"Заңды тұлғалардан табыс салығын бюджетке есептеу мен төлеудің тәртібі туралы" N 33 ~V950078 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 жылғы 19 мамыр N 519. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 15 маусымда тіркелді. Тіркеу N 802. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 40. "Заңды тұлғалардан табыс салығын бюджетке есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы" N 33 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 5 мамырдағы N 457 V990802_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- І бөлімде: 1-тармақта: бiрiншi және екiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық жылында салық салынатын кiрiсi бар заңды тұлғалар (Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнен басқа) заңды ұйымдардан табыс салығын төлеушiлер (бұдан әрi - табыс салығы) болып табылады.
Табыс салығын төлеушiлерге сондай-ақ резидент емес заңды тұлғалар, олардың филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелер жатады.". Мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi абзацтармен толықтырылсын: "Табыс салығын төлеушiлер салықты төлеудi өздерi тұрған жер бойынша жүзеге асырады. Заңды тұлғалар өздерiнiң филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi үшiн табыс салығын осы Нұсқауға 6 және 6А қосымшаларға сәйкес солар тұрған жер бойынша тиiстi бюджеттерге төлеудi жүзеге асырады."; үшiнші абзац тиiсiнше бесінші абзац деп есептелсін. II бөлiмде: 6-тармақта: жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "- Жарлықтың 138-1 бабының ережелерiне сәйкес салық органдары есептейтiн кiрiстер;"; сегiзiншi абзац алып тасталсын; он төртiншi абзацтағы "құнды қағаздар бойынша" деген сөздер алып тасталсын; 9-14 абзацтар 8-13 абзацтар деп есептелсін; 7-тармақта: үшiншi абзацта: "талаптарды есептен шығару" деген сөздер тиісінше "мiндеттемелердi есептен шығару" деген сөздермен ауыстырылсын; "қарыздар" деген сөздiң алдынан "кредиторлық" деген сөзбен толықтырылсын; бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Алынған тауарлар бойынша туындаған және туындаған сәтiнен бастап екi жыл мерзiмiнде қанағаттандырылмаған мiндеттемелер күмәндi деп танылады және салық төлеушiнiң жиынтық жылдық кiрiсiне енгiзiлуге жатады.
Егер бұрын кiрiс деп танылған несиелік берешек төленген болса, онда салық төлеушінің жиынтық жылдық кірісі жасалған төлеу көлеміне азайтылуға жатады. Жиынтық жылдық кірісті бұлай азайту бұрын кіріске жатқызылған көлем шектерінде өтеу жасалған сол есепті кезеңде жүргізіледі."
8-тармақта:
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"- Қазақстан Республикасындағы төлеу көзiнде бұрын салынған, заңды тұлғалар алған дивидендтер;";

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию № 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 19 мая 1999 года № 519. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.06.1999г. N 802. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 19 мая 1999 года N 519 "...изменений и дополнений в Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан ..., N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"... Министр --------------------------------------------------------------------------- В разделе I: в пункте 1: абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"Плательщиками подоходного налога с юридических лиц (далее - подоходного налога) являются юридические лица (кроме Национального банка Республики Казахстан), имеющие налогооблагаемый доход в налоговом году.
К плательщикам подоходного налога относятся также юридические лица-нерезиденты, их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения."; дополнить третьим и четвертым абзацами следующего содержания: "Плательщики подоходного налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения. Юридические лица осуществляют уплату подоходного налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения в соответствующие бюджеты по месту их нахождения в соответствии с Приложением 6 к настоящей Инструкции."; абзац третий считать соответственно абзацем пятым. В разделе II: в пункте 6: абзац седьмой изложить в следующей редакции: "- доходы от корректировки цен в соответствии со статьей 138-1 Указа;"; абзац восьмой исключить; в абзаце четырнадцатом слова "по ценным бумагам," исключить; абзацы 9-14 считать абзацами 8-13; в пункте 7: в третьем абзаце:
слова "списание требований" и "списания требований" заменить соответственно словами "списание обязательств" и "списания обязательств";
перед словом "задолженности" дополнить словом "кредиторской";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Обязательства, возникшие по приобретенным товарам (работам, услугам) и не удовлетворенные в течение двух лет с момента возникновения, признаются сомнительными и подлежат включению в совокупный годовой доход налогоплательщика.
В случае, если ранее признанные доходом сомнительные обязательства были выплачены, совокупный годовой доход налогоплательщика подлежит уменьшению на величину произведенной уплаты. Такое уменьшение совокупного годового дохода производится в том отчетном периоде, в котором была произведена выплата, в пределах величины, ранее отнесенной на доходы.";
в пункте 8:
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
- дивиденды, полученные юридическими лицами, ранее обложенные у источника выплаты в Республике Казахстан;";

2-9 абзацтар тиiсiнше 3-10 абзацтар деп есептелсiн;
мынадай мазмұндағы он екiншi абзацпен толықтырылсын:
"- Қазақстан Республикасындағы төлеу көзiнде бұрын салынған, заңды тұлға алған сыйақы (мүдде)."
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалардың жиынтық жылдық кірiсiнен оны алумен байланысты және белгiленген тәртiппен салық салт кезiнде негiзгi құралдарды сатып алу, оларды орналастыру жөнiндегі шығындар мен осы Нұсқаудың 61 тармағына сәйкес капиталдық сипаты бар басқа да шығындар, сондай-ақ жинақтама зейнеткерлiк қорларға төленетiн мiндеттi зейнеткерлiк жарналарды қоспағанда, ескерілетiн барлық шығындар, соның iшiнде еңбекке ақы төлеу, олардың қызметкерлерiне табыс салығы салынған материалдық және әлеуметтiк игiлiктер беру жөнiндегi шығындар шығарылып тасталады.
Салық заңдарымен реттелетiн шығындар белгіленген нормалар шектерiнде есептен шығарылады.
Есептен шығарулар кәсiпкерлiк қызметтен кiрiс алуға байланысты шығындарды растайтын құжаттар болған жағдайда жүргiзiледi.
Iссапарлық, өкiлдiк шығындар Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген нормалар шектерiнде есептен шығарылады.
Табиғи монополистердiң шығындары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген нормалар шектерiнде есептен шығарылады.";
11-тармақта:
бiрiншi абзацтағы:
"басқа ұйымдармен" деген сөздердiң алдынан "осы Нұсқаудың 14- тармағында аталған жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
"есептелген" деген сөздiң алдынан "есептi кезең үшiн" деген сөздермен толықтырылсын.
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Негiзгi құралдарға салық мақсатында құны 40 айлық есептi көрсеткiштен асатын және қызмет ету мерзiмi бiр жылдан артық қаражаттар (еңбек құралдары) жатады. Салық салу мақсатында негiзгi құралдарды есепке алу мен амортизацияны есептеу тәртiбi осы Нұсқауға 2-қосымшада келтiрiлген.
Өндірістік мақсаттар үшін өз құрылысы бойынша шығындар және кемінде үш жыл дайын өнім алу үшін өндіріс процесінде материалдар мен жартылай фабрикаттардың жағдайын, қасиеттерін шикізат нысандарын өзгерте отырып дайындау, өңдеу үшін пайдаланылатын сатып алынған технологиялық жабдықтың құны салық төлеушінің қалауы бойынша амортизациялық кезең ішінде кез келген уақытта амортизациялық қалған сома шегінде есептен шығарылуға жатады.
Салық мақсаттары үшін технологиялық жабдықтарға технологиялық линиялар мен тауар өнімін шығару үшін тікелей пайдаланылатын басқа да жабдық жатады. Есептен шығаруларды қолдану үшін технологиялық жабдыққа көлік құралдары, жиһаз бен аталған өндірісте жанама пайдаланылатын басқа да негізгі құралдар жатпайды.
Салық төлеуші сатып алған жабдық құнының бір бөлігін немесе толық құнын өзінің қалауы бойынша есептен шығаруларға жатқызуға құқылы. Технологиялық жабдық бойынша бұл норма топтың құндық балансына енгізілген сәттен бастап қолданылады.
Есептен шығаруға жатқызылған технологиялық жабдықтың құны осы тармақтың ережелеріне сәйкес топтың тиісті құндық балансынан алып тастауға жатады және амортизацияны есептеу кезінде салық мақсаттарында есепке алынбайды.
Егер салық төлеуші өндірісте үш жылдан аз пайдаланылған сатып алған технологиялық жабдықты сататын болса, бұрын есептен шығаруларға жатқызылған сол технологиялық жабдықтың құны сол технологиялық жабдықты сату жүргізілген сол есепті кезеңнің жиынтық жылдық кірісіне енгізуге жатады.
Заем қаржыларын қоса оларды қаржыландыруға көз болған кезде өндірістік мақсаттағы объектілер салуға салық төлеуші жүргізген нақты шығындар өндірістік мақсаттар үшін өз құрылысы бойынша шығындар деп табылады.
Өндірістік мақсаттар үшін өз құрылысы бойынша шығындарды толық көлемінде немесе сондай шығындардың бір бөлігін салық төлеуші өзінің қалауы бойынша есептен шығаруға жатқызуға құқылы.
Егер өз құрылысы бойынша шығындар әртүрлі кезеңде жекелеген сомалармен есептен шығаруға жатқызылса аталған сомаларды есептен екі рет шығаруға қосылмауын қарастыру керек.
Өндірістік мақсаттар үшін өз құрылысы бойынша шығындардың есептен шығаруға жатқызылмаған құны салық мақсаттары үшін амортизациялық аударымды есептеу үшін VII топтың құндық балансына енгізуге жатады.
Осы тармақтың ережелеріне сәйкес құны бұрын есептен шығаруларға жатқызылған өз құрылысы объектісін сату кезінде сол объектіні сатудың толық құны өз құрылысының сондай объектісін сату кезіндегі құнының өсімінен кіріс деп танылады.

абзацы 2-9 считать соответственно абзацами 3-10;
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"- вознаграждение (интерес), полученное юридическим лицом, ранее обложенное у источника выплаты в Республике Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Из совокупного годового дохода юридических лиц вычитаются все расходы, связанные с его получением и учитываемые при налогообложении в установленном порядке, в том числе расходы по оплате труда, предоставлению материальных и социальных благ их работникам, обложенных подоходным налогом, кроме затрат по приобретению основных средств, их установке и других затрат капитального характера в соответствии с пунктом 61 настоящей Инструкции, а также обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды.
Расходы, регламентируемые налоговым законодательством, вычитаются в пределах установленных норм.
Вычеты производятся при наличии документов, подтверждающих расходы, связанные с получением дохода от предпринимательской деятельности.
Командировочные, представительские расходы вычитаются в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан.
Потери естественных монополистов вычитаются в пределах норм, установленных законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 11:
в абзаце первом:
после слов "другими организациями" дополнить словами "за исключением случаев, указанных в пункте 14 настоящей Инструкции";
после слова "рассчитанных" дополнить словами "за отчетный период";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. К основным средствам в налоговых целях относятся активы (средства труда) стоимостью свыше 40 месячных расчетных показателей и сроком службы более одного года. Порядок учета основных средств и исчисления амортизации в целях налогообложения приведен в приложении 2 к настоящей Инструкции.
Расходы по собственному строительству для производственных целей и стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого для изготовления, обработки с изменением состояния, свойств, формы сырья, материалов или полуфабрикатов в процессе производства для получения готовой продукции не менее трех лет, подлежат вычету по усмотрению налогоплательщика в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации.
К технологическому оборудованию для налоговых целей относятся технологические линии и другое оборудование, прямо используемое для выпуска товарной продукции. Не относятся к технологическому оборудованию для применения вычетов транспортные средства, мебель и другие основные средства, косвенно используемые в указанном производстве.
Налогоплательщик по своему усмотрению вправе отнести на вычеты часть стоимости или полную стоимость приобретенного технологического оборудования. Данная норма по технологическому оборудованию применяется с момента его включения в стоимостной баланс группы.
Стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты согласно положений данного пункта, подлежит исключению из соответствующего стоимостного баланса группы и при исчислении амортизации в налоговых целях не учитывается.
Если налогоплательщик реализует приобретенное технологическое оборудование, использованное в производстве менее трех лет, стоимость данного технологического оборудования, ранее отнесенная на вычеты, подлежит включению в совокупный годовой доход того отчетного периода, в котором была произведена реализация данного технологического оборудования.
Расходами по собственному строительству для производственных целей являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения, при наличии источника их финансирования, включая заемные средства.
Налогоплательщик по своему усмотрению вправе отнести на вычеты расходы по собственному строительству для производственных целей в полном объеме или только часть таких расходов.
Если расходы по собственному строительству относятся на вычеты в разные периоды отдельными суммами, необходимо предусмотреть, чтобы включение указанных сумм в вычеты не производилось дважды.
Не отнесенная на вычеты стоимость расходов по собственному строительству для производственных целей подлежит включению в стоимостной баланс YII группы для исчисления амортизационных отчислений в налоговых целях.
При реализации объекта собственного строительства, стоимость которого ранее была отнесена на вычеты согласно положений данного пункта в полном объеме, доходом от прироста стоимости при реализации такого объекта собственного строительства будет признаваться полная стоимость реализации данного объекта.

Құны 40 айлық есепті көрсеткіштен төмен және (немесе) қызмет ету мерзімі бір жылдан аз және пайдалануға 1995 жылғы 1 шілдеден кейін берілген еңбек құралдары мен заттары толықтай есептен шығаруға жатқызылады."
16-тармақта:
екiншi абзацта "заңды тұлғалар" деген сөздерден кейiн "(құрылтайшылар мен қатысушылардың шығындарын қоса)" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзацта "гудвилл" деген сөзден кейiн "санаткерлік меншік" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақтың екiншi абзацындағы "Қаржы министрлiгі" деген сөздер "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18а тармағымен толықтырылсын:
"Салық төлеушiлердiң уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктiлiк пен босану бойынша демалысына ақы төлеу жөнiндегi шығындары есептi кезеңде есептелген еңбекке ақы төлеу қорынан 1,5 процент шегiнде есептен шығарылады.
Аталған шығындардың есептi айда белгіленген нормадан артығы келесi айда есептен шығаруға жатқызу үшiн ауыстырылады. Уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктілік пен босану бойынша демалысына ақы төлеу жөніндегі шығындардың белгіленген нормадан артық сомаларын ауыстыру есепті салық жылының шегінде болуы мүмкін. Салық жылы iшiнде есептен шығаруға жатқызылмаған мұндай шығындардың артық сомалары жиынтық жылдық кiрiс және жасалған есептен шығарулар туралы жыл декларациясының қорытындылары бойынша заңды тұлғаның таза кiрiсi есебiне жатқызылады.
Есептен шығаруға сондай-ақ қызметкерге зақымданумен немесе солардың жұмысына байланысты денсаулығына өзге бүлінуімен, сондай-ақ асыраушысынан айырылумен келтiрген залалды өтеуге заңдарда белгіленген көлемде өтеуге бағытталған шығындар да жатады.
Қызметкерге зақымданумен немесе денсаулығының өзге бүлінуімен, сондай- ақ асыраушысынан айырылумен келтірген залалды өтеу жөніндегі нақты шығындардың заңдарда белгіленген нормалардан артығы заңды тұлғаның таза кірісі есебіне жатқызылады." 20-тармақта: екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "- есептелген сома шегiнде төленген салықтар, соның iшiнде құнды қағаздар эмиссиясын тiркеу үшiн алымдар, әлеуметтiк салық, жер салығы, заңды тұлғалардың мүлкiне салық, көлiк құралдарына салық;"; үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "- бюджетке енгiзуге жататынды қоспағанда, айыппұлдар мен өсiмдердi қоса есептелген сома шегiнде төленген тұрақсыздық төлемi;"; жетiншi абзацтағы "бонустар сомасына және" деген сөздер алып тасталсын; 22-тармақта: бiрiншi абзацтағы: "жиынтық жылдық" деген сөздер "салық салынатын" деген сөздермен ауыстырылсын; "4" цифры "3" деген цифрға ауыстырылсын; мынадай мазмұндағы II-I бөлiммен толықтырылсын: "II-I. Салық салу мақсаттары үшiн тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) бағаларын белгiлеудiң принциптерi

Средства и предметы труда стоимостью ниже 40 месячных расчетных показателей и (или) сроком службы менее одного года и переданные в эксплуатацию после 1 июля 1995 года, полностью относятся на вычет.";
в пункте 16:
во втором абзаце после слов "юридических лиц" дополнить словами "(включая затраты учредителей и участников)";
в третьем абзаце после слова "гудвилл" дополнить словами ", интеллектуальная собственность";
в абзаце втором пункта 17 слова "Министерством финансов" заменить словами "Министерством государственных доходов";
дополнить пунктом 18а следующего содержания:
"Расходы налогоплательщиков по оплате временной нетрудоспособности, отпуска по беременности и родам вычитаются в пределах 1,5 процента от фонда оплаты труда, начисленного за отчетный период.
Превышение указанных расходов над установленной нормой в отчетном месяце переносится для отнесения на вычеты в последующий месяц. Перенос сумм превышений расходов по оплате временной нетрудоспособности, отпусков по беременности и родам над установленной нормой возможен в пределах отчетного налогового года. Не отнесенные в течение налогового года на вычеты суммы превышения таких расходов по итогам декларации о совокупном годовом доходе и прозведенных вычетах за отчетный период относятся за счет чистого дохода юридического лица.
Вычету подлежат также расходы, направленные на выплату возмещения ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой, а также в связи с потерей кормильца, в размере, установленном законодательством.
Превышение фактических расходов по возмещению ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой, а также в связи с потерей кормильца, над установленными законодательством нормами, относится за счет чистого дохода юридического лица."; в пункте 20: второй абзац изложить в следующей редакции: "- уплаченные налоги в пределах начисленной суммы, в том числе: сбор за регистрацию эмиссии ценных бумаг, социальный налог, земельный налог, налог на имущество юридических лиц, налог на транспортные средства;"; третий абзац изложить в следующей редакции: "- уплаченные неустойки в пределах начисленной суммы, включая штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению в бюджет;"; в абзаце седьмом слова "суммам бонусов и" исключить; в пункте 22: в первом абзаце: слова "совокупного годового" заменить словами "налогооблагаемого"; цифру "4" заменить цифрой "3"; дополнить разделом II-I следующего содержания: "II-I. Принципы определения цены товаров (работ, услуг) для целей налогообложения

1. Салық салу мақсаттары үшiн осы бөлiмде өзгеше көзделмесе тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) мәмiле тараптары көрсеткен бағасы қабылданады.
2. Салық органдары мәмiлелер бойынша бағалар қолданудың дұрыстығын тек мына жағдайларда ғана бақылауға құқылы:
1) байланысты тараптар арасында;
2) тауар айырбастау (баспабас операциялар) бойынша;
3) салық төлеушi ұқсас (бiрдей) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша тоқсан шегiнде қолданатын бағалар деңгейiнiң елеулi ауытқуы (20 проценттен астам) кезiнде;
4) резидент еместер көрсететiн (орындайтын) импортталатын тауарларға, қызмет көрсетулерге (жұмыстарға) баға деңгейi ұқсас (бiрдей) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) рыноктық баға деңгейiнен елеулi артқан (20 проценттен астам) кезде.
3. Мәмiле тараптары қолданған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) бағалары ұқсас (бiрдей) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) рыноктық бағадан 20 проценттен астам ауытқыған (не ана не мына жаққа) кезде осы бөлiмнiң 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында аталған жағдайларда, салық органы сол мәмілелердiң нәтижелерi рыноктық бағалар басшылыққа алынып бағаланғандай есептелген салықтар мен айыппұл санкцияларын қосымша есептеу туралы шешiм шығаруға құқылы Мәмiленiң рыноктық бағасын анықтау үшiн осы бөлiмнiң 4-13 тармақтарында көзделген шарттар есепке алынады.
Осы бөлiмнің 2-тармағының 4) тармақшасында аталған резидент еместер көрсететiн (орындайтын) импортталатын тауарларға, қызмет көрсетулерге (жұмыстарға) бағалар ұқсас (бiрдей) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) рыноктық бағалардан елеулi жоғары (20 проценттен астам) болса салық органы сол мәмiлелердің нәтижелерi рыноктық бағалар басшылыққа алынып бағаланғандай есептелген салықтар мен айыппұл санкцияларын қосымша есептеу туралы шешiм шығаруға құқылы Мәмiленiң рыноктық бағасын анықтау үшiн осы бөлiмнің 4-13 тармақтарында көзделген шарттар есепке алынады.
4. Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) рыноктық бағасы деп ұқсас (ал олар болмаған жағдайларда бiрдей) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) салыстырмалы экономикалық (коммерциялық) шарттарда рыноктағы сұраныс пен ұсыныстың өзара әрекетi кезiндегi баға танылады.
5. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыногы деп Қазақстан Республикасының аумағында сатып алушыға қарағанда ең жақын немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерде сатып алушы нақты және елеулi қосымша шығын шығармай тауарды (жұмысты, қызмет көрсетудi) сатып алуға мүмкiндiгi басшылыққа алынып айқындалатын сол тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) айналым аясы танылады.

1. Для целей налогообложения принимается цена товаров (работ, услуг), указанная сторонами сделки, если иное не предусмотрено настоящим разделом.
2. Налоговые органы вправе контролировать правильность применения цен по сделкам лишь в следующих случаях:
1) между связанными сторонами;
2) по товарообменным (бартерным) операциям;
3) при значительном колебании (более чем на 20 процентов в ту или иную сторону) уровня цен, применяемых налогоплательщиком, по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала;
4) при значительном превышении (более чем на 20 процентов) уровня цен на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, от уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги).
3. В случаях, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 настоящего раздела, когда примененные сторонами сделки цены товаров (работ, услуг) отклоняются (в ту или иную сторону) более, чем на 20 процентов от рыночной цены идентичных (однородных) товаров (работ, услуг) налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы результаты этих сделок были оценены исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные пунктами 4-13 настоящего раздела.
В случае, указанном в подпункте 4) пункта 2 настоящего раздела, когда цены на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, значительно выше (более чем на 20 процентов) уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы расходы по таким сделкам были оценены, исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные пунктами 4-13 настоящего раздела.
4. Рыночной ценой товара (работы, услуги) признается цена, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях.
5. Рынком товаров (работ, услуг) признается сфера обращения этих товаров (работ, услуг), определяемая исходя из возможности покупателя реально и без значительных дополнительных затрат приобрести товар (работу, услугу) на ближайшей по отношению к покупателю территории Республики Казахстан или за пределами Республики Казахстан.

6. Салық салу мақсаты үшiн байланысты тараптар деп мыналар танылады:
қарым-қатынастары олардың қызметiнiң немесе олар танытатын адамдардың қызметiнiң жағдайына немесе экономикалық нәтижелерiне тiкелей әсер ете алатын жеке тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалар, олар мыналар:
1) бiр адам басқа адамның мүлкiне қатысады және ондай қатысудың үлесi 33 проценттен астам болады;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес адамдар неке қатынасында, туысқандық немесе өзiндiк, асырап алушы және асырап алынған, сондай-ақ қамқоршы және қамқорда болушы қатынасында тұрады.
7. Олар үшiн бiрдей сипатты белгiлерi бар тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) ұқсас деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) ұқсастығын анықтау кезiнде олардың физикалық сипаттамалары, сапасы мен рыноктағы беделi, шығарған ел мен өндiрушi ескеріледi.
8. Ұқсас болып табылмай, жақын сипаттамалары бар және жақын құрастырушылардан тұратын, оларға сол бiр функцияны орындауға мүмкiндiк беретiн және коммерциялық бiр-бiрiн алмастыратын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бiр тектi деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) бiр тектiлiгiн анықтау кезiнде олардың сапасы, тауарлық белгiсi болуы, рыноктағы беделі, шығарған ел ескерiледi.
Ұқсас тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктағы мәмiлелерiнiң экономикалық (коммерциялық) шарттары салыстырмалы деп танылады, егер ондай шарттар арасындағы айырма бағаға әсер етпейтiн болса немесе осы бөлiмнiң 10-тармағына сәйкес түзеуге келетiн болса.
9. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) рыноктық бағасын анықтаған кезде бiр-бiрiмен байланысты болып табылмайтын тараптар арасындағы мәмiлелер назарға алынады. Бiр-бiрiмен байланысты тараптар арасындағы мәмiлелер осы тараптардың бiр-бiрiмен байланыстылығы ондай мәмiлелердiң нәтижесiне әсер етпеген жағдайда ғана назарға алына алады.
10. Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) рыноктық бағасын анықтаған кезде осы тауарды (жұмысты, қызмет көрсетудi) сату сәтiнде ұқсас (бiр тектес) тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетулермен) салыстырмалы шарттарда жасалған мәмiлелер туралы ақпарат ескерiледi.
Ұқсас (бiр тектес) тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетулермен) мәмiлелер шарттарының салыстырмалылығын анықтаған кезде жеткiзілiп берiлетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) саны (көлемi) (мәселен, тауар партиясының көлемi), мiндеттемелердi орындау мерзiмдерi сияқты шарттар, әдетте, осындай түрдегi мәмілелерде қолданылатын төлем шарттары, сондай-ақ бағаларға әсер етуi мүмкiн өзге де шарттар ескерiледi.

6. Для целей налогообложения связанными сторонами признаются:
физические лица и (или) юридические лица, отношения между которыми могут оказывать непосредственное влияние на условия или экономические результаты их деятельности или деятельности представляемых ими лиц, а именно:
1) одно лицо участвует в имуществе другого лица, и доля такого участия составляет более 33 процентов;
2) лица состоят в соответствии с законодательством Республики Казахстан в брачных отношениях, отношениях родства или свойства, усыновителя и усыновленного, а также попечителя и опекаемого.
7. Идентичными признаются товары (работы, услуги), имеющие одинаковые характерные для них признаки.
При определении идентичности товаров (работ, услуг) учитываются их физические характеристики, качество и репутация на рынке, страна происхождения и производитель.
8. Однородными признаются товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
При определении однородности товаров (работ, услуг) учитываются их качество, наличие товарного знака, репутация на рынке, страна происхождения.
Экономические (коммерческие) условия сделок на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) признаются сопоставимыми, если различие между такими условиями не влияет на цену или может быть скорректировано в соответствии с пунктом 10 настоящего раздела.
9. При определении рыночных цен товаров (работ, услуг) принимаются во внимание сделки между сторонами, не являющимися связанными. Сделки между связанными сторонами могут приниматься во внимание только при условии, что связанность этих сторон не повлияла на результаты таких сделок.
10. При определении рыночной цены товара (работы, услуги) учитывается информация о заключенных на момент реализации этого товара (работы, услуги) сделках с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) в сопоставимых условиях.
При определении сопоставимости условий сделок с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) учитываются такие условия сделок, как количество (объем) поставляемых товаров (например, объем товарной партии)(работ, услуг), сроки исполнения обязательств, условия платежей, обычно применяемые в сделках данного вида, а также иные условия, которые могут оказывать влияние на цены.

11. Салық төлеушi ұқсас (бiр тектес) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша тоқсан шегiнде қолданатын баға деңгейi ауытқуының елеулілiк сатысын анықтаған кезде бiр-бiрiмен байланысты емес тараптар арасында мәмiлелер жасау кезiндегi, тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) рыногындағы сұраныс пен ұсыныс факторларын ескеретiн, бағаға кәдiмгi үстемелер мен шегерiмдер есепке алынады.
Егер аталған шегерiмдер тауарлардың жарамдық немесе сату мерзiмдерiнің өтуiнен (өту күнiнiң жақындауынан), маркетинг (баға) саясатынан, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өздерi үшiн жаңа рыноктарға жақындауынан, үйлес нұсқасы жоқ жаңа бұйымдардың рыноктарға жақындауынан, сондай-ақ олармен тұтынушыларды таныстыру мақсатында тауарлардың сынақ модельдерi мен үлгiлерiн сату кезiнде туындаған болса, мәмiле тараптары көрсеткен тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бағасына осы бөлiмнiң 3тармағында көзделген ережелер қолданылмайды.
12. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) тиiстi рыногында ұқсас (бiр тектi) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мәмілелер болмаған жағдайда немесе бұл рыноктағы сондай тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) ұсыныстың жоқтығынан, сондай-ақ рыноктық бағаны анықтау үшiн ақпараттық көздердiң жоқтығынан немесе оған қол жетпейтiндiктен тиiстi бағаларды анықтау мүмкiн еместiгiнен мынадай тәсiлдер қолданылуы мүмкiн:
1) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктық бағасы сондай тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) кейiннен сату (қайта сату) кезiнде сатып алушы сатқан баға мен сатып алушы шеккен расталатын шығындардың, сондай-ақ үстеме бағасының айырмасы ретiнде анықталатын кейiннен сату бағасының тәсiлi. Үстеме баға, қызметтiң сол аясы үшiн қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей етiп анықталады;
2) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктық бағасы жасалған шығындар мен үстеме ақылардың қосындысы ретiнде анықталатын шығынды тәсiл. Мұның өзiнде, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өндiруге (өзiне алуға) және (немесе) сатып алуға расталатын тiкелей және жанама шығындар, тасымалдау, сақтау, сақтандыру бойынша шығындар және өзге де шығындар есепке алынады. Үстеме баға, қызметтiң сол аясы үшiн қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей етiп анықталады.
13. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) рыноктық бағасын анықтау мен мойындау кезiнде тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) рыноктық баға және биржалық баға белгiлеу туралы ақпараттың ресми көздерi, мемлекеттiк өкiмет органдарының ақпараттық базалары және салық төлеушiлер салық органдарына беретiн ақпарат пайдаланылады.

11. При определении степени значительности колебания уровня цен, применяемых налогоплательщиком по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала, учитываются обычные при заключении сделок между несвязанными сторонами надбавки к цене или скидки, учитывающие факторы спроса и предложения на рынке товаров (работ, услуг).
К цене товаров (работ, услуг), указанной сторонами сделок, не применяются положения, предусмотренные пунктом 3 настоящего раздела, если указанные скидки вызваны истечением (приближением даты истечения) сроков годности или реализации товаров, маркетинговой (ценовой) политикой, при продвижении товаров (работ, услуг) на новые для них рынки, при продвижении на рынки новых изделий, не имеющих аналогов, а также при реализации опытных моделей и образцов товаров в целях ознакомления потребителей с ними.
12. При отсутствии на соответствующем рынке товаров (работ, услуг) сделок по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) или из-за отсутствия предложения на этом рынке таких товаров (работ, услуг), а также при невозможности определения соответствующих цен ввиду отсутствия либо недоступности информационных источников для определения рыночной цены могут использоваться следующие методы:
1) метод цены последующей реализации, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как разность цены, по которой такие товары (работы, услуги) реализованы покупателем при последующей реализации (перепродаже), и подтверждаемых затрат, понесенных покупателем, а также его наценки. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли;
2) затратный метод, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как сумма произведенных затрат и наценки. При этом учитываются подтверждаемые прямые и косвенные затраты на производство (приобретение) и (или) реализацию товаров (работ, услуг), затраты по транспортировке, хранению, страхованию и иные затраты. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли.
13. При определении и признании рыночной цены товара (работы, услуги) используются официальные источники информации о рыночных ценах на товары (работы, услуги) и биржевых котировках, информационная база органов государственной власти и информация, предоставляемая налогоплательщиками налоговому органу.

14. Істi қараған кезде сот осы бөлiмнің 4-13 тармақтарындағы жағдайлармен шектелмей, iске маңызы бар кез-келген жағдайды ескеруге құқылы.
15. Осы бөлiмнің ережелерi жиынтық жылдық кiрiсi 100000 айлық есептi көрсеткiштен асатын салық төлеушiлерге қолданылады. Бұл шектеу акцизделетiн тауарларды өндiретiн және (немесе) сататын және (немесе) тауарларды экспорттайтын салық төлеушiлерге, сондай-ақ осы бөлiмнiң 2-тармағының 4) тармақшасында аталған жағдайда қолданылмайды.".
III-бөлiмде:
32-тармақта "Егер Қазақстандағы тұрақты мекеме көрсеткен қызметтер үшiн кiрiс" деген сөздер "Егер тұрақты мекеменiң жұмыстарды, қызмет көрсетулердi сатудан түскен кiрiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
37-тармақтың екiншi абзацындағы "қарамастан қолданылады" деген сөздерден кейiн "төлем түрiне қарай және" деген сөздермен толықтырылсын;
38-тармақтың сегiзiншi абзацындағы "мүлiк" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының аумағында" деген сөздермен толықтырылсын;
39-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Таза кiрiске салық жиынтық жылдық кiрiс және есептi жыл үшiн жасалған есептен шығарулар туралы декларация табыс етiлген күннен бастап 10 күн iшiнде, бiрақ есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiнен кешiктiрiлмей төленеді.";
төртiншi абзацтағы "15 процент ставка бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3-4 абзацтар тиiсiнше 4-5 абзацтар деп есептелсiн;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Салық келiсiмдерiнде көзделген салық жеңілдіктері берілуі үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме құрмай жүзеге асыратын және ол резиденті болып табылатын мемлекетпен Қазақстан Республикасы жасаған салық келісіміне сәйкес салық жеңілдіктеріне құқығы бар шетелдік заңды тұлға кіріс төлейтін тұлға орналасқан жердегі Қазақстан Республикасының аумақтық салық органына 7А қосымшаның N 1 нысаны бойынша өтінішті тапсырады.
N 1 нысаны бойынша өтiнiшті толтыру тәртiбi 7А қосымшада көрсетiлген.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Асыра төленген соманы қайтару үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме құрмай жүзеге асыратын және ол резиденті болып табылатын мемлекетпен Қазақстан Республикасы жасаған салық келісімінің ережелеріне сәйкес ұсталған салықтың қайтарылуына құқығы бар шетелдік заңды тұлға кіріс төлейтін тұлға орналасқан жердегі Қазақстан Республикасының аумақтық салық органына 7Б қосымшаның N 2 нысаны бойынша өтінішті тапсырады.
N 2 нысаны бойынша өтiнiшті толтыру тәртiбi 7А қосымшада көрсетiлген.

14. При рассмотрении дела суд вправе учесть любые обстоятельства, имеющие значение для дела, не ограничиваясь обстоятельствами в пунктах 4-13 настоящего раздела.
15. Положения настоящего раздела применяются к налогоплательщикам, имеющим совокупный годовой доход более 100000 месячных расчетных показателей. Данное ограничение не распространяется на налогоплательщиков, производящих и (или) реализующих подакцизные товары, и (или) экспортирующих товары, а также в случае, указанном в подпункте 4) пункта 2 настоящего раздела.".
В разделе III:
в пункте 32 слова "Если доходы за услуги, оказанные постоянным учреждением в Казахстане" заменить словами "Если доходы постоянного учреждения от реализации работ, услуг";
во втором абзаце пункта 37 после слов "применяется независимо" дополнить словами "от вида платежа и";
в абзаце восьмом пункта 38 после слова "имущества" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
в пункте 39:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Налог на чистый доход уплачивается в течение 10 дней со дня представления декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за отчетный год, но не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.";
в четвертом абзаце слова "по ставке 15 процентов" исключить;
абзацы 3-4 считать соответственно абзацами 4-5.
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Для предоставления налоговых льгот, предусмотренных налоговыми соглашениями, иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения и имеющее право на налоговые льготы в соответствии с налоговым соглашением, заключенным Республикой Казахстан с государством, резидентом которого оно является, представляет в территориальный налоговый орган Республики Казахстан по месту регистрации лица, выплачивающего доход, заявление по форме № 1 приложения 7А.
Порядок заполнения заявления по форме № 1 указан в приложении 7А.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Для возврата излишне уплаченных сумм налога иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения и имеющее право на возврат удержанного налога в соответствии с положениями налогового соглашения, заключенного Республикой Казахстан с государством, резидентом которого является данное иностранное юридическое лицо, представляет в территориальный налоговый орган Республики Казахстан по месту регистрации лица, выплатившего доход, заявление по форме № 2 приложения 7Б.
Порядок заполнения заявления по форме № 2 указан в приложении 7А.

N 1 және N 2 нысандарды ресiмдеу тәртiбi осы Нұсқаудың 7 қосымшасында көрсетiлген.".
43-тармақтың төртiншi абзацындағы "салық қызметi органдары" деген сөздер "аумақтық салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
IV бөлiмде:
44-тармақта алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Түрлi ставкалар бойынша салық салынатын кiрiстерi бар заңды тұлғалар олар бойынша жеке есеп жүргiзуге және сондай кiрiстер бойынша "Жиынтық жылдық кiрiс және жасалған есептен шығарулар туралы декларация" деген 100-шi нысанға 14-қосымшада белгiленген нысан бойынша есеп беруге мiндеттi.";
45-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Жеке тұлғаларға төленетiн, заңды тұлға-резидентте қатысу үлесiнен алынған кiрiске, сондай-ақ заңды және жеке тұлғаларға төленетiн дивидендтерге 15 процент ставка бойынша төлеу көзiнде салық салынуға жатады және төлеу көзiнде осы салықтың ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда кейiнгi салық салуға жатпайды."; мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын: "Жарғылық капиталды арттыруға бағытталған таза кiрiстiң бiр бөлiгi (әрбiр акционердiң акциясының үлесiн сақтауды ескерiп) салық салуға жатпайды."; 2-6 абзацтар тиiсiнше 3-7 абзацтар деп есептелсiн. 46-тармақта: үшiншi абзацтағы "ұтыстар" деген сөзден кейін "сыйақы (мүдде)" деген сөздермен толықтырылсын; төртiншi абзац алып тасталсын. 48-тармақта екiншi абзац "осы Нұсқауға" деген сөздермен толықтырылсын; V бөлiмде: 50-тармақта: бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "50. Мынадай заңды тұлғалардың кірістері салық салудан босатылады:";
алтыншы абзацтағы "мемлекеттiк бюджет және Қазақстан Республикасының заңдарымен реттелетiн арнайы қорлар есебiнен ұсталатын ұйымдар" деген сөздер "мемлекеттiк мекемелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацта:
"(есептелген)" деген сөз "(алуға жататын)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өз қажеттерi үшiн" деген сөздерден кейiн ", және оларды кейiннен лизинг алушыға бере отырып, тұрғын үйлер лизингтерi бойынша үш жылдан астам мерзiмге" деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы абзацтағы "вентиляция" деген сөзден кейiн "электромонтаждық" деген сөзбен толықтырылсын;
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- халықаралық ұйымдар мен шетел мемлекеттерi тегiн негiзде қаржыландыратын ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды орындаудан алынған кiрiстер бойынша ұйымдар;";
он сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- қызметiнiң ерекше түрi ауыл шаруашылығын қаржыландыру болып табылатын, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар:";
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

Порядок оформления форм № 1 и № 2 заявлений указан в приложении 7 к настоящей Инструкции.";
в четвертом абзаце пункта 43 слова "органы налоговой службы" заменить словами "территориальный налоговый орган".
В разделе IV:
в пункте 44 абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Юридические лица, имеющие доходы, облагаемые по разным ставкам, обязаны вести по ним раздельный учет и представлять по таким доходам расчет по форме, установленной в приложении 14 к форме 100 "Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах.";
в пункте 45:
абзац первый пункта 45 изложить в следующей редакции:
"45. Доход от реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, выплачиваемый физическим лицам, а также дивиденды, выплачиваемые юридическим и физическим лицам, подлежат обложению налогом у источника выплаты по ставке 15 процентов и дальнейшему налогообложению не подлежат при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты."; дополнить абзацем вторым следующего содержания: "Часть чистого дохода, направленная на увеличение уставного капитала (с учетом сохранения доли акций каждого акционера), не подлежит налогообложению."; абзацы 2-6 считать соответственно абзацами 3-7; в пункте 46: в абзаце третьем после слов "выигрыши" дополнить словами ", вознаграждения (интересы)"; абзац четвертый исключить; в пункте 48 второй абзац дополнить словами "к настоящей Инструкции". В разделе V: в пункте 50: абзац первый изложить в следующей редакции: "50. Освобождаются от налогообложения налогооблагаемые доходы следующих юридических лиц:";
в абзаце шестом слова "организаций, содержащихся за счет государственного бюджета и специальных фондов, регулируемых законодательством Республики Казахстан" заменить словами "государственных учреждений";
в абзаце седьмом:
слова "(начисленному)" заменить словами "(подлежащему получению)";
после слов "для собственных нужд" дополнить словами ", и по лизингу жилых помещений на срок более трех лет, с последующей передачей их в собственность лизингополучателю";
в абзаце девятом после слова "вентиляция," дополнить словом "электромонтажные,";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"- организаций по доходам, полученным от выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, финансируемых на безвозмездной основе международными организациями и иностранными государствами;";
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"- организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, исключительным видом деятельности которых является кредитование сельского хозяйства.";
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:

"Түрлi ставкалар бойынша салық салынатын кiрiстерi бар және (немесе) табыс салығын салудан босатылған заңды тұлғалар олар бойынша жеке есеп жүргiзуге және сондай кiрiстер бойынша "Жиынтық жылдық кiрiс және жасалған есептен шығарулар туралы декларация" деген 100-шi нысанға 14-қосымшада белгiленген нысан бойынша есеп беруге мiндеттi.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Өздерiнiң қызметкерлерiнiң жалпы санының кемiнде 30 процентiн мүгедектер құрайтын өндiрiстiк ұйымдардың салық салынатын кiрiсi мүгедектер еңбегiне ақы төлеу жөнiндегi шығындардың екi еселiк сомасына және мүгедектерге қатысты әлеуметтiк салық сомасынан 50 процентке қосымша азайтылады.";
52-тармақ ", сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың құнды қағаздары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
53-тармақта:
бiрiншi және екiншi абзацтардағы "Жиынтық жылдық" деген сөздер "Салық салынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзац алып тасталсын;
б) тармақшасында "Ақмола" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртiншi және бесінші абзацтардағы "б)" және "в)" деген тармақшалар тиісiнше "а)" және "б)" деген тармақшалармен ауыстырылсын;
4-5 абзацтар тиісiнше 3-4 абзацтар деп есептелсiн;
54-тармақта "Жиынтық жылдық" деген сөздер "салық салынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
54а-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалардың мемлекеттік (ұлттық) лотереялар өткізуден алған кірістері табыс салығын салуға жатпайды.";
мынадай мазмұндағы 54б тармағымен толықтырылсын:
"Инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм-шарт бойынша салық төлеушiге табыс салығының мынандай төмендетілген ставкалары белгiленуi мүмкiн: осы Нұсқауға 4-қосымшада көзделген тәртiп бойынша келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап 5 жыл мерзiмге дейiн - негiзгi ставканың 100 процентiне дейiн, 5 жылға дейiнгi келесi мерзiмге - табыс салығының төмендетiлген ставкасы негiзгi ставкадан 50 проценттен аспайтын шекте.
Аталған жеңiлдiк берілген келiсiм-шарт бұзылған жағдайда табыс салығы Қазақстан Республикасының салық заңдарында көзделген тиiстi айыппұл санкциялары қолданыла отырып салық төлеушi қызметiнiң бүкiл кезеңiне есептелуге және бюджетке енгiзiлуге жатады.";
VI бөлiмде:
58-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Юридические лица, имеющие доходы, облагаемые по разным ставкам и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом, обязаны вести по ним раздельный учет и представлять по таким доходам отдельный расчет по форме, установленной приложением 14 к форме 100 "Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Налогооблагаемый доход производственных организаций, в которых инвалиды составляют не менее 30 процентов от общего числа их работников, дополнительно уменьшается на 2-кратную сумму расходов по оплате труда инвалидов, а также на 50 процентов от суммы социального налога, касающегося инвалидов."; пункт 52 дополнить словами ", а также по ценным бумагам местных исполнительных органов"; в пункте 53: в первом и во втором абзацах слова "Совокупный годовой" заменить словом "Налогооблагаемый"; абзац третий исключить; в подпункте б) слово "Акмоле" заменить словом "Астане"; в четвертом и пятом абзацах пункты "б)" и "в)" заменить соответственно на "а)" и "б)"; абзацы 4-5 считать соответственно абзацами 3-4; в пункте 54 слова "Совокупный годовой" заменить словом "Налогооблагаемый"; пункт 54а изложить в следующей редакции:
"54а. Не подлежат налогообложению подоходным налогом доходы юридических лиц, полученные от проведения государственной (национальной) лотереи.";
дополнить пунктом 54б:
"54б. Налогоплательщику в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям могут быть установлены пониженные ставки подоходного налога: на срок до 5 лет с момента заключения - до 100 процентов основной ставки, на последующий период до 5 лет - пониженная ставка подоходного налога в пределах не более 50 процентов основной ставки, в порядке, предусмотренном приложением 4 к настоящей Инструкции.
При расторжении контракта, в соответствии с которым была предоставлена указанная льгота, подоходный налог подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением соответствующих штрафных санкций, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан.".
В разделе VI:
в пункте 58:
в абзаце первом слова "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан" заменить словами "Министерство государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан";
в абзаце третьем слова "Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан" заменить словами "Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан";
пункт 61 изложить в следующей редакции:

"61. Ұзақ мерзiмдi қаражаттардың құнына оларды сатып алу, өндiру, салу, монтаждау мен қондыру жөнiндегi шығындар, сондай-ақ салық төлеушiнiң есептен шығаруға құқығы бар шығындарды қоспағанда, олардың құнын арттыратын басқа да шығындар енгізіледі. Лизингке (қаржылық жалға) алынған мүлiк үшiн сыйақы (мүдде) сол мүлiктiң құнын арттыруға жатқызылады. Егер ұзақ мерзiмдi қаражаттардың бiр бөлiгi ғана сатылатын болса, онда ұзақ мерзiмдi қаражаттардың сату сәтiндегi құны қалған және сатылған бөлiктер арасында бөлiнедi." 62-тармақта: бiрiншi абзацтағы "есептi тоқсан және" деген сөздер алып тасталсын; екiншi абзац алып тасталсын; жетiншi абзацтағы екiншi сөйлем алып тасталсын; соңғы сегiзiншi абзац алып тасталсын; 3-7 абзацтары тиесiнше 2-6 абзацтары деп саналсын; 63-тармақта: бiрiншi абзацтағы "6Б қосымшаға" деген сөздер "5А қосымшаға" деген сөздермен ауыстырылсын; төртiншi абзацтағы "6В қосымшаға" деген сөздер "5А қосымшаға" деген сөздермен ауыстырылсын; 65-тармақта: екiншi абзацтағы "кiрiстер туралы декларациямен бiр мезгiлде" деген сөздер алып тасталсын; мынадай мазмұндағы сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"Салық органдарының салық декларациясын қабылдауы алдын ала тексерусiз жүргiзіледi. Мұның өзiнде, тапсырылған декларациядағы мәлiметтердiң шынайылығы мен толықтығы үшiн салық төлеушi жауап бередi.";
72-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушiден негiзделген жазбаша өтiнiш алғаннан кейiн салық органының басшысы тиiстi қаржы органының басшысымен келiсiм бойынша салықты және (немесе) айыппұл санкцияларын төлеу мерзiмдерiн бiр салық жылынан асырмай ұзартуға құқылы. Салық төлеу мерзiмiн ұзарту салық төлеушiнi осы тармақтың төртiншi абзацында көзделгеннен басқа жағдайларда бюджетке салықты уақтылы енгiзбегенi үшiн өсiм төлеуден босатпайды. Салық пен айыппұл санкцияларын төлеу мерзiмiн ұзартудың тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 18 сәуiрдегi N 591 P970591_ қаулысымен бекiтiлген Салық пен айыппұл санкцияларын төлеу мерзiмiн ұзартудың тәртiбi туралы Ережемен реттеледi."; мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын: "қызметiнің жалғыз түрi ұзарту беру мерзiмiнде жылу өндiру, тарату және тасымалдау болып табылатын заңды тұлғаларға салықтарды және (немесе) айыппұл санкцияларын төлеу мерзiмiн ұзарту кезiнде өсiм есептелмейдi." VII бөлiмде: 74-тармақтың в) тармақшасындағы "Қаржы министрлiгiнің Салық комитетi" деген сөздер "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгі" деген сөздермен ауыстырылсын; 80-тармақта: "100" деген сан "50" деген санмен ауыстырылсын; 81-тармақта: бiрiншi абзацтағы "енгiзiлген" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын; мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын: "Мұның өзiнде, егер жыл iшiндегi iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы жыл iшiнде есептелген аванстық төлемдер сомасынан артуы бюджетке төлемеудi тудырса айыппұл санкциялары қолданылады."; VIII бөлiмде: 85-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Кезектен тыс тексерулер Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң нормативтiк бұйрығына сәйкес нақты салық төлеушiге қатысты, сондай-ақ қылмыстық iс жүргiзу заңдарында белгiленген жағдайларда жүргiзiледi."; N 33 Нұсқауға "Жылдық жиынтық табыс пен жүргізілген шегерiмдер туралы" 1 қосымшада: "Жылдық жиынтық табыс пен заңды тұлғаның жүргiзiлген шегерiмдерi туралы" 100 нысаны мынадай редакцияда жазылсын: 100 нысан ҚР Қаржымині Салық комитетінің N 33 Нұсқауына 1 қосымша _______ жылғы жиынтық жылдық табыс және жүргізілген шегерімдер туралы декларация Атауы ________________________ СТТН ___________________________ Мекен-жайы ___________________ Банк____________________________ Ауданы _______________________ Банк Қала/облыс ___________________ шоттары ________________________ __ __ __ Декларация !__!кезекті !__!бастапқы !__!жойылатын __ __ Есепке алу !__! !__! әдісі ______________________________________________________________________ Көрсеткіштер !Код !Төлеушінің мәліметтері ! !бойынша ___________________________________________!____!______________________ ______________________1____________________!_2__!__________3___________ Жылдық жиынтық табыс ! ! ___________________________________________!____!______________________ 1 Өнімдер (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) сату кірістері 1 2 Олардың инфляцияға түзетілген құны ескерілген үйлер, ғимараттар, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын қаражаттарды сату кезінде құны өскен кірістер 2 3 Сыйақы (мүдде) 3 4 Дивидендтер 4 5 Ұтыстар 5 6 Тегін алынған мүлік пен ақша 6 7 Мүлікті жалға беру кірісі 7 8 Роялти 8 9 Заңды тұлғалар алған субсидиялар, мемлекеттік бюджеттен алынған субсидиялардан басқа 9 10 Кәсіпкерлік қызметін шектеуге немесе кәсіпорнын жабуға келіскені үшін кірістер 10 11 Банк және сақтандыру ұйымдары резервтік қорларының мөлшерін төмендету кірістері 11 12 Есептен шығару кірістері 12 13 20-баптың 7-тармағына 42-баптың 3-тармағына сәйкес кірістер 13 14 44-бапқа сәйкес өтелетін кірістер 14 15 Басқа да кірістер 15 16 Жылдық жиынтық табыс, 1-15 жолдар бойынша сома 16 17 Жылдық жиынтық табысқа түзету 17 1) дивидендтер 2) заңды тұлға алған және оның кәсіпкерлік қызметімен байланысты бағамның оң айырмасы 3) ашық акционерлік қоғамдардың бағалы қағаздарын сату кезінде инфляция түзетуі ескерілген құн өсімі кірістері 4) зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарға сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына аударылған инвестициялық кірістер 5) эмитент оларды бағалы қағаздар рыногында бастапқы орналастырудан алған өз акцияларының құнының бастапқы құнынан асуы 6) сыйақы (мүдде) 18 Түзетілген жылдық жиынтық табыс (16-17 18 жолдар) Шегерімдер 19 Сатылған өнімдер (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) 19 20 Алынған кредиттер үшін сыйақы (мүдде) 20 21 Күдікті талаптар 21 22 Резервтік қорларға аударымдар 22 23 Ғылыми-зерттеу, жобалау және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар шығындары 23 24 Амортизациялық аударымдар және негізгі құралдар бойынша шегерімдер 24 а) негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары б) құны 40 айлық есептік көрсеткіштен төмен құрылыстар в) құндық балансының мөлшері 100 айлық есептік көрсеткіштен төмен топтар г) топтың барлық негізгі құралдары шығарылған кездегі топтың құндық балансының мөлшері д) өндірістік мақсаттағы өз құрылысы бойынша шығыстар ж) өндірістік мақсатта пайдаланылатын технологиялық жабдықтар құны 25 Жөндеу шығыстары 25 26 Сақтандыру төлемдері бойынша шығыстар 26 26-1 Әлеуметтік төлемдерге арналған шығыстар 26-1 27 Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар 27 28 Материалдық емес қаражаттардың амортизациялық аударымдары 28 29 Салықтар, айыппұлдар мен өтеу шығыстары 29 а) 25-баптың 1-тармағына сәйкес төленген салықтар б) айыппұлдар мен өсімдерді қоса алғанда төленген тұрақсыздық айыппұлдары, бюджетке енгізілуге тиістілерінен басқа в) мемлекеттік әлеуметтік саланы ұстау шығыстары г) 25-баптың 4-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар шығыстары 30 26-баптың 1-тармағына сәйкес құрылыстар сату шығыстары 30 31 Шегерімдер - барлығы, 19-31 жолдар бойынша 31 сома 32 Салық салынатын кірістер (18-31 жолдар) 32 33 27-бапқа сәйкес кәсіпкерлік қызметтің кейінге қалдырылған залалдары 33 34 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған кірістер 34 1) төтенше жағдайлар бойынша және мақсатына сай пайдаланылған ізгілік көмек 2) мүгедектер еңбекақысы бойынша шығыстардың екі еселенген сомасы, сондай-ақ әлеуметтік салықтың мүгедектерге қатысты сомасынан 50 проценті 3) мемлекеттік бағалы қағаздар және жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары бойынша сыйақы (мүдде) 4) коммерциялық емес ұйымдарға қайырымдылық жарналары 5) Астана қаласындағы құрылысқа жұмсалған және пайдаланылған қаражат 6) банктердің қайырымдылық қорларына тегін аударымдары 7) мемлекеттік (ұлттық) лотерея өткізуден алынған кіріс 8) ерікті зейнетақы жарналарының сомасы 9) жаңа технологиялық жабдық лизингі бойынша алынған сыйақы (мүдде) 10) 34-баптың 8-тармағына сәйкес салық салынатын кірістің босатылатын өсімі 11) _______________________________________* 35 Кейінге қалдырылатын залалдар мен берілетін жеңілдіктер ескерілген салық салынатын кіріс (32-33-34 жолдар) 35 36 Барлығы аударылған салық 36 37 Барлығы жүргізілген алдын ала төлемдер мен 37 есептемелер 38 Асыра төленген сома (37-36 жолдар) 38 39 Барлығы төленетін салық (36-37 жолдар) 39 40 Айыппұл санкциялары 40 41 Барлық салықтар мен айыппұл санкциялары 41 42 Алдағы төлемдер есебіне асыра төленген сома 42 43 Қайтарылатын асыра төленген сома 43 ______________________________________________________________________ Ескерту: Декларация ҚР МКМ белгілеген тиісті қосымшаларымен беріледі. Төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Біз осы декларацияда келтірілген мәліметтердің толықтығы мен растығы үшін жауап береміз. Басшы _______________________ ___________ (тегі, аты-жөні) (қолы) Бас бухгалтер _______________________ ___________ (тегі, аты-жөні) (қолы) Декларация жасау жөнінде қызмет көрсеткен аудитор _______________________ ___________ (тегі, аты-жөні, СТТН) (қолы) М.О. Салық қызметі органы Салық органы бастығы _______________________ (күні, қолы) Заңды тұлғалар табысына салық салу бөлімінің бастығы _______________________ (күні, қолы) * - Жарлықтың 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10-тармақтарына сәйкес табыстары салық салудан босатылған ұйымдар толтырады. "Үйлер, ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын қаражаттарды олардың құнын инфляция түзетін ескеріп сату кезіндегі құн өсімінің табысы" 100 нысанның 1 қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын: "Салық төлеушінің атауы ______________________ 100 нысаны ___________________________________ 1 қосымша СТТН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Олардың құнына инфляция түзетуі ескерілген үйлер, ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын қаражаттарды сату кезіндегі құн өсімінен табыс ______________________________________________________________________ І бөлім. Үйлер, ғимараттар мен құрылыстарды сату (Жол жетпесе, қосымша ведомость жасап, белгі қойыңыз) !__!) ______________________________________________________________________ !Мүлік !Іске қосылған!Іске !Мүліктің !Құнның !Негізгі !сипатта- !күні: айы, !асырылған!құны !өсімі !қорлардың !масы !жылы !күні: айы! ! !құнын ! ! !жылы ! ! !арттыруға ! ! ! ! ! !бағытталған ! ! ! ! ! !келесі күрделі ! ! ! ! ! !қаржының ! ! ! ! ! !сомасы !_________!_____________!_________!_________!_________!_____________ ! ! ! ! А ! Б ! В ___!_________!_____________!_________!_________!_________!_____________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Сатудан түскен кіріс 15 Сату шығысы (Жол бойынша соманы Декларацияның 30 жолына енгізіңіз) ________________________________________________________________________ таблицаның жалғасы: ________________________________________ Сату кезіндегі!Мүлікті !Сатудан түскен! мүлік құны !сату құны !кіріс (шығыс) ! (А+Б+В) ! ! (Д-Г) ! ! ! ! ______________!__________!______________! Г ! Д ! Е* ! ______________!__________!______________! * - егер сатудан шығын шексе, онда мәлімет дөңгелек жақшада беріледі және 14-жол бойынша соманы айқындау кезінде ескерілмейді. - 15 жол бойынша соманы айқындау кезінде кәсіпкерлік қызметте үш жылдан астам уақыт пайдаланылған құрылыстардан шеккен зиян ескеріледі. Құрылысты пайдалану мерзімі іске асырылуы күнін іске қосу күнімен салыстырып айқындалады. ______________________________________________________________________ ІІ бөлім. Амортизацияға жатқызылмайтын негізгі құралдарды сату (Жол жетпесе, қосымша ведомость жасаңыз !__!) ______________________________________________________________________ ! ! ! ! А ! Б ! В ! Г ! Д ! Е* ___!______!_______!_____!_______!_______!_______!______!_______!______ 16 17 18 19 20 21 22 23 Жиынтығы, егер барлық жолдар бойынша кіріс көрсетілсе, 16-22 жолдар сомасы ______________________________________________________________________ ІІІ бөлім. Бағалы қағаздар сату (Жолдар жетпесе, қосымша ведомость жасап, белгі қойыңыз !__!) ______________________________________________________________________ ! ! ! ! А ! Б ! ! Г ! Д ! !Е* ___!______!_______!_____!_______!_______!_______!______!_____!__!_____ 24 24 25 25 26 26 27 27 28 28 29 29 30 30 31 31 32 Бағалы қағаздар сату кезінде құн өсімінің кірісі (егер 32 24-31 жолдар сомасы оң болса) 33 Бағалы қағаздар сатудан шеккен шығын (егер 24-31 жолдар 33 сомасы теріс болса) 34 Алдыңғы салық жылынан ауыстырылған залал (ауыстырылған 34 залал есебін қоса беріңіз) 35 Ауыстырылған залал ескерілген кіріс (зала) 35 (егер 32 және 34 жолдар айырмасы оң болса, кіріс, теріс айырма алынса немесе 33 және 34 жолдар сомасы болса) 36 Үйлер, ғимараттар, жер учаскелері мен бағалы қағаздар 36 сатудан түскен барлық кіріс (кіріс алынса 14+23+35 жолдар) ________________________________________________________________________ Е бағанының 36 жолы бойынша соманы декларацияның 2 жолына енгізіңіз __________
*- егер сатудан залал шексе, онда мәліметтер дөңгелек жақшада беріліп, 23 жол бойынша соманы айқындау кезінде ескерілмейді.

"61. В стоимость долгосрочных активов включаются затраты по их приобретению, производству, строительству, монтажу и установке, а также другие затраты, увеличивающие их стоимость, кроме затрат, по которым налогоплательщик имеет право на вычеты. Вознаграждение (интерес) за имущество, полученное в лизинг (финансовую аренду), относится на увеличение стоимости данного имущества. Если реализуется только часть долгосрочного актива, то стоимость долгосрочного актива в момент реализации распределяется между оставшейся и реализованной частью."; в пункте 62: в абзаце первом слова "отчетный квартал и" исключить; второй абзац исключить; в абзаце седьмом второе предложение исключить; последний восьмой абзац исключить; абзацы 3-7 считать соответственно абзацами 2-6; в пункте 63: в абзаце первом слова "приложению 6Б" заменить словами "приложению 5А"; в абзаце четвертом слова "приложению 6В" заменить словами "приложению 5Б". в пункте 65: в абзаце втором слова "одновременно с декларацией о доходах" исключить; дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"Прием налоговой декларации налоговыми органами производится без предварительной проверки. При этом, за истинность и полноту сведений представленной декларации ответственность несет налогоплательщик.";
в пункте 72:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"По получении обоснованного письменного заявления от налогоплательщика руководитель налогового органа по согласованию с руководителем соответствующего финансового органа, имеет право продлить сроки уплаты налога и (или) штрафных санкций, но не более, чем на один налоговый год. Продление срока уплаты налогов не освобождает налогоплательщика от уплаты пени за несвоевременный взнос налога в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных в четвертом абзаце настоящего пункта. Порядок продления срока уплаты налога и штрафных санкций регламентируется Положением о порядке продления срока уплаты налога и штрафных санкций, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18.04.1997 г. № 591.";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания: "При продлении сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций юридическим лицам, единственным видом деятельности которых является оказание услуг в отраслях производства, распределения и транспортировки тепла, на период предоставления отсрочки пеня не начисляется.". В разделе VII: в подпункте в) пункта 74 слова "Налогового комитета Министерства финансов" заменить словами "Министерства государственных доходов"; в пункте 80 цифру "100" заменить цифрой "50"; в пункте 81: в абзаце первом слово "внесенных" заменить словом "начисленных"; дополнить абзацем вторым следующего содержания: "При этом штрафные санкции применяются, если превышение суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой начисленных авансовых платежей в течение года повлекло недоплату в бюджет."; В разделе VIII: абзац второй пункта 85 изложить в следующей редакции:
"Внеочередные проверки производятся согласно нормативному приказу Министра государственных доходов Республики Казахстан в отношении конкретного налогоплательщика, а также в случаях, установленных уголовно-процессуальным законодательством."; В приложении 1 "Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах" к Инструкции № 33: Форму 100 "Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах юридического лица" изложить в следующей редакции: "Форма 100 Приложение 1 к Инструкции № 33 Налогового комитета МФ РК Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за_______год Наименование__________________ РНН_____________________________ Адрес_________________________ Банк____________________________ Район_________________________ Банковские Город/область_________________ счета___________________________ __ __ __ Декларация !__!очередная !__!первоначальная !__!ликвидационная __ __ Метод учета !__!начисление !__!Статья 41, долгосрочные контракты ______________________________________________________________________ Показатели !Код !По данным плательщика ___________________________________________!____!______________________ ______________________1____________________!_2__!__________3___________ Совокупный годовой доход 1 Доход от реализации продукции (работ, услуг) 1 2 Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию 2 3 Доход в форме вознаграждения (интереса) 3 4 Дивиденды 4 5 Выигрыши 5 6 Безвозмездно полученные имущество и деньги 6 7 Доходы от сдачи в аренду имущества 7 8 Роялти 8 9 Субсидии, полученные юридическими лицами, кроме субсидий, полученных из государственного бюджета 9 10 Доходы, полученные за согласие ограничить предпринимательскую деятельность или закрыть предприятие 10 11 Доходы от снижения размеров резервных фондов банковских и страховых организаций 11 12 Доходы от списания обязательств 12 13 Доход согласно пункту 7 статьи 20 и пункту 3 статьи 42 13 14 Компенсируемые вычеты согласно статье 44 14 15 Другие доходы 15 16 Совокупный годовой доход, сумма строк с 1 по 15 16 17 Корректировка совокупного годового дохода 17 1) дивиденды 2) положительная курсовая разница, полученная юридическим лицом и связанная с его предпринимательской деятельностью 3) доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг открытых акционерных обществ с учетом корректировки на инфляцию 4) инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством о пенсионном обеспечении и направленные на индивидуальные пенсионные счета 5) превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при первичном размещении их на рынке ценных бумаг 6) вознаграждение (интерес) 18 Совокупный годовой доход после корректировки (стр.16-стр.17) 18 Вычеты 19 Затраты по реализованной продукции (работ, услуг) 19 20 Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты 20 21 Сомнительные требования 21 22 Отчисления в резервные фонды 22 23 Расходы на научно-исследовательские, проектные и опытно-конструкторские работы 23 24 Амортизационные отчисления и вычеты по основным средствам 24 а) амортизационные отчисления основных средств б) стоимость строений меньше 40 месячных расчетных показателей в) величина стоимостного баланса группы меньше 100 месячных расчетных показателей г) величина стоимостного баланса группы при выбытии всех основных средств группы д) расходы по собственному строительству для производственных целей ж) стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях 25 Расходы на ремонт 25 26 Расходы по страховым платежам 26 26-1 Расходы на социальные выплаты 26-1 27 Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов 27 28 Амортизационные отчисления нематериальных активов 28 29 Налоги, штрафы и компенсационные расходы 29 а) уплаченные налоги согласно пункту 1 статьи 25 б) уплаченные неустойки, включая штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению в бюджет в) расходы на содержание государственной социальной сферы г) расходы недропользователей согласно пункту 4 статьи 25 30 Убытки от реализации строений согласно пункту 1 статьи 26 30 31 Вычетов - всего, сумма строк с 19 по 30 31 32 Налогооблагаемый доход (стр.18-стр.31) 32 33 Убытки от предпринимательской деятельности, перенесенные согласно статье 27 33 34 Доходы, освобожденные от налогообложения согласно статье 34 34 1) гуманитарная помощь по чрезвычайным обстоятельствам и использованная по назначению 2) двухкратная сумма расходов по оплате труда инвалидов, а также 50 процентов от суммы социального налога, касающегося инвалидов 3) вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам и ценным бумагам местных исполнительных органов 4) благотворительные взносы некоммерческим организациям 5) средства, направленные и использованные на строительство жилья в г. Астане 6) безвозмездные отчисления банков в благотворительные фонды 7) доходы, полученные от проведения государственной (национальной) лотереи 8) сумма добровольных пенсионных взносов 9) вознаграждение (интерес), полученные по лизингу нового технологического оборудования 10) освобождаемый прирост налогооблагаемого дохода согласно п.8 ст.34 11) _______________________________________* 35 Налогооблагаемый доход с учетом переносимых убытков и предоставляемых льгот (стр.32-33-34) 35 36 Всего начислено налога 36 37 Всего произведено авансовых платежей и зачетов 37 38 Сумма переплаты (стр.37-стр.36) 38 39 Всего налога к уплате (стр.36-стр.37) 39 40 Штрафные санкции 40 41 Всего налога и штрафных санкций 41 42 Сумма переплаты в счет предстоящих платежей 42 43 Сумма переплаты к возврату 43 ______________________________________________________________________ Примечание: Декларация представляется с соответствующими приложениями, определенными МГД РК. Ответственность налогоплательщика перед законом Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данной декларации. Руководитель_________________________ ______________ (Ф.И.О.) (подпись) Гл. бухгалтер_________________________ ______________ (Ф.И.О.) (подпись) Дата__________________ Аудитор, оказавший услуги по составлению декларации________________________ ______________ (Ф.И.О.,РНН) (подпись) МП Налоговый орган Начальник налогового органа ________________________________ (дата, подпись) Начальник отдела налогообложения юридических лиц _______________________ (дата, подпись) * - заполняется организациями, налогооблагаемые доходы которых освобождены от обложения согласно подпунктам 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10 пункта 1 статьи 34 Указа.". Приложение 1 "Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений и строений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию" к форме 100 изложить в следующей редакции: "Наименование налогоплательщика________________ Форма 100 ___________________________________ Приложение 1 РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений и строений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию ______________________________________________________________________ Раздел I. Реализация зданий, сооружений и строений (При недостатке строк приложите дополнительную ведомость и поставьте крестик !__!) ______________________________________________________________________ !Описание !Дата ввода в ! Дата !Стоимость! Прирост ! Сумма !имущества!эксплуатацию:!реализа- !имущества!стоимости!последующих ! ! месяц, год ! ции: ! ! !капитальных ! ! !месяц,год! ! ! вложений, ! ! ! ! ! !направленных ! ! ! ! ! !на увеличение ! ! ! ! ! ! стоимости ! ! ! ! ! ! основных ! ! ! ! ! ! средств !_________!_____________!_________!_________!_________!_____________ ! ! ! ! А ! Б ! В ___!_________!_____________!_________!_________!_________!_____________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Доход от реализации 15 Убыток от реализации (Сумму по строке внесите в строку 30 Декларации) ________________________________________________________________________ Продолжение таблицы: ________________________________________ Стоимость ! Стоимость!Доход (убыток)! имущества на !реализации!от реализации ! момент продажи!имущества ! (Д-Г) ! (А+Б+В) ! ! ! ______________!__________!______________! Г ! Д ! Е* ! ______________!__________!______________! * - если от реализации получен убыток, то данные помещаются в круглые скобки ( ) и при определении суммы по строке 14 не учитываются. При определении суммы по строке 15 учитываются убытки, полученные от реализации строений, использованных в предпринимательской деятельности более трех лет. Срок использования строения определяется сравнением даты реализации с датой ввода в эксплуатацию. Продолжение Приложения 1 ______________________________________________________________________ Раздел II. Продажа неамортизируемых основных средств (При недостатке строк приложите дополнительную ведомость и поставьте крестик !__!) ______________________________________________________________________ ! ! ! ! А ! Б ! В ! Г ! Д ! Е* ___!______!_______!_____!_______!_______!_______!______!_______!______ 16 17 18 19 20 21 22 23 Итого, сумма строк 16-22, если по всем строкам отражен доход ______________________________________________________________________ Раздел III. Реализация ценных бумаг (При недостатке строк приложите дополнительную ведомость и поставьте крестик !__!) ______________________________________________________________________ ! ! ! ! А ! Б ! Х ! Г ! Д ! !Е* ___!______!_______!_____!_______!_______!_______!______!_____!__!_____ 24 Х 24 25 Х 25 26 Х 26 27 Х 27 28 Х 28 29 Х 29 30 Х 30 31 Х 31 32 Доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг 32 (если сумма строк 24-31 положительная) 33 Убыток от реализации ценных бумаг (если сумма строк 33 24-31 отрицательная) 34 Убыток, перенесенный с предыдущего налогового года 34 (приложите расчет перенесенного убытка) 35 Доход (убыток) с учетом перенесенных убытков 35 (доход, если разница строк 32 и 34 положительная; убыток, при получении отрицательной разницы или сумма строк 33 и 34) 36 Всего дохода от прироста стоимости при реализации 36 зданий, сооружений, земельных участков и от реализации ценных бумаг (стр.14+стр.23+стр.35 (при получении дохода) ________________________________________________________________________ Сумму по строке 36 графы Е внесите в строку 2 декларации
* - если от реализации получен убыток, то данные помещаются в круглые скобки ( ) и при определении суммы по строке 23 убытки не учитываются.
Х - заштрихованные графы.".

5-тармақтың 12) тармақшасындағы "талаптар" деген сөз "мiндеттемелер" деген сөзбен ауыстырылсын;
"2 жол. Үйлер, ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын қаражаттарды олардың құнын инфляция түзетуiн ескерiп сату кезiндегi құн өсiмiнiң табысы" бөлiмiнде "Ж бағаны" деген сөз "Е бағаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Үйлер, ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын қаражаттарды олардың құнын инфляция түзетуiн ескерiп сату кезiндегi құн өсiмiнiң табысы" 1 қосымша" бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл қосымшада үйлер, ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын қаражаттардың - жер учаскелерiн, аяқталмаған құрылыс объектiлерiн, анықталмаған жабдықтарды, тоқтатылған объектiлердi, кiтапхана қорларын және басқа да амортизацияланбайтын негiзгi құралдарды олардың құнын инфляция түзетуiн ескеріп сату кезiндегi құн өсiмiнiң алынған және алынуы тиiс табысы көрсетiледi. Бағалы қағаздарды сату кезiндегi құн өсiмiнің табысы да осында көрсетіледi.
Салық салынатын табыс салу кезiнде үйлер, ғимараттар мен құрылыстарды сатудан тартқан шығынды айқындау кезiнде егер сатылған үйлер, ғимараттар мен құрылыстар кәсiпкерлiк мақсатында кемiнде үш жыл пайдаланылса ғана ескерiледi. Басқа жағдайларда үйлер, ғимараттар мен құрылыстар сатудан алынған шығындар жылдық жиынтық кiрiстің азаюына алып келмейдi.
Амортизацияланбайтын негiзгi құралдарды сатудан тартқан шығын ескерiлмейдi және жылдық жиынтық табыстың азаюына әкеп соқпайды.
Бағалы қағаздарды сату кезiнде тартылған шығындар шегеруге жатпайды, бiрақ бағалы қағаздарды сату кезiнде алынған құн өсiмiнiң табысы есебiнен өтеледi. Егер тартылған шығындар осы жылы өтеу мүмкiн болмаса, олар көшiрiлiп, бағалы қағаздарды сату кезiнде алынған құн өсiмiнiң табысы есебiнен келешектегi кезеңдерде өтеледi. Аталған шығындарды көшіру мен өтеу бес жыл бойы жүргізiледi. Егер аталған шығындар бес жыл iшiнде өтелмесе, өтелмеген шығын салық салу мақсатында ескерiлмейдi (26-бап).
I бөлiмнің А бағанында үйлер, ғимараттар және құрылыстардың бұрынғы салық жылы үшiн Декларацияға 9-қосымшасының М бағанының тиесілi жолдарынан көшiрiлген салық есебi бойынша айқындалған қалдық құны көрсетiледi.
Егер объект есептi жылы сатып алынып, сатылған болса, осы бағанда объектiнiң бастапқы құны көрсетiледi.
II және III бөлiмдердiң А бағанында жер учаскелерiн, аяқталмаған құрылыс объектiлерiн, анықталмаған жабдықтарды, тоқтатылған объектiлердi, кiтапхана қорларын және басқа да амортизацияланбайтын негiзгi құралдардың бастапқы (баланстық) құны, сондай-ақ бағалы қағаздардың құны бухгалтерлiк есеп мәлiметтерi бойынша есептi кезеңнiң басында көрсетіледi.
Олардың құны өндiрiстiк мақсаттарға арналған өз құрылысы бойынша шығындар шегерiмi ретiнде бұрын қабылданған және құрылысы аяқталмаған объектiлердi сату кезiнде аталған объектiлердi сату кезiндегi табыс өсiмi құны болып сатылған толық құны танылады. Мұның өзiнде А,Б,В,Г бағандары толтырылмайды.
Б бағанында салық заңдарында айқындалған қайта бағалануын ескеретiн есептi кезеңдегi үйлер, ғимараттар құрылыстардың, амортизацияланбайтын негiзгi құралдардың және бағалы қағаздардың құн өсiмi көрсетіледi.
В бағанында салық төлеушiнiң есептi кезеңде нәтижесiнде олардың құнын өсiрген үйлер, ғимараттар құрылыстар, амортизацияланбайтын негiзгi құралдарға салған күрделi қаржысы көрсетiледi.
Г бағанында Ат+Бт+Вт мәндерiнiң сомасы ретiнде сату кезiндегi мүлiк құны айқындалады.
Д бағанында салық төлеушi алған немесе алуға тиiстi үйлер, ғимараттар, құрылыстар, амортизацияланбайтын негiзгi құралдардың құны, сондай-ақ салық төлеушiмен алынған немесе алынуға тиiстi бағалы қағаздар көрсетiледi.

в подпункте 12) пункта 5 слово "требований" заменить словом "обязательств";
в разделе "Строка 2. Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию" слова "графы Ж" заменить словами "графы Е";
раздел "Приложение 1 "Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений и строений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию" изложить в следующей редакции:
"В данном приложении отражается полученный и причитающийся к получению доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации - земельных участков, объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, объектов, находящихся на консервации, библиотечных фондов и других неамортизируемых основных средств. Здесь же отражается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг.
При определении налогооблагаемого дохода убыток, полученный от реализации зданий, сооружений и строений учитывается только в том случае, если реализованное здание, сооружение и строение использовалось в предпринимательской деятельности не менее трех лет. В других случаях убытки, полученные от реализации зданий, сооружений и строений, не приводят к уменьшению совокупного годового дохода.
Убытки, полученные от реализации неамортизируемых основных средств, не учитываются и к уменьшению совокупного годового дохода не приводят.
Убытки, возникающие при реализации ценных бумаг, вычету не подлежат, но компенсируются за счет дохода от прироста стоимости, полученного при реализации других ценных бумаг. Если понесенные убытки не могут быть компенсированы в том же году, когда они были понесены, то они переносятся и компенсируются за счет дохода, полученного от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, в будущие периоды. Перенос и компенсация указанных убытков может производится в течение пяти лет. Если указанный убыток в течение пяти лет не компенсирован, то далее некомпенсированный убыток в целях налогообложения не учитывается (статья 26).
В графе А раздела I указывается остаточная стоимость зданий, сооружений, строений, определенная по налоговому учету, переносимая из соответствующих строк графы М приложения 9 к Декларации за предыдущий налоговый год.
В случае, если объект был приобретен и реализован в отчетном году, по данной графе отражается первоначальная стоимость объекта.
В графе А разделов II и III отражается балансовая стоимость земельных участков, объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, объектов, находящихся на консервации, библиотечных фондов и других неамортизируемых основных средств, а также ценных бумаг, на начало отчетного периода по данным бухгалтерского учета.
При реализации зданий, сооружений, строений и объектов незавершенного строительства, стоимость которых ранее была принята на вычеты как расходы по собственному строительству для производственных целей, доходом от прироста стоимости при реализации указанных объектов будет признаваться полная стоимость реализации. При этом графы А, Б, В, Г не заполняются.
В графе Б указывается прирост стоимости зданий, сооружений, строений, неамортизируемых основных средств и ценных бумаг в отчетном периоде, учитывающий переоценку, определенную в соответствии с налоговым законодательством.
В графе В отражаются произведенные налогоплательщиком в отчетном периоде последующие капитальные вложения в здания, сооружения, строения и неамортизируемые основные средства, в результате которых увеличена их стоимость.
В графе Г определяется стоимость имущества на момент продажи, как сумма значений гр.А + гр.Б + гр.В.
В графе Д отражается стоимость реализации зданий, сооружений, строений, неамортизируемых основных средств, а также ценных бумаг, которые получены или подлежат получению налогоплательщиком.

Е бағанының 36 жолында айқындалған үйлер, ғимараттар, құрылыстарды, амортизацияланбайтын қаражаттарды сату кезiнде алынған (алынуға тиiстi) өсiм құны табысы құны декларацияның 2 жолына көшiрiледi.
15 жол бойынша айқындалған үйлер, ғимараттар, құрылыстарды сату шығыны декларацияның 30 жолына көшiрiледi."
"2 қосымша "Сыйақы (мүдде) нысанындағы кiрiс" бөлiмiнде:
бiрiншi абзац мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Мұның өзiнде Г бағанында ұсталған салық сомасын қоса алғанда сыйақының (мүдде) есептелген сомасы көрсетiледi. Қазақстан Республикасынан тысқары ұсталған салық сомасы 14-1 қосымшаның I бөлiмi 6в жолына көшiрiледi.";
алтыншы абзацта "14 қосымшаның I бөлiмi 9в жолына" деген сөздер "14-1 қосымшаның I бөлiмi 6в жолына" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi абзацында соңғы сөйлем алып тасталсын;
"Дивидендтер" 3 қосымшасы" бөлiмiнде:
бiрiншi абзацында "14 қосымшаның I бөлiмi 9в жолына" деген сөздер "14-1 қосымшаның I бөлiмi 6в жолына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"Жолдар жетiспесе, ұқсас қосымша ведомость жасалады.";
"5 жол. Ұтыстар" бөлiмiнде "бағалы қағаздар" деген сөздер алып тасталсын;
"Мүлікті жалға беру кірісі" 4 қосымша" бөлімінің алтыншы абзацында "14 қосымшаның І бөлімі 9в жолына" деген сөздер "14-1 қосымшаның І бөлімі 6в жолына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"12 жол. Міндеттерді есептен шығару кірістері" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"12 жол. Міндеттемелерді есептен шығарудан кірістер
Заңды тұлғаның міндеттемелерін есептен шығару оның кірісі болып табылады. Міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кіріс сомасы есептен шығарылған кредиторлық қарыз сомасына тең.
Алынған тауарлар бойынша туындаған және туындаған сәттен бастап екі жыл мерзімінде қанағаттандырылмаған міндеттемелер күмәнді деп танылады және салық төлеушінің жиынтық жылдық кірісіне енгізілуге жатады.
Мұның өзінде, салық төлеуші міндеттеменің сомасын нақтылайтын кредитордың атауын, міндеттеменің құрылуының айы мен жылын, құжаттың нөмiрi және күнiн өз бетiндiк нысанда мiндеттеме сомасын көрсете отыра қосымша жасайды."
"17 жол. 13-бапқа сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету" бөлiмi мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын: "- растайтын құжаттар болса, ұсталған салықтардан басқа Қазақстан Республикасында алынған сыйақы (мүдде)." "5 қосымша. Еңбекақы төлеу жөнiндегi шығындар" бөлiмiнде: бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "Осы қосымшада салық төлеушiнiң өнiм шығаруға (жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетулерге) тiкелей қатынасатын және әкiмшiлiк персонал қызметкерлерiнiң еңбегiн төлеуге шығыс сомасын көрсете отыра өз қызметкерлерiне еңбегiн төлеуге, сондай-ақ өнiмдi жұмысты, қызметтi) сатумен айналысатын қызметкерлерге шығыстар көрсетiледi.". бесiншi абзац алып тасталсын; алтыншы абзацта: "4" цифры "3" цифрымен ауыстырылсын; "1,2 және 3 жолдары" деген сөздер "1 және 2 жолдары" деген сөздермен ауыстырылсын; жетiншi абзацта "5" цифры "4" цифрымен ауыстырылсын; сегiзiншi абзацта: "6" цифры "5" цифрымен ауыстырылсын; "және Қазақстан Республикасының жұмыспен қамту қорына оларға еңбекақы төлеуден әлеуметтiк сақтандыруға мiндеттi аударымдар" тоғызыншы абзацта "7" цифры "6" цифрымен ауыстырылсын; 6-9 абзацтары тиiсiнше 5-8 абзацтар болып есептелсiн: "Сатылған өнiмдер (тауарлар, көрсетiлген қызметтер) 6 қосымша" бөлiмiнде: бiрiншi абзац мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Тауар-материалдық қорларды есепке алу" 7 бухгалтерлiк есептiң стандарттарына сәйкес мынадай түрдегi қаражаттар тауар-материалдық қорларға жатады:

Доход от прироста стоимости, полученный (подлежащий получению) при реализации зданий, сооружений, строений, активов, не подлежащих амортизации, определенный в строке 36 графы Е переносится в строку 2 Декларации.
Убыток от реализации зданий, сооружений, строений, определенный по строке 15, переносится в строку 30 Декларации.";
в разделе "Приложение 2 "Доход в форме вознаграждения (интереса)":
абзац первый дополнить текстом следующего содержания:
"При этом по графе Г указывается начисленная сумма вознаграждения (интереса), включая сумму удержанного налога. Сумма удержанного налога за пределами Республики Казахстан переносится в строку 6в раздела I приложения 14-1.";
в шестом абзаце слова "в строку 9в раздела I приложения 14" заменить словами "в строку 6в раздела I приложения 14-1";
в последнем восьмом абзаце последнее предложение исключить.
в разделе "Приложение 3 "Дивиденды":
в первом абзаце слова "в строку 9в раздела I приложения 14" заменить словами "в строку 6в раздела I приложения 14-1";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"При недостаточности строк составляется идентичная дополнительная ведомость.";
в разделе "Строка 5 Выигрыши" слова "ценным бумагам," исключить.
В шестом абзаце раздела "Приложение 4 Доход от сдачи имущества в аренду" слова "по строке 9в раздела I приложения 14" заменить словами "по строке 6в раздела I приложения 14-1";
раздел "Строка 12. Доходы от списания требований" изложить в следующей редакции:
"Строка 12. Доходы от списания обязательств
Списание обязательств с юридического лица является его доходом. Сумма дохода, полученного в результате списания обязательств, равна сумме списанной кредиторской задолженности.
Обязательства, возникшие по приобретенным товарам (работам, услугам) и не удовлетворенные в течение двух лет с момента возникновения, признаются сомнительными и подлежат включению в совокупный годовой доход налогоплательщика.
При этом, налогоплательщик составляет приложение в произвольной форме с указанием суммы обязательства, наименования кредитора, месяца и года образования обязательства, номера и даты документа, подтверждающего сумму обязательства.";
в разделе "Строка 17 Корректировка совокупного годового дохода согласно статьи 13" дополнить седьмым абзацем следующего содержания: "- вознаграждение (интерес), полученное в Республике Казахстан, за исключением удержанных налогов, при наличии подтверждающих документов."; в разделе "Приложение 5 Расходы по оплате труда": абзац первый изложить в следующей редакции: "В данном приложении отражаются расходы налогоплательщика на оплату труда своих работников с указанием сумм расходов на оплату труда работников, непосредственно участвующих в производстве продукции (выполнении работ, оказании услуг), и административного персонала, а также работников, занятых реализацией продукции (работ, услуг)."; абзац пятый исключить; в абзаце шестом: цифру "4" заменить цифрой "3"; слова "строках 1, 2 и 3" заменить словами "строках 1 и 2"; в абзаце седьмом цифру "5" заменить цифрой "4"; в абзаце восьмом: цифру "6" заменить цифрой "5"; слова ", и обязательных отчислений на социальное страхование, в Фонд содействия занятости Республики Казахстан от их оплаты труда" исключить; в абзаце девятом цифру "7" заменить цифрой "6"; абзацы 6-9 считать соответственно абзацами 5-8; в разделе "Приложение 6 Затраты по реализованной продукции (работам, услугам)": после первого абзаца дополнить текстом следующего содержания:
"К товарно-материальным запасам согласно стандарта бухгалтерского учета 7 "Учет товарно-материальных запасов" относятся активы в виде:

1) шикiзаттар, материалдар, сатып алынатын шала өнiмдер мен жинақтаушы бұйымдар, құрылғылар мен детальдар, отын, ыдыс пен ыдыстық материалдар, қосалқы бөлшектер, жұмыстарды, қызметтердi пайдалану немесе орындауға арналған өзге де материалдар;
2) аяқталмаған өндiрiс, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер;
3) субъектiнiң қызметi барысында сатуға арналған дайын өнiмдер, тауарлар.";
"Жыл аяғындағы тауар-материалдық қорлар" 2 жол мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылған немесе пайдаланылатын тауар- материалдық қорлардың құны 1 және 2 жолдарда көрсетiлетiнiне назар аударыңыздар.";
"Еңбекақы төлеу жөнiндегi шығыстар" 4 жолында "7 жол бойынша" деген сөздер "6 жол бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
6 жолда:
бiрiншi абзацта соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұның өзiнде а) және б) тармақшаларында Қазақстан Республикасы Үкiметiмен белгiленген iссапарлық және өкiлдiк шығыстар көрсетiлуi қажет.
В) тармақшасында Қаржылық-шаруашылық қызметтiң бас жоспар шоттары ІХ бөлiмiнiң шоттарында көрсетiлген өнiм шығарумен (жұмыстарды орындаумен, қызмет көрсетулермен) тiкелей байланысты шығындарға жатқызылған алдағы кезеңдер шығыстарынан басқа есептi кезең шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдер шығыстары көрсетiледi."
"Қаржы қызметтерiн көрсету жөнiндегi шығыстар" 6а қосымша" бөлiмiнiң екiншi абзацында "7 жол бойынша" деген сөздер "6 жол бойынша" деген сөздерге ауыстырылсын;
"Алынған кредиттер үшiн сыйақы (мүдде)" 7 қосымша" бөлiмiнде:
бiрiншi және екiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы қосымша Жарлықтың 16-бабына сәйкес банктер мен басқа да ұйымдардан теңге және шетелдiк валютада алынған кредиттер (займдар) үшiн сыйақы (мүдде) бойынша шегерiмдердi айқындауға арналған.
Алынған кредиттер (займдар) үшiн сыйақы (мүдде) есептi кезең үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ресми ставкасы бойынша есептелiп, кредиттер (займдар) бойынша аталған ставканың теңгедегi 50 процентке арттырылған және кредиттер (займдар) бойынша шетелдiк валютада Лондон банкаралық рыногының ставкасы бойынша 100 процентке арттырылған сомалар шегiнде шегеруге жатады.
Егер есептi кезең үшiн төленген (төленуi тиiс) сыйақы (мүдде) сомасы өз құрылысы бойынша шығыстар құрамындағы шегерiмге жатқызылса немесе амортизация есептеу арқылы негiзгi қаражат құрамындағы шегерiмге жатқызылуы тиiс болса, осы қосымша толтырылмайды.".
Оныншы абзацта "Лондон банкаралық рыногының 150 проценттiк ставкасы" деген сөздер "Лондон банкаралық рыногының 200 проценттiк ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) запасов сырья, материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, тары и тарных материалов, запасных частей, прочих материалов, предназначенных для использования или выполнения работ, услуг;
2) незавершенного производства, выполнения работ, услуг;
3) готовой продукции, товаров, предназначенных для продажи в ходе деятельности субъекта.";
строку 2 "Товарно-материальные запасы на конец года" дополнить текстом следующего содержания:
"Обратите внимание, что в строках 1 и 2 указывается стоимость товарно-материальных запасов, которые используются или будут использоваться в предпринимательской деятельности.";
в строке 4 "Расходы по оплате труда" слова "по строке 7" заменить словами "по строке 6";
в строке 6:
в абзаце первом последнее предложение изложить в следующей редакции:
"При этом в подпунктах а) и б) следует указать командировочные и представительские расходы в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан. В подпункте в) указываются расходы будущих периодов, относимых на затраты отчетного периода, кроме расходов будущих периодов, относимых на затраты, непосредственно связанных с производством продукции (выполнением работ, оказанием услуг), отражаемых на счетах IХ раздела Генерального плана счетов финансово-хозяйственной деятельности.";
в абзаце втором раздела "Приложение 6а "Расходы по оказанию финансовых услуг" слова "по строке 7" заменить словами "по строке 6";
в разделе "Приложение 7 "Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты":
абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"Данное приложение предназначено для определения вычетов по вознаграждению (интересу) за кредиты (займы), полученные в тенге и иностранной валюте от банков и других организаций, согласно статье 16 Указа.
Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты (займы), подлежат вычету в пределах сумм, рассчитанных за отчетный период по официальной ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, увеличенной на 50 процентов указанной ставки по кредитам (займам) в тенге, и по ставке Лондонского межбанковского рынка, увеличенной на 100 процентов по кредитам (займам) в иностранной валюте.
Данное приложение не заполняется, если сумма вознаграждения (интереса), уплаченного (подлежащего уплате) за отчетный период, была отнесена на вычеты в составе расходов по собственному строительству, или подлежит отнесению на вычеты в составе основного средства путем начисления амортизации.";
в абзаце десятом слова "150 процентов ставки Лондонского межбанковского рынка" заменить на слова "200 процентов ставки Лондонского межбанковского рынка";

3-14-абзацтар тиiсiнше 4-15-абзацтар болып есептелсiн.
"9 қосымша Амортизациялық аударымдар, жөндеу шығыстары және негiзгi қаражаттар бойынша басқа да шегерiмдер" бөлiмiнде:
бiрiншi абзацта "қаражаттар" деген сөзден кейiн "(еңбек құралдары) деген сөздермен толықтырылсын.";
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Егер технологиялық жабдықтар немесе өз құрылысының объектiлерi 20-баптың 10-тармағына сәйкес шегерiмге жатқызылатын болса, онда салықтық мақсаттарда амортизациялық аударымдарды есептеу үшiн топтардың құндық баланстарында аталған негiзгi қаржылар есепке алынбайды.".
алтыншы абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Б бағанының тиiстi жолдарына алдыңғы салық жылының 9 қосымшасы М бағанындағы тиiстi жолдардың мәнi көшiрiледi.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Г бағанында топтар бөлшегi бойынша сатып алынған, тегiн алынған, сондай-ақ есептi салық жылы кезеңiндегi негiзгi қаржыдағы жарғылық капиталы салым ретiнде келiп түскен құны көрсетiледi.
Осында VII топтың құндық балансына есептi жылда енгiзiлген аяқталған құрылыс объектiсiнiң құны көрсетiледi. "Өндiрiстiк мақсаттарға арналған өз құрылысы бойынша шығыстар" 10 қосымшада шегерiмдерге жатқызылған аяқталған құрылыс объектiсiнің құны Жарлықтың 20-бабы 10-тармағына сәйкес ҮII топтың құндық балансының арттырылуына жатпауы тиiс.";
оныншы абзацтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Д бағанында есептi жыл үшiн негiзгi қаражаттарды сатудан алынған немесе алынуға жататын сомасы, жарғылық капиталда салым ретiнде берiлетiн негiзгi қаражаттардың келiсiм-шарттық құны көрсетiледi. Осы жолда салықтық есеп бойынша айқындалған, басқа да себептер бойынша негiзгi қаражаттардан шығарылған, тегiн берiлген қалдық құны көрсетiледi.".
"24д жолы" бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"24д жолы. 24д жолында "Өз құрылысы бойынша шығыстар" 10 қосымша Д бағанының барлығы" жолы бойынша мәлiметтер көрсетiледi. Жарлықтың 20-бабы 10-тармағына сәйкес салық төлеушi өз құрылысы бойынша шығыстардың өндiрiстiк мақсаттарға арналған құрылыс объектiлерiне заем қаражаттарын қоса алғанда, оларды қаржыландыру көзi болса, (құрылысқа берiлген кредит бойынша сыйақыны (мүдде) қоса алғанда) жүргiзген нақты шығыстары болып табылады. Өз құрылысы бойынша өндiрiстiк мақсаттарға арналған шығыстардың шегерiмге қабылданған сомасы құрылыс аяқталған кезде ҮII топтың құндық балансының арттырылуына жатқызылмайды.
Егер аяқталған құрылыс объектiсiнiң құны "9 қосымша Амортизациялық аударымдар, жөндеу шығыстары және негiзгi қаражаттар бойынша басқа да шегерiмдер" "Келiп түскен негiзгi қаражаттардың құны" Г бағаны бойынша ҮII топтың құндық балансына енгiзiлсе, салық мақсаттарында амортизацияны есептеу үшiн, мұндай жағдайда аталған құрылыс объектiсiнiң құны бұл қосымшада көрсетiлмейдi."

абзацы 3-14 считать соответственно абзацами 4-15;
в разделе "Приложение 9 Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по основным средствам":
в первом абзаце после слова "активы" дополнить словами "(средства труда)";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Если технологическое оборудование и (или) объекты собственного строительства были отнесены на вычеты согласно пункту 10 статьи 20, то указанные основные средства в стоимостных балансах групп для исчисления амортизационных отчислений в налоговых целях не учитываются;
абзац шестой дополнить предложением следующего содержания:
"В соответствующие строки графы Б переносятся значения из соответствующих строк графы М приложения 9 предыдущего налогового года.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"По графе Г в разрезе групп отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вклада в уставный капитал основных средств в течение отчетного года.
Здесь же отражается стоимость законченного объекта строительства, включенного в отчетном году в стоимостной баланс YII группы. Стоимость законченного объекта строительства, отнесенная на вычеты в приложении 10 "Расходы по собственному строительству для производственных целей" согласно пункту 10 статьи 20 Указа на увеличение стоимостного баланса YII группы относиться не должна.";
первое предложение в десятом абзаце изложить в следующей редакции:
"В графе Д указывается полученная или подлежащая к получению сумма от реализации основных средств за отчетный год, договорная стоимость основных средств, передаваемых в качестве вклада в уставный капитал. В этой же строке отражается остаточная стоимость безвозмездно переданных, выбывших по другим причинам основных средств, определенная по налоговому учету.";
раздел "Строка 24д" изложить в следующей редакции:
"Строка 24д. В строке 24д отражаются данные по строке "Всего графы Д приложения 10 "Расходы по собственному строительству". Согласно пункту 10 статьи 20 Указа расходами по собственному строительству являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения (включая вознаграждение (интерес) по кредитам, предоставленным на строительство), при наличии источника их финансирования, включая заемные средства. Принятая к вычету сумма расходов по собственному строительству для производственных целей при завершении строительства не относится на увеличение стоимостного баланса YII группы.
Если стоимость законченного объекта строительства была включена в стоимостной баланс YII группы по графе Г "Стоимость поступивших основных средств" приложения 9 "Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по основным средствам" для начисления амортизации в налоговых целях, в этом случае стоимость указанного объекта собственного строительства в данном приложении не отражается.";

"Өндiрiстiк мақсаттарға арналған өз құрылысы бойынша шығыстар" 10 қосымша бөлiмiнiң 4-6-абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Г бағанында салық жылында орындалған жұмыстар мен шығындар ескерiлген аяқталмаған құрылыстың құны немесе Б мен В бағандары сомаларының қосындысы ретiнде айқындалатын аяқталған құрылыс объектiсiнiң құны көрсетiледi.
Д бағанында егер алдыңғы жылдары көрсетілген сома шегерiмдерге енгiзiлмесе, салық төлеушi есептi салық жылы шегерiмге жатқызатын құрылыс шығыстарының мөлшерi, сондай-ақ аяқталған құрылыс объектiсiнің құны көрсетiледi.
Шегерiмге қабылданған аяқталған құрылыс объектiсiнiң мөлшерi, сондай- ақ өндiрiстiк мақсаттарға арналған өз құрылысы бойынша шығыстар сомасы құрылыстың аяқталуы кезiнде ҮII топтың құндық балансының арттырылуына жатқызылмайды.
Е бағанында Г мен Д бағандары мәндерiнiң айырмасы ретiнде айқындалып, келесi жылға көшiрiлетiн салық жылының аяғындағы аяқталмаған құрылыстың құны көрсетiледi.
"24ж" бөлiмi бiрiншi абзацының екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарлықтың 20-бабы 10-тармағына сәйкес дайын өнiм алуға арналған кемiнде үш жыл бойы өндiрiс процесiнде шикiзаттар, материалдар немесе шала өнiмдердiң күйiн, қасиетiн, нысанын дайындау, өзгертiп өңдеу үшiн пайдаланылатын сатып алынған технологиялық жабдықтың құны салық төлеушiнің ұйғарымына қарай олар тиiстi топтың құндық балансына енгiзiлген сәтiнен бастап амортизацияның қалдық сомасы шегiнде амортизация кезеңiнде шегеруге жатады.";
"11 қосымша" бөлiм атауында және ескертуде "өндiрiстiк мақсаттарға арналған" деген сөздер "өндiрiсте" деген сөзбен ауыстырылсын.
"Сақтандыру төлемдерi бойынша шығыстар. 12 қосымша" бөлiмiнен кейiн мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"26-1 жол. Әлеуметтiк төлемдерге арналған шығыстар
Осы жолда заңды тұлғаның есептi кезеңдегi уақытша еңбекке жарамсыздығы, жүктiлiгi мен босануы жөнiндегi демалыстарға өз қызметкерлерiне ақы төлеу шығыстары көрсетiледi. Аталған шығыстар Жарлықтың 22-1 бабына сәйкес есептi кезеңдегi есептелген еңбекақы қорының 1,5 процентi мөлшерiнде шегерiледi.
Еңбекақыны төлеу қорына енгiзiлген төлемдi анықтау кезiнде "Әлеуметтiк салықты есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 10 ақпандағы бұйрығымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнде 1999 жылғы 10 ақпанда N 49 бұйрықпен келiсiлген, ҚР Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылғы 26 наурызда N 716 тiркеу нөмiрiмен тiркеуден өткен N 46 Нұсқаулықтың N 5 қосымшасын басшылыққа алу қажет.
Олардың жұмысына байланысты мертiгуiне, денсаулығына өзге де зақым тиюiне, сондай-ақ асыраушысынан айрылуына байланысты заңдарда белгiленген мөлшерде зиянды өтеуге төлеуге жұмсалған шығыстар шегеруге жатқызылады.
Шегерiмге қабылданған шығыстар тиiстi құжаттармен расталуы тиiс.
Белгiленгенi шектеуден асқан уақытша еңбекке жарамсыздығы, жүктiлiгi мен босануы жөнiндегi демалыстар күндерiн төлеуге арналған шығыстар сомасы, сондай-ақ белгiленген нормативтерден тыс олардың жұмысына байланысты мертiгуiне, денсаулығына өзге де зақым тиюiне, сондай-ақ асыраушысынан айрылуына байланысты зиянды өтеуге төленген сомалар заңды тұлғаның таза табысы есебiнен жүзеге асырылуы тиiс.
Декларацияның 26-1 жолына 12-1 қосымшаның 6 жолындағы сома енгiзiледi.

абзацы 4-6 раздела "Приложение 10 "Расходы по собственному строительству для производственных целей" изложить в следующей редакции:
"В графе Г указывается стоимость незавершенного строительства с учетом выполненных за отчетный налоговый год работ и затрат, определяемая как сумма значений графы Б и графы В.
В графе Д отражается величина расходов на строительство, а также стоимость законченного объекта строительства, относимые налогоплательщиком в отчетном налоговом году на вычеты, при условии, если в предыдущие годы указанная сумма на вычеты не относилась.
Принятая к вычету величина объекта законченного строительства на увеличение стоимостного баланса YII группы не относится.
В графе Е отражается стоимость незавершенного строительства на конец налогового года, переносимая на последующий год, определяемая как разница значений графы Г и графы Д.";
второе предложение первого абзаца раздела "Строка 24ж" изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 10 статьи 20 Указа стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого для изготовления, обработки с изменением состояния, свойств, формы сырья, материалов или полуфабрикатов в процессе производства для получения готовой продукции не менее трех лет, подлежат вычету по усмотрению налогоплательщика в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации, с момента включения их в стоимостной баланс соответствующей группы.";
в наименовании раздела "Приложение 11" и в примечании слова "для производственных целей," заменить словами "в производстве";
после раздела "Приложение 12 Расходы по страховым платежам" дополнить разделом следующего содержания:
"Строка 26-1 Расходы на социальные выплаты
По данной строке указываются расходы юридического лица в отчетном периоде на оплату своим работникам дней временной нетрудоспособности, отпуска по беременности и родам. Указанные расходы согласно статье 22- 1 Указа вычитаются в пределах 1,5 процента от фонда оплаты труда, начисленного за отчетный период.
При определении выплат, включаемых в фонд оплаты труда, необходимо руководствоваться приложением № 5 к Инструкции № 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога", утвержденной приказом Министерства государственных доходов РК от 10.02.1999 г. № 49, согласованной с Министерством финансов РК 10.02.1999 г., прошедшей государственную регистрацию в Министерстве юстиции РК 26.03.1999 г. за регистрационным номером 716.
Вычету подлежат также расходы, направленные на выплату возмещения ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой, а также в связи с потерей кормильца, в размере, установленном законодательством.
Принятые к вычету расходы должны подтверждаться соответствующими документами.
Сумма расходов на оплату дней временной нетрудоспособности, отпусков по беременности и родам, превышающих установленное ограничение, а также выплаченные суммы возмещения ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой, в связи с потерей кормильца, сверх установленных нормативов, должна относиться за счет чистого дохода юридического лица.
В строку 26-1 Декларации вносится сумма из строки 10 приложения 12-1.

12-1 Қосымша Әлеуметтiк төлемдерге жұмсалатын шығыстар
1 жол бойынша өз қызметкерлерiне уақытша жұмысқа жарамсыздығы күндерiне, жүктiлiгi мен босануына байланысты есептi кезеңде төленетiн заңды тұлғаның нақты шығыстары көрсетiледi.
2 жол бойынша есептi кезеңде есептелген еңбекақыны төлеу қорының мөлшерi көрсетiледi.
3 жол бойынша Жарлықтың 22-1-бабына сәйкес еңбекақы төлеу қорына есептi кезең үшiн есептелген 1,5 процент көлемiнде белгiленген жүктiлiгi мен босануына байланысты уақытша жұмысқа жарамсыздығы демалыстары күндерiн төлеуге шығыстар бойынша рұқсат етiлген шегерiм мөлшерi көрсетiледi.
4 жол бойынша 1 және 3 жолдарда аталған мөлшерлердiң ең азы көрсетіледi.
3 жол бойынша айқындалған белгiленген нормадан жүктiлiгiне байланысты өз қызметкерлерiне еңбекке қабілетсiздiгi күндерi және демалыстарға ақы төлеу жұмыс берушiнiң нақты шығыстарынан асқан жағдайда 5 жол толтырылады, онда 1 және 4 жолдарда көрсетiлген айырмашылық шегi көрсетiледi.
6 жол бойынша заңды тұлғаның қызметкерлерге олардың жұмыстарымен байланысты жарақатымен немесе өзге де денсаулығы зақымдануы, сондай-ақ асыраушысынан айрылуына байланысты заңдарда белгiленген мөлшерде зиянды өтеуге төлем шығыстары көрсетiледi.
7 жол бойынша қызметкерлерге жарақатымен немесе өзге де денсаулығы зақымдануы, сондай-ақ асыраушысынан айрылуына байланысты заңдарда белгіленген мөлшерде зиянды өтеуге төлем көрсетiледi.
8 жол бойынша 6 және 7 жолдарда көрсетiлген шектердің ең азы көрсетiледi.
7 жол бойынша айқындалған белгіленген нормадан қызметкерге жарақат немесе өзге де денсаулыққа келтiрiлген залалдардың орнын толтыру, сондай-ақ асыраушысын жоғалумен байланысты жұмыс берушiнiң нақты шығыстары асқан жағдайда 9 жол толтырылады, онда 6 және 8 жолдарда көрсетiлген шек айырмасы көрсетiледi.
10 жол бойынша шегерiмге қабылданған әлеуметтiк төлемдерге шығыстар көрсетiледi, ол 4 және 8 жол мәндерiн қоса отыра айқындалады.
10 жолдың мәлiметтерi Декларацияның 26-1 жолына көшiрiледi."
"29 жол. Салықтар, айыппұлдар мен өтемдiк шығыстар" бөлiмiнiң үшiншi абзацындағы соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұның өзiнде есептелген сома шегiндегi төленген тұрақсыздық айыбы шегерiмге жатады. Шегерiмге бюджетке төленген айыппұлдар мен өсiмдер жатпайды."
"32 жол. Салық салынатын кiрiс" бөлiмiндегi екiншi абзац алып тасталсын;
үшiншi абзац екiншi абзац деп есептелсiн.
"33 жол 27 бапқа сәйкес көшiрiлген кәсiпкерлiк қызметтен шығындар" бөлiмiндегi "жиынтық жылдық" сөздерi "салық салынатын" сөздерiмен ауыстырылсын.

Приложение 12-1
Расходы на социальные выплаты
По строке 1 отражаются фактические расходы юридического лица в отчетном периоде на оплату своим работникам дней временной нетрудоспособности, отпусков по беременности и родам.
По строке 2 отражается величина фонда оплаты труда, начисленного за отчетный период.
По строке 3 отражается величина разрешенного вычета по расходам на оплату дней временной нетрудоспособности отпусков по беременности и родам согласно статьи 22-1 Указа, которая установлена в пределах 1,5 процента от начисленного за отчетный период фонда оплаты труда.
По строке 4 указывается наименьшая из величин, указанных в строках 1 и 3, принимаемая к вычетам.
В случае превышения фактических расходов работодателя на оплату своим работникам дней временной нетрудоспособности и отпусков по беременности над установленной нормой, определенной по строке 3, заполняется строка 5, в которой отражается разница величин, отраженных в строках 1 и 4.
По строке 6 отражаются фактические расходы юридического лица в отчетном периоде на выплату возмещения ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой, а также в связи с потерей кормильца.
По строке 7 указывается размер выплат возмещения ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, а также в связи с потерей кормильца, установленный действующим законодательством.
По строке 8 указывается наименьшая из величин, указанных в строках 6 и 7, принимаемая к вычетам.
В случае превышения фактических расходов работодателя по возмещению ущерба, причиненного работникам увечьем либо иным повреждением здоровья, а также в связи с потерей кормильца, над установленной нормой, определенной по строке 7, заполняется строка 9, в которой отражается разница величин, отраженных в строках 6 и 8.
По строке 10 указываются расходы на социальные выплаты, принятые к вычетам, которые определяются сложением значений строк 4 и 8.
Данные строки 10 переносятся в строку 26-1 Декларации.";
в третьем абзаце раздела "Строка 29 Налоги, штрафы и компенсационные расходы" последнее предложение изложить в следующей редакции:
"При этом, вычету подлежат уплаченные неустойки в пределах начисленной суммы. Не подлежат вычету уплаченные в бюджет штрафы и пени.";
в разделе "Строка 32 Налогооблагаемый доход" второй абзац исключить;
абзац третий считать абзацем вторым.
в разделе "Строка 33 Убытки от предпринимательской деятельности, перенесенные согласно статье 27 "слова "совокупного годового" заменить словами "налогооблагаемого";

"34 жол. 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған кiрiстер" бөлiмiндегi:
2) тармақшаның бірінші абзацтағы "және олардың еңбекақысы аударымдары." деген сөздер ", сондай-ақ мүгедектерге қатысты әлеуметтiк салық сомасының 50 процентi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақтағы мәтiн бойынша "бағалы қағаздарға" деген сөздерден кейiн "және жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздарына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшадағы мәтiн бойынша "Ақмолаға" сөзi "Астанаға" сөзiмен ауыстырылсын;
6), 7), 8), 9), 10) тармақшалардың нөмiрлерi тиесiнше 5), 6), 7), 8),
9) цифрларымен ауыстырылсын;
9) тармақшадан кейiн мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"10) Жарлықтың 34-бабының 8-тармағына сәйкес салық салынатын кiрiстің босатылған өсiмi.
"Салық жеңiлдiктерiн беру рәсiмiн жетiлдiру туралы" 1998 жылдың 7 тамызындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң N 131 қаулысымен бекiтілген инвестициялық қызметтi жүзеге асыру кезiнде стандартты салық жеңiлдiктерiн беру мөлшерi мен тәртiбiнiң Ережесiне сәйкес салық салынатын кiрiстiң өсiмi осы жол бойынша көрсетiледi, табыс салығына салық салудан босатылады. Табыс салығына салынатын салықтан босатылған, салық салынатын кiрiстiң өсiмiн анықтау және 34.10 жолын толтыру үшiн осы Нұсқаулықтың "Стандартты салық жеңiлдiктерiн алу кезiнде табыс салығының сомасын есептеу" 4а қосымшасын толтыру қажет."
11) тармақшада:
алтыншы абзацтағы бiрiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"-мемлекеттiк мекемелер.";
жетiншi абзацта:
"алынған" сөзiнен кейiн "(алынуға тиiстi)" деген сөздермен толықтырылсын;
"және лизинг бойынша тұрғын үй-жайларды үш жылдан артық емес мерзiмде лизинг алушының жеке меншiгiне одан кейiнгi оларды беру" деген сөздермен толықтырылсын:
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- олардың қызметiнің айрықша түрi ауыл шаруашылығына несие беру болып табылатын банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар.";
мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Осы жол бойынша Жарлықтың 34-бабындағы 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының инвестициялар жөнiндегi уәкiл органымен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес салық салынатын табыс салығынан босатылған заңды тұлғалардың салық салынатын кiрiстерi де көрсетiледi. Мұның өзiнде, осы Нұсқаудың "Қазақстан Республикасында инвестициялық қызметтi жүзеге асыру жөнiнде стандартты салық жеңiлдiктерiн алу кезiнде табыс салығын есептеу тәртiбi" 4 қосымшасын басшылыққа алу қажет."
"35 жол. Ауыстырылған шығындар мен берiлген жеңілдiктердi ескерiп салық салынатын кiрiс" бөлiмi мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Алынған айырманы 14-1-қосымшасының 1-бөлiмнiң 1 жолына көшiрiңiз."
"36 жол. Есептелген барлық салық" бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"36 жол. Есептелген барлық салық

в разделе "Строка 34 Доходы, освобожденные от налогообложения согласно статье 34":
в первом абзаце подпункта 2) слова "и отчисления от их оплаты труда." заменить словами ", а также 50 процентов от суммы социального налога, касающегося инвалидов.";
в подпункте 3) по тексту после слов "ценным бумагам" дополнить словами ", а также по ценным бумагам местных исполнительных органов";
подпункт 5) исключить;
в подпункте 6) по тексту слово "Акмоле" заменить словом "Астане";
нумерацию подпунктов 6), 7), 8), 9), 10) заменить соответственно на 5), 6), 7), 8), 9);
после подпункта 9) дополнить текстом следующего содержания:
"10) Освобождаемый прирост налогооблагаемого дохода согласно пункту 8 статьи 34 Указа.
По данной строке отражается прирост налогооблагаемого дохода, который согласно Положения о размерах и порядке предоставления стандартных налоговых льгот при осуществлении инвестиционной деятельности, утвержденного постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 07.08.1998г. № 131 "О совершенствовании процедуры предоставления налоговых льгот", освобождается от обложения подоходным налогом. Для определения прироста налогооблагаемого дохода, освобождаемого от обложения подоходным налогом, и заполнения строки 34.10, необходимо заполнить приложение 4А "Расчет сумм подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот" к настоящей Инструкции.";
в подпункте 11):
в абзаце шестом первое предложение изложить в следующей редакции:
"- государственные учреждения.";
в абзаце седьмом:
после слова "полученному" дополнить словами "(подлежащему получению)";
дополнить словами ", и по лизингу жилых помещений на срок не более трех лет, с последующей передачей их в собственность лизингополучателю";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"- организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, исключительным видом деятельности которых является кредитование сельского хозяйства.";
дополнить текстом следующего содержания:
"По данной строке также отражаются налогооблагаемые доходы юридических лиц, освобождаемые от обложения подоходным налогом согласно контракта, заключенного с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям в соответствии пунктом 8 статьи 34 Указа. При этом, необходимо руководствоваться приложением 4 "Порядок исчисления подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот по осуществляемой инвестиционной деятельности в Республике Казахстан" к настоящей Инструкции.";
раздел "Строка 35 Налогооблагаемый доход с учетом переносимых убытков и предоставляемых льгот" дополнить предложением следующего содержания:
"Полученную разницу перенесите в строку 1 раздела I приложения 14-1.";
раздел "Строка 36 Всего начислено налога" изложить в следующей редакции:
"Строка 36 Всего начислено налога

Осы жолды толтыру үшiн "Салық есептеу мен жүргiзiлген төлемдер бойынша есеп айырысу" 14-1-қосымшасын толтыру қажет. Егер салық төлеушiнiң әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын және (немесе) салық салудан босатылған кiрiстерi болса, ол "Әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын және (немесе) салық салудан босатылған табыс салығы есебi" 14 қосымшаны толтыруы тиiс.
Осы жолға 14-1-қосымшасының 1-бөлiмнiң 5 жолының мәнi көшiрiледi.";
"37 жол. Жүргiзiлген аванстық төлемдер мен есептемелер сомасы" бөлiмiнiң мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1-қосымшасының 1 бөлiмінің 6 жолында алынған соманы енгiзiңiз.";
"38 жол. Асыра төлеу сомасы" бөлiмiндегi "(14-қосымшаның 11 жолы)" сөздерi "(14-1-қосымшасының 1 бөлiмнiң 7 жолы)" деген сөздермен ауыстырылсын; "39 жол. Төленетiн барлық салық" бөлiмi "(14-1-қосымшасының 1 бөлiмнiң 8 жолы)" деген сөздермен толықтырылсын; "40 жол. Айыппұл санкциялары" бөлiмiнiң мазмұны мынадай редакцияда жазылсын: "14-1-қосымшасының 1 бөлiмнiң 9 жолын толтырыңыз және осы жолға алынған нәтиженi көшiрiңiз."; "41 жол. Барлық салық пен айыппұл санкциялары" бөлiмiнiң мазмұны мына редакцияда жазылсын: "14-1-қосымшасындағы 1 бөлiмнiң 10 жолда аталған соманы төлеңiз"; "42 жол. Алдағы төлемдер есебiне асыра төлеу сомасы" бөлiмiндегi "14" және "5" цифралары тиiсiнше "14-1" және "2" цифрларына ауыстырылсын; мынадай мазмұндағы 14 Қосымшасымен толықтырылсын: "14 ҚОСЫМША Әртүрлi ставка бойынша салық салынатын және (немесе) салық салудан босатылған кiрiстер жөнiнде табыс салығы бойынша есеп айырысу
Осы қосымша әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын және (немесе) табыс салығына салық салынудан босатылған, салық салынатын кiрiстерi бар заңды тұлғалар толтыруға арналған.
Осы қосымша да Жарлықтың 34-бабы 8-тармағына сәйкес олардың салық салынатын бөлшегi инвестициялар жөнiндегi Қазақстан Республикасы уәкiлеттi органмен жасалынған келiсiм-шартта айқындалған жеңiлдiк ставкасы бойынша салық салынып заңды тұлғалармен толтырылады.
Жарлықтың 49-бабының 6-1-тармағына сәйкес әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын және (немесе) табыс салығымен салық салудан босатылған кiрiстерi бар заңды тұлғалар олар бойынша бөлек есеп жүргiзуге мiндеттi.
Бөлек есеп деп олар үшiн салық заңдарында табыс салығының әртүрлi ставка мөлшерi және (немесе) салық салудан босату көзделген әрбiр қызмет түрi бойынша кiрiстер мен шығыстарды айқындау түсiнiледi.
Мұның өзiнде бiр қызмет түрiнен тартқан шығыстар мен (немесе) алынған (алынуға тиiс) кiрiстердi басқа қызмет түрiндегi табыс салығын есептеу кезiнде есепке алуға жол берiлмейдi, олардың кiрiстерiне салықтың әртүрлi ставкалары қолданылады немесе салықпен салық салудан босату болады.
Белгiлi бiр қызмет түрiне жатқызылған барлық шығыстар мен кiрiстер тиiстi құжаттармен расталуы тиiс.
В, Г, Д бағандарында 30 %, 20% және 10% ставкалары бойынша кiрiстерiне табыс салығы салынатын қызмет түрлерiнiң көрсеткiштерi көрсетiледi.

Для заполнения данной строки необходимо заполнить приложение 14-1 "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей". В случае, если налогоплательщик имеет доходы, облагаемые по разным ставкам и (или) освобожденные от налогообложения, он должен заполнить приложение 14 "Расчет подоходного налога по доходам, облагаемым по разным ставкам и (или) освобожденным от налогообложения.
В данную строку переносятся значения строки 5 раздела I приложения 14-1.";
содержание раздела "Строка 37 Сумма произведенных авансовых платежей и зачетов" изложить в следующей редакции:
"Внесите сумму, полученную в строке 6 раздела I приложения 14-1.";
в разделе "Строка 38 Сумма переплаты" слова "(строка 11 приложения 14)" заменить словами "(строка 7 раздела I приложения 14-1)";
раздел "Строка 39 Всего налога к уплате" дополнить текстом "(строка 8 раздела I приложения 14-1)";
содержание раздела "Строка 40 Штрафные санкции" изложить в следующей редакции:
"Заполните строку 9 раздела I приложения 14-1 и в данную строку перенесите полученный результат.";
содержание раздела "Строка 41 Всего налога и штрафных санкций" изложить в следующей редакции:
"Внесите сумму, указанную в строке 10 раздела I приложения 14-1.";
в разделе "Строка 42 Сумма переплаты в счет предстоящих платежей" цифры "14" и "5" заменить соответственно на "14-1" и "2".
Дополнить Приложением 14 следующего содержания:
"Приложение 14
Расчет подоходного налога по доходам, облагаемым по разным
ставкам и (или) освобожденным от налогообложения
Данное приложение предназначено для заполнения юридическими лицами, имеющими налогооблагаемые доходы, облагаемые по разным ставкам, и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом.
Данное приложение также заполняется юридическими лицами, у которых согласно пункту 8 статьи 34 Указа часть налогооблагаемого дохода облагается по льготной ставке, определенной в контракте, заключенном с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям.
Согласно п.6-1 статьи 49 Указа юридические лица, имеющие доходы, облагаемые по разным ставкам и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом, обязаны вести по ним раздельный учет.
Под раздельным учетом понимается определение доходов и расходов отдельно по каждому виду деятельности, для которого налоговым законодательством предусмотрены различные размеры ставок подоходного налога и (или) освобождение от налогообложения.
При этом недопустимо понесенные расходы и (или) полученные (подлежащие к получению) доходы от одного вида деятельности учитывать при исчислении подоходного налога от другого вида деятельности, к налогооблагаемым доходам которых применяется различная ставка налога, или имеется освобождение от обложения налогом.
Все расходы и доходы, отнесенные к определенному виду деятельности, должны подтверждаться соответствующими документами.
По графе В, Г, Д отражаются показатели от видов деятельности, налогооблагаемые доходы которых согласно статье 30 Указа облагаются подоходным налогом соответственно по ставкам 30%, 20% и 10%.

Е, Ж және К бағандары бойынша қызмет түрi көрсеткiштерi көрсетiледi, ол бойынша Қазақстан Республикасының инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органымен келiсiм-шартпен байланысты 34 Жарлықтың 8-тармағына сәйкес стандарттық салық жеңiлдiктерi ұсынылады.
Осы бағандарды толтыру үшiн осы Нұсқауға 4-қосымшаны басшылыққа алу қажет.
Е және Ж бағандарын келiсiм-шартпен белгіленген жеңiлдiктi ставкасы бойынша салық салынатын кiрiс (салық салынатын кiрiстiң жеңiлдiктi өсiмi) бөлiгi табыс салығы салынуға жататын салық төлеушi толтырылады.
Аталған бағандар есептi салық жылы аяқталғаннан кейiн салық төлеушiмен ұсынылатын осы Нұсқауға 4А қосымшасына сәйкес стандарттық салық жеңiлдiктерiн алу кезiнде табыс салығы сомасы есебiнiң мәлiметтерi негiзiнде толтырылады.
Е бағанында 4А қосымшасының 8 бағанында айқындалған және белгіленген жеңiлдiк ставкасына сәйкес табыс салығының тиiстi сомасы кiрiстiң жеңiлдiктi ставкасы бойынша салық салынатын өсiм көрсетiледi. Мұның өзiнде, салық төлеушi "Е" бағанының атауында Қазақстан Республикасы инвестициялар жөнiндегi уәкiл органымен жасалған келiсiм-шартта белгiленген салық салынатын өсiмнiң табыс салығы салынатын салық ставкасын көрсетуi тиiс.
Ж бағанында 4А-қосымшасының 9 бағанында айқындалған және белгiленген ставкаға сәйкес табыс салығының тиiстi сомасы минус өсiммен салық салынатын кiрiс көрсетiледi. Мұның өзiнде, салық төлеушi "Ж" бағанының атауында салық салынатын кiрiске қолданылатын жалпы табыс салығы ставкасын көрсетуi тиiс.
З бағанында қызмет түрi көрсеткiштерi көрсетiледi, олардың салық салынатын кiрiстерi Жарлықтың 34-бабындағы 1 тармақтың 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10 тармақшаларына сәйкес табыс салығымен салынатын салықтан босатылады.
З бағаны 34-баптың 8-тармағына сәйкес инвестициялар жөнiндегi Қазақстан Республикасы уәкiлеттi органмен келiсiм-шартқа сай олардың салық салынатын кiрiстерi табыс салығымен салық салынудан босатылатын ұйымдармен толтырылады. Мұндай ұйымдар болып саналады: қайтадан құрылған инвестицияланатын заңды тұлғалар; келiсiм-шарт жасау жылына қарай соңғы календарлық үш жылда салық мақсаттарында есептелген шығындары бар инвестицияланатын заңды тұлғалар; шығын базасында құрылған заңды тұлғалар; Осы бағанды толтыру үшiн осы Нұсқауға 4 қосымшаны басшылыққа алу қажет.
"К" бағанында В, Г, Д, Е, Ж, 3, И бағандарының жиынтық жалпы көрсеткiшi көрсетiледi.
Жарлықтың 13-бабында белгіленген түзетулердi есепке ала отыра жылдық табыстың жалпы шегi тиiстi бағаналарға 1 жол бойынша енгiзiледi. Мұның өзiнде, К бағанында анықталған мөлшер Декларацияның 18 жолындағы мәлiметтермен сәйкес келуi керек.

По графам Е, Ж и И отражаются показатели вида деятельности, по которому согласно контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям в соответствии с пунктом 8 статьи 34 Указа предоставляются стандартные налоговые льготы.
При заполнении данных граф необходимо руководствоваться приложением 4 к настоящей инструкции.
Графы Е и Ж заполняются налогоплательщиками, у которых часть налогооблагаемого дохода (льготируемый прирост налогооблагаемого дохода) подлежит обложению подоходным налогом по льготной ставке, установленной контрактом.
Указанные графы заполняются на основании данных расчета сумм подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот согласно приложения 4А к настоящей инструкции, представляемого налогоплательщиком по окончании отчетного налогового года.
По графе Е отражается прирост облагаемого по льготной ставке дохода, определенный по графе 8 Приложения 4А, и соответствующая сумма подоходного налога согласно установленной льготной ставки. При этом, в наименовании графы "Е" налогоплательщик должен указать ставку обложения подоходным налогом прироста налогооблагаемого дохода, установленную контрактом с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям.
По графе Ж отражается налогооблагаемый доход за минусом прироста, определенный по графе 9 приложения 4А, и соответствующая сумма подоходного налога согласно установленной ставке. При этом, в наименовании графы "Ж" налогоплательщик должен указать общую, применяемую к налогооблагаемому доходу ставку подоходного налога.
По графе З отражаются показатели вида деятельности, налогооблагаемые доходы которых согласно подпунктам 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10 пункта 1 статьи 34 Указа освобождаются от обложения подоходным налогом.
Графа И заполняется организациями, налогооблагаемые доходы которых освобождаются от обложения подоходным налогом согласно контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям в соответствии с пунктом 8 статьи 34. Такими организациями являются: вновь созданные инвестируемые юридические лица; инвестируемые юридические лица, которые в течение трех последних календарных лет, предшествовавших году заключения контракта, имели исчисленный в налоговых целях убыток; юридические лица, созданные на базе убыточного. При заполнении данной строки следует руководствоваться приложением 4 к настоящей Инструкции.
По графе "К" отражается суммированный итого показателей граф В, Г, Д, Е, Ж, З, И.
По строке 1 в соответствующие графы заносится величина совокупного годового дохода с учетом корректировок, установленных статьей 13 Указа. При этом, величина, определенная по графе К данной строки, должна совпадать с данными строки 18 Декларации.

2 жол бойынша шегерiмге қабылданған шығыстар көрсетiледi. Осы жолға К бағанында анықталған шегерiм сомасы Декларацияның 31 жол мәлiметтерiмен сәйкес келуi керек.
3 жол бойынша 1 жолда көрсетiлген жиынтық жылдық табысқа түзету енгiзiлген және осы қосымшаның 2 жолы бойынша шегерiмдер арасындағы айырма ретiнде есептелетiн, салық салынатын кiрiс ретiнде айқындалады. Мұның өзiнде, К бағанындағы мәлiметтер Декларацияның 32 жолындағы мәлiметтермен сәйкес келуi керек.
Е бағанында 3 жол Қазақстан Республикасы инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органымен жасалған келiсiм-шартта белгiленген жеңiлдiк ставкасы бойынша салық салынатын табыс салығымен салық салынатын кiрiстiң өсiмi көрсетiледi. Осы жолды толтыру үшiн Нұсқауға 4А-қосымшасы белгiлеген стандарттық салық жеңiлдiктерiн алу кезiнде 8 жолда көрсетілген табыс салығы сомасы есебiндегi мәлiметтер қолданылады.
Ж бағанында 3 жол осы Нұсқауға 4А-қосымшасы белгiленген стандарттық салық жеңiлдiктерiн алу кезiнде 9 жол бойынша айқындалған заңды тұлғаның минуспен жеңiлдiк өсiмiнiң салық салынатын кiрiсi көрсетіледi.
4 жолда Жарлықтың 27-бабына сәйкес кейiнге қалдырылатын залалдар көрсетiледi. Е бағанында 4 жол толтырылмайды. Мұның өзiнде, К бағанындағы мәлiметтер Декларацияның 33 жолындағы мәлiметтермен сәйкес келуi керек.
5 жолда Жарлықтың 34-бабының 1-тармағындағы 5, 8-тармақ бөлiмшелерiнде, сондай-ақ 2, 3, 6, 7, 9, 10-тармақтарындағы табыс салығына салынатын салықтан босатылған заңды тұлғалардың кiрiстерi көрсетiледi. Е бағаны осы жол бойынша толтырылмайды. Мұның өзiнде, К бағанының мәлiметтерi Декларацияның 32.1-ден 34.10-ға дейiнгi жол сомаларына тең болуы керек.
6 жолда Қазақстан Республикасы инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органымен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес салық салынудан босатылатын салық салынатын кiрiстiң өсiмi көрсетіледi. Осы жолды толтыру үшiн осы Нұсқауға 4А қосымшасында белгiленген стандарттық салық жеңiлдiктерiн алу кезiнде 8 жолда көрсетiлген табыс салығының есебiндегi мәлiметтер қолданылады. Осы жол бойынша Е, Ж, 3, И бағаналары толтырылмайды. Мұның өзiнде, 6 жол бойынша К бағанындағы мәлiметтер Декларацияның 34.10 жолымен тең болуы тиiс.
7 жолдағы "З" және "И" бағаналары 3 жолдағы "З" және "И" бағаналарының мағыналарына көшiрiледi. 7 жол бойынша "К" бағанындағы мәлiметтер Декларацияның 34.11 жолымен тең болуы керек.
8 жолда 3 жол бойынша көрсетiлген мөлшерден 4, 5, 6, 7 мағыналары жолдарын есептен шығара отыра әрбiр бағана бойынша жеке айқындалып, өткiзiлетiн шығындар мен ұсынылатын жеңiлдiктердi есепке ала отыра салық салынатын кiрiс айқындалады. Мұның өзiнде, "К" бағанының осы жол бойынша мағынасы Декларацияның 35 жолына тең болуы керек.
9 жол бойынша әртүрлi ставкалармен салынатын салықтардың кiрiстер бөлiгiнде табыс салығының сомасы көрсетіледi. Табыс салығы сәйкес бағаналар бойынша осы қосымшадағы 8 жол негiзiнде көрсетiлген салық салынатын кiрiстiң мөлшерiне белгiленген әрбiр баған бойынша табыс салығының ставкасын көбейтумен есептеледi. "В", "Г" және "Д" бағаналары 9 жолдағы мәлiметтер тиесiнше Декларацияға 14-1-қосымшаның 2а, 2б, 2в жолдарына көшiрiлуi тиiс. "Е" және "Ж" бағаналары 9 жолдың жиынтық мағынасы Декларацияға 14-1-қосымшаның 2г жолына көшiрiлуi тиiс. 9 жол "К" бағанының мағынасы Декларацияға 14-1 қосымшаның 2 жолына көшiрiлуi тиiс. 14 қосымшасы 14-1-қосымшасы деп саналсын, олардың I және ІІ атауы және бөлiмдерi мынадай редакцияда жазылсын: "14-1 Қосымшасы I бөлiм. Салықты есептеу мен жүргізiлген төлемдер бойынша есеп айырысу 1 жолда Декларацияның 35 жолы негiзiнде айқындалған салық салынатын кiрiстiң сомасы көрсетiледi. 2 жолда Жарлықтың 30 бабына сәйкес салық төлеушімен қолданылатын ставкамен сәйкес айқындалған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші әртүрлі ставкалар бойынша салық салынатын және (немесе) салық салудан табыс салығымен босатылған салық салынатын кірістері бар жағдайда 2 жол бойынша Декларацияға 14-қосымшада айқындалған табыс салығының шегі көрсетіледі: 2 жол бойынша - "К" бағанының 9 жолынан; 2а жолында 30% ставка бойынша "В" бағанындағы 9 жолдан; 2б жолы 20% ставка бойынша - "Г" бағанындағы 9 жолдан; 2в жолы 10% ставка бойынша - "Д" бағанындағы 9 жолдан; 30 % ставка бойынша 2а жолында "В" бағанындағы 9 жолдан; 2б жолы бойынша 20% ставкада - "Г" бағанындағы 9 жолдан; 2в жолы бойынша 10% ставкада - "Д" бағанындағы 9 жолдан; инвестициялық келiсiм-шарттар 2г жолында - "Е" және "Ж" бағаналары бойынша 9 жолдың жиынтық мәнi. 3 жол бойынша осы қосымшаның 1 және 2 жолдарындағы айырым ретiнде айқындалатын таза кiрiс көрсетiледi.

По строке 2 отражаются расходы, принятые к вычету. Сумма вычетов, определенная по графе К данной строки должна совпадать с данными строки 31 Декларации.
По строке 3 определяется налогооблагаемый доход, исчисляемый как разница между скорректированным совокупным годовым доходом, отраженным по строке 1, и вычетами, принятыми по строке 2 данного приложения. При этом, данные графы К должны совпадать с данными строки 32 Декларации.
По графе Е строки 3 отражается прирост налогооблагаемого дохода, облагаемого подоходным налогом по льготной ставке, установленной в контракте, заключенном с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям. Для заполнения данной строки применяются данные, отраженные в строке 8 расчета сумм подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот, установленного в приложении 4А к настоящей инструкции.
По графе Ж строки 3 отражается налогооблагаемый доход юридического лица за минусом льготируемого прироста, определенный в строке 9 расчета сумм подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот, установленного в приложении 4А к настоящей инструкции.
По строке 4 указываются перенесенные убытки согласно статье 27 Указа. Графа Е по строке 4 не заполняется. При этом, данные графы К должны совпадать с данными по строке 33 Декларации.
По строке 5 отражаются доходы юридического лица, освобожденные от обложения подоходным налогом согласно подпунктам 5, 7, пункта 1, а также пунктам 2, 3, 6, 7, 9, 10 статьи 34 Указа. Графа Е по данной строке не заполняется. При этом, данные графы К должны быть равны сумме строк 34.1-34.10 Декларации.
По строке 6 отражается освобождаемый от налогообложения прирост налогооблагаемого дохода согласно контракта, заключенного с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям. Для заполнения данной строки применяются данные, отраженные в строке 8 расчета сумм подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот, установленного в приложении 4А к настоящей инструкции. Графы Е, Ж, З, И по данной строке не заполняются. При этом, данные графы К по строке 6 должны быть равны строке 34.10 Декларации.
В графы "З" и "И" строки 7 переносятся значения граф "З" и "И" строки 3. Данные графы "К" по строке 7 должны быть равны строке 34.11 Декларации.
По строке 8 определяется налогооблагаемый доход с учетом переносимых убытков и предоставляемых льгот, определяемый отдельно по каждой графе вычитанием значений строк 4, 5, 6, 7 из величины, отраженной в строке 3. При этом значение графы "К" по данной строке должно быть равно строке 35 Декларации.
По строке 9 отражается сумма подоходного налога в разрезе доходов, облагаемых по разным ставкам. Подоходный налог по соответствующим графам исчисляется умножением ставки подоходного налога, установленного по каждой графе, на величину налогооблагаемого дохода, отраженного по строке 8 данного приложения.
Данные строки 9 по графам "В", "Г" и "Д" должны быть соответственно перенесены в строки 2а, 2б, 2в приложения 14-1 к Декларации.
Суммарное значение строки 9 по графам "Е", "Ж", "И" должно быть перенесено в строку 2г приложения 14-1 к Декларации.
Значение графы "К" по строке 9 должно быть перенесено в строку 2 приложения 14-1 к Декларации.".
Приложение 14 считать приложением 14-1, наименование и разделы I и II которого изложить в следующей редакции:
"Приложение 14-1
Раздел I. Расчет по исчислению налога и произведенных платежей
В строке 1 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная по строке 35 Декларации.
По строке 2 указывается сумма подоходного налога, определенная согласно применяемой налогоплательщиком ставке в соответствии со статьей 30 Указа.
В случае, если налогоплательщик имеет налогооблагаемые доходы, облагаемые по разным ставкам, и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом, по строке 2 отражается величина подоходного налога, определенная в приложении 14 к Декларации:
по строке 2 - из строки 9 графы "К";
по строке 2а по ставке 30% - из строки 9 графы "В";
по строке 2б по ставке 20% - из строки 9 графы "Г";
по строке 2в по ставке 10% - из строки 9 графы "Д";
по строке 2г по инвестиционным контрактам - суммарное значение строки 9 по графам "Е", "Ж" и "И".
По строке 3 отражается чистый доход, определяемый как разница строк 1 и 2 данного приложения.

4 жол Жарлықтың 37-бабының ережесiне сәйкес алынатын шетелдiк заңды тұлғаның тұрақты мекемесiнiң таза табысына табыс салығының сомасын көрсету үшiн арналған.
Егер заңды тұлға Қазақстан Республикасы резидентi емес болып табылса және Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты мекемесi бар болатын болса, онда Жарлықтың 35-бабы табыс салығының жай ставкасы бойынша және Жарлықтың 37-бабы бойынша 15 проценттiк ставкамен осындай тұрақты мекеменiң таза кiрiсiне салық салу заңды тұлға-резидент емес тұрақты мекеменiң кiрiсiне салық салуды қарастырады.
Жарлықтың 37-бабымен 15 проценттiк мөлшерде қарастырылған таза кiрiске салынатын салық сомасы Қазақстан Республикасы және шетелдiк заңды тұлға тiркелген ел араларында жасалынған қос салық салынуын болдырмау туралы тиiстi Конвенция Ережесiнiң негiзiнде азайтылуы мүмкiн.
5 жолда заңды тұлғаның табыс салығына есептелген жалпы сомасы 2 және 4 жолдардың сомасы ретiнде есептелiп көрсетiледi. Ол Декларацияның 36 жолына көшiрiледi.
6 жолда заңды тұлғамен жүргiзілген аванстық төлемдер мен алынған есеп айырысулар көрсетiледi.
6а жолында ағымдағы жылдың табыс салығын төлеу шотына бұрынғыдан көшiрiлген асыра төлеу көрсетiледi.
6б жолында салық жылы үшiн салық төлеушi жүргiзген аванстық төлемдердiң жиынтық мөлшерi есепке алынады.
6в жолында Қазақстан Республикасынан тыс жерде төленген, кiрiстен ұсталған, аталған Декларацияда көрсетілген және Қазақстан Республикасында қоса есептеуге қабылданған салық сомасы көрсетіледi. Берiлген ведомоста кiрiс түрi, кiрiс төлеген ел және ұсталынған кiрiс сомасы көрсетіледi. Ведомоста кiрiстiң бүкiл есептелген сомасы мен шетелде төленген салық көрсетiлетiнiн де еске алу қажет. Мұның өзiнде, салықтың есептелетiн сома мөлшерi Қазақстан Республикасында қолданып жүрген ставкалар бойынша осы кiрiске Қазақстан Республикасында есептелген болып салық сомасы мөлшерiнен асуы мүмкiн емес.
6 жолындағы мәлiметтер Декларацияның 37 жолына көшiрiледi.
Егер 6 жолда аталған аванстық төлемдер мен қоса есептеулердiң жүргiзiлген шамасы 5 жолда есептелген сомадан үлкен болған жағдайда айқындалып 7 жол бойынша асыра төлем сомасы көрсетiледi. 7 жолдың мәлiметтерi Декларацияның 38 жолына көшiрiледi.
8 жол бойынша 6 жолда көрсетілген табыс салығы сомасы және жүргiзiлген аванстық төлемдер мен қоса есептеудiң 5 жолда есептелген айырымы ретiнде анықталып төленуге тиiстi табыс салығы көрсетiледi. 8 жолының мәлiметтерi Декларацияның 39 жолына көшiрiледi.

Строка 4 предназначена для указания суммы подоходного налога на чистый доход постоянного учреждения иностранного юридического лица, взимаемого согласно положений статьи 37 Указа.
Если юридическое лицо является нерезидентом Республики Казахстан и имеет постоянное учреждение на территории Республики Казахстан, то статья 35 Указа предусматривает обложение доходов постоянного учреждения юридического лица-нерезидента по обычной ставке подоходного налога и дополнительно по статье 37 Указа - обложение чистого дохода такого постоянного учреждения по ставке 15 процентов.
Сумма налога на чистый доход, предусмотренная статьей 37 Указа в размере 15 процентов, может быть уменьшена на основании соответствующего положения Конвенции об избежании двойного налогообложения, заключенной между Республикой Казахстан и страной регистрации иностранного юридического лица.
По строке 5 указывается общая сумма начисленного подоходного налога юридического лица, которая исчисляется как сумма строк 2 и 4. Она переносится в строку 36 Декларации.
По строке 6 указываются произведенные юридическим лицом авансовые платежи и полученные зачеты.
По строке 6а указывается переплата, перенесенная с предыдущего года в счет уплаты подоходного налога текущего года.
В строке 6б учитывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за налоговый год.
В строке 6в указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации и принятая в зачет в Республике Казахстан. В прилагаемой ведомости указывается вид дохода, страна, выплатившая доход, и сумма удержанного дохода. Следует иметь в виду, что в ведомости указывается вся начисленная сумма дохода и уплаченного налога за рубежом. При этом, размер зачитываемой суммы налога не может превышать размера суммы налога, которая была бы начислена в Республике Казахстан к этому доходу по ставкам, действующим в Республике Казахстан.
Данные строки 6 переносятся в строку 37 Декларации.
По строке 7 отражается сумма переплаты, которая определяется в случае, если величина произведенных авансовых платежей и зачетов, указанных по строке 6, больше сумм начисленного по строке 5 подоходного налога. Данные строки 7 переносятся в строку 38 Декларации.
По строке 8 отражается сумма подоходного налога к уплате, которая определяется как разница между начисленной по строке 5 суммой подоходного налога и произведенными авансовыми платежами и зачетами, отраженными по строке 6. Данные строки 8 переносятся в строку 39 Декларации.

9 жолда айыппұл санкцияларының есептелген сомасы көрсетiледi. 9а, 9б, 9в, 9г тиiстi жолдарына - Жарлықтың 160, 161, 162, 163, 164-баптарына сәйкес есептелген айыппұл санкциялары енгiзiледi. 9 жолындағы мәлiметтер Декларацияның 40 жолына енгiзiледi.
10 жолда төленуге тиiстi табыс салығы мен айыппұл санкцияларының жалпы сомасы анықталады. 10 жолдағы мәлiметтер Декларацияның 41 жолына көшiрiледi.
II бөлiм. Алдағы төлем шоттарына асыра төлеу сомасын аудару
Бұл бөлiм салық төлеушi табыс салығы бойынша алдағы төлем шоттарына немесе басқа салықтардың төлем шоттарына өзiнің асыра төлеу сомасын көшiру тiлегi туралы жеке көрсете алуы үшiн арналған.
1 жолға осы қосымшаның I бөлiмiндегi 7 жолда және Декларацияның 38 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi.
2 жолда табыс салығы, ҚҚС және акциздер бойынша алдағы төлем шоттарына төлеуге салық төлеушi көшiре алатын асыра төлеу сомасы көрсетiледi. Мұның өзiнде, аванстық төлемдер жарнасы мерзiмi бiтуiнің күнi көрсетiледi. 2 жолдың мәлiметтерi Декларацияның 42 жолына көшiріледi.
"Басқа ақпарат" III бөлiмде соңғы абзац алып тасталсын.
"Бухгалтерлік баланс (Жылдық баланстық есеп беру) 15, 15-1 қосымшалары" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"15, 15-1, 15-2, 15-3 қосымшалары
Бухгалтерлiк баланс (Жылдық бухгалтерлiк баланстың N 1 нысаны), қаржылық-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп беру (қаржылық- шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп берудiң N 2 нысаны)*
*Жылдық бухгалтерлiк баланс N 1 нысаны және Қаржылық-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп беру N 2 нысаны банктермен толтырылады.
Бухгалтерлiк баланс (Жылдық бухгалтерлiк баланстың нысаны), қаржылық-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп беру (қаржылық-шаруашылық қызметiнің нәтижелерi туралы есеп берудің N 2 нысаны) бухгалтерлiк есеп және қаржы есеп беруi бойынша Қазақстан Республикасы заңдылығымен сәйкес дайындалған салық төлеушiнiң қаржылық есеп берулерi саналады.
15, 15-1, 15-2, 15-3 қосымшаларында аталған мәлiметтер салық салу мақсаттары үшiн қандай-да бiр түзетулерсiз жүргiзіледi." "15а қосымшасы" бөлiмiндегi бiрiншi абзацтағы сөздер "(Пайдалар және шығындар туралы есеп беру)" алып тасталсын; "15а-қосымшасына кiрiстер мен шығыстардың шамамен алынған тiзбесi" бөлiмiнде: жетiншi абзацтағы "және бюджеттен тыс қорларға" сөздерi алып тасталсын; жиырма жетiншi абзац ", сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздары бойынша" сөздерiмен толықтырылсын; N 33 нұсқауда "Салық салу мақсаттарында амортизацияға есептелетiн төлем тәртiбi" 2 қосымшасында: қосымша атауы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 нұсқауына 2 қосымша Салық мақсаттарында негiзгi есеп құралдары мен амортизацияға есептелетiн төлем тәртiбi"; 1-тармақ екiншi абзацта "негiзгi құралдар" деген сөздерден кейiн "(еңбек құралдары)" деген сөздермен толықтырылсын; 3-тармақтың төртiншi мысалы мынадай редакцияда жазылсын: "Мысал
жаңадан құрылған А заңды тұлғалардың 1998 жыл 1 қаңтардағы жағдайы бойынша бухгалтерлiк есептiң айқындауында негiзгi құралдарының бастапқы құны 7600 мың теңгенi құраған. Аталған негiзгi құралдар Жарлықтың 20-бабы 3-тармағына сәйкес топтарға бөлiндi. Мұның өзiнде топтардың баланс құны: 1-топ - 800 мың теңге; 4-топ - 1800 мың теңге; 5-топ - 500 мың теңге; 7-топ - екi ғимаратқа тиiстi 3500 мың теңге және 1000 мың теңге құрады. А заңды тұлғалары 1998 жыл үшiн жалпы құны 80 мың теңгелiк 2 компьютер (1-топ) және 500 мың теңгеге 1 автомобиль (4-топ) сатты. 1998 жылдың аяғында топтардың баланс құны: 1-топ - 880 мың теңге (800+80); 4-топ - 1300 мың теңге (1800-500); 5-топ - 500 мың теңге; 7-топ - екi ғимаратқа тиiстi 3500 мың теңге және 1000 мың теңге құрады. Салық мақсаттарында негiзгi құралдардың амортизация нормалар шегi 1топ бойынша - 30 %, 4-топ бойынша 15 %, 5-топ бойынша 10 %, 7-топ бойынша 7 % құрайды. Амортизацияланған аударылымдарды есептеу үшiн А заңды тұлғалары салық мақсаттарында Жарлықта белгiлеген нормалар шегiн қолданады.
Салық мақсаттарында 1998 жыл үшiн шегерiмдерге енгiзiлген амортизацияланған аударылымдар:
1-топ бойынша - 264 мың теңге (880 х 30 %);
4-топ бойынша - 195 мың теңге (1300 х 15 %);
5-топ бойынша - 50 мың теңге (500 х 10%);
7-топ бойынша - 245 мың теңге және 70 мың теңге (3500 х 7 % және 1000 х 7 %) құрады.
Келесi салық жылына қалдырылған амортизацияланған аударылымдар кемшілiгi үшiн 1998 жыл аяғындағы топтардың құн балансы: 1-топ бойынша - 616 мың теңге (880 - 264); 4-топ бойынша - 1105 мың теңге (1300 - 195); 5-топ бойынша - 450 мың теңге (500 - 50); 7-топ бойынша - 3255 мың теңге (3500 - 245) және 930 мың теңге (1000 - 70)."; 6-тармақта "өндiрiстiк мақсаттар үшiн қолданылатын" деген сөздер "дайын өнiмдердi алу үшiн өндiрiс процессiнде қалпының, қасиеттерiнің, шикiзат нысандарының, шикiзаттардың немесе жартылай өңделген өнiмдердiң өзгеруiмен өңдеудi дайындауда қолданылатын" деген сөздермен ауыстырылсын; "Салық есеп айырысуы кезiнде шығындарды тасымалдау тәртiбi" 1 4 -қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 нұсқауына 3 қосымша 4-қосымшасы мынадай редакцияда толықтырылсын: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 нұсқауына 4 қосымша Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын инвестициялық қызметтер бойынша стандартты салық жеңілдігін алу кезіндегі табыс салығын есептеу тәртібі 1. Салық төлеушiлерге инвестиция бойынша уәкiл органмен келiсiм-шартқа сәйкес:

По строке 9 указывается сумма начисленных штрафных санкций. В соответствующие строки - 9а, 9б, 9в, 9г - вносятся штрафные санкции, начисленные в соответствии со статьями 160, 161, 162, 163, 164 Указа. Данные строки 9 вносятся в строку 40 Декларации.
По строке 10 определяется общая сумма подоходного налога и штрафных санкций, подлежащих уплате. Данные строки 10 переносятся в строку 41 Декларации.
Раздел II. Перенос суммы переплаты в счет предстоящих платежей
Данный раздел предназначен для того, чтобы налогоплательщик мог самостоятельно указать о своем желании перенести суммы переплаты в счет предстоящих авансовых платежей по подоходному налогу или в счет платежей других налогов.
В строку 1 переносится сумма, отраженная по строке 7 раздела I данного приложения и по строке 38 Декларации.
По строке 2 отражается сумма переплаты, которую налогоплательщик может перенести в счет уплаты предстоящих платежей по подоходному налогу, НДС и акцизам. При этом указывается дата окончания периода взноса авансовых платежей. Данные строки 2 переносятся в строку 42 Декларации.";
в разделе III "Другая информация" последний абзац исключить;
раздел "Приложения 15, 15-1 "Бухгалтерский баланс (Годовой балансовый отчет)" изложить в следующей редакции:
"Приложения 15, 15-1, 15-2, 15-3
Бухгалтерский баланс (форма № 1 Годовой бухгалтерский баланс), отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности (форма № 2 Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности)*
Примечание.
* Форма № 1 Годовой бухгалтерский баланс и форма № 2 Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности заполняются банками.
Бухгалтерский баланс (форма № 1 Годовой бухгалтерский баланс), отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности (форма № 2 Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) являются финансовыми отчетами налогоплательщика, подготовленными в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерском учету и финансовой отчетности.
Данные, указанные в приложениях 15, 15-1, 15-2, 15-3, приводятся налогоплательщиком без каких-либо корректировок, произведенных в целях налогообложения.". В первом абзаце раздела "Приложение 15а" слова "("Отчете о прибылях и убытках")" исключить. В разделе "Примерный перечень доходов и расходов к приложению 15а": в абзаце седьмом слова "и во внебюджетные фонды" исключить; абзац двадцать седьмой дополнить словами ", а также по ценным бумагам местных исполнительных органов". В приложении 2 "Порядок начисления амортизации для целей налогообложения" к Инструкции № 33: наименование приложения изложить в следующей редакции: "Приложение 2 к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33 Порядок учета основных средств и начисления амортизации в налоговых целях"; в абзаце втором пункта 1 после слов "основные средства" дополнить словами "(средства труда)"; в пункте 3 четвертый пример изложить в следующей редакции: "Пример
Первоначальная стоимость основных средств вновь образовавшегося юридического лица А, определенная в бухгалтерском учете по состоянию на 1 января 1998 года, составила 7600 тыс.тенге. Указанные основные средства были распределены по группам согласно пункту 3 статьи 20 Указа для начисления амортизации в налоговых целях. При этом стоимостной баланс групп составил: 1 группа - 800 тыс.тенге; 4 группа - 1800 тыс.тенге; 5 группа - 500 тыс.тенге; 7 группа - два здания 3500 тыс.тенге и 1000 тыс.тенге соответственно. За 1998 год юридическое лицо А приобрело 2 компьютера (1 группа) общей стоимостью 80 тыс.тенге и реализовало 1 автомобиль (4 группа) по цене 500 тыс.тенге. Стоимостной баланс групп на конец 1998 года составил: 1 группа - 880 тыс.тенге (800 + 80); 4 группа - 1300 тыс.тенге (1800 - 500); 5 группа - 500 тыс.тенге; 7 группа - два здания 3500 тыс.тенге и 1000 тыс.тенге соответственно.
Предельные нормы амортизации основных средств в налоговых целях составляют по 1 группе - 30%, по 4 группе - 15%, по 5 группе - 10%, по 7 группе - 7%. Для исчисления амортизационных отчислений в налоговых целях юридическое лицо А применяет установленные Указом предельные нормы. Амортизационные отчисления, отнесенные на вычеты в налоговых целях за 1998г., составили: по 1 группе - 264 тыс.тенге (880 х 30%); по 4 группе - 195 тыс.тенге (1300 х 15%); по 5 группе - 50 тыс.тенге (500 х 10%); по 7 группе - 245 тыс.тенге и 70 тыс.тенге (3500 х 7% и 1000 х 7%). Стоимостной баланс групп на конец 1998 года за минусом амортизационных отчислений, переносимый на следующий налоговый год, составляет: по 1 группе - 616 тыс.тенге (880 - 264); по 4 группе - 1105 тыс.тенге (1300 - 195); по 5 группе - 450 тыс.тенге (500 - 50); по 7 группе - 3255 тыс.тенге (3500 - 245) и 930 тыс.тенге (1000 - 70)."; в пункте 6 слова "используемого для производственных целей" заменить словами "используемого для изготовления, обработки с изменением состояния, свойств, формы сырья, материалов или полуфабрикатов в процессе производства для получения готовой продукции"; 1 наименование приложения 4 "Порядок переноса убытков при налоговых расчетах" изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33"
Дополнить приложением 4 в следующей редакции:
"Приложение 4
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33
Порядок исчисления подоходного налога при получении
стандартных налоговых льгот по осуществляемой
инвестиционной деятельности в Республике Казахстан
1. Налогоплательщикам в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям могут быть установлены:

- келiсiм-шарт жасалынған сәттен бастап 5 жылға дейiнгi мерзiмде - табыс салығының төмен ставкасы негiзгi ставкадан 100 %-ке дейiн;
- 5 жылға дейiнгi кейiнгi кезеңге - табыс салығының төмен ставкасы негiзгi ставкадан 50 %-тен аспайтын көлемде белгіленуi мүмкiн.
Табыс салығы бойынша жеңiлдiктер берудiң нақты мерзiмдерi мен мөлшерлерi әрбiр салық төлеушiге келiсiм-шартта және жобаның басымдылығына, мерзiмi мен ақталу шарттарына тәуелдене отырып белгiленедi.
2. "Салық жеңiлдiктерiн берудiң жетілу рәсiмдерi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк инвестиция жөнiндегi комитетiнiң 07.08.1998 ж. N 131 қаулысымен бекiтілген инвестициялық қызметтi жүзеге асыру кезiндегi стандарттық салық жеңiлдiктерiн берудiң мөлшерi мен тәртiбi туралы Ережеге сәйкес стандарттық салық жеңiлдiктерiн беруде табыс салығы бойынша стандарттық жеңiлдiктердi анықтау базасы:
а) жаңадан құрылған ұйым үшiн - есептi кезеңде алынған салық салынатын кiрiстер. Мұның өзiнде жаңадан құрылған ұйым жаңа, әдiлет органдарына тiркелген болып табылады, заңды тұлғалардың экономика секторының басымдығындағы жаңа өндiрiс ұйымын құру мақсаты болып табылады;
б) жұмыс iстеп тұрған ұйым үшiн - келiсiм-шарт жасалынған күнтiзбе жылдың алдындағы үш жылда салық салынатын кiрiстер тиiстi орташа жылдық инфляция индекстерiне түзету енгiзілiп айқындалған ең жоғарғы салық салынатын табыспен салыстырғандағы есептi кезеңдегi салық салынатын кiрiс өсiмi болып табылады.
Егер заңды тұлғалар кем дегенде үш жыл жұмыс iстеген жағдайда - заңды тұлғалар жұмыс кезеңi үшiн (күнтiзбе жылы) орташа жылдық инфляция индекстерiне түзету енгiзiліп айқындалған ең жоғарғы салық салынатын табыспен салыстырғандағы есептi кезеңдегi салық салынатын кiрiс өсiмi.
Егер келiсiм-шарт жасалынған жылдың алдындағы бiр немесе үштiң екi жыл жиынтығы бойынша заңды тұлғаларда шығындар болған жағдайда ең жоғарғы салық салынатын табыс есебi тек заңды тұлғаларда салық салынатын табысы болған сол кезең бойынша жүргiзiледi.
Егер келiсiм-шарт жасалынған жылдың алдындағы соңғы үш күнтiзбе жылдың iшiнде инвестициялайтын заңды тұлғада салық мақсаттарында есептелген шығындары бар болған жағдайда, немесе егер жаңа заңды тұлға шығын базасында құрылса, салыққа салынатын жеңілдiк есептi кезеңде алынған толық көлемдегi салық салынатын кiрiстерге жатады.
3. Жұмыс iстеп тұрған өндiрiс үшiн салық салынатын кiрiстiң жеңiлдiк берiлген өсiмiнiң есебi мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Х = НДо - НДм
мұнда:
Х - келiсiм-шарт жасалынған күнтiзбе жылдың алдындағы үш жылда салық салынатын кiрiстер тиiстi орташа жылдық инфляция индекстерiне түзету енгiзiлiп айқындалған есеп жылының салық салынатын кiрiстер және ең жоғарғы салық салынатын табыстар арасындағы айырмашылық сияқты есептелетiн салық салынатын кiрiс өсiмi;
НДо - есеп жылының салық салынатын кiрiсi;
НДм - алдағы үш жыл үшiн инфляция индекстерiне тиiстi түзетiлген салық салынатын кiрiстермен салыстырған кезде айқындалған ең жоғарғы салық салынатын табыс.
1-мысал:

- на срок до 5 лет с момента заключения контракта пониженная ставка подоходного налога до 100 процентов основной ставки;
- на последующий период до 5 лет - пониженная ставка подоходного налога в пределах не более 50 процентов основной ставки.
Конкретные сроки и размеры предоставления льгот по подоходному налогу устанавливаются по каждому налогоплательщику в контракте и в зависимости от приоритета, времени и условий окупаемости проекта.
2. При предоставлении стандартных налоговых льгот в соответствии с Положением о размерах и порядке предоставления стандартных налоговых льгот при осуществлении инвестиционной деятельности, утвержденным постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 07.08.1998 г. № 131 "О совершенствовании процедуры предоставления налоговых льгот", базой определения стандартных льгот по подоходному налогу является:
а) для вновь созданной организации - полученный в отчетном периоде налогооблагаемый доход. При этом вновь созданной организацией является новое, зарегистрированное в органах юстиции, юридическое лицо, целью создания которого является организация нового производства в приоритетных секторах экономики;
б) для действующей организации - прирост налогооблагаемого дохода отчетного периода по сравнению с максимальным облагаемым доходом, определенным при корректировке налогооблагаемых доходов трех предшествовавших году заключения контракта календарных лет на соответствующие среднегодовые индексы инфляции.
В случае, если юридическое лицо действует менее трех лет - прирост налогооблагаемого дохода отчетного периода по сравнению с максимальным облагаемым доходом, определенным при корректировке налогооблагаемых доходов на соответствующие среднегодовые индексы инфляции за период работы юридического лица (календарные годы).
В случае, если по итогам одного или двух из трех лет, предшествовавших году заключения контракта, у юридического лица имелись убытки, расчет максимального налогооблагаемого дохода производится только по тем периодам, по которым у юридического лица имелся налогооблагаемый доход.
В случае, если в течение трех последних календарных лет, предшествовавших году заключения контракта, инвестируемое юридическое лицо имело исчисленный в налоговых целях убыток, или если новое юридическое лицо создано на базе убыточного, льготному налогообложению подлежит полученный в отчетном периоде налогооблагаемый доход в полном объеме.
3. Расчет льготируемого прироста налогооблагаемого дохода для действующей организации производится по следующей формуле:
Х = НДо - НДм
где:
Х - прирост налогооблагаемого дохода, исчисляемый как разница между налогооблагаемым доходом отчетного года и максимальным облагаемым доходом, определенным при корректировке налогооблагаемых доходов трех предшествовавших году заключения контракта календарных лет на соответствующие среднегодовые индексы инфляции;
НДо - налогооблагаемый доход отчетного года;
НДм - максимальный налогооблагаемый доход, определенный при сравнении налогооблагаемых доходов за три предшествующих года, скорректированных на соответствующие индексы инфляции.
Пример 1:

А заңды тұлғасы 01.12.1994 ж. әдiлет басқармасында тiркелген. Қазақстан Республикасының Инвестициялар бойынша уәкіл органымен жасалынған келiсiм-шартқа сәйкес 01.01.1998 ж. бастап стандарттық салық жеңiлдiктерi берiлдi. 1998 жылы А заңды тұлғасынан салық салынатын кiрiс 300 млн. теңге көлемiнде алынды. Келiсiм-шарт жасалынған жылдың алдындағы үш жыл iшiнде А заңды тұлғаларының салық салынатын кiрiстерi: 1995 ж. - 150 млн.теңге; 1996 ж. - 180 млн.теңге; 1997 ж. - 230 млн.теңге құрады. Келiсiм-шарт жасалынған жылдың алдындағы үш жыл үшiн орташа жылдық инфляция индекстерi: 1995 ж. - 39,3 %; 1996 ж. - 17,4 %; 1997 ж. - 9,6 % құрады. Жеңілдiк берiлген өсiм есебi: а) келiсiм-шарт жасалынған жылдан 1998 жыл қатынасы бойынша орташа жылдық инфляция индекстерi: 1995 ж. - 179,2 % (1,393 х 1,174 х 1,096); 1996 ж. - 128,7 % (1,174 х 1,096); 1997 ж. - 109,6 % (1,096) құрайды. б) салық салынатын кiрiс мөлшерiнiң ең жоғарысын айқындау үшiн алынған түзетiлген орташа жылдық инфляция индекстерi: 1995 ж. - 268,8 млн.теңге (150 х 179,2 %); 1996 ж. - 231,7 млн.теңге (180 х 128,7 %); 1997 ж. - 252,1 млн.теңге (230 х 109,6 %) құрайды.
Осылай есеп жылында салық салынатын кiрiстер өсiмiн айқындауда 1995 жылы 268,8 млн.теңге мөлшерiнде алынған ең жоғарғы салық салынатын табыстар алынады.
в) жоғарыда келтiрiлген формулаға сәйкес есеп жылында жеңілдiк берiлген салық салынатын кiрiстер өсiмiнiң мөлшерi айқындалады:
300 - 268,8 = 31,2 млн.теңге.
г) егер А заңды тұлға 1999 жылға 320 млн.теңге мөлшерiнде салық салынатын кiрiс алса, 1998 жылға пайдаланылған орташа жылдық инфляция индексi 1999 жыл қатынасы бойынша 108 % құрады, артынша 1999 жылы жеңiлдiк берiлген өсiм мөлшерi 29,7 млн.теңге (320 - (268,8 х 108 %)) құрады.
4. Есептi кезең мәлiметiнде өсiмдердi есептеу үшiн алынған ең жоғарғы салық салынатын табыс келiсiм-шарт әрекетi күнтiзбе жылдың басынан басталмайтын жағдайда келiсiм-шарттың әрекет ететiн айлар саны есеп жылында түзетілуi керек.
Мұның өзiнде, есеп жылының жеңiлдiк берiлген салық салынатын кiрiс өсiмi есеп жылындағы жұмыс кезеңiне сәйкес есептелген келiсiм-шарт жасалынған күнтiзбе жылдың алдындағы үш жылда салық салынатын кiрiстер тиiстi орташа жылдық инфляция индекстерiне түзету енгiзілiп айқындалған осы есеп жылындағы салық салынатын кiрiстер мен ең жоғарғы салық салынатын табыстар арасындағы айырмашылық сияқты есептелетiн мынадай формула бойынша:
Х = НДо - (НДп х q/12),
мұнда:
Х - келiсiм-шарт жасалынған күнтiзбе жылдың алдындағы үш жылда салық салынатын кiрiстер тиiстi орташа жылдық инфляция индекстерiне түзету енгiзiлiп айқындалған есеп жылының салық салынатын кiрiстер және ең жоғарғы салық салынатын табыстар арасындағы айырмашылық сияқты есептелетiн салық салынатын кiрiс өсiмi;
НДо - есеп жылының салық салынатын кiрiсi;
НДм - алдағы үш жыл үшiн инфляция индекстерiне тиiстi түзетiлген салық салынатын кiрiстермен салыстырған кезде айқындалған ең жоғарғы салық салынатын табыс.
q - есеп жылындағы келiсiм-шарт әрекет еткен сәттен басталған айлар саны.

Юридическое лицо А зарегистрировано в управлении юстиции 01.12.1994 г. Согласно контракта, заключенного с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям, стандартные налоговые льготы предоставляются с 01.01.1998г. В 1998 году юридическим лицом А был получен налогооблагаемый доход в размере 300 млн.тенге. В течение трех предшествующих году заключения контракта лет налогооблагаемый доход юридического лица А составил: в 1995 г. - 150 млн.тенге; в 1996 г. - 180 млн.тенге; в 1997 г. - 230 млн.тенге. Среднегодовые индексы инфляции за три года, предшествующих году заключения контракта, составили: в 1995 г. - 39,3%; в 1996 г. - 17,4%; в 1997 г. - 9,6%. Расчет льготируемого прироста: а) среднегодовые индексы инфляции, по отношению к 1998 году - году заключения контракта, составляют: в 1995 г. - 179,2% (1,393 х 1,174 х 1,096); в 1996 г. - 128,7% (1,174 х 1,096); в 1997 г. - 109,6% (1,096); б) скорректированная на среднегодовые индексы инфляции величина налогооблагаемых доходов, принимаемых для определения максимального, составляет: в 1995 г. - 268,8 млн.тенге (150 х 179,2%); в 1996 г. - 231,7 млн.тенге (180 х 128,7%); в 1997 г. - 252,1 млн.тенге (230 х 109,6%).
Таким образом, для определения прироста налогооблагаемого дохода отчетного года принимается максимальный налогооблагаемый доход, полученный в 1995 году в размере 268,8 млн.тенге;
в) согласно вышеприведенной формуле определяется льготируемая величина прироста налогооблагаемого дохода отчетного года:
300 - 268,8 = 31,2 млн.тенге;
г) если юридическое лицо А получило в 1999 году налогооблагаемый доход в размере 320 млн.тенге, среднегодовой индекс инфляции, применяемый к 1998 году по отношению к 1999 году составил 108%, следовательно в 1999 году величина льготируемого прироста составит 29,7 млн.тенге (320 - (268,8 х 108%).
4. В случае действия контракта не с начала календарного года максимальный налогооблагаемый доход, принимаемый для исчисления прироста в данном отчетном периоде, должен корректироваться на количество месяцев действия контракта в отчетном году.
При этом, льготируемый прирост налогооблагаемого дохода отчетного года исчисляется как разница между полученным в этом отчетном году налогооблагаемым доходом и максимальным облагаемым доходом, определенным при корректировке налогооблагаемых доходов трех предшествовавших году заключения контракта календарных лет на соответствующие среднегодовые индексы инфляции, исчисленным за соответствующий период работы в отчетном году, по следующей формуле:
Х = НДо - (НДп х q/12),
где:
Х - прирост налогооблагаемого дохода, исчисляемый как разница между налогооблагаемым доходом отчетного года и максимальным облагаемым доходом, определенным при корректировке налогооблагаемых доходов трех предшествовавших году заключения контракта календарных лет на соответствующие среднегодовые индексы инфляции;
НДо - налогооблагаемый доход отчетного года;
НДм - максимальный налогооблагаемый доход, определенный при сравнении налогооблагаемых доходов за три предшествующих года, скорректированных на соответствующие индексы инфляции;
q - количество месяцев с момента действия контракта в отчетном году.

2-мысал (1-мысал негiзiнде).
А заңды тұлғасы 01.12.1994 ж. әдiлет басқармасында тiркелген. Қазақстан Республикасының Инвестициялар бойынша уәкiл органымен жасалынған келiсiм-шартқа сәйкес 01.01.1998 ж. бастап стандарттық салық жеңiлдiктерi берiлдi. А заңды тұлғаларынан есеп кезеңi үшiн (01.08.1998 ж.- 31.12.1998 ж.) 200 млн. теңге мөлшерiнде салық салынатын кiрiс алынды.
1995 жылы А заңды тұлғаларынан есептi кезеңінің жеңiлдiк берілген өсiмiн айқындау үшiн алынған және түзету енгiзiлген инфляция индексi есебiмен ең жоғарғы салық салатын табыс 268,8 млн.теңге құрады.
Осылай келiсiм-шарт жұмыс iстеген 5 ай үшiн есептелген 1998 жылғы жеңiлдiк берiлген салық салынатын кiрiс өсiмi:
200 - (268 х 8/12) = 20,8 млн.теңгеге тең.
5. Салық төлеушi стандарттық салық жеңiлдiгiн алу үшiн өзi тiркелген жердегi аумақтық салық органына:
Қазақстан Республикасы Инвестиция бойынша уәкіл органмен жас алынған келiсiм-шарттың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн;
аймақтық салық органына сәйкес куәландырылған алдындағы үш жыл үшiн жылдық кiрiс жиынтығы мен өндiрiстiк шегерiмдер туралы декларация;
өткен үш жыл үшiн декларация мәлiметi негiзiнде жеңiлдiк берілген өсiмдi есептеу үшiн алынған инфляция индекстерi есебiмен ең жоғарғы салық салынатын табыс есебi және заңды тұлғалар басшысының қолы қойылған және мөртабанмен куәландырылып құрылған.
6. Салық есеп жылының аяғында салық төлеушi жылдық кiрiс жиынтығы мен өндiрiстiк шегерiмдер туралы декларацияны белгiленген мерзiмде тапсыру үшiн өзi тiркелген жердегi салық органына осы Нұсқаудың 4А қосымшасында белгiленген нысан бойынша жеңiлдiк берiлген салық салатын кiрiстер өсiмi есебiн тапсыруға мiндеттi.
7. Келiсiм-шарт аталған жеңiлдiк берiлуiне сәйкес бұзылған жағдайда салық төлеушiнiң бүкiл қызмет кезеңiнде Қазақстан Республикасы салық заңдарында көзделген тиiстi айыппұл санкцияларын қолдана отырып табыс салығы бюджетке есептелуге және енгiзiлуге жатады." Мынадай редакциядағы 4А қосымшасымен толықтырылсын: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқауына 4А қосымша Заңды тұлғаның атауы ____________ СТТН ___________________________ Мекен-жайы, телефоны ____________ Ауданы _______ Қала, облыс _____ Банк ____________________________ Банк шоттары ___________________ Салық органы атауы ______________ Салық органының мекен-жайы _____ _______ жылғы стандартты салық жеңілдіктерін алу кезінде табыс салығы сомаларының есебі --------------------------------------------------------------------------- N ! ____ жылғы ең ! Есепті жылға қолда-! Инфляция !Есепті кезең-! Түзету !жоғарысы ретін-!нылатын орташа жыл- !индексі !дегі келісім-!енгізілген !де қолданылатын!дық инфляция индексі!ескеріле- !шарт күшінде !салық !салық салынатын! !тін (2 х 3!болатын ай !салынатын !кіріс ! !топ) салық!саны !(4х5/12топ) ! ! !салынатын ! ! ! ! !ең жоғары ! ! ! ! !кіріс ! ! --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 --------------------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) --------------------------------------------------------------- Есепті кезең де ! Есепті кезеңдегі салық ! _____% белгіленген алынған салық !салынатын кірістің !сатвка бойынша салық салынатын кіріс !жеңілдікті өсімі !салынатын есепті мөлшері !(7-6 топтар) !кезеңдегі кіріс ! !(7-8 топтар) --------------------------------------------------------------- 7 ! 8 ! 9 --------------------------------------------------------------- Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Салық қызметі органы Біз осы есептеуде келтірілген мәліметтердің толықтығы мен растығы үшін заң алдында жауап береміз. Басшы ____________________ _______________ Заңды тұлғаларға салық (тегі, аты-жөні) (қолы) салу бөлімінің Бас бухгалтер ____________ _______________ бастығы _______________ (тегі, аты-жөні) (қолы) (күні, қолы) Күні ____________ N 33 нұсқауда "Аванс төлемдерiн төлеу және бюджетпен орталықтандырылған есеп тәртiбi" 6-қосымшасындағы: қосымша атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 нұсқауына 5 қосымша
Табыс салығы бойынша ағымдағы және мәлiмделген
аванс төлемдерiн төлеу тәртiбi"
бiрiншi абзацта "6Б қосымшасына сәйкес" деген сөздер "5А қосымшасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацта "6В қосымшасына сәйкес" деген сөздер "5Б қосымшасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацта:
"енгiзiлген сомаға" деген сөздер "есептелетiн сомаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Мұның өзiнде айыппұл санкцияларын қолдана отырып егер аванс төлемдерi есептелетiн сомаға бiр жыл үшiн нақты есептелген табыс салығының сомасы шектен шықса бюджетке бiр жыл iшiнде төлемеуге әкелiп соқты.";

Пример 2 (на основе примера 1).
Юридическое лицо А зарегистрировано в управлении юстиции 01.12.1994 г. Согласно контракта, заключенного с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям, стандартные налоговые льготы предоставляются с 01.08.1998г. За отчетный период (с 01.08.1998 г. по 31.12.1998 г.) юридическим лицом А был получен налогооблагаемый доход в размере 200 млн.тенге.
Максимальный налогооблагаемый доход, принимаемый для определения льготируемого прироста отчетного периода, был получен юридическим лицом А в 1995 году, и с учетом корректировки на индекс инфляции, составил 268,8 млн.тенге.
Таким образом, льготируемый прирост налогооблагаемого дохода 1998 года, исчисленный за 5 месяцев действия контракта, равен:
200 - (268,8 х 8/12) = 20,8 млн.тенге.
5. Для получения стандартных налоговых льгот налогоплательщик должен представить в территориальный налоговый орган по месту своей регистрации:
нотариально заверенную копию контракта, заключенного с уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям;
декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за три предшествующих года, заверенные соответствующим территориальным налоговым органом;
расчет максимального налогооблагаемого дохода с учетом официально установленных индексов инфляции, принимаемого для исчисления льготируемого прироста, на основе данных деклараций за три предыдущих года, составленные в произвольной форме и подписанные руководителем юридического лица и заверенные печатью.
6. По окончании отчетного налогового года в сроки, установленные для сдачи декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах, налогоплательщик обязан представлять в налоговый орган по месту своей регистрации расчет прироста льготируемого налогооблагаемого дохода по форме, установленной в приложении 4А к настоящей Инструкции.
7. При расторжении контракта, в соответствии с которым была предоставлена указанная льгота, подоходный налог подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением соответствующих штрафных санкций, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан.".
Дополнить приложением 4А в следующей редакции:
"Приложение 4А
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33
Наименование юридического лица_________________ РНН__________________ Адрес, телефон_________________________________ Район________________ Банк___________________________________________ Город, область_______ Наименование налогового органа_________________ Банковские счета_____ Адрес налогового_____ органа_______________ Расчет сумм подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот за _______________ г. ______________________________________________________________________ № !Налогооблагаемый!Среднегодовой! Максимальный ! Количество !доход за ___год,!индекс инфля-!налогооблагаемый!месяцев в отчетном !применяемый как !ции, применяе! доход с учетом ! году, в течение ! максимальный !мый к отчетно!индекса инфляции!которых действует ! ! му году ! (гр.2 х гр.3) ! контракт ___!________________!_____________!________________!___________________ _1_!_______2________!______3______!________4_______!_________5_________ Продолжение таблицы: _____________________________________________________________________ Скорректированный!Величина нало-!Льготируемый при!Налогооблагаемый максимальный !гооблагаемого !рост налогообла-!доход отчетного налогооблагаемый !дохода, полу- !гаемого дохода !периода, облагаемый доход !ченного в от- !отчетного перио-!по установленной став (гр.4х (гр.5/12) !четном периоде!да (гр.7 - гр.6)!ке____% (гр.7 - гр.8) _________________!______________!________________!__________________ _______6_________!_______7______!________8_______!_________9_________ Ответственность налогоплательщика перед законом Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данном расчете. Руководитель_________________________ ______________ (Ф.И.О.) (подпись) Гл. бухгалтер_________________________ ______________ (Ф.И.О.) (подпись) Дата__________________ МП Орган налоговой службы Начальник налогового органа ________________________________ (дата, подпись) Начальник отдела налогообложения доходов юридических лиц _______________________ (дата, подпись)" В Приложении 6 "Порядок уплаты авансовых платежей и централизованного расчета с бюджетом" к Инструкции № 33: наименование приложения изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33
Порядок уплаты текущих и заявленных авансовых платежей по подоходному налогу" в первом абзаце слова "согласно приложению 6Б" заменить словами "согласно приложению 5А"; в пятом абзаце слова "согласно приложению 6В" заменить словами "согласно приложению 5Б"; в абзаце десятом: слова "над суммой внесенных" заменить словами "над суммой начисленных"; дополнить текстом следующего содержания:
"При этом штрафные санкции применяются, если превышение суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой начисленных авансовых платежей в течение года повлекло недоплату в бюджет.";

12-20 абзацтар алып тасталсын;
соңғы 21 абзацта:
"бас кәсiпорынмен" деген сөздер "салық төлеушiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"төлеушiмен" сөзi алып тасталсын.
"Заңды тұлғалар бөлiмшелерi арасында табыс салығы сомаларын бөлу мысалы" 6А қосымшасы, "Заңды тұлғалардан табыс салығы бюджетiне төлеу тапсырмасы" 6Г қосымшасы, "Мәлiмет тiзілiмi" 6Д қосымшасы алып тасталсын.
"Заңды тұлғалар кiрiсiмен шамаланған табыс салығы сомасы туралы анықтама" 6Б қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқауына 5А қосымша
N 33 нұсқауда "Заңды тұлғалар табыс салығы бойынша алдын-ала жасалған есеп" 6В қосымшасы атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқауына 5Б қосымша
N 33 Нұсқау мынадай редакциядағы 6-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқауына 6 қосымша
Заңды тұлғамен табыс салығын өзiнiң филиалдары,
өкiлдiктерi және өзге де құрылымдық бөлiмшелерi үшiн
төлеу тәртiбi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығының 6-бабы 1-тармағына сәйкес заңды тұлғалар басқа аймақтар аумақтарында орналасқан өзiнiң филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi (бұдан әрi - құрылымдық бөлiмшелерi) үшiн құрылымдық бөлiмшелердiң орналасқан жерi бойынша тиесiншi бюджеттерге табыс салығын төлеудi жүзеге асырады.
Құрылымдық бөлiмшелерi, оның iшiнде мәлiмделген аванстық төлемдер үшiн төленуге тиiс табыс салығының сомасы жалпы заңды тұлға бойынша әрбiр құрылымдық бөлiмшелердiң есептi жылы үшiн есептелген еңбек ақы төлеу қорының үлесiн еске ала отыра заңды тұлғамен айқындалады.
Еңбекақыны төлеу қорына енгiзілген төлемдi анықтау кезiнде "Әлеуметтiк салықты есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 10 ақпандағы бұйрығымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнде 1999 жылғы 10 ақпанда N 49 бұйрықпен келiсілген, ҚР Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылғы 26 наурызда N 716 тiркеу нөмiрiмен тiркеуден өткен N 46 Нұсқаулықтың N 5 қосымшасын басшылыққа алу қажет.
Бiр аймақ аумағында орналасқан құрылымдық бөлiмшелерi бар заңды тұлғалар осындай құрылымдық бөлiмшелерi үшiн бiр аймақта орналасқан құрылымдық бөлiмшелердiң жиынтық көрсеткiштерi негiзiнде есептелген осы аймақтың бюджетiне табыс салығының бiртұтас сомасын есептейдi және төлейдi.
Заңды тұлғамен өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерi үшiн төленуге тиiс табыс салығы сомасы осы Нұсқауға 6А қосымшасы белгiлеген нысан бойынша заңды тұлғаның бас ұйымы жүргiзетiн құрылымдық бөлiмшелердiң бөлшегiнде табыс салығын есептеу негiзiнде анықталады.
Табыс салығы сомасын төлеу заңды тұлғаның бас ұйымымен табыс салығын есептеу мәлiметтерi негiзiнде өзiнiң банкалық шотынан тiкелей жүргiзiледi немесе өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерiне жүктеледi.
Табыс салығы сомасын есептеу салық заңдылығымен белгiленген мерзiмдерде бас ұйымның тiркеу орны бойынша бiр уақытта мына құжаттарды тапсыра отыра салық органына ұсынылады:
анықтамада мәлiмделген аванстық төлемдердiң құрылымдық бөлiмшелерi бойынша бөлiп бере отыра күтiлетiн табыс салығының сомасы туралы анықтамалар;
құрылымдық бөлiмшелерi бойынша тиесiншi тоқсан үшiн төленуге тиiс салық сомасын бөлiп бере отыра алдын-ала есеп айырысулар;
құрылымдық бөлiмшелерi бойынша есептi кезең үшiн есептелген салық сомасын декларация бойынша бөлiп бере отыра жиынтық жылдық кiрiс және жүргiзiлген шегерiмдер туралы декларациялар. Мұның өзiнде тиесiншi салық есеп берулерiн (күтiлетiн табыс салығының сомасы, алдын-ала есептеулер туралы анықтамалар және жиынтық жылдық кiрiс пен жүргiзілген шегерiмдер туралы декларация) тапсыру үшiн белгіленген мерзiмдерде заңды тұлғалардың құрылымдық бөлiмшелерiнің тiркеу орны бойынша аумақтық салық органдарына бас ұйымның тiркелген орны бойынша салық органының мөрiмен расталған және басшысының қолы қойылған есеп-айырысу көшiрмесi ұсынылуға жатады. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері бөлшегінде табыс салығы сомасын есептеу мысалы А заңды тұлғасының құрылымы бас ұйымды басқарушыдан және әртүрлi аймақтарда орналасқан үш филиалдарынан тұрады. 1999 жылдың 1 тоқсаны үшiн алдын-ала есептеуге сәйкес заңды тұлға А төлеуге тиiс табыс салығының сомасы 400 мың теңге құрады. Өзінің құрылымдық бөлімшелері үшін төленуге тиіс табыс салығының сомасын айқындау үшін заңды тұлға А-ның бас ұйымы мынадай есептеуді жүргізеді: ___________________________________________________________ Заңды тұлға !Еңбекақы !Еңбекақы төлеу!Құрылымдық ! және оның !төлеу қоры, !қорының үлес !бөлімшелерінің ! құрылымдық !мың теңге !салмағы, % !төленуге тиіс ! бөлімшелері ! ! !салық сомасы, ! ! ! !мың теңге ! _____________!_____________!______________!________________! _____1_______!_______2_____!_______3______!_______4________! Бас ұйым 1000,0 50% 400,0 х 50% = 200,0 N 1 филиал 500,0 25% 400,0 х 25% = 100,0 N 2 филиал 300,0 15% 400,0 х 15% = 60,0 N 3 филиал 200,0 10% 400,0 х 10% = 40,0 Жалпы: 2000 100% 400,0 ____________________________________________________________ Жоғарыда аталғандай, егерде заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері бар болған жағдайда, олар бір аймақтың аумағында орналасқанда осы аймақтың бюджетіне төленуге тиіс салық сомасын есептеу осы аймақта орналасқан құрылымдық бөлімішелердің жиынтық көрсеткіштері негізінде жүргізіледі. Құрылымдық бөлімшелері бойынша табыс салығын есептеу егерде А заңды тұлғасының N 1 филиалы және N 2 филиалы бір аймақ аумағында орналасқан жағдайда жоғарыда аталған мысалда жүргізіледі. ___________________________________________________________ Заңды тұлға !Еңбекақы !Еңбекақы төлеу!Еңбекақы төлеу ! және оның !төлеу қоры, !қорының үлес !қорының үлес ! құрылымдық !мың теңге !салмағы, % !салмағы, % ! бөлімшелері ! ! ! ! _____________!_____________!______________!________________! _____1_______!_______2_____!_______3______!_______4________! Бас ұйым 1000,0 50% 400,0 х 50% = 200,0 N 1 филиал 500,0 25% 400,0 х 25% = 100,0 N 2 және N 3 филиалдар 300,0 + 200,0 400,0 х 25% = 500,0 25% = 100,0 Жалпы: 2000 100% 400,0 ____________________________________________________________

абзацы 12-20 исключить;
в последнем 21 абзаце:
слова "головным предприятием" заменить словом "налогоплательщиком";
слово "плательщиком" исключить.
Приложение 6А "Пример распределения сумм подоходного налога между подразделениями юридического лица", 6Г "Поручение на уплату в бюджет подоходного налога с юридических лиц", 6Д "Сводный реестр" исключить.
Наименование приложения 6Б "Справка о предполагаемой сумме подоходного налога с доходов юридических лиц" изложить в следующей редакции:
"Приложение 5А
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 28 июня 1995 года № 33"
Наименование приложения 6В "Предварительный расчет по подоходному налогу юридического лица" изложить в следующей редакции:
"Приложение 5Б
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33"
Дополнить приложением 6 к Инструкции № 33 в следующей редакции:
"Приложение 6
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33
Порядок уплаты юридическим лицом подоходного налога
за свои филиалы, представительства и иные
2
структурные подразделения
Примечание.
2. Под структурным подразделением следует понимать отдельно функционирующую часть предприятия, самостоятельно осуществляющую деятельность в рамках установленного юридическим лицом определенного круга функций.
В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", юридические лица осуществляют уплату подоходного налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения (далее - структурные подразделения), в соответствующие бюджеты по месту нахождения структурных подразделений.
Суммы подоходного налога, подлежащего уплате за структурные подразделения, в том числе заявленные авансовые платежи, определяются юридическим лицом исходя из удельного веса фонда оплаты труда, начисленного за отчетный период, каждого структурного подразделения в целом по юридическому лицу.
При определении выплат, включаемых в фонд оплаты труда, необходимо руководствоваться приложением № 5 к Инструкции № 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога", утвержденной приказом Министерства государственных доходов РК от 10.02.1999 г. № 49, согласованной с Министерством финансов РК 10.02.1999 г., прошедшей государственную регистрацию в Министерстве юстиции РК 26.03.1999 г. за регистрационным номером 716.
Юридические лица, имеющие структурные подразделения, состоящие на учете в одном территориальном налоговом комитете, исчисляют и уплачивают за такие структурные подразделения в бюджет данного региона единую сумму подоходного налога, рассчитанную на основе суммарных показателей структурных подразделений, находящихся в одном регионе.
Суммы налога, подлежащего уплате юридическим лицом за свои структурные подразделения, определяются на основе расчета сумм подоходного налога в разрезе структурных подразделений, производимого головной организацией юридического лица по форме, установленной в приложении 6А к настоящей Инструкции.
Уплата сумм подоходного налога производится головной организацией юридического лица на основании данных расчета сумм подоходного налога непосредственно со своего банковского счета или возлагается на свои структурные подразделения.
Расчет сумм подоходного налога должен быть представлен в налоговый орган по месту регистрации головной организации в сроки, установленные налоговым законодательством, одновременно при сдаче:
справки о предполагаемой сумме подоходного налога - с распределением по структурным подразделениям авансовых платежей, заявленных в справке;
предварительных расчетов - с распределением сумм налога, подлежащего уплате за соответствующий квартал, по структурным подразделениям;
декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах - с распределением начисленных по декларации за отчетный период сумм налога по структурным подразделениям.
При этом, копия расчета, заверенная печатью и подписью руководителя налогового органа по месту регистрации головной организации, подлежит представлению в территориальные налоговые органы по месту регистрации структурных подразделений юридического лица в сроки, установленные для сдачи соответствующих налоговых отчетов (справки о предполагаемой сумме подоходного налога, предварительные расчеты и декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах).
Пример
расчета сумм подоходного налога в разрезе
структурных подразделений юридического лица
Структура юридического лица А состоит из управляющей головной организации и трех филиалов, состоящих на учете в разных налоговых комитетах. Сумма подоходного налога, подлежащая уплате юридическим лицом А согласно предварительного расчета за I квартал 1999 года, составила 400 тыс.тенге. Для определения суммы подоходного налога, подлежащего уплате за свои структурные подразделения, головная организация юридического лица А производит следующий расчет: ___________________________________________________________ Юридическое ! Фонд оплаты ! Удельный вес ! Сумма налога, ! лицо и его ! труда, ! фонда оплаты ! подлежащая ! структурные ! тыс.тенге ! труда, ! уплате ! подразделения! ! % ! структурными ! ! ! !подразделениями,! ! ! ! тыс.тенге ! _____________!_____________!______________!________________! _____1_______!_______2_____!_______3______!_______4________! Головная организация 1000,0 50% 400,0 х 50% = 200,0 Филиал № 1 500,0 25% 400,0 х 25% = 100,0 Филиал № 2 300,0 15% 400,0 х 15% = 60,0 Филиал № 3 200,0 10% 400,0 х 10% = 40,0 Итого: 2000 100% 400,0 ____________________________________________________________
Как было указано выше, в случае, если юридическое лицо имеет структурные подразделения, которые состоят на учете в одном территориальном налоговом органе, расчет суммы налога, подлежащего уплате в бюджет данного региона, производится на основе суммарных показателей данных структурных подразделений. Расчет подоходного налога по структурным подразделениям на вышеприведенном примере в случае, если филиал № 2 и филиал № 3 юридического лица А состоят на учете в одном территориальном налоговом органе. ___________________________________________________________ Юридическое ! Фонд оплаты ! Удельный вес ! Удельный вес ! лицо и его ! труда, ! фонда оплаты ! фонда оплаты ! структурные ! тыс.тенге ! труда, ! труда, ! подразделения! ! % ! % ! _____________!_____________!______________!________________! _____1_______!_______2_____!_______3______!_______4________! Головная организация 1000,0 50% 400,0 х 50% = 200,0 Филиал № 1 500,0 25% 400,0 х 25% = 100,0 Филиалы № 2 и 3 300,0 + 200,0 400,0 х 25% = 500,0 25% = 100,0 Итого: 2000 100% 400,0 ____________________________________________________________

Салық жылы аяқталғаннан кейiн декларациямен бiр уақытта табыс салығы бойынша заңды тұлғаның бас ұйымы олардың тiркеу және мөрмен расталған орны бойынша салық органы басшысы қол қойған табыс салығы негiзiндегi бюджетпен есеп айырысу негiзiндегi құрылымдық бөлiмшелерiн салыстыра тексеру актілерiн тiркеу өз орны бойынша салық органына көрсетуге мiндеттi. Құрылымдық бөлiмшелерiмен төленуге тиiстi табыс салығын есептеудiң дұрыстығы үшiн бақылау, сондай-ақ төлеудің толықтығы және уақтылығы құрылымдық бөлiмшелердiң орналасқан жерi бойынша салық органдарына жүктеледi." N 33 Нұсқауға 6А қосымшасы мынадай редакцияда толықтырылсын: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқауына 6А қосымша Заңды тұлғаның атауы ____________ СТТН ___________________________ Мекен-жайы, телефоны ____________ Ауданы _______ Қала, облыс _____ Банк ____________________________ Банк шоттары ___________________ Салық органы атауы ______________ Салық органының мекен-жайы _____ Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері бөлігіндегі табыс салығының сомалары ---------------------------------------------------------------------- N ! Заңды тұлғаның бас ! Заңды тұлғаның бас ! Тіркелген жері бойынша ! !ұйымы мен құрылымдық!ұйымы мен құрылымдық!аумақтық салық органдары-! !бөлімшелерінің атауы!бөлімшелерінің мекен!ның атауы мен мекен-жайы ! ! !жайы мен телефоны ! ! ----------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ----------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ----------------------------------------------------------------------- !Барлығы заңды тұлға ! ! ! !бойынша: ! ! ! ----------------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) -------------------------------------------------------------------- Еңбекақы төлеу қоры, ! Еңбекақы төлеу қорының ! Төленуі тиіс салық ! мың теңге ! үлес салмағы % ! сомасы, мың теңге ! -------------------------------------------------------------------- ! ! ! -------------------------------------------------------------------- ! ! ! -------------------------------------------------------------------- ! 100 % ! ! -------------------------------------------------------------------- Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Салық қызметі органы Біз осы есептеуде келтірілген мәліметтердің толықтығы мен растығы үшін заң алдында жауап береміз. Басшы ____________________ _______________ Заңды тұлғаларға салық (тегі, аты-жөні) (қолы) салу бөлімінің Бас бухгалтер ____________ _______________ бастығы _______________ (тегі, аты-жөні) (қолы) (күні, қолы) Күні ____________ 7А және 7 қосымшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқауына 7 қосымша
N 1 нысанындағы әрдайымғы мекеме құрмай Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын шетелдiк заңды тұлғадан табыс салығынан босату, табыс салығы ставкасын төмендету туралы Өтiнiштi ресiмдеу тәртiбi мынадай: Аталған Өтiнiштi ресiмдеу тәртiбi мынадай: басында шетелдiк заңды тұлға үш данадағы толтырылған өтiнiшпен резиденттiктi растау үшiн резиденттiк елдің құзырлы органына жүгiнуi тиiс, бұдан кейiн екi дана кiрiстердi төлейтiн тiркеу орны бойынша Қазақстан Республикасы аумақтық салық органына ұсынылады. Мұның өзiнде, шетелдiк заңды тұлға аталған Өтiнiштi қарастыратын Қазақстанның аумақтық салық органдарымен қажеттілiк кезiнде сұралатын келiсiм-шарттар, құрылтайшы құжаттар және басқа құжаттарды көрсетуi тиiс; Кiрiс төлейтiн Қазақстан резидентi бухгалтерлiк құжаттарды ұсынуы қажет, оларда шаруашылық операцияларын жүргiзу фактілерi көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы аумақтық салық комитетi ұсынылған келiсiм-шарттар, құрылтайшы құжаттар және басқа құжаттарды мынадай сұрақтарды анықтау үшiн тексеруi керек: ұсынылған келiсiм-шарттар жалпы жобалармен байланысты ма екен; шетелдiк заңды тұлға Қазақстанда тұрақты мекеме құрған жоқ па екен; осы тұлғамен бұрын Қазақстан Республикасы резиденттерiне қызмет көрсетiлмедi ме екен; аталған құжаттардағы мәлiметтер нақты Салық Конвенциясының ережелерiне сәйкес келе ме. Қазақстан Республикасы салық органдарымен тексерiлуге тиiс жоғарыда көрсетілген ақпарат Қазақстан Республикасы мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнде сұрау салынады (Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде). Сондай-ақ ұсынылған Өтiнiштiң дұрыс толтырылуы және ресiмделуiн, шетелдiк заңды тұлғаның қолы және мөрi барлығы, сондай-ақ осы тұлғаның резиденттiгiн растайтын келiсушi мемлекеттердiң құзырлы органдарын тексеру қажет. Ұсынылған ақпараттардың шындығын тексергеннен кейiн және өтiнiш берген шетелдiк заңды тұлға мемлекетпен жасалынған Салық Конвенциясында қарастырылған жеңiлдiктерге құқықтары шынында барлығына көз жеткiзiп, оның резидентi болып осы шетелдiк заңды тұлға саналып Қазақстан Республикасы аумақтық салық органы тиесiншi Салық Конвенциясымен қарастырылған ставканы басшылыққа ала отыра ұстап қалуға жататын салық сомасын осы өтiнiштегi екi данада қойып бередi және шетелдiк заңды тұлғаға бiр дана қайтарылып берiледi, қолы қойылған өтiнiштiң соңғы данасы өзiнде қайырылады. Өтiнiште қазақстандық салық органының белгiсiн алып шетелдiк заңды тұлға осы өтiнiштi кiрiс төлеудің кәсіпорын-көзiне бередi. Тек қана осындай жолмен ресiмделген және қолы қойылған өтiнiш қазақстандық кiрiс төлеушi кәсiпорын-көзiне салық салудан босатуға және төмендетiлген салық ставкасын қолдануға негiз бередi. Аталған өтiнiш жоқ болған жағдайда Қазақстан Республикасындағы кiрiс төлеу кәсiпорын-көзi тиесiншi Салық Конвенциясы ережесiн қолдануға құқығы жоқ.
Қазақстан Республикасының аумақтық салық органдары осы шетелдiк заңды тұлғаның резиденттiгiне қатынасты күдiк жағдайында Қазақстан Республикасының құзырлы органына немесе уәкiлеттi өкiлiне өтiнiш берген шетелдiк заңды тұлғаның резидентi болып табылатын келiсушi мемлекеттiң құзырлы органында резиденттің статусын анықтау мақсатында ресми сұрау салу жiбере алады.
Аталған процедура белгiлi уақыт кезеңiн қажет етумен байланысты Қазақстан Республикасының аумақтық салық органдары шетелдiк заңды тұлғаға кiрiс төлеу сәтiнде заңды тұлғалардан табыс салығын ұстап қалуға құқығы бар.
Ұсынылған ақпараттың шындығына көз жеткiзген жағдайда, сондай-ақ егер тиесiншi Салық Конвенциясында қарастырылған жеңiлдiктерге шетелдiк заңды тұлғаның расында құқығы бар болса ұсталып қалынған салық қайтарылып беруi жүргiзiледi.

По окончании налогового года одновременно с декларацией по подоходному налогу головная организация юридического лица обязана представить в налоговый орган по месту своей регистрации акты сверки структурных подразделений по расчетам с бюджетом по подоходному налогу, подписанные руководителем налогового органа по месту их регистрации и заверенные печатью. Контроль за правильностью исчисления подоходного налога, подлежащего уплате структурными подразделениями, а также за полнотой и своевременностью уплаты возлагается на налоговые органы по месту нахождения структурных подразделений.". Дополнить приложением 6А к Инструкции № 33 в следующей редакции: Приложение № 6А к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 г. № 33 Наименование юридического лица _______ РНН ________________________ Адрес, телефон _______________________ Район _____Город, область____ Банк _________________________________ Банковские счета ____________ Наименование налогового органа _______ Адрес налогового органа _____ Расчет сумм подоходного налога в разрезе структурных подразделений юридического лица _______________________________________________________________________ № ! Наименование головной ! Адрес и телефон !Наименование и адрес !организации и структурных!головной организации! территориальных ! подразделений ! и структурных !налоговых органов по ! юридического лица ! подразделений ! месту регистрации ! ! юридического лица ! ___!_________________________!____________________!____________________ Всего по юридическому лицу: _______________________________________________________________________ Продолжение таблицы: ___________________________________ Фонд оплаты!Удельный !Сумма налога,! труда, !вес фонда! подлежащая ! тыс.тенге ! оплаты ! уплате, ! !труда, % ! тыс.тенге ! ___________!_________!_____________! 100% Ответственность налогоплательщика перед законом Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данном расчете. Руководитель ______________________________ _________________ (Ф.И.О) (подпись) Гл. бухгалтер _______________________________ _________________ (Ф.И.О) (подпись) Дата__________________ МП Орган налоговой службы Начальник налогового органа _______________________ (дата, подпись) Начальник отдела налогообложения доходов юридических лиц _________________________ (дата, подпись) Приложения 7А и 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 28 июня 1995 года № 33
Порядок оформления Заявления об освобождении от подоходного налога, понижении ставки подоходного налога с иностранного юридического лица, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, формы № 1 следующий: Порядок оформления указанного Заявления следующий: первоначально иностранное юридическое лицо с заполненным Заявлением в трех экземплярах должно обратиться в компетентный орган страны резидентства для заверения резидентства (обязательно на самих бланках Заявления). После этого два экземпляра представляются в территориальный налоговый орган Республики Казахстан по месту регистрации лица, выплачивающего доход. При этом иностранное юридическое лицо должно представить контракты, учредительные документы и другие документы, запрашиваемые при необходимости территориальными налоговыми органами Казахстана, рассматривающими указанное Заявление; резидент Казахстана, выплачивающий доход, должен представить бухгалтерские документы, в которых отражается факт совершения хозяйственных операций.
Территориальный налоговый комитет Республики Казахстан должен проверить представленные контракты, бухгалтерские, учредительные документы на предмет выяснения следующих вопросов: не связаны ли представленные контракты единым проектом; не оказывались ли ранее данным юридическим лицом услуги резидентам Республики Казахстан; не образовывало ли иностранное юридическое лицо постоянное учреждение в Казахстане; соответствуют ли указанные в документах сведения положениям конкретной Налоговой Конвенции. Вышеперечисленная информация, подлежащая проверке налоговыми органами Республики Казахстан, запрашивается в Министерстве государственных доходов Республики Казахстан (Министерстве юстиции Республики Казахстан). Также необходимо проверить правильность заполнения и оформления представленного Заявления, наличие подписей и печатей иностранного юридического лица, а также компетентного органа договаривающегося государства, заверившего резидентство этого лица. После проверки достоверности предоставленной информации и убедившись в том, что иностранное юридическое лицо, подавшее Заявление, действительно имеет право на льготы, предусмотренные Налоговой Конвенцией, заключенной с государством, резидентом которого является данное иностранное юридическое лицо, территориальный налоговый орган Республики Казахстан проставляет в обоих экземплярах данного Заявления сумму налога, подлежащую удержанию, исходя из ставки, предусмотренной соответствующей Налоговой Конвенцией, и возвращает один экземпляр иностранному юридическому лицу, оставляя себе последний экземпляр заверенного Заявления. Получив в Заявлении отметку казахстанского налогового органа, иностранное юридическое лицо передает данное Заявление предприятию-источнику выплаты дохода. Только наличие таким образом оформленного и заверенного Заявления дает основание казахстанскому предприятию-источнику выплаты дохода освободить от налогообложения или применить пониженную ставку налога. При отсутствии указанного Заявления, предприятие-источник выплаты дохода Республики Казахстан не имеет право применять положения соответствующей Налоговой Конвенции.
Территориальные налоговые органы Республики Казахстан, в случае сомнения в отношении резидентства данного иностранного юридического лица, могут направить запрос компетентному органу Республики Казахстан или его уполномоченному представителю с целью выяснения статуса резидента у компетентного органа договаривающегося государства, резидентом которого является иностранное юридическое лицо, подавшее Заявление.
В связи с тем, что данная процедура требует определенного периода времени, территориальные налоговые органы Республики Казахстан вправе удерживать подоходный налог с юридических лиц в момент выплаты дохода иностранному юридическому лицу.
В случае удостоверения в достоверности предоставленной информации, а также, если иностранное юридическое лицо действительно имеет право на льготы, предусмотренные соответствующей Налоговой Конвенцией, производится возврат удержанного налога.

N 2 нысандағы Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмай төлем көздерiнен ұсталынған табыс салығын қайтаруға Өтiнiш ресiмдеу тәртiбi мыналардан тыс, N 1 нысан бойынша ресiмдеу тәртiбiмен ұқсас: N 2 нысандағы Өтiнiш төрт данада толтырылады. Келiсушi мемлекеттердiң (өтiнiштiң бланкаларында) құзырлы органымен резиденттiк расталғаннан кейiн аталған өтiнiштiң үш данасы берiлген ақпарат пен оның растығы нақтыланып тексерілгеннен кейiн кiрiс төлеген тұлғаның тiркеу орны бойынша Қазақстан Республикасы аумақтық салық комитетiне ұсынады, сондай-ақ Салық Конвенциясы ережелерiмен сәйкес бюджеттен қайтарылуға тиiс салық сомасы қойылып, осы шетелдiк заңды тұлғаның резидентi болып табылатын мемлекетпен жасалынған Салық Конвенциясы ережелерiмен сәйкес ұстап қалынған салықты қайтаруға шетелдiк заңды тұлғаның шынында құқығы бар
Одан кейiн қол қойылған өтiнiштiң бiр данасы шетелдiк заңды тұлғаға қайтарылады, ал келесiсi - бюджеттен аталған соманы қайтару үшiн аудандық (қалалық) қаржы басқармасына жiберiледi. Салық органында қол қойылған өтiнiштiң соңғы данасы қалдырылады.
"Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Бас салық инспекциясы
1995 жылғы 28 маусымдағы
N 33 нұсқауына
7А қосымша
N 1 нысан (Form N 1)
Салық органына .......ауданы..................облысы(қаласы) бойынша To the Тах Office оf......distriсt............оblаst (city)
..... жыл үшiн тұрақты мекеме құрмай Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын шетелдiк заңды тұлғадан табыс салығынан босату, табыс салығы ставкасын төмендету туралы
Өтініш Сlаiм for relief from or reduction the rate of Kazakhstan income tах, due to foreign companies carrying оn business without permanent establishment in the Republic of Kazakhstan fоr... year I _______________________________________________________________________ 1. Шетелдiк заңды тұлға (Foreign еntitу, company) Толық атауы Full nаме................................................................ Толық мекен-жайы Full аddrеss............................................................. ......................................................................... Резиденттiк елi СТТН (СИН) Country of rеsidеnсе.............................ТRN (TIN)
2. Егерде бар болатын болса уәкiлеттi орган (Authorized person if any) Толық атауы, уәкiлеттiлiгi, мекен-жайы және CTTH (СИН) Full nаме, capacity address and TRN (ТIN)................................
II_______________________________________________________________________ 3. Кiрiс көзi туралы мәлiметтер (Information about source of income) Кiрiс төлейтiн тұлғаның толық атауы Full name of the реrsоn paying the inсоме................................ Кiрiс төлейтiн тұлғаның толық мекен-жайы Ғull address of the реrsоn paying the income ............................ СТТН(СИН) TRN (ТIN)................................................................ 1 және 2 кестелерде көрсетiлген кiрiс түрлерiнен басқа кiрiстердiң толық мiнездемесi Full description of the income (with the exception of the items of income specified iл tables 1 and 2) ......................................................................... Келiсiм-шарт номерi Келiсiм-шарт күнi Number of contract ...........................Dаtе of соntrасt........... Кiрiс сомасы Total income ............................................................ а) Iшкi заңдылық бойынша ұстап қалуға жататын салық сомасы Салық ставкасы Amount of tax to be withheld under the internal Rate of the tax ....... law ........................................... b)Шарт бойынша ұстап қалуға жататын салық сомасы Салық ставкасы Amount of tax to be withheld under the Treaty Rate of the tax ....... ............................................. Проценттер (сыйақы, мүдде) Intereset (remuneration) 1 кесте --------------------------------------------------------------------------- Бағалы қағаздар және займның ! Есептеу ! Төлем !Әрбір төлем !% мінездемесінің толық атауы. ! күні ! күні !көзінен есеп- !Конвенция Егер бәсіре бағалы қағаздар !Date of !Date of !телген процен-!бойынша болса, оларға тіркелген !calculation!payment !ттердің жалпы !салық бағалы қағаздар және сілтеме ! ! !сомасы. !ставкасы үшін шот нөмірлердің аты-жөнін ! ! !Rate of жазыңыз. ! ! !Total of tne !the tax Full title of securities or ! ! !interest !under the description of the lоаn. If ! ! !calculated !Convention sесuritiеs, enter the name or! ! !from each !% names of the person(-s) in ! ! !source ! which the securities are ! ! ! ! registered and the reference ! ! ! ! numbers of the accounts ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! -------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) -------------- Салық сомасы ! Amount of the! tax ! ! -------------- ! -------------- ! -------------- Роялти Royalties 2 кесте --------------------------------------------------------------------------- Роялтидің толық мінездемесі (пайдалану ! Әрбір ! %-гі Конвен- !Салық мерзімі), келісім-шарттың күні және номері!төлем !ция бойынша !сомасы Total of the interest calculated from !көзінен!салық ставкасы!Амоunt of each source !кіріс !Rate of the !the tax !сомасы !tax under the ! !Amount !Соnvеtiоn, % ! !of the ! ! !income ! ! !from ! ! !each ! ! !source ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! --------------------------------------------------------------------------- Алынған кірістің жалпы сомасы ............................. Total of the income received .............................. Конвенция (Шарт) ережелеріне сәйкес ұстап қалынуға жататын жалпы салық сомасы Total of the tax to be withheld in accordance with the provisions of the Convention (Agreement) Ұстап қалуға жатпайтын жалпы салық сомасы (а.беті-б.беті) Total amount of the tax which is not to be withheld (line a - line b).................... III______________________________________________________________________ 4. Кiрiс төлеушi сертификаты Iпсоше Receiver's Certificate Осымен қуатталады This certifies that
а) Қазақстан Республикасы және ................... арасындағы қосарлама салық салуды болдырмау туралы Конвенцияда (Шартта) айқындалғандай тұрақты мекемеге немесе тұрақты базаға аталған кiрiс жатпайды the aforementioned income is not attributed to а permanent establishment or fixed base as defined iп the Convention (Agreement) for the avoidance of double taxation between the Republic of Kazakhstan аnd........................................................................ .........................
(ел) (country) Ь) аталған кiрiстiң нақты қожасы болып табылады; is the beneficial owner of the aforementioned inсоме;
с) осы Өтiнiштiң 3-тармағында көрсетілген кiрiс (дивидендтер) тууы күнiне өтiнiш берушi компания компания төлейтiн капитал (дауыс беру құқы) процентiнiң нақты ........ астам мөлшерiн иеленген; оn the date of accrual of income (dividends) referred to in paragraph 3 of this Аррliсаtiоn, the claimant company effectively held at least ....... percent of the share сарitаl (voting power) in the paying сомраnу;
d) бұл кiрiс салық салынуға жатады this income is liable to tax in ............................................
(ел) (соuntгу)
e) шын емес мәлiметтердi ұсынған үшiн Қазақстан Республикасы заңдылығында қарастырылған жауапкершiлiк туралы хабардармын; the undersigned is aware of the liability for perjury under the law of the Republic of Каzакhstаn;
f) өтiнiште ұсынылған ақпарат шын және толық болып табылады. Өз уақытында Қазақстан Республикасы салық органдарын алдағы уақытта болуы мүмкiн қандай-да бiр өзгерiстер туралы хабардар етуге мiндеттiмiн. The statements made herein are true and сомрlеtе. The undersigmed undertakes to inform the taxation authorities of the Republic of Kazakhstan of any relevant changes that мау take рlасе in his position оn а timely bаsis. Толтырылған күнi және орны Date and place of сомрlеting................................................ М.О. Қолы Seal Signature .................. ІV_________________________________________________________________________ 5. Құзыреттi орган The competent authority .......... өтiнiш берушi шынында резидент екендiгi қуатталады hereby confirms that the claimant is really а resident оf......................................................................... ......................
Қазақстан Республикасы және .................арасындағы қосарлама салық салуды болдырмау туралы Конвенция (Шарт) мәнiнде for the purposes of the Convention (Agreement) for the avoidance of double taxation between the Republic of Каzакhstаn and ........................................................................... Толтырылған күнi және орны Date and place of сомрlеting................................................ М.О. Қолы Seal Signаturе................................ V__________________________________________________________________________

Порядок оформления Заявления на возврат подоходного налога, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, формы № 2 аналогичен порядку оформления Заявления по форме № 1, за исключением следующего: Заявление по форме № 2 заполняется в четырех экземплярах. После подтверждения резидентства компетентным органом договаривающегося государства (на бланках Заявления), три экземпляра указанного Заявления представляются в территориальный налоговый комитет Республики Казахстан по месту регистрации лица, выплатившего доход, который после проверки предоставленной информации и удостоверения в ее достоверности, а также в том, что иностранное юридическое лицо действительно имеет право на возврат удержанного налога согласно положениям Налоговой Конвенции, заключенной с государством, резидентом которого является данное иностранное юридическое лицо, проставляет сумму налога, подлежащую возврату из бюджета, в соответствии с положениями Налоговой Конвенции. Затем один экземпляр заверенного Заявления возвращает иностранному юридическому лицу, а другой - направляет в районное (городское) финансовое управление для возврата указанной суммы из бюджета. В налоговом органе остается последний экземпляр заверенного Заявления.
"Приложение 7 А к инструкции
Главной Налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года № 33" Форма № 1 * Примечание. Текст Приложения 7А - на двух языках (русском и английском) (см. бумажный вариант). В налоговый отдел по.............району.................области (города) Заявление об освобождении от подоходного налога, понижении ставки подоходного налога с иностранного юридического лица, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, за................. год I______________________________________________________________________ 1. Иностранное юридическое лицо Полное наименование .................................................................. .................................................................. Полный адрес ................................................................... Страна резидентства РНН (ИНН) ................................................................... 2. Уполномоченное лицо, если таковое имеется Полное наименование, полномочия, адрес и РНН (ИНН) ................................................................... II_____________________________________________________________________ 3. Сведения об источнике дохода Полное наименование лица, выплачивающего доход ................................................................... Полный адрес лица, выплачивающего доход ................................................................... РНН (ИНН) ................................................................... Полная характеристика доходов, за исключением видов доходов, указанных в таблицах 1 и 2 ................................................................... ................................................................... Номер контракта......................Дата контракта................ Сумма дохода....................................................... a) Сумма налога, подлежащая удержанию по внутреннему законодательству Ставка налога .................................................. ................ b) Сумма налога, подлежащая Ставка налога удержанию по Соглашению .................................................. ................ Таблица 1 Проценты (вознаграждения, интерес) ________________________________________________________________ Полное наименование ценных бумаг или характеристика займа. Если ! именные ценные бумаги, внесите фамилии (фамилию) лиц, за ! которыми(-ым) ценные бумаги зарегистрированы и номера счетов для! ссылок ! ________________________________________________________________! Продолжение таблицы: _________________________________________________________ Дата ! Дата ! Общая сумма! Ставка !Сумма налога! начисления !выплаты! начисленных! налога по ! ! ! ! процентов ! Конвенции ! ! ! ! из каждого ! в % ! ! ! ! источника ! ! ! ___________!_______!____________!___________!____________! Таблица 2 Роялти ________________________________________________________________________ Полная характеристика роялти ! Сумма дохода! Ставка !Сумма налога (сроки пользования), дата и номер! из каждого ! налога по ! контракта ! источника ! Конвенции ! ! ! в % ! _________________________________!_____________!___________!____________ Общая сумма полученного дохода..................................... Общая сумма налога, подлежащая удержанию в соответствии с положениями Конвенции (Соглашения)...............................
Общая сумма налога, не подлежащая удержанию (стр.а - стр.b)
III___________________________________________________________________
4. Сертификат получателя дохода Настоящим подтверждается, что
a) упомянутый доход не относится к постоянному учреждению или постоянной базе, как это определено в Конвенции (Соглашении) об избежании двойного налогообложения между Республикой Казахстан и .......................................................................
(страна)
b) является фактическим владельцем упомянутого дохода;
c) на день возникновения дохода (дивидендов), указанного в пункте 3 настоящего Заявления, компания-заявитель фактически владела не менее.............. процентов капитала (права голоса), выплачивающей компании;
d) этот доход подлежит налогообложению в.......................... (страна) e) уведомлен об ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан за предоставление недостоверных данных; f) представленная в заявлении информация является достоверной и полной. Обязуюсь своевременно известить налоговые органы Республики Казахстан о любых изменениях, которые могут произойти в будущем. Дата и место заполнения........................................... М.П. Подпись........................ IV___________________________________________________________ 5. Компетентный орган ....................................................................... ....................................................................... подтверждает, что заявитель действительно является резидентом ....................................................................... в смысле Конвенции (Соглашения) об избежании двойного налогообложения между Республикой Казахстан и ....................................................................... Дата и место заполнения................................................
М.П.
Подпись.....................
V_______________________________________________________________________