоящего договора".
8. Пункт 2.1 "Вкладчик имеет право", четвертый абзац
После слова "другой" добавить слова "накопительный пенсионный" и далее по тексту.
9. Пункт 2.1 "Вкладчик имеет право", пятый абзац
Заменить текстом следующего содержания: " - в случае смерти Получателя пенсионные накопления наследуются в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан".
10. Пункт 2.1 "Вкладчик обязан", третий абзац После слова "наступления" исключить слово "допускаемой".
11. Пункт 2.2 Слово "Вкладчик" заменить словом "Получатель". Слово "согласие" заменить словом "поручение", исключить слова "и одновременно его распоряжение организации" после слова "на удержание" исключить слова "из его заработка размера" и далее по тексту.

12. 3.1-тармақ
"Салымшы" деген сөз "Алушы" деген сөзбен ауыстырылсын. "ай сайын" деген сөздерден кейінгі "Салымшының келісімімен ұйым" деген сөздер алынып тасталсын, одан әрі мәтін бойынша.
13. 4.2-тармақ
"Салымшы" деген сөз "Алушы" деген сөзбен ауыстырылсын.
14. 4.3-тармақ
"Салымшының/Алушының" деген сөздер "Алушының" деген сөзбен ауыстырылсын. "Зейнетақы төлемдерін" деген сөздерден кейін "(зейнетақы жинақтарын беруді немесе аударуды)" деген сөздер, "төлем" деген сөзден кейін "(аударым)" деген сөз қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
15. 5.3.-тармақ, екінші  азатжол
"Салымшының" деген сөз "Алушының" деген сөзбен ауыстырылсын.
16. 8-бөлім. Тараптардың реквизиттері мен қолдары
"Салымшы/Алушы" және "Салымшы" деген сөздер "Алушы" деген сөзбен ауыстырылсын.
Алушының реквизиттерінен кейін қосылсын:
КАСТОДИАН
___________________
___________________
___________________
(Кастодианның реквизиттері,
мекен-жайы, телефондары, есеп шоты)
Ерікті зейнетақы жарналарының есебінен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы
Үлгі зейнетақы шарты
1. Кіріспе
"асыруға" деген сөзден кейін "байланысты қызметке" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
2. 2.1-тармақ. "Қор:" сегізінші азатжол
"тарату" деген сөздің алдына "өзінің барлық Салымшыларын" деген сөздер қосылсын.
3. 2.1-тармақ. "Қор:" оныншы азатжол
"салымшының жазбаша нотариалды куәландырылған келісімімен" деген сөздер алынып тасталсын, одан әрі мәтін бойынша. "басқа" деген сөзден кейін "жинақтаушы зейнетақылық" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша. "өтініш берілген" деген сөздер "зейнетақы шарты бұзылған" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2.1-тармақ. "Қор:" он екінші азатжол мынадай мазмұндағы мәтінмен ауыстырылсын: "- Алушы қайтыс болған жағдайда оның жеке зейнетақылық шотында жатқан жағдайда оның жеке зейнетақылық шотында жатқан барлық сома Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шарт бұзылған күннен бастап 7 банк күні ішінде Алушының мұрагеріне мұрагердің қаражаты есебінен төленсін".
5. 2.1-тармақ. "Қор:" он үшінші азатжол мынадай мазмұндағы азатжол енгізілсін: "- Алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететін жағдайда, зейнетақы шартын бұзған күннен бастап 7 банк күні ішінде аударым жөніндегі операциялар Алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылсын".
6. 2.1-тармақ. "Салымшы:" үшінші азатжол "Алушының ... құқығы бар" 2.1.-тармаққа көшірілсін. "басқа" деген сөзден кейін "жинақтаушы зейнетақылық" деген сөздер қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
7. 2.1-тармақ. "Салымшы:"
мынадай мазмұндағы азатжол енгізілсін:
"- зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат алуға".

12. Пункт 3.1
Слово "Вкладчик" заменить словом "Получатель". После слова "удержание" исключить слова "с согласия Вкладчика организациями" и далее по тексту.
13. Пункт 4.2
Слово "Вкладчику" заменить словом "Получателю".
14. Пункт 4.3
Слово "Получателя/Вкладчика" заменить словом "Получателя". После слов "пенсионных выплат" добавить слова "(выдачи или перевода пенсионных накоплений)", после слова "к выплате" добавить слово "(переводу)" и далее по тексту.
15. Пункт 5.3, второй абзац
Слово Вкладчика" заменить словом Получателя".
16. Раздел 8. Реквизиты и подписи сторон Слова "Вкладчик/Получатель" и "Вкладчик" заменить словом "Получатель".
Дополнить после реквизитов Получателя:
КАСТОДИАН
_________________________
_________________________
_________________________
(реквизиты Кастодиана,
адрес,телефоны,расчетный счет)
Типовой пенсионный договор о пенсионном обеспечении за счет
добровольных пенсионных взносов:
1. Преамбула
После слов "лицензии на" добавить слова "деятельность по" и далее по тексту.
2. Пункт 2.1. "Фонд обязан", восьмой абзац
После слова "ликвидации" добавить слова "всех своих Вкладчиков и" и далее по тексту.
3. Пункт 2.1. "Фонд обязан", десятый абзац
Исключить слова "Вкладчика, с письменного нотариально заверенного согласия" и далее по тексту. После слова "другой" добавить слова "накопительный пенсионный" и далее по тексту. Слова "подачи заявления" заменить словами "расторжения пенсионного договора".
2. Пункт 2.1. "Фонд обязан", двенадцатый абзац
Заменить следующим текстом: " - в случае смерти Получателя всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, выплатить наследнику Получателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение 7 банковских дней со дня расторжения договора за счет средств наследника".
3. Пункт 2.1. "Фонд обязан", тринадцатый абзац
Внести пункт следующего содержания: " - в случае выезда Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по переводу, за счет средств Получателя, в течение 7 банковских дней со дня расторжения договора".
4. Пункт 2.1. "Вкладчик имеет право", третий абзац
Перенести в пункт 2.1. "Получатель имеет право". После слова "другой" добавить слова "накопительный пенсионный" и далее по тексту.
5. Пункт 2.1. "Вкладчик имеет право"
Внести абзац следующего содержания: "- получать информацию о состоянии пенсионных накоплений".
6. Пункт 2.1. "Вкладчик обязан", третий абзац
Перенести в раздел 2.1. "Получатель обязан". После слова "наступления" исключить слово "допускаемой".
7. Пункт 4.2
Слово "Вкладчику" заменить словом "Получателю".

8. 2.1-тармақ. "Салымшы:" үшінші азатжол
"Алушының ... міндетті" 2.1.-тармаққа көшірілсін. "бұзудың" деген сөзден кейінгі "жол берілетін" деген сөз алынып тасталсын.
9. 4.2-тармақ.
"Салымшыға" деген сөз "Алушыға" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. 4.3-тармақ.
"Салымшының/Алушының" деген сөздер "Алушының" деген сөзбен ауыстырылсын. "Зейнетақы төлемдерін" деген сөзден кейін "(зейнетақы жинақтарын беруді немесе аударуды)" деген сөздер, "төлем" деген сөзден кейін "(аударым)" деген сөз қосылсын, одан әрі мәтін бойынша.
11. 5.3.-тармақ, екінші азатжол
"Салымшының, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын.
12. 8-бөлім. Тараптардың реквизиттері мен қолдары
Реквизиттерден кейін Алушы-заңды тұлға деп толықтырылсын:
КАСТОДИАН
(кастодианның реквизиттері,
телефондары,
есеп шоты және т.б.)

8. Пункт 4.3
Слово "Получателя/Вкладчика" заменить словом "Получателя". После слов "пенсионных выплат" добавить слова "(выдачи или перевода пенсионных накоплений)", после слова "к выплате" добавить слово "(переводу)" и далее по тексту.
9. Пункт 5.3, второй абзац
Исключить слова "как Вкладчика так и".
10. пункт 4.3
Слово "Получателя/Вкладчика" заменить словом "Получателя". После слов "пенсионных выплат" добавить слова "( выдачи или перевода пенсионных накоплений)", после слова "к выплате" добавить слово "(переводу)" и далее по тексту.
11. Пункт 5.3, второй абзац
исключить слова "как Вкладчика так и".
12. Раздел 8. Реквизиты и подписи сторон
Дополнить после реквизитов Вкладчик - юридическое лицо:
КАСТОДИАН
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
(реквизиты Кастодиана,телефоны,
расчетный счет и т.д.)