Шағын өлшемді кемелерді тіркеу тәртібі туралы Нұсқаулық
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің бұйрығымен Бекітілген 1998 жылғы 10 тамыз N 172. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 1 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 592. Тіркеу N 561. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2003 жылғы 14 наурыздағы N 99-І бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шағын өлшемді кемелер жөніндегі инспекциясының міндеттері мен өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының Көлік инспекциясына тапсыруын қарастыратын "Қазақстан Республикасының Шағын өлшемді кемелері жөніндегі мемлекеттік инспекцияның мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 10.02. N 88 Қаулысының  негізінде БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы су қоймаларында, ішкі теңіз және аумақтық суларда шағын өлшемді кемелердің жүзу қауіпсіздігін белгілейтін мына ережелер мен нұсқаулықтар бекітілсін:
- шағын өлшемді кемелерді, олардың тұрағы үшін базаларды (құрылыстарды) тіркеу, есепке алу мен техникалық қадағалау және кеме жүргізушілерді шағын өлшемді кемелерді жүргізу құқығына аттестаттау Ережелері;
- шағын өлшемді кемелерді, олардың тұрағы үшін базаларды (құрылыстарды) пайдалану Ережелері;
- шағын өлшемді кемелерді тіркеу тәртібі туралы нұсқаулық;
- техникалық қадағалау бойынша нұсқаулық;
- Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясының қадағалауындағы шағын өлшемді кемелердің, олардың база-тұрақтарының, өткелдердің күйін бағалау бойынша нұсқаулық;
- Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясының қадағалауындағы шағын өлшемді кемелермен апаттық оқиғаларды есепке алу бойынша нұсқаулық;
- кеме жүргізушілерді шағын өлшемді кемелерді жүргізу құқығына аттестаттау бойынша нұсқаулық;
- Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясының кемелерін пайдалану бойынша нұсқаулық;
- шағын өлшемді кемелерді жүргізушілерді әзірлеу бойынша курстарды тіркеу және кемелер жүргізушілерді оқытуда бақылау-әдістемелік қадағалауды жүргізу бойынша нұсқаулық.
Көлік инспекциясы (С.Ш. Есенов) және заңгерлік жұмыс бөлімі (О.Е. Ахметжанов) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу үшін нормативтік құқықтық актілерді белгіленген тәртіпте ұсынсын.
Министрдің м.а .
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясы тіркеу құжаттарын тіркеуді және толтыруды жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік инспекцияның қызметкерлері тіркеуді жүзеге асырғанда ҚР Көлік инспекциясының қадағалауындағы кемелерді, олардың тұрағы үшін базаларды (құрылыстарды) тіркеу, есепке алу және техникалық қадағалау және кеме жүргізушілерді осы кемелерді жүргізу құқығына аттестаттау ережелерін (бұдан әрі - Тіркеу ережелерін) және осы Нұсқаулықты басшылық етуі тиіс.
3. Кемені тіркеу кезінде борттық нөмір беріледі және кеме иесіне кеме билеті беріледі.
Борттық нөмір орыс алфавитінің үш әрібінен және төрт цифрдан құралады.
Цифрлар кемені тіркеу кітабындағы реттік нөмірге сәйкес.
Облыстардың көлік инспекциялары шағын өлшемді кемелерде борттық нөмірлерді мынадай орнатады:
1.  Ақмола облысы                    КАМ  0001-ден  9999 дейін
2.  Ақтөбе облысы                    КАК  0001-ден  9999 дейін
3.  Алматы облысы                    КАЛ  0001-ден  9999 дейін
4.  Атырау облысы                   КАТ  0001-ден  9999 дейін
5.  Шығыс-Қазақстан облысы           КВК  0001-ден  9999 дейін
6.  Жамбыл облысы                    КДЖ  0001-ден  9999 дейін
7.  Қарағанды облысы                 ККР  0001-ден  9999 дейін
8.  Қызылорда облысы                 ККО  0001-ден  9999 дейін
9.  Қостанай облысы                  ККУ  0001-ден  9999 дейін
10. Маңғыстау облысы                 КМН  0001-ден  9999 дейін
11. Павлодар облысы                  КПВ  0001-ден  9999 дейін
12. Солтүстік-Қазақстан облысы       КСК  0001-ден  9999 дейін
13. Батыс-Қазақстан облысы           КУР  0001-ден  9999 дейін
14. Оңтүстік-Қазақстан облысы        КЧМ  0001-ден  9999 дейін
Шектелген акваторияда пайдаланылатын жалға берілетін ескіш және желкенді қайықтарға бір әріптен тұратын литер және әрбір жалға беру пунктінде жеке есеп нөміріне сәйкес реттік нөмір беріледі. Осымен қатар жалға берілетін жүзу құралдарына, ведомоствоға қарамастан, "П" әрпі беріледі.
Аңшылар және балықшылар қоғамы үшін "Р" әрпі беріледі. Тіркеу жеке журналда жүргізіледі.
4. Екі немесе одан көп иелердің меншігіндегі шағын өлшемді кемелер олардың келісуі бойынша тек қана бір иесіне тіркеледі, ескіш кемені жүргізушінің ескертулер талоны әрбір бірге иеленушіге жеке ресімделеді.

Инструкция о порядке регистрации маломерных судов
Утверждена приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 августа 1998 года N 172. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1.09.1998г. N 592. Утратила силу - приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14.03.2003г. N 99-I
Извлечение из приказа Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан от 14.03.2003г. N 99-I
"...
Приложение
к приказу Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан от
14.03.2003г. N 99-I
Перечень
утративших силу некоторых нормативных
правовых актов Министерства транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
1. Инструкция о порядке регистрации маломерных судов, утвержденная приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 августа 1998 года N 172...".
-----------------------------------------------------------------------
1. Настоящая Инструкция определяет порядок проведения регистрации и заполнения регистрационных документов Транспортной инспекции Республики Казахстан.
2. Работники Государственной инспекции осуществляя регистрацию, должны руководствоваться Правилами регистрации, учета и технического надзора за судами, поднадзорными Транспортной инспекции РК, базами (сооружениями) для их стоянок и аттестации судоводителей на право управления этими судами (в дальнейшем - Правила регистрации) и настоящей Инструкцией.
3. При регистрации судну присваивается бортовой номер и судовладельцу выдается судовой билет.
Бортовой номер состоит из трех букв русского алфавита и четырех цифр.
Цифры соответствуют порядковому номеру в регистрационной судовой книге.
Транспортные инспекции областей устанавливают бортовые номера на маломерных судах:
1. Акмолинская область                             КАМ с 0001 до 9999
2. Актюбинская область                             КАК с 0001 до 9999
3. Алматинская область                             КАЛ с 0001 до 9999
4. Атырауская область                              КАТ с 0001 до 9999
5. Восточно-Казахстанская область                  КВК с 0001 до 9999
6. Джамбульская область                            КДЖ с 0001 до 9999
7. Карагандинская область                          ККР с 0001 до 9999
8. Кзыл-Ординская область                          ККЗ с 0001 до 9999
9. Костанайская область                            ККУ с 0001 до 9999
10. Мангистауская область                          КМН с 0001 до 9999
11. Павлодарская область                           КПВ с 0001 до 9999
12. Северо-Казахстанская область                   КСК с 0001 до 9999
13. Западно-Казахстанская область                  КУР с 0001 до 9999
14. Южно-Казахстанская область                     КЧМ с 0001 до 9999
Прокатным гребным и парусным лодкам, пользование которыми производится в ограниченной акватории, присваивается литер из одной буквы и порядковый номер, соответствующий номеру учета на каждом прокатном пункте в отдельности. При этом плавсредствам проката присваивается буква "П", независимо от ведомства.
Для общества охотников и рыболовов присваивается буква "Р". Регистрация производится в отдельном журнале.
4. Маломерные судна, находящиеся в собственности двух или более владельцев, регистрируются только на одного владельца по их согласию, талон предупреждений судоводителя гребного судна оформляется на каждого совладельца в отдельности.

5. Жеке өзі құрған кемелерді тіркеу алғашқы куәландырылғаннан кейін жоба-техникалық құжаттаманың негізінде жүргізіледі.
6. Жоғалып немесе бүлініп қалған кеме билетін қалпына келтіру кезінде Тіркеу ережелерін басшылық ету керек.
7. Кеме иесінің арызы-тіркеу карточкасы, кеме билеті және кеме кітабы белгіленген нысандар бойынша жүргізіледі. Осымен қатар: кеменің үлгісі, санаты, жүзу жағдайы, жүк көтергіштігі, жолаушы сыйымдылығы, қозғалтқыштың рұқсат етілетін қуаты техникалық қадағалау бойынша нұсқаулық талаптарына сәйкес көрсетіледі.
Көрсетілген берілгендер барлық жағдайларда жасаушы зауытпен берілген кеменің төлқұжатында жазылған берілгендерден аспауы тиіс.
Жеке өзі құрған кемелер үшін жүк көтергіштігі, жолаушы сыйымдылығы, қозғалтқыштың шекті қуаты және т.с. Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясының қадағалауындағы шағын өлшемді кемелердің, олардың база- тұрақтарының, өткелдердің техникалық күйін бағалау бойынша нұсқаулықта мазмұндалған әдістеме бойынша есептелінеді.
Кеменің тағайындалуы зауыт-жасаушымен берілген кеменің төлқұжатында жазылғандай көрсетіледі, сонымен қатар шағын өлшемді моторлы кемелер мыналарға бөлінеді:
- серуендік - серуен, туризм, аң балық аулау үшін;
- қызметтік-қыдырулық - қызметтік тұлғаларды немесе жүктерді (мысалы, бапкерлік) тасымалдау үшін;
- мамандандырылған - техникалық мақсаттар үшін арнайы жабдықталған.
Өз бетімен жүзбейтін кемелер тағайындауы бойынша көліктікке (баржалар) және тұрақтыққа (деборкадерлер) бөлінеді.
Экипаждың ең аз құрамы кемені жүргізу (қозғалтқыштың және рөлдің қашықтық басқаруының болуы, желкендік құралдарға қызмет көрсету) мүмкіншілігіне байланысты анықталады.
Желкендердің рұқсатты ауданы кеме төлқұжаты бойынша көрсетіледі, немесе Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясының қадағалауындағы шағын өлшемді кемелердің, олардың база-тұрақтарының, өткелдердің техникалық күйін бағалау бойынша нұсқаулықта мазмұндалған әдістеме бойынша есептелінеді.
Кеме билетінің және кеме кітабының қалған бағандары стационарлық және тасымалды жабдықтармен жабдықтау нормаларына сәйкес іс жүзінде бармен толтырылады.
8. Тіркеу ережелерімен белгіленген кемелердің қадағалану шегін анықтау кезінде, ол қандай материалдан жасалғанына қарамастан, жолаушы сыйымдылығы бір адамға тең кеме Қазақстан Республикасы Көлік инспекциясының қадағалауында.

5. Регистрация судов индивидуальной постройки производится на основании проектно-технической документации, после первичного освидетельствования.
6. При восстановлении потерянного или испорченного судового билета следует руководствоваться Правилами регистрации.
7. Регистрационная карточка-заявление судовладельца, судовой билет и судовая книга ведутся по установленным формам. При этом: тип, категория судна, условия плавания, грузоподъемность, пассажировместимость, допустимая мощность двигателя указываются в соответствии с требованиями инструкции по техническому надзору.
Указанные данные во всех случаях не должны превышать данных, записанных в паспорте судна, выданном заводом-изготовителем.
Грузоподъемность, пассажировместимость, предельная мощность двигателя и т.д. для судов индивидуальной постройки рассчитываются по методике, изложенной в инструкции по оценке технического состояния маломерных судов, их баз-стоянок, переправ, поднадзорных Транспортной инспекции Республики Казахстан.
Назначение судна указывается так, как записано в паспорте судна, выданном заводом-изготовителем, при этом маломерные моторные суда подразделяются на:
прогулочные - для прогулок, туризма, охоты, рыбной ловли;
служебно-разъездные - для перевозки служебных лиц или грузов (например, тренерские);
специализированные - специально оборудованные для технических целей.
Несамоходные суда по назначению подразделяются на транспортные (баржи) и стояночные (деборкадеры).
Минимальный состав экипажа определяется в зависимости от возможностей управления судном (наличие дистанционного управления двигателем и рулем, обслуживание парусного вооружения).
Допустимая площадь парусов указывается по паспорту судна, либо рассчитывается по методике, указанной в инструкции по оценке технического состояния маломерных судов, их баз-стоянок, переправ, поднадзорных Транспортной инспекции Республики Казахстан.
Остальные графы судового билета и судовой книги заполняются по фактическому наличию, соответствующему нормам снабжения, стационарного и переносного оборудования.
8. При определении пределов поднадзорности судов, регламентированных правилами регистрации, следует иметь в виду, что судно пассажиро- вместимостью, равной одному человеку, независимо из какого материала оно изготовлено (если нет ограничений по принадлежности или назначению), поднадзорно Транспортной инспекции Республики Казахстан.