"Акцизді есептеу мен төлеудің тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 27 маусымдағы N 36 ~V950074 Нұсқаулығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің бұйрығымен бекітілген 1998 жылғы 10 шілдедегі N 62. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің 1998 жылғы 23 шілде N 549 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
34. "Акциздердi есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы" N 36 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1998 жылғы 10 шiлдедегi N 62 V980549_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген реттерді қоспағанда тауар өндіруші тауарларды экспортқа шығаруын растаған жағдайда экспортталатын акцизделетін тауарларға акциздер салынбайды.
Акцизделетін тауарлардың экспортын растауы ретінде тауар өндіруші мыналарды ұсынады:
- шетелдік тұлғамен акцизделетін тауарларды беруге арналған келісім-шартты (шартты);
- тауар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс экспорт режимімен акцизделетін тауарларды шығаруды жүзеге асырған кеден органының және аймағында өткізу бекеті орналасқан кеден органының белгілері бар жүк кеден декларациясын;
- тауар өтетін Қазақстан Республикасының және транзит мемлекеттердің шекара кеден органдарының белгілері мен жүктің алыс шетелдің шекарасын басып өткенін растайтын тауарды алып жүру құжаттарын;
- берілген экспорттық акцизделетін тауарлар үшін салық төлеушінің шотына ақының түскенін растайтын құжаттарды.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге (саудада салық алу "тағайындау" принципі бойынша жүзеге асырылатын мемлекеттерді қоспағанда) экспортталатын акцизделетін тауарларға жалпы белгіленген тәртіппен акциз салынады.
Алыс-беріс шикізатынан жасалған акцизделетін және осы шикізаттың иесі немесе басқа делдалдық ұйымдар Қазақстан Республикасының шегінен тыс пайдаланатын акциздік тауарлар акциз төлеуден босатылмайды.";
3-тармақта:
бірінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналар:
- акцизделетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында өндіруші;
- акцизделетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына импорттаушы;
- Қазақстан Республикасының аумағында құмар ойындар бизнесін жүзеге асырушы заңды және жеке тұлғалар акциздерді төлеушілер болып табылады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы азатжолмен толықтырылсын:
"Тәркіленген, иесіз және мемлекетке қайтарымсыз берілген акцизделетін тауарлар бойынша, сондай-ақ қолданылып келген заңдарға сәйкес бұрын Қазақстан Республикасының аумағында акциз төленбеген тауарлар бойынша акцизді төлеушілер аталған тауарларды бастапқы сатуды жүзеге асырушы тұлғалар болып табылады.";
4-тармақта:
13) тармақша мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Салық салу мақсатында, зергерлік бұйымдарға - бағалы металдардан және олардың балқымаларынан жасалатын, әртүрлі әшекейлер, тұрмыстық және (немесе)көркемдік заттар ретінде қолданылатын бұйымдар және өзге де мақсаттарда, әртүрлі дәстүрлер мен салттарға арналған естелік монеталар, басқа да белгілер мен медальдар) жатады (заңды төлем құралының мәртебесі бар және эмиссиядан өткен монеталарды, мемлекеттік наградаларды, Қазақстан Республикасының және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы - мемлекеттердің заңдарымен мәртебесі белгіленген ерекшелік және айырмашылық белгілерін қоспағанда.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші азатжолмен толықтырылсын:
"Акциздеуге жататын, өзі өндірген шикізаттан акцизделетін өнімді өндірген кезде, осы шикізаттың құны немесе оның заттай көлемі салық салу объектісі болып табылады.";
11-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші азатжолдармен толықтырылсын:
"Есептік кезеңде өз электр қуатын өндіретін технологиялық процесте нақты пайдаланылатынды қоспағанда электр қуатын өндіру және сату кезіндегі салық салынатын айналым электр қуатын өндірудің барлық көлемі болып табылады.
Акциздеуге жататын шикізаттан экспортқа жөнелтілетін акцизделінетін өнімдерді өндірген кезде, осы шикізаттың құны мен оның табиғи көлемі салық салынатын айналым болып табылады.";
13-тармақта:
"(өңделмеген мұнайды қоспағанда)" деген сөздердің алдына "газ
конденсатын қоса алғанда" деген сөздермен толықтырылсын;
20-тармақтың үшінші азатжолында:
"толық мөлшерде" деген сөздерден кейін "оның ішінде осы өнім
шығарылған өзі өндірген акцизделетін шикізат бойынша" деген сөздермен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері бойынша акциз алымы маркасының құны
төленетін акциз сомасы азайтылуға қабылданбайды.";
27-тармақ мынадай мазмұндағы екінші азатжолмен толықтырылсын:
"Акциздеуге жататын, өзі өндірген шикізаттан акцизделетін өнімді

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан "О порядке исчисления и уплаты акциза" от 27.06.95 года N 36 ~V950074
Утверждено Приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.07.1998 г. за N 549. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N 62 "Об утверждении изменений и дополнений к Инструкциям Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан N 33..., N 36 "О порядке исчисления и уплаты акцизов"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Не облагаются акцизами экспортируемые подакцизные товары при условии подтверждения товаропроизводителем вывоза товаров на экспорт, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
В качестве подтверждения экспорта подакцизных товаров товаропроизводителем представляются:
- контракт (договор) с иностранным лицом на поставку подакцизных товаров;
- грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск подакцизных товаров в режиме экспорта, и таможенного органа, в регионе которого находится пункт пропуска, через который товар был вывезен за пределы таможенной территории Республики Казахстан;
- товаросопроводительные документы, подтверждающие пересечение грузом границы дальнего зарубежья с отметками пограничных таможенных органов Республики Казахстан и государств транзита, через которые следует товар;
- документы, подтверждающие поступление оплаты на счета налогоплательщика за поставленные экспортируемые подакцизные товары.
Подакцизные товары, экспортируемые в государства-участники Содружества Независимых Государств (за исключением государств, в торговле с которыми взимание налогов осуществляется по принципу "назначения"), облагаются акцизом в общеустановленном порядке.
Подакцизные товары, выработанные из давальческого сырья и экспортируемые владельцем данного сырья или другой посреднической организацией за пределы Республики Казахстан, не освобождаются от уплаты акциза.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Плательщиками акцизов являются юридические и физические лица:
- производящие подакцизные товары на территории Республики Казахстан;
- импортирующие подакцизные товары на территорию Республики Казахстан;
- осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан.";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"По конфискованным, безхозяйным и безвозмездно переданным государству подакцизным товарам, а также по товарам, по которым акциз на территории Республики Казахстан ранее не был уплачен в соответствии с действующим законодательством, плательщиками акциза являются лица, осуществляющие первичную реализацию указанных товаров.";
в пункте 4:
подпункт 13) дополнить текстом следующего содержания:
"В целях налогообложения к ювелирным изделиям относятся изделия, произведенные (полностью или частично) из драгоценных металлов и их сплавов, применяемые в качестве различных украшений, предметов быта и (или) декоративных и иных целях, для выполнения различных ритуалов и обрядов, монеты памятные, юбилейные и другие знаки и медали (за исключением монет, имеющих статус законного платежного средства и прошедших эмиссию, государственных наград, медалей, знаков отличия и различий, статус которых определен законодательством Республики Казахстан и государств-участников Содружества Независимых Государств).";
пункт 9 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При производстве подакцизной продукции из сырья собственного производства, которое подлежит обложению акцизом, стоимость данного сырья или его физический объем являются объектом обложения.";
в пункте 11:
дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"Облагаемым оборотом при производстве и реализации электроэнергии является весь объем выработанной электроэнергии, за исключением фактически использованного в технологическом процессе на выработку самой электроэнергии в отчетном периоде.
При производстве подакцизной продукции, реализуемой на экспорт, из сырья, подлежащего обложению акцизом, облагаемым оборотом является стоимость данного сырья или его физический объем.";
в пункте 13:
после слов "(за исключением сырой нефти" дополнить словами", включая газовый конденсат,";
в третьем абзаце пункта 20:
после слов "в полном размере" дополнить словами " в том числе по подакцизному сырью собственного производства, из которого произведена данная продукция";
дополнить текстом следующего содержания:
"По положениям настоящего пункта стоимость марок акцизного сбора не принимается в уменьшение уплачиваемой суммы акциза.";
пункт 27 дополнить абзацем вторым следующего содержания:

өндірген кезде, бұл шикізаттың акцизі осы Нұсқаулықтың 25 және 26-
тармақтарында көзделген мерзімде ұқсатылған өнімді сату кезінде төленеді.".
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Әдістемелік кеңесінде
келісілді
1998 жылғы 10 шілде N 34 хаттама

"При производстве продукции из сырья собственного производства, которое подлежит обложению акцизом, акциз на данное сырье уплачивается в момент реализации продукта переработки в сроки, предусмотренные пунктами 25 и 26 настоящей Инструкции.".