Тіркеуге түсетін құжаттардың есеп кітабын жүргізуге арналған Нұсқау
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жылжымайтын мүлікті және заңды тұлғаларды тіркеу жөніндегі агенттігі директорының 1998 жылғы 1 маусымдағы N 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 5 қарашада тіркелді. Тіркеу N 638. Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігі Тіркеу қызметі комитеті төрағасының 2005 жылғы 17 мамырдағы N 196 бұйрығымен.
--------Бұйрықтан үзінді-------------
"Заңға тәуелді кесімдерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө орындау үшін нормативтік құқықытық актілерді Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес келтіру үшін, Бұйырамын:
1. "Тіркеуге түсетін құжаттардың есеп кітабын жүргізуге арналған Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрілігі Жылжымайтын мүлікті және заңды тұлғаларды тіркеу жөніндегі агенттігі директорының 1998 жылғы 1 маусымдағы N 87, Нормативтік құқықтық актілерді  мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 638 болып тіркелген бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
2. Осы бұйрық оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
-------------------------------------
"1995 жылғы 25 желтоқсандағы  N 2727 Заң күші бар Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын іске асыру үшін қолданылатын шаралар туралы" 1997 жылғы 20 ақпандағы  N 236 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын жүзеге асыру үшін:
Тіркеуге түсетін құжаттардың есеп кітабын жүргізетін Нұсқауды бекітуді бұйырамын.
Директор
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрлігінің
Жылжымайтын мүлікті және
заңды тұлғаларды тіркеу
жөніндегі Агенттігінің
директорының
1998 жылғы 1 маусымдағы
N 87 бұйрығымен бекітілген
Тіркеуге түсетін құжаттардың есеп кітабын
жүргізуге арналған
Нұсқау
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Нұсқау тіркеуге түсетін құжаттардың есеп кітабын (бұдан былай - Кітап) жүргізу тәртібін белгілейді.
1.2. Кітап Жылжымайтын мүлікті және заңды тұлғаларды тіркеу жөніндегі Агенттігінің Жылжымайтын мүлік бойынша Орталықтарында (бұдан былай - Жылжымайтын мүлік бойынша Орталық) Жылжымайтын мүлікке. Құқықтардың (Құқықтардың ауыртпашылықтан) болуын, өзгеруін немесе тоқтатылуын және онымен жасалған мәмілелерді, тіркеу үшін берілген өтініштерді есепке алу және олардың арасындағы артықшылықты белгілеу мақсатында пайдаланылады.
Тіркеуге келіп түсетін құжаттардың есебі электронды тасымалдаушыларда жүргізілуі мүмкін.<*>
Ескерту: Тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Әділет министрлігі тіркеу қызметі комитеті Төрағасының 2000 жылғы 8 қарашадағы N 261   бұйрығымен .

Об утверждении Инструкции по ведению книги учета документов, поступающих на регистрацию
Приказ Директора Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан от 1 июня 1998 г. N 87. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 05.11.1998 г. N 638. Утратил силу - приказом Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции РК от 17.05.2005г. N 196
Извлечение из приказа Председателя Комитета регистрационной
службы Министерства юстиции РК от 17.05.2005г. N 196
"Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" в целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказа Директора Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан от 1 июня 1998 г. N 87 "Об утверждении Инструкции по ведению книги учета документов, поступающих на регистрацию"...
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Председатель".
__________________________________________________________________
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 1997 г.   P970236_  "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. N 2727   U952727_ " приказываю:
Утвердить Инструкцию по ведению книги учета документов, поступающих на регистрацию.
Директор
Инструкция
по ведению книги учета
документов, поступающих на регистрацию
1. Общие положения
1.1. Настоящая инструкция устанавливает порядок ведения книги учета документов, поступающих на регистрацию (далее - Книга).
1.2. Книга используется в Центрах по недвижимости Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Центр по недвижимости) в целях учета и установления приоритета между заявлениями, поданными на регистрацию возникновения, изменения или прекращения прав (обременений прав) на недвижимое имущество и сделок с ним.
Учет документов, поступающих на регистрацию, может вестись на электронных носителях. <*>
Сноска. Пункт 1.2 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2000 года N 261 V001377_ .

1.3. Тіркеуге берілген әрбір өтініш оның Кітапта тіркелген реттік нөмірімен бірдей нөмірге иеленеді.
Құжаттардың есебін электронды тасымалдаушыларда жүзеге асырған жағдайларда, өтініштерге және құжаттарға нөмірлер беру, олардың есебі осы Нұсқаулықпен белгіленген ережелер бойынша жүргізіледі.<*>
Ескерту: Тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Әділет министрлігі тіркеу қызметі комитеті Төрағасының 2000 жылғы 8 қарашадағы N 261   бұйрығымен .
1.4. Өтініштердің нөмірлері бірізділікпен тізбектелген болу керек және Кітапқа қабылданған ретімен жазылу керек.
1.5. Өтінішке қосып берілген құжаттар өтініш нөмірінің негізінде Жылжымайтын мүлікке құқықтардың ауыртпашылықтарын пайда болуын өзгеруін немесе тоқтатылуын тіркеу үшін Жылжымайтын мүлік бойынша Орталыққа түскен өтініште көрсетілген құжаттың реттік нөмірін қосу арқылы жасалған нөмірге иеленеді. (Жылжымайтын мүлікке құқықтардың және онымен жасалған мәмілелердің тіркелуі жөніндегі құжаттардың нысандарын бекіту туралы 1997 жылғы 10 тамыздағы N 1 Жылжымайтын мүлікті және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi Агенттігiнiң Бұйрығымен бекiтiлген өтініш нысандарын қараңыз).
1.6. Кiтап келесi 10 графадан тұрады:
1 графа - "Өтiнiш N"
2 графа - "Жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң түрi, кадастрлық нөмiрi, орналасқан жерi (адресi)";
3 графа - "Қабылдау күнi мен уақыты, өтiнiштердi қабылдайтын қызметкердiң қолы";
4 графа - "Құқық иесi /өтiнiш берушi";
5 графа - "Өтiнiш мазмұны";
6 графа - "Өтiнiш орындаудың жоспарлы күнi";
7 графа - "Төлем құны";
8 графа - "Өтiнiштi орындау нәтижелерi";
9 графа - "Берiлген құжаттардың тiзбесi";
10 графа - "Берiлген күнi, алушы, қолы".
1.7. Жылжымайтын мүлiк бойынша Орталықтарда аумақтық сипаты бойынша одан көп Кiтап бiр уақытта жүргiзiле алады.
Мұндай жағдайда белгiлi бiр аймақта ашылған Кiтапта осы аймақта орналасқан Жылжымайтын мүлiкке құқықтардың (құқықтардың ауыртпашылықтарын) пайда болуын, өзгеруiн немесе тоқтатылуын тiркеу үшiн түскен құжаттар есепке алынады.
1.8. Тiркеуге түскен құжаттар бiр пунктте қабылданып, екiншi пунктте берiлiп, Кiтапқа құжаттарды қабылдау және беру туралы жазуларды ендiрудi қиындататын болса, Жылжымайтын мүлiк бойынша Орталықтарында құжаттарды қабылдау және беру үшiн бөлек Кiтаптардың жүргiзiлулерiне болады.
Бұл жағдайда құжаттарды қабылдау үшiн пайдаланылатын Кiтап осы Нұсқаудың 1.6. пунктiнде көрсетiлген Кiтаптың 1-7 графаларынан ал құжаттарды беру үшiн пайдаланылатын Кiтап 1, 8-10 графаларынан тұратын болады. Өтiнiшке құжаттарды қабылдау үшiн пайдаланылатын Кiтап берiлген нөмiрi тұрақты болып табылады және де құжат берiлгенде құжаттарды беру үшiн пайдаланатын Кiтапта 1 графада көрсетiледi.

1.3. Каждому заявлению, поданному на регистрацию, присваивается номер, идентичный с его порядковым номером, под которым оно зарегистрировано в Книге.
В случаях осуществления учета документов на электронных носителях, присвоение номеров заявлениям и документам, их учет производится по правилам, установленным настоящей Инструкцией. <*>
Сноска. Пункт 1.3 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2000 года N 261 V001377_ .
1.4. Номера заявлений должны быть последовательными и занесены в Книгу в том порядке, в каком они были получены.
1.5. Каждому документу, прилагаемому к заявлению, присваивается номер, который основывается на номере заявления и образуется путем добавления к нему порядкового номера документа, под которым он указан в заявлении, поданному в Центр по недвижимости на регистрацию возникновения, изменения или прекращения прав (обременений прав) на недвижимое имущество (см. формы заявлений, утвержденные Приказом Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц от 1.10.1997 года N 1 "Об утверждении форм документов по государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним").
1.6. Книга состоит из следующих десяти граф: Графа 1 - "N заявления"; Графа 2 - "Вид, кадастровый номер/местоположение (адрес) недвижимости"; Графа 3 - "Дата и время приема, подпись служащего по заявлениям"; Графа 4 - "Правообладатель/заявитель"; Графа 5 - "Содержание заявления"; Графа 6 - "Плановая дата выполнения заявления"; Графа 7 - "Сумма оплаты"; Графа 8 - "Результаты выполнения заявления"; Графа 9 - "Перечень выданных документов"; Графа 10 - "Дата выдачи, получатель, подпись".
1.7. В центрах по недвижимости одновременно могут вестись две и более Книги, разграниченные по территориальному признаку.
В этом случае в Книге, заведенной на определенную территорию, осуществляется учет документов, поступающих на регистрацию возникновения, изменения или прекращения прав (обременении прав) на недвижимое имущество, расположенное в пределах этой территории.
1.8. В центрах по недвижимости, где прием документов, поступающих на регистрацию, осуществляется в одном пункте, а выдача в другом и внесение записей о приеме и выдаче документов в одну Книгу затруднено, могут вестись отдельные Книги для приема и выдачи документов.
В этом случае Книга, используемая для приема документов, будет состоять из граф 1-7 Книги, указанных в пункте 1.6 настоящей Инструкции, а Книга, используемая для выдачи документов, из граф 1, 8-10.
Номер, присвоенный заявлению в Книге, используемой для приема документов, является неизменным и при выдаче документов указывается в графе 1 Книги, используемой для выдачи документов.

1.9. Кiтаптың беттерi нөмiрленуi керек, ал Кiтап тiгiлiп оған Жылжымайтын мүлік бойынша Орталықтың мөрi қойылу керек.
1.10. Кiтапты толтырғанда 1997 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi Агенттiгiнiң Бұйрығымен бекiтiлген Құқық кадастрдың тiркеу қағазының қалыптастырылған нысанын толтыру жөнiндегi уақытша нұсқаудың N 3 қосымшасында көрсетiлген қысқартпаларды қолдануға болады.
1.11. Кiтапты жүргiзгенде тазарту, қосымша жазу, сөздердi сызып тастау және басқа да келiсiлмеген түзетулер болмауға тиiс.
Жазуларды енгiзгенде жiберiлген техникалық қателердi түзету қажеттiлiгi туса, сол күні мен осындай түзетулердi кiргiзген қызметкердiң деректемелерi көрсетiлу керек.
2. Толтыру тәртiбi
2.1. 1 графада күнтiзбелiк жыл бойы өтiнiштер бойынша жазулардың нөмiрленуi өтiп жатқан жыл көрсетiлiп, бiрiздiлiкпен жүргiзiледi. Әрбiр жыл басында жазулардың нөмiрленуi қайтадан басталады мысалы 98/111, мұндағы 98-жылдың көрсетуi, 111-өтiнiштiң реттiк нөмiрi.
Жылжымайтын мүлiк бойынша Орталық осы Нұсқаудың 1.7. пунктінде көрсетiлген жағдайларда екi және одан да көп Кiтап жүргiзiлсе, әрбiр Кiтап өзiндiк реттiк нөмiрiне иеленiп, ол әрбiр өтiнiштiң нөмiрiнде жылды көрсеткеннен кейiн жазылады мысалы, 98/1/111, мұндағы 98-жылды көрсетедi, 1-Кiтап нөмiрi, 111-өтiнiштiң реттiк нөмiрi.
2.2. 2 графада Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 20 ақпандағы N 236 бекiтiлген жер учаскесiнде орналасқан Жылжымайтын мүлiк объектiлерiне кадастрлық нөмiрлердi беру жөнiндегi Уақытша тәртiптiң (бұдан былай - Уақытша беру тәртiбi) 3 пунктiмен белгiленген Жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң сұрыптауына (классификациясына) сәйкес анықталатын Жылжымайтын мүлiк түрi және оның "Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы" 1996 жылғы 6 маусымдағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысымен белгiленген тәртiп бойынша жер учаскесiне берiлетiн кадастрлық нөмiрi, ал бастапқы және кейiнгi объектiлер Уақытша беру тәртiбi бойынша берiлген кадастрлық нөмiрi көрсетiледi. Мысалы: "ЗУ"-20:312:023:008, мұндағы "ЗУ"- жер учаскесi, 20:312:023:008- жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi; "ПО"- 20:312:023:008:1, мұндағы "БО" - бастапқы объект, 20:312:023:008:1- бастапқы объектiнiң кадастрлық нөмiрi; "KO" 20:312:023:008:1:26 мұндағы "КО" - кейiнгi объект, 20:312:023:008:1:26-кейiнгі объектiнің кадастрлық нөмiрi.
Жылжымайтын мүлiк объектiсiне кадастрлық нөмiр берiлмеген жағдайда аталған графада, оның пошта мекен-жайы (адресi) жазылады. Егер Жылжымайтын мүлiк уақытша кадастрлық нөмiрге иеленсе, онда аталған графада Жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң уақытша кадастрлық нөмiрiнен басқа да оның пошта мекен-жайы (адресi) да жазылады.
Жылжымайтын мүлiк объектiсi бөлiну немесе қосылу арқылы пайда болған жағдайда құқығы тiркелетiн (тiркелуге тиiстi) Жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң кадастрлық нөмiрiнен басқа жақшаның iшiнде бөлiну немесе қосылу арқылы Жылжымайтын мүлiк объектiсiн құрған объектiлердің кадастрлық нөмiрлерi көрсетiледi, мысалы, ЖУ-20:312:023:008 (ЖУ-20: 312:019:006, ЗУ- 20: 312: 019: 007), мұндағы КУ- 20:312: 019: 008- тiркелетiн жер учаскесiнің кадастрлық нөмiрi, (ЖУ- 20:312:019:006, ЖУ- 20:312:019:007)-қосылу арқылы құрылған тiркелетiн жер учаскесiнiң құрамындағы жер учаскелерiнiң кадастрлық нөмiрлерi.

1.9. Листы Книги должны быть пронумерованными, а Книга прошнурована и скреплена печатью Центра по недвижимости.
1.10. При заполнении Книги допускается использование сокращений, предусмотренных в приложении N 3 к Временной инструкции по заполнению унифицированной формы регистрационного листа Правового кадастра, утвержденной Приказом Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан от 3 декабря 1997 года.
1.11. При ведении Книги не допускаются подчистки либо приписки, зачеркивание слов и иные неоговоренные исправления.
При необходимости устранения технических ошибок, допущенных при внесении записей, должны быть указаны дата и данные служащего, внесшего такие исправления.
2. Порядок заполнения
2.1. В графе 1 нумерация записей по заявлениям в течение календарного года ведется последовательно с указанием текущего года. С начала каждого года нумерация записей начинается заново, например, 98/111, где 98 - означает год, 111 - порядковый номер заявления.
При ведении Центром по недвижимости двух и более Книг в случаях, предусмотренных в пункте 1.7 настоящей Инструкции, каждой Книге присваивается свой порядковый номер, который указывается в номере каждого заявления после указания года, например, 98/1/111, где 98 - означает год, 1 - номер Книги, 111 - порядковый номер заявления.
2.2. В графе 2 указываются вид недвижимости, определяемый в соответствии с классификацией объектов недвижимости, установленной пунктом 3 Временного порядка присвоения кадастровых номеров объектам недвижимого имущества, расположенным на земельном участке, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 1997 г. N 236 (далее - Временный порядок присвоения) и его кадастровый номер, присваиваемый земельному участку в порядке, установленном Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 года N 710 "Об утверждении Порядка ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан", а первичному и вторичному объекту в порядке, установленном Временным порядком присвоения. Например: "ЗУ" - 20:312:023:008, где "ЗУ" - означает земельный участок, 20:312:023:008 - кадастровый номер земельного участка; "ПО" - 20:312:023:008:1, где "ПО" - означает первичный объект, 20:312:023:008:1 - кадастровый номер первичного объекта; "ВО" - 20:312:023:008:1:26, где "ВО" - означает вторичный объект, 20:312:023:008:1:26 - кадастровый номер вторичного объекта.
В тех случаях, когда объекту недвижимости не присвоен кадастровый номер, в указанной графе заполняется его почтовый адрес. Если объекту недвижимости присвоен временный кадастровый номер, то кроме временного кадастрового номера объекта недвижимости, в указанной графе заполняется также его почтовый адрес.
В тех случаях, когда объект недвижимости образован путем разделения или объединения, кроме кадастрового номера объекта недвижимости, право на которое регистрируется, в скобках указываются кадастровые номера объектов, которые образовали объект недвижимости посредством разделения или объединения, например, ЗУ - 20:312:019:008 (ЗУ - 20:312:019:006, ЗУ - 20:312:019:007), где ЗУ - 20:312:019:008 - означает кадастровый номер регистрируемого земельного участка, (ЗУ - 20:312:019:006, ЗУ - 20:312:019:007) - кадастровые номера земельных участков, образовавших регистрируемый земельный участок посредством объединения.

Бөтен жер учаскесiн (жол, жүрiс т.б.) шектеулi пайдалану құқығына жер сервитутын тiркегенде аталған графада басыңқы учаскесiнiң (соның құқық иесi сервитут құқығына иеленедi) кадастрлық нөмiрi, ал жақша iшiнде ауыртпалық түскен жер учаскесiнiң сервитут құқығының ауыртпалығы түскен нөмiрi көрсетiледi, мысалы, ЖУ- 20:312:032:005 (Жу-20:312:032:006), мұндағы ЖУ-20:312:032:005 - басыңқы жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрі, ЖУ-20:312:032:006) - ауыртпалық түскен жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi.
Мал айдау жолдарын бөтен үйде өмiр бойы тұруға және басыңқы байланысты емес басқа да өзiндiк сервитуттар құқығын тiркегенде аталған графада түскен Жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң (Жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң) ғана кадастрлық нөмiрi (нөмiрлерi) көрсетiледi.
Егер құқықтарына сервитуттың (өзіндік, жер т.б.) ауыртпалығы түскен жылжымайтын мүлік объектілерінің саны бестен аспаса, аталған графада жақша ішінде ауыртпалығы бар барлық жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері көрсетіледі. Бұл ретте ауыртпалығы бар бірнеше жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлерінің қайталанатын бөліктері "-ІІ-" (қайталану белгісі) белгісіне ауыстырылуына болады, мысалы,   ____________________________________________________________________
Өтініш |Жылжымайтын мүліктің түрі,|Қабылдау күні мен уақыты, өтініш
N     |кадастрлық нөмірі орналас.|қабылдайтын қызметкердің қолы
|қан жері, (мекен-жайы)    |
_______|__________________________|________________________________
ЖУ- (20:312:032:008
-II-:-II-:-II-: 005
-II-:-II-:-II-: 002
-II-:-II-: 024: 009)
____________________________________________________________________
Құқықтарына сервитуттың (өзіндік, жер т.б.) ауыртпалығы түскен жылжымайтын мүлік объектілерінің саны бестен астам болған жағдайда аталған графада жақша ішінде олардың саны, ал қисық сызықшадан кейін объектілердің біреуінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі, мысалы, ЖУ-(6) 20:314:034:009), мұндағы 6-құқықтарына сервитуттың ауыртпашылығы түскен жылжымайтын мүлік объектілерінің саны, 20:314:034:009- сервитуттың ауыртпалығы түскен жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері құқық белгілеуші құжаттарда, өтініш нысандарында немесе басыңқы жер учаскесіне қатысты тіркеу қағазының 2.2. бөлімшесіндегі жазулар бойынша белгіленеді.

При регистрации земельного сервитута на право ограниченного пользования чужим земельным участком (прохода, проезда и т.д.) в указанной графе указываются кадастровые номера господствующего участка (правообладатель которого приобретает сервитутное право) и в скобках обремененного земельного участка (право на которое обременяется сервитутным правом), например, ЗУ - 20:312:032:005 (ЗУ - 20:312:032: 006), где ЗУ - 20:312:032:005 - означает кадастровый номер господствующего земельного участка, (ЗУ - 20:312:032:006) - кадастровый номер обремененного земельного участка.
При регистрации скотопрогонных трасс, права пожизненного проживания в чужом доме и других личных сервитутов, установление которых не связано с обладанием господствующим земельным участком, в указанной графе в скобках указывается только кадастровый номер (кадастровые номера) объекта недвижимости (объектов недвижимости), право на которое обременяется сервитутом.
Если количество объектов недвижимости, права на которые обременяются сервитутом (личным, земельным и др.), не более пяти, в указанной графе в скобках указываются кадастровые номера всех обременяемых земельных участков. При этом повторяющиеся части кадастровых номеров несколько обремененных земельных участков могут быть заменены на знак "-//-" (знак повторения), например,
________________________________________________________________________
N Заявления !Вид, кадастровый номер / местоположение!Дата и время приема,
!(адрес) недвижимости                   !подпись служащего по
!                                       !заявлениям
--------------------------------------------------------------------------
! ЗУ - (20: 312: 032:008                !
!     -//-:-//-:-//-:005                !
!     -//-:-//-:-//-:002                !
!     -//-:-//-: 024:009)               !
___________________________________________________________________________
В тех случаях, когда количество объектов недвижимости, права на которые обременяются сервитутом (личным, земельным и др.), более пяти, в указанной графе в скобках указываются их количество и через косую линию кадастровый номер одного из объектов, например, ЗУ - (6/20:314:034:009), где 6 - означает количество обременяемых сервитутом объектов недвижимости, 20:314:034:009 - кадастровый номер одного из земельных участков, обременяемых сервитутом. Кадастровые номера остальных земельных участков устанавливаются по записям в правоустанавливающих документах, формах заявлений или подразделе 2.2 регистрационного листа, относящегося к господствующему земельному участку.

Айырбастау шарты негізіндегі құқықтарды тіркегенде осы графада құқығы тіркелетін объектінің деректемелері және жақша ішінде тіркелетін объектке айырбасталған объектінің деректемелері көрсетіледі. Мысалы: 20:312:032:007 (20:312:018:009), мұндағы 20:312:032:007- тіркелетін жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі, (20:312: 018:009)- тіркелетін объектке айырбасталған объектінің кадастрлық нөмірі.
2.3. 3-ші графада өтінішті қабылдау күні, сағаты, минуты, өтінішті қабылдаған қызметкердің аты-жөні және қолы қойылады.
2.4. 4-ші графаның алымында құқық иесінің аты-жөні, ал бөлгішінде өтініш берушінің аты-жөні, ал бөлгішінде өтініш берушінің аты-жөні және жақша ішінде оның статусы (төменде берілген кестеде толтыру үлгілері көрсетілген) көрсетіледі.
___________________________________________________________________
Қабылдау күні       Құқық иесі             Өтініш
мен уақыты          Өтініш беруші          мазмұны
___________________________________________________________________
Абенов Марат Канатович
Абилов Канат Сакенович
(сатушы)
___________________________________________________________________
Иванов Петр Иванович
Сидоров Сергей Николаевич
(құқық иесінің өкілетті
уәкілі)
___________________________________________________________________
Билялов Даулет Сакенович
Қойшиев Үсен Құбадинович
(сатушының өкілетті уәкілі)
___________________________________________________________________
"Континенталь" ЖШС
Сиров Иван Алексеевич
(басқарушы)
___________________________________________________________________
Құқық иесі тіркеуге өтінішті өзі берсе, алымында оның дерек.
темелері, ал бөлшегінде "-II-" (қайталану белгісі) қойылады, мысалы,
_______________________________________________________
Билялов Даулет Сакенович
_______________________________________________________
-ІІ-
_______________________________________________________
2.5. 5-шi графада тiркеу объектiсiнiң түрi және жасалатын мәміленiң түрi, немесе құқықтың (құқықтың ауыртпалығының) өзге пайда болу, өзгеру немесе тоқтатылу негiзi көрсетiледi, мысалы, МҚ-өсиет бойынша мұралар, құқық иесiнiң фамилиясының өзгерiлуi, жалға беру - тоқтатылу т.б.
2.6. 6-шы графада 10 күннен аспайтын мерзiм есептелiнiп, тiркеу жасаланатын жоспарлы күнi көрсетiледi. Тiркеудiң өту мерзiмi өтiнiштiң тiркеуге қабылданған күнiнен кейiнгi күннен басталады.
Егер өту мерзiмi жұмыс iстемейтiн күнге түссе келесi жұмыс күнi өту мерзiмнiң басталуы болып саналады.
Мерзiмнiң соңғы күнi жұмыс iстемейтiн күнге түссе, оның аяқталу күнi болып келесi жұмыс күнi болып есептеледi.

При регистрации прав на основании договора мены в данной графе указываются данные объекта, право на которое регистрируется и в скобках данные объекта, на который был обменен регистрируемый объект. Например: 20:312:032:007 (20:312:018:009), где 20:312:032:007 - означает кадастровый номер регистрируемого объекта недвижимости, (20:312:018:009) - кадастровый номер объекта, на который был обменен регистрируемый объект.
2.3. В графе 3 ставится дата, час и минута поступления заявления, фамилия, инициалы и подпись служащего, принявшего заявление.
2.4. В графе 4 в числителе указываются Ф.И.О. правообладателя, в знаменателе Ф.И.О. заявителя и в скобках его статус (примеры заполнения даны в нижеприведенной таблице.
___________________________________________________________________________
Дата и время приема!       Правообладатель        !Содержание заявления
!       ---------------        !
!         Заявитель            !
___________________________________________________________________________
! Абенов Марат Канатович       !
! --------------------------   !
! Абилов Канат Сакенович       !
!       (продавец)             !
___________________________________________________________________________
! Иванов Петр Иванович         !
! --------------------         !
! Сидоров Сергей Николаевич    !
!(уполномоченный представитель !
!   правообладателя)           !
___________________________________________________________________________
! Билялов Даулет Сакенович     !
! ------------------------     !
! Койшиев Усен Кубадинович     !
! (уполн. предст. продавца)    !
___________________________________________________________________________
! ТОО "Континенталь"           !
! -------------------          !
! Сиров Иван Алексеевич        !
!   (руководитель)             !
___________________________________________________________________________
Если заявление на регистрацию подается самим правообладателем, в  числителе указываются его данные, в знаменателе ставится знак "-//-" (знак повторения), например,
__________________________
!Билялов Даулет Сакенович!
!------------------------!
!       -//-             !
!________________________!
2.5. В графе 5 указываются вид объекта регистрации и вид заключаемой сделки, или иного основания возникновения, изменения, или прекращения права (обременения права), например, ПС - купля-продажа, ПС - наследование по завещанию, изменение фамилии правообладателя, аренда - прекращение и т.д.
2.6. В графе 6 указывается плановая дата осуществления регистрации, которая устанавливается из расчета не более десяти дней. Течение срока регистрации начинается на следующий день со дня принятия заявления на регистрацию.
Если начало течения срока приходится на нерабочий день, днем начала течения срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
В тех случаях, когда последний день срока падает на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайщий следующий за ним рабочий день.

2.7. 7-шi графада жылжымайтын мүлiкке және онымен жасалған мәмілелерге құқықтардың (құқықтардың ауыртпалықтарының) пайда болуын, өзгеруiн, тоқтатылуын мемлекеттік тiркеу үшiн төлем көлемi туралы жазу енгiзiледi.
Заңдарға сәйкес тiркеу тегiн жасалған жағдайда бұл графаға "тегiн" деген жазу енгiзiледi.
2.8. Тiркеу әрекеттерi жасалып, тiркеу қағазына жазулар енгiзiлгеннен кейiн 8 графаға "тiркелген" деген жазу енгiзiледi.
Тiркеуге қабыл алынбаған жағдайда аталған графаға "қабыл алынбаған" деген жазу енгiзiледi.
Құқықта даулайтын азаматтың арызы бойынша тiркеу уақытша тоқтатылған жағдайда аталған графаға "уақытша тоқтатылған" деген жазу енгiзiлiп, тiркеудi уақытша тоқтатуға негiз болған арыздың нөмiрi көрсетiледi, мысалы, N 98/321 өтінiштiң негiзiнде уақытша тоқтатылған. Мерзiм туралы және құқықты даулайтын азаматтың сотқа талап арызын бергені туралы жазулар Кітаптың аталған графасында сол азаматтың арызына қарсы көрсетіледі.
2.9. 9 графада өтініш берушіге берілген, соның ішінде қайтарылып берілген құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
2.10. 10 графада құжаттар берілген күні, айы және тіркеуші органнан құжаттарды алған азаматтың аты-жөні мен қолы қойылады.
3. Құжаттардың берілуі
3.1. Тіркелген құжаттар құқық иесі болып саналмайтын мәмілеге қатысушының өтініш бойынша жасалған тіркеуден басқа жағдайларда құқық иесіне (өкілетті уәкіліне) беріледі. Тіркеу (жалға беруші, сатушы, кепілдікке беруші т.б.) құқық иесі болып саналмайтын мәмілеге қатысушының өтініші негізінде жасалса, өтініш берушіге тіркеу белгісі бар құқық беруші құжат қана, қайтарылып беріледі. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік тек қана құқық иесіне беріледі. Құқық иесі болып саналмайтын қатысушы мәмілені тіркегеннен кейін құқық иесі (сатып алушы, жалға беруші, кепіл ұстаушы т.б.) құқықты тіркеу үшін өтініш жасаған жағдайда қайтадан тіркеу жүргізілмейді. Құқық иесінің құқық белгілеуші құжаттарында тіркеу туралы штамп басылады және ол өтініш жасаған жағдайда мемлекеттік тіркеу жөнінде куәлік беріледі, мұндағы тіркеу күні ретінде құқық иесі болып саналмайтын мәмілеге қатысушы тіркеу жасаған күні есептеледі.
Тіркеуге түсетін құжаттардың есеп
кітабын жүргізетін нұсқауға 1 қосымша
Тіркеуге түсетін құжаттардың есеп кітабы
__________________________________________________________________________
Өтініш|Жылжымай.|Қабылдау|Құқық|Өтініш.|Өтінішті|Төлем|Өтінішті|Беріл.|Бер
N     |тын мүлік|күні мен|иесі |мазмұны|орындау.|ақысы|орындау |ген   |іл
|объекті. |уақыты, |Өті. |       |дың жос.|     |нәтиже. |құжат.|ген
|сінің тү.|өтініш. |ніш  |       |парлы   |     |лері    |тардың|кү.
|рі, када.|терді   |беру.|       |күні    |     |        |тізбе.|ні,
|стрлық   |қабылда.|ші   |       |        |     |        |сі    |алу
|нөмірі,  |ған қыз.|     |       |        |     |        |      |шы,
|орналас. |меткер. |     |       |        |     |        |      |қо.
|қан жері |дің қолы|     |       |        |     |        |      |лы
|(адресі) |        |     |       |        |     |        |      |
______|_________|________|_____|_______|________|_____|________|______|___
1   |    2    |   3    |  4  |   5   |   6    |  7  |    8   |  9   |10
______|_________|________|_____|_______|________|_____|________|______|___
|         |        |     |       |        |     |        |      |
______|_________|________|_____|_______|________|_____|________|______|___

2.7. В графу 7 вносится запись о размере платы за государственную регистрацию возникновения, изменения или прекращения прав (обременении прав) на недвижимое имущество и сделок с ним.
В тех случаях, когда в соответствии с законодательством регистрация производится бесплатно, в данную графу вносится запись "бесплатно".
2.8. После совершения регистрационных действий и внесения записей в регистрационный лист, в графу 8 вносится запись "зарегистрировано".
При отказе в регистрации в указанную графу вносится запись "отказано".
В случае приостановления регистрации по заявлению лица, оспаривающего право, в указанную графу вносится запись "приостановлено" и указывается номер его заявления, на основании которого регистрация приостановлена, например, приостановлено на основании заявления N 98/321. Запись о сроке и о самом факте предоставления доказательств предъявления иска в суд лицом, оспаривающим право, вносятся в вышеуказанную графу Книги против заявления данного лица.
2.9. В графе 9 дается перечень выданных, в том числе возвращенных заявителю документов.
2.10. В графе 10 ставится число, месяц, фамилия, инициалы и подпись лица, получившего документы от регистрирующего органа.
3. Выдача документов
3.1. Зарегистрированные документы выдаются правообладателю (уполномоченному представителю), за исключением случаев, когда регистрация была произведена по заявлению участника сделки, не являющегося правообладателем. Если регистрация была произведена на основании заявления участника сделки, не являющегося правообладателем (арендодателем, продавцом, залогодателем и т.д.), заявителю возвращается только правоустанавливающий документ с отметкой о произведенной регистрации. Свидетельство о государственной регистрации выдается только правообладателю. При обращении правообладателя (покупателя, арендатора, залогодержателя и т.д.) за регистрацией права после регистрации сделки участником, не являющимся правообладателем, повторная регистрация не производится. На правоустанавливающих документах правообладателя проставляется штамп о регистрации и при наличии ходатайства выдается свидетельство о государственной регистрации, где датой регистрации признается дата регистрации, произведенная участником сделки, не являющимся правообладателем.
Приложение 1
к Инструкции по ведению книги учета
документов, поступающих на регистрацию
Книга учета документов, поступающих на регистрацию
___________________________________________________________________________
N заяв-!Вид, кадаст-!Дата и !Правообладатель!Содержание!Плановая !  Сумма
ления   !ровый номер/!время  !---------------!заявления !дата вы- ! оплата
!местоположе-!приема,!  Заявитель    !          !полнения !
!ние (адрес) !подпись!               !          !заявления!
!объекта не- !служа- !               !          !         !
!движимости  !щего по!               !          !         !
!            !заявле-!               !          !         !
!            !ниям   !               !          !         !
---------------------------------------------------------------------------
1    !      2     !   3   !       4       !      5   !     6   !     7
___________________________________________________________________________
!            !       !               !          !         !
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Результаты выполнения! Перечень выданных ! Дата выдачи,получатель,!
заявления         !   документов      !         подпись        !
-------------------------------------------------------------------!
8           !          9        !           10           !
-------------------------------------------------------------------!
!                   !                        !
___________________________________________________________________!