Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа толықтырулар мен өзгерiстердi бекiту жөнiнде
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 21 маусым N 137. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу тәртiбiн реттеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 25 шiлдедегi N 295 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзілсiн.
2. Банктiк қадағалау департаментi (Жүмағұлов Б.Қ.).
1) Заң департаментiмен (Сизова С.И.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа толықтырулар мен өзгерiстердi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа толықтырулар мен өзгерiстердi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдарына жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т.Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 21 маусымдағы
N 137 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа толықтырулар мен өзгерiстер
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 25 шiлдедегi N 295 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1. 1.1-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi азатжолмен толықтырылсын: "уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер - қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзiнде өз қызметiн жүзеге асыратын кредиттiк серiктестiктер";
2. 1.2-тармақтағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;

Об утверждении дополнений и изменений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 июня 1999 года № 137 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.06.1999г. за № 820. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях регулирования порядка проведения валютных операций в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые дополнения и изменения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года № 295 V970381_ , и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сизова С.И.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и дополнений и изменений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан;
2) довести настоящее постановление и дополнения и изменения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной  валютой в Республике Казахстан до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить  на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Дополнения и изменения
в Инструкцию об организации обменных операций с наличной
иностранной валютой в Республике Казахстан
В Инструкцию об организации обменных операций с наличной Иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года, внести следующие дополнения и изменения:
1. Пункт 1.1. дополнить абзацем четвертым следующего содержания: "уполномоченные кредитные товарищества - кредитные товарищества, осуществляющие свою деятельность на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой".
2. Пункт 1.2. после слов "уполномоченные банки" дополнить словами ", уполномоченные кредитные товарищества".

3. 1.3-тармақтағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
4. 2-бөлiмнiң атауындағы "айырбастау пункттерiн" деген сөздер "және кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толыктырылсын;
5. 2.1, 2.2-тармақтардағы "Уәкiлеттi банктердiң" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
6. 2.4-тармақтағы "үй-жайларында" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң үй-жайларында" деген сөздермен толықтырылсын;
7. 2.5., 2.6-тармақтардағы "уәкiлеттi банктiң" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
8. 2.7-тармақтағы:
"уәкiлеттi банктердiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Сонымен қатар уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң айырбастау пункттерiнiң (тiркеу, қайта тiркеу) есебi жеке тiзбемен жүргiзіледi";
9. 2.8-тармақтағы "уәкiлеттi банктiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
10. 2.9-тармақтағы "уәкелеттi банк", "уәкiлеттi банктiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiк", ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
11. 2.10., 2.11-тармақтардағы "Уәкiлеттi банктiң", "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiк", ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
12. 2-бөлiм мынадай мазмұндағы 2.12-тармақпен толықтырылсын:
"Осы қызметтi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысына сәйкес жүзеге асыратын мемлекеттiк почта байланысы ұйымдарының айырбастау пункттерiн ашу уәкiлеттi банктердiң айырбастау пункттерiн құру сияқты жолымен жүргiзiледi.";
13. 4.1-тармақтағы "Банктiң" деген сөзден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
14. 4.2-тармақтағы "Уәкiлеттi ұйымдардың" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
15. 4.3-тармақтағы "Айырбастау" деген сөздiң алдынан "Уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толыктырылсын;
16. 4.6-тармақтағы "Уәкiлеттi банктердiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
17. 4.7-тармақтың үшiншi азатжолындағы "уәкiлеттi ұйымның" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
18. 4.8-тармақтағы "уәкiлеттi банктердiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздермен толықтырылсын;

3. Пункт 1.3. после слов "уполномоченными банками" дополнить словами ", уполномоченными кредитными товариществами".
4. Наименование раздела 2 дополнить словами: "и кредитных товариществ".
5. Пункты 2.1., 2.2. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", а также уполномоченных кредитных товариществ".
6. Пункт 2.4. после слов "в помещении" дополнить словами "уполномоченного кредитного товарищества, а также в помещении".
7. Пункты 2.5., 2.6. после слов "уполномоченного банка" дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества".
8. Пункт 2.7.:
после слов "уполномоченных банков" дополнить словами "уполномоченных кредитных товариществ";
дополнить предложением следующего содержания: "При этом учет (регистрация, перерегистрация) обменных пунктов уполномоченных кредитных товариществ ведется отдельным реестром".
9. Пункт 2.8. после слов "уполномоченному банку" дополнить словами ", уполномоченному кредитному товариществу".
10. Пункт 2.9. после слов "уполномоченный банк", "уполномоченного банка" дополнить словами ", уполномоченное кредитное товарищество", "уполномоченного кредитного товарищества".
11. Пункты 2.10., 2.11. после слов "уполномоченного банка", "уполномоченным банком" дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества", "уполномоченным кредитным товариществом".
12. Раздел 2 дополнить пунктом 2.12. следующего содержания:
"Открытие обменных пунктов организаций государственной почтовой связи, осуществляющих данную деятельность в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан производится аналогично созданию обменных пунктов уполномоченных банков.".
13. Пункт 4.1. после слова "банка" дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества".
14. Пункт 4.2. после слов "уполномоченных организаций" дополнить словами "уполномоченных кредитных товариществ,".
15. Пункт 4.3. дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества".
16. Пункт 4.6. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", уполномоченных кредитных товариществ".
17. Абзац третий пункта 4.7. после слов "уполномоченной организации" дополнить словами "уполномоченного кредитного товарищества".
18. Пункт 4.8. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", уполномоченных кредитных товариществ".

19. 5.1-тармақтағы "уәкiлеттi банк" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiк" деген сөздермен толықтырылсын;
20. 5.2-тармақтағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкілеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
21. 5.5-тармақтағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен, "уәкiлеттi банк" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiк" деген сөздермен, "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
22. 5.10-1-тармақтағы "Уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
23. 5.11-тармақтағы:
"ғана" деген сөз алынып тасталсын;
", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
24. 6.1-тармақтың екiншi азатжолындағы "уәкiлеттi банктердiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
25. 6.5-тармақтағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн "" деген сөздермен толықтырылсын;
26. 6.6-тармақтағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
27. 8.1-тармақтың екiншi азатжолындағы "уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
28. 8.2-тармақтағы "Уәкiлеттi банктер" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер" деген сөздермен толықтырылсын;
29. Нұсқаулықтың N 1 қосымшасындағы "уәкiлеттi банктiң атауы және мекен-жайы" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң атауы және мекен-жайы" деген сөздермен толықтырылсын;
30. Нұсқаулықтың N 4 қосымшасындағы "уәкiлеттi ұйымның" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
31. Нұсқаулықтың N 7 қосымшасындағы "банктiң" деген сөзден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
32. Нұсқаулықтың N 9 қосымшасындағы "уәкiлеттi банктiң" деген сөздерден кейiн ", уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң" деген сөздермен толықтырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Оқығандар:
Умбетова А.М.
Нарбаев Е.А.

19. Пункт 5.1. после слов "уполномоченного банка" дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества".
20. Пункт 5.2. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", уполномоченных кредитных товариществ".
21. Пункт 5.5. после слов "уполномоченными банками", дополнить словами ", а также уполномоченными кредитными товариществами", после  слов "уполномоченным банком" дополнить словами "уполномоченным кредитным товариществом", после слов "уполномоченными банками" дополнить словами "уполномоченными кредитными товариществами".
22. Пункт 5.10-1. после слов "уполномоченные банки" дополнить словами ", уполномоченные кредитные товарищества".
23. В пункте 5.11.:
слово "только" исключить;
дополнить словами "уполномоченными кредитными товариществами".
24. Абзац второй пункта 6.1. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", уполномоченных кредитных товариществ".
25. Пункт 6.5. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", уполномоченных кредитных товариществ".
26. Пункт 6.6. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами ", уполномоченных кредитных товариществ".
27. Абзац второй пункта 8.1. после слов "уполномоченные банки" дополнить словами ", уполномоченные кредитные товарищества".
28. Пункт 8.2. после слов "уполномоченных банков" дополнить словами "уполномоченных кредитных товариществ".
29. Приложение № 1 к Инструкции после слов "(уполномоченного банка)" дополнить словами "(название и адрес уполномоченного кредитного товарищества)".
30. Приложение № 4 к Инструкции после слов " - наименование уполномоченного банка" дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества".
31. Приложение № 7 к Инструкции после слов "(название и адрес банка)" дополнить словами "(кредитного товарищества)".
32. Приложение № 9 к Инструкции после слов "банковских операций" дополнить словами ", уполномоченного кредитного товарищества".
Председатель
Национального Банка