Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері аппараттарының нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамдарын аттестаттау туралы ереже
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 9 наурыздағы N 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 14 наурызда тіркелді. Тіркеу N 483
Ескерту. Тақырыбының атауы жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.04.20 № 129 Бұйрығымен.
Ескерту. Ережеде бүкіл мәтін бойынша «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі», «аумақтық әділет органы» «аумақтық әділет органдарына», «аумақтық әділет органдарының», «аумақтық әділет органының», «аумақтық әділет органына» деген сөздер «әділет департаменті», «әділет департаменттеріне», «әділет департаменттерінің», «әділет департаментінің», «әділет департаментіне» деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.04.20 № 129 Бұйрығымен.
1. Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері аппараттарының нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамдарын аттестаттау туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) көрсетілген адамдарды аттестаттау тәртібін, шарттары мен мерзімдерін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.04.20 № 129 Бұйрығымен.
2. "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері аппараттарының (бұдан әрі - "лауазымды адам") нотариаттық іс-әрекеттер жасауға және уәкілетті лауазымды адамы осы іс-әрекеттерді жасауға құқық алу үшін аттестациядан өтеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.04.20 № 129 Бұйрығымен.
3. Лауазымды адамдарды аттестациядан персоналдық құрамын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітетін аумақтық аттестация комиссиясы (бұдан әрі - "аттестациялық комиссия") өткізеді.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 бұйрығымен.
4. Лауазымды адамдарды аттестациялау үшін сұрақтар тізбесінің жобасын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мемлекеттік және орыс тілдерінде жазады және бекітеді.
Сұрақтар тізбесі Әділет министрлігінен аумақтық әділет органдарына аттестация басталардан кем дегенде 30 күн бұрын жіберіледі.
Аттестацияның сұрақтар тізбесі аумақтық әділет органдарының қол қоюымен аттестация басталардан кем дегенде 15 күн бұрын барлық аттестациядан өтуші лауазымды адамдарға тапсырылады.

Положение об аттестации должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, совершающих нотариальные действия
Утверждено приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 марта 1998 г. N 150. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.03.1998 г. N 483
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.04.2010 № 129.
Сноска. По всему тексту слова "территориальным органом", "территориальные органы", "территориальными органами", "территориальный орган" заменены словами "департаментом", "департаменты", "департаментами", "департамент" в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 20.04.2010 № 129.
1. Положение об аттестации должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, совершающих нотариальные действия (далее - Положение) регулирует порядок, условия и сроки аттестации указанных лиц.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.04.2010 № 129.
2. В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О нотариате" должностное лицо аппарата акима городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов (далее - должностное лицо), уполномоченное совершать нотариальные действия проходит аттестацию для получения права на совершение этих действий.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 20.04.2010 № 129.
3. Аттестация должностных лиц проводится территориальной аттестационной комиссией (далее - аттестационная комиссия), персональный состав которой утверждается департаментом юстиции.
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра юстиции РК от 4 ноября 2004 года N 325 .
4. Примерный перечень вопросов для аттестации должностных лиц составляется и утверждается Министерством юстиции Республики Казахстан на государственном и русском языках.
Перечень вопросов направляется Министерством юстиции в департаменты юстиции не позднее, чем за 30 дней до начала аттестации.
Перечень вопросов для аттестации вручается всем подлежащим аттестации должностным лицам под роспись департаментами юстиции не позднее, чем за 20 дней до начала аттестации.

5. Аттестацияны өткізу мерзімін әділет департаменті белгілейді.
Аттестацияланушы лауазымды адам аттестацияның басталуы мен орнымен аттестация басталардан үш күн бұрын таныстырылуы тиіс.
6. Аумақтық аттестация комиссиясының қызметін ұйымдастыруды қамтамасыздандыру әділет департаментіне жүктеледі.
7. Лауазымды адамдарды аттестациялау әңгімелесу жолымен аттестацияланушының қалауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
8. <*>
Ескерту: 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 бұйрығымен
9. Егер аттестация мәжілісіне комиссия мүшелерінің жартысынан көбірек қатысса, аттестациялық комиссия шешім қабылдауға құқылы.
10. Аттестациялық комиссияның мәжілісінде хаттама жүргізіледі. Хаттамада мәжілістің уақыты мен өтетін жері, комиссия құрамы, аттестацияланушының тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы, қабылданған шешім және аттестациялық комиссиясының кепілдемесі көрсетіледі.
11. Аттестациялық комиссияның шешімі хаттамадан бөлек рәсімделеді және кепілдемелік сипатта болады.
Комиссия шешімі басым дауыспен қабылданады және ол келесі қорытындылардың біреуінен тұрады:
- аттестацияланушыға нотариаттық іс-әрекеттер жасау құқығын беру;
- аттестацияланушыға нотариаттық іс-әрекеттер жасау құқығын бермеу.
Комиссия мүшелерінің ешқайсысының дауыс беруге қалыс қалуға құқығы жоқ.
Дауыс санының теңдігі кезінде, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Аттестациялық комиссиясының шешімі мен хаттамасына төрағалық етуші мен барлық қатысушы комиссия мүшелері қол қояды.
13. Аттестация нәтижелері аттестацияланушыға сол күні хабарланады. Комиссия шешімі аттестацияланушыға оның өтініші бойынша берілуі мүмкін.
14. Аттестацияланушыға нотариаттық іс-әрекеттер жасау құқығын беру туралы шешім аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері аппараттарының уәкілетті лауазымды адамын белгіленген тәртіп пен мерзімдерде, бірақ кем дегенде екі жылдан аспайтын мерзімде кезекті аттестациядан өткізуге дейін нотариаттық іс-әрекеттер жасауға өкілеттік беретін жалғыз құжат болып табылады.
Аттестациялық комиссияның шешімі, хаттамасы және басқа да деректер әділет департаментінің сақтауында жатады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.11.04 N 325, 2010.04.20 № 129 Бұйрықтарымен.
15. Нотариаттық іс-әрекеттер жасауға құқық алмаған лауазымды адам мұндай іс-әрекеттер жасауға жіберілмейді.
16. Лауазымды адамға нотариаттық іс-әрекеттер жасау құқығын беруден бас тарту туралы аттестациялық комиссияның шешімі жөнінде белгіленген заң тәртібімен шағымдануға болады.
Аттестациялық комиссияның
ШЕШІМІ

5. Срок проведения аттестации определяется департаментом юстиции.
Должностное лицо, подлежащее аттестации должно быть ознакомлено о начале и месте аттестации за три дня до ее начала.
6. Организационное обеспечение деятельности территориальной аттестационной комиссии возлагается на департамент юстиции.
7. Аттестация должностных лиц проводится путем собеседования на государственном или русском языке по выбору аттестуемого.
8. (Пункт исключен - приказом Министра юстиции РК от 4 ноября 2004 года N 325 ).
9. Аттестационная комиссия правомочна принимать решение, если на ее заседании присутствуют более половины членов комиссии.
10. На заседании аттестационной комиссии ведется протокол. В протоколе отражаются время и место заседания, состав комиссии, фамилия, имя, отчество и должность аттестуемого, принятое решение и рекомендации аттестационной комиссии.
11. Решение аттестационной комиссии оформляется отдельно от протокола и носит рекомендательный характер.
Решение комиссии принимается большинством голосов и содержит одно из следующих заключений:
- наделить аттестуемого правом совершения нотариальных действий;
- не наделять аттестуемого правом совершения нотариальных действий.
Никто из членов комиссии не вправе воздерживаться от голосования.
При равном количестве голосов, голос председателя комиссии является решающим.
12. Решение и протокол аттестационной комиссии подписываются председательствующим и всеми присутствующими членами комиссии.
13. Результаты аттестации сообщаются аттестуемому в тот же день. Решение комиссии может быть выдано аттестуемому по его просьбе.
14. Решение о наделении аттестуемого правом совершения нотариальных действий является единственным документом, уполномачивающим должностное лицо аппарата акима городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов совершать нотариальные действия до проведения в установленном порядке и в сроки очередной аттестации, но не ранее, чем через два года.
Решение, протокол аттестационной комиссии и другие материалы подлежат хранению в департаменте юстиции.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 04.11.2004 N 325 ; от 20.04.2010 № 129.
15. Должностное лицо, не получившее право для совершения нотариальных действий, не допускается к совершению таковых действий.
16. Решение аттестационной комиссии об отказе в наделении должностного лица правом совершения нотариальных действий может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
РЕШЕНИЕ
территориальной аттестационной комиссии

1. Аттестацияланушының тегі, аты, әкесінің аты________________
2. Туған жылы, айы, күні және туған жері______________________
3. Білімі және мамандығы _____________________________________
____________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, қашан бітірді және дипломы бойынша мамандығы)
4. Жалпы еңбек стажы___________________________________________
5. Лауазымды адамның селода (поселке) нотариаттық қызмет
атқаруға тағайындалған күні_________________________________________
6. Дауысқа салу нәтижелері_____________________________________
7. Қабылдау үшін __________, қарсы болған _______ дауыстар саны
8. Комиссия шешімі_____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Комиссияның кепілдемесі_____________________________________
____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ____________________________
Комиссия хатшысы _____________________________
Комиссия мүшелері ____________________________
_________________________________________________________________
Аттестация өткен күн __________________________
Комиссия шешімімен таныстым___________________________________
(аттестацияланушының қолы мен күні)

1. Фамилия, имя, отчество аттестуемого __________________________
_________________________________________________________________
2. Год, месяц, дата и место рождения ____________________________
3. Образование и специальность __________________________________
_________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, когда закончил и специальность
по диплому)
4. Общий трудовой стаж __________________________________________
5. Дата назначения должностным лицом, совершающим нотариальные
действия села (поселка) ______________________________________
6. Результаты голосования _______________________________________
7. Количество голосов за ___________________ против _____________
8. Решение комиссии _____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Рекомендации комиссии ________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Председатель комиссии ________________________
Секретарь комиссии ___________________________
Члены комиссии _______________________________
______________________________________________
Дата аттестации ______________________________
С решением комиссии ознакомился _________________
(подпись аттестованного и дата)