"Салық төлеуші, егер тоқсан үшін ай сайынғы төлем 500 айлық есеп айырысу көрсеткішінен асып кетсе - салық қызметі органдарына есепті айдан кейінгі 15-күннен кешіктірмей және егер тоқсан үшін орташа төлем 500 айлық есеп айырысу көрсеткішінен кем болса - есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15- күнінде тоқсан сайын ҚҚС жөнінде декларация тапсырады.
Ай сайынғы төлемнің мөлшерін салық төлеуші соңғы тоқсанның деректеріне қарай өзінше белгілейді.
Демалыс (жұмыс істемейтін) немесе мереке күндерінде болған декларацияларды тапсыру мерзімі демалыс немесе мереке күннен кейінгі бірінші жұмыс күніне ауыстырылады."
ХХІІ бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"ХХII-бөлiм. Қосылған құн салығы жөніндегі
әкімшілік ережелері
66. Қосылған құн салығын дұрыс есептей және бюджетке уақытында төлеу үшін жауапкершілік салық төлеушілерге және олардың лауазымды тұлғаларына жүктеледі.
Қосылған құн салығын есептеу тәртібінің және уақытында төленуінің бұзылғаны үшін салық төлеушілерге Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген шаралар және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген әкімшілік айыппұлдар қолданылады.
67. Қосылған құн салығын және (немесе) айыппұл шараларын төлеудің мерзімдерін ұзартуды салық төлеуші Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 18 сәуірдегі қаулысымен белгіленген реттегі жазбаша өтініші бойынша және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1997 жылғы 28 сәуірдегі N 115 бұйрығына сәйкес салық органымен келісілген төлемдердің орнын толтыру кестесі бойынша тапсырады.
Қосылған құн салығын төлеудің мерзімін ұзарту салық төлеушіні үстеме ақыны төлеуден босатпайды. Салық төлеуші қарыздарының орнын толтыру кестесін бұзған жағдайда, төлеудің мерзімін ұзарту шарасы тоқтатылады және қарыз белгіленген тәртіп бойынша төлетіледі.
68. Негіздемесі жеткіліксіз, белгіленген мерзімде декларация тапсырмаған заңды немесе жеке тұлғаға төленуге тиісті, бірақ декларация бойынша төленбеген соманың 5 проценті мөлшерінде айыппұл салынады. Бұл орайда 5 процент мөлшеріндегі айыппұл мерзімі өткен күндердің санына қарамастан қолданылады.
Мысалы: ҚҚС жөніндегі декларацияда салықтың сомасы 130000 теңге мөлшерде белгіленген, іс жүзінде 100000 теңге төленген. Салық төлеуші декларацияны белгіленген мерзімнен кейін тапсырылған. Салықтың төленбеген 30000 теңге сомасына 5 процент мөлшерінде айыппұл салынады, бұл 1500 теңгені құрайды (30000х5:100).

"Налогоплательщик представляет органам налоговой службы декларацию по НДС ежемесячно не позднее 15 числа следующего за отчетным месяцем, если среднемесячный платеж за квартал составляет более 500 месячных расчетных показателей и ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, если среднемесячный платеж за квартал составляет менее 500 месячных расчетных показателей.
Размер ежемесячного платежа определяется налогоплательщиком самостоятельно, исходя из данных за последний квартал.
Срок представления декларации, приходящийся на выходной (нерабочий) или праздничный день, переносится на первый рабочий день после выходного или праздничного дня."
Раздел XXII изложить в следующей редакции:
"Раздел ХХII. Административные положения по налогу
на добавленную стоимость
66. Ответственность за правильность исчисления и своевременность уплаты налога на добавленную стоимость в бюджет возлагается на плательщиков и их должностных лиц.
За нарушение порядка исчисления и своевременности уплаты налога на добавленную стоимость к плательщикам применяются санкции, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, и административные штрафы, установленные законодательством Республики Казахстан.
67. Продление сроков уплаты налога на добавленную стоимость и (или) штрафных санкций представляется налогоплательщику по его письменному заявлению в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 1997 года и в соответствии с приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 28 апреля 1997 года № 115 с предоставлением графика погашения платежей, согласованного с налоговым органом.
Продление срока уплаты налога на добавленную стоимость не освобождает налогоплательщика от уплаты пени. При нарушении налогоплательщиком графика погашения задолженностей действие продления срока уплаты прекращается и задолженность взыскивается в порядке, установленным законодательством Республики Казахстан.
68. На юридическое или физическое лицо, не представившее декларацию в установленные сроки без достаточных оснований, налагается штраф в размере 5% суммы, подлежащей к уплате, но не уплаченной по декларации. При этом штраф в размере 5% налагается независимо от количества просроченных дней.
Пример. В декларацию по НДС начислена сумма налога в сумме 130000 тенге, фактически уплачено 100000 тенге. Налогоплательщик представил декларацию после установленного срока. На неуплаченную сумму налога - 30000 тенге применяется штраф в размере 5%, что составляет 1500 тенге (30000х5:100)

69. Салық төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органы, егер салық төлеуші декларация тапсырудың мерзімі жеткенге дейін өтініш берген болса, бір жылдан аспайтын кезеңге декларацияны ұзарта алады.
Декларацияны тапсыру мерзімін ұзарту салық төлеудің мерзімін өзгертпейді. Егер белгіленген мерзімге дейін қосылған құн салығын төлемесе, онда салықты уақытында төлемегені үшін мерзімі өткен әрбір күнге үстемеақы есептеледі.
70. Салық төлеушінің салық органы тексергенге дейін салық жылы бойында бұрын берілген декларацияға өз бетімен өзгеріс енгізуге және бұл туралы салық органына хабардар етуге құқығы бар.
Бюджетке қосымша төленуге тиісті салық сомалары бойынша салық төлеуші тіркеу орны бойынша салық органына анықтау жүргізілетін есепті кезең үшін қосымша декларация тапсырады. Бұл декларацияларда тиісті мерзімдер бойынша бұрын берген декларациялармен салыстырғанда анықталған айырмашылықтардың сомасы ғана көрсетіледі.
Мұндай жағдайда одан тәртіп бұзылған сәттен бастап оның анықталған сәтіне дейінгі бюджеттің кірісіне төленуге тиісті айыппұл шаралары қолданылмайды.
71. Осы Нұсқаулықтың 58-тармағына сәйкес салық төлеушінің қалауы бойынша бір салық жылының ішінде қосылған құн салығы бойынша ағымдағы он күндік төлемдердің мөлшері алдағы тоқсандағы салық сомасының тоғыздан бір бөлігі мөлшерінде немесе ағымдағы он күндіктің іс жүзіндегі айналысы бойынша айқындалады.
Салық төлеуші салық органына салық жылында ағымдағы төлемдерді төлеудің өзі таңдап алған әдісі туралы жазбаша түрде хабарлауға міндетті. Салық төлеушілердің жеке шотында ағымдағы төлемдерді есептеу, егер салық төлеуші ағымдағы он күндік төлемдерді алдыңғы тоқсан бойынша салықтың тоғыздан бір сомасы мөлшерінде төлейтінін таңдап алған жағдайда жүргізіледі. Егер салық төлеуші төлемдердің аталған әдісін таңдап алған жағдайда ағымдағы төлемдердің жарналары белгіленген мерзімдерде орындалмаса, онда салық төлеушінің жеке шоты бойынша ағымдағы он күндік төлемдердің аударылған сомалары негізінде үстемеақы есептеледі.
Үстемеақыны есептеу келесі ағымдағы төлемді өтеудің немесе біржола есеп айырысудың (ҚҚС бойынша декларация тапсырудың) мерзіміне дейінгі әрбір ағымдағы төлем бойынша жүргізіледі.
Мысалы: Алдағы тоқсанда салық төлеушінің бюджетке төлеген қосылған құн салығы мыналарды құраған: қаңтар - 25000 теңге, ақпан - 25000 теңге, наурыз - 30000 теңге. Алдыңғы тоқсанда төленген салық сомасы - 80000 теңгені құраған. Салық төлеуші ағымдағы он күндік төлемдердің өтемін алдағы тоқсан үшін салық сомасының 1/9 мөлшерінде жүргізеді. Сөйтіп, бір ағымдағы төлемнің мөлшері 8900 теңгені құрайды. Сәуір айы ішінде ағымдағы төлемдерді салық төлеуші белгіленген мерзімде төлемеген.

69. Налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика может продлить срок представления декларации на период не более одного года, если налогоплательщик представит заявление до наступления срока подачи декларации.
Продление срока подачи декларации не изменяет срок уплаты налога. Если к установленному сроку налогоплательщик не уплатил налог на добавленную стоимость, то за несвоевременную уплату налога начисляется пеня за каждый день просрочки.
70. Налогоплательщик имеет право самостоятельно до проверки налогового органа вносить исправления в ранее представленную декларацию в течение налогового года и известить об этом налоговый орган.
По суммам налога, дополнительно подлежащим уплате в бюджет, налогоплательщик представляет в налоговый орган по месту регистрации дополнительную декларацию за тот отчетный период, в котором производятся уточнения. В этих декларациях по соответствующим строкам указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленной декларацией.
В этом случае с него взыскивается пеня в установленном размере без применения штрафных санкций с момента допущения нарушения до момента внесения в доход бюджета причитающейся суммы налога.
71. В соответствии с пунктом 58 настоящей Инструкции по выбору налогоплательщика в течение одного налогового года размер текущих декадных платежей по налогу на добавленную стоимость определяется в размере одной девятой суммы налога по предшествующему кварталу или по фактическому обороту за текущую декаду.
Налогоплательщик обязан в письменном виде сообщить в налоговый орган о выбранном методе уплаты текущих платежей в налоговом году.
Начисление текущих платежей в лицевом счете налогоплательщиков производится в том случае, если налогоплательщик выбрал метод по внесению текущих декадных платежей в размере одной девятой суммы налога по предыдущему кварталу. Если при выборе налогоплательщиком указанного метода уплаты взносы текущих платежей производятся с нарушением установленных сроков, то на основании начисленных сумм текущих декадных платежей по лицевому счету налогоплательщика производится начисление пени.
Начисление пени производится по каждому текущему платежу до срока уплаты следующего текущего платежа или окончательного расчета (подачи декларации по НДС).
Пример: За предыдущий квартал налог на добавленную стоимость, уплаченный налогоплательщиком в бюджет, составил: январь - 25000 тенге, февраль - 25000 тенге, март - 30000 тенге. Сумма налога, уплаченная за предыдущий квартал составила 80000 тенге. Уплату текущих декадных платежей налогоплательщик производит в размере 1\9 от суммы налога за предыдущий квартал. Таким образом, размер одного текущего платежа составляет 8900 тенге. В течение апреля текущие платежи налогоплательщиком в установленные сроки не уплачивались.

Үстемеақыны есептеу мынадай түрде жүргізіледі: бір күн үшін кері қаржыландыру ставкасы 0,27%-ті (65%х1,5:365) құрайды. 13 сәуірден 23 сәуірге дейінгі мерзім бойынша үстемеақы 2643 теңгені (8900х0,27%х11күн:100), 24 сәуірден 3 мамырға дейінгі мерзім бойынша 2403 теңгені (8900х0,27%10күн:100), 4 мамырдан 15 мамырға дейінгі мерзім бойынша 2884 теңгені (8900х0,27%х12күн:100) құрайды. Жиынтығы 7930 теңге сомасында үстемеақы есептеледі.
Ағымдағы он күндік төлем бойынша артық төленген жағдайда ағымдағы он күндік төлемнің келесі мерзімі бойынша көлемді айқындау кезінде есептеледі.
Ағымдағы он күндік төлемдердің кем болған фактісі салық органдарының жекелеген тексерулер жүргізілуі кезінде анықталады. Мұндай факт анықталған жағдайда салық органы төмендетілген соманың 100 проценті мөлшерінде айыппұл салады және оны төлеудің мерзімін көрсете отырып, есептелген салық сомасы туралы хабарлама жазып береді.
Салық төлеуші ағымдағы он күндік үшін іс жүзіндегі айналыс бойынша ағымдағы он күндіктің төлемдерін төлеу әдісін таңдап алған жағдайда жеке шот бойынша ағымдағы он күндік төлемдерді, демек ағымдағы он күндік төлемдерді уақытында жасамағаны және төмендеткені үшін үстемеақы салық төлеушінің іс-әрекетін құжаттар арқылы тексеру актілерінің нәтижелері бойынша ғана жүргізіледі.
72. Жеткілікті төлемеуге әкеліп соқтырған, ҚҚС жөніндегі декларацияда салық мөлшерінің төмендетілгені үшін салық төлеушіге салықтың төмендетілген сомасының 100 проценті мөлшерінде айыппұл салынады.
100 процент мөлшеріндегі айыппұл әрбір есепті кезең үшін бюджетке
төленетін салық сомасының жете төленбеген және төленуге тиісті сомасына
қолданылады.
Мысалы: Кәсіпорында 1996 жылдың 1 қарашасынан 1997 жылдың 1
наурызына дейінгі кезеңге құжаты тексеру жүргізілген. Кәсіпорын ай сайын
қосылған құн салығы бойынша есеп беріп тұрған тексеру басталғанда
кәсіпорында қосылған құн салығы бойынша артық төлеу байқалған жоқ.
Тексерілген кезеңде барлық ҚҚС сомасы 10000 теңгеге кеміген болып шықты.
Есепті кезеңдерге бөлгенде жете төленбеген сомалар мынадай түрде
айқындалды:
___________________________________________________________________________
Кезеңдер        | Салық төлеушінің | Салық органының |Тексеру нәтижесі
| мәліметі бойынша | мәліметі бойынша| жететөленбегені
| бюджетке төлеуге | бюджетке төлеуге| (+),кемітілгені
| жататын ҚҚС      | жататын ҚҚС     | (-), теңге
| сомасы (теңге)   | сомасы (теңге)  |
___________________________________________________________________________
1996 жылғы қараша        + 300000           + 300000               -

Начисление пени производится следующим образом. Ставка рефинансирования за один день составляет 0,27% (65%х1,5:365). Пеня по сроку с 13 апреля по 23 апреля составит 2643 тенге (8900 х 0,27% х 11 дней :100), по сроку с 24 апреля по 3 мая составит 2403 тенге (8900 х 0,27% х 10 дней : 100), по сроку с 4 мая по 15 мая 2884 (8900 х 0,27% х 12 дней : 100). Итого начислена пеня в сумме 7930 тенге.
В случае переплаты по текущему декадному платежу сумма переплаты засчитывается при определении размера следующего по сроку текущего декадного платежа.
Факт занижения текущих декадных платежей устанавливается при проведении камеральных проверок налоговым органом, в случае установления данного факта налоговым органом налагается штраф в размере 100% от заниженной суммы и выписывается уведомление о начисленной сумме налога с указанием срока его перечисления.
При выборе налогоплательщиком метода уплаты текущих декадных платежей по фактическому обороту за текущую декаду начисление текущих декадных платежей по лицевому счету, а следовательно, пеня за несвоевременный взнос и штраф за занижение сумм текущих декадных платежей может производиться только по результатам актов документальной проверки деятельности налогоплательщика.
72. За занижение размера налога в декларации по НДС, повлекшее недоплату, на налогоплательщика налагается штраф в размере 100% от заниженной суммы налога.
Штраф в размере 100% применяется к сумме доначисленной и подлежащей
уплате в бюджет сумме налога за каждый отчетный период.
Пример 1: На предприятии произведена документальная проверка за
период с 1 ноября 1996 года по 1 марта 1997 года. Предприятие представляет
расчеты по налогу на добавленную стоимость ежемесячно. На начало проверки
у предприятия не числилась переплата по налогу на добавленную стоимость.
Всего за проверяемый период по результатам проверки сумма НДС уменьшена на
10000 тенге.
В разрезе отчетных периодов доначисления произведены следующим
образом:
___________________________________________________________________________
Периоды  !Сумма НДС, подлежащая!Сумма НДС, подлежащая!Результаты проверки
!взносу в бюджет по   !взносу в бюджет по    !доначислено (+),
!данным налогоплатель-!данным налогового     !уменьшено (-),тенге
!щика (тенге)         !органа (тенге)        !
__________!_____________________!______________________!___________________
ноябрь
1996 г.      +300000                 +300000                   -
декабрь

1996 жылғы желтоқсан     + 400000           + 405000           +  5000
1997 жылғы қаңтар        - 700000           - 730000           - 30000
1997 жылғы ақпан         + 500000           + 515000           + 15000
___________________________________________________________________________
Тексеру жүргізілген      + 500000           + 490000           - 10000
барлық кезеңде
___________________________________________________________________________
Келтірілген мысалда 100 проценттік мөлшердегі айыппұл және үстемақы 1996 жылдың желтоқсан айы үшін тексерудің нәтижесі бойынша жете төленбеген салықтың сомасына және осы есепті кезең үшін жете төлемеуге әкеліп соқтырған жағдайда қолданылады. Осыған байланысты бұл сомаға 100 процент мөлшерінде айыппұл салынады және үстемеақы есептеледі.
1997 жылдың ақпан айының басында тексеру деректерін есептегенде қосылған құн салығының сомасы кемітілгені үшін 25000 теңге есептелген. Демек, ақпан айы үшін төленген қосымша есептелген салықтың сомасы бюджетке түсетін түсімнің кемуіне әкеліп соқтырмаған. Осыған байланысты 100 процент мөлшеріндегі айыппұл аталған сомаға қолданылмайды.
Өйткені, тұтастай алғанда тексерудің нәтижелері бойынша қосылған құн салығының сомасы 10000 теңгеге кеміген, желтоқсан айы үшін қосымша есептелген сома өндіріп алынбайды, ал есептелген айыппұл мен үстемеақыны салық төлеуші бюджетке айып шараларын төлеу туралы хабарлама алған күннен бастап 5 банк күні ішінде бюджетке аударуға міндетті.
2-мысал: Кәсіпорында 1996 жылдың 1 қарашасынан 1997 жылдың 1
наурызына дейінгі кезеңде құжатты тексеру жүргізілген. Кәсіпорын ай сайын
қосылған құн салығы бойынша есеп беріп тұрған. Бүкіл тексеру кезеңінде
тексеру нәтижелері бойынша аударылған салық сомасынан тыс деп саналатын
салық сомасының мөлшері 18000 теңгеге кеміген.
___________________________________________________________________________
Кезеңдер        | Салық төлеушінің | Салық органының |Тексеру нәтижесі
| мәліметі бойынша | мәліметі бойынша| жететөленбегені
бюджетке төлеуге | бюджетке төлеуге|(+), кемітілгені
| жататын ҚҚС      | жататын ҚҚС     | (-), теңге
| сомасы (теңге)   | сомасы (теңге)  |
___________________________________________________________________________
1996 жылғы қараша        - 100000           -  50000          +  50000
1996 жылғы желтоқсан     -  80000           +  20000          + 100000
1997 жылғы қаңтар        -  40000           -  50000          -  10000
1997 жылғы ақпан         -  75000           -  35000          +  40000
___________________________________________________________________________
Тексеру жүргізілген      - 295000           - 115000          + 180000
барлық кезеңде
___________________________________________________________________________
Аталған кәсіпорын екінші мысалда аударылған салық сомасынан тыс деп саналатын салық сомасының мөлшері 295000 теңгені құрайды. Тексерудің нәтижесі бойынша бұл сома 135000 теңгеге кеміген. Тексеру барысында 180000 теңге сомасында салық кем есептелген. Алайда желтоқсан айы үшін ҚҚС бойынша декларацияда салық мөлшерінің кемітілуі кем төлеуге соқтырған жоқ, сондықтан айыппұл шарасы салық төлеушіге қолданылмайды.

1996 г.      +400000                 +405000                + 5000
январь
1997 г.      -700000                 -730000                -30000
февраль
1997 г.      +500000                 +515000                +15000
Всего за
проверяемый
период       +500000                 +490000                -10000
___________________________________________________________________________
В приведенном примере штраф в размере 100% и пеня применяются к сумме налога, доначисленной по результатам проверки за декабрь месяц 1996 года (5000 тенге) и приведшей к недоплате за этот отчетный период. В связи с этим, на эту сумму налагается штраф в размере 100% и начисляется пеня.
На начало февраля 1997 года с учетом данных проверки сумма налога на добавленную стоимость начислена к уменьшению на 25000 тенге. Следовательно, дополнительно начисленная сумма налога за февраль не привела к недоплате в бюджет, в связи с чем, штраф в размере 100% к указанной сумме не применяется.
Поскольку, в целом по результатам проверки сумма налога на добавленную стоимость уменьшена на 10000 тенге, дополнительно начисленная сумма за декабрь не взыскивается, а начисленные штраф и пеня перечисляются налогоплательщиком в бюджет в течение 5 банковских дней со дня получения уведомления об уплате штрафных санкций.
Пример 2: На предприятии произведена документальная проверка за
период с 1 ноября 1996 года по 1 марта 1997 года. Предприятие осуществляет
расчеты по налогу на добавленную стоимость ежемесячно. Всего за
проверяемый период по результатам проверки превышение суммы налога,
относимого в зачет, над суммой начисленного налога, уменьшено на 180000
тенге.
___________________________________________________________________________
Периоды  !Сумма НДС, подлежащая!Сумма НДС, подлежащая !Результаты проверки
!взносу в бюджет по   !взносу в бюджет по    !доначислено (+),
!данным налогоплатель-!данным налогового     !уменьшено (-),тенге
!щика  (тенге)        !органа (тенге)        !
__________!_____________________!______________________!___________________
ноябрь
1996 г.      +100000                 -50000                 + 50000
декабрь
1996 г.      -80000                  +20000                 +100000
январь
1997 г.      -40000                  -50000                 -10000
февраль
1997 г.      -75000                  -35000                 +40000
Всего за
проверяемый
период       -295000                 -115000                +180000
___________________________________________________________________________
Во втором примере по данным предприятия превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога составляет 295000 тенге, по результатам проверки данная сумма уменьшена до 115000 тенге. В результате проверки доначислено налога в сумме 180000 тенге. Однако учитывая, что занижение размера налога в декларации по НДС за декабрь месяц не привело к недоплате, штрафные санкции к налогоплательщику не применяются.

73. Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын адамға қосылған құн салығымен қоса салық шот-фактурасын жазғаны үшін аталған шот-фактурада көрсетілген және бюджетке аударылуға тиісті, бірақ аударылмаған салық сомасының 100 проценті көлемінде айыппұл салынады.
Фактілерді тексеру жүргізілуінің нәтижесінде Қазақстан Республикасында ҚҚС төлеуші болып табылмайтын өнім берушілер берген салық шот-фактурасы бойынша қосылған құн салығы жөніндегі есептемеге енгізу уақытша тежеледі және тауарлардың (жұмыстарды, қызметтердің) құнын ұлғайтуға жатқызылады. Бұл орайда тексеру нәтижелері бойынша жеткілікті төлемеуге әкеліп соқтырған декларациядағы салықтың мөлшері төмендетілгені анықталса жете төленбеген сомаға 100 процент мөлшерінде айыппұл салынады
және салықты уақытында төлемегені үшін үстемеақы есептеледі."
1-Қосымшаға:
Қосымша құн салығы бойынша декларацияны жолдарымен толтыру жөніндегі
Нұсқаулықта:
"Нұсқау" сөзінің аты "Басшылық" сөзімен ауыстырылсын.
"Есеп кезеңіндегі Қосымша құн салығымен Есеп айырысу" бөліміндегі
жетінші абзацтағы:
"сіздерде шығындар жиналып қалса" сөзінен кейін "тауарларды сатудан
(жұмыстар, қызметтер)" сөзімен толықтырылсын.
"сомасын көрсетіңіз" сөзінен кейін "осындай" сөзімен толықтырылсын.
"Қосымша" бөліміндегі:
"Қосымша А" абзацындағы соңғы сөйлем алынып тасталсын.
Қосымша құн салығы бойынша Декларацияны толтырудың қысқа нысанмен
толтыру жөніндегі Нұсқаулықта:
"Нұсқау" сөзінің аты "Басшылық" сөзімен ауыстырылсын.
"Есеп кезеңіндегі Қосымша құн салығымен Есеп айырысу" бөліміндегі
бесінші абзацтағы "14" сан "15б" санымен ауыстырылсын, "15" саны "14"
санымен ауыстырылсын.
Жетінші абзацтағы:
"сіздерде шығындар жиналып қалса" сөзінен кейін "тауарларды сатудан
(жұмыстар, қызметтер)" сөзімен толықтырылсын.
"сомасын көрсетіңіз" сөзінен кейін "осындай" сөзімен толықтырылсын.
"Қосымша" бөліміндегі:
"Қосымша А" абзацындағы соңғы сөйлем алынып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Әдістемелік Кеңесінің
мәжілісінде
КЕЛІСІЛГЕН
1998 жыл 12 мамыр N 28

73. На лицо, не являющееся плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, за выписку налогового счета-фактуры с учетом налога на добавленную стоимость налагается штраф в размере 100% суммы налога, указанной в налоговом счете-фактуре и подлежащей перечислению в бюджет, но не перечисленной.
При установлении в результате проведения проверки фактов отнесения в
зачет по налогу на добавленную стоимость по налоговым счетам-фактурам,
выставленным поставщиками, не являющимися плательщиками НДС в Республике
Казахстан, суммы налога, ранее отнесенные в зачет, сторнируются и
относятся на увеличение стоимости товаров (работ, услуг). При этом, если
по результатам проверки устанавливается занижение размера налога в
декларации, повлекшее недоплату, то на сумму недоплаты налагается штраф в
размере 100 процентов и начисляется пеня за несвоевременную уплату налога."
В приложение 1:
В Инструкции по построчному заполнению декларации по НДС:
в названии слово "Инструкция" заменить словом "Руководство".
В седьмом абзаце Раздела "Расчет НДС за отчетный период":
после слов "у вас образовались убытки" дополнить словами "от
реализации товаров (работ, услуг)";
после слов "укажите сумму" дополнить слово "такого".
В разделе "Приложения":
в абзаце "Приложение А" исключить последнее предложение.
В Инструкции по заполнению упрощенной формы Декларации по НДС:
в названии слово "Инструкция" заменить словом "Руководство";
в Разделе "Расчет НДС за отчетный период":
в пятом абзаце число "14" заменить числом "15б", число "15б" заменить
числом "14";
в седьмом абзаце после слова "у вас образовались убытки" дополнить словами "от реализации товаров (работ, услуг)", после слов "укажите сумму" дополнить словами "такого".
В разделе "Приложения":
в абзаце "Приложение А" исключить последнее предложение.