"Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу мен төлеудің тәртібі туралы" N 40 ~V950073 Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің бұйрығымен бекітілген 1998 жылғы 10 шілдедегі N 62. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 23 шілде N 543 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
34. "Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу мен төлеудiң
тәртiбi туралы" N 40 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту
туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1998
жылғы 10 шiлдедегi N 62
V980543_
бұйрығы.
-----------------------------------------------------
ІІ тарауда:
7-тармақтағы "4-тарауда" деген сөз "ІІІ және IV тараулармен" деген
сөздермен ауыстырылсын.
ІІІ тарауда:
16-тармақта:
а) тармақшаға қосымша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғада бір үйден (пәтерлер немесе өзге де тұрған үйлер) артық үйі болған жағдайда, жеке тұлғаның тіркелген орны оның тұрғылықты жері болып табылады."
IV тарауда:
18-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Салық заңдарымен реттелетін шығыстар белгіленген нормалар шегінде шегеріліп тасталады."
24-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Салық төлеушіні таратқан немесе қайта ұйымдастырған жағдайда амортизацияға бөлінген қаржы салық жылындағы қызмет кезеңіне түзетіледі."
26-тармақтың бірінші абзацындағы "инфляция деңгейінің шеңберінде" деген сөздер алынып тасталсын;
27-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Инфляция деңгейінен тыс топтың негізгі құрал-жабдықтарын қайта бағалау сомасы жылдық жиынтық табысқа енгізіледі."
30-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Үш жылдық кезең өткенге дейін жабдықтарды сату кезінде жүргізілген шегеріс есепті кезеңдегі шегерістерді кеміту есебінен өтеледі."
34-тармақта "3" деген сан "4" деген санмен ауыстырылсын;
35-тармақтың б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) бюджетке және бюджеттен тыс мемлекеттік қорларға енгізілуге тиістілерінен өзге, айыппұлдар мен өсімдерді қоса алғанда төленген айыпақылар."
V тарауда:
45 тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

Изменения и дополнения к Инструкции N 40 ~V950073 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц"
Утверждено приказом Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.07.1998 г. N 543. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 10 июля 1998 года N 62 "Об утверждении изменений и дополнений
к Инструкциям Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан N 33..., N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога
с физических лиц"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В главе II:
в пункте 7 слова "в главе 4" заменить словами "главами III и IV".
В главе III:
в пункте 16:
примечание к подпункту а) дополнить абзацем следующего содержания:
"При наличии у физического лица более одного дома (квартиры или иного
жилого помещения), местом постоянного жительства физического лица является
место прописки.".
В главе IV:
пункт 18 дополнить абзацем следующего содержания:
"Расходы, регламентируемые налоговым законодательством, вычитаются в
пределах установленных норм.";
пункт 24 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае ликвидации или реорганизации налогоплательщика отчисления
на амортизацию корректируются на период деятельности в налоговом году.";
в первом абзаце пункта 26 слова "в пределах уровня инфляции"
исключить;
пункт 27 дополнить абзацем следующего содержания:
"Сумма переоценки основных средств группы сверх уровня инфляции
включается в совокупный годовой доход.";
пункт 30 дополнить абзацем следующего содержания:
"При реализации оборудования до истечения трехлетнего периода,
произведенный вычет компенсируется за счет уменьшения вычетов в отчетном
периоде.";
в пункте 34 цифру "3" заменить цифрой "4";
подпункт б) пункта 35 изложить в следующей редакции:
"б) уплаченные неустойки, включая штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению в бюджет и государственные внебюджетные фонды.".
В главе V:
пятый абзац пункта 45 изложить в следующей редакции:

"N 10 қосымшада 1997 жылдың 1 қаңтарынан іске қосылған кестемен, 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылып келген ставка бойынша жеке тұлғалардан табыс салығын есептеп алудың мысалы келтірілген."
46-тармақ "бұл салықтың төлем көздерінен ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 46в-тармағымен толықтырылсын:
"46в. Қатысушы (акционер) заңды тұлғаға қатысу үлесін алып қойған немесе сатқан жағдайда, инфляцияға сай түзетуді ескере отырып, алып қою және сату кезіндегі қатысу үлесінің құны мен қатысушының (акционердің) жарна ретінде жарғылық капиталға енгізген меншікті мүлкінің құны
арасындағы айырма ретінде анықталатын құн өсімінің тек 15 процент ставкасы
бойынша ғана төлем көзіне салық салынуға тиіс."
VI тарауда:
48-тармақтың б) тармақшасындағы үшінші-бесінші абзацтар мынадай
редакцияда жазылсын:
"Мысал. Табыстың салық салынбайтын сомасы бір жыл бұрын 480 есе айлық
есептік көрсеткіш мөлшерінде мынадай тәсілмен айқындалады (1998 жылдың
мысалында):
1) 480:12 ай = айына 40 айлық есептік көрсеткіш (АЕК);
2) қаңтар, ақпан, наурыз АЕК=630 теңге; 3х630х40=75600 теңге;
3) сәуір, мамыр, маусым АЕК=640 теңге; 3х640х40=76800 теңге;
4) шілде, тамыз, қыркүйек АЕК=650 теңге; 3х640х40=78000 теңге;
5) қазан, қараша, желтоқсан АЕК=660 теңге; 3х650х40=79200 теңге;
6) 75600т.+76800т.+78000т.+79200т.=309600 теңге.
480 есе айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі салық салынбайтын табыс
309600 теңгеге тең.
240 есе айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі салық салынбайтын табыс
154800 теңгеге тең."
49-тармақтың л) тармақшасы алынып тасталсын;
50-тармақтың бірінші абзацындағы "қайырымдылық" деген сөзден кейін "және білім беретін" деген сөздермен толықтырылсын.
VII тарауда:
57-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл тәртіп Қазақстан Республикасының резиденттері сыртқы сауда келісім-шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін импорттық тауарларға ақы төленген жағдайда қолданылмайды."
VIII тарауда:
61-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға есептеу әдісі бойынша салық салу мақсатында жиынтық жылдық табыс пен шегерімдерді айқындайды.
Ескерту. Есептеу әдісі - кірістер мен шегерімдер төлеген уақытына қарамастан, мүлікті сату және есепке алу мақсатында жұмыстарды орындаған, қызмет көрсеткен, жөнелткен сәттен бастап есепке алынатын салық есебінің әдісі."
63-тармақта:
бірінші абзацтағы "тауар-материалдық қорлардың қалдықтарын" деген сөздер "тауар-материалдық қорларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Инфляция деңгейі шегіндегі жете бағалау сомасы салық салынатын табысқа енгізілмейді. Тауар-материалдық қорлар құнын салық төлеушінің есепті жыл ішінде инфляция индексінен асып түсетін мөлшерде ұлғайтуы салық төлеушінің жиынтық жылдық табысын ұлғайтуына жатқызылады."
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В приложении 10 приведен пример исчисления подоходного налога с физических лиц по схеме, введенной в действие с 1 января 1997 г., по ставкам, действовавшим до 1 января 1998 г.";
пункт 46 дополнить словами "при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты";
дополнить пунктом 46в следующего содержания:
"46в. При изъятии или реализации доли участия в юридическом лице участником (акционером), налогообложению у источника выплаты по ставке 15 процентов подлежит только прирост стоимости, определяемый как разница между стоимостью доли участия на момент изъятия или реализации и
стоимостью собственного имущества участника (акционера), внесенного в
качестве взноса в уставный капитал с учетом корректировки на инфляцию.".
В главе VI:
в подпункте б) пункта 48 третий-пятый абзацы изложить в следующей
редакции:
"Пример. Сумма необлагаемого дохода за год в размере 480-кратного
месячного расчетного показателя определяется следующим образом (на примере
1998 года):
1) 480:12 мес. = 40 месячных расчетных показателей (МРП) в месяц;
2) январь, февраль, март МРП = 630 тенге; 3 х 630 х 40 = 75600 тенге;
3) апрель, май, июнь МРП = 640 тенге; 3 х 640 х 40 = 76800 тенге;
4) июль, август, сентябрь МРП = 650 тенге; 3 х 650 х 40 = 78000 тенге;
5) октябрь, ноябрь, декабрь МРП = 660 тенге; 3 х 660 х 40 = 79200
тенге;
6) 75600 т. + 76800 т. + 78000 т.+ 79200 т.= 309600 тенге.
Необлагаемый доход в размере 480-кратного месячного расчетного
показателя равен 309600 тенге.
Необлагаемый доход в размере 240-кратного месячного расчетного
показателя равен 154800 тенге.";
подпункт л) пункта 49 исключить;
в первом абзаце пункта 50 после слова "благотворительной" дополнить
словами "и образовательной".
В главе VII:
пункт 57 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данный порядок не применяется в случаях оплаты резидентами Республики Казахстан импортных товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан по внешнеторговым контрактам.".
В главе VIII:
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"Физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, определяет совокупный годовой доход и вычеты в целях налогообложения по методу начислений.
Примечание. Метод начислений - это метод налогового учета, согласно которому доходы и вычеты учитываются с момента выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки с целью реализации и оприходования имущества, независимо от времени оплаты.";
в пункте 63:
в первом абзаце слова "остатки товарно-материальных запасов" заменить словами "товарно-материальные запасы";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Сумма дооценки в пределах уровня инфляции не включается в налогооблагаемый доход. Увеличение стоимости товарно-материальных запасов налогоплательщиком в течение отчетного года, превышающее индекс инфляции, относится на увеличение совокупного годового дохода налогоплательщика.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:

"65. Активтерді өтемсіз негізде беру және (немесе) төмендетілген құны бойынша сату кезінде беруші (сатушы) тұлға активтерінің құны - салық салу мақсатында айқындалатын өзіндік құн негізге алынып, ал алушы тұлға активтерінің құны - берілетін (сатылатын) активтердің кіріске алынған
бағалау құны бойынша белгіленеді.
Экспорттық операциялар бойынша төмендетілген құнымен активтерді сату
кезіндегі салық салу мақсатында айқындалған, сатылған активтердің
сатылатын бағасы мен өзіндік құны арасындағы айырма сатушы тұлғаның табысы
болып табылады.";
66-тармақта:
б) тармақша "және бюджеттен тыс мемлекеттік қорлар" деген сөздермен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы д) тармақшасымен толықтырылсын:
"д) кәсіпкерлік қызметке байланыссыз шығыстар.".
IX тарауда:
68-тармақта:
"алып тастау" деген сөз "ұстау" деген сөзбен ауыстырылсын;
а) тармақшада:
бірінші абзацтағы "және басқа да төлемдерден" деген сөздер "жеке адамдарға" деген сөздер "кәсіпкерлік қызметтің субъектісі ретінде тіркелген жеке тұлғаларға жасалған төлемдерді қоспағанда", деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Ескерту. Кәсіпкерлік қызметтің субъектісі ретінде тіркелген жеке тұлғаларға төленетін төлемдер табыс төленетін қызметтің түріне жататын құжатты (куәлік немесе патент) көрсеткен жағдайда, төлем көздерінен табыс салығы салынбайды.
Мұнда кәсіпкерлік іс-әрекеттің субъектісі ретінде тіркелген жеке тұлғаға кіріс төлеген салық төлеуші төленген сома туралы кірісті алған жеке тұлға тіркелген орын бойынша салық органына жазбаша хабарлайды.";
екінші-бесінші абзацтар тиісінше үшінші-алтыншы абзацтар болып есептелсін;
үшінші абзацтағы "ескерту" деген сөз алынып тасталсын;
алтыншы абзацтағы "немесе барлық төлемдер" деген сөздер "Барлық төлемдер туралы (жеке тұлғаларға негізгі жұмыс орны бойынша төленетін төлемдерден және зейнетақы төлемдерінен басқасы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы е) тармақшасымен толықтырылсын:
"е) жеке тұлға резидент - заңды тұлғадағы қатысу үлесін сатудан түскен табысты төлейтін.".
70-тармақта:
а) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерден жалақы төлеуге қаражат алған кезде салық бюджетке осы қаражаттардың алынуымен бір мезгілде, басқа жағдайларда - төлем жасалған ай біткен соң 5 банк күні ішінде аударылсын.
Заңды тұлға болып саналмайтын ұйымдар мен өзге де жұмыс берушілер еңбекке ақы төлеуге арналған қолма-қол ақша қаражаттарын банктен іс жүзінде алатын күннен кешікпей, не қызметкерлердің аманаттары бойынша оларға тиесілі сомаларды аталған ұйымдардың банктегі шоттарынан аударылатын күннен кешікпеу, есептелген және жеке тұлғалардан ұсталған салық сомасын бюджетке аударуға міндетті.
Заңды тұлғалар болып саналмайтын, банктерде шоттары жоқ, сондай-ақ еңбекке ақы төлеу сомасын өнімдерді (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен пайдадан төлейтін ұйымдар мен өзге де жұмыс берушілер есептелген салықтың сомасын бюджетке төлем жүргізілген ай біткен соң 5 банк күні ішінде аударады.
Төлемнің: аванстық төлем, заттай төлем немесе әлдеқандай нысандағы төлем түрлеріне қарамастан, салықтың бюджетке аударылуы барлық жағдайларда жүргізілуге тиісті.
Егер еңбекке ақы төлеу айына бірнеше рет жүргізілсе немесе жеке тұлғаларға бір жолғы төлемдер жасалса, салықтың сомасы мұнда да осы сомалардың алынуымен бір мезгілде аударылуы тиіс.
Егер заңды тұлға болып табылмайтын ұйымдардың және өзге де жұмыс берушілердің толық көлемінде еңбекке ақы төлеуге және ұсталған табыс салығын аударуға қажетті ақшалай қаражаты жеткіліксіз болса, онда табыс салығы бюджетке еңбекке ақы төлеу қаражатының жеке тұлғаларға төленген мөлшерінің үлестік сомасымен аударылады.
Филиалдар мен басқа да ерекшеленген бөлімшелер үшін салықты бюджетке аударуды аталған филиалдар мен басқа да ерекшеленген бөлімшелердің тұрған орындары бойынша басшы ұйымдар белгіленген тәртіппен еңбекке ақы төлеу қаражаттарын аударумен бір мезгілде жүзеге асырады."
в) тармақшасында "салық қызметі" және "салық жылы" деген сөздерден кейін "алушы жеке тұлғаның тіркеу орны бойынша" және "(жеке тұлғаларға негізгі жұмыс орны бойынша төленетін төлемдерден және зейнетақы төлемдерінен басқасы)" деген сөздермен толықтырылсын.
71-тармақта:
б) тармақшасы мынадай мазмұнда жазылсын:
"б) тұрғын үй салуды және осындай құрылыс үшін құрылыс материалдарын ірі көлемде сатып алуды қоспағанда, салық жылында 500 айлық есептік көрсеткіштен астам сомаға құрылыс салған немесе ірі көлемде сатып алу жасағандар.
Ескерту. Құны 500 еселеген айлық есептік көрсеткіштен жоғары мәміленің көлемін айқындаған кезде, мәміле жасаған күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің мөлшері ескерілуі керек. Салық төлеушілердің бұл санаты декларация тапсырған кезде бұрын төлем көздерінен салынған табыстарды көрсетеді, бірақ табыс салығын есептеу кезінде жиынтық жылдық табыстан алынып тасталады.
Мысал. Жеке тұлға шілдеде (370000:640)=578 АЕК құрайтын құны 370000 теңге (АЕК - 640 теңге) жиһаз сатып алды.
Белгіленген шек 500 МЕК асып түсті, тиісінше жеке тұлға салық органына декларация тапсыруы керек;";
е) тармақшасында:
"салық қызметінің органына" деген сөздерден кейін "табыс туралы декларацияны және" деген сөздермен толықтырылсын;
"осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы ж)-и) тармақшаларымен толықтырылсын:
"ж) мемлекеттік лауазымда тұрған тұлғалар, жыл сайын өзінің өкілеттіктерін орындау кезеңінде, сондай-ақ лайықсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылғандар, босатылған соң үш жылдың ішінде;
з) осы тармақтың ж) тармақшасында көрсетілген тұлғаның ері (зайыбы);
и) Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін бейрезиденттер."

"65. При передаче активов на безвозмездной основе и (или) реализации по заниженной стоимости стоимость активов передающего (реализующего) лица определяется, исходя из себестоимости, определяемой в целях налогообложения, а стоимость активов получающего лица - по оприходованной оценочной стоимости передаваемых (реализуемых) активов.
При реализации активов по заниженной стоимости по экспортным операциям разница между ценой реализации и себестоимостью реализованных активов, определяемой в целях налогообложения, является доходом реализующего лица.";
в пункте 66:
подпункт б) дополнить словами "и государственные внебюджетные фонды";
дополнить подпунктом д) следующего содержания:
"д) расходы, не связанные с предпринимательской деятельностью.".
В главе IХ:
в пункте 68:
слово "Исчисление" заменить словом "Удержание";
в подпункте а): в первом абзаце после слов "и других выплат" слова "физическим лицам" заменить словами "за исключением выплат физическим лицам, зарегистрированным в качестве субъектов предпринимательской деятельности,";
дополнить абзацами вторым, третьим следующего содержания:
"Примечание. Выплаты физическим лицам, зарегистрированным в качестве субъектов предпринимательской деятельности, не облагаются подоходным налогом у источника выплаты при предъявлении документа (свидетельства или патента) на вид деятельности, по которому выплачивается доход. При этом, налогоплательщик, выплативший доход физическому лицу, зарегистрированному в качестве субъекта предпринимательской деятельности, сообщает письменно о выплаченных суммах в налоговый орган по месту регистрации физического лица, получившего доход.";
абзацы второй-пятый считать соответственно четвертым-седьмым;
в абзаце четвертом слово "Примечание" исключить;
в абзаце седьмом слова "Обо всех выплатах" заменить словами "О всех выплатах (кроме выплат, выплачиваемых по основному месту работы физическим лицам и пенсионных выплат)";
дополнить подпунктом е) следующего содержания:
"е) физическим лицам доходов от реализации доли участия в юридическом лице - резиденте.";
в пункте 70:
в подпункт а) изложить в следующей редакции:
"а) при получении средств на выплату заработной платы в банках и других организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, перечислять налог в бюджет одновременно с получением этих средств, в других случаях - в течение 5 банковских дней после окончания месяца, в котором была произведена выплата.
Организации и иные работодатели, не являющиеся юридическими лицами, обязаны перечислять в бюджет суммы исчисленного и удержанного с физических лиц налога не позднее дня фактического получения в банке наличных денежных средств на оплату труда либо не позднее дня перечисления со счетов указанных организацией в банке по поручениям работников причитающихся им сумм.
Организации и иные работодатели, не являющиеся юридическими лицами, не имеющие счетов в банках, а также выплачивающие суммы на оплату труда из выручки от реализации продукции (работ, услуг), перечисляют исчисленные суммы налога в бюджет в течение 5 банковских дней после окончания месяца, в котором была произведена выплата.
Перечисление налога в бюджет должно производиться во всех случаях, независимо от вида платежа: авансовых платежей, натуральной оплаты или в какой-либо другой форме.
В случае, если оплата труда производится несколько раз в месяц или производятся разовые выплаты физическим лицам, суммы налога также должны быть перечислены одновременно с получением этих средств.
Если у организаций и иных работодателей, не являющимися юридическими лицами, недостаточно денежных средств, необходимых для оплаты труда в полном объеме и перечисления в бюджет удержанного подоходного налога, то подоходный налог перечисляется в бюджет в сумме, пропорциональной размеру выплачиваемых физическим лицам средств на оплату труда.
За филиалы и другие обособленные подразделения перечисление налога в бюджет осуществляют их головные организации по месту нахождения указанных филиалов и других обособленных подразделений одновременно с перечислением средств на оплату труда в установленном порядке.";
в подпункте в) после слов "налоговой службы" и "налоговый год" дополнить словами "по месту регистрации физических лиц - получателя" и "(кроме выплат, выплачиваемых по основному месту работы физическим лицам и пенсионных выплат)";
в пункте 71:
подпункт б) изложить в следующей редакции:
"б) совершившими в налоговом году строительство или крупное приобретение на сумму свыше 500 месячных расчетных показателей, за исключением строительства жилища и крупных приобретений строительных материалов для такого строительства.
Примечание. При определении объема сделок со стоимостью свыше 500- кратного месячного расчетного показателя следует исходить из размера месячного расчетного показателя, действовавшего на день свершения сделки. Данная категория налогоплательщиков при подаче декларации доходы, ранее обложенные у источника выплаты, указывает, но исключает из совокупного дохода при исчислении подоходного налога.
Пример. Физическое лицо приобрело в июле (МРП - 640 тенге) мебель стоимостью 370000 тенге, которая составляет (370000 : 640) = 578 МРП. Установленный предел 500 МРП превышен, следовательно физическое лицо должно подать декларацию в налоговый орган;";
в подпункте е):
после слов "в органы налоговой службы" дополнить словами "декларацию о доходах и";
дополнить словами "согласно приложению 13 к настоящей Инструкции";
дополнить подпунктами ж)-и) следующего содержания:
"ж) лица, занимающие государственную должность, ежегодно в период выполнения своих полномочий, а также лица, уволенные с государственной службы по отрицательным мотивам, в течение трех лет после увольнения;
з) супруг (супруга) лица, указанного в подпункте ж) настоящего пункта;
и) нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.";

мынадай мазмұндағы 71а және 71б тармақтарымен толықтырылсын:
"71а. Мемлекеттік лауазымға, не мемлекеттік немесе соған теңестірілген міндеттерге кандидат болып табылатын тұлғалар тұрған орны бойынша салық органына мыналарды тапсырады:
а) кірістері туралы декларацияны;
б) салық алынатын объект болып табылатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары орналасқан мүлік туралы декларацияны, аталған мүліктің бағаланған құны мен орналасқан жерін көрсете отырып;
в) мынадай мәліметтерді:
банктік мекемелердегі салымдар туралы және бағалы қағаздар туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары орналасқандарын қоса, банктік мекемені көрсете отырып, сондай-ақ аталған тұлғалар жеке немесе басқа тұлғалармен бірлесіп басқаруға құқықты қаржылық қаражаттар туралы;
заңды тұлғалардың акционер немесе құрылтайшы (қатысушы) ретіндегі өзінің тікелей немесе ортақтас қатысуы туралы, шартты капиталға қатысуының үлесін және аталған ұйымдардың банктік және өзге де деректемелерін көрсете отырып;
трасттар туралы және олар тіркелген мемлекеттер туралы, егер тұлға немесе оның ері (зайыбы) осы трасттардың бенефициары болып саналса;
тұлғамен айлық есеп айырысу көрсеткішінің мың есе мөлшерінен асып түсетін көлемде, тұлғаға немесе күйеуіне (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржылық құралдарды ұстау және уақытша сақтау жөнінде шартты қатынастары, келісімдері және міндеттемелері бар басқа ұйымдардың атаулары мен деректемелері туралы.
71б. Мемлекеттік міндеттерді орындауға өкілеттік берілген тұлғалардың, сондай-ақ аталған тұлға білмейтін соған теңестірілген тұлғалардың шотына түскен ақшалай қаражаттар, сонымен бірге егер заңдарда өзгеше қаралмаған болса, тұлға тиісті міндеттерді орындамайтын ұйымдардан, сондай-ақ жеке тұлғалардан ақша, қызмет және өзге де тұрғыда ол өзінің мемлекеттік немесе соған теңестірілген міндеттерді орындағаны үшін қабылдаған кез келген сыйақы олар анықталған соң екі апталық мерзімнен кешіктірмей тиісті салық органына бұл қаражаттардың түсу жағдаяттары туралы түсініктеме бере отырып, республикалық бюджетке аударуға жатады.";
72-тармақтың алтыншы абзацындағы "бір жылдан" деген сөздер "үш айдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
73-тармақта:
төртінші абзацтағы "тиісті кезеңдерге салық салу мақсаты үшін қаржылық нәтижелер бойынша" деген сөздер "кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың табыс салығын есептеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екінші абзацта "немесе басқа да жағдайлар" деген сөздер алынып тасталсын;
74-тармақтағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
77-тармақтың г) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г) егер салық төлеуші Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын тараппен немесе салықтық жеңілдіктерді пайдаланатын ұйыммен өзінің коммерциялық немесе қаржы операцияларында тәуелсіз кәсіпорындар арасында қолданылғаннан өзгеше баға қолданса, онда салық салу мақсатында салық қызметі салық төлеушінің табысын пайда болған баға айырмасына түзетеді. Мұндай операцияларды жүргізу кезінде салық қызметі бұл операцияларды олардың шынайы болмысын анықтау және айыпақы өндіріп алу мақсатында басқаша бағалай алады."
80-тармақтағы мысал мынадай редакцияда жазылсын:
"Мысал. Жеке тұлғаларға табыстар (2000,0 мың теңге) төленген күні (1997 ж. 10 қаңтар) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жылдық қайта қаржыландыру ставкасы - 55% қолданған еді, 1997 жылдың 10 сәуірінен - 45% болды. 1997 жылдың 10 қаңтарында жеке тұлғалардың табысынан ұсталған табыс салығы (100,0 мың теңге) 1997 жылғы 10 мамырда бюджетке аударылды. Өсімді есептеу үшін мерзімі өткен әр күн үшін өсімнің проценті анықталады - 0,23 (55х1,5:365), 1997 жылдың 11 қаңтарынан бастап 9 сәуірді қоса алғанда өсім 20010 теңге (0,23х87күнх100,0) сомасында өсім есептеледі. 1997 жылдың 10 сәуірінен 10 мамырды қоса алғанда өсімді есептеу үшін мерзімі өткен әр күн үшін 0,19(45х1,5х365) процент қолданылады және өсім сомасы
5700(0,19х30х100,0) теңгені құрайды. 1997 жылдың 10 қаңтарынан бастап 1997
жылдың 10 мамырын қоса алғандағы аралықта барлығы 100,0 мың теңге өсім
есептеледі, өсімнің жалпы сомасы 25710 теңгені (20010+5700) құрайды."
81-тармақтың г) тармақшасында "сомасынан" деген сөзден кейін
"енгізілген" деген сөзбен толықтырылсын.

Дополнить пунктами 71а и 71б следующего содержания:
"71а. Лица, являющиеся кандидатами на государственную должность, либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, представляют в налоговый орган по месту жительства:
а) декларацию о доходах;
б) декларацию об имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества;
в) сведения о:
вкладах в банковских учреждениях и о ценных бумагах, в том числе за пределами территории Республики Казахстан, с указанием банковского учреждения, а также о финансовых средствах, которыми данные лица вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц с указанием доли участия в уставном капитале и полных банковских и иных реквизитов указанных организаций;
трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
названиях и реквизитах других организаций, у которых с лицом имеются договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе и устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу или супругу (супруге) в размере, превышающем тысячекратный размер месячного расчетного показателя.".
71б. Денежные средства, поступившие на счет лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, или лиц, приравненных к ним без ведома указанного лица, а также средства, принятые им за исполнение своих государственных или приравненных к ним функций любого вознаграждения в виде денег, услуг и иных формах от организаций, в которых лицо не выполняет соответствующих функций, а также физических лиц, если иное не предусмотрено законодательством, подлежат не более чем в двухнедельный срок после их обнаружения перечислению в республиканский бюджет с представлением объяснения в соответствующий налоговый орган об обстоятельствах поступления таких средств.";
в абзаце шестом пункта 72 слова "одного года" заменить словами "трех месяцев";
в пункте 73:
в четвертом абзаце слова "по финансовому результату для целей налогообложения за соответствующие периоды" заменить словами "исчисления подоходного налога с физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью";
в абзаце 12 слова "или другие условия " исключить;
в пункте 74 второе предложение исключить;
подпункт г) пункта 77 изложить в следующей редакции:
"г) если налогоплательщик применяет в своих коммерческих или финансовых операциях со стороной, которая является нерезидентом Республики Казахстан или организацией, пользующейся налоговыми льготами, цены, отличающиеся от применяемых между независимыми предприятиями, то в целях налогообложения налоговая служба корректирует доход налогоплательщика на возникшую разницу в ценах. При проведении таких операций налоговая служба может переквалифицировать эти операции с целью определения реальной их сущности и наложения взысканий;";
в пункте 80 пример изложить в следующей редакции:
"Пример. На день выплаты доходов (2000,0 тыс.тенге) физическим лицам (10 января 1997 г.) действовала годовая ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан - 55%, с 10 апреля 1997 г. -45%. Удержанный 10 января 1997 г. подоходный налог (100,0 тыс. тенге) с доходов физических лиц перечислен в бюджет 10 мая 1997 г. Для начисления пени определяется процент пени за один день просрочки - 0,23 (55 х 1,5 : 365 дней), начисляется пеня с 11 января по 9 апреля 1997 г. в сумме 20010 тенге (0,23 х 87 дней х 100,0). С 10 апреля по 10 мая 1997 г. для расчета пени применяется процент за один день просрочки 0,19 (45 х 1,5 : 365) и сумма пени составит 5700 тенге (0,19 х 30 х 100,0). Всего начисляется пеня на сумму 100,0 тыс.тенге за период с 10.01.1997 года по 10.05.1997 года, общая сумма пени составляет 25710 тенге (20010 + 5700).";
в подпункте г) пункта 81 после слов "над суммой" дополнить словом "внесенных".