"Көлік құралдарына салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртібі туралы" N 39 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 ж. 5 мамыр N 457. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 1 маусымда тіркелді. Тіркеу N 783. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 39. "Көлiк құралдарына салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" N 39 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 5 мамырдағы N 457 V990783_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- "Көлік құралдарына салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртібі туралы" N 39 V950072_ Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы І бөлімде: 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ заң күші бар Жарлығының негізінде осы Нұсқау әзірленген және көлік құралдарына салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртібін белгілейді". 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "3. Көлік құралдарына салынатын салық жылына бір рет төленеді және төлем сәтінде қолданылып жүрген заңдармен белгілеген айлық есептік көрсеткіштерде мынадай ставкалармен есептеледі: --------------------------------------------------------------------------- Салық салынатын объект ! Салық мөлшері (айлық есептік ! көрсеткіштерде) -------------------------------------------------------------------------- 1. Жеңіл автомобильдер: ! -------------------------------------------------------------------------- 1100*) дейін ! 4,0 -------------------------------------------------------------------------- 1100-ден 1500-ге дейін ! 6,0 -------------------------------------------------------------------------- 1500-ден 2000-ға дейін ! 7,0 -------------------------------------------------------------------------- 2000-нан 4000-ға дейін ! 22,0 -------------------------------------------------------------------------- 4000-нан және одан жоғары ! 117,0 -------------------------------------------------------------------------- 2. Жүк автомобильдері: ! -------------------------------------------------------------------------- Жүк көтерімділігі 1,5 тоннаға дейін ! 9,0 -------------------------------------------------------------------------- Жүк көтерімділігі 1,5 тоннадан 5 тоннаға ! 12,0 дейін ! -------------------------------------------------------------------------- Жүк көтерімділігі 5 тоннадан жоғары ! 15,0 -------------------------------------------------------------------------- Ауылшаруашылық құрылымдарынан бөлініп шығу ! Әр киловат қуаттан айлық нәтижесінде пай ретінде алынған жүк ! есептік көрсеткіштің 4,0 автомобильдері ! проценті -------------------------------------------------------------------------- 3. Механизмдерді және шынжыр табанды ! 3,0 механизмдерді қоспағанда, өздігінен жүретін ! машиналар және пневматикалық қозғалыстағы ! механизмдер ! -------------------------------------------------------------------------- 4. Автобустар: ! -------------------------------------------------------------------------- 12 отыру орнына дейінгі ! 9,0 -------------------------------------------------------------------------- 12 отыру орнынан 25 отыру орнына дейінгі ! 14,0 -------------------------------------------------------------------------- 25 отыру орнынан жоғары ! 20,0 -------------------------------------------------------------------------- 5. Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, ! 1,0 шағын кемелер (двигателінің қуаты 55 кВт-тан! кем) ! -------------------------------------------------------------------------- 6. Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, ! яхталар: ! -------------------------------------------------------------------------- 160**) дейін ! 6,0 -------------------------------------------------------------------------- 160-ден 500-ге дейін ! 18,0 -------------------------------------------------------------------------- 500-ден 1000-ға дейін ! 32,0 -------------------------------------------------------------------------- 1000-нан жоғары ! 55,0 -------------------------------------------------------------------------- 7. Ұшу аппараттары ! Әр киловатт қуаттан айлық ! есептік көрсеткіштің 8,0 ! проценті -------------------------------------------------------------------------- * двигательдің текше сантиметрлік жұмыс көлемі; ** ат күші.
Двигателiнiң көлемi 1500-2000 текше сантиметрге дейiн болған кезде 7 айлық есептiк көрсеткiш ставкасы бойынша салық салынатын және двигатель көлемi 2000 текше сантиметрден 4000 текше сантиметрге дейiн болғанда, 22 айлық есептiк көрсеткiш ставкасы бойынша салық салынатын жеңiл автомобильдерге салық сомасы двигательдiң аталған көлемiнен асқан әр бiрлiк үшiн 12 теңгеге ұлғайтылады. Асқан мөлшердi анықтау үшiн салық салынатын жеңiл автомобиль двигателi көлемiнен белгiленген салық мөлшерiне қарай 1500 текше сантиметр немесе 2000 текше сантиметр ұстап қалынады.
Пайдалану мерзiмi 6 жылдан асатын жеңiл автокөлiк құралдары бойынша салық төлеудiң белгiленген мерзiмi аяқталғанға дейiн мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 39 "О порядке исчисления и уплаты налога на транспортные средства"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 5 мая 1999 года N 457. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1.06.1999г. N 783. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 мая 1999 года N 457 "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 39 "О порядке исчисления и уплаты налога на транспортные средства"... Министр --------------------------------------------------------------------------- О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 39 "О порядке исчисления и уплаты налога на транспортные средства" V950072_ В разделе I: Пункт 1 изложить в следующей редакции: "1. Настоящая Инструкция разработана на основании Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235 Z952235_ и устанавливает порядок исчисления и уплаты налога на транспортные средства.". Пункт 3 изложить в следующей редакции: "3. Налог на транспортные средства уплачивается один раз в год и исчисляется в месячных расчетных показателях, установленных действующим законодательством на момент платежа, по следующим ставкам: _____________________________________________________________________ Объект обложения ! Размер налога ! (в месячных расчетных ! показателях) _________________________________!____________________________________ 1. Легковые автомобили: До 1100*) 4,0 От 1100 до 1500 6,0 От 1500 до 2000 7,0 От 2000 до 4000 22,0 От 4000 и выше 117,0 2. Грузовые автомобили: Грузоподъемностью до 1,5 тонны 9,0 Грузоподъемностью от 1,5 до 5 12,0 тонн Грузоподъемностью свыше 5 15,0 тонн Грузовые автомобили, 4,0 процента от месячного полученные в качестве пая в расчетного показателя с каждого результате выхода из киловатта мощности сельскохозяйственного формирования 3.Самоходные машины и 3,0 механизмы на пневматическом ходу, за исключением машин и механизмов на гусеничном ходу 4. Автобусы: до 12 посадочных мест 9,0 От 12 до 25 посадочных мест 14,0 Свыше 25 посадочных мест 20,0 5. Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда (мощность 1,0 двигателя менее 55 кВт) 6. Катера, суда, буксиры, баржи, яхты: До 160 **) 6,0 От 160 до 500 18,0 От 500 до 1000 32,0 Свыше 1000 55,0 7. Летательные аппараты 8,0 процента от месячного расчетного показателя с каждого киловатта мощности ___________________________________________________________________________
При объеме двигателя легковых автомобилей от 1500 до 2000 кубических сантиметров, облагаемого по ставке 7-ми месячных расчетных показателей, и объеме двигателя от 2000 кубических сантиметров до 4000 кубических сантиметров, облагаемого по ставке 22-х месячных расчетных показателя, сумма налога увеличивается за каждую единицу превышения указанного объема двигателя на 12 тенге. Для определения размера превышения, из облагаемого объема двигателя легкового автомобиля вычитается 1500 кубических сантиметров или 2000 кубических сантиметров, в зависимости от установленного размера налога.
По легковым автотранспортным средствам, у которых срок эксплуатации транспортных средств превышает 6 лет до окончания установленного срока уплаты налога, применяются поправочные коэффициенты:

ТМД елдерi шығарған машиналар үшiн - 0,3;
Двигателiнiң көлемiне қарай қалған машиналар үшiн:
3000 текше сантиметрге дейiн - 0,5;
3000-нан 4000 текше сантиметрге дейiн - 0,7;
4000-нан және одан жоғары - 1,0.
Осы Нұсқаудың 12-тармағына сәйкес көлiк құралдары иелерiне салынатын салықты төлеу ағымдағы жылдың 1 шiлдесiне дейiнгі мерзiмде жүргізіледi, егер жеңіл автокөлiк құралдарының пайдалану мерзiмi есептi салық жылының 1 шiлдесiне дейiнгi 6 жылдан асатын болса, ондай жағдайда түзету коэффициенттерi қолданылады. Пайдаланылу мерзiмiне қарай ұшу аппараттарына салынатын салық ставкасына мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады: 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған ұшу аппараттарына: 5 жылға дейiн пайдаланылғанына - 1,0; 5 жылдан 15 жылға дейiн пайдаланылғанына - 2,0; 15 жылдан аса пайдаланылғанына - 3,0; 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған ұшу аппараттарына: 5 жылға дейiн пайдаланылғанына - 1,0; 5 жылдан 15 жылға дейiн пайдаланылғанына - 0,5; 15 жылдан көп пайдаланылғанына - 0,3; Көлiк құралдарының пайдаланылу мерзiмi олардың жылы шығарылған сәттерiнен бастап белгiленедi.
4-тармақта "төленген салық сомасы" деген сөзден кейiн "есептелген салық сомасы мөлшерiнде" деген сөздермен толықтырылсын.
5-тармақта "1 қыркүйекке дейiн" деген сөз "1 шілдеге" деген сөздермен толықтырылсын.
6-тармақта "бюджетке жарналар" деген сөз "төлем фактiсi" деген сөзбен ауыстырылсын.
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын жол полициясы органдары және басқа да органдар жеке тұлғаларға тиесiлi көлiк құралдарын тiркеу, қайта тiркеу, басқаруға құқық беретiн сенiмхатты ресiмдеу, сату немесе жыл сайынғы техникалық тексеру кезiнде көлiк құралдарына салынатын салық толық төленуi туралы растайтын құжатты көрсетуi тиiс. Растайтын құжат болмаған кезде тiркеу, қайта тiркеу немесе техникалық тексерiс жүргiзiлмейдi, ал азаматтардың салық төлемеу фактiлерiн мiндеттi түрде осы органдар салық комитеттерiне хабарландыруы тиiс". II бөлiмде: 8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "8. Көлiк құралдарына салынатын салықты, осы Нұсқаудың 3 тармағында белгiленген түзету коэффициенттерi мен салық ставкаларын ескере отырып көлiк құралдарының түрiн басшылыққа ала отыра салық төлеушi дербес есептейдi. Мысал: Жеке тұлғаның 1997 жылы жасап шығарылған, двигатель көлемi 1500 текше сантиметр сенiмгерлiк басқару құқығымен жеке меншiгiнде ВАЗ-21099 бар. 1999 жылдың екiншi тоқсанында көлiк құралдарына салынатын салық мынадай болады: 7 х 715 = 5005 теңге. онда 7 - салық ставкасы; 715 - 1999 жылдың екiншi тоқсанындағы айлық есептi көрсеткiш. Мысал: Жеке тұлғаның 1998 жылы жасап шығарылған Hundai Sonata 3 маркалы, двигатель көлемi 1800 текше сантиметр сенiмгерлiк құқығымен жеке меншiгiнде автомобилi бар. Осы Нұсқаудың 5-тармағына сәйкес осы автомобильдiң двигатель көлемi 1500 текше сантиметр двигатель көлемiнен асып 300 текше сантиметрдi құрайтын болса, тиесiнше 1999 жылдың екiншi тоқсанында көлiк құралдарына салынатын салық мынадай болады: ((7 х 715 ) + (300 х 12 ) = 8 605 теңге онда 7 - салық ставкасы; 715 - 1999 жылдың екiншi тоқсанындағы айлық есептi көрсеткiш; 300 - 1500 текше сантиметрден двигатель көлемiнің асуы; 12 - 1500 текше сантиметрден әрбiр бiрлiктің асқаны үшiн салық ставкасы. Мысал: Заңды тұлғаның 1993 жылдың тамызында шыққан, двигатель көлемi 2800 текше сантиметр Ғогd Sкогрiо маркалы шаруашылық құқығындағы автомобилi бар және көлiк құралын кәсiпкерлiк қызметінде пайдаланады. Осы Нұсқаудың 5-тармағына сәйкес осы автомобиль двигателi көлемiн 2000 текше сантиметр двигатель көлемiнен асуы 800 текше сантиметрдi құрайтын болса, тиесiнше 1999 жылдың екiншi тоқсанында көлiк құралына салынатын салық мынандай болады: (22 х 715) = 25 330 теңге; 7 онда - салық ставкасы; 715 - 1999 жылдың 2 тоқсанындағы айлық есептi көрсеткiш; 800 - 2000 текше сантиметрден двигатель көлемi асуы; 12 - 2000 текше сантиметрден әрбiр бiрлiктің асқаны үшiн салық ставкасы. Ұшу аппараттарының (ұшақтардың, тiкұшақтардың және басқалардың) қуаты авиатехниканы жасаушы-заводтарда, конструкторлық бюроларда анықталады және "Ауа кемесiнiң ұшуға пайындалылуы жөнiндегi басшылықта" көрсетiлетiнi ескерiлуi тиiс." 10-тармақта: Бiрiншi абзацтағы "тиiстi салық инспекциясына" деген сөздер "тиiстi салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын; екiншi абзацтағы "немесе асыра төлеудiң қайтарылуы" деген сөздер алып тасталсын; 3, 4 абзацтар алып тасталсын. Келесi абзацпен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар 1999 жылдың 1 сәуiрiне дейiн көлiк салығын төлеу кезiнде, декларация тапсырмаған жағдайларында да салықты қайта есептеу жүргiзiлмейдi."
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

для машин производства стран СНГ - 0,3;
для остальных машин с объемом двигателя:
до 3000 кубических сантиметров - 0,5;
от 3000 до 4000 кубических сантиметров - 0,7;
от 4000 и выше - 1,0.
В соответствии с пунктом 12 настоящей Инструкции уплата налога владельцами транспортных средств производится в срок до 1 июля текущего года, поправочные коэффициенты применяются в том случае, если срок эксплуатации легковых автотранспортных средств превышает 6 лет до 1 июля отчетного налогового года. В зависимости от срока эксплуатации к ставкам налога на летательные аппараты применяются следующие поправочные коэффициенты: На летательные аппараты, приобретенные после 1 апреля 1999 года: до 5 лет эксплуатации - 1,0; от 5 до 15 лет эксплуатации - 2,0; свыше 15 лет эксплуатации - 3,0. Примечание: *) рабочий объем двигателя в кубических сантиметрах; **) лошадиных сил. На летательные аппараты, приобретенные до 1 апреля 1999 года: до 5 лет эксплуатации - 1,0; от 5 до 15 лет эксплуатации -0,5; свыше 15 лет эксплуатации - 0,3. Срок эксплуатации транспортных средств определяется с момента их выпуска.". В пункте 4 после слов "сумма уплаченного налога" дополнить словами "в пределах начисленных сумм". В пункте 5 слова "до 1 сентября" заменить словами "до 1 июля". В пункте 6 слова "взносы в бюджет" заменить словами "факт уплаты". Пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Органы дорожной полиции или другие органы, осуществляющие государственный надзор, при регистрации, перерегистрации, оформлении доверенности на право управления, продажи или ежегодного технического осмотра транспортных средств, принадлежащих физическим лицам, должны требовать предъявления подтверждающего документа о полной уплате налога на транспортные средства. При отсутствии подтверждающего документа, регистрация, перерегистрация или технический осмотр не производится, а факты неуплаты гражданами налога в обязательном порядке должны быть сообщены этими органами налоговым органам.". В разделе II: Пункт 8 изложить в следующей редакции: "8. Налог на транспортные средства исчисляется плательщиками самостоятельно, исходя из вида транспортных средств с учетом налоговых ставок и поправочных коэффициентов, установленных пунктом 3 настоящей Инструкции. Пример. Физическое лицо имеет на праве доверительного управления собственностью ВАЗ-21099, 1997 г. выпуска, с объемом двигателя 1500 кубических сантиметров. Налог на транспортное средство во втором квартале 1999 года составит: 7 х 715 = 5005 тенге. Где 7 - ставка налога; 715 - месячный расчетный показатель на 2 квартал 1999 г. Пример. Физическое лицо имеет на праве собственности автомобиль марки Huvndai Sonata 3, 1998 года выпуска, с объемом двигателя 1800 кубических сантиметров. В соответствии с пунктом 5 настоящей Инструкции превышение объема двигателя данного автомобиля от объема двигателя 1500 кубических сантиметров составляет 300 кубических сантиметров, соответственно налог на транспортное средство, уплачиваемый во втором квартале 1999 года составит: ((7 х 715)+(300 х 12))= 8 605 тенге где 7 - ставка налога; 715 - месячный расчетный показатель на 2 квартал 1999 года; 300 - превышение объема двигателя, от 1500 кубических сантиметров; 12 - ставка налога, за каждую единицу превышения от 1500 кубических сантиметров. Пример.
Юридическое лицо имеет на праве хозяйственного ведения автомобиль марки Ford Scorpio август 1993 года с объемом двигателя 2800 сантиметров кубических и использует транспортное средство в предпринимательской деятельности.
В соответствии с пунктом 5 настоящей Инструкции превышение объема двигателя данного автомобиля от объема двигателя 2000 кубических сантиметров составляет 800 кубических сантиметров, соответственно налог на транспортное средство, уплачиваемый во втором квартале 1999 года составит: (22 х 715) + (800 х 12)= 25 330 тенге где 22 - ставка налога; 715 - месячный расчетный показатель на 2 квартал 1999 года; 800 - превышение объема двигателя, от 2000 кубических сантиметров; 12 - ставка налога, за каждую единицу превышения от 2000 кубических сантиметров. Следует иметь в виду, что мощность летательных аппаратов (самолетов, вертолетов и др.) определяется на заводах - изготовителях авиатехники, конструкторских бюро и указывается в "Руководстве по летной эксплуатации воздушного судна.". В пункте 10: В первом абзаце слова "в соответствующую налоговую инспекцию" заменить словами "в соответствующий налоговый орган"; во втором абзаце слова "или возврат переплаты" исключить; абзацы 3, 4 исключить; дополнить абзацем следующего содержания:
"При уплате налога на транспортные средства до 01.04.99 г. физическими лицами и юридическими лицами, даже в случае не представления декларации, перерасчет налога не производится.".
Пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Иесiнiң ауысуымен немесе Қазақстан Республикасы аумағында тұрғылықты жерi өзгеруiмен байланысты көлiк құралдарын қайта тiркеу кезiнде ағымдағы жылдағы салық екiншi рет төленбейдi."
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Салық органдары ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей жол полициясының тіркеу органдарынан көлiк құралдарының иелерi туралы 2-қосымша мен 4-қосымшаға сәйкес қағаздағы немесе электрондық көздердегi мәлiметтердi алады.
Алынған мәлiметтер негiзiнде салық органдарының жауапты қызметкерлерi бекiтiлген ставкалары бойынша салық төлеу мерзiмi басталғанға дейiн аймақтың бекiтiлген аумақтық учаскелерiне салықтың тиiстi сомасын салық төлеушiнiң жеке шоттарына есептеудi жүргiзедi.
Жеке шоттардағы көрсеткiштерге сәйкес салық органдарының қызметкерлерi тиiстi салық сомасын N 1 үлгiдегi төлем хабарламасын жеке жолмен кiргізiп жазады, онда салық сомасы, төлем мерзiмi, аумақтық салық органы, жеке тұлғалардан көлiк құралдарына салынатын салық коды, ҚР Қазынашылық органдардың деректемелерi (СТТН, есеп шот, МФО және т.б.) көрсетiледi.
1 маусымға дейiнгi мерзiмде олардың иелерiне тапсырады, мұның өзiнде бұрынғы жылдар үшiн төлем фактi квитанциялары бойынша салық төлеушiнiң есепшотында одан кейiнгi белгiмен бiр мезгiлде тексеру жүргiзiледi.
Техникалық тексерiс жүргiзу мерзiмдерi және бюджетке салық төлеу мерзiмдерi басталғанға дейiн салық органдары ҚР IIМ-нiң жол полициясы органдарын және салық органы басшысы бекiткен екiншi дәрежелi банкiлер әзiрлеген кестелердi қамтамасыз етедi. Кестелерде Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының 128-бабына сәйкес салық салу объектiлерiне тиiстi салық ставкалары мен сомалары және түзету коэффициенттерi, бюджет классификациясының коды, ҚР Қазынашылық органдарының деректемелерi көрсетiледi.
Техникалық тексерiс жасау мерзiмi бiткеннен кейiн салық органдары техникалық тексерiстiң өтуi туралы белгiленген үлгідегi ҚР IIМ жол полициясы органдарымен техникалық тексерiс өтуi туралы салыстыра тексеру актiсiн жүргiзуге тиiстi.
Өткен жылдар үшiн төлем фактiлерiнiң тексерiс нәтижелерi ҚР IIМ-нiң жол полициясымен салыстыра тексеруiнiң N 24 үлгідегi салық органдарының квитанциялары, екiншi дәрежелi банкiлер квитанциялары негiзiнде салық органы қызметкерi төлем хабарламаларын тапсыру кезiнде "Төлендi" графасы бойынша салық төлеушiнiң жеке шотына жiберудi жүргiзедi және тиесiнше жылдар (салық борышы, асыра төлеу) бойынша сальдо шығарады.
Салықты есептеуде ставкалардың бұрыс қолданылуы мен арифметикалық қателер фактiлерi анықталған жағдайда салық органының жауапты қызметкерi жеке шотқа "Есептелдi" бағанында "Мерзiмi бойынша үстеп төлеуге" қосымша жазбасы енгiзіледi. 16-тармақта "Қаржы министрлiгiмен" деген сөздер "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгімен" деген сөздермен ауыстырылсын. 18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "Салық органдары көлiк құралдарының иелерiн, заңды, және жеке тұлғаларды толық есепке алуды қамтамасыз етуге мiндеттi, оларға жеке шоттар жүргiзіп, салықтың уақтылы және толық түсуiнiң бақылайды." 18-1 тармағымен толықтырылсын: "18-1. Жылдық техникалық тексерiс жүргiзу мерзiмi бiткеннен кейiн салық органдары 3-қосымшаға сәйкес жол полициясы органдарымен көлiк құралдарына салықты уақтылы төлеудi толық және уақтылы салыстыра тексеру жүргiзуге тиiстi". III бөлiмде: 22-тармақта "бiр автокөлiк құралы бойынша" деген сөздер "меншiгiндегi бiр автокөлiк құралы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын. 26-тармақта "бiр автокөлiк құралы бойынша" деген сөздер "меншiгiндегі бiр автокөлiк құралы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын. 27 тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "27. Көлiк құралдары бойынша кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын мемлекеттiк мекемелер мен коммерциялық емес ұйымдар." 27-1 тармағымен толықтырылсын: "27-1. Мамандандырылған медициналық көлiк құралдары." IV бөлiмде: 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "29. Көлiк құралдарына салынатын салықты төлеу мемлекет алдындағы мiндет болып табылады және бюджет кiрiсiне төленуге тиiстi." 30-тармақта "(оның iшiнде және белгiленген мерзiмде)" деген сөздер алып тасталсын. V бөлiмде: 31-тармақта "салық органдары және мемлекеттік автоинспекциямен" деген сөздер "салық қызметтерi мен жол полициясы органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын. Нұсқауға N 2, N 3 қосымшалар қоса берiлсiн. Нұсқауға қосымша мынадай редакцияда жазылсын: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 21 маусымдағы N 39 нұсқауына 1 қосымша Көлік құралдары және басқа да өздігінен жүретін машиналар мен механизмдер иелеріне салынатын салық декларациясы Кәсіпорын ______________________ (бірлестік, ұйым) (Банк) мөртабаны ______________________ (банк шоттары) СТТН _________________________ _______________________ бойынша | | | | | | | | | | | | | (заңды тұлғаның атауы) _________________________ ______________________________ ______________________ жыл үшін (салық төлеушінің мекен-жайы) ______________________________ ______________________________ (телефон) --------------------------------------------------------------------------- N ! Көлік құралда- ! Көлік құралының ! Көлік құралы-! Салық ! Салық !рының түрі, !шығарылған жылы !саны !салынатын!ставкасы !маркасы, моделі ! !"__"_______ ж.!объекті* ! ! ! !бірлік ! ! --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- !Жиынтығы ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) --------------------------------------------------------------------------- Двигатель көлемі ! Салық !Түзету ! Салық ! Салықтың жалпы 1500 текше см. және!сомасы**!коэффициенті!сомасы !сомасы (10-топ х 4-топ) 2000 текше см.-ден ! ! !(8-топ х !теңге асқанда !теңге ! !9-топ) ! ! ! !теңге ! текше см ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Біз осы декларацияда Салық комитетінің бастығы ________ ______ көрсетілген мәліметтердің (аты-жөні) (қолы) толықтығы мен растығы үшін Бөлім бастығы ____________________ ______ заң алдында жауап береміз. (аты-жөні) (қолы) Басшы __________ ________ ___________________ күні (аты-жөні) (қолы) Бас бухгалтер __________ ________ (аты-жөні) (қолы) М.О. _______________ күні Декларация жасау бойынша қызмет көрсеткен аудитор ________________ ___________ (аты-жөні, СТТН) (қолы) М.О. Ескерту. 3 және 9 бағаналар жеңіл көлік құралдары және ұшатын аппараттар бойынша ғана толтырылады. ________________________ *) Осы нұсқаудағы 3-тармақшаға сәйкес салық салынатын объект көрсетілген **) Мынадай формула бойынша жеке әрбір автомобиль үшін салық сомасы анықталады: 8-тон 6-тон (7-тон х 12)
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 21 маусымдағы N 39 нұсқауына N 2 қосымша

"14. При перерегистрации транспортных средств, в связи с изменением владельца или переменой места жительства на территории Республики Казахстан в текущем году налог вторично не уплачивается.".
Пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Налоговые органы не позднее 1 мая текущего года получают от регистрационных органов дорожной полиции сведения о владельцах транспортных средств в соответствии с Приложением 2 и Приложением 4 на бумажных или электронных носителях.
На основании полученных сведений, ответственные работники налоговых органов производят начисление причитающейся суммы налога в лицевые счета налогоплательщиков по утвержденным ставкам и закрепленным территориальным участкам региона до наступления срока уплаты налога.
В соответствии с данными лицевых счетов работники налоговых органов вписывают отдельной строкой причитающуюся сумму налога в платежные извещения формы N 1, где указывают сумму налога, срок уплаты, территориальный налоговый орган, код налога на транспортные средства с физических лиц, реквизиты органов Казначейства РК (РНН, расчетный счет, МФО и т.д.).
В срок до 1 июня вручают их владельцам, при этом одновременно производится проверка по квитанциям факта уплаты за прошлые годы с последующей отметкой в лицевом счете налогоплательщика.
До наступления сроков проведения технического осмотра и сроков уплаты налога в бюджет налоговые органы обеспечивают органы дорожной полиции МВД РК и банки второго уровня разработочными таблицами, утвержденными руководителем налогового органа. В таблицах указываются ставки и суммы налога, соответствующие объектам налогообложения и поправочные коэффициенты в соответствии со статьей 128 Указа Президента Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", код бюджетной классификации, реквизиты органов Казначейства РК.
По истечении срока проведения технического осмотра налоговые органы должны произвести акт сверки о прохождении технического осмотра с органами дорожной полиции МВД РК по установленной форме.
На основании акта сверки с дорожной полицией МВД РК, квитанций налоговых органов по форме N 24, квитанций банков второго уровня, результатов проверки фактов уплаты за прошлые годы при вручении платежных извещений работник налогового органа производит разноску в лицевой счет налогоплательщика по графе "Уплачено" и выводит сальдо по соответствующим годам (недоимка, переплата).
В случае установления фактов неправильного применения ставок или арифметических ошибок в исчислении налога ответственным работником налогового органа вносится в лицевой счет дополнительная запись "К доплате по сроку" в графу "Начислено"".
В пункте 16 слова "Министерством финансов" заменить словами "Министерством государственных доходов".
Пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Налоговые органы обязаны обеспечивать полный учет владельцев транспортных средств, как юридических, так и физических лиц, завести на них лицевые счета и контролировать своевременность и полноту поступления налога.".
Дополнить пунктом 18-1:
"18-1. По окончании срока проведения ежегодного технического осмотра налоговые органы должны произвести акт сверки полноты и своевременности уплаты налога на транспортные средства с органами дорожной полиции в соответствии с Приложением 3.". В разделе III: В пункте 22 слова "по одному автотранспортному средству" заменить словами "по имеющемуся в собственности одному автотранспортному средству". В пункте 26 слова "по одному автотранспортному средству" заменить словами "по имеющемуся в собственности одному автотранспортному средству". Пункт 27 изложить в следующей редакции: "27. Государственные учреждения и некоммерческие организации по транспортным средствам, не используемым в предпринимательской деятельности." Дополнить пунктом 27-1: "27-1. Специализированные медицинские транспортные средства." В разделе IV: Пункт 29 изложить в следующей редакции: "29. Уплата налога на транспортные средства является долгом перед государством и подлежит уплате в доход бюджета." В пункте 30 слова "(в т.ч. и установленный срок)" исключить. В разделе V: В пункте 31 слова "налоговыми органами и госавтоинспекцией" заменить словами "налоговыми органами и органами дорожной полиции" Добавить приложение N 2, N 3 к Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 года N 39 Штамп предприятия Декларация ________________ (объединения, организации) налога с владельцев (Банк) транспортных средств ________________ и других самоходных машин банковские счета) ------------------- и механизмов РНН! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ------------------- По___________________________ (наименование юридического лица) ___________________________ (адрес налогоплательщика) за________________г. ___________________________ ___________________________ (телефон) ________________________________________________________________________ N !Вид, марка, модель!Год выпуска!Количество !Объект обложения *!Ставка! !транспортного !транспортно!транспортных! !налога! !средства !го !средств ! ! ! ! !средства !"__"_______ ! ! ! ! ! !_________г.,! ! ! ! ! ! ед. ! ! ! -------------------------------------------------------------------------! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! -------------------------------------------------------------------------! -------------------------------------------------------------------------! -------------------------------------------------------------------------! Итого ! _________________________________________________________________________! (продолжение таблицы) __________________________________________________________________________ Превышение от объема ! Сумма ! Поправочный ! Сумма ! Общая сумма ! двигателя 1500 куб. !налога** !коэффициент !налога ! налога ! см. и 2000 куб.см. ! ! !(гр.8 х гр.9)!(гр.10 х гр.4)! куб. см. ! тенге ! ! тенге ! тенге ! --------------------------------------------------------------------------! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! --------------------------------------------------------------------------! --------------------------------------------------------------------------! Ответственность налогоплательщика перед законом Мы несем ответственность перед законом за истинность и Начальник полноту сведений, приведенных в данной декларации. налогового комитета Руководитель __________________ _______________ _______________ (Ф.И.О) (подпись) (Ф.И.О.) Главный бухгалтер ______________ _______________ _______________ (подпись) (Ф.И.О) (подпись) Начальник отдела ________________ МП Дата____________ (Ф.И.О.) ________________ Аудитор, оказавший услуги (подпись) по составлению декларации _____________ _____________ Дата____________ (Ф.И.О.,РНН) (подпись) МП Примечание. Графы 3 и 9 заполняются только по легковым транспортным средствам и летательным аппаратам. *) Объект обложения указывается в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции. **) Сумма налога определяется на каждый автомобиль отдельно по следующей формуле: гр.8=гр. 6+(гр.7х12).
Приложение N 2---
к инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 г. N 39
Сведения

Жеке тұлғалардың жол полициясы органында мемлекеттік есепте тұрған көлік құралдары туралы мәліметтер "___" __________ жылдың ____________ (қала, аудан, поселкесі) бойынша --------------------------------------------------------------------------- N ! Тегі, аты, !СТТН!Түпкілікті! Көлік ! Көлік !Салық ! Шыға ! Сенім !әкесінің аты! !тұрғын !құрал- !құралдары!салу !рылған!білдірген ! ! !орнының !дарының!ның !объек-!жылы !адам ! ! !мекен- !маркасы!мемлекет-!тісі* ! !----------- ! ! !жайы !мен !тік ! ! !Тегі,!Мекен ! ! ! !моделі !нөмірі ! ! !аты, !жайы ! ! ! ! ! ! ! !әке- ! ! ! ! ! ! ! ! !сінің! ! ! ! ! ! ! ! !аты ! --------------------------------------------------------------------------- 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- Жол полициясының бастығы _______________ ____________ ___________ (Аты-жөні) (қол қою) (күні) М.О. ____________________________ * Осы нұсқаудың 3-тармағына сәйкес салық салу объектісі көрсетіледі
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 21 маусымдағы N 39 нұсқауына N 3 қосымша
Көлік құралдарына салықтардың толық және уақтылы төленгенін салыстыру актісі "___" ________________ жылдың _________ (қала, аудан, поселкесі) бойынша --------------------------------------------------------------- N ! Тегі, аты, !СТТН!Түпкілікті! Көлік ! Көлік !Салық ! Шыға !әкесінің аты! !тұрғын !құрал- !құралдары!салу !рылған ! ! !орнының !дарының!ның !объек-!жылы ! ! !мекен- !маркасы!мемлекет-!тісі* ! ! ! !жайы !мен !тік ! ! ! ! ! !моделі !нөмірі ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ---------------------------------------------------------------- 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ---------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! ! ! ---------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) -------------------------------------------------------------------------- Техникалық тексеруден ! Квитанцияның нөмірі, күні көрсетілген өткен күні ! салықтың төленген сомасы (теңге) !--------------------------------------------------- !Жол полициясы ! Салық органының !органдарының ! мәліметті бойынша !мәліметі бойынша ! --------------------------------------------------------------------------- 9 ! 10 ! 11 --------------------------------------------------------------------------- ! ! --------------------------------------------------------------------------- Жауапты қызметкерлер қолы: Жол полициясы органдары _____________ ____________ ___________ (Аты-жөні) (қолы) (күні) Салық комитеті органдары_____________ ____________ ___________ (Аты-жөні) (қолы) (күні) ____________________________ * Осы нұсқаудың 3-тармағына сәйкес салық салу объектісі көрсетіледі N 4 қосымша Жол полициясы органдарында мемлекеттік есепте тұрған заңды тұлғалардың көлік құралдары туралы мәліметтер "___" _____ жылдың "___" _________ (қала, аудан, поселкесі) бойынша ----------------------------------------------------------------------- N !Көлік құралының !Көлік құралының !Көлік құралының !Салық салынатын !түрі, маркасы, !шығарылған жылы !саны !объекті* !моделі ! !________ ! ! ! !жылдың "___" ! ! ! !________ ! ! ! !бірлік ! ----------------------------------------------------------------------- 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ----------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ----------------------------------------------------------------------- !Жалпы ! ! ! ----------------------------------------------------------------------- *) Салық салынатын объекті осы Нұсқаудың 3-тармағына сәйкес көрсетіледі. Жол полициясы бастығы ________________ __________________ ______________ (аты-жөні) (қолы) (күні) МО Оқығандар: Умбетова А.М. Нарбаев Е.А.

о транспортных средствах физических лиц, состоящих на государственном учете, в органах дорожной полиции по__________(городу, району, поселку) на "__"______г. ________________________________________________________________________ N!Ф.И.О!РНН! Адрес !Марка и !Государственный!Объект!Год !Доверенное! ! ! !постоян-!модель !номер транспорт!Обложе!выпуска!лицо ! ! ! !ного мес!транспор!ного средства !ния* ! ! ! ! ! !та жи - !тного ! ! ! !----------! ! ! !тельства!средства! ! ! !Ф.И.О.!Ад-! ! ! ! ! ! ! ! ! !рес! -----------------------------------------------------------------------! 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10 ! _______________________________________________________________________! Примечание. *) Объект обложения указывается в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции. Начальник дорожной полиции _________ _________ ___________ (Ф.И.О.) (роспись) (дата) МП
Приложение N 3---
к инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 г. N 39
Акт сверки полноты и своевременности оплаты налога на транспортные средства по__________(городу, району, поселку) на "__"______г. ___________________________________________________________________________ N!Ф.И.О!РНН! Адрес !Марка и !Государст- !Объект!Год !Дата !Уплаченная сум п! ! !постоян-!модель !венный но- !Обложе!выпу !про- !ма налога (тен /! ! !ного мес!транспор!мер транс -!ния * !ска !хож- !ге) с указани- п! ! !та жи - !тного !портного ! ! !дения!ем номера кви- ! ! !тельства!средства!средства ! ! !техни!танции, даты ! ! ! ! ! ! ! !ческо!-------------- ! ! ! ! ! ! ! !го ос!По данным!По ! ! ! ! ! ! ! !мотра!органов !дан- ! ! ! ! ! ! ! ! !дорожной !ным ! ! ! ! ! ! ! ! !полиции !нало ! ! ! ! ! ! ! ! ! !гово ! ! ! ! ! ! ! ! ! !го ! ! ! ! ! ! ! ! ! !орга ! ! ! ! ! ! ! ! ! !на --------------------------------------------------------------------------- 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ___________________________________________________________________________ Примечание. *) Объект обложения указывается в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции. Подпись ответственных работников: органов Дорожной полиции _____________ _________ ___________ (Ф.И.О.) (подпись) (дата) органов Налогового комитета _____________ __________ __________ (Ф.И.О.) (подпись) (дата) Приложение 4
Сведения
о транспортных средствах юридических лиц, состоящих на государственном учете в органах дорожной полиции по__________(городу, району, поселку) на "___"_______г. __________________________________________________________________ N !Вид, марка, модель !Год выпуска !Количество ! Объект ! !транспортного средства!транспортного!транспортных!обложения *! ! ! средства !средств ! ! ! ! !"__"_____г.,! ! ! ! ! ед. ! ! -----------------------------------------------------------------! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! -----------------------------------------------------------------! Итого ! _________________________________________________________________! Примечание. *) Объект обложения указывается в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции. Начальник дорожной полиции_________ _________ ___________ (Ф.И.О.) (роспись) (дата) МП (Специалист: Жакупова Э.)