Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаментінің валюталық шоттары арқылы бюджеттік ұйымдардың валюталық операцияларын бір орталықтан жүргізудің Уақытша тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі БҰЙРЫҚ 1998 жылғы 2 ақпан N 41 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 2 наурызда тіркелді. Тіркеу N 477. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 29 қарашадағы N 421 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгіндегi Қазынашылық Департаментiнiң валюталық шоттары арқылы бюджеттiк ұйымдардың валюталық операцияларын бiр орталықтан жүргiзудiң Уақытша тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1998 жылғы 2 ақпандағы N 41 бұйрығы (N 477 Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген)...
Төраға
_______________________________
Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаментінің валюталық шоттары арқылы бюджеттік ұйымдардың валюталық операцияларын бір орталықтан жүргізудің Уақытша тәртібі бекітілсін.
Бірінші Қаржы
Вице-Министрі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қазынашылық Департаментінің валюталық шоттары
арқылы бюджеттік ұйымдардың валюталық операцияларын
бір орталықтан жүргізудің
УАҚЫТША ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп "Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы N 54-1  Z960054_  ЗКР Қазақстан Республикасының Заңына, "Бюджеттік жүйе туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы N 52-1  Z960052_  ЗКР Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларына, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің нормативтік актілеріне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаментінің бұдан әрі мәтін бойынша "Қазынашылық Департаменті" шоты арқылы, мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын ұйымдардың бұдан әрі мәтін бойынша бюджеттік ұйымдардың шетел валютасымен жасалатын операцияларды бір орталықтан жүргізудің тәртібін, сондай-ақ шетел валютасымен операцияларды жүргізуді ұйымдастырудың негізгі принциптерін белгілейді.
2. Бюджеттік ұйымдардың шетел валютасымен жүргізілетін операциялары Қазынашылық Департаменті және оның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде немесе басқа уәкілді банктерге ашылған банктік шетел валютасының шоттары арқылы жүзеге асырылады. Облыстық Қазынашылық басқармалары шетел валютасымен жасайтын операциялар Қазынашылық Департаментінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық басқармаларында ашылған өздерінің шоттары арқылы жүргізеді.

Об утверждении Временного порядка централизованного ведения валютных операций бюджетных организаций через валютные счета Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 февраля 1998 г. N 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 02.03.1998 г. N 477. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 29 ноября 2004 года N 421
Извлечение из приказа Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение к
приказу Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
Перечень некоторых приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 февраля 1998 г. N 41 "Об утверждении Временного порядка централизованного ведения валютных операций бюджетных организаций через валютные счета Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 477".
-------------------------------------------------------------------
Утвердить прилагаемый Временный порядок централизованного ведения валютных операций бюджетных организаций через валютные счета Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Первый
Вице-Министр финансов
Временный порядок
централизованного ведения валютных операций
бюджетных организаций через валютные счета
Департамента Казначейства Министерства
финансов Республики Казахстан
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан Z960054_  "О валютном регулировании" от 24 декабря 1996 года N 54-1 ЗРК, Законом Республики Казахстан Z960052_  "О бюджетной системе" от 24 декабря 1996 года N 52-1 ЗРК, постановлениями Правительства Республики Казахстан, нормативными актами Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан и устанавливает порядок централизованного проведения операций в иностранной валюте организаций, содержащихся за счет государственного бюджета, далее по тексту - бюджетные организации, через счета Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, далее по тексту именуемого "Департамент Казначейства", а также основные принципы организации проведения операций в иностранной валюте.
2. Операции в иностранной валюте, проводимые бюджетными организациями, осуществляются через Департамент Казначейства и его банковские счета в иностранной валюте, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан или других уполномоченных им банках. Операции в иностранной валюте областные управления Казначейства проводят через их счета, открытые в Департаменте Казначейства и областных управлениях Национального Банка Республики Казахстан.

3. Шетел валютасымен жасалатын операциялар жүргізу үшін Қазынашылық органдарында бюджеттік ұйымдардың шетел валютасында шоттар ашады. Бюджеттік ұйымдардың валюталық шоттарын ашу, жүргізу және жабу Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
4. Бюджеттік ұйымдарға қолданылып жүрген заңдарда көзделген операцияларды жүзеге асыру үшін нақты шетелдік валютаны аударым арқылы алуға рұқсат етеді.
Бюджеттік ұйымдарға нақты шетел валютасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе олардың уәкілді банктері арқылы елден тысқары шыққандағы іссапар шығындары үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазынашылықтың арнайы рұқсаты бойынша ерекше жағдайларда беріледі. Пайдаланылмаған нақты шетел валютасын қайтару Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе оларға өкілетті банктер арқылы жүргізіледі.
5. Бюджеттік ұйымдардың валюталық шоттарынан қаражаттардың түсуі мен жұмсалуы бойынша валюталық операциялары қаражаттардың түсу көздерін және олардың жұмсалу бағытын тәртіпке келтіретін шоттарды ашуға жазбаша рұқсаттарға сәйкес жүргізіледі.
Республикалық бюджетте тұратын ұйымдарға валюталық шоттарды ашу үшін жазбаша рұқсатты қазынашылық органдары: лимиттердің бас иелік етушісі - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаменті, тиесінші ведомствоға қарасты бюджеттік ұйымдар - Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері береді.
Жергілікті бюджет есебінен тұратын ұйымдар валюталық шоттарды ашуға тиісті қаржы басқармаларының жазбаша рұқсатын көрсетеді.
6. Қазынашылық органдары бюджеттік ұйымдардың тапсырмалары бойынша қаржыларды төлеу мен аударуды шетел валютасы түрінде іске асырады. Операцияларды жүргізу жөнінде қызмет көрсететін банктің комиссиялары бюджеттік ұйымдардың есебінен төленеді.
7. Қазынашылық Департаментінің конверсиялық операцияларды жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен басқа да уәкілді банктермен жасасқан шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Бюджеттік ұйымдардың операцияларды шетел валютасында есепке алуды Қазынашылық органдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша теңгемен жүзеге асырады.
9. Бюджеттік ұйымдардың бюджеттік қаражаттары есебінен сатып алынған шетел валютасындағы қаражаттардың қалдығы ағымдағы жылдың 25 желтоқсанына дейін пайдаланылмаса, сол жылы осы ұйымдардың бюджеттік шоттарында қалпына келтірілуі тиіс.
10. Мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын ұйымдардың валюталық шоттары бойынша операцияларды жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық Департаменті бекіткен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген Валюталық операцияларды жүргізу жөніндегі Нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.

3. Для проведения операций в иностранной валюте бюджетным организациям открываются счета в иностранной валюте в органах Казначейства. Открытие, ведение и закрытие бюджетным организациям валютных счетов производится в установленном Министерством финансов Республики Казахстан порядке.
4. Бюджетным организациям разрешается приобретать безналичную иностранную валюту для осуществления операций, предусмотренных действующим законодательством.
Наличная иностранная валюта выдается бюджетным организациям через Национальный Банк Республики Казахстан или уполномоченные им банки на командировочные расходы за пределы страны, а также в особых случаях по специальному разрешению Казначейства на основании решения Правительства Республики Казахстан. Возврат неиспользованной наличной иностранной валюты производится через Национальный Банк Республики Казахстан или уполномоченные им банки.
5. Валютные операции бюджетных организаций по поступлению и расходованию средств с их валютных счетов производятся в соответствии с письменными разрешениями на открытие счетов, регламентирующих источники поступления средств и направления их расходования.
Организациям, содержащимся на республиканском бюджете, письменное разрешение на открытие валютного счета выдается органами казначейства: главным распорядителям лимитов - Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, подведомственным бюджетным организациям - соответствующими территориальными подразделениями Казначейства.
Организации, содержащиеся за счет местного бюджета, представляют письменное разрешение на открытие валютного счета соответствующего финансового управления.
6. Органы Казначейства производят платежи и переводы средств в иностранной валюте по поручениям бюджетных организаций. Комиссии обслуживающего банка по проведению операций оплачиваются за счет бюджетной организации.
7. Порядок проведения конверсионных операций Департаментом Казначейства осуществляется в соответствии с соглашением, заключенным с Национальным Банком Республики Казахстан и другими уполномоченными им банками.
8. Учет операций в иностранной валюте бюджетных организаций осуществляется органами Казначейства по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан в тенге.
9. Неиспользованные бюджетными организациями до 25 декабря текущего года остатки средств в иностранной валюте, приобретенной ими за счет бюджетных средств, подлежат восстановлению в том же году на бюджетные счета данных организаций.
10. Осуществление операций по валютным счетам организаций, содержащихся за счет государственного бюджета, производится в соответствии с Инструкцией по ведению валютных операций, утверждаемой Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и согласованной с Национальным Банком Республики Казахстан.