Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің колледждеріне қабылдау ережелерін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1999 жылғы 22 мамыр N 265 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 28 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 859. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 16 маусымдағы N 473 бұйрығы. ~V011585
Қазақстан Республикасының "Білім туралы"  Z990389_  Заңына сәйкес бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің колледждеріне қабылдау ережелері қосымшаға сай бекітілсін.
2. ІІББ, ІІБ, КІІБ бастықтары осы ережелерді жеке құрамға оқытуды ұйымдастырсын және оқуға талапкерлермен таныстырсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі колледждерінің басшылары қабылдау емтиханын ұйымдастыру және талапкерлерді оқуға қабылдауда осы Ережелердің талаптарын қатаң сақтасын.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 1998 жылғы 7 мамырдағы N 140  V980611_  бұйрығының 1-ші тармағының, 1.2-ші тармақшасының күші жойылды деп саналсын.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің 22 мамырдағы
N 265 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң
колледждерiне қабылдау ережелерi
1. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң колледждерiне орта немесе арнайы орта бiлiмi бар, iшкi iстер органдары қызметкерлерiне қойылатын талаптарға жауап беретiн, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
2. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң колледждерiне оқуға түсушiлер қабылдау емтихандарын қазақ және орыс тiлдерiнде тапсыра алады.
3. Қабылдау емтихандары (тесттiк сынақ) жалпы орта мектептiң жоғары сатыларының оқу бағдарламасы көлемiнде үш пәннен жүргiзiледi. Соның iшiнде қазақ немесе орыс тiлi және Қазақстан тарихы пәндерi болуы мiндеттi. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң колледждерiне түсушiлер, қабылдау емтиханының алдында, Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң 1999 жылғы 24 маусымдағы N 774 "Қазақстан Республикасы тұрғындарының дене шынықтыру дайындығының Президенттiк тесттерi туралы" қаулысымен бекiтiлген нормативтерге сәйкес дене шынықтыру дайындығынан сынақ тапсырады.
Дене шынықтыру дайындығынан сынақ тапсыра алмағандар тесттiк сынаққа жiберiлмейдi.
4. Тесттiк сынақ мына пәндер бойынша жүргiзiледi:
N 0202 "Құқыққорғау қызметi", N 0216 "Құқықтану" мамандығы бойынша:
- жалпы тарих;
- Қазақстан тарихы;
- қазақ және орыс тiлi.
Оқу орындарының қабылдау комиссиясы қызметтен қол үзбей оқудың түсу емтихандарының тiзiмi мен өткiзу түрiн белгiлейдi.

Об утверждении правил приема в колледжи МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 265 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 1999г. за N 859ю Утратил силу - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июня 2001 года N 473 ~V011585
В соответствии с Законом Республики Казахстан
Z990389_
"Об
образовании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в колледжи МВД Республики
Казахстан.
2. Начальникам ГУВД, УВД, УВДТ организовать изучение Правил личным
составом и ознакомить кандидатов на учебу.
3. Начальникам колледжей МВД Республики Казахстан строго соблюдать
организацию вступительных экзаменов и зачисление кандидатов на учебу в
соответствии с требованиями Правил.
4. Считать утратившим силу подпункт 1.2 пункта 1 приказа МВД
Республики Казахстан от 7 мая 1998 года N 140
V980611_
.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу МВД Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 265
Правила приема
в колледжи МВД Республики Казахстан
1. В колледжи МВД Республики Казахстан принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее или среднее специальное образование, отвечающие требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годные по состоянию здоровья к военной службе и учебе.
2. Поступающие в колледжи МВД Республики Казахстан могут сдавать вступительные экзамены на казахском или русском языках.
3. Вступительные экзамены (тестовые испытания) проводят по 3 предметам в объеме учебных программ старшей ступени общеобразовательных школ, при этом казахский или русский язык и история Казахстана обязательны. Поступающие в колледжи МВД Республики Казахстан сдают зачет по физической подготовке в соответствии с установленными нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 года N 774 P960774_ "О Президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан", который предшествует вступительным экзаменам.
Лица, получившие неудовлетворительную оценку по физической подготовке, к тестированию не допускаются.
4. Для проведения тестовых испытаний определить:
по специальностям N 0202 "Правоохранительная деятельность", N 0216 "Правоведение" следующие предметы:
- всеобщая История;
- история Казахстана;
- казахский или русский язык.
Приемные комиссии учебных заведений устанавливают форму проведения и перечень вступительных экзаменов на обучение без отрыва от службы.

5. Әрбiр пәннен тест сұрақтарының саны 20-25 шегiнде, ал үш пәннен жалпы саны 75 болуы керек. Дұрыс жауап бiр ұпаймен бағаланады. Кешендi тестiлеу пәндерiнен алған талапкердiң жауабының жалпы ұпай саны 30 пайыз немесе одан аз болса "екiге" бағаланады.
Кешендi тестiлеуге астрономиялық екi сағат берiледi.
6. Қабылдау емтихандарының мерзiмi күндiзгi оқу факультеттерiне тамыздың 1-нен 10 дейiнгi кезеңде, сырттай оқу факультеттерiне 3-нен 10 дейiнгi кезеңде жүргiзiледi.
7. Белгiленген үлгіде оқу орындарына қабылдаудың қорытындысы бойынша статистикалық есеп ІІМ Кадр және тәрбие жұмысы департаментiнiң Оқу орындары басқармасына күндізгi оқу бойынша тамыздың 20-дейiн, сырттай оқыту бойынша қыркүйектiң 25-дейiн жiберiледi.
8. Оқуға қабылдау мамандықтар және оқу тiлдерi бойынша бөлек, ІІМ, ІІББ, ІІБ, КІІБ бөлген қабылдау орындарын ескере отырып, қабылдау емтихандарының нәтижелерiн ескере отырып конкурстық негiзде жүргiзiледi.
9. Емтихансыз:
- ерекше үлгідегi "Алтын белгi" аттестатының иегерлерi;
- республикалық пән олимпиадалардың сол ағымдағы жылдың жеңiмпаздары - I, II, ІII дәрежелi дипломдарымен қабылдау емтиханының негiзгi пәнiнен марапатталғандар қабылданады.
Олимпиаданың пәнi таңдаған мамандықтың негiзгi пәнiне сәйкес келмеген жағдайда қабылдау емтиханына енетiн сол пәннен талапкерге ең жоғары ұпай саны қойылады, ал басқа пәндерден босатылмайды және жалпыға бiрдей негiзде қабылданады.
10. Жалпы конкурс бойынша, қабылдау емтихандарынан алған ұпайларының көрсеткiштерi бойынша барлық басқа талапкерлер оқуға қабылданады. Ұпайларының көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда оқуға қабылдауға басымдылық құқыққа ие:
- жетiм балалар мен ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар;
- қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң балалары;
- iшкi iстер органдары қызметкерлерi, iшкi әскерлердiң әскери қызметшiлерi;
- жалпы бiлiм беретiн орта мектептi үздiк аттестат пен арнайы орта оқу орындарын үздiк дипломмен бiтiргендер;
- ауыл тұрғындары.
Осы ережелерге сәйкес оқуға қабылдануға жеңілдiк құқығы бар талапкерлер тиiстi құжаттарын тапсыруға мiндеттi.

5. Количество тестовых вопросов по каждому предмету должно быть в пределах 20-25, а общее количество по трем предметам - 75. Правильный ответ оценивается 1 баллом. Ответ абитуриента, при котором суммарное количество баллов по предметам комплексного тестирования составляет 30 процентов и менее, оценивается на "два".
На комплексное тестирование по трем предметам отводится 2 астрономических часа.
6. Сроки проведения вступительных экзаменов на факультетах очного обучения устанавливаются - в период с 1 по 10 августа, на факультетах заочного обучения колледжа - с 3 по 10 сентября.
7. Оперативная статистическая отчетность, согласно установленным формам об итогах приема в учебные заведения, представляется в Управление учебных заведений Департамента кадровой и воспитательной работы МВД по очной форме обучения до 20 августа, а по заочной форме обучения - до 25 сентября текущего года.
8. Зачисление на учебу производится на конкурсной основе на открытом заседании приемной комиссии раздельно по специальностям, специализациям и языку обучения, с учетом результатов вступительных экзаменов и выделенных МВД, ГУВД, УВД, УВДТ приемных мест.
9. Без вступительных экзаменов зачисляются:
- обладатели аттестата особого образца "Алтын белгi";
- победители республиканских предметных олимпиад школьников 1999 года, награжденные дипломами I, II, III степеней по профилирующему предмету вступительных экзаменов колледжей.
При несоответствии предмета олимпиады выбранной специальности победителю олимпиады по предмету, входящему в комплексное тестирование, выставляется максимальный балл. От экзаменов по остальным предметам он не освобождается и зачисляется на общих основаниях.
10. По общему конкурсу зачисляются все другие категории абитуриентов, успешно сдавшие вступительные экзамены в соответствии с набранными баллами. При равенстве набранных баллов вступительных экзаменов преимущественное право на зачисление имеют:
- дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей в возрасте до 23 лет;
- дети сотрудников органов внутренних дел, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей;
- имеющие аттестаты с отличием общеобразовательной школы или дипломы с отличием профессионально-технической школы (лицей) на базе старшей ступени средней общеобразовательной школы;
- сотрудники органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск Республики Казахстан;
- сельские жители.
Лица, пользующиеся правом на льготное зачисление в соответствии с настоящими Правилами приема, представляют подтверждающие документы.

11. Қабылдау емтихандарын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
12. Дұрыс жауаптардың кодтары кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн iлiнуi тиiс. Кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн бiр тәулiк iшiнде талапкерлердiң назарына тест нәтижелерi берiледi.
13. Қабылдау емтихандарының аппеляциясы тест нәтижелерiн жариялағаннан кейiн бiр тәулiк iшiнде берiлуi қажет. Алынған баға қабылдау комиссиясының дәлелдi шешiмiмен ғана өзгертiледi.
14. Колледждерге қабылдау мамандықтар және оқу тiлдерi бойынша бөлек жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясының ашық жиналысында өтедi.
15. Қабылдау ережелерi, және де қабылдау комиссиясының оқуға қабылдауды ұйымдастыру және өткiзу, емтихандардың кестесi, қабылдау мерзiмi туралы мәлiметтер талапкерлер назарына уақытында берiлуi қажет.
16. Қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау туралы шешiмi колледж бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Қызметтен қол үзiп оқуға қабылданған адамдарды iссапарға жiберуге және сырттай оқуға түскен адамдарды демалыс, басқа да жеңiлдiктер беруге бұйрықтың көшiрмесi негiз болып табылады.
17. Конкурстан өтпеген талапкерлер iшкi iстер органдарына, iшкi әскерлердiң әскери бөлiмдерiнiң қарамағына жiберiлiп, қабылданбаған себебi көрсетiлген жеке iстерi қайтарылады.
18. Оқу орындарында сабақтар колледждер оқу жоспарында және оқу процесiнiң кестесiнде белгiленген мерзiмдерде басталады. Сабаққа себепсiз 10 күн қатыспаған тыңдаушылар оқудан шығарылады.
Оқудан шығарылғандардың орнына қабылдау комиссиясы сабақ басталған күннен бастап 1 айдың iшiнде конкурстан өтпеген адамдарды қабылдай алады.
19. Осы қабылдау ережелерiнде кесiмделмеген мәселелердi Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң колледждерiнiң қабылдау комиссиялары шешедi.
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгi
Кадр және тәрбие жұмысы
Департаментiнiң
Оқу орындары басқармасы

11. Пересдача вступительных экзаменов не разрешается.
12. При тестировании коды правильных ответов подсчета баллов должны быть вывешены после проведения комплексного тестирования. Результаты экзаменов доводятся до сведения абитуриентов в течение суток после проведения комплексного тестирования.
13. Апелляция по итогам вступительных экзаменов должна подаваться и рассматриваться в течение одного дня после объявления результата. Изменение полученной оценки должно быть проведено мотивированным решением приемной комиссии.
14. Информация о правилах приема, а также решения приемных комиссий по организации и проведению приема, расписание экзаменов, сроки зачисления и т.п. должны своевременно доводиться до абитуриентов.
15. Абитуриентам, не прошедшим по конкурсу, колледжем выдается справка о результатах вступительных экзаменов для участия в конкурсе в другие колледжи и вузы на основании справок установленного образца на места, оставшиеся после зачисления всех выдержавших вступительные экзамены в данном учебном заведении.
16. Решение приемной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника колледжа. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от службы, предоставления отпусков и других льгот для лиц, поступивших на заочное обучение.
17. Абитуриенты, не прошедшие по конкурсу, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с возвращением личных дел и указанием причины незачисления.
18. Занятия в учебных заведениях начинаются в сроки, установленные учебным планом и графиком учебного процесса колледжа. Курсанты, не приступившие к занятиям без уважительных причин в течение 10 дней с момента начала занятий, из учебного заведения отчисляются.
Взамен выбывших приемная комиссия в течение месяца с начала занятий может зачислить лиц, не прошедших по конкурсу.
19. Вопросы, не регламентированные настоящими Правилами приема окончательно решаются приемными комиссиями колледжей МВД Республики Казахстан.
Управление учебных заведений
ДКиВР МВД Республики Казахстан
(Специалисты: Цай Л.Г. Кушенова Д.)