Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы ережесін бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 14 қаңтар N 664 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 279 қаулысымен. ~V011623
Банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметінің нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру мақсатында және қолданылып жүрген заңдарға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы ереже бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Сизова С.И.) Банктік қадағалау департаментімен (Жұмағұлов Б.Қ.) бірлесіп осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы ережесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркесін.
3. Банктік қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы ережесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Банктік қызметке байланысты
құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп
алу туралы ережесі
Осы Ереже Қазақ КСР-нiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Кодексiне және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Z952155_ , "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Z952444_ Заң күшi бар Жарлықтарына сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) екiншi деңгейдегi банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрi - банктер), сондай-ақ олардың лауазымды адамдарына банктiк қызметке байланысты заң бұзғаны үшiн айыппұл салу және өндiрiп алу тәртiбiн белгiлейдi.

Правила наложения и взыскания Национальным Банком Республики Казахстан штрафов за нарушения, связанные с банковской деятельностью
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года N 285 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 1999 г. за N 664. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 июля 2001 года N 279 ~V011623
В целях совершенствования нормативной правовой базы деятельности банков, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и с учетом внесенных изменений и дополнений в действующее законодательство Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила наложения и взыскания Национальным Банком Республики Казахстан штрафов за нарушения, связанные с банковской деятельностью, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила наложения и взыскания Национальным Банком Республики Казахстан штрафов за нарушения, связанные с банковской деятельностью, в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила наложения и взыскания Национальным Банком Республики Казахстан штрафов за нарушения, связанные с банковской деятельностью, до сведения филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях K841000_ и Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, "О Национальном Банке Республики Казахстан" Z952155_ , "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Z952444_ и определяют порядок наложения и взыскания Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) штрафов на банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - банки), а также на их должностные лица за нарушения, связанные с банковской деятельностью.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Банк заңдарын бұзғаны үшін айыпты болған банктер және олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершiлiкке тартылады.
2. Ұлттық Банк банктерге және олардың лауазымды адамдарына Қазақстан Республикасының банктiк заңдарында белгiленген негiз бойынша немесе мүдделi адамдардың арызы бойынша сот арқылы айыппұл салады және өндiрiп алады.
Қолданылып жүрген заңға сәйкес банкке шара қолданған жағдайда оның лауазымды адамдары осылай заңды бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылмайды.
3. Банктiк қызметке байланысты заң бұзғаны үшiн қолданылып жүрген заң белгiлеген негiзде және тәртiппен сот тәртiбiмен айыппұл (өсiмпұл) салынады және өндiрiп алынады.
4. Айыппұл салу түрiнде банкке тәртiптiк шара қолдану қолданылып жүрген банк заңдарында көзделген басқа санкциялар мен ықпал етудің шектеулi шараларын банкке қолдану мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
5. Айыппұл салуға негiз болып табылатын заң бұзушылық жасалғаны туралы Ұлттық Банк тиiстi акт (хаттама) жасап, оған қажеттi құжаттарды тiркейдi. Анықталған заң бұзушылық туралы акт (хаттама) жасауға Ұлттық Банктiң банктердi қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлерi құқылы.
6. Анықталған заң бұзушылық туралы акт (хаттама) екi данада жасалады және мiндеттi түрде мынадай мәлiметтердi қамтуға тиiс:
1) оның жасалған күнi және орны;
2) акт (хаттама) жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi;
3) заң бұзушылықты анықтау көзi (бухгалтерлiк, банктiк есеп берудiң тексерiлуi немесе жасалған инспекцияның қорытындысы);
4) заң бұзғаны үшiн жауапкершiлiктi көздейтiн нормативтiк құқықтық акт;
5) банктің заң бұзған лауазымды адамдары;
6) басқа да қажеттi мәлiметтер.
7. Анықталған заң бұзушылық туралы актідегi (хаттама) мәлiметтер қызмет үшiн пайдалануға арналған ақпарат болып табылады және заңда тiкелей көзделген жағдайда болмаса, үшiншi адамға берiлуге тиiстi емес.
8. Айыппұл өндiрiп алу жөнiндегi материалды қараудың нәтижесi туралы Ұлттық Банк жазбаша түрде банкке, банктің әкiмшiлiк жауапкершiлікке тартылған лауазымды адамына хабарлауға мiндеттi.
Ұлттық Банктiң айыппұл өндiріп алу жөнiндегi материал бойынша шешiмi осы Ереженiң 9-тармағында белгiленген мерзiмде күшiне енедi.
9. Айыппұл салу және өндiрiп алу жөнiндегi тиiстi қаулымен банк келiспеген жағдайда банктің әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған лауазымды адамы осы шешiмге байланысты бiр ай мерзiм iшiнде сотқа беруге құқылы.
Банк, банктiң әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған лауазымды адамы сот тәртiбiмен аталған шешiмге байланысты шағымданған жағдайда қабылданған қаулының орындалуы дауды сот қарағанға дейiн тоқтатыла тұрады.

Глава 1. Общие положения
1. Банки и их должностные лица, виновные в нарушении банковского законодательства, несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
2. Наложение и взыскание штрафов (пени) на банки или их должностные лица производится Национальным Банком по основаниям определенным банковским законодательством Республики Казахстан либо судом по заявлению заинтересованных лиц.
В случае наложения взыскания на банк в соответствии с действующим законодательством, его должностные лица к административной ответственности за данное правонарушение не привлекаются.
3. Наложение и взыскание штрафов (пени) в судебном порядке за нарушения, связанные с банковской деятельностью, производится по основаниям и в порядке, установленным действующим законодательством.
4. Применение к банку взыскания в виде наложения штрафа не исключает возможность применения к банку других санкций и ограниченных мер воздействия, предусмотренных действующим банковским законодательством.
5. О совершении правонарушения, являющегося основанием для наложения штрафа, Национальным Банком составляется соответствующий акт (протокол) с приложением к нему необходимых документов.
Право на составление акта (протокола) о выявленном нарушении имеют работники Национального Банка, осуществляющие банковский надзор.
6. Акт (протокол) о выявленном правонарушении составляется в двух экземплярах и должен в обязательном порядке содержать следующие сведения:
1) дата и место его составления;
2) должность и ф.и.о., составившего акт (протокол);
3) источник выявления нарушения (проверка бухгалтерской, банковской отчетности либо результаты инспектирования);
4) нормативный правовой акт, предусматривающий ответственность за правонарушение;
5) должностные лица банка, совершившие правонарушение;
6) иные необходимые сведения.
7. Сведения, содержащиеся в акте (протоколе) о выявленном нарушении, являются информацией для служебного пользования и не подлежат передаче третьим лицам, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательством.
8. О результатах рассмотрения материала о взыскании штрафа Национальный Банк обязан письменно уведомить банк, должностное лицо банка, привлеченное к административной ответственности.
Решение Национального Банка по материалу о взыскании штрафа вступает в силу в сроки, определенные пунктом 9 настоящих Правил.
9. При несогласии с соответствующим постановлением о наложении и взыскании штрафа банк, должностное лицо банка, привлеченное к административной ответственности, вправе обжаловать данное решение в суд в месячный срок.
В случае обжалования банком, должностным лицом банка, привлеченным к административной ответственности, названного решения в судебном порядке, исполнение принятого постановления приостанавливается до рассмотрения спора судом.

10. Ұлттық Банктiң банктердi қадағалауды жүзеге асыратын бөлiмшесi (бұдан әрi - банктердi қадағалау бөлiмшесi) банктерге және банктiң лауазымды адамдарына салынатын айып санкцияларының есебiн жүргiзедi, ол тиiстi реестрлерде көрсетiледi (N 1, 2 қосымша).
11. Банк заңдарының талаптарын бұзған тұлғаны (банк пен оның лауазымды адамы) анықтағанда Ұлттық Банк әдетте мына өлшемдерді ескередi:
1) айыбының ауырлығы;
2) жасалған заң бұзушылықтың үздiксiздiгi;
3) заң бұзушылықтың болатын зардаптары және ауырлығы;
4) тұлғаның айыптылығын шынайы айқындауға мүмкiндiк беретiн басқа да өлшемдер.
2-тарау. Ұлттық Банктің банктерге айыппұл салу және өндiрiп алу
жөнiндегi материалдарды ресiмдеу және қарау тәртiбi
12. Ұлттық Банктiң банктердi қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлерi заң бұзушылық анықталғаннан кейiн бiр апта мерзiм iшiнде анықталған заң бұзушылық туралы акт (хаттама) жасауға мiндеттi (N 3 қосымша).
Актiге (хаттамаға) оны жасаған адам қол қояды, сондай-ақ банк Басқармасының Төрағасы (атқарушы органның басшысы) өзiне қатысты жасалатын хаттама жасаған адам не оның орнындағы адам қол қояды.
13. Банкке айып санкцияларын қолдануға негiз болып табылатын заң бұзушылық анықталған жағдайда (банктердiң қызметiне инспекция жасау (тексеру) кезiнде анықталған заң бұзушылықты есептемегенде) банкке Ұлттық Банк үш күннiң iшiнде тиiстi хабарлама жiбередi.
14. Актiге (хаттамаға) банк Басқармасының Төрағасы (атқарушы органның басшысы) немесе оның орнындағы адам қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған бұл туралы жазба жасалады. Осы орайда банк бес күн iшiнде Ұлттық Банкке актiге (хаттамаға) қоса тiркелген жазбаша түсiндiрменi және хаттаманың мазмұны жөнiнде ескертпелердi ұсынуға құқылы, оларды банк хаттамаға қол қоюдан бас тартқан себебiн жазып, түсiндiруге тиiс.
15. Жазбаша түсiндiрмелер мен ескертпелер Ұлттық Банктiң банктердi қадағалау бөлiмшелерiнде банктiң өкiлдерiн шақырып та шақырмай да қаралады.
16. Барлық қажеттi құжаттарды қарап болған соң банктердi қадағалау бөлiмшесi тиiстi қорытынды жасайды.
Айыппұл салу және өндiрiп алу туралы қорытындыда банктiң қаржылық жағдайы туралы мәліметтен және заң бұзушылықтың мәні туралы ақпараттан басқа, банктен өндiрiп алынатын айыппұлдың болжалды сомасы, сондай-ақ қажет болса, банктің жазбаша түсiндiрмелерiнен бас тартудың негiздемесi болуға тиiс.
Ұлттық Банктiң Заң департаментi алдын ала келiсiлгеннен кейiн, айып салу және өндiрiп алу туралы қорытындыға банктердi қадағалау бөлiмшесiнің басшысы қол қояды.

10. Подразделение Национального Банка, осуществляющее банковский надзор (далее - подразделение банковского надзора), ведет учет налагаемых штрафных санкций к банкам и должностным лицам банка, который отражается в соответствующих реестрах (приложение N 1, 2).
11. При определении лица (банк или его должностное лицо), нарушившего требования банковского законодательства, Национальным Банком учитываются, как правило, следующие критерии:
1) степень вины;
2) систематичность совершенных нарушений;
3) возможные последствия и тяжесть совершенного нарушения;
4) иные критерии, позволяющие объективно определить виновность лица.
Глава 2. Порядок оформления и рассмотрения Национальным Банком
материалов о наложении и взыскании штрафа с банков
12. Работники Национального Банка, осуществляющие банковский надзор, обязаны в недельный срок после выявления нарушения составить акт (протокол) о выявленном нарушении (приложение N 3).
Акт (протокол) подписывается лицом, его составившим, а также Председателем Правления (руководителем исполнительного органа) банка, в отношении которого составляется акт (протокол) или лицом, его замещающим.
13. При выявлении нарушения, являющегося основанием для применения к банку штрафных санкций (за исключением случаев выявления нарушения во время инспектирования (проверки) деятельности банков), банку в трехдневный срок Национальным Банком направляется соответствующее уведомление.
14. В случае отказа от подписания акта (протокола) Председателем Правления (руководителем исполнительного органа) банка или лица, его замещающего, в нем делается запись об этом. При этом банк вправе в пятидневный срок представить в Национальный Банк прилагаемые к акту (протоколу) письменные объяснения и замечания по содержанию протокола, в которых должен изложить мотивы своего отказа от его подписания.
15. Письменные объяснения и замечания рассматриваются подразделением банковского надзора Национального Банка, как с приглашением, так и без приглашения представителей банка.
16. После рассмотрения всех необходимых документов подразделение банковского надзора, составляет соответствующее заключение.
Заключение на наложение и взыскание штрафа, помимо сведений о финансовом состоянии банка и информации о существе нарушения, должно содержать суммы штрафа, предполагаемого взыскать с банка, а также, при необходимости, обоснованность отклонения письменных возражений банка.
Заключение о наложении и взыскании штрафа после предварительного согласования с юридическим департаментом Национального Банка подписывается руководителем подразделения банковского надзора.

17. Банктердi қадағалау бөлiмшесi Ұлттық Банктiң Төрағасының тиiстi қорытындысымен бiрге Ұлттық Банк Басқармасының қарауына енгiзу үшiн анықталған заң бұзушылық туралы актіні (хаттаманы) және осы мәселе бойынша басқа материалдарды тапсырады.
18. Ұлттық Банктің Төрағасы немесе банктердi қадағалау департаментiне жетекшілік ететiн оның орынбасары (бұдан әрi - орынбасар) анықталған заң бұзушылық туралы материалдарды Ұлттық Банк Басқармасы қарағанға дейiн осы мәселені Ұлттық Банктің Директорлар кеңесінің қарауына енгізуге құқылы, оның шешiмi ақыл-кеңес сипатында болады.
19. Банкке айыппұл санкцияларын қолдану туралы материалдарды қараудың қорытындысы бойынша Ұлттық Банк Басқармасы тиісті шешім қабылдайды.
Қабылданған шешiм Басқарма қаулысы түрiнде ресiмделедi, онда мiндеттi түрде банктен өндiрiп алынатын айыппұл сомасы көрсетiлуге тиiс.
20. Ұлттық Банк Басқармасы банктен айыппұл өндiрiп алу туралы берiлген материал бойынша қажеттi құжаттар қарауға түскен күннен бастап 30 күн iшiнде, бiрақ заң бұзушылық анықталған күннен бастап екi айдан кешiктiрмей шешiм қабылдайды.
21. Банк тиiстi қаулыны банкке жiберген күннен бастап он банктiк күн iшiнде айыппұл сомасын республикалық бюджетке аударуға мiндеттi (осы Ереженің 9-тармағында белгiленген талаптарды ескере отырып).
Банк айыппұлды төлегеннен кейiн Ұлттық Банкке оның айыппұлды төлегенiн растайтын құжаттың банк куәландырған көшiрмесiмен бiрге тiркеп, тиiстi хабарлама жiбередi.
3-тарау. Ұлттық Банктің банктердiң лауазымды адамдарына
әкiмшiлiк тәртiп шараларын белгiлеу және қолдану
туралы материалдарды ресiмдеу және қарау тәртiбi
22. Қазақстан Республикасының банктiк заңдарына сәйкес әкiмшiлiк жауапкершiлiкке банктің мынадай лауазымды адамдары тартылады: бiрiншi басшы және оның орынбасарлары (оның iшiнде филиалдың), бас бухгалтер және оның орынбасарлары (оның ішінде филиалдың).
23. Ұлттық Банктiң банктердi қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлерi банктiң лауазымды қызметкерлерi жасаған заң бұзушылықты анықтағаннан кейiнгi бiр апта мерзімнің ішінде анықталған заң бұзушылық туралы акт (хаттама) жасауға міндеттi (N 4 қосымша).
Актiге (хаттамаға) оны жасаған адам, сондай-ақ банктiң өзiне қатысты хаттама жасалған лауазымды адамы қол қояды.
24. Банктiң лауазымды адамына айып санкцияларын қолдануға негiз болып табылатын заң бұзушылық анықталған жағдайда (банктердiң қызметiне инспекция жасау (тексеру) кезiнде анықталған заң бұзушылықты есептемегенде) банктің лауазымды адамына Ұлттық Банк үш күннiң iшiнде тиiстi хабарлама жiбередi.

17. Акт (протокол) о выявленном нарушении и другие материалы по данному вопросу подразделение банковского надзора представляет с соответствующим заключением Председателю Национального Банка для внесения на рассмотрение Правления Национального Банка.
18. Председатель Национального Банка или его заместитель, курирующий Департамент банковского надзора (далее - заместитель) до рассмотрения Правлением Национального Банка материалов о выявленном нарушении вправе внести данный вопрос на рассмотрение Совета директоров Национального Банка, решение которого носит рекомендательный характер.
19. По результатам рассмотрения материалов о применении к банку штрафных санкций Правление Национального Банка принимает соответствующее решение.
Принятое решение оформляется в виде постановления Правления, которое в обязательном порядке должно отражать суммы взыскиваемого с банка штрафа.
20. Правление Национального Банка принимает решение по представленному материалу о взыскании штрафа с банка в течение 30 дней со дня поступления необходимых документов на рассмотрение, но не позднее двух месяцев со дня обнаружения правонарушения.
21. Банк обязан перечислить сумму штрафа в республиканский бюджет в течение десяти банковских дней со дня доведения до банка соответствующего постановления (с учетом условий, определенных пунктом 9 настоящих Правил).
После уплаты штрафа банк представляет в Национальный Банк соответствующее уведомление с приложением копии документа, подтверждающего факт уплаты им штрафа, заверенной банком.
Глава 3. Порядок оформления и рассмотрения Национальным Банком
материалов о наложении и взыскании административных взысканий на
должностных лиц банков
22. К административной ответственности привлекаются в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан следующие должностные лица банка: первый руководитель и его заместители (в том числе филиала), главный бухгалтер и его заместители (в том числе филиала).
23. Работники Национального Банка, осуществляющие банковский надзор, обязаны в недельный срок после выявления нарушения, совершенного должностным лицом банка, составить акт (протокол) о выявленном нарушении (приложение N 4).
Акт (протокол) подписывается лицом, его составившим, а также должностным лицом банка, в отношении которого составляется акт (протокол).
24. При выявлении нарушения, являющегося основанием для применения к должностному лицу банку штрафных санкций (за исключением случаев выявления нарушения во время инспектирования (проверки) деятельности банков), должностному лицу банка в трехдневный срок Национальным Банком направляется соответствующее уведомление.

25. Актiге (хаттамаға) банктiң заң бұзушылық жасаған лауазымды адамы қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған бұл туралы жазба жасалады. Осы орайда банктiң лауазымды адамы бес күн iшiнде Ұлттық Банкке актіге (хаттамаға) қоса тiркелген жазбаша түсiндiрменi және хаттаманың мазмұны жөнiнде ескертпелердi ұсынуға құқылы, оларда өзiнiң хаттамаға қол қоюдан бас тартқан себебiн жазып, түсiндiруге тиiс.
26. Жазбаша түсiндiрмелер мен ескертпелердi Ұлттық Банктiң банктердi қадағалау бөлiмшесi заң департаментiмен бiрлесе отырып банктiң өзiне қатысты акт (хаттама) жасалған лауазымды адамын шақырып та шақырмай да қарайды.
27. Барлық қажеттi құжаттарды қарап болған соң Ұлттық Банктiң банктердi қадағалауды жүзеге асыратын бөлiмшесi тиiстi қорытынды жасайды.
Айыппұл салу және өндiрiп алу туралы қорытындыда лауазымды адамның заң бұзушылығының мәнi туралы ақпараттан басқа, банктiң лауазымды адамнан өндіріп алынатын айыппұлдың болжалды сомасы, сондай-ақ қажет болса, банктiң лауазымды адамының жазбаша түсіндірмелерінен бас тартудың негіздемесі болуға тиіс.
Ұлттық Банктің Заң департаментімен алдын ала келісілгеннен кейін, айып салу және өндіріп алу туралы қорытындыға банктер қадағалау бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды.
28. Банктердi қадағалау бөлiмшесi анықталған заң бұзушылық туралы актiнi (хаттаманы) және осы мәселе бойынша басқа материалдарды тиiстi қорытындысымен бiрге Ұлттық Банк Төрағасының немесе орынбасарының қарауына тапсырар.
29. Ұлттық Банктiң Төрағасы немесе оның орынбасары анықталған заң бұзушылық туралы материалдарды өзi қарағанға дейiн осы мәселенi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесiнiң қарауына енгiзуге құқылы, оның шешiмi ақыл-кеңес сипатында болады.
30. Ұлттық Банк Төрағасы немесе оның орынбасары осы мәселе туралы
қаулы түрiнде шешiм қабылдайды, қаулыда банктің лауазымды адамынан өндiрiп
алынатын айыппұл сомасы мiндеттi түрде көрсетiлуге тиiс (N 5 қосымша).
31. Ұлттық Банк Төрағасы, оның орынбасары өз өкiлеттiгi шегінде
банктiң лауазымды адамынан айыппұл өндiрiп алу туралы берiлген материал
бойынша қажеттi құжаттар қарауға түскен күннен бастап 30 күн iшiнде, бiрақ
заң бұзушылық анықталған күннен бастап екi айдан кешiктiрмей шешiм
қабылдайды.
32. Банктің лауазымды адамы тиiстi қаулыны оған жiберген күннен
бастап он банктiк күн iшiнде айыппұл сомасын республикалық бюджетке
аударуға мiндеттi (осы Ереженiң 9-тармағында белгiленген талаптарды ескере
отырып).

25. В случае отказа должностного лица банка, совершившего правонарушение, от подписания акта (протокола), в нем делается запись об этом. При этом должностное лицо банка вправе в пятидневный срок представить в Национальный Банк прилагаемые к акту (протоколу) письменные объяснения и замечания по содержанию протокола, в которых должен изложить мотивы своего отказа от его подписания.
26. Письменные объяснения и замечания рассматриваются подразделением банковского надзора совместно с юридическим департаментом Национального Банка, как с приглашением, так и без приглашения должностного лица банка, в отношении которого был составлен акт (протокол).
27. После рассмотрения всех необходимых документов подразделение Национального Банка, осуществляющее банковский надзор, составляет соответствующее заключение.
Заключение на наложение и взыскание штрафа, помимо информации о существе нарушения должностного лица должно содержать суммы штрафа, предполагаемого взыскать с должностного лица банка, а также, при необходимости, обоснованность отклонения письменных возражений должностного лица банка.
Заключение о наложении и взыскании штрафа после предварительного согласования с юридическим департаментом Национального Банка подписывается руководителем подразделения банковского надзора.
28. Акт (протокол) о выявленном нарушении и другие материалы по данному вопросу подразделение банковского надзора представляет с соответствующим заключением на рассмотрение Председателя либо заместителя Председателя Национального Банка.
29. Председатель Национального Банка или его заместитель до рассмотрения им материалов о выявленном нарушении вправе внести данный вопрос на рассмотрение Совета директоров Национального Банка, решение которого носит рекомендательный характер.
30. Председатель Национального Банка или его заместитель принимает решение по данному вопросу в форме постановления, которое в обязательном порядке должно отражать сумму штрафа, взыскиваемого с должностного лица банка (приложение N 5).
31. Председатель Национального Банка, его заместитель в пределах своих полномочий принимают решения по представленному материалу о взыскании штрафа с должностного лица банка в течение 30 дней со дня поступления необходимых документов на рассмотрение, но не позднее двух месяцев со дня обнаружения правонарушения.
32. Должностное лицо банка обязано перечислить сумму штрафа в республиканский бюджет в течение десяти банковских дней со дня доведения до него соответствующего постановления (с учетом условий, определенных пунктом 9 настоящих Правил).
После уплаты штрафа должностное лицо банка представляет в Национальный Банк соответствующее уведомление с приложением копии документа, подтверждающего факт уплаты им штрафа, заверенной банком.

4-тарау. Қорытынды ережелер
33. Айыппұл салу және өндіріп алу туралы қаулыны орындамағаны үшін
заң бұзушы Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдарға сәйкес
жауап береді.
34. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасы
заңдарының нормаларына сәйкес шешілуге тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Басқармасының 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы Ережесіне N 1 Қосымша
Банктерге салынатын айыппұл санкцияларының
Тізімі
__________________________________________________________________________
|N|Банктің |Айыппұл салу | ҚРҰБ  |Актінің|Айыппұл |Салынған|Орындалған|Бас.
| |толық   |және өндіріп |Басқар.|N және | салу   |айыппұл |   күні   |қа.
| |атауы   |алу туралы   |масы   |оның   |негізде.|сомасы  |          |лары
| |және ме.|Басқарманың  |қаулы. |жасал. |месі    |        |          |
| |кен-жайы|қаулысының   |сының  |ған    |        |        |          |
| |        |күні және    |банкке |күні   |        |        |          |
| |        |нөмері       |жібе.  |       |        |        |          |
| |        |             |рілген |       |        |        |          |
| |        |             |күні   |       |        |        |          |
|_|________|_____________|_______|_______|________|________|__________|____
|_|________|_____________|_______|_______|________|________|__________|____
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Басқармасының 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы Ережесіне N 2 Қосымша
Банктің лауазымды адамдарына салынатын айыппұл санкцияларын салу
Тізімі
__________________________________________________________________________
|р/н|Аты-жөні,|Айыппұл салу және|Қаулыны |Актінің|Айыппұл|Салынған|Орын|Бас
|   |лауазымы |өндіріп алу тура.|банктің |N және |салу   |айыппұл |дал.|қа
|   |         |лы қаулының күні |лауазым.|оны жа.|негіз. |сомасы  |ған |
|   |         |және нөмері      |ды ада. |саған  |демесі |        |күн |
|   |         |                 |мына    |күн    |       |        |    |
|   |         |                 |жеткіз. |       |       |        |    |
|   |         |                 |ген күн |       |       |        |    |
|___|_________|_________________|________|_______|_______|________|____|___
|___|_________|_________________|________|_______|_______|________|____|___
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Басқармасының 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы Ережесіне N 3 Қосымша
қызметте қолдану үшін
Банк қызметіне байланысты анықталған
құқық бұзушылық туралы
Акт (хаттама)
Хаттаманың жасалған күні және орны___________________________________
___________________________________________________________________________
Ұлттық Банктің банктік қадағалауды жүргізуші қызметкерлері)  _________
___________________________________________________________________________
(Аты-жөні, лауазымы)
____________________________________Қазақстан Республикасы Президентінің
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші
бар Жарлығының 74-8 бабын басшылыққа ала отырып, нәтижесінде: ________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
мынадай құқық бұзушылықты(тарды) байқады _____________________________
________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
банкке айыппұл санкциясын қолдануға негіз болған__________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_________________________
Басқа мәліметтер_____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Ұлттық Банктің хаттаманы             Банк Басқармасы
жасаған қызметкерінің қолы           Төрағасының қолы
(орындаушы орган басшысы)
_________________________            _________________________
М.О.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Басқармасының 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы Ережесіне N 4 Қосымша
қызметте қолдану үшін
Банк қызметіне байланысты анықталған
құқық бұзушылық туралы
Акт (хаттама)
Хаттаманың жасалған күні және орны ___________________________________
___________________________________________________________________________
Ұлттық Банктің банктік қадағалауды жүргізуші қызметкер(лері)_________
___________________________________________________________________________
(Аты-жөні, лауазымы)
____________________________________Қазақстан Республикасы Президентінің
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші
бар Жарлығының 74-8 бабын басшылыққа ала отырып, нәтижесінде:____________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
мынадай құқық бұзушылықты(тарды) байқады_____________________________
________________________________________________________________
(банктің құқық бұзушылықты (тарды) байқады)___________________________
___________________________________________________________________________
(банктің құқық бұзған адамының аты-жөні)
___________________________________________________________________________
(қызметінің атауы)
банктің лауазымды адамына айыппұл санкциясын қолдануға негіз болған_______
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Басқа мәліметтер_____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Ұлттық Банктің хаттаманы             Банктің лауазымды адамының
жасаған қызметкерінің қолы           қолы
_________________________            _________________________
М.О.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Басқармасының 1998 жылғы 18 желтоқсан N 285 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік қызметке байланысты құқық бұзғаны үшін айыппұл салу және өндіріп алу туралы Ережесіне N 5 Қосымша
Өндіріп алудың әкімшілік шараларын қолдану туралы
____ жылғы "____"__________N ______
Қаулы
_______________________________________________________________________
(банктің құқық бұзғаны лауазымды адамының аты-жөні, атқаратын қызметі)
банк қызметіне байланысты құқық бұзғаны үшін
Банктің лауазымды адамына айыппұл санкцияларын қолдануға негіз болып
табылған анықталған құқық бұзу салдарынан және Қазақстан Республикасы
Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі
туралы" Заң күші бар Жарлығының 74-8-бабының негізінде:

Глава 4. Заключительные положения
33. За неисполнение постановления о наложении и взыскании штрафа нарушитель несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
34. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам наложения и взыскания
Национальным Банком Республики
Казахстан штрафов за нарушения,
связанные с банковской
деятельностью, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 18 декабря 1998 г. N 285
Реестр
налагаемых штрафных санкций к банкам
---------------------------------------------------------------------------
N |  Полное       |Дата и номер |Дата доведения|N Акта и дата| Основание
|наименование и |постановления| постановления|     его     | наложения
|место нахожде- |Правления о  |Правления НБРК|составления  |  штрафа
|ния банка      |наложении и  |  до банка    |             |
|               |взыскании    |              |             |
штрафа
---------------------------------------------------------------------------
|               |             |              |             |
---------------------------------------------------------------------------
|               |             |              |             |
---------------------------------------------------------------------------
|               |             |              |             |
---------------------------------------------------------------------------
|               |             |              |             |
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-----------------------------------
Сумма     | Дата исполнения|Прочее|
наложенного|                |      |
штрафа   |                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
Приложение N 2
к Правилам наложения и взыскания
Национальным Банком Республики
Казахстан штрафов за нарушения,
связанные с банковской
деятельностью, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 18 декабря 1998 г. N 285
Реестр
налагаемых штрафных санкций к должностным лицам банка
---------------------------------------------------------------------------
п/н| Ф.И.О,    |Дата и номер |Дата доведения |N Акта и дата |Основание
|занимаемая |постановления|постановления  |составления   |наложения
|должность  |о наложении и|до должностного|              |  штрафа
|           | взыскании   |  лица банка   |              |
|           |  штрафа     |               |              |
---------------------------------------------------------------------------
|           |             |               |              |
---------------------------------------------------------------------------
|           |             |               |              |
---------------------------------------------------------------------------
|           |             |               |              |
---------------------------------------------------------------------------
|           |             |               |              |
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-----------------------------------
Сумма     | Дата исполнения|Прочее|
наложенного|                |      |
штрафа   |                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
|                |      |
-----------------------------------|
Приложение N 3
к Правилам наложения и взыскания
Национальным Банком Республики
Казахстан штрафов за нарушения,
связанные с банковской
деятельностью, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 18 декабря 1998 г. N 285
для служебного пользования
Акт (протокол)
о выявленном правонарушении, связанным
с банковской деятельностью
Примечание РЦПИ. Приложение 3 с грифом "ДСП" в базу данных "Закон" не вводятся.
Приложение N 4
к Правилам наложения и взыскания
Национальным Банком Республики
Казахстан штрафов за нарушения,
связанные с банковской
деятельностью, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 18 декабря 1998 г. N 285
для служебного пользования
Акт (протокол)
о выявленном нарушении, связанным
с банковской деятельностью
Примечание РЦПИ. Приложение 4 с грифом "ДСП" в базу данных "Закон" не вводятся.
Приложение N 5
к Правилам наложения и взыскания
Национальным Банком Республики
Казахстан штрафов за нарушения,
связанные с банковской
деятельностью, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 18 декабря 1998 г. N 285
Постановление
О применении административного взыскания
от "____"__________ года N
к  ___________________________________________________________
(ф.и.о. должностного лица банка, совершившего нарушение, занимаемая
должность) за нарушения, связанные с банковской деятельностью.
В результате выявленного нарушения, являющимся основанием для
применения к должностному лицу банка штрафных санкций, и на основании ст.
74-8 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О
банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":

1. _______________________________________________________________________
(банктің құқық бұзған лауазымды адамының аты-жөні)
_____________________________________________________________________ үшін
(банк қызметіне байланысты құқық бұзу тізбесі)
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________
(банктік қадағалауды жүзеге асыратын Ұлттық Банктің бөлімшесі)
үш күндік мерзімде осы қаулыны аталған лауазымды адамға орындауы үшін
жіберсін.
3. Осы Қаулының орындалуын бақылау банктік қадағалауды жүзеге асыратын
Ұлттық Банк бөлімшесінің басшысына________________________________________
(аты-жөні)
жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
(Төрағаның орынбасары)
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

1. Подвергнуть административному взысканию в виде наложения штрафа в
размере _____________________________________________тенге ________________
_________________________________________________ (фамилия, имя, отчество
должностного лица банка, совершившего нарушение) за _______________________
___________________________________________________________________________
(перечень нарушений, связанных с банковской деятельностью)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
(подразделение Национального Банка, осуществляющее банковский надзор)
в трехдневный срок довести настоящее постановление до указанного
должностного лица банка для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
руководителя подразделения Национального Банка, осуществляющего
банковский надзор  ____________________
(ф.и.о.)
Председатель
(Заместитель Председателя)
Национального Банка
(Корректор: Склярова И.
Специалист: Цай Л.Г.)