Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 26.06.95 ж. N 37 ~V950077 "Қосарланған құн салығын есептеудің және төлеудің тәртібі туралы" Нұсқаулығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН 1998 жылғы 10 шілдеде N 62. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 23 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 546. Мемлекеттік тіркеу туралы қорытынды бұзылды - ҚР Әділет министрлігінің 5.11.1998 ж. N 3-3-11/18-556 хатымен. Мемлекеттік тіркеу қайтадан қалпына келтірілді - ҚР Әділет министрлігінің 1.11.1999 ж. N 3-2-8-24/128-г-1 хатымен. (хаттан үзіндіні төменнен қараңыз) Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
34. "Қосарланған құн салығын есептеудiң және төлеудiң тәртiбi туралы"
N 37 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1998 жылғы 10
шiлдедегi N 62
V980546_
бұйрығы.
-----------------------------------------------------
Извлечение из письма
Министерства юстиции РК
от 1.11.99г. N 3-2-24/128-г-1
РҚАО-ның ескертуі: Хаттың қазақша аудармасы болмағандықтан
орысша мәтінде беріліп отыр.
"... Министерством юстиции Республики Казахстан восстановлена
государственная регистрация от 23 июля 1998 года N 546 приказа Налогового
комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N
62 "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 37 "О порядке
исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость".
В этой связи, Министерство юстиции отзывает следующие письма:
от 5 ноября 1998 года N 3-3-11/18-556..."
----------------------------------------------------------------------
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қосылған құн салығын төлеушілер заңды және жеке тұлғалар,
сондай-ақ қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды және
қызметтерді жүзеге асыру жөнінде айналысы бар, тұрақты мекеме арқылы
іс-әрекетін жүзеге асыратын резидент еместер болып табылады.
Заңды тұлғалар мыналар:
а) толық серіктестік;
б) коммандиттік серіктестік;
в) жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
г) қосымша жауапкершілікті серіктестік;
д) акционерлік қоғамдар;
е) еншілес және тәуелді шаруашылық серіктестігі;
- өнеркәсіптік кооперативтер;
- мемлекеттік кәсіпорындар, бірлестіктер мен ұйымдар;
- коммерциялық емес ұйымдар;
- шетелдік кәсіпорын немесе бірлескен кәсіпорын нысанында құрылған
шетел қатысатын кәсіпорын.
Тұрақты мекемесі арқылы Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері белгіленген тәртіппен қосылған құн салығын төлеушілер болып табылады.
Заңды тұлға болып Қазақстан Республикасының азаматтары, басқа мемлекеттердің азаматтары, сондай-ақ азаматтығы жоқ тұлғалар.";
9а-тармағында:
алғашқы абзацтағы мына мазмұндағы мәтін алынып тасталсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік әрекетпен шұғылданатын және оны тұрақты мекемесі арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері жалпы белгіленген тәртіппен қосылған құн салығын төлеушілер болып табылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан ~V950077 "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость" от 26.06.95 года N 37
Утверждено Приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции РК 23 июля 1998г. N 546. Отменено Заключение о государственной регистрации приказа Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62 ~V980546 - письмом Министерства юстиции РК от 5.11.1998г. N 3-3-11/18-556 (извлечение из письма см. ниже). Восстановлена государственная регистрация от 23.07.1998г. N 546 - письмо Министерства юстиции РК от 1.11.99г. N 3-2-8-24/128-г-1 (извлечение из текста письма см.ниже). Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 10 июля 1998 года N 62 "Об утверждении изменений и дополнений
к Инструкциям Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан N 33..., N 37 "О порядке исчисления и уплаты налога на
добавленную стоимость"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Извлечение из письма
Министерства юстиции РК
от 5.11.98г. N 3-3-11/18-556
"... отменяем заключение о государственной регистрации Приказа
Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан N 62 от
10.07.98г., зарегистрированного в Министерстве юстиции 23 июля 1998 г. за
N 546, в части внесения изменений и дополнений в Инструкцию о порядке
исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, утвержденную приказом
Главной налоговой инпекции Министерства финансов Республики Казахстан от
26 июня 1995 года N 37..."
----------------------------------------------------------------------
Извлечение из письма
Министерства юстиции РК
от 1.11.99г. N 3-2-24/128-г-1
"... Министерством юстиции Республики Казахстан восстановлена
государственная регистрация от 23 июля 1998 года N 546 приказа Налогового
комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N
62 "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 37 "О порядке
исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость".
В этой связи, Министерство юстиции отзывает следующие письма:
от 5 ноября 1998 года N 3-3-11/18-556..."
----------------------------------------------------------------------
О внесении изменений и дополнений в
Инструкцию Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
V950077_
"О порядке исчисления и уплаты налога на
добавленную стоимость" от 26.06.95 года N 37
Пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Плательщиками налога на добавленную стоимость являются
юридические и физические лица, а также нерезиденты, осуществляющие
деятельность через постоянное учреждение, имеющее обороты по реализации
товаров, работ или услуг, облагаемые налогом на добавленную стоимость, а
также осуществляющие импорт товаров.
Юридическими лицами являются:
- хозяйственные товарищества, созданные в форме:
а) полного товарищества;
б) коммандитного товарищества;
в) товарищества с ограниченной ответственностью;
г) товарищества с дополнительной ответственностью;
д) акционерного общества;
е) дочернего и зависимого хозяйственного товарищества;
- производственные кооперативы;
- государственные предприятия, объединения и организации;
- некоммерческие организации;
- предприятия с иностранным участием, созданные в форме иностранного
предприятия или совместного предприятия.
Филиалы и представительства иностранных юридических лиц, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан через постоянное учреждение, являются плательщиками налога на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.
Физическими лицами являются граждане Республики Казахстан, граждане других государств, а также лица без гражданства.";
в пункте 9а:
в первом абзаце исключить текст следующего содержания:
"Филиалы и представительства иностранных юридических лиц, занимающиеся предпринимательской деятельностью на территории Республики Казахстан и осуществляющие ее через постоянное учреждение, являются плательщиками налога на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Қосылған құн салығын төлеу жөніндегі міндеттеменің мүліктік кепілдігі бойынша:
а) кепілдік берушіде - кепілдік мүлкін алып алу (заем қаражаттарын өтеу мерзімінің бітуіне байланысты тапсырып беру) сәтінде пайда болады.
Бұл орайда кепілдік беруші кепілдік ұстаушыға осы нұсқаудың 48тармағында белгіленген тәртіппен салық шот-фактурасын жазып беруге міндетті. Аталған мүлік бойынша салық салынатын айналыстың мөлшері осы нұсқаулықтың 17-тармағына сәйкес айқындалады.
б) кепілдік ұстаушыда - салық берушіден алынған кепілдік мүлкін өткізу сәтінде.
Бұл орайда кепілдік ұстаушы осы нұсқаулықтың XVI бөлімінде айқындалған тәртіппен салық беруші тапсырған салық шот-фактурасы бойынша қосылған құн салығының сомасын төлемдердің есебіне (кемітуге) жатқызуға құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"Тәркіленген тауар өткізілген кезде осы тауарды өткізуші қосылған құн салығын төлеуші болып табылады.";
16-тармақта:
екінші абзацтағы "қосылған құн салығын ескере отырып" деген сөздерден кейін "(жаңа келісімдер жасалғанға дейін)" деген сөздермен толықтырылсын;
соңғы абзацтағы "1997 жылдың 1 қаңтарынан кейін" деген сөздер "1997 жылдың 1 қаңтарынан 1998 жылдың 17 шілдесіне дейінгі кезеңде" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақта мынадай екінші, үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Сатып алу бағасы салық салу мақсатында тауардың сатып алу құнын, сондай-ақ оларды сатып алуға және өткізуге байланысты шығыстардың құнын қамтиды.
Өткізілген дайын өнімдердің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің іс жүзінде жинақталған шығындары дайын өнімдерді сатып алуға, өндіруге және өткізуге байланысты шығындарды қамтиды. Сатып алуға байланысты шығындар салық төлеуші сатып алған материалдардың (шикізат пен материалдардың, сатып алынған жартылай фабрикаттар мен құраушы бұйымдардың, қаңқалар мен тетіктердің, отынның, запас бөлшектердің және т.б.), тауарлардың, салық төлеушілердің кәсіпкерлік әрекеті үшін басқа ұйымдар орындаған жұмыстардың және көрсеткен қызметтердің өзіндік құнын қамтиды.
Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шегерімге жатқызылатын салықтар мен бюджетке төленетін өзге де төлемдердің сомасы салық салынатын кірісті анықтаған кезде қосылған құн салығын есептегенде салық салынатын айналыстан шығарып тастауға жатпайды.";
18-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Барабар емес алмасу кезінде салық салу мақсаты үшін салық салынатын айналыс тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) ең жоғары құны негізінде айқындалады, бірақ оның мөлшері жөнелтілген тауарлардың іс жүзінде жинақталған шығындарынан кем болмауға тиіс.

"12. По залоговому имуществу обязательства по уплате налога на добавленную стоимость возникают:
а) у залогодателя - в момент изъятия (передачи залогодержателю по истечении срока погашения заемных средств) залогового имущества.
При этом, залогодатель обязан выписать залогодержателю налоговый счет-фактуру в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции. Размер облагаемого оборота по данном имуществу определяется в соответствии с пунктом 17 настоящей Инструкции;
б) у залогодержателя - в момент реализации залогового имущества, изъятого у залогодателя.
При этом, залогодержатель имеет право отнести в зачет (уменьшение) платежей сумму налога на добавленную стоимость, по выставленному залогодателем налоговому счету-фактуре в порядке, определенном разделом XVI настоящей Инструкции.";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. При реализации конфискованного товара плательщиком налога на добавленную стоимость является лицо, реализующее этот товар.";
в пункте 16:
во втором абзаце после слов "с учетом налога на добавленную стоимость" дополнить словами "(до заключения новых соглашений)";
в последнем абзаце слова "после 1 января 1997 года" заменить словами "в период с 1 января 1997 года по 17 июля 1998 года включительно";
пункт 17 дополнить абзацем вторым, третьим и четвертым следующего содержания:
"Цена приобретения в целях налогообложения включает в себя покупную стоимость товаров, а также стоимость расходов, связанных с их приобретением и реализацией.
Фактически сложившиеся затраты реализованной готовой продукции, выполненных работ, оказанных услуг включают в себя расходы, связанные с приобретением, производством и реализацией готовой продукции (работ, услуг). Расходы, связанные с приобретением, включают в себя стоимость приобретенных налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями для предпринимательской деятельности налогоплательщика.
Суммы налогов и иных платежей в бюджет, относимые в соответствии с действующим законодательством на вычеты при определении налогооблагаемого дохода, не подлежат исключению из облагаемого оборота при исчислении налога на добавленную стоимость.";
пункт 18 дополнить абзацами вторым, третьим, четвертым и пятым следующего содержания:
"При неэквивалентном обмене для целей налогообложения облагаемый оборот определяется на основе стоимости товаров (работ, услуг), имеющих наибольшую суммарную цену реализации, но при этом его размер не должен быть ниже фактически сложившихся затрат отгруженных товаров.

Мәселен А кәсіпорыны Б кәсіпорынына құны 5000 теңгелік Б кәсіпорнынан алынған тауардың орнына құны 3000 теңгелік тауар жөнелткен. Салық салу мақсаты үшін салық салынатын айналысқа мыналар енгізіледі:
- А кәсіпорнында - Б кәсіпорынынан алынған тауарлардың құны бойынша жөнелтілген тауарлардың құны, яғни 5000 теңге;
- Б кәсіпорынында - А кәсіпорынына жөнелтілген тауарлардың құны, яғни 5000 теңге.";
23-тармақта:
алғашқы абзац ", ал акцизделетін тауарлар бойынша - айналыстың акциздер ескерілген құны" деген сөздермен толықтырылсын;
26-тармақ мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Кепілдік бағасы бар, көп айналысты ыдыс жөніндегі қосылған құн салығының сомасын оны сатушыға өткізу кезінде жасаушы ұйымдар төлейді.
Кепілдік бағасы бар көп айналысты ыдысты, оның ішінде әйнек ыдысты өз өнімдері үшін пайдаланатын ұйымдарда, егер алушыға жіберілетін дайын өнім ыдысының құны оны сатып алу құнына тең болса, ыдыстың құны салық салынатын айналысқа енгізілмейді. Мұнда өз өнімін өткізуге арналған ыдысты пайдаланатын сатып алушыда ыдысты жасаушы берерменге төлеген қосылған құн салығы есептемеге жатқызылмайды.
Өнімді жөнелту кезінде ыдыстың құны өзгерген (ұлғайған немесе кеміген) жағдайда ыдыстың құны салық салынатын айналысқа қосылмайды және жалпы белгіленген тәртіппен қосылған құн салығы салынады.
Бір рет пайдаланылатын ыдыстарға (қораптарға, полиэтилен қапшықтар мен басқа да орағыш заттарға) жалпы белгіленген тәртіппен құн салығы салынады.";
27-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер сатып алу-сату шартында берілген тауарлар үшін төлеу мерзімін қысқартқаны үшін шегерім көзделген жағдайда, берілген тауар үшін төлемді алу сәтінде салық салынатын айналыс кеміту жағына қарай үйлестіріледі. Бұл орайда, бір мезгілде, сатып алушыға бұрын төленген салық шот-фактурасына қосымша үйлестірілген салық шот-фактурасы жазып берілуге тиіс, соның негізінде соңғысында есептемеге жатқызылған салықтың сомасы үйлестіріледі. Үйлестірілген салық шот-фактурасы бұрынғы нөмірімен беріледі және бұрын жазылған салық шот-фактурасының уақытымен белгіленеді. Үйлестірілген салық шот-фактурасының уақытымен белгіленеді. Үйлестірілген салық шот-фактурасы
"с" белгісі бар нөмірмен жазылады және бұрын жазылған салық шот-фактураның
уақытымен көрсетіледі.";
31-тармақта:
2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"сейф операцияларын, инкассацияларды, банкноттар, монеталар мен
құндылықтар жіберуді, сондай-ақ бағалы қағаздарды сақтау жөніндегі
қызметтерді қоспағандағы қаржылық қызметтер.
Қаржылық қызметтер деп мыналар түсіндіріледі:
а) банк операциялары;
б) бағалы қағаздармен операциялар;
в) сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі операциялар;
г) чектерді, вексельдерді, депозиттік сертификаттарды айналысқа
салуға байланысты операциялар;
д) лизинг (қаржылық жалға алу);
е) зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметтер;
Банктік қызметтерге мыналар жатады:
а) заңды тұлғалардың депозиттерін қабылдау;
б) жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау;
в) банктердің және банктік емес қаржылық мекемелердің
корреспонденттік
шоттарын, сондай-ақ банктердің металл шоттарын ашу және жүргізу;
г) кассалық операциялар: банкноттар мен монеталарды қабылдау, қайта
есептеу, ұсақтау, алмасу, құндақтау және сақтау;
д) аудару операциялары: заңды жеке тұлғалардың ақша қаражаттары
жөніндегі тапсырмаларын орындау;
е) есептеу операциялары: вексельдерді және заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың өзге де борышты міндеттемелерін есептеу (дисконт);
ж) қарыз операциялары: ақшалай түрде несиелер беру;
з) инвестицияланатын қаражаттарды иеленушілердің немесе таратушылардың тапсырмасы бойынша күрделі салымдарды қаржыландыру;
и) сенімгерлік (траст) операциялары: сенім берушінің мүдделері үшін және тапсырмасы бойынша ақшалай қаражаттарды басқару;
к) клиринг операциялары: төлемдерді жинау, салыстыру, сорттау және растау, сондай-ақ олардың өзара есептемесін жүргізу және клирингке қатысушылардың таза позицияларын айқындау;
н) инкассоға қабылдау, акцепт, өтем құжаттарын төлеу және растау;
о) төлем карточкаларын шығару;
п) шетелдік валютамен алмасу операцияларын ұйымдастыру.";
4) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада көрсетілмеген және коммерциялық емес ұйымдар көрсететін қызметтерге, оның ішінде заңгерлік қызметтерге жалпы белгіленген тәртіппен қосылған құн салығы салынады.";
5) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"нотариалдық кеңселердің қызмет көрсету кезінде мемлекеттік баж алынбайтын қызметтеріне жалпы белгіленген тәртіппен қосылған құн салығы салынады.";
14)-тармақшадағы "мектеп оқу құралдары" деген сөздердің алдында "балалар әдебиетінің" деген сөздермен толықтырылсын;

Пример: Предприятие А отгрузило предприятию Б товар стоимостью 3000 тенге в обмен на полученный от предприятия Б товар стоимостью 5000 тенге. Для целей налогообложения в облагаемый оборот включается:
- у предприятия А - стоимость отгруженных товаров по стоимости полученных товаров от предприятия Б, т.е. 5000 тенге;
- у предприятия Б - стоимость отгруженных предприятию А товаров, т.е 5000 тенге.";
в пункте 23:
первый абзац дополнить словами ", а по подакцизным товарам - стоимость обработки с учетом акцизов";
пункт 26 дополнить текстом следующего содержания:
"Суммы налога на добавленную стоимость по многооборотной таре уплачиваются организациями-изготовителями при ее реализации покупателям.
У организаций, использующих для своей продукции многооборотную тару, в том числе стеклопосуду, стоимость тары не включается в облагаемый оборот, если стоимость тары, отпускаемой покупателю готовой продукции, является залоговой ценой, которая равна стоимости ее приобретения. При этом, у покупателя, использующего многооборотную тару для реализации своей продукции, имеющую залоговые цены, налог на добавленную стоимость, уплаченный (подлежащий уплате) поставщику - изготовителю тары в зачет не относится.
В случае изменения (увеличения или уменьшения) стоимости тары при отгрузке продукции стоимость тары включается в облагаемый оборот и облагается налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.
Тара одноразового использования (коробки, полиэтиленовые пакеты и другие упаковочные материалы) облагается налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.";
пункт 27 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"В случае, если договором купли-продажи при расчетах за поставленные товары предусматривается скидка за сокращение срока оплаты, то в момент получения оплаты за поставленный товар облагаемый оборот корректируется в сторону уменьшения. При этом, одновременно, дополнительно к ранее выставленному налоговому счету-фактуре покупателю должен быть выписан скорректированный налоговый счет-фактура, на основании которого у
последнего корректируется сумма налога, отнесенная в зачет.
Скорректированный налоговый счет-фактура выписывается под тем же номером с
обозначением "с" и датируется числом, ранее выписанного налогового
счета-фактуры.";
в пункте 31:
подпункт 2 изложить в следующей редакции:
"2) финансовые услуги, за исключением сейфовых операций, инкассации,
пересылки банкнот, монет и ценностей, а также услуг по хранению ценных
бумаг.
Под финансовыми услугами понимаются:
а) банковские операции;
б) операции с ценными бумагами;
в) операции по страхованию и перестрахованию;
г) операции, связанные с обращением чеков, векселей, депозитных
сертификатов;
д) лизинг (финансовая аренда);
е) услуги по управлению пенсионными активами.
К банковским операциям относятся:
а) прием депозитов юридических лиц;
б) прием депозитов физических лиц;
в) открытие и ведение корреспондентских счетов банков и небанковских
финансовых учреждений, а также металлических счетов банков;
г) кассовые операции: прием, пересчет, размен, обмен, упаковка и
хранение банкнот и монет;
д) переводные операции: выполнение поручений юридических и физических
лиц по переводу денежных средств;
е) учетные операции: учет (дисконт) векселей и иных долговых
обязательств юридических и физических лиц;
ж) ссудные операции: предоставление кредитов в денежной форме;
з) финансирование капитальных вложений по поручению владельцев или
распорядителей инвестируемых средств;
и) доверительные (трастовые операции): управление денежными
средствами в интересах и по поручению доверителя;
к) клиринговые операции: сбор, сверка, сортировка и подтверждение
платежей, а также проведение их взаимозачета и определение чистых позиций
участников клиринга;
л) ломбардные операции: предоставление краткосрочных кредитов под
залог депонируемых легкореализуемых ценных бумаг и движимого имущества;
м) эмиссия чеков;
н) прием на инкассо, акцепт, оплата и подтверждение платежных
документов;
о) выпуск платежных карточек;
п) организация обменных операций с иностранной валютой";
подпункт 4) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Работы и услуги, не указанные в настоящем подпункте и оказываемые некоммерческими организациями, в том числе юридические услуги, облагаются налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.";
подпункт 5) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Услуги нотариальных контор, при оказании которых не взимается государственная пошлина, подлежат обложению налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.";
в подпункте 14) после слов "школьных учебных пособий" дополнить словами "детской литературы,";

мынадай мазмұндағы 16) және 17)-тармақшалармен толықтырылсын:
"16) газет және журнал өнімдерін өндіру және өткізу жөніндегі айналыстары.
Жарнама жөніндегі қызметтерге, сондай-ақ газет және жарнама өнімдерін шығаратын ұйымдар көрсететін басқа да қызметтерге жалпы белгіленген тәртіппен қосылған құн салығы салынады.
17) дәрілік заттарды, дәрілік-қосалқы заттарды, оның ішінде дәріхананың ішінде жасалатындарын қоса; протездік-ортопедтік бұйымдарды; диагностикаға, жұқпалы аурулардың алдын алуға және емдеуге арналған медициналық иммунды-биологиялық құралдарды жасауға арналған материалдарды";
31а-тармағында:
6) және 7)-тармақшаларындағы "тауарлар" деген сөзден кейін "акцизделетіндерін қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10)-тармақшамен толықтырылсын:
"дәрілік заттарды, дәрілік-қосалқы заттарды, оның ішінде дәріхананың ішінде жасалатындарын қоса, протездік-ортопедтік бұйымдарды; диагностикаға, жұқпалы аурулардың алдын алуға және емдеуге арналған медициналық иммундыбиологиялық құралдарды жасауға арналған материалдарды импорттау";
32-тармақта:
екінші абзац мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"тапсырылатын активтерді, олардың жинақталатын көздерін және (немесе) оларға байланысты міндеттемелерді көрсете отырып.";
33-тармақ мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Қазіргі кезде Қазақстан Республикасы мен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы жекелеген мемлекеттердің арасында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) экспорттаған кезде жанама салықтарды алудың қағидаттары туралы үкіметаралық келісімдер жасалған, соларға сәйкес бір мемлекеттің аумағынан басқа мемлекеттің аумағына тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспортына нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынады.
Жұмыстар мен қызметтерге қатысты құн салығының нөлдік ставкасы олар іске асырылған орынға қарай қолданылады. Жұмыстар мен қызметтердің іске асырылған орны деп берермен өзінің кәсіпорнын құрған немесе осы қызметтерді көрсететін немесе жұмыстарды орындайтын тұрақты өкілдігі бар орын есептеледі.
Бұдан басқа, іске асыру орны болып мыналар танылады:
- жылжымайтын мүлік орналасқан орын, егер жұмыстар (қызметтер) осы мүлікпен тікелей байланысты болса. Мұндай жұмыстарға құрылыс-монтаж, жаңғырту жұмыстары, көгалдандыру жөніндегі жұмыстар және с.с. жатады.
- жұмыстардың (қызметтердің) іс жүзінде жүзеге асырылған орны, егер олар жылжымалы мүлікпен байланысты болса;
- қызметтердің іс жүзінде жүзеге асырылған орны, егер олар мәдениет, өнер, білім беру және с.с. салаларда көрсетілсе.
Жоғарыда аталған барлық жағдайларда жұмыстар мен қызметтерді іске асыру жөніндегі айналыстарға, егер олар мемлекеттің аумағында жүзеге асырылса, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынады;
- қызметті сатып алушының экономикалық әрекетінің орны, егер бұл қызметтерді сатып алушының (тұтынушының);
- қызметтердің іс жүзінде жүзеге асырылған орны, егер олар мәдениет, өнер, білім беру және с.с. салаларда көрсетілсе;
Жоғарыда аталған барлық жағдайларда жұмыстар мен қызметтерді іске асыру жөніндегі айналыстарға, егер олар мемлекеттің аумағында жүзеге асырылса, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынады,
- қызметті сатып алушының экономикалық әрекетінің орны, егер бұл қызметтерді сатып алушының (тұтынушының) тұрған жері - бір мемлекеттің аумағында, ал сатушы - басқа аумақта болса.
Аталған ереже, өзінің экономикалық әрекетін, жұмыстардың, қызметтердің экспортына нөлдік ставка бойынша салық салу көзделген, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) экспорты және импорты кезінде жанама салықтарды алудың қағидаттары туралы келісім жасалған ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің аумағында жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы мен ТМД-ға қатысушы басқа мемлекеттердің аумағында экономикалық және басқа әрекеттерді жүзеге асырмайтын шетелдік сатып алушыға көрсетілетін жұмыстар мен қызметтерге қатысты қолданылады.
Егер қызметтерді сатып алушы (тұтынушы) бірден артық экономикалық әрекет орнына ие болса, оны іске асыратын орын болып осындай жұмыстар соған байланысты пайдаланылатын орын есептеледі.
Жұмыстардың (қызметтердің) орындалған орнын растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
- әрекетін ТМД-ға қатысушы мемлекеттің аумағында жүзеге асыратын, онымен арада жұмыстардың, қызметтердің экспортына нөлдік ставка бойынша салық салуды көздейтін, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты мен импорты кезінде жанама салықтарды алудың қағидаттары туралы келісім жасалған шетелдік тұлғамен немесе Қазақстан Республикасының резидентімен жұмыстарды (қызметтерді) орындауға жасалған келісім-шарт;
- аталған тұлғалардың орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерге
ақы төлегенін растайтын төлем құжаттары;
- сатушы немесе сатып алушы (жұмыстарды, қызметтерді) қол қойған
актілер, анықтамалар немесе басқа құжаттар.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 16) и 17) следующего содержания:
"16) обороты по производству и реализации газетной и журнальной продукции
Услуги по рекламе, а также другие услуги, оказываемые организациями, выпускающими газетную и рекламную продукцию, облагаются налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке;
17) лекарственных средств, включая лекарства-субстанции, в том числе внутриаптечного изготовления; протезно-ортопедических изделий; материалов для изготовления медицинских иммунобиологических препаратов для диагностики, профилактики и (или) лечения инфекционных заболеваний";
в пункте 31а:
в подпунктах 6) и 7) после слова "товаров" дополнить словами "за исключением подакцизных";
дополнить пунктом 10) следующего содержания:
"10) импорт лекарственных средств, включая лекарства-субстанции, в том числе внутриаптечного изготовления; протезно-ортопедических изделий; материалов для изготовления медицинских иммунобиологических препаратов для диагностики, профилактики и (или) лечения инфекционных заболеваний";
в пункте 32:
абзац второй дополнить текстом следующего содержания:
"с указанием передаваемых активов, источников их формирования и (или) обязательств по ним.";
пункт 33 дополнить текстом следующего содержания:
"В настоящее время между Республикой Казахстан и отдельными государствами-участниками Содружества Независимых Государств заключены межправительственные соглашения о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг), в соответствии с которыми экспорт работ, услуг с территории одного государства на территорию другого облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. При этом, нулевая ставка в отношении экспорта работ, услуг применяется после вступления в силу указанных соглашений в соответствии с условиями соглашений и Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О порядке заключения исполнения и денонсации международных договоров Республики Казахстан".
Нулевая ставка налога на добавленную стоимость в отношении работ и услуг применяется, исходя из места их реализации. Местом реализации работ и услуг считается место, где поставщик учредил свое предприятие или имеет постоянное представительство, которое оказывает эти услуги или выполняет работы.
Кроме того местом реализации признается:
- место нахождения недвижимого имущества, если работы (услуги) связаны непосредственно с этим имуществом. Это могут быть строительные, строительно-монтажные, ремонтные, реставрационные работы, работы по озеленению и т.п.;
- место фактического осуществления работ (услуг), если они связаны с движимым имуществом;
- место фактического осуществления услуг, если они оказываются в сфере культуры, искусства, образования и т.д.
Во всех перечисленных выше случаях обороты по реализации работ и услуг облагаются налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, если они осуществляются на территории государства;
- место экономической деятельности покупателя услуг, если покупатель (потребитель) этих услуг имеет место нахождения на территории одного государства, а продавец - на территории другого.
Данное положение применяется по отношению к работам и услугам, оказываемым иностранным покупателям, осуществляющим свою экономическую деятельность на территории государства-участника СНГ, с которым заключено соглашение о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг), предусматривающее обложение экспорта работ, услуг по нулевой ставке, и не осуществляющими экономической и другой деятельности на территории Республики Казахстан и других государств-участников СНГ.
В случае, если покупатель - потребитель (услуг) имеет более одного места экономической деятельности, местом их реализации считается место, в связи с которым такие работы (услуги) используются.
Документами, подтверждающими место выполнения работ (услуг) являются:
- контракт на выполнение работ (услуг) с иностранным лицом или резидентом Республики Казахстан, осуществляющими деятельность на территории государства-участника СНГ, с которым заключено соглашение о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг), предусматривающее обложение экспорта работ, услуг по нулевой ставке);
- платежные документы, подтверждающие оплату указанными лицами выполненных работ и оказанных услуг;
- акты, справки или другие документы, подписанные продавцом и покупателем (работ, услуг).";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

"38. Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген
түйіршіктелген қымбат бағалы металдарды - алтын мен платинаны өткізуіне
нөлдік ставкамен салық салынады.";
39-тармақта:
"40-тармақта" деген сөздер "40 және 41а-тармақтарда" деген сөздермен
ауыстырылсын;
41-тармақ ", 41а-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда" деген
сөздермен толықтырылсын.
мынадай мазмұндағы 41а-тармағымен толықтырылсын:
41а. Тірі салмағындағы мал мен құсты, сондай-ақ азық-түлік тауарларын өткізу және импортқа шығару жөніндегі айналыстарға осы Нұсқаулықтың 5 және 6-қосымшаларына сәйкес келтірілген тізбеге бойынша 10 проценттік ставкамен салық салынады.;"
43-тармақта:
алғашқы абзацтағы "салық төлеуші қосып есептеу әдісін қолданған кезде" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Патент негізінде жұмыс істейтін тұлғалардан сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығы есептемеге тек осы Нұсқаулықтың 47 тармағына сәйкес орындалған салық шот-фактурасы түпнұсқасының негізінде ғана жатқызылады.
Кәсіпкерлік әрекетпен шұғылданатын және декларация беру арқылы жұмыс істейтін жеке тұлғалардан сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша, мұндай берерменге төленген (төленуге тиісті) қосылған құн салығы осындай тұлғалардың белгіленген тәртіппен жазып берген салық шот-фактурасының, сондай-ақ ол берген, 1997 жылғы 24 наурыздағы N 9-3-2-3/1847 фискальдық жады бар бақылау-касса аппараттарын қолдану жөніндегі Ережеге сәйкес ресімделген фискальдық чектің негізінде есептемеге жатқызылады.";
45-тармақта "салық төлеуші қосып есептеу әдісін қолданған кезде" деген сөздер алынып тасталсын;
46а-тармағы алынып тасталсын;
47-тармақ мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Патент негізінде жеңілдетілген режимде жұмыс істейтін заңды және (немесе) жеке тұлғалар патентте көрсетілген мөлшер мен сомада қосылған құн салығын төлеуші болып табылады және патенттің құнында көрсетілген соманың шегінде ғана салық шот-фактурасын жазып беруге тиісті.
Заңды және (немесе) жеке тұлға патент беру жөніндегі өтінішіне осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасында келтірілген нысан бойынша орындалған салық шот- фактурасын қоса береді. Бұл орайда мәлімдемеде ұсынылып отырған салық шот-фактурасы бланкісінің саны міндетті түрде көрсетіледі.
Салық органы заңды және (немесе) жеке тұлғаға патент берген кезде онымен бірге салық шот-фактурасын да береді. Салық шот-фактурасы өзара желімделген, нөмірленген және патент берген салық органының мөрімен, сондай-ақ оның басшысының немесе басшының орынбасарының қолымен расталған болуы керек. Салық органында әрбір салық шот-фактурасында оның сол жағында патентті сатып алу кезінде заңды және (немесе) жеке тұлға бюджетке төлеген қосылған құн салығының сомасы, ал оң жағында - салық төлеушінің СТТН-і және патенттің сериясы мен нөмірі қойылады. Салық шот-фактурасының сол жақ бөлігі (түбіршегі) - сатушыда қалдырылады, ал оң жақ бөлігі - сатып алушыға беріледі.
Салық органының мөрімен расталған, заңды және жеке тұлғаға берілген салық шот-фактурасының саны патенттерді беру есебінің Кітабында міндетті түрде тіркелуге тиіс, онда сондай-ақ патенттің құнына кіретін қосылған құн салығының сомасы да көрсетіледі.
Заңды және жеке тұлға салық шот-фактурасын жазып бере отырып, сол жақ бөлігіне сатып алушыға көрсетілген оның тауарларының (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығының сомасын жазады және салық сомасының қалдығын көрсетеді. Сатушының көрсетілген қалдықтың (пайдаланылмаған қосылған құн салығының сомасының) шегінде салық шот-фактурасын жазып беруге құқығы бар.
Барлық салық шот-фактуралары пайдаланылған кезде олардың түбіршектері міндетті түрде оларды берген салық органдарына тапсыруға жатады, мұнда олар салық төлеушінің іс-қағазында сақталады. Тек пайдаланылған салық шот-фактураларының түбіршектері тапсырылған кезде, сондай-ақ пайдаланылмаған қосылған құн салығы сомасының қалдығы болса ғана заңды және (немесе) жеке тұлға, сатып алушылармен салық жөнінде одан әрі есеп айырысуды жүзеге асыру үшін, салық органы бекіткен салық шот-фактурасының іс-парақтарын ала алады.
Мысалы:

"38. Реализация резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов собственного производства - золота и платины - облагается по нулевой ставке.";
в пункте 39:
слово "в пункте 40" заменить словами "в пунктах 40 и 41а";
пункт 41 дополнить словами ", за исключением случаев, указанных в пункте 41а.";
дополнить пунктом 41а следующего содержания:
"41а. По ставке 10 процентов облагаются обороты по реализации и импорту скота и птицы в живом весе, а также продовольственных товаров, согласно перечню, приведенному соответственно в приложениях 5 и 6 к настоящей Инструкции.";
в пункте 43:
в первом абзаце слова "При применении налогоплательщиком метода начисления" исключить;
дополнить текстом следующего содержания:
"По товарам, (работам, услугам), приобретенным у лиц, работающих на основании патента, налог на добавленную стоимость относится в зачет только на основании оригинала налогового счета-фактуры, оформленного в соответствии с пунктом 47 настоящей Инструкции.
По товарам, приобретенным у физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью и работающих на основании представления декларации, суммы налога на добавленную стоимость, уплаченные (подлежащие к уплате) таким поставщикам, относятся в зачет на основании налогового счетафактуры, выписанного такими лицами в установленном порядке, а также выданного ими фискального чека, оформленного в соответствии с "Положением по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью" от 24 марта 1997 года N 9-3-2-3/1847.";
в пункте 45 слова "При применении налогоплательщиком метода начислений" исключить;
пункт 46а исключить;
пункт 47 дополнить текстом следующего содержания:
"Юридические и (или) физические лица, работающие в упрощенном налоговом режиме, на основании патента, являются плательщиками налога на добавленную стоимость в размерах и суммах, указанных в патенте, и должны выписывать налоговые счета-фактуры только в пределах сумм, заложенных в стоимости патента.
К заявлению на выдачу патента юридическое и (или) физическое лицо прилагает пустые бланки налоговых счетов-фактур по форме, приведенной в приложении 3 к настоящей Инструкции. При этом в заявлении должно быть обязательно указано количество прилагаемых бланков налоговых счетов-фактур.
Налоговый орган при выдаче патента юридическому и (или) физическому лицу одновременно выдает налоговые счета-фактуры, которые должны быть склеены между собой, пронумерованы и заверены печатью налогового органа, выдавшего патент, а также подписью его руководителя или заместителя руководителя. В налоговом органе на каждом налоговом счете-фактуре в его левой части проставляется сумма налога на добавленную стоимость, уплачиваемая юридическим и (или) физическим лицом в бюджет при выкупе патента, а в правой - РНН налогоплательщика, серия и номер патента. Левая часть налогового счета-фактуры (корешок) остается у продавца, а правая отдается покупателю.
Количество выданных юридическому и (или) физическому лицу налоговых счетов-фактур, заверенных печатью налогового органа, должно быть обязательно зафиксировано в Книге учета выдачи патентов, в которой также указывается сумма налога на добавленную стоимость, заложенная в стоимости патента.
Юридическое и (или) физическое лицо, выписывая налоговый счет-фактуру, проставляет в левой части счета сумму налога на добавленную стоимость, выставленную покупателю его товаров (работ, услуг), и там же проставляет остаток неиспользованной суммы налога на добавленную стоимость. В пределах указанного остатка (не использованной суммы налога на добавленную стоимость) продавец имеет право выписывать налоговые счета-фактуры.
При использовании всех налоговых счетов-фактур их корешки в обязательном порядке подлежат сдаче в налоговый орган, их выдавший, где они хранятся в деле налогоплательщика. Только при сдаче корешков использованных налоговых счетов-фактур, а также при наличии не использованного остатка суммы налога на добавленную стоимость юридическое и (или) физическое лицо может получить бланки налоговых счетов-фактур, заверенные в налоговом органе, для осуществления дальнейших расчетов по налогу с покупателями.
Пример:

Жеке тұлға кәсіпкерлік әрекетпен шұғылдану үшін патент сатып алды, бұл орайда бюджетке 20000 теңге сомасында қосылған құн салығын төледі. Салық органында алынған салық шот-фактурасы толық пайдаланылды, бірақ 5000 теңге мөлшерінде пайдаланылмаған ҚҚС қалдығы қалды. Салық органына пайдаланылған салық шот-фактураларының түбіршектерін берген жеке тұлға өзіне қосымша салық шот-фактураларын беру жөнінде өтініш жазып, оған шоттардың бос бланкілерін қоса тапсыруына болады. Мұнда әрбір қосымша салық шотфактурасының сол жақ бөлігінде патенттің құнында көзделген ҚҚС сомасының орнына пайдаланылмаған 5000 теңге қосылған құн салығы сомасының қалдығы жазылады.
Патенттің құнын есептеу кезінде ескерілген, және кірістердің заңдарда белгіленген шекті көлеміне жетпеген, кірістің мәлімделген көлемдерін орындауға байланысты қосылған құн салығының сомасында пайдаланылмаған қалдық болмаған жағдайда салық шот-фактурасының қосымша тобын беру туралы салық органына өтініш берген кезде, салық шот-фактурасын беру тек қосымша патент ресімделген және кірістердің қосымша көлемі бойынша белгіленген тәртіппен тиісті салықтар төленген жағдайда ғана жүргізілуі мүмкін.";
Мысалы:
Жеке кәсіпкер кәсіпкерлік іс-әрекетпен шұғылдану үшін 1998 жылға патент сатып алды және патенттің 100000 теңгелік құнын, оның ішінде 16700 теңге ҚҚС төледі. Патент құнының есебі кірістердің 100000 теңге мөлшеріндегі мәлімделген көлемі мен 10 проценттік рентабельділік есебінен жүргізілді. Кірістің патент берілуі мүмкін ең көп көлемі 4000 айлық есеп айырысу көрсеткішін, немесе 2600000 теңгені құрады (1998 жылдың II тоқсанының айлық есеп айырысу көрсеткіші 650 теңгені құрады). Жеке кәсіпкер 16700 теңгеге салық шот-фактурасын жазып берді. Жеке кәсіпкер салық шотфактурасының қосымша түйдегі үшін өтініш берген жағдайда кірістің 1600000 (2600000-100000) теңгеден аспайтын көлемі есебінен қосымша патент ресімделеді; бюджетке төленуге тиісті, қосылған құн салығының шекті сомасы, қалыптасқан рентабельділікті ескергенде 26700 теңгені құрайды. Қосымша салық шот-фактурасын жеке кәсіпкердің бір мезгілде оған қосымша
патент берілуіне қоса мүмкін.
48-тармақта:
алғашқы абзац мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
", оның мынадай міндетті деректемелері болуға тиіс:
- тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берермен мен аларманның аты-
жөні немесе атауы, тіркеу нөмірі;
- жөнелтілген тауарлардың, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген
қызметтердің атаулары;
- салық салынатын айналыстың мөлшері;
- қосылған құн салығының ставкасы;
- аталған салық салынатын айналыс бойынша есептелген, қосылған құн
салығының сомасы;
- салық шот-фактурасы берілген уақыт;
- шот-фактураның рет нөмірі.";
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші абзацтармен
толықтырылсын:
"Салық шот-фактурасының рет нөмірі салық шот-фактураларын тіркеу кітабына сәйкес көрсетіледі, ол міндетті түрде осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасында келтірілген нысан бойынша жүргізіледі.
Салық шот-фактурасы екі данада жазылады. Алғашқы данасы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушыға беріледі, екінші данасы (көшірмесі) берерменде қалады.
Осы тармақта көрсетілген талаптарды бұза отырып ресімделген салық шот-фактурасы қосылған құн салығының сомасын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушының есептемеге жатқызуы үшін негіз бола алмайды.";
үшінші абзац алтыншы абзац болып саналсын;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Сатып алушы жазып берген және берерменнен алынған салық шот-фактурасы олар жазылған және алынған уақыттан бастап толық бес жыл бойында тігілген және нөмірленген қалпында сақталады.";
мынадай мазмұндағы 49-тармақпен толықтырылсын:

Физическим лицом был выкуплен патент на занятие предпринимательской деятельностью и, при этом, уплачен в бюджет налог на добавленную стоимость в сумме 20000 тенге. Полученные в налоговом органе налоговые счета-фактуры были полностью использованы, но при этом остался неиспользованный остаток НДС в размере 5000 тенге. Сдав в налоговый орган корешки использованных счетов-фактур, физическое лицо может подать заявление на выдачу ему дополнительного количества налоговых счетов-фактур, приложив пустые бланки счетов к заявлению. При этом, в левой части каждого дополнительного налогового счета-фактуры вместо суммы НДС, предусмотренной в стоимости патента, проставляется остаток неиспользованной суммы налога на добавленную стоимость - 5000 тенге.
При обращении в налоговый орган о выдаче дополнительного количества налоговых счетов-фактур при отсутствии неиспользованного остатка сумм налога на добавленную стоимость в связи с выполнением заявленных объемов доходов, учтенных при расчете стоимости патента и не достигших предельного объема доходов, установленного законодательством, выдача налоговых счетов-фактур может быть произведена только при условии оформления дополнительного патента и уплаты соответствующих налогов по дополнительному объему доходов в установленном порядке.
Пример:
Частный предприниматель выкупил на 1998 год патент на занятие предпринимательской деятельностью и уплатил стоимость патента 100000 тенге, в том числе НДС - 16700 тенге. Расчет стоимости патента произведен, исходя из заявленного объема доходов в размере 1000000 тенге и рентабельности 10%. Максимальный объем дохода, на который может быть выдан патент составляет 4000 месячных расчетных показателей, или 2600000 тенге (месячный расчетный показатель на II квартал 1998 года составляет 650 тенге). Частный предприниматель выписал налоговые счета-фактуры на 16700 тенге. При обращении частного предпринимателя за дополнительным количеством налоговых счетов-фактур ему оформляется дополнительный патент, исходя из объемов доходов, не превышающих 1600000 тенге (2600000-1000000); предельная сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате в бюджет, с учетом сложившегося уровня рентабельности составит 26700 тенге.
Дополнительные налоговые счета-фактуры могут быть получены частным
предпринимателем одновременно с выдачей ему дополнительного патента.";
в пункт 48:
первый абзац дополнить пунктом следующего содержания:
", который должен включать следующие обязательные реквизиты:
- фамилия, инициалы или наименование и регистрационный номер
поставщика и получателя товаров (работ, услуг);
- наименование отгруженных товаров, выполненных работ или оказанных
услуг;
- размер облагаемого оборота;
- ставка налога на добавленную стоимость;
- сумма налога на добавленную стоимость, причитающегося по названному
облагаемому обороту;
- дата выставления налогового счета-фактуры;
- порядковый номер счета-фактуры.";
дополнить абзацами третьим, четвертым и пятым следующего содержания:
"Порядковый номер налогового счета-фактуры указывается в соответствии с книгой регистрации налоговых счетов-фактур, которая в обязательном порядке ведется по форме, приведенной в приложении 4 к настоящей Инструкции.
Налоговый счет-фактура выписывается в двух экземплярах. Первый экземпляр предъявляется покупателю товаров (работ, услуг). Второй экземпляр (копия) остается у поставщика.
Налоговые счета-фактуры, оформленные с нарушением указанных в
настоящем пункте требований, не являются основанием для отнесения в зачет
сумм налога на добавленную стоимость у покупателя товаров (работ, услуг).";
абзац третий считать абзацем шестым;
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"Налоговые счета-фактуры, выписанные покупателям и полученные от
поставщиков, хранятся в подшитом и пронумерованном виде в течение полных
пяти лет с даты их выписки и получения.";
дополнить пунктом 49 следующего содержания:

"49. Салық шот-фактураларын тіркеу Кітабында мыналар көрсетіледі:
- жазылған салық шот-фактурасының уақыты мен нөмірі, ол осы жазбаның рет нөмірі болып табылады;
- сатып алушының атауы және оның СТТН-і;
тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) беру шартының (келісім-шарттың) нөмірі;
салық салынатын айналыстың қосылған құн салығынсыз құны;
қосылған құн салығының ставкасы.
Егер тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу қосылған құн салығынан босатылған болса - Салық Кодексінің бабына (тармағына, тармақшасына) сілтеме жасала отырып, "босатылған" деген белгі қойылады.
- қосылған құн салығының сомасы;
- ҚҚС ескерілген берілімнің жалпы құны.
Әрбір есепті кезең (ай, тоқсан) үшін Кітапта қорытындылар шығарылады.
Қолмен жүргізілген жағдайда Кітаптың беттері нөмірленген, жіппен
байланған және ұйымның мөрімен бекітілген болуы керек.
Кітап электронды құралдармен жүргізілген жағдайда оның беттері әрбір
есепті кезең үшін басылады, басшының қолымен және ұйымның мөрімен
расталады, нөмірленеді және тігілген күйінде сақталады.
Салық шот-фактураларын тіркеу Кітабы онда соңғы жазба ресімделген
күннен бастап бес жыл бойы сақталады.";
50-тармақ "сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 556-тармағына сәйкес салық
төленетін шикізат бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
54-тармақта:
екінші абзацта:
"тауарлар" деген сөз "шикізатқа және материалдарға" деген сөздермен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"мерзімді ұзартуға рұқсат беру тәртібі осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасында
келтірілген.";
55-тармақта:
"тауарлар" деген сөз "шикізатқа және материалдарға" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"17-тармақпен" деген сөздер "VI бөліммен" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"мұндай тауарларды мақсатсыз пайдаланғаны үшін айыппұл шараларын қолданбастан" деген сөз "оларды мақсатсыз пайдаланғаны үшін белгіленген тәртіппен өсімақы есептей отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 55б-тармағымен толықтырылсын:
"55б. Шикізат өндіретін (спирттің барлық түрлерін қоспағанда) Қазақстан Республикасының резиденттері оны алғашқы өнеркәсіптік өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағында өткізген кезде төмендегідей тәртіппен қосылған құн салығын төлейді:
Шикізатты (спирттің барлық түрлерін қоспағанда) өндіруші алғашқы өнеркәсіптік өңдеу үшін оны өткізуді қосылған құн салығын есептеместен және "ҚҚС есептеме әдісіне сәйкес" деген белгі қойып, салық шот-фактурасын сатып алушыға тапсырады.
Шикізатты алғашқы өңдеу үшін өткізу жүзеге асырылған есепті кезеңдегі қосылған құн салығы жөніндегі декларацияда өндіруші-берермен мұндай шикізаттың құнын жеке жолда көрсетеді және есептемеге жататын қосылған құн салығын есептегенде салық салынатын айналысты қоспайды.
Сатып алушы шикізатты қосылған құн салығынсыз салық шот-фактурасында белгіленген құн бойынша көрсетеді. Өңделген өнімдерді өткізген кезде салық салынатын айналыс олардың құны есебінен, бірақ іс жүзінде жинақталған шығыннан кем емес мөлшерде айқындалады.
Алғашқы өнеркәсіптік өңдеуге арналған шикізат деп, шығарылатын өнімнің негізін қалай отырып, шығарылған өнімнің құрамында болатын, бұрын өнеркәсіптік өңдеуге немесе әлдеқандай өңдеуге ұшырамаған, шикізат тауарлары ұғынылады.
Алғашқы өнеркәсіптік өңдеуге арналған шикізатқа мыналар жатады:
- Қазақстан Республикасының аумағында немесе оның аумақтық суларында өндірілген пайдалы қазбалар;
- өсірілген немесе жиналған өсімдік өнімдері;
- тірі мал, құс, балық;
- өсірілген малдан алынған өнімдер.
Егер шикізатты сатып алушы одан басқа тауар шығарудың шикізаты болып табылатын, "аралық" тауар өндірілген жағдайда, мұндай "аралық тауарға" қосылған құн салығы салынады.
Шикізат делдалдық ұйым арқылы жөнелту жолымен алғашқы өнеркәсіптік өңдеу үшін өткізілген жағдайда, қосылған құн салығын есептеме әдісі бойынша жол берілмейді.
Берермен алғашқы өнеркәсіптік өңдеуге арналған шикізатты өндіруді алғашқы өнеркәсіптік өңдеуге арналған шикізатты беру жөніндегі шарттың (келісім-шарттың), сондай-ақ аталған шикізатты сатып алушы тапсырған мынадай құжаттардың:
- аталған заңды тұлғаның өңдеу кәсіпорыны болып табылатынын растайтын тіркеу санақ карточкасының;
- сатып алынған шикізатты өңдеуге арналған тиісті өнеркәсіптік қуаттар мен техникалық жағдайлардың бар екендігі туралы, бірінші басшы қол қойған және сатып алушының тіркелген орны бойынша салық органы растаған анықтаманың - негізінде жүзеге асырады.
Алғашқы өнеркәсіптік өңдеуге қажетті өндірістік қуаттар мен техникалық қуаттардың бар екендігі туралы анықтама салық органында тіркеледі және түпнұсқасында бес дана етіп толтырылады.
Егер сатып алушы жаңадан құрылған кәсіпорын болып саналған жағдайда, оған анықтама өндірістік қуаттардың енгізілу актісі негізінде беріледі.
Анықтаманың бір данасы оны берген салық органында қалады, екінші данасын аталған салық органы шикізатты беруші тіркелген орын бойынша салық органына жібереді, ал үшінші данасы шикізатты сатып алушы - салық төлеушіде қалады.
Сатып алушы үшінші дананы өзінде қалдырады, ал төртінші және бесінші даналарды шикізатты берерменге тапсырады.
Берермен, шикізат алғашқы өнеркәсіптік өңдеу үшін өткізілген есепті кезең үшін декларация тапсырған кезде, анықтаманың төртінші данасын ҚҚС жөніндегі декларацияға қосып береді, ал бесіншісін өзінде қалдырады.
Тиісті өндірістік қуаттардың бар екендігі туралы анықтама 1 жылға дейін жарамды.
Осы тармақта көзделген ережелер сақталмаған жағдайда, қосылған құн салығы осы Нұсқаулықтың VI бөлімінің ережелеріне сәйкес шикізат өткізілген сәттен бастап айыппұлдар мен өсімпұлдарды қоса есептеледі.";
58-тармақтағы "айдың он үшінші күнінде, айдың жиырма үшінші күнінде, келесі айдың үшінші күнінде" деген сөздер "айдың жиырма бесінші күнінде, келесі айдың бесінші күнінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
62-тармақта:
алғашқы абзац мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"оның ішінде импорт кезінде төленуге тиісті";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Импорт кезіндегі қосылған құн салығын төлеу есебінен аталған асып түсудің тәртібін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілейді";
екінші, үшінші және төртінші абзацтар тиісінше үшінші, төртінші және бесінші абзацтар болып есептелсін;
үшінші абзацтағы "салық салынатын айналыстары бар" деген сөздер "салық салынатын айналыстар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-абзацта:
"айналыстары бар" деген сөздер "салық салынатын айналыстар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қайтарудың тәртібі осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасында келтірілген."
69-тармақтың бірінші абзацындағы "бір жылдың" деген сөздер "үш айдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
71-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"49. В книге регистрации налоговых счетов-фактур указывается:
- дата и номер выписанного налогового счета-фактуры, который также
является порядковым номером записи;
- наименование покупателя и его РНН;
- номер контракта (договора) на поставку товара (работ, услуг);
- стоимость облагаемого оборота без НДС;
- ставка налога на добавленную стоимость.
Если реализация товаров (работ, услуг) освобождена от налога на добавленную стоимость - делается пометка "освобожден" со ссылкой на статью (пункт, подпункт) Налогового Кодекса;
- сумма налога на добавленную стоимость;
- общая стоимость поставки с учетом НДС.
За каждый отчетный период (месяц, квартал) в Книге подводятся итоги.
При ручном ведении Книги ее страницы должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью организации.
При ведении Книги на электронных носителях ее страницы распечатываются за каждый отчетный период, заверяются подписью руководителя и печатью организации, нумеруются и хранятся в подшитом виде.
Книга регистрации налоговых счетов-фактур хранится в течение пяти лет со дня оформления в ней последней записи.";
пункт 50 дополнить словами "а также по сырью, по которому налог уплачивается в соответствии с пунктом 55б настоящей Инструкции";
в пункте 54:
во втором абзаце:
слово "товары" заменить словами "сырье и материалы";
дополнить текстом следующего содержания:
"Порядок предоставления отсрочки приведен в приложении 9 к настоящей Инструкции.";
в пункте 55:
слово "товаров" заменить словами "сырья и материалов";
слова "с пунктом 17" заменить словами "с разделом VI";
слова "без применения штрафных санкций за нецелевое использование таких товаров" заменить словами "с начислением пени в установленном порядке за нецелевое их использование";
дополнить пунктом 55б следующего содержания:
"55б. Резиденты Республики Казахстан, производящие сырье (за исключением всех видов спирта), при реализации его для первичной промышленной переработки на территории Республики Казахстан, уплачивают налог на добавленную стоимость методом зачета в следующем порядке:
производитель сырья (за исключением всех видов спирта) осуществляет его реализацию для первичной промышленной переработки без начисления налога на добавленную стоимость и выставляет покупателю налоговый счет-фактуру с отметкой "Без НДС согласно методу зачета".
В декларации по налогу на добавленную стоимость за отчетный период, в котором произведена реализация сырья для первичной промышленной переработки, производитель-поставщик показывает стоимость такого сырья отдельной строкой и не включает в облагаемый оборот при расчете суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
У покупателя сырье учитывается по стоимости, указанной поставщиком в налоговом счете-фактуре без налога на добавленную стоимость. При реализации продуктов переработки облагаемый оборот определяется, исходя из их стоимости, но не ниже фактически сложившихся затрат.
Под сырьем, предназначенным для первичной промышленной переработки, понимаются сырьевые товары, не подвергавшиеся ранее промышленной переработке или какой-либо обработке, и входящие в состав вырабатываемой продукции, образуя ее основу.
К сырью, предназначенному для первичной промышленной переработки, относятся:
- полезные ископаемые, добытые на территории Республики Казахстан или в ее территориальных водах;
- выращенная или собранная растительная продукция;
- живые животные, птица, рыба;
- продукция, полученная от выращенных животных.
В случае, если покупатель такого сырья производит из него "промежуточный" товар, являющийся сырьем для изготовления других товаров, то реализация такого "промежуточного" товара облагается налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.
Уплата налога на добавленную стоимость по методу зачета не допускается при реализации сырья для первичной промышленной переработки путем его отгрузки через посреднические организации.
Поставщик осуществляет реализацию сырья для первичной промышленной переработки на основании договора (контракта) на поставку сырья для первичной промышленной переработки, а также представленных покупателем указанного сырья следующих документов:
- регистрационной статистической карточки юридического лица, подтверждающей, что данное юридическое лицо является перерабатывающим предприятием;
- справки о наличии соответствующих функционирующих производственных мощностей и технических условий для первичной промышленной переработки приобретаемого сырья, подписанной первым руководителем и заверенной в налоговом органе по месту регистрации покупателя.
Справка о наличии производственных мощностей и технических условий для первичной промышленной переработки сырья регистрируется в налоговом органе и заполняется в оригинале в пяти экземплярах.
В случае, если покупатель сырья является вновь созданным предприятием, то такая справка ему выдается на основании акта ввода производственных мощностей.
Один экземпляр справки остается в налоговом органе, выдавшем такую справку, второй экземпляр указанный налоговый орган направляет в налоговый орган по месту регистрации поставщика сырья, а три экземпляра отдаются налогоплательщику - покупателю сырья.
Покупатель третий экземпляр оставляет себе, а четвертый и пятый экземпляры справки отдает поставщику сырья.
Поставщик при сдаче декларации за отчетный период, в котором произведена реализация сырья для первичной промышленной переработки, четвертый экземпляр справки прилагает к декларации по НДС, а пятый оставляет себе.
Справка о наличии соответствующих производственных мощностей действительна в течение 1 года.
В случае несоблюдения условий, предусмотренных настоящим пунктом, налог на добавленную стоимость исчисляется в соответствии с положениями раздела VI настоящей Инструкции с начислением штрафов и пени с момента реализации сырья.";
в пункте 58 слова "тринадцатого числа месяца, двадцать третьего числа месяца, третьего числа следующего месяца" заменить словами "двадцать пятого числа месяца, пятого числа следующего месяца";
в пункте 62:
первый абзац дополнить текстом следующего содержания:
"в том числе подлежащему уплате при импорте";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Порядок зачета указанного превышения в счет уплаты налога на добавленную стоимость при импорте устанавливается Министерством финансов Республики Казахстан.";
абзацы второй, третий и четвертый считать соответственно абзацами третьим, четвертым и пятым;
в третьем абзаце слова "имеющим обороты, облагаемые" заменить словами "по оборотам, облагаемым";
в пятом абзаце:
слова ", имеющий обороты, облагаемые" заменить словами "по оборотам, облагаемым";
дополнить предложением следующего содержания:
"Порядок возврата приведен в приложении 7 к настоящей Инструкции.";
в первом абзаца пункта 69 слова "одного года" заменить словами "трех месяцев";
шестой абзац пункта 71 изложить в следующей редакции:

"Өсімақыны есептеу мынадай жолмен жүргізіледі. Қайта қаржыландыру ставкасы 65 %-тi құрайды. Мерзімі өткен бір күн үшін өсімақының проценті 0,27 %-ті (65 % х 1,5 : 365) құрайды. 25 сәуірден 5 мамырға дейінгі өсімақы 2643 теңгені (8900 х 0,27 х 11 : 100) және 5-інен 15-мамырға дейінгі мерзім бойынша 2643 теңгені құрайды (8900 х 0,27 х 11 : 100). Барлығы 5286 теңге сомасында өсім ақы есептеледі.";
73-тармақта екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерулер жүргізудің нәтижесінде берермендер шығарған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің), расталмаған салық шот-фактуралары бойынша қосылған құн салығын есептемеге жатқызу фактілері анықталған жағдайда бұрын есептемеге жатқызылған салықтың сомасы доғарылады және тауарлардың
(жұмыстардың, қызметтердің) құнын өсіруге жатқызылады. Бұл орайда егер
тексерудің нәтижесі бойынша декларацияда салықтың мөлшері төмендетілгені,
оның кем төлемге соқтырғаны анықталса, онда кем төлемге 100 процент
мөлшерінде айыппұл салынады және салықты уақытында төлемегені үшін өсімақы
есептеледі."
1-қосымшада:
Қосылған құн салығы бойынша декларацияға, нысаны 200(1-97):
"ҚҚС есептеу" бөлімі мынадай мазмұндағы 1а, 2а және 6а жолдарымен
толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
| 1а |ҚҚС 10 %-тік ставкасы бойынша салық            | 1а |       |       |
|    |салынатын айналыс                              |    |       |       |
|____|_______________________________________________|____|_______|_______|
_________________________________________________________________________
| 2а |ҚҚС 10 %-тік ставкасы бойынша салық            | 1а |       |       |
|    |салынатын экспорт бойынша айналыс              |    |       |       |
|____|_______________________________________________|____|_______|_______|
_________________________________________________________________________
| 6а |ҚҚС 70,5-баптағы есептеме әдісі бойынша        | 6а |       |       |
|    |есептелген, шикізатты өткізу жөніндегі айналыс |    |       |       |
|____|_______________________________________________|____|_______|_______|
7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
_________________________________________________________________________
| 7  |Жалпы айналыс (А бағанындағы 1-ден 6 және 6а-ға| 7  |       |       |
|    |дейінгі жолдардың сомасы)                      |    |       |       |
|____|_______________________________________________|____|_______|_______|
"Есептемеге жататын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
мынадай мазмұндағы 13а және 14а-жолдарымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
| 13а|Сыртқы рыноктан сатып алынған, ҚҚС есептеу     | 13а|       |       |
|    |сол бойынша жүргізілетін тауарлар (73.1-бап)   |    |       |       |
|____|_______________________________________________|____|_______|_______|
_________________________________________________________________________
| 14а|Сол бойынша ҚҚС есептеу жүргізілетін, негізгі  | 14а|       |       |
|    |құралдардың импорты (73.1-бап)                 |    |       |       |
|____|_______________________________________________|____|_______|_______|
В-қосымшасында:

"Начисление пени производится следующим образом. Ставка рефинансирования составляет 65%. Процент пени за один день просрочки составит 0,27% (65% х 1,5 : 365). Пеня по сроку с 25 апреля по 5 мая составит 2643 тенге (8900 х 0,27 х 11 : 100) и по сроку с 5 по 15 мая - 2643 тенге (8900 х 0,27 х 11 : 100). Итого начислена пеня в сумме 5286 тенге.";
в пункте 73:
второй абзац изложить в следующей редакции:
"При установлении в результате проведения проверки фактов отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по неподтвержденным налоговым счетамфактурам, выставленным поставщиками товаров (работ, услуг), суммы налога, ранее отнесенные в зачет, сторнируются и относятся на увеличение
стоимости товаров (работ, услуг). При этом, если по результатам проверки
устанавливается занижение размера налога в декларации, повлекшее
недоплату, то на сумму недоплаты налагается штраф в размере 100 процентов
и начисляется пеня за несвоевременную уплату налога.";
в приложении 1:
в Декларацию по налогу на добавленную стоимость, форма 200(1-97):
раздел "Начисление НДС" дополнить строками 1а, 2а и 6а следующего
содержания:
___________________________________________________________________________
!Оборот, облагаемый по 10% ставке НДС          !    !         !
1а !(приложение В)                                ! 1а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
___________________________________________________________________________
!Оборот по экспорту, облагаемый по 10% ставке  !    !         !
2а !НДС (приложение В)                            ! 1а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
___________________________________________________________________________
!Оборот по реализации сырья, по которому НДС   !    !         !
6а !уплачивается методом зачета по статье 70.5    ! 6а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
строку 7 изложить в следующей редакции:
___________________________________________________________________________
!Общий оборот (сумма строк с 1 по 6 и 6а в     !    !         !
7 !колонке А)                                    ! 7  !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
в разделе "Сумма НДС, относимая в зачет":
дополнить строками 13а и 14а  следующего содержания:
___________________________________________________________________________
!Товары, приобретенные на внешнем рынке, по    !    !         !
13а !которым производится зачет НДС (статья 73.1)  !13а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
___________________________________________________________________________
!Импорт основных средств, по которым           !    !         !
14а !производится зачет НДС (статья 73.1)          !14а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
в приложении В:

мынадай мазмұндағы 1а және 2а жолдарымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
|  1а жолы, |ҚҚС-ті есептеместен 10 %-тік ставка бойынша          |       |
| А-бағаны, |азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі айналыс       |       |
|  1 - бет  |                                                     |       |
|___________|_____________________________________________________|_______|
_________________________________________________________________________
|  2а жолы, |ҚҚС-ті есептеместен 10 %-тік ставка бойынша          |       |
| А-бағаны, |азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі айналыс       |       |
|  1 - бет  |                                                     |       |
|___________|_____________________________________________________|_______|
"ҚҚС жөніндегі, рұқсат етілген есептеме" Г-қосымшасының бесінші
бағаны алынып тасталсын;
Д-қосымшасының төртінші жолы алынып тасталсын;
ҚҚС жөніндегі декларацияны жолдар бойынша толтыру жөніндегі басшылық
үшін:
"ҚҚС бойынша есептеу" бөлімінде:
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"1а-жолы. Бұл жолдың толтыру ережесі 1-жолды орындау ережесімен ұқсас. 1а-жолы да В-қосымшасының негізінде толтырылады. Мұнда 10 %-тік ҚҚС ставкасы белгіленген, азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі Сіздің барлық айналыстарыңыз көрсетіледі. ҚҚС-ті есептеу үшін салық салынатын айналыстың сомасын 10 %-ке көбейтіңіз және алынған ҚҚС сомасын Б-бағанының 1а-жолында көрсетіңіз."
Екінші абзац үшінші абзац болып есептелсін;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"2а-жолы. Бұл жол да В-қосымшасының негізінде толтырылады. Мұнда 10 %-тік ҚҚС ставкасы белгіленген, азық-түлік тауарларын ТМД елдеріне (жанама салық алу "баратын жері" қағидаты бойынша жүзеге асырылатын мемлекеттерді қоспағанда) өткізу жөніндегі Сіздің барлық айналыстарыңыз көрсетіледі. ҚҚС-ті есептеу үшін салық салынатын айналыстың сомасын 10 %-ке көбейтіңіз және алынған ҚҚС сомасын Б-бағанының 2а-жолында көрсетіңіз.";
үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтар тиісінше бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтар болып саналсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"6а-жолы. ҚҚС Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлығының 70-бабының 5-тармағында қарастырылған есептеменің әдісіне сай есептелмеген, алғашқы өнеркәсіптік өңдеуге жөнелтілген шикізатты өткізу жөніндегі айналыстың көлемін (спирттің барлық түрлерін қоспағанда) көрсетіңіз.
Жетіншіден он біріншіге дейінгі абзацтар тиісінше оныншыдан он төртіншіге дейінгі абзацтар болып есептелсін;

дополнить строками 1а и 2а следующего содержания:
___________________________________________________________________________
Строка 1а,  !Оборот по реализации продовольственных товаров по !
колонка А на!ставке 10% без учета НДС                          !
странице 1  !                                                  !
____________!__________________________________________________!___________
___________________________________________________________________________
Строка 2а,  !Оборот по реализации продовольственных товаров    !
колонка А на!по ставке 10% без учета НДС                       !
странице 1  !                                                  !
____________!__________________________________________________!___________
пятую колонку Приложения Г "Разрешенный зачет по НДС" исключить;
четвертую строку приложения Д исключить;
в "Руководство по построчному заполнению декларации по НДС":
в разделе "Начисление по НДС":
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Строка 1а. Правила заполнения этой строки аналогичны правилам
заполнения строки 1. Строка 1а заполняется также на основании приложения В. Здесь указываются все Ваши обороты по реализации продовольственных товаров, по которым установлена ставка НДС 10%. Для расчета НДС сумму облагаемого оборота умножьте на 10% и укажите полученную сумму НДС в колонке Б строки 1а.";
абзац второй считать абзацем третьим;
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Строка 2а. Эта строка заполняется также на основании приложения В. Здесь указываются все Ваши обороты по реализации продовольственных товаров в страны СНГ (за исключением государств, с которыми взимание косвенных налогов осуществляется по принципу "места назначения"), по которым установлена ставка НДС 10%. Для расчета НДС сумму облагаемого оборота умножьте на 10% и укажите полученную сумму НДС в строке 2а, колонке Б.";
абзацы третий, четвертый, пятый и шестой считать соответственно абзацами пятым, шестым, седьмым и восьмым;
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"Строка 6а. Укажите величину оборотов по реализации сырья (за исключением всех видов спирта), отгруженного для первичной промышленной переработки, по которому НДС не начисляется согласно методу зачета, предусмотренного пунктом 5 статьи 70 Указа Президента Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
абзацы с седьмого по одиннадцатый считать соответственно с десятого по четырнадцатый;

оныншы абзацтағы "1-ден 6-ға дейінгі жолдар" деген сөздер "1-ден 6-ға және 6а-жолына дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есептемеге жататын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"13а-жолы. Бұл жолда, кедендік ресімдеу кезінде төленуге тиісті, салық төлеушіге ҚҚС сомасының есептемесі жүргізілген, негізгі қаражаттарды қоспағандағы, тауарлардың құны көрсетіледі. Әкетілген тауарлардың құнын көрсетіңіз, бірақ мұнда ҚҚС сомасын көрсетпеңіз.";
төртінші абзац бесінші абзац болып есептелсін;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"14а-жол. Бұл жолды толтыру кезінде 13а-жолын толтыру кезіндегі ережені, бірақ негізгі құралдардың құнын көрсете отырып пайдаланыңыз.";
бесіншіден он үшінші абзацқа дейін қоса, тиісінше жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, от төртінші және он бесінші абзацтар болып есептелсін;
"Қосымшалар" бөлімінде:
В-қосымшасы "ҚҚС есептеу" бөлігінде:
алғашқы қосымшадағы "тауарлар, жұмыстар, қызметтер" деген сөздерден кейін ", 20 %-тік ставка бойынша салық салынатын" деген сөздермен толықтырылсын;
алғашқы абзац мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"1а және 2а жолдарында 10 %-тік ставка бойынша салық салынатын
азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі барлық айналыс көрсетіледі.";
"Г-қосымшасы (рұқсат етілген ҚҚС бойынша есептеменің есеп айырысу)"
бөлігінде:
алтыншы абзацтағы ", бірақ ТМД елдерінде жасалған сатып алыстар
бойынша ҚҚС-ты есептемеге жатқызуға, әдетте, рұқсат етілмейді" деген
сөздер алынып тасталсын;
нысаны 200S(5-97), қосылған құн салығы жөніндегі декларацияның
жеңілдетілген нысанына:
"ҚҚС есептеу" бөлімі мынадай мазмұндағы 1а және 4а-жолдарымен
толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
| 1a |ҚҚС 10 %-тік ставкасы бойынша салық          | 1a |        |        |
|    |салынатын айналыс (Б-қосымшасы)              |    |        |        |
|____|_____________________________________________|____|________|________|
_________________________________________________________________________
| 4a |ҚҚС сомасы 70,5-бап бойынша есептеме         | 4a |        |        |
|    |әдісімен төленетін шикізатты өткізу          |    |        |        |
|    |жөніндегі айналыс                            |    |        |        |
|____|_____________________________________________|____|________|________|
5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
_________________________________________________________________________
| 5  |Жалпы айналыс (А бағанындағы 1-ден 4-ге      | 7  |        |        |
|    |және 4а-ға дейінгі жолдардың сомасы)         |    |        |        |
|____|_____________________________________________|____|________|________|
Б-қосымшасы мынадай мазмұндағы 1а-жолымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
|1-бет,     |ҚҚС-ты есептелінбеген 10 проценттік ставка      |            |
|А-бағаны,  |бойынша азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі  |            |
|1-бет      |айналыс                                         |            |
|___________|________________________________________________|____________|
"ҚҚС бойынша рұқсат етілген есептеме" В-қосымшасының бесінші бағаны
алынып тасталсын;
ҚҚС жөніндегі декларацияның оңайлатылған нысанын толтыру жөніндегі
басшылыққа:
"ҚҚС бойынша есептеу" бөлімінде:
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"1а-жолы. Бұл жолды толтырудың ережесі 1-жолды толтыру ережелеріне ұқсас. 1а-жолы да Б-қосымшасының негізінде толтырылады. Мұнда 10 %-тік ҚҚС ставкасы белгіленген азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі Сіздің барлық айналысыңыз көрсетіледі. Салық салынатын айналыстың сомасынан алынатын ҚҚС- ті есептеп шығару үшін алынған ҚҚС сомасын Б-бағанының 1а-жолында көрсетіңіз.";
екінші, үшінші және төртінші абзацтар тиісінше үшінші, төртінші және бесінші абзацтар деп саналсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"4а-жолы. ҚҚС Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және
бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлығының
70-бабының
5-тармағында қарастырылған есептеменің әдісіне сай есептелмеген, алғашқы
өнеркәсіптік өңдеуге жөнелтілген шикізатты өткізу жөніндегі айналыстың
көлемін (спирттің барлық түрлерін қоспағанда) көрсетіңіздер.";
бесінші абзац жетінші абзац болып саналсын;
жетінші абзацтағы "1-ден 4-ге дейінгі жолдар" деген сөздер "1-ден 4
және 4а-жолына дейінгі жолдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қосымшалар" бөлімінде:
"Б-қосымшасы (ҚҚС-ті есептеу) бөлігінде":
бірінші сөйлемдегі "тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің" деген
сөздер "20 %-тік ставка бойынша салық салынатын" деген сөздермен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"1а-жолында 10 %-тік ставка бойынша салық салынатын азық-түлік
тауарларын өткізу жөніндегі барлық айналыстар көрсетіледі.";
2-қосымша басқаша редакцияда жазылсын;

в десятом абзаце слова "строки с 1 по 6" заменить словами "строки с 1 по 6 и строку 6а";
в разделе "Сумма НДС, относимая в зачет":
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Строка 13а. В этой строке указывается стоимость товаров, за исключением основных средств, по которым налогоплательщику произведен зачет суммы НДС, подлежащий уплате при таможенном оформлении. Укажите стоимость ввезенных товаров, но при этом сумму НДС не указывайте.";
абзац четвертый считать абзацем пятым;
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Строка 14а. При заполнении этой строки используйте те же правила, что и при заполнении строки 13а, но только с указанием стоимости основных средств.";
абзацы с пятого по тринадцатый включительно считать соответственно
абзацами седьмым, восьмым, девятым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым,
тринадцатым, четырнадцатым и пятнадцатым;
В раздел "Приложения":
в части "Приложение В (Начисление НДС)":
в первом предложении после слов "товаров, работ, услуг" дополнить
словами", облагаемых по ставке 20%.";
дополнить текстом следующего содержания:
"В строках 1а и 2а указываются все обороты по реализации
продовольственных товаров, облагаемых по ставке 10%.";
в части "Приложение Г (Расчет суммы разрешенного зачета по НДС)":
в шестом абзаце слова ", но относить в зачет НДС по приобретениям,
сделанным в странах СНГ, обычно не разрешается" исключить;
в  упрощенную форму Декларации по налогу на добавленную стоимость,
форма 200S(5-97):
раздел "Начисление НДС" дополнить строками 1а и 4а следующего
содержания:
___________________________________________________________________________
!Оборот, облагаемый по 10% ставке НДС          !    !         !
1а !(приложение Б)                                ! 1а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
___________________________________________________________________________
!Оборот по реализации сырья, по которому НДС   !    !         !
4а !уплачивается методом зачета по статье 70.5    ! 4а !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
строку 5 изложить в следующей редакции:
___________________________________________________________________________
!Общий оборот (сумма строк с 1 по 4 и 4а в     !    !         !
5  !колонке А)                                    ! 7  !         !
____!______________________________________________!____!_________!________
приложение Б дополнить строкой 1а следующего содержания:
___________________________________________________________________________
Строка 1а,   !Оборот по реализации продовольственных товаров!
колонка А на !по ставке 10% без учета НДС                   !
странице 1   !                                              !
_____________!______________________________________________!______________
пятую колонку Приложения В "Разрешенный зачет по НДС" исключить;
в "Руководство по заполнению упрощенной формы декларации по НДС":
в разделе "Начислено по НДС":
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Строка 1а. Правила заполнения этой строки аналогичны правилам
заполнения строки 1. Строка 1а заполняется также на основании приложения Б. Здесь указываются все ваши обороты по реализации продовольственных товаров, по которым установлена ставка НДС 10%. Для расчета НДС сумму облагаемого оборота умножьте на 10% и укажите полученную сумму НДС в строке 1а, колонке Б.";
абзацы второй, третий и четвертый считать соответственно абзацами третьим, четвертым и пятым;
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Строка 4а. Укажите величину оборотов по реализации сырья (за
исключением всех видов спирта), отгруженного для первичной промышленной
переработки, по которому НДС не начисляется согласно методу зачета,
предусмотренного пунктом 5 статьи 70 Указа Президента Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
абзац пятый считать абзацем седьмым;
в седьмом абзаце слова "строки с 1 по 4" заменить словами "строки с 1
по 4 и строку 4а";
В раздел "Приложения":
в части "Приложение Б (Начисление НДС):
в первом предложении после слов "товаров, работ, услуг" дополнить
словами ", облагаемых по ставке 20%.";
дополнить текстом следующего содержания:
"В строке 1а указываются все обороты по реализации продовольственных
товаров, облагаемых по ставке 10%.";
приложение 2 изложить в другой редакции;

|Тірі салмағындағы мал мен құс   |0101 - 0105, 0106 00 100                |
|________________________________|________________________________________|
|Ет                              |0201-0205; 0207 110 - 0207 13 700; 0207 |
|                                |14 100 - 0207; 14 700; 0207 24 - 0207 26|
|                                |800; 0207 27 100 - 0207 27 800; 0207 32-|
|                                |0207 33 9000; 0207 35 110 - 0207 35 790;|
|                                |0207 36 790; 0210 11 0210 90 290        |
|________________________________|________________________________________|
|Балық                           |0301 (0301 10 000 басқа) - 0303 (0303 80|
|                                |000 басқа)                              |
|________________________________|________________________________________|
|Ұн                              |1101 00; 1102; 1103тен; 1105 10 000;    |
|                                |1106 20 900; 1107 10 110; 1107 10 910;  |
|                                |1107 20 000; 1208; 2106 10дан-арнаулы ұн|
|________________________________|________________________________________|
|Нан және нан-тоқаш өнімдері     |1904; 1905 10 000; 1905 40; 1905 90 100;|
|                                |1905 90 300; 1905 90 600 және 1905 90   |
|                                |900ден - нан-тоқаш өнімдері             |
|________________________________|________________________________________|
|Макарон өнімдері                |1902                                    |
|________________________________|________________________________________|
|Сүт және сүт өнімдері           |0401 - 0406; 2106 90 100                |
|(балмұздақты қоспағанда)        |                                        |
|________________________________|________________________________________|
|Жұмыртқа                        |0407 00                                 |
|________________________________|________________________________________|
|Өсімдік майлары                 |1507 10 900; 1507 90 900; 1508 10 900;  |
|                                |1508 90 900; 10 (1509 10 100ден басқа); |
|                                |1510 00; 1511 10 100; 1511 (1511 10 100;|
|                                |1511 90 910); 1512 (1512 11 100; 1512 19|
|                                |100; 1512 21 100; 1512 29 100ден басқа);|
|                                |1513 (1513 11 100; 1513 19 300; 1513 21 |
|                                |110; 1513 21 190; 1513 29 300); 1514 10 |
|                                |900; 1514 90 900; 1515 (1515 19 100;    |
|                                |1515 21 100; 1515 29 100; 1515 30; 1515 |
|                                |40 000; 1515 50 110; 1515 60 90100; 1515|
|                                |90 400; 1515 90 600-дан басқа); 1516 20 |
|                                |910; 1516 20 980                        |
|________________________________|________________________________________|
|Маргарин                        |1517                                    |
|________________________________|________________________________________|
|Жарма                           |1006 40 000; 1103тен - жарма; 1104      |
|________________________________|________________________________________|
|Астық                           |1001 - 1008 (1006 40 000-дан басқа);
|
|________________________________|________________________________________|
|Құрама жем                      |1213 00 000; 2302                       |
|________________________________|________________________________________|
|Қант, қант шикізаты             |1701                                    |
|________________________________|________________________________________|
|Тұз                             |2501 00 910                             |
|________________________________|________________________________________|
|Картоп                          |0701, 0712 90 050, 20 04 10, 20 05 20   |
|________________________________|________________________________________|
|Көкөніс                         |0702 00 - 0714 (0712 90 050-дан басқа); |
|                                |121291, 20 01 10 10 000, 2001 2020 000, |
|                                |2001 90 (2001 90 500, 2001 90 500, 2001 |
|                                |90 910-дан басқа), 2001 90 960, 2002,   |
|                                |2004 90, 2005 40 000 - 2005 90-дан,     |
|                                |2006 00380-ден, 20 06 00 990-нан        |
|________________________________|________________________________________|
|Балалар және диабеттік тағам    |1602 10 000 - ден - диабеттік тағам;    |
|өнімдері                        |0702 ден - диабеттік тағам; 1806 31 000-|
|                                |ден - 1806 32 - диабеттік тағам; 1806 90|
|                                |310 - 18 90 900 - дан диабеттік тағам;  |
|                                |1901 10 000; 19 05 - дан диабеттік та.  |
|                                |ғам; 2005 10 000-дан балалар тағамы; 20 |
|                                |07 10-нан балалар тағамы; 2007 91 -2007 |
|                                |909-дан диабеттік тағам; 20 09-дан бала.|

весе                   0101-0105; 0106 00 100
___________________________________________________________________________
Мясо                   0201-0205; 0207 11 - 0207 13 700;0207 14 100 - 0207
14 700; 0207 24 - 0207 26 800; 0207 27 100 - 020727
800; 0207 32 - 0207 33 900; 0207 35 110 - 0207 35
790; 0207 36 110 - 0207 36 790; 0208; 0210 11-0210
90 290
___________________________________________________________________________
Рыба                   0301 (кроме 0301 10) - 0303 (кроме 0303 80000)
___________________________________________________________________________
Мука                   1101 00; 1102; из 1103 - мука; 1105 10 000; 1106 10
000; 1106 20 900; 1107 10 110; 1107 10 910; 1107 20
000; 1208; из 2106 10 - текстурированная мука
___________________________________________________________________________
Хлеб и хлебобулочные   1904; 1905 10 000; 1905 40; 1905 90 100; 1905 90300;
изделия                из 1905 90 600 и из 1905 90 900 - хлебобулочные
изделия
___________________________________________________________________________
Макаронные изделия     1902
___________________________________________________________________________
Молоко и
молокопродукты
(за исключением
мороженого)           0401 - 0406; 2106 90 100
___________________________________________________________________________
Яйца                   0407 00
___________________________________________________________________________
Масло растительное     1507 10 900; 1507 90 900; 1508 10 900; 1508 90 900;
1509 (кроме 1509 10 100); 1510 00; 1511 (кроме 1511
10 100; 1511 90 910); 1512 (кроме 1512 11 100; 1512
19 100; 1512 21 100; 1512 29 100); 1513 (кроме 1513
11 100; 1513 19 300; 1513 21 110; 1513 21 190; 1513
29 300); 1514 10 900; 1514 90 900; 1515 (кроме 1515
19 100; 1515 21 100; 1515 29 100; 1515 30; 1515 40
000; 1515 50 110; 1515 50 910; 1515 60; 1515 90 100
- 1515 90 400; 1515 90 600); 1516 20 910; 1516 20
980
___________________________________________________________________________
Маргарин               1517
___________________________________________________________________________
Крупа                  1006 40 000; из 1103 - крупа; 1104
___________________________________________________________________________
Зерно                  1001 - 1008 (кроме 1006 40 000)
___________________________________________________________________________
Комбикорма             1213 00 000; 2302
___________________________________________________________________________
Сахар, в том числе
сахар-сырец            1701
___________________________________________________________________________
Соль                   2501 00 910
___________________________________________________________________________
Картофель              0701, 0712 90 050, 2004 10, 2005 20
___________________________________________________________________________
Овощи                  0702 00 - 0714 (кроме 0712 90 050), 1212 91, 2001
10
000, 2001 20 000, 2001 90 (кроме 2001 90 500,
2001 90 910), из 2001 90 960, 2002, 2004 90,
2005 40 000 - 2005 90, из 2006 00 380, из 2006 00
990
___________________________________________________________________________
Продукты детского и    из 1602 10 000 - детское питание; из 1702 -
диабетического         диабетическое питание; из 1806 31 000 - 1806 32 -
питания                диабетическое питание; из 1806 90 310 - 1806 90 900
диабетическое питание; 1901 10 000; из 1905 -
диабетическое питание; из 2005 10 000 - детское
питание; из 2007 10 - детское питание; из 2007 91 -
2007 99 - диабетическое питание; из 2009 - детское и

|                                |лар және диабеттік тағам; 2104 20 000-  |
|                                |дан балалар тағамы; 2106-дан балалар    |
|                                |және диабеттік тағамдары (қант қосылған |
|                                |сағыздан басқа); 2202-ден балалар және  |
|                                |диабет тағамдары; 29-топтан адамға ар.  |
|                                |налған қант ауыстырғыштар; қант ауруымен|
|                                |ауыратындар                             |
|________________________________|________________________________________|
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 26 маусымдағы N 37 Нұсқаулығына
Қосылған құн салығын қайтарудың тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
Осы ереже Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлығына сәйкес әзірленді және қосылған құн салығын қайтарудың тәртібін айқындайды.
Осы ереженің әрекеті, меншіктілік нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының заңды тұлға мәртебесі бар қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын, шаруашылық субъектілеріне, сондай-ақ іс-әрекетін Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттерге қолданылады.
Қосылған құн салығын қайтару мынадай жағдайларда:
1) салық төлеушінің нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын, өткізу жөніндегі айналысы болса;
2) бюджетке салықтың сомасы артық төленген немесе қаражаттар қате аударылған болса - жүргізіледі.
Басқа жағдайларда төленген салықтың сомасынан артық есептемеге жатқызылған салық сомасының асып түсуі қосылған құн салығы жөніндегі алдағы төлемдердің есебіне, сондай-ақ тауарлар импортталған жағдайдағы қосылған құн салығын төлеу есебіне қосылады.
Салық төлеушінің есеп-шотына қайтару басқа салықтар бойынша борышы болмаған жағдайда жүргізіледі. Егер салық төлеушінің басқа салықтар мен міндетті төлемдер бойынша борышы болса, салықтың қайтарылатын сомасы аталған борышты өтеу үшін есептеледі.
Қосылған құн салығын қайтару салық төлеушінің жазбаша өтініші бойынша, сондай-ақ осы сомалардың растығына салық органдары жүргізген тексеру актісінің (егер нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналыс бойынша қайтару жүргізілсе) немесе салық төлеуші тапсырған және салық органы растаған (егер бюджетке артық аударылған салықтың сомасын қайтару жүргізілсе) актінің негізінде жүргізіледі (егер қайтару нөлдік ставка бойынша айналысы бар салық төлеушіге жасалса).
Қосылған құн салығын қайтарудың ресімдерін бақылауды және жеңілдетуді жүзеге асыру үшін салық органдары салық төлеушілердің өтініштерін осы Нұсқаулыққа қосымша беріліп отырған, 8-қосымшада келтірілген нысан бойынша жүргізілетін жеке журналда тіркеп отырады. Журналдың беттері нөмірленген, жіппен байланған және салық органының мөрімен бекітілген болуы керек. Журналда өтініштің берілген уақыты, салық төлеушінің атауы және қабылданған шешім туралы белгі қойылады. Шешім дұрыс жасалған жағдайда жасалған қайтарымның сомасы жазылады. Егер салық төлеушіге қайтарудан бас тартылатын болса, онда бас тартудың себептері көрсетіледі. Салықты қайтаруды салық төлеуші тіркелген жердегі салық органы бюджеттік сыныптаудың аудан, қала бойынша тиісті коды арқылы жылдың басынан бері іс жүзінде келіп түскен соманың шегінде жүргізеді.
Егер аудан, қала бойынша түсімдердің көлемі қосылған құн салығын қайтаруға мүмкіндік бермесе, мұндай жағдайда қайтару облыстық салық комитетінің шешімімен тұтастай алғанда облыс бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті коды арқылы іс жүзінде түскен соманың шегінде жүргізіледі.
Салықтың қайтаруға талап етілген сомасы облыс бойынша ҚҚС түсімдерінің көлемінен асып түскен жағдайда, салықты қайтаруға рұқсатты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті береді.

диабетическое питание; из 2104 20 000 - детское
питание; из 2106 - детское и диабетическое питание
(кроме жевательной резинки на основе
сахарозаменителя); из 2202 - детское и диабетическое
питание; из группы 29 сахарозаменители для людей,
больных сахарным диабетом
___________________________________________________________________________
Приложение 7
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 1995 года N 37
Положение
"О порядке возврата налога на добавленную стоимость"
1. Общие положения
Настоящее положение разработано в соответствии с положениями Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и определяет порядок возврата налога на добавленную стоимость из бюджета.
Действие настоящего Положения распространяется на хозяйствующих субъектов Республики Казахстан, имеющих статус юридического лица, независимо от формы собственности, и являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, а также на нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.
Возврат налога на добавленную стоимость производится в следующих случаях:
1) налогоплательщикам по оборотам, облагаемым налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке;
2) при наличии излишне внесенных в бюджет сумм налога или ошибочно перечисленных средств.
В остальных случаях превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога зачитывается в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость, а также в счет уплаты налога на добавленную стоимость при импорте товаров.
Возврат может быть произведен путем перечисления денежных средств на расчетный счет налогоплательщика, а также путем зачета НДС в погашение задолженности в бюджет по другим налогам и платежам.
Возврат на расчетный счет налогоплательщика производится при отсутствии задолженности по другим налогам. Если у налогоплательщика имеется задолженность в бюджет по другим налогам и обязательным платежам, то возмещаемая сумма налога на добавленную стоимость зачитывается в погашение данной задолженности.
Возврат налога на добавленную стоимость производится по письменному заявлению налогоплательщика, а также на основании акта проверки достоверности этих сумм, произведенного налоговым органом (если производится возврат по оборотам, облагаемым по нулевой ставке), или акта сверки расчетов с бюджетом по НДС, представленного налогоплательщиком и подтвержденного налоговым органом (если производится возврат излишне внесенных в бюджет сумм налога).
Для осуществления контроля и упорядочения процедуры возврата налога на добавленную стоимость налоговые органы производят регистрацию заявлений налогоплательщиков в отдельном журнале, который ведется по прилагаемой форме, приведенной в приложении 8, прилагаемой к настоящей Инструкции. Страницы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью налогового органа. В журнале указывается дата подачи заявления, наименование налогоплательщика и отметка о принятом решении. В случае положительного решения указывается сумма произведенного возврата. Если налогоплательщику отказывается в возврате - указываются причины отказа.
Возврат налога производится налоговым органом по месту регистрации налогоплательщика, в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему коду бюджетной классификации по району, городу.
Если объем поступлений по району, городу не позволяет осуществить возмещение налога на добавленную стоимость, то в этом случае возмещение производится с разрешения областного налогового комитета в пределах фактически поступивших сумм по соответствующему коду бюджетной классификации в целом по области.
В случае превышения суммы налога, предъявленного к возврату, объема поступлений по НДС по области, разрешение на возврат налога предоставляется Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.

2. Нөлдік ставка бойынша айналысы бар салық төлеушіге
ҚҚС-ты қайтару
Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналысқа, халықаралық шарттарда қарастырылған жағдайларды қоспағанда, тауарлар экспорты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген қымбат бағалы металдарды - алтын мен платинаны өткізуі жатады. Осыған байланысты бюджеттен қайтаруға тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берерменге төленген (төленуге тиісті), іс жүзінде экспортталған тауарларды және алғашқы саудаларда өткізілген алтын мен платинаны өндіруге және өткізуге пайдаланылған қосылған құн салығының сомасы жатады.
Қайтару үшін салық төлеушінің өтініші мен қайтарылуы көрсетілген ҚҚС сомасының растығын құжаттық тексерудің актісі негіздеме болып табылады.
Қайтару талап етілген қосылған құн салығы сомасының растығын тексеру осы салық бойынша бұрынғы тексеру біткеннен бастап арыз берген сәтке дейінгі уақытты қамтитын кезеңде жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетілген сомалардың растығын тексеруді жүргізген кезде салық органдары тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығымен сатып алынғанын растайтын салық шот-фактураларының, сондай-ақ экспортталатын тауарлардың алыс шетел шекарасынан өткенін растайтын құжаттардың (кеденнің "Әкетуге рұқсат" таңбасы бар жүк кедендік декларациясы, алыс шетел шекарасынан өтуді растайтын тауармен жүретін құжаттар, экспортталатын тауарлардың жөнелтілгені үшін төлемдердің түскенін растайтын құжаттар) бар-жоғын анықтайды. Қажет болған жағдайда, бюджеттен қайтару сомасын талап еткен кәсіпорынның берермендерін салық органдарында аталған берермендердің тіркелуі жөнінде және қосылған құн салығы бойынша есепте тұрмайтын, берермендер тапсырған салық шот-фактуралары бойынша есептемеге жатқызылған ҚҚС сомасын анықтау мақсатымен, немесе, егер берермен өз әрекетін патент негізінде жүзеге асырып келсе, және патенттің құнында көрсетілген ҚҚС сомасынан асып түсетін сомадағы қосылған құн салығының салық шот-фактурасын көрсеткен болса, қарама-қарсы тексеру жүргізеді. Мұндай жағдайларда, есептемеге жатқызылған қосылған құн салығының сомасы осындай салық шот-фактураларын берген берермендердің төлеуіне жатады. Бұл сияқты фактілердің анықталған жағдайында тексерудің материалдарын салық полициясының органдарына тапсыру қажет.
Салық төлеуші қосылған құн салығын қайтару жөніндегі өтінішіне салық қабылдаған, есепті кезеңде заңды тұлғалардан алынған табыс салығы жөніндегі алдын ала есептеменің көшірмесін қоса тапсырады.
Салық төлеушінің өтінішін қараудың және орындаудың мерзімі өтініш берілген уақыттан бастап 90 күннен аспауға тиісті, осы уақыттың ішінде қайтарылуы талап етілген салық сомасының растығы тексерілуі және салық төлеушіге оның өтінішін қараудың нәтижелері туралы хабарлануы, сондай-ақ мәселе дұрыс шешілген жағдайда салықтың қайтарылуы керек.
Егер салық төлеуші алдыңғы есепті кезеңдер үшін ҚҚС сомасын қайтаруға өтініш берген жағдайда, салық органдары қосылған құн салығын қайтару туралы шешім қабылдаған кезде, сондай-ақ осы сомалардың растығын тексерген кезде, салық төлеушінің өтініш берілген уақыттағы ҚҚС бойынша бюджетпен есеп айырысуының жағдайын ескереді, яғни кейінгі кезеңдерде (немесе жүргізілген тексерудің нәтижелері бойынша) салық төлеушінің бюджет алдында ҚҚС бойынша міндеттемелері пайда болса, онда алдыңғы кезеңдер үшін бюджеттен қайтарылуға жататын салықтың сомасы осы борышты жабу үшін есептеледі, ал қалған сома салық төлеушіге қайтарылады.
Егер есепті кезеңде заңды тұлғалармен табыс салығы бойынша есеп айырысуға сәйкес салық төлеуші зиянға ұшыраған болса, қайтарылатын ҚҚС сомасы зиянның сомасына кемітілуге тиіс.
Бұл орайда жиынтық жылдық табыс туралы декларацияға және жасалған шегерімдерге сәйкес салық төлеуші салық жылында тауарлар (жұмыстар, қызметтер) өткізуден зиянға ұшыраса, бірақ жыл бойы салық органы қосылған құн салығын толық көлемінде қайтарған болса, онда қайтарылған ҚҚС сомасы пайда болған зиянның сомасына қарай қайта есептелуге және бюджетке қайтарылуға жатады.

2. Возврат НДС налогоплательщикам по оборотам,
облагаемым по нулевой ставке
К оборотам, облагаемым по нулевой ставке, относятся экспорт товаров, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, а также реализация резидентами Республики Казахстан драгоценных металлов собственного производства - золота и платины. В связи с этим возврату из бюджета подлежат суммы налога на добавленную стоимость, уплаченные (подлежащие к уплате) поставщикам товаров (работ, услуг), фактически использованных на производство и реализацию экспортированных товаров и реализованных на первичных торгах аффинированного золота и платины.
Основанием для возврата является заявление налогоплательщика и акт документальной проверки достоверности, предъявленных к возмещению сумм НДС.
Проверка достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, производится за период, охватывающий период после окончания предыдущей проверки по данному налогу и до момента подачи заявления.
При проведении проверки достоверности вышеуказанных сумм налоговые органы устанавливают наличие налоговых счетов-фактур, подтверждающих приобретение товаров (работ, услуг) с налогом на добавленную стоимость, а также документов, подтверждающих пересечение экспортируемыми товарами границ дальнего зарубежья (грузовая таможенная декларация со штампом таможни "Выпуск разрешен", товаросопроводительные документы, подтверждающие пересечение границ дальнего зарубежья, документы, подтверждающие поступление оплаты за отгруженные экспортируемые товары). При необходимости производить встречные проверки поставщиков предприятия, предъявившего суммы к возмещению из бюджета, на предмет регистрации указанных поставщиков в налоговых органах и с целью выявления сумм НДС, отнесенных в зачет по налоговым счетам-фактурам, выставленным поставщиками, не состоящим на учете по налогу на добавленную стоимость, или, если поставщик осуществляет свою деятельность на основе патента, и произвел выписку налоговых счетовфактур с налогом на добавленную стоимость на сумму, превышающую сумму НДС, указанную в стоимости патента. В этих случаях, суммы налога на добавленную стоимость, отнесенные в зачет, подлежат уплате в бюджет поставщиками, выписавшими такие налоговые счета-фактуры. При установлении таких фактов материалы проверок необходимо передавать в органы налоговой полиции.
Налогоплательщик к заявлению на возврат налога на добавленную стоимость прилагает копию предварительного расчета по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период, принятого налоговым органом.
Срок рассмотрения и исполнения заявления налогоплательщика на должен превышать 90 дней с момента подачи заявления, в течение которого должна быть произведена проверка достоверности сумм налога, предъявленного к возврату, и сообщено налогоплательщику о результатах рассмотрения его заявления, а также произведен возврат налога при положительном решении вопроса.
В случае, если налогоплательщик подает заявление на возврат сумм НДС за предыдущие отчетные периоды, то налоговые органы при принятии решения о возврате налога на добавленную стоимость, а также при проведении проверки достоверности этих сумм, учитывают состояние расчетов налогоплательщика с бюджетом по НДС на момент подачи заявления, т.е. если в последующие периоды (или по результатам произведенной проверки) у налогоплательщика возникли обязательства по НДС перед бюджетом и не были им погашены, то сумма налога, подлежащая возврату из бюджета за предыдущие периоды, зачитывается в погашение указанной задолженности, а оставшаяся сумма возвращается налогоплательщику.
Если согласно предварительному расчету по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период у налогоплательщика имеются убытки, возмещаемая сумма НДС подлежит уменьшению на сумму убытка.
При этом, если согласно Декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах у налогоплательщика возникают убытки от реализации товаров (работ, услуг) за налоговый год, но в течение года налоговым органом был произведен возврат налога на добавленную стоимость в полном объеме, то возмещенная сумма НДС подлежит пересчету на сумму образованного убытка и возврату в бюджет.

3. Бюджетке артық аударылған ҚҚС сомасын қайтару
Егер салық төлеушінің бюджетке іс жүзінде төлеген қосылған құн салығының сомасы ҚҚС жөніндегі декларация бойынша төлеу үшін көрсетілген салықтың сомасынан асып кетсе, онда осы асып кеткен сома, сондай-ақ қате аударылған ақша қаражаты салық төлеушінің есеп-шотына оның жазбаша өтінішінен кейінгі 20 күннің ішінде қайтарылуға жатады немесе осы Ережеде белгіленген тәртіппен басқа салықтарды төлеу үшін есептелуі мүмкін.
Бұл сомаларды қайтару үшін, бюджетке төленуге тиісті және ҚҚС жөніндегі Декларацияда көрсетілген салықтың сомасын және бюджетке артық төленген (қате аударылған) соманы растайтын салық төлеушінің салыстыру актісі негіздеме болып табылады. Салыстыру актісін салық төлеуші осы Ережемен бірге беріліп отырған 2-қосымшада келтірілген нысан бойынша жасайды және оны салық органы бекітеді.
4. Қосылған құн салығын төлеуші - Заңды тұлға
жойылған кездегі ҚҚС төлеу
Заңды тұлға жойылған кезде, есептемеге жататын салық сомасының есептелген салық сомасынан артығы мынадай жағдайларда қайтарылады:
1) егер жойылатын ұйымның өткізу жөнінде айналыстары болса және оған салықты қайтару (есептеме) жасалмаған болса;
2) егер салықтың бюджетке артық төленген фактісі анықталса.
Бұл орайда заңды тұлға - қосылған құн салығын төлеуші жойылған жағдайда, оның тауарларының (мүлкінің) қалдығы бюджетпен өзара есеп айырысу мақсатында салық салынатын айналыс ретінде қаралады. Мұнда есептемеге жататын салық сомасының аударылған салықтың сомасынан артығы тауарлардың, оның ішінде, негізгі құралдардың (бұрын сатып алынған ғимараттар мен жеңіл автомобильдерді қоспағанда) қалдығы бойынша есептелуге тиісті қосылған құн салығын төлеудің есебіне алынады және жоғарыда көрсетілген жағдайларды қоспағанда, қайтаруға (есептемеге) жатпайды.
МЫСАЛЫ: "Достық" ЖШС 1996 жылғы қазанда құрылған болатын. Ұйым 1996 жылғы қазаннан 1998 жылғы сәуірге дейін мыналарды сатып алды:
сомасы              ҚҚС
Негізгі құралдар (ғимараттар мен
жеңіл автомобильдерді қоспағанда)
200000 теңге       400000 теңге
Тауарлар                                 1200000 теңге       200000 теңге
ҚҚС есептемесіне жатқызылғаны                                240000 теңге
Аталған кезең ішінде ұйым 600000 теңгенің тауарын жөнелткен. Бұл
тауарларды өткізуден алынған пайда 900000 теңге, оның ішінде ҚҚС 150000
теңге.
1998 жылдың сәуірі үшін декларацияда есептемеге жататын салық
сомасының аударылған салық сомасынан артығы 90000 теңге болды.
1998 жылдың мамырында кәсіпорынды жою туралы шешім қабылданды.
Жойылатын кезде ЖШС-те мынадай қалдықтар қалды:
Негізгі құралдар
(қалдық құны)                           120000 тг
Тауарлар                                400000 тг
Қалған мүлікке салынатын салықтың сомасы 104000 теңгені құрайды.
Демек бюджетпен біржола есеп айырысу кезінде ұйым 14000 теңге (104000 -
90000) төлеуге тиісті.
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 26 маусымдағы N 37 Нұсқаулығына
Салық төлеушілердің қосылған құн салығын қайтару жөніндегі
өтініштерін тіркеу журналы
_________________________________________________________________________
| Рет |   Салық    |  Өтініш  | Қайтарылуы  |  Қайтарылуы    |  Растығын  |
| N-i | төлеушінің | берілген | көрсетілген |  көрсетілген   |  тексеру   |
|     |   атауы    |  уақыт   |     ҚҚС     |      ҚҚС       |  актісімен |
|     |            |          |   сомасы    |  сомасының     |  бекітілді |
|     |            |          |             |   растығын     |            |
|     |            |          |             |   тексеру      |            |
|     |            |          |             |  жөніндегі     |            |
|     |            |          |             |  нұсқаудың     |            |
|     |            |          |             | уақыты және    |            |
|     |            |          |             |    нөмірі      |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
|     |            |          |             |                |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
|     |            |          |             |                |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
|     |            |          |             |                |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
|     |            |          |             |                |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
|     |            |          |             |                |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
|     |            |          |             |                |            |
|_____|____________|__________|_____________|________________|____________|
______________________________________________________________
| ҚҚС-ты   |   Салық    |    Артық   | Қайтарылған |  Ескерту  |
| қайтару  | төлеушіге  |  төленген  |     ҚҚС     |           |
| жасалған |  нөлдік    |    сома    |  сомасының  |           |
|  уақыт   |  ставка    | қайтарылды |   қалдығы   |           |
|          |  бойынша   |            |             |           |
|          | қайтарылды |            |             |           |
|          |            |            |             |           |
|          |            |            |             |           |
|          |            |            |             |           |
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
|          |            |            |             |           |
|__________|____________|____________|_____________|___________|
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 26 маусымдағы
N 37 Нұсқаулығына
9-қосымша
Өндірістік өңдеуге арналған,
импортталатын шикізат пен материалдар
үшін қосылған құн салығын төлеуге
мұрсат берудің тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ

3. Возврат сумм НДС, излишне перечисленных в бюджет
Если сумма налога на добавленную стоимость, фактически внесенная налогоплательщиком в бюджет, превышает сумму налога, заявленную к уплате по Декларации по НДС, то сумма такого превышения, а также ошибочно перечисленные денежные средства подлежат возврату на расчетный счет налогоплательщика в течение 20 дней по его письменному заявлению или могут быть зачтены в уплату других налогов в установленном настоящим Положением порядке.
Основанием для возврата этих сумм является акт сверки налогоплательщика, подтверждающий сумму налога, подлежащую уплате в бюджет и заявленную в Декларации по НДС, и сумму, излишне внесенную (ошибочно перечисленную) в бюджет. Акт сверки составляется налогоплательщиком по форме, приведенной в приложении 2, прилагаемому к настоящему Положению и подтверждается налоговым органом.
4. Возврат НДС при ликвидации юридического лица - плательщика
налога на добавленную стоимость
При ликвидации юридического лица превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога возвращается в следующих случаях:
1) если у ликвидируемой организации имелись обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке и если ему не был произведен возврат (зачет) налога;
2) если будет установлен факт излишней уплаты налога в бюджет.
При этом необходимо иметь в виду, что если в случае ликвидации юридического лица - плательщика налога на добавленную стоимость остатки его товаров (имущества) рассматриваются в качестве облагаемого оборота с целью проведения взаиморасчетов с бюджетом. В связи с этим, превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
зачитывается в счет уплаты налога на добавленную стоимость, подлежащего
начислению по остаткам товаров, в том числе основных средств (за
исключением ранее приобретенных зданий и легковых автомобилей) и возврату
(зачету) не подлежит, за исключением вышеуказанных случаев.
Например, ТОО "Достык" было образовано в октябре 1996 года. С октября
1996 года по апрель 1998 года организацией было приобретено:
Сумма            НДС
основных средств
(за исключением зданий
и легковых автомобилей)  200000тг         40000тг
товаров                 1200000тг        200000тг
Отнесено в зачет НДС                     240000тг
За указанный период организацией было отгружено товаров на 600000 тенге. Выручка от реализации этих товаров составила 900000 тенге, в том числе НДС - 150000 тенге.
В декларации за апрель 1998 года превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога составило 90000 тенге.
В мае 1998 года было принято решение о ликвидации предприятия. На момент ликвидации у ТОО числилось в остатке
основных средств
(остаточная стоимость) 120000тг
товаров 400000тг
Сумма налога, подлежащая начислению на остатки имущества, составляет 104000 тенге. Следовательно при окончательном расчете с бюджетом организация должна уплатить в бюджет 14000 тенге (104000-90000).
Приложение 8
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 1995 года N 37
Журнал регистрации заявлений налогоплательщиков
на возврат налога на добавленную стоимость
___________________________________________________________________________
N !   Наименование  !  Дата   !  Сумма НДС, !Дата и номер  ! Подтверждено
п/п!налогоплательщика! подачи  !предъявленная!предписания на!актом проверки
!                 !заявления!к возврату   !проведение    !достоверности
!                 !         !             !проверки      !
!                 !         !             !достоверности !
!                 !         !             !сумм НДС,     !
!                 !         !             !предъявленных !
!                 !         !             !к возврату    !
___!_________________!_________!_____________!______________!______________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________________
Дата      !   Возвращено    ! Возвращено !   Остаток    ! Примечание
произведенного!налогоплательщику!  излишне   !невозвращенных!
возврата НДС !по нулевой ставке! уплаченных !  сумм НДС    !
!                 !   сумм     !              !
______________!_________________!____________!______________!______________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Приложение 9
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 1995 года N 37
Положение
"О порядке предоставления отсрочки
по уплате налога на добавленную
стоимость на импортируемые сырье
и материалы, предназначенные
для промышленной переработки"

1. Осы Ереже өнеркәсіптік өңдеуге арналған импортталатын тауарлар үшін қосылған құн салығын төлеуге мұрсат берудің тәртібін айқындайды.
2. Қосылған құн салығын төлеуге мұрсат Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлығының 70-бабының 3-тармағына сәйкес үш айлық мерзімге беріледі.
3. Салық төлеуші жазбаша өтініш берген жағдайда, Мұрсатты облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттері береді.
Мұрсат алу үшін салық төлеуші салық органына мынадай құжаттарды:
- тауар беру туралы келісім-шарт;
- төлеушінің өңдеуші кәсіпорын болып табылатынын растайтын статистикалық тіркеу карточкасын немесе импортталатын шикізаттар мен материалдарды өнеркәсіптік өңдеуге қажетті өнеркәсіптік алаңдар мен техникалық жағдайлардың бар екендігі туралы анықтаманы - тапсырады.
Салық төлеушінің мұрсат беру туралы өтінішін салық органдары 10 күндік мерзімде қарайды.
4. Мұрсат берілген қосылған құн салығының сомасын өтеуді салық органдары үш айлық мерзім ішінде өткізілген өнімге байланысты ҚҚС жөнінде бюджетпен өзара есептесу әдісімен жүргізеді. Борыштың өтелмеген сомасына мұрсат мерзімі өткеннен кейінгі алғашқы күннен бастап өсімақы есептеледі.
5. Салық комитеті Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Фискальдық саясат департаментімен келісе отырып, өнеркәсіптік өңдеу үшін импорт бойынша тауарларды ұдайы алатын салық төлеушілерге күнтізбелік жылдың бойында қосылған құн салығын төлеу жөнінде мұрсат алуға Құқық береді.
6. Мұрсат алу құқығын алу үшін салық төлеуші осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша Қаржы министрлігінің Салық комитетіне мынадай көрсеткіштерді:
- үздіксіз өндіріс циклының растамасын;
- өнімді өндіру үшін импортталатын шикізат пен материалдарға деген сұранысты - міндетті түрде көрсете отырып, өз өнеркәсіптік әрекетінің қысқаша сипаттамасын тапсырады.
7. Мұрсат алу құқығын импортшыға Салық комитеті, бір мезгілде жергілікті жерлердегі кеден және салық органдарына хабарлай отырып, береді.
Кеден органдары ай сайын салық органдарына мұрсат алуға берілген құқыққа сәйкес төлем мұрсатына кедендік рұқсат етілген, салық төлеуші берген шикізат пен материалдардың көлемі туралы, мұрсат берілген салықтың сомасын және әрбір берілім (лек) бойынша кедендік ресімдеудің уақытын көрсете отырып, салық органдарына ақпарат жібереді. Бұл орайда шикізат пен материалдардың әрбір легіне арналған мұрсаттың әрекет мерзімі үш айлық кезеңнен аспауға және Құқықтың әрекет мерзімі бітуінен кешікпей аяқталуға тиісті.

1. Настоящее Положение определяет порядок предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость на импортируемые сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки.
2. Отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость предоставляется в соответствии с пунктом 3 статьи 70 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" сроком на три месяца.
Отсрочку предоставляют налоговые комитеты по областям, городам Астана и Алматы при письменном заявлении налогоплательщика.
Для получения отсрочки налогоплательщик представляет в налоговый орган следующие документы:
- контракт на поставку товара;
- регистрационную статистическую карточку, подтверждающую, что плательщик является перерабатывающим предприятием, или справку о наличии соответствующих производственных площадей и технических условий для промышленной переработки импортируемого сырья и материалов.
Заявление налогоплательщика на предоставление отсрочки налоговые органы рассматривают в 10-дневный срок.
4. Погашение сумм отсроченного налога на добавленную стоимость налоговые органы в течение трехмесячного периода производят методом взаимозачетов с бюджетом по НДС по реализованной продукции. На сумму непогашенной задолженности начисляется пеня с первого дня после истечения срока отсрочки.
5. Налоговый комитет по согласованию с Департаментом фискальной политики Министерства финансов Республики Казахстан предоставляет налогоплательщикам, регулярно получающим сырье и материалы по импорту для промышленной переработки, право на получение отсрочек по уплате налога на добавленную стоимость в течение календарного года.
6. Для получения Права на получение отсрочек налогоплательщик дополнительно к указанным в пункте 3 настоящего Положения документам представляет в Налоговый комитет Министерства финансов краткую характеристику своей производственной деятельности с обязательным указанием следующих показателей:
- подтверждение непрерывности производственного цикла;
- потребность в импортном сырье и материалах для производства продукции.
Право на получение отсрочек Налоговым комитетом предоставляется импортеру с одновременным сообщением таможенным и налоговым органам на местах.
Таможенные органы ежемесячно направляют в налоговые органы информацию о количестве произведенных налогоплательщиком поставок сырья и материалов, растаможенных с отсрочкой платежа согласно предоставленному праву на получение отсрочек, с указанием суммы отсроченного налога и даты таможенного оформления по каждой поставке (партии). При этом, срок действия отсрочки на каждую партию сырья и материалов не должен превышать трехмесячного периода и заканчивается не позднее окончания срока действия права.

8. Салық органдарының импортшыларға әкелінген шикізат пен материалдардың бар-жоғын тексеруге сондай-ақ лауазымды тұлғалардан олардың есебі мен өңделуі жөніндегі құжаттарды талап етуге құқығы бар.
9. Импорттық шикізаттар мен материалдардың өнеркәсіптік өңделместен өткізілуі, жоғалуы, ұрлануы, бұзылуы фактілері анықталған жағдайда, қосылған құн салығы Заң күші бар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлықтың 58-бабының 1, 2 және 6-тармақтарына сәйкес есептеледі және өсімақы қосылып, бюджеттің кірісіне алынады. Бұл орайда мұрсат алу құқығы кеден органының хабарлауымен қайтарып алынуға тиіс.

8. Налоговые органы имеют право проверять у импортеров наличие ввезенных сырья и материалов, а также требовать от должностных лиц документы по учету и их переработке.
9. В случае установления фактов реализации импортных сырья и материалов без промышленной переработки, их утрате, хищении, порче налог на добавленную стоимость исчисляется в соответствии с пунктами 1, 2 и 6 статьи 58 Указа, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и взыскивается в доход бюджета с начислением пени. При этом, право на получение отсрочек подлежит отзыву с уведомлением таможенного органа.