Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің атқару құжаттарын атқаруының тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1999 ж. 14 сәуір N 151 Бұйрық . Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 16 тамыздағы N 304 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 16 тамыздағы N 304 бұйрығымен.
--------------Бұйрықтан үзінді------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi (Шәженова Д.М.) бiр апта мерзiмде қабылданған шешiм туралы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне және "Заң" Медиа-корпорация" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiне хабарласын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2006 жылғы 16 тамыздағы
N 304 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының
тiзбесi
1. "Республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң атқару құжаттарын атқаруының тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1999 жылғы 14 сәуiрдегi N 151 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 748 болып тiркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң бюллетенiнде жарияланған, 1999 ж., N 10, Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2000 жылғы 12 мамырдағы N 226 бұйрығымен өзгерiс енгiзiлген)...
--------------------------------
1. Қоса берiлiп отырған мына құжаттар бекiтiлсiн:
- республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң атқару құжаттарын атқаруының тәртiбi туралы Нұсқаулық;
- соттардың бюджеттiк қаражат жөнiндегi шешiмдерiн атқару жөнiндегi құжаттарды тiркеу журналы (Нұсқаулыққа 1-қосымша);
- соттардың ақылы қызметтер көрсетуден түсетiн қаражат шоттары бойынша шешiмдерiн атқару жөнiндегi құжаттарды тiркеу журналы (Нұсқаулыққа 2-қосымша).
2. Қазынашылық комитетi, қазынашылықтың аумақтық органдары мен қаржылық органдар, мемлекеттік мекемелер, инкассалық өкiмдердi және атқару құжаттарын атқару кезiнде осы Нұсқаулықты басшылыққа алсын.
3. Заң қызметi департаментi (Қанатбеков Ғ.ЬI.) осы Нұсқаулықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Күшi жойылды деп танылсын:

Об утверждении Инструкции о порядке исполнения исполнительных документов государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местных бюджетов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4.05.1999 г. за N 748. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 августа 2006 года N 304
Извлечение
из приказа Министра финансов Республики Казахстан
от 16 августа 2006 года N 304
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр ....
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 151 "Об утверждении Инструкции о порядке исполнения исполнительных документов государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местных бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 748, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 1999 г., N 10, внесены изменения приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2000 года N 226).
....
________________________________________________________________
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
- Инструкцию о порядке исполнения исполнительных документов государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местных бюджетов;
- журнал регистрации документов по исполнению решений судов по бюджетным средствам (Приложение 1 к Инструкции);
- журнал регистрации документов по исполнению решений судов по счетам средств от оказания платных услуг (Приложение 2 к Инструкции).
2. Комитету Казначейства, территориальным органам казначейства и финансовым органам, государственным учреждениям при исполнении инкассовых распоряжений и исполнительных документов руководствоваться указанной Инструкцией.
3. Департаменту юридической службы (Канатбекову Г.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящей Инструкции в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу:

1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1997 жылғы 19 наурыздағы N 74 бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кассалық атқарылуы жөнiндегi Уақытша нұсқаулықтың 80-тармағы;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1999 жылғы 11 наурыздағы N 91 бұйрығы.
5. Осы бұйрық ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
1999 жылғы 14 сәуірдегі
N 151 бұйрығымен
бекітілген
Республикалық және жергілікті бюджеттерден
қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің атқару
құжаттарын атқаруының тәртібі туралы
Нұсқаулық
Ескерту: Нұсқаулыққа өзгертулер мен толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 12.06.2000 ж.   бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң (бұдан әрi - Борышкер) азаматтық, еңбек, шаруашылық даулары, моральдық және материалдық залалдардың орнын толтыру жөнiндегi атқару құжаттарын атқаруының тәртiбiн айқындайды.
2. Жөнелтушінің келісімінсіз ақшаны алуға инкассалық өкім, соттардың шешімдері, үкімдері, анықтамалары және қаулыларымен берілген атқару парақтары мен бұйрықтары немесе ақшаны алу туралы соттың бұйрығы негізінде ұсынылады.<*>
3. Мемлекеттiк мекемеге қойылған талаптарды қанағаттандыруды соңғысы ағымдағы жыл үшiн бөлiнген бюджеттiк қаражаттардың, сондай-ақ шығыстарды экономикалық сыныптаудың 155 ерекшелiгi бойынша қолданылатын заңдарға сәйкес, мемлекеттiк мекеменiң ақылы қызметтер көрсетуден алатын қаражаттарының есебiнен жүргiзедi. Атқару құжаттарын атқаруда шығыстарды экономикалық сыныптаудың 155 ерекшелiгi бойынша қаражаттар жеткiлiктi болмаған не жоқ болған жағдайда осы Нұсқаулықтың 6-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Инкассалық өкiмдердi төлеу тәртiбi
4. Инкассалық өкiмдi алған қазынашылықтың аумақтық органдары 3 банктiк күн iшiнде бұл туралы - Борышкерге, ал соңғысы - өзiнiң жоғары тұрған мекемесiне-бағдарламалардың әкiмшiсiне хабарлайды (егер Борышкердiң өзi бюджет қаражатын бас басқарушы болмаса).<*>
5. Бюджет қаражатының лимитi не 155 ерекшелiк бойынша қызметтер көрсетуден алынған қаражат болған жағдайда, Қазынашылық органы өкiмдi Борышкерге хабарланған күннен бастап егер нұсқаулардың шарттарымен өзгеше мерзім белгіленбесе ризалық нұсқау күнінен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей атқарады.<*>

1) п.80 Временной инструкции по кассовому исполнению республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 19 марта 1997 г. N 74;
2) приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 11 марта 1999 г. N 91.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр финансов
Инструкция о порядке исполнения исполнительных
документов государственными учреждениями,
финансируемыми из республиканского и
местных бюджетов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок исполнения исполнительных документов государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местных бюджетов (далее - Должник), по гражданским, трудовым, хозяйственным спорам, а также возмещения морального и материального ущерба.
2. Инкассовое распоряжение для изъятия денег без согласия отправителя денег предъявляется на основании исполнительных листов или приказов, выдаваемых по решениям, приговорам, определениям и постановлениям судов или судебного приказа о взыскании денег.  <*>
Сноска. Пункт 2 - в новой редакции согласно приказу Министра финансов РК от от 12.05.2000 г.   N 226
3. Удовлетворение предъявленных государственному учреждению требований производится последним за счет выделенных на текущий год бюджетных средств, а также средств, получаемых государственным учреждением от реализации платных услуг, в соответствии с действующим законодательством по 155 специфике экономической классификации расходов. При недостаточности либо отсутствии средств по 155 специфике экономической классификации исполнение исполнительных документов осуществляется в соответствии с пунктом 6 настоящей Инструкции.
2. Порядок оплаты инкассового распоряжения
4. Получив инкассовое распоряжение, территориальные органы Казначейства в течение трех банковских дней письменно ставят в известность об этом Должника, а последний - свое вышестоящее учреждение - администратора программ (если Должник не является сам главным распорядителем бюджетных средств).  <*>
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.05.2000 г.  N 226
5. При наличии лимитов бюджетных средств либо средств от оказания платных услуг по 155 специфике, органы Казначейства исполняют распоряжение не позднее операционного дня, следующего за днем акцепта указания, если условиями указания не установлен иной срок со дня уведомления Должника.  <*>
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.05.2000 г.  N 226

6. Инкассалық өкiмдi атқару үшiн бұрын бөлiнген бюджет қаражатының не шығыстарды экономикалық сыныптаудың 155 ерекшелiгiне арналған жоспарлы мақсаттардың қалдығын ауыстыру қажет етiлiп, 155 ерекшелiгi бойынша қаражаттар жеткiлiктi болмаған не жоқ болған жағдайда, Борышкер шығыстардың сметасына тиiстi өзгерiстер енгiзу туралы өтiнiшiмен жоғары тұрған мекеме-бағдарламалар әкiмшiсiне жүгiнедi. Бұл ретте, егер өндiрiп алушының талабын қанағаттандыру бұрын бөлiнген бюджет қаражаты лимиттерiнiң қалдықтары есебiнен жүзеге асырылса және оларды 155 ерекшелiкке ауыстыру талап етiлсе, ол республикалық бюджетте тұрса, онда Борышкердiң өтiнiшi бойынша Қазынашылықтың аумақтық органы оған "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бюджеттiк сыныптаманың ерекшелiктерi бойынша бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың қозғалу ведомосы" N 32-А нысаны берiледi, егер жергiлiктi бюджетте тұрса, қазынашылықтың жауапты атқарушысының "шығыс операциялары тоқтатылды" деген белгiсi қойылады. Бағдарламаның әкiмшiсi, егер Борышкер республикалық бюджеттен қаржыландырылатын болса - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне, егер жергiлiктi бюджетте болса - жергiлiктi қаржылық органға тиiстi өтiнiш жолдайды. <*>
7. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстарының бөлiнiсiн өзгерту, сондай-ақ қаржыландыру мен қазынашылық және қаржылық рұқсаттар беру белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
8. Шығыстардың бөлiнiсiне өзгерiстер енгiзiлген кезде, Борышкер мен бағдарламалардың әкiмшiсi Қазынашылық органдарында тiркелген тауарларды, жұмыстарды берушiлер (қызмет көрсетушiлер) алдындағы мiндеттемелердiң бар-жоғын ескеруi тиiс.
9. Инкассалық өкiмдердi атқару үшiн бюджеттiк қаражаттарды бөлу қазынашылық рұқсаттарында және қаржылық рұқсаттарда, бұдан әрi министрлiктiң рұқсаттарымен және бюджеттiк рұқсаттармен және бюджеттiк қаражат лимиттерiн төмен тұрған басқарушының рұқсаттарымен белгiленген тәртiппен шығыстарды экономикалық сыныптаудың 155-ерекшелiгiне жүзеге асырылады. Тиiстi (аталған) рұқсат алғаннан кейiн аумақтық қазынашылық қаражатты iзденушiге Борышкердiң төлем парағы не мемориалдық ордермен төлеу жолымен инкассалық ордердi атқарады. Бюджеттердiң түрлерi бойынша (жергiлiктi және республикалық) бөлек жүргiзiлетiн, соттар шешiмдерiнiң атқарылуы жөнiндегi құжаттарды тiркеу журналында (N 1 және N 2 қосымшалар) жауапты атқарушы алдын-ала қарастырылған жазбалар жасайды.
Нұсқаулыққа 1-қосымша
________________________________
(Қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
Бюджет _________________________
(бюджеттің түрі)
Бюджеттік қаражат бойынша соттар шешімдерінің атқарылуы
жөніндегі құжаттарды тіркеу
Журналы
________________________________________________________________________
|   |         |Келіп түскен| Инкассалық өкімдердің атқарылуы    |       |рет|Мемлекет.|құжаттардың |                                    |       |N  |тік      |деректемесі |                                    |
|мекеменің|____________|____________________________________|________
|   |коды     |N/|Инкасса. |Бюджеттік|Шотты|Рұқсаттарды|Мемор.  |Атқарыл.
|   |         |Кү|лық өкім.|сыныпта. |тежеу|есепке алу |ордер   |ғандығы
|   |         |ні|дердің   |маның    |және |уақыты     |немесе  |туралы
|   |         |  |атқарылу.|коды     |құжа.|           |төлем   |белгі
|   |         |  |ының     |         |ты   |           |парағы. |       |   |         |  |мерзімі  |         |жөнел|           |ның Nмен|
|   |         |  |         |         |ту   |           |күні    |       |   |         |  |         |         |күні |           |        |       |___|_________|__|_________|_________|_____|___________|________|________
| 1 |    2    | 3|    4    |    5    |  6  |     7     |    8   |   9   |___|_________|__|_________|_________|_____|___________|________|________
Нұсқаулыққа 2-қосымша
________________________________
(Қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
Бюджет _________________________
(бюджеттің түрі)
Ақылы қызметтер көрсетуден алынған қаражат шоттары
бойынша соттар шешімдерінің атқарылуы жөніндегі
құжаттарды тіркеу
Журналы
________________________________________________________________________
|   |         |Келіп түскен| Инкассалық өкімдердің атқарылуы    |Мекеме |рет|Мемлекет.|құжаттардың |                                    |шоты
|N  |тік      |деректемесі |                                    |
|   |мекеменің|____________|____________________________________|________
|   |коды     |N/|Инкасса. |Бюджеттік|Шотты|Мемор.  |Атқарыл.   |
|   |         |Кү|лық өкім.|сыныпта. |тежеу|ордер   |ғандығы    |
|   |         |ні|дердің   |маның    |және |немесе  |туралы     |
|   |         |  |атқарылу.|коды     |құжа.|төлем   |белгі      |
|   |         |  |ының     |         |ты   |парағы. |           |
|   |         |  |мерзімі  |         |жөнел|ның Nмен|           |
|   |         |  |         |         |ту   |күні    |           |
|   |         |  |         |         |күні |        |           |
|___|_________|__|_________|_________|_____|________|___________|________
| 1 |    2    | 3|    4    |    5    |  6  |     7  |    8      |   9
|___|_________|__|_________|_________|_____|________|___________|________

6. В случае недостатка либо отсутствия средств на 155 специфике, когда для исполнения инкассового распоряжения требуется перенос остатков ранее выделенных бюджетных средств либо плановых назначений на 155 специфику экономической классификации расходов, Должник обращается к вышестоящему учреждению - администратору программ с просьбой о внесении соответствующих изменений в смету расходов. При этом, если удовлетворение требования взыскателя осуществляется за счет остатков ранее выделенных лимитов бюджетных средств и требуется их перенос на 155 специфику, то по просьбе Должника ему территориальным органом казначейства выдается форма N 32-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов по спецификам бюджетной классификации с учетом взятых обязательств", если он состоит на республиканском бюджете, и форма N 132-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов по спецификам бюджетной классификации с учетом взятых обязательств", если - на местном, с отметкой ответственного исполнителя Казначейства: "расходные операции прекращены". Администратор программ направляет соответствующую заявку в Министерство финансов Республики Казахстан, если Должник финансируется из республиканского бюджета, и в местный финансовый орган, если - из местного бюджета.  <*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.05.2000 г.  N 226
7. Изменение росписи доходов и расходов республиканского и местных бюджетов, а также финансирование и выдача казначейских и финансовых разрешений производится в установленном порядке.
8. При внесении изменений в роспись расходов, Должник и администратор программ должны учитывать наличие зарегистрированных в органах Казначейства обязательств перед поставщиками товаров, работ (услуг).
9. Выделение бюджетных средств для исполнения инкассовых распоряжений осуществляется в установленном порядке казначейскими разрешениями и финансовыми разрешениями, далее разрешениями министерства и бюджетными разрешениями и разрешениями нижестоящего распорядителя лимитов бюджетных средств на специфику 155 экономической классификации расходов. При получении соответствующего (из указанных) разрешения территориальное Казначейство исполняет инкассовое распоряжение путем перечисления средств Истцу платежным поручением должника либо мемориальным ордером. В журналах регистрации документов по исполнению решений судов (приложения N 1 и N 2), которые ведутся отдельно по видам бюджетов (местный и республиканский), ответственный исполнитель производит предусмотренные ими записи.
Приложение 1 к Инструкции
______________________________
(наименование территориального
органа Казначейства)
Бюджет _______________________
(вид бюджета)
Журнал
регистрации документов по исполнению
решений судов по бюджетным средствам
__________________________________________________________________________
N !Код государ-!Реквизиты посту! Исполнение инкассовых распоряжений
п/п!ственного уч!пивших докумен-!
!  реждения  !      тов      !
!            !_______________!_________________________________________
!            ! N/!Срок испол-!Код бюд-!Дата бло-!Дата зачис-!N и дата
!            !да-!нения  ин- !жетной  !кирования!ления разре!мемор. Ор-
!            !та !кассового  !классифи!счета и  !   шения   !дера или
!            !   !распоряже- ! кации  !отпр.док.!           !платежного
!            !   !   ния     !        !         !           ! поруч.
___!____________!___!___________!________!_________!___________!__________
_1_!_____2______!_3_!_____4_____!___5____!____5____!_____7_____!_____8____
Продолжение таблицы:
___________
!
!
!
___________!
Отметка об !
исполнении !
!
___________!
____9______!
Приложение 2 к Инструкции
______________________________
(наименование территориального
органа Казначейства)
Журнал
регистрации документов по исполнению
решений судов по счетам средств от оказания платных услуг
_________________________________________________________________________
N !Код государ-!Реквизиты посту!    Исполнение инкассовых    !
п/п!ственного уч!пивших докумен-!         распоряжений        !
!  реждения  !      тов      !                             !
!            !_______________!_____________________________!__________
!            ! N/!Срок испол-!Код бюд-!Дата бло-!N и дата  ! Отметка об
!            !да-!нения ин-  !жетной  !кирования!мемор. Ор-! исполнении
!            !та !кассового  !классифи!счета и  !дера или  !
!            !   !распоряже- ! кации  !отпр.док.!платежного!
!            !   !   ния     !        !         ! поруч.   !
___!____________!___!___________!________!_________!__________!__________
_1_!_____2______!_3_!_____4_____!___5____!____6____!_____7____!_____8____
Продолжение таблицы:
___________
Счет     !
учреждения !
!
___________!
!
!
!
___________!
___9_______!