Мемлекеттік бағалы қағаздар рыногындағы Бастапқы Дилерлерді айқындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1999 жылғы 2 тамыздағы N 396. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 7 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 884. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнің 2012 жылғы 29 қарашадағы № 523 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрiнің 2012.11.29 № 523 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың бүкіл мәтіні бойынша "таңдау" деген сөз
"конкурстық іріктеу" деген сөздермен, "Брокерлер - дилерлер"
деген сөздер "Брокерлер, Дилерлер" деген сөздермен
ауыстырылды - ҚР Қаржы министрінің 2002 жылғы 10 маусымдағы
N 266 V021900_ бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында екінші деңгейдегі банкілерді, брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар және Бастапқы Дилерлердің қызметінің тиімділігін арттыру, зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялар арасында мемлекеттік бағалы қағаздар рыногының субъектілерін айқындау мақсатында бұйырамын:
1. Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу үшін екінші деңгейдегі банктерді және институционалды инвесторларды - үміткерлерді (бұдан әрі - Үміткерлер) конкурстық іріктеудің мынадай тәртібі белгіленсін:
1) Осы бұйрықтың 2-тармағына сәйкес Үміткерлердің құжаттаманы дайындауы, оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне ұсынуы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (бұдан әрі - Ұлттық Банк) Үміткерлердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтерді немесе қаржылық тұрақтылық өлшемдерін сақтау бөлігінде, Үміткерлердің іріктеу өлшемдеріне сәйкестілігін, бухгалтерлік есеп жүйесінің халықаралық стандарттарға сәйкестілігін Ұлттық Банктің келісу-хатын ұсыну жолымен келісу;
3) Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу үшін екінші деңгейдегі банктерді және институционалды инвесторларды - үміткерлерді конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) Үміткерлер ұсынған құжаттарды және Ұлттық Банктің келісу-хатын қарауы;
4) Комиссияның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің басшылығына Қазақстан Республикасының қаржы министрлігі эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу (немесе жасасудан бас тарту) туралы ұсынымдарды дайындауы.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің
2002 жылғы 10 маусымдағы N 266 V021900_ бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы Дилер функцияларын орындауға арналған шарт жасасу үшін Үміткерлерді конкурстық іріктеудің негізгі өлшемдері айқындалсын (одан әрі - Шарт):

Об организации работ по определению Первичных Дилеров на рынке государственных ценных бумаг
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 1999 года № 396. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7.09.99г. за № 884. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 ноября 2012 года № 523
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 29.11.2012 № 523.
Сноска. По всему тексту приказа слово "выбора" заменено словами "конкурсного отбора" согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 266 V021900_.
В целях определения субъектов рынка государственных ценных бумаг среди банков второго уровня, организаций, осуществляющих брокерско-дилерскую деятельность, и компаний по управлению пенсионными активами, повышения эффективности деятельности Первичных Дилеров рынка государственных ценных бумаг Республики Казахстан приказываю:
1. Установить следующий порядок конкурсного отбора банков второго уровня и институциональных инвесторов - претендентов для заключения договора на выполнение функций Первичного Дилера (далее - Претенденты):
1) подготовка Претендентами и представление в Министерство финансов Республики Казахстан документов в соответствии с пунктом 2 настоящего приказа;
2) согласование с Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) соответствия Претендентов критериям отбора в части соблюдения Претендентами обязательных к соблюдению пруденциальных нормативов или критериев финансовой устойчивости, соответствия системы бухгалтерского учета международным стандартам путем представления Национальным Банком письма-согласования;
3) рассмотрение Комиссией по конкурсному отбору банков второго уровня и институциональных инвесторов - претендентов для заключения договора на выполнение функций Первичного Дилера (далее - Комиссия) представленных Претендентами документов и письма-согласования Национального Банка;
4) подготовка Комиссией рекомендаций руководству Министерства финансов Республики Казахстан о заключении (или отказе в заключении) Договора на выполнение функций Первичного Дилера на рынке государственных ценных бумаг, эмитированных Министерством финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в новой редакции согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 266 V021900_ .
2. Определить основными критериями конкурсного отбора Претендентов для заключения договора на выполнение функций Первичного Дилера на рынке государственных ценных бумаг Республики Казахстан (далее - Договор):

1) бары-жоғы:
брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - Брокерлер, Дилерлер) ұсынған екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі - Банктер) және институционалдық инвесторлар үшін бағалы қағаздардың атаулы ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру құқығына бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) лицензиялары;
зейнеткерлік активтерді басқару жөніндегі компаниялар (бұдан әрі - ЗАБК) ұсынған институционалдық инвесторлар үшін атаулы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру құқығына, зейнеткерлік активтерді инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялар;
2) Шарт жасасуға өтінім беру күні алдындағы үш ай ішінде мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу туралы "Орталық депозитарлық бағалы қағаздар" жабық акционерлік қоғамның растамасы; оларды ішкі рынокта бастапқы орналастыру мынадай көлемде:
Банкілер үшін - ең кем дегенде 200 миллион теңге;
ЗАБК үшін - ең кем дегенде 100 миллион теңге;
Брокерлер, Дилерлер үшін - ең кем дегенде 50 миллион теңге.
3) хаттың қолда бары - Үміткерлермен шарт жасасқан жағдайда олар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуда Бастапқы Дилер функциясын орындауды мерзім ішінде қамтамасыз ететіні жөніндегі міндеттемесі, олардың ішкі рыноктағы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуы мына көлемде:
Банкілер-ЗАБК үшін - ең кем дегенде 200 миллион теңге;
Брокерлер, Дилерлер үшін - ең кем дегенде 100 миллион теңге.
4) Үміткерлердің мемлекеттік бағалы қағаздар аукционында қатарынан екі аукционнан астам рұқсатсыз Бастапқы Дилер функциясын орындау мерзімі ішінде қатысуы.
5) Мыналарды:
Банктердің - сақтауға міндетті пруденциялық нормативтерді, бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттарға сәйкестілігін;
Брокерлердің, Дилерлердің және ЗАБК - шарт жасасуға өтініш беру күнінің алдындағы алты ай ішінде уәкілетті органдар белгілеген пруденциялық нормативтерді немесе қаржылық тұрақтылық өлшемдерін сақтауы.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің
2002 жылғы 10 маусымдағы N 266 V021900_ бұйрығымен.
3. Комиссия Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өкілдерінен құрылатыны, оның құрамы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бұйрығымен бекітілетіні белгіленсін. Комиссия конкурстық іріктеуді және Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің
2002 жылғы 10 маусымдағы N 266
V021900_
бұйрығымен.

1) наличие:
для банков второго уровня (далее - Банки) и институциональных инвесторов, представленных организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность (далее - Брокеры, Дилеры) лицензии уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование рынка ценных бумаг (далее - уполномоченный орган), на право осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя ценных бумаг;
для институциональных инвесторов, представленных компаниями по управлению пенсионными активами (далее - КУПА) - лицензий уполномоченного органа на право осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
2) подтверждение закрытого акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" о приобретении в течение трех месяцев, предшествующих дате подачи заявки на заключение Договора, государственных ценных бумаг при их первичном размещении на внутреннем рынке в следующих объемах:
для Банков - не менее 200 миллионов тенге;
для КУПА - не менее 100 миллионов тенге;
для Брокеров-дилеров - не менее 50 миллионов тенге;
3) наличие письма-обязательства о том, что в случае заключения с Претендентами Договора, ими будет обеспечено в течение периода выполнения функций Первичного Дилера приобретение государственных ценных бумаг при их первичном размещении на внутреннем рынке в следующих объемах:
для Банков и КУПА - не менее 200 миллионов тенге;
для Брокеров-дилеров - не менее 100 миллионов тенге;
4) участие Претендентов в аукционах государственных ценных бумаг в течение периода выполнения функций Первичного Дилера без пропуска более двух аукционов подряд;
5) соблюдение:
Банками - обязательных к соблюдению пруденциальных нормативов, соответствия системы бухгалтерского учета международным стандартам;
Брокерами, Дилерами и КУПА - пруденциальных нормативов или критериев финансовой устойчивости, установленных уполномоченным органом, в течение шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления на заключение Договора.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 266 V021900_ .
3. Установить, что Комиссия создается из представителей Министерства финансов Республики Казахстан, состав ее утверждается приказом Министра финансов Республики Казахстан. Комиссия осуществляет конкурсный отбор и подготовку рекомендаций по заключению Договоров на выполнение функций Первичного Дилера.
Сноска. Пункт 3 - в новой редакции согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 266 V021900_ .

4. Осы бұйрықтың атқарылуына бақылау жасау Қаржы вице-Министрі
А.Ғ.Дунаевқа жүктелсін.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрінің
2002 жылғы 10 маусымдағы N 266
V021900_
бұйрығымен.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Премьер-Министрдің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра финансов Дунаева А.Г.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 266 V021900_.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов
Республики Казахстан