Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгi Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 13 қазандағы N 10-ө бұйрығымен бекiтiлген (1997 жылғы 13 қарашадағы мемлекеттік тiркеу N 417) "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есеп беру жөніндегi ережеге" өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық зейнетақы агенттігі 1998 жылғы 18 желтоқсан N 175-ө. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 21 қаңтарда N 670 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 213 қаулысы.
Жинақтаушы зейнетақы қорларында аудиторлық тексеру (сыртқы аудитті) өткiзу, бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есеп тапсыру ережелерiн нақтылау және айқындау мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Ұлттық зейнетақы агенттігiнiң 1997 жылғы 13 қазандағы N 10-ө бұйрығымен  бекiтiлген (1997 жылғы 13 қарашадағы мемлекеттік тiркеу N 417) "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы бухгалтерлiк есеп жүргізу және қаржылық есеп беру жөнiндегі ережеге" қоса берiлiп отырған өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және олар Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап қолдануға енгiзiлсiн.
2. Заң бөлiмi (Ремкевич И.А.) өзгерiстер мен толықтыруларды мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгіне жiберсiн.
Директор
1. Нормативтiк құқықтық актiнiң атауы мынадай редакцияда жазылсын: "Жинақтаушы зейнетақы қорларында бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есеп тапсыру ережелерi".
2. 1-тараудың 1-тармағындағы "Жинақтаушы зейнетақы қоры үшiн (бұдан әрi - Қор) бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есеп беру тәртiбiн" деген сөздер "Жинақтаушы зейнетақы қорларында (бұдан әрi - Қор) бухгалтерлiк есеп жүргiзудi және қаржылық есеп тапсыру ережелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
3. 1-тараудың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын: "Агенттiк бекiткен "Жинақтаушы зейнетақы қорларында бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есеп тапсыру ережелерi" барлық Қорлар үшiн мiндеттi."

Об утверждении изменений и дополнений в "Положение по ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности в накопительных пенсионных фондах", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 октября 1997 года N 10-П (Государственная регистрация от 13 ноября 1997 года N 417)
Приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года N 175-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.1999 г. за N 670. Утратил силу - постановлением Правления Нацбанка РК от 4 июля 2003 г. N 213
В целях конкретизации и уточнения правил проведения аудиторской проверки (внешнего аудита), ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности в накопительных пенсионных фондах приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в "Положение по ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности в накопительных пенсионных фондах", утвержденное приказом  Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 октября 1997 года N 10-П (государственная регистрация от 13 ноября 1997 года N 417), и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому отделу (Ремкевич И.А.) направить изменения и дополнения в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
Директор
Изменения и дополнения в Положение по ведению
бухгалтерского учета и финансовой отчетности в накопительных
пенсионных фондах, утвержденное приказом Национального
пенсионного агентства от 13 октября 1997 года N 10-П,
государственная регистрация в Министерстве юстиции
Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 417
1. Наименование нормативного правового акта изложить в следующей редакции: "Правила ведения бухгалтерского учета в накопительных пенсионных фондах и представления финансовой отчетности".
2. В пункте 1 раздела 1 слова "определяет порядок ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности для накопительных пенсионных фондов (далее - Фонд)" заменить словами "определяет правила ведения бухгалтерского учета в накопительных пенсионных фондах (далее - Фонд) и представления финансовой отчетности" и далее по тексту.
3. Пункт 2 раздела 1 изложить в следующей редакции: "Установленные Агентством "Правила ведения бухгалтерского учета в накопительных пенсионных фондах и представления финансовой отчетности" обязательны для всех Фондов".

4. 2-тараудың бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қор Қордың акционерлерiнiң жалпы жиналысы бекiтетiн Есеп саясатын әзiрлейдi. Қордың Есеп саясаты жинақтаушы зейнетақы қорларында бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есеп берудiң ерекшелiктерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есеп беру жүйесiн реттейтін нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес қалыптасады".
5. 3-тараудың төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қордың жылдық қаржылық есебiн, сондай-ақ оның iстерiнiң ағымдағы жай-күйiн тексеру және бекiту үшiн Қор аудиторлық тексерулер (сыртқы аудит) жүргiзедi".
6. Тараудың төртіншi абзацындағы "Қор аудиторлық тексерулер (сыртқы аудит) жүргiзедi" деген сөздерден кейiн 3-тарау мынадай мазмұндағы екi абзацпен толықтырылсын:
"Қаржылық жыл қорытындысы бойынша аудиторлық тексерудiң жүргiзiлуi мiндеттi".
"Қорға сыртқы аудиттi мемлекеттiк уәкiлеттi орган берген лицензиясы бар аудитор/аудиторлық ұйым жүргiзедi".
7. 3-тарау мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын: "Аудит жүргiзуге шарт жасасқан кезде Қор аудитормен/аудиторлық ұйыммен оның аудиторлық қорытындыда мынадай мәлiметтердi көрсетуi жөнiндегi мiндетiн көздеуге және келiсуге мiндеттi:
1) өз қаражаты бойынша:
- есеп пен есеп беруде Қор жүргiзген операцияларды көрсетудiң уақтылы, толық және нақты болуына баға беру;
- қордың iшкi аудитiнiң әдiлдiгiне баға беру;
- бухгалтерлiк операциялардың Қордың есеп саясатына сәйкес көрсетiлуiнiң дұрыстығы;
- Қордың өз қаражаты бойынша операциялар жүргiзген кезде салық заңдарының сақталуы;
2) жинақталған зейнетақы қаражаттары бойынша:
- есеп пен есеп беруде Қор жүргiзген операцияларды көрсетудiң уақтылы, толық және нақты болуына баға беру;
- салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарында түскен зейнетақы жарналарын көрсетудiң уақтылылығы және дұрыстығы;
- салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарында инвестициялық табыстың есептелуiнiң уақтылылығы және дұрыстығы;
- салымшыға (алушыға) оның жинақталған зейнетақы қаражаттары туралы ақпараттар берудiң уақтылылығы және сенiмдiлiгi;
- қордың iшкi аудитінiң әдiлдiгiне баға беру;
- жинақталған зейнетақы қаражаттары бойынша, зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру кезiнде алушылардан табыс салығын ұстауға қатысты операцияларды жүргiзген кезде салық заңдарының сақталуы".
8. 4-тараудың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қор Қазақстан Республикасының заңдарымен және осы Ережелермен белгiленген тәртіпте бухгалтерлiк есептi жүзеге асырады және қаржылық қызмет бойынша есеп тапсырады".

4. Абзац пятый раздела 2 изложить в следующей редакции: "Фонд разрабатывает Учетную политику, которая утверждается общим собранием акционеров Фонда. Учетная политика Фонда формируется в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими систему бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Республике Казахстан, с учетом особенностей ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности в накопительных пенсионных фондах".
5. Абзац четвертый раздела 3 изложить в следующей редакции: "Для проверки и подтверждения годовой финансовой отчетности Фонда, а также текущего состояния его дел, Фонд проводит аудиторские проверки (внешний аудит)".
6. После слов "Фонд проводит аудиторские проверки (внешний аудит)" в четвертом абзаце раздела, дополнить раздел 3 двумя абзацами следующего содержания:
"Проведение аудиторских проверок по итогам финансового года обязательно.
Внешний аудит Фонда производится аудитором/аудиторской организацией, имеющим(ей) лицензию, выданную уполномоченным государственным органом".
7. Раздел 3 дополнить абзацами следующего содержания: "При заключении договора на проведение аудита, Фонд обязан предусмотреть и согласовать с аудитором/аудиторской организацией его обязанность по отражению в аудиторском заключении следующих сведений:
1) по собственным средствам:
- оценка своевременности, полноты и точности отражения операций, проведенных Фондом, в учете и отчетности;
- оценка объективности внутреннего аудита Фонда;
- правильность отражения бухгалтерских операций в соответствии с учетной политикой Фонда;
- соблюдение налогового законодательства при проведении операций по собственным средствам Фонда;
2) по пенсионным накоплениям:
- оценка своевременности, полноты и точности отражения операций, проведенных Фондом, в учете и отчетности;
- своевременность и правильность отражения поступающих пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей);
- своевременность и правильность начисления инвестиционного дохода на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей);
- своевременность и достоверность предоставления информации вкладчику (получателю) о его пенсионных накоплениях;
- оценка объективности внутреннего аудита Фонда;
- соблюдение налогового законодательства при проведении операций по пенсионным накоплениям, в части удержания подоходного налога с получателей при осуществлении пенсионных выплат".
8. Абзац первый раздела 4 изложить в следующей редакции: "Фонд осуществляет бухгалтерский учет и представляет отчетность по финансовой деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами".

9. 4-тараудың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қаржылық есеп пайдаланушылар үшiн анық және түсiнiкті болуы тиiс, онда өткен кезең үшiн тиiстi мәлiметтер келтiрiлген болуы керек."
10. 4-тараудың үшiншi абзацы алынып тасталсын.
11. 4-тараудың төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қор ай сайынғы, тоқсан сайынғы және жылдық қаржылық есептердi белгiленген мерзiмдерде тапсырады. Уәкiлеттi органның талап етуi бойынша Қор белгiленген мерзiмдерде қосымша мәлiметтер беруге мiндеттi".
12. 4-тараудың бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Жыл сайынғы қаржылық есептi аудитор/аудиторлық ұйым растайды. Аудиторлық тексеру нәтижесi бойынша жасалған қорытынды Қор қызметi туралы жылдық қаржылық есептiң ажырамайтын бөлiп болып табылады".
13. 4-тараудың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қор өз қаражаттары бойынша операциялар жүргiзу үшiн заңда белгiленген тәртiппен екiншi дәрежелi банктерде банктік шот ашуға құқылы".
14. 5-тараудың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Агенттiкке ай сайын тапсырылатын қаржылық есепке мыналар кiредi:
- бухгалтерлiк баланс (N 1 қосымша);
- жинақталған зейнетақы қаражаттары бойынша ақша қозғалысы туралы есеп (N 4 қосымша);
- таза зейнетақы активтерi туралы есеп (N 7 қосымша);
- түсiндiрме жазба".
15. 5-тараудың төртіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Агенттiкке тоқсан сайын тапсырылатын қаржылық есепке мыналар кiредi:
- Қордың бухгалтерлiк балансы (N 1 қосымша);
- қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелерi туралы есеп (N 2 қосымша);
- ақша қозғалысы туралы есеп (N 3 қосымша);
- таза зейнетақы активтерi туралы есеп (N 7 қосымша);
- өз капиталының қозғалысы туралы есеп (N 5 қосымша);
- айналыстан тыс активтердiң қозғалысы туралы есеп (N 6 қосымша).
16. 5-тараудың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылдық қаржылық есеп мыналардан тұрады:
- бухгалтерлiк баланс (N 1 қосымша);
- қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеп (N 2 қосымша);
- ақша қозғалысы туралы есеп (N 3 қосымша);
- өз капиталының қозғалысы туралы есеп (N 5 қосымша);
- айналыстан тыс активтердiң қозғалысы туралы есеп (N 6 қосымша);
- таза зейнетақы активтерi туралы есеп (N 7 қосымша);
- жыл iшiнде жасалған жұмыстар туралы жылдық есепке түсiндiрме жазба, қосымша мәлiметтермен;
- жүргiзiлген аудит нәтижелерi бойынша аудиторлық қорытынды".

9. Абзац второй раздела 4 изложить в следующей редакции: "Финансовая отчетность должна быть ясной и понятной для пользователя, в ней должны быть приведены соответствующие данные за предыдущий период".
10. Абзац третий раздела 4 исключить.
11. Абзац четвертый раздела 4 изложить в следующей редакции: "Фонд представляет ежемесячную, ежеквартальную и годовую финансовую отчетность в установленные сроки. По требованию уполномоченного органа, Фонд обязан предоставить дополнительные сведения в устанавливаемые сроки".
12. Абзац пятый раздела 4 изложить в следующей редакции: "Ежегодная финансовая отчетность удостоверяется аудитором/аудиторской организацией. Заключение, составленное по результатам аудиторской проверки, является неотъемлемой частью годового финансового отчета о деятельности Фонда".
13. Абзац шестой раздела 4 изложить в следующей редакции: "Для проведения операций по собственным средствам, Фонд вправе открывать банковский счет в банках второго уровня в установленном законодательством порядке".
14. Абзац второй раздела 5 изложить в следующей редакции: "Ежемесячная финансовая отчетность, представляемая в Агентство, включает:
- бухгалтерский баланс (приложение N 1);
- отчет о движении денег по пенсионным накоплениям (приложение N 4);
- отчет о чистых пенсионных активах (приложение N 7);
- пояснительная записка".
15. Абзац четвертый раздела 5 изложить в следующей редакции: "Ежеквартальная финансовая отчетность, представляемая в Агентство, включает:
- бухгалтерский баланс Фонда (приложение N 1);
- отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности (приложение N 2);
- отчет о движении денег (приложение N 3);
- отчет о чистых пенсионных активах (приложение N 7);
- отчет о движении собственного капитала (приложение N 5);
- отчет о движении внеоборотных активов (приложение N 6)".
16. Абзац шестой раздела 5 изложить в следующей редакции: "Годовая финансовая отчетность состоит из:
- бухгалтерского баланса (приложение N 1);
- отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности (приложение N 2);
- отчета о движении денег (приложение N 3);
- отчета о движении собственного капитала (приложение N 5);
- отчета о движении внеоборотных активов (приложение N 6);
- отчета о чистых пенсионных активах (приложение N 7);
- пояснительной записки к годовому отчету о проделанной работе за год с дополнительными сведениями;
- аудиторского заключения по результатам проведенного аудита".