Бұқаралық ақпарат құралдарына зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың және "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның инвестициялық қызметтерінің нәтижелері туралы есептерді жариялау туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы директораты 1999 жылғы 25 маусым N 355. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 849. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының (бұдан әрі "Ұлттық комиссия" деп аталады) 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен  бекітілген және Қазақстан Рспубликасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 10 қыркүйекте 365 нөмірмен тіркелген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызмет туралы есеп берудің тәртібі және нысандары туралы ереженің 2-тарауының 4-тармағын орындау мақсатында және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың (бұдан әрі "Компаниялар" деп аталады) және "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауға жататын бірыңғай есеп беру нысанын айқындау мақсатында Ұлттық комиссияның Диретораты қаулы етеді:
1. Компаниялардың Қазақстан Республикасының аумағындағы таралымы кемінде 15 мың дана газеттерде мынадай есеп берушілікті жариялауға міндетті екендіктері белгіленсін:
1) тоқсан сайын есепті тоқсан бойынша - осы Қаулының 1-қосымшасындағы үлгі бойынша Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерінің және Компанияның өз активтерінің жай-күйі туралы біріктірілген есеп беру;
2) ай бойынша қаржылық жылдың аяқталуы бойынша - Компанияның есептегі кезңдегі қаржылық және инвестициялық қызметіне тексеріс жүргізген аудитордың атауын көрсете отырып бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есеп берушілік туралы заңдарға сәйкес өз активтері бойынша қосымша жылдық қаржылық есеп берушілікті (салық органдары тексеріс жүргізгеннен және есептегі кезеңдегі қаржылық есеп берушілікті тексеру туралы аудиторлық қорытындыны (есепті) бергеннен кейін).
Ескерту: 1-тармақ толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы директоратының 1999 жылғы 26 қазандағы N 461 қаулысымен.
2. "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның Қазақстан Республикасының аумағындағы таралымы кемінде 15 мың дана газеттерде тоқсан сайын осы Қаулының 1-қосымшасының 1-бөліміндегі үлгі бойынша зейнетақы активтерінің жай-күйі туралы мәліметтерді жариялауға міндетті екені белгіленсін.
2-1. 1-қосымшаның 1-бөліміндегі 16-графасында көрсетілген зейнетақы активтерінің табысы осы Қаулымен мына формуламен есептелінетіні анықталсын:

О публикации в средствах массовой информации отчетов о результатах инвестиционной деятельности компаний по управлению пенсионными активами и ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 25 июня 1999 года N 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.07.99г. N 849. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003г. N 119 (V032261)
Во исполнение пункта 4 главы 2 Положения  о порядке и формах отчетности о деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, утвержденного постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") от 29 августа 1997 года № 133 и зарегистрированного Министерством юстиции Республики Казахстан 10 сентября 1997 года за № 365, и в целях определения единой формы отчетов, подлежащих публикации в средствах массовой информации компаниями по управлению пенсионными активами (далее именуемыми "Компании") и ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", Директорат Национальной комиссии постановляет:
1. Установить, что Компании обязаны публиковать следующую отчетность в газетах, распространяющихся на территории Республики Казахстан тиражом не менее 15 тысяч экземпляров:
1) ежеквартально, в течение месяца по истечении отчетного квартала, - агрегированный отчет о состоянии пенсионных активов, находящихся у Компании в инвестиционном управлении, и собственных активов Компании по форме Приложения 1 к настоящему Постановлению;
2) в течение месяца по истечении финансового года - дополнительно годовую финансовую отчетность по собственным активам в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (после проведения проверки налоговыми органами и выдачи аудиторского заключения (отчета) о проверке финансовой отчетности за отчетный период) с указанием наименования аудитора, осуществившего проверку финансовой и инвестиционной деятельности Компании за отчетный период.
Сноска. Пункт 1 - с дополнениями, внесенными постановлением  НКЦБ РК от 26.10.99г. N 461.
2. Установить, что ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" обязано ежеквартально публиковать в газетах, распространяющихся на территории Республики Казахстан тиражом не менее 15 тысяч экземпляров, сведения о состоянии пенсионных активов по форме Части 1 Приложения 1 к настоящему Постановлению.
2-1. Установить, что доходность по пенсионным активам, указанная в графе 16 Части 1 Приложения 1 к настоящему Постановлению, рассчитывается по формуле:

((Сn/С1) -1) : S) Т 100
С1 - зейнетақы активтерінің шартты өлшемі күнтізбелікті жылдың соңғы айының орташа құны, келер жылдың есепті тоқсаны.
Сn - зейнетақы активтерінің есепті тоқсанындағы соңғы айының шартты өлшемінің орташа құны;
S - осы есепті тоқсанның басынан бастап соңғы күнінен дейінгі жыл бойындағы күнтізбелік күннің саны;
Т - есепті тоқсанның жыл бойындағы күнтізбелік күнінің саны;
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар     жөніндегі Ұлттық комиссиясы директоратының 1999 жылғы 26 қазандағы N 461 қаулысымен.
2-2. осы Қаулымен 1-қосымшаның 1-бөлімінің "Зейнетақы активтерін нивестициялау (%)" бағанасына жинақтаушы зейнетақы қорларын зейнетақы активтерін инвестициялаудың жалпы құнының есептелген көрсеткіштерінің проценті көрсетілгендігі (инвестициялық қорлардағы және ақша аудару жолындағы орналастырылмаған қалдығын есептемей) анықталсын.
Ескерту: 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар      жөніндегі Ұлттық комиссиясы директоратының 1999 жылғы 26 қазандағы N 461 қаулысымен.
3. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап күшіне енгізілетіндігі белгіленсін.
4. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасының Зейнетақыны реформалау бөлімі:
1) осы Қаулыны (ол күшіне енгізілгеннен кейін) зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың, "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрігінің Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің назарына жеткізсін;
2) осы Қаулыны зейнетақы активтері инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға ниет білдірген ұйымдардың назарына жеткізсін;
3) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметі - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны (ол күшіне енгізілгеннен кейін) "Қазақстанның қор биржасы" ЖАҚ-ның (оған осы Қаулыны өзінің мүшелерінің назарына жеткізу жөніндегі міндетті жүктей отырып) және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" ЖАҚ-ның назарына жеткізсін.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының
1999 жылғы 25 маусымдағы N 355 қаулысына
1 қосымша
Зейнетақы активтерінің жыл басынан табысының өсімі
жөнінде (жылдық %) тоқсанындағы
Тоқсан сайынғы есебі
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясы Директоратының
1999 жылғы 25 маусымдағы N 355 қаулысына сәйкес жарияланады
1-бөлім. Зейнетақы активтерінің жай-күйі
!         !      !  Инвестицияланған зейнетақы активтері (%-пен)
Жинақ- !         ! Таза !__________________________________________________
таушы  !Кастодиан!зейне-!Қазақстан Республикасы Үкі-!Қазақстан Республикасы
зейнета!-банк    !тақы  !меті шығарған мемлекеттік  !Ұлттық Банкінің
қы     !         !актив-!бағалы қағаздар            !бағалы қағаздары
қоры   !         !тері  !___________________________!
1  !         !    2 !орта және    !қысқа        !
!         !      !ұзақ мерзімді!мерзімді     !
!         !      !_____________!_____________!______________________
!         !      !теңге!шетел- !теңге!шетел- !теңге- !шетелдік
!         !      !мен  !дік ва-!мен  !дік ва-!мен    !валютамен
!         !      !     !лютамен!     !лютамен!       !
_______!_________!______!_____!_______!_____!_______!_______!______________

(Сn/С1)-1):S)*Т*100, где
С1 - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов за последний месяц календарного года, предшествующего году отчетного квартала;
Сn - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов за последний месяц отчетного квартала;
S - количество календарных дней с начала года отчетного квартала по последний день данного квартала;
T - количество календарных дней в году отчетного квартала.  <*>
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 2-1 согласно постановлению  НКЦБ РК от 26.10.99г. N 461.
2-2. Установить, что в графе "Инвестированные пенсионные активы (в %)" Части 1 Приложения 1 к настоящему Постановлению указываются показатели, рассчитанные в процентах от общей стоимости инвестированных пенсионных активов накопительного пенсионного фонда (без учета неразмещенного остатка на инвестиционных счетах и денежных переводов в пути).  <*>
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 2-2 согласно постановлению  НКЦБ РК от 26.10.99г. N 461.
3. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
4. Отделу пенсионной реформы Управления лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после ввода его в действие) до сведения Компаний, ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан и Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) доводить настоящее Постановление до сведения организаций, намеренных получить лицензию на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
5. Управлению анализа и стратегии - Службе Председателя центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее Постановление (после ввода его в действие) до сведения ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" (с возложением на него обязанности по доведению настоящего Постановления до сведения своих членов) и ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг".
Председатель Национальной комиссии
Приложение 1
к постановлению Директората
Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
от 25 июня 1999 года N 355
Ежеквартальный отчет
(сокращенное наименование компании по управлению пенсионными
активами в родительном падеже или запись "ЗАО "Государственный
накопительный пенсионный фонд") за (римскими цифрами) квартал
(латинскими цифрами) года
Публикуется в соответствии с постановлением Директората
Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам
от 25 июня 1999 года N 355
Часть 1. Состояние пенсионных активов
Сноска. Часть 1 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 26.10.99г. N 461.
______________________________________________________________
!     !      !Инвестированные пенсионные активы (в %)
Накопи-!     !Чистые!_________________________________________
тельный!Банк-!пенси-!Государственные ценные бума!Ценные бумаги
пенсион!касто!онные !ги, выпущенные Правительст-!Национального
ный    !диан !     2!вом Республики Казахстан   !Банка
1  !     !активы!___________________________!Республики
фонд   !     !      !средне- и    !краткосрочные!Казахстан
!     !      !долгосрочные !             !
!     !      !_____________!_____________!_____________
!     !      !в тен!в иност!в тен!в иност!в тенге!в
!     !      !ге   !ранной !ге   !ранной !       !иност
!     !      !     !валюте !     !валюте !       !ранной
!     !      !     !       !     !       !       !валюте
_______!_____!______!_____!_______!_____!_______!_______!_____

___А___!____Б____!___1__!__2__!___3___!__4__!___5___!___6___!_____7_____
Таблицаның жалғасы:
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________________!
Қазақстан Респуб!Қазақстан Республи!Шетел-!Халық-!Екінші деңгей!Зейнетақы
ликасының жергі-!касы ұйымдарының  !дік   !аралық!дегі банктер-!активтері.
лікті атқарушы  !мемлекеттік емес  !эмитен!қаржы !дің депозит- !нің жыл
органдары шығар-!бағалы қағаздары  !ттер- !ұйымда!тік сертифика!басынан
ған мемлекеттік !                  !дің   !рының !ттары және   !табысының
бағалы қағаздар !                  !бағалы!бағалы!депозиттері  !өсімі жөн.
!                  !қағаз-!қағаз-!_____________!інде (жыл.
________________!__________________!дары  !дары  !теңге!шетел- !дық %)
теңге- !шетелдік!теңге- !шетелдік  !      !      !мен  !дік ва-!
мен    !валюта- !мен    !валютамен !      !      !     !лютамен!
!мен     !       !          !      !      !     !       !
_______!________!_______!__________!______!______!_____!_______!________
___8___!___9____!___10__!_____11___!__12__!__13__!_14__!___15__!___16___
Ескерту:
1 "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның тоқсан сайынғы есептерінде толтырылмайды.
2 Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бухгалтерлік есеп және аудит методологиясы департаментінің 1998 жылғы 16 сәуірдегі N 61 бұйрығымен  бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың есеп жүргізулері және есеп беруді жасауы" 25-ші бухгалтерлік есеп жүргізу стандартына сәйкес.
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының
1999 жылғы 25 маусымдағы N 355 қаулысына
1 қосымша
(жалғасы)
2-бөлім. Өз активтерінің жай-күйі
_______________________________________________________________________
Компанияның төленген жарғы- !Компанияның өз капи!Компанияның калыптасты-
лық капиталының мөлшері     !талының мөлшері    !рылған резервтік капи-
!                   !талының мөлшері
____________________________!___________________!______________________
______________1_____________!_________2_________!__________3___________
Бірінші басшы (тегі, аты-жөні)          Бас бухгалтер (тегі, аты-жөні)

___А___!__Б__!___1__!__2__!___3___!__4__!___5___!___6___!__7__
Продолжение таблицы:
______________________________________________________________
Государствен!Негосударственные!Ценные!Ценные!Депозитные!До-
ные ценные  !ценные бумаги ор-!бумаги!бумаги!сертифи-  !ность
бумаги,     !ганизаций        !иност-!между-!каты и де-!по пен
выпущенные  !Республики       !ранных!народ-!позиты в  !сион-
местными    !Казахстан        !эмитен!ных   !банках вто!ным
исполнитель-!                 !тов   !финан-!рого      !акти-
ными органа-!                 !      !совых !уровня    !вам
ми Республи-!                 !      !органи!          !на-
ки Казахстан!                 !      !заций !          !рас-
------------!-----------------!      !      !----------!таю-
в   !в иност!в    !в иностран-!      !      !в  !в ино-!щим
тен-!ранной !тенге!ной валюте !      !      !тен!стран-!итогом
ге  !валюте !     !           !      !      !ге !ной   !с нача
!       !     !           !      !      !   !валюте!ла
!       !     !           !      !      !   !      !года
!       !     !           !      !      !   !      !(в %
!       !     !           !      !      !   !      !годо-
!       !     !           !      !      !   !      !вых)
____!_______!_____!___________!______!______!___!______!______
_8__!___9___!__10_!_____11____!__12__!__13__!_14!__15__!__16__
Примечание:
1
Не заполняется в ежеквартальных отчетах ЗАО "Государственный
накопительный пенсионный фонд".
2
В соответствии со Стандартом бухгалтерского учета 25 "Учет и
составление отчетности компаний по управлению пенсионными
активами", утвержденным приказом  Департамента методологии
бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики
Казахстан от 16 апреля 1998 года N 61.
Часть 2. Состояние собственных активов
______________________________________________________________
Размер оплаченного уставного!Размер собственного!Размер сформи
капитала компании           ! капитала компании !рованного
!                   !резервного
!                   !капитала
!                   !компании
____________________________!___________________!_____________
______________1_____________!_________2_________!_____3_______
Первый руководитель (фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер (фамилия, инициалы)