Мемлекеттік нотариустардың техникалық сипаттағы ақылы қызмет көрсетулерінен түскен ақшаларды жинақтау мен жұмсау тәртібі туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 1998 жылғы 21 мамырдағы N 58 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 15 маусымда N 520 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 (V043191) бұйрығымен.
Мемлекеттік нотариустардың техникалық сипаттағы ақылы қызмет көрсетулерінен түскен ақшаларды жинақтауда, жұмсауда және бөлуде қаржы тәртібін сақтау мақсатында бұйырамын:
1. Мемлекеттік нотариустардың техникалық сипаттағы ақылы қызмет көрсетулерінен түскен ақшаларды жинақтау мен жұмсау тәртібі туралы қоса беріліп отырған Ереже бекітілсін.
2. 1997 жылғы 11 маусымдағы N 38 және 1997 жылғы 6 қазандағы N 82 Бұйрықтарға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда, "Мемлекеттік нотариат кеңселері қызметкерлерінің ақылы қызмет көрсетулерінен алынатын ақша қаржыларын бөлу тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Министрдің 1997 жылғы 13 мамырдағы N 260/24  Бұйрығының  күші жойылған деп танылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
1998 жылғы 21 мамыр N 58
бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік нотариустардың техникалық сипаттағы ақылы
қызмет көрсетулерінен түскен ақшаларды жинақтау мен жұмсау
тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже мемлекеттік нотариустардың техникалық сипаттағы ақылы қызмет көрсетулерінен (бұдан әрі - "Ақылы қызмет") түскен ақшаларды жинақтау мен жұмсауды ретке келтіру тәртібін анықтайды.
2. Техникалық сипаттағы ақылы қызметтерге мыналар жатады:
- нотариаттық іс-әрекеттер жасау жөнінде консультациялар беру;
- мәмілелер мен басқа да құжаттардың жобаларын әзірлеу;
- нотариустың тікелей қызметтік міндетіне кірмейтін, мемлекеттік баж салығы белгіленбеген өзге де қызметтерді көрсету.
3. Ақылы қызметтердің көрсетілгені үшін ақша аумақтық әділет органдары беретін, қатаң есепке алынатын құжаттар бойынша қабылданып, олардың арнайы шотына аударылады.
Ақылы қызмет көрсетулерге ақы төлеу қолма-қол ақша төлеу түрінде, сондай-ақ аудару жолымен де жүргізіледі.
Ақының алынғаны туралы нотариаттық жолмен куәландырылған құжатқа белгі соғылады.
4. Ақылы қызметтердің көрсетілгені үшін алынған ақшалар нотариустар Кеңесінің шешімінен соң әділет басқармасы бастығының бекітуімен мына мөлшерде бөлінеді:
- мемлекеттік нотариат кеңселері қызметкерлерінің материалдық көтермелеу қорына - 30%;
- нотариат органдарының өндірістік даму қорына - 30%;
- аумақтық әділет органының орталықтандырылған қорына - 20%;
- әлеуметтік даму қорына - 20%.

"Об утверждении Положения "О порядке аккумулирования и расходования денег, поступающих от платных услуг технического характера, оказываемых государственными нотариусами"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан N 58 от 21 мая 1998 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.06.1998 г. N 520. Утратил силу - приказом Министра юстиции РК от 4 ноября 2004 года N 325 (V043191)
В целях соблюдения финансовой дисциплины при аккумулировании, использовании и распределении денег, поступающих от платных услуг технического характера, оказываемых государственными нотариусами, приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение "О порядке аккумулирования и расходования денег, поступающих от платных услуг технического характера, оказываемых государственными нотариусами".
2. Признать утратившим силу Приказ Министра от 13 мая 1997 года N 260/24  V970320_   "Об утверждении Положения "О порядке распределения денежных средств, получаемых за оказание платных услуг работниками государственных нотариальных контор", с изменениями и дополнениями, внесенными Приказами от 11 июня 1997 года N 384, от 6 октября 1997 года N 92.
Министр
Положение
"О порядке аккумулирования и расходования
денег, поступающих от платных услуг
технического характера, оказываемых
государственными нотариусами"
1. Настоящее Положение определяет порядок аккумулирования и расходования денег, поступающих от платных услуг технического характера, оказываемых государственными нотариусами (далее - "Платные услуги").
2. К платным услугам технического характера относятся:
- дача консультации по вопросам совершения нотариальных действий;
- составление проектов сделок и других документов;
- оказание иных услуг, не входящих в функциональные обязанности нотариуса, за которые не установлено взимание государственной пошлины.
3. Взимание платы за оказание услуг технического характера ведется по документам строгой отчетности, выдаваемым территориальным органом юстиции и перечисляются на их специальный счет.
Оплата за платные услуги может производиться как в наличной так и в безналичной форме расчетов.
О взимаемой плате производится отметка на самом нотариально удостоверенном документе.
4. Деньги, полученные за оказание платных услуг, распределяются решением Совета нотариусов, с последующим его утверждением начальником управления юстиции в следующих размерах:
- в фонд материального поощрения работников государственных нотариальных контор - 30%;
- в фонд производственного развития органов нотариата - 30%;
- в централизованный фонд территориального органа юстиции - 20%;
- в фонд социального развития - 20%.

5. Мемлекеттік нотариат кеңселері қызметкерлерінің материалдық көтермелеу қоры:
-  мемлекеттік нотариустарға едәуір жоғары біліктілігі үшін, қосымша қызметтерді атқарғаны немесе жұмыста болмаған қызметкердің міндетін атқарғаны үшін лауазымдық кесімді айлықтарына қосымша ақы төлеуге;
- жұмысқа жақсы жетістіктерге жеткені, құқықтық насихатқа, әдістемелік жұмысқа, аумақтық әділет органының және нотариустар Кеңесінің тапсырмаларын орындауға белсене қатысқаны, нотариустар кеңесінің жұмысына және мемлекеттік нотариустың тікелей міндетіне кірмейтін басқа да жұмыстарға қатысқаны үшін сыйлық төлеуге жұмсалады.
6. Материалдық көтермелеу Қорының қаражатын төлеу қаражатты толық бөлу мақсатымен нотариустар Кеңесінің шешімімен жүзеге асырылады.
7. Айлық жұмыстың қорытындылары бойынша лауазымдық қызметке сыйлық пен қосымша ақы төлеу аумақтық әділет органының соңынан бекітуімен нотариустар Кеңесінің шешімімен жүргізіледі.
8. Қосымша ақының мөлшерін азайту, қосымша ақыдан, сыйлықтан айыру немесе төмендету аумақтық әділет органының соңынан бекітуімен нотариустар Кеңесінің шешімімен жүргізіледі.
Қосымша ақының мөлшерін азайту немесе айыру, сонымен қатар сыйлықтан айыру үшін мыналар негіздеме болып табылады:
- нотариустың жұмысына берілген дәлелді шағымның болуы;
- тәртіптік жазаның болуы;
- жұмыс жоспарының, аумақтық әділет органының, нотариустар Кеңесінің тапсырмаларының орындалмауы;
- құжаттарды рәсімдеу сапасының төмендігі;
- есеп беруді дер кезінде орындамауы;
- басқа шарттарды орындамауы;
- есеп беруде жалған мәліметтердің ұсынылуы.
9. Нотариаттың өндірістік даму қорының қаражаты нотариустар Кеңесінің соңынан аумақтық әділет басқармасының бастығы бекіткен шешімі бойынша қатаң түрде өзінің арнаулы мақсатына сәйкес төмендегілерге бөлінеді:
- мемлекеттік нотариат кеңселерінің ғимараттарын сатып алу, салу, қайта жаңғырту және жөндеу жөніндегі шығындарды қаржыландыруға;
- нотариат кеңселерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жабдықтарды, техникалық құралдар мен басқа да материалдық құндылықтарды сатып алуға;
- заңдық, әдістемелік және басқа да әдебиеттерді сатып алуға, мұрағаттар ісін ұйымдастыруға, нотариустардың оқуын өткізуге;
- нотариаттың басқа өндірістік мұқтаждарын қаржыландыруға.
10. Аумақтық әділет органының орталықтандырылған қорының ақшалай қаражатын бөлу мен жұмсаудың тәртібі әділет басқармасы бастығының бұйрығымен белгіленеді.
11. Әлеуметтік даму Қорының қаражаты нотариустар Кеңесінің шешімімен бөлінеді, оны соңынан аумақтық әділет органының бастығы бекітеді.
Жоғарыда аталған Қордың қаражаты:
- жыл сайынғы демалысқа қоса екі айлық лауазымдық жалақы мөлшерінде денсаулық жақсартуға жәрдемақы төлеу;
- нотариат кеңселерінің техникалық қызметкерлеріне ай сайын материалдық көмек төлеуге.
Сонымен қатар, мемлекеттік нотариустар мемлекеттік қызметкерлер болып тағайындалғанға дейін жоғарыда аталған қордан ақша мыналарға бөлінеді:
- кәмелетке толмаған балалардың демалысы үшін жолдамалар сатып алуға, бірақ әр балаға 10 000 теңгеден аспайтын мөлшерде;
- балалардың мектепке дейінгі мекемелеріне, балалардың мектептегі тамағына ақы төлеуге;
- мәдени-ағарту және дене тәрбиесі шараларын өткізуге, әлеуметтік дамудың басқа да мақсаттарына жұмсалады.
Мемлекеттік нотариустар мемлекеттік қызметкерлер мәртебесін алғаннан кейін бұл қаражаттар бюджетке міндетті төлемге аудару үшін пайдаланылады.

5. Фонд материального поощрения работников государственных нотариальных контор расходуется:
- на доплату к должностным окладам государственных нотариусов за более высокую квалификацию, совмещение должностей или выполнение обязанностей отсутствующего работника;
- на премирование за наилучшие достижения в работе, активное участие в правовой пропаганде, методической работе, выполнение поручений территориального органа юстиции и Совета нотариусов, участие в работе Совета нотариусов и другую работу, не входящую в непосредственные обязанности государственного нотариуса.
6. Выплата средств Фонда материального поощрения производится решением Совета нотариусов, исходя из принципа полного распределения средств.
7. Премии и доплаты к должностным окладам по итогам работы за месяц начисляются решением Совета нотариусов с последующим его утверждением начальником территориального органа юстиции.
8. Уменьшение размера доплат, снижение или лишение доплаты или премии производится решением Совета нотариусов с последующим утверждением начальником территориального органа юстиции.
Основанием для уменьшения размера доплаты, или лишения доплаты, а также лишения премии являются:
- наличие обоснованных жалоб на работу нотариуса;
- наличие дисциплинарного взыскания;
- невыполнение плана работы, заданий территориального органа юстиции, Совета нотариусов;
- низкое качество оформления документов;
- несвоевременное представление отчета;
- невыполнение других условий;
- предоставление недостоверных сведений в отчете.
9. Средства Фонда производственного развития нотариата распределяются строго по целевому назначению решением Совета нотариусов с последующим его утверждением начальником территориального управления юстиции на:
- финансирование затрат пр приобретению, строительству, реконструкции и ремонту зданий государственных нотариальных контор;
- приобретение оборудования, технических средств и других материальных ценностей, обеспечивающих функционирование нотариальных контор;
- приобретение юридической и другой литературы, организацию архивного дела, проведение учебы нотариусов;
- финансирование других производственных нужд нотариата.
10. Порядок и назначение расходования денег централизованного фонда юстиции определяется приказом начальника управления юстиции.
11. Средства Фонда социального развития распределяются решением Совета нотариусов с последующим его утверждением начальником территориального органа юстиции.
Средства Фонда расходуются на:
- выплату к ежегодному оплачиваемому отпуску пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов;
- выплату ежемесячной материальной помощи техническим работникам нотариальных контор.
До назначения государственных нотариусов государственными служащими деньги, расходуемые из указанного фонда, выделяются также на:
- приобретение путевок для отдыха несовершеннолетних детей, но не свыше 10000 тенге на каждого ребенка;
- оплату за детские дошкольные учреждения, питание детей в школе;
- проведение культурно-просветительских и спортивно-оздоровительных мероприятий, на другие цели социального развития.
После получения государственными нотариусами статуса государственных служащих эти средства используются для перечисления обязательных платежей в бюджет.

12. Жылдық қорытынды бойынша әлеуметтік даму Қорының қалдығы нотариустар Кеңесінің шешімі бойынша толықтай бөлінеді, шешімді аумақтық әділет органының бастығы бекітеді.
13. Жыл аяқталғаннан кейін аумақтық әділет органы жылдық есеппен бірге мына үлгі бойынша ақылы қызметтердің ақысының қорлар бойынша жұмсалғаны туралы есеп тапсырады:
__________________________________________________________________
Материалдық көтермелеу қоры
__________________________________________________________________
түсті                     |            жұмсалды
__________________________________________________________________
|  сыйлыққа  | қосымша ақыға
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өндірістік даму қоры
__________________________________________________________________
түсті                     |            жұмсалды
__________________________________________________________________
Сомасы                   |сатылып   | қай нотариаттық
|алынды    | кеңсе үшін
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Әлеуметтік даму қоры
__________________________________________________________________
түсті                  |            жұмсалды
__________________________________________________________________
Сомасы                 | әлеуметтік жұмсау| кімге қандай
| түрінің атауы    | мақсатта
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Әділет басқармасының орталықтандырылған қоры
__________________________________________________________________
түсті   |  сомаға сатып алынды | сыйлық, жәрдемақы, материалдық
|                      | көмек ретінде төленді
__________________________________________________________________
14. Қорлардың қаражатының өз мақсатына жұмсалуына аумақтық
әділет органының басшысы мен нотариустар Кеңесінің Төрағасы жауап
береді.

12. По итогам года остаток средств Фонда социального развития распределяется полностью решением Совета нотариусов с утверждением его начальником территориального органа юстиции.
13. По окончании года территориальным органом юстиции одновременно с годовым отчетом представляется отчет о расходовании денег, полученных за оказание платных услуг с разбивкой по фондам по следующей схеме:
___________________________________________________________________________
Фонд материального поощрения
___________________________________________________________________________
поступило                !            израсходовано
____________________________________!______________________________________
!   на премии          ! на доплаты
____________________________________!______________________!_______________
Фонд производственного развития
___________________________________________________________________________
поступило                !            израсходовано
____________________________________!______________________________________
Суммы                       !   приобретено ! для какой нот.конторы
____________________________________!_______________!______________________
___________________________________________________________________________
Фонд социального развития
___________________________________________________________________________
поступило    !      израсходовано             ! кому на какую цель
________________!________________________________!_________________________
суммы        !     наименование вида          !
!  социального расходования      !
________________!________________________________!_________________________
___________________________________________________________________________
Централизованный фонд управления юстиции
___________________________________________________________________________
поступило    !   приобретено на  сумму   ! выплачено в качестве премий,
!                           ! пособий, материальной помощи
________________!___________________________!______________________________
14. Ответственность за целевое использование средств фондов несут руководитель территориального органа юстиции и Председатель Совета нотариусов.