Еркін қойманың қызметін ұйымдастыру туралы
Бұйрық Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 3 қараша N 533-Б Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 11 қарашада тіркелді. Тіркеу N 971. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001.02.09. N 46 бұйрығымен. ~V011444
"Қазақстан Республикасындағы кеден қызметі туралы"
Z952368_
Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес Бұйырамын:
1. Мыналар бекітілсін:
1) Еркін қойманың қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулық (1-қосымша);
2) Еркін айналымдағы тауарларды есепке алу кітабының нысаны
(2-қосымша).
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Г. Мұхамедиева) осы бұйрықты
мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Кедендік режимдер мен кедендік ресімдеуді бақылауды ұйымдастырудың
Бас басқармасы (М. Байболов) осы бұйрықты іске асыруды қамтамасыз етсін.
4. Баспасөз қызметі (Г. Исахан) осы бұйрықты жариялауды қамтамасыз
етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төрағаның орынбасары Б.Жұмабаевқа
жүктелсін.
6. Бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен сәтінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 ж. 03.11. N 533-Б бұйрығына 1-қосымша
Еркін қойманың қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Заң) 71-бабына сәйкес еркiн қойманың кедендiк режимi дегенiмiз - шетелдiк тауарлар тиiстi үй-жайларда кеден бажын, салықтарды алмастан және тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан сақталатын, отандық тауарлар Заңда айқындалатын тәртiппен экспорттаудың кеден режимiне сәйкес әкетуге қолданылатын жағдайларда орналастырылатын және пайдаланылатын кеден режимi.
2. Еркiн қоймаларда ұқсатуға арналған (спирттен басқа) тауарлар мен жабдықтарды орналастыруға рұқсат етiледi.
3. Еркiн қойма - еркiн қойманың кеден режимiне сәйкес онда тауарларды орналастыруға арналған арнайы қойма.
4. Еркiн қоймалар Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң (бұдан әрi - Кеден комитетi) лицензиясын алғаннан кейiн тағайындалады.
5. Заңның 3-бабына сәйкес еркiн қоймалардың аумағы Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы болып табылады.
6. Еркiн қойманың аумағы кедендiк бақылау аймағы болып табылады.
7. Еркiн қоймаларда уақытша сақтау орны ретiнде пайдаланылатын еркiн қойма бөлiгiнде тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтайтын жағдайларды қоспағанда, тауарлар еркiн қоймаларда шексiз мерзiмдерде сақталуы мүмкiн.

Об организации деятельности свободного склада
Приказ Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3.11.99 г. N 533-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 1999г. за N 971. Утратил силу - приказом Таможенного комитета МГД РК от 9 февраля 2001г. N 46 ~V011444
В соответствии с Законом Республики Казахстан
Z952368_
"О таможенном
деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить:
1) Инструкцию об организации деятельности свободного склада
(приложение 1);
2) форму Книг учета товаров, находящихся на свободном складе
(приложение 2).
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.) обеспечить
государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Главному управлению организации контроля таможенных режимов и
таможенного оформления (Байбулов М.) обеспечить реализацию настоящего
приказа.
4. Пресс-службе (Исахан Г.) обеспечить опубликование настоящего
приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
заместителя Председателя Жумабаева Б.
6. Приказ вступает в силу с момента государственной регистрации.
Председатель
Приложение 1
к приказу Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3.11.99г. N 533-П
Инструкция об организации
деятельности свободного склада
1. Общие положения
1. Согласно статье 71 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон) таможенный режим свободного склада - это таможенный режим, при котором иностранные товары размещаются и используются в соответствующих помещениях (местах) без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, отечественные товары размещаются и используются на условиях, применяемых к вывозу в соответствии с таможенным режимом экспорта в порядке, определяемом Законом.
2. На свободные склады допускается помещение товаров, предназначенных для переработки (за исключением спирта), и оборудования.
3. Свободный склад - склад, специально предназначенный для помещения на него товаров в соответствии с таможенным режимом свободного склада.
4. Свободные склады учреждаются после получения лицензии Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
5. Согласно статье 3 Закона периметры свободных складов являются таможенной границей Республики Казахстан.
6. Территория свободного склада является зоной таможенного контроля.
7. Товары могут находиться на свободных складах без ограничения сроков, за исключением случаев временного хранения товаров и транспортных средств в части свободного склада, используемой в качестве места временного хранения.

2. Еркiн қоймаларды жайғастыру мен жабдықтауға және
иелерiне қойылатын талаптар
8. Еркiн қоймаларды жайғастыру мен жабдықтауға қойылатын талаптар еркiн қойманың кедендiк тәртiбiне қойылған тауарларды кедендiк ресiмдеудi және кедендiк бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз ету мақсатындағы қажеттiлiк пен жеткiлiктiлiк өлшемдерiне байланысты белгiленедi.
9. Еркiн қойманы тағайындауға арналған үй-жай немесе орын өрт қауiпсiздiгiнің талаптарына, санитарлық-тұрмыстық және техникалық нормаларға сәйкес, сондай-ақ мынадай талаптарға сай болуы тиiс:
1) жайғасуы мен жабдықталуы мыналарды:
кедендiк бақылаудан басқа, еркiн қоймадан тауарларды орналастыру және алып кету;
белгiленген рұқсат пункттерiнен тысқары қойма аумағына бөгде адамдардың тауарларға енiп кету мүмкiндiгiн болдырмауды қамтиды;
2) аумақ бүкiл көлемi бойынша белгiленген және қоршалған болуы тиiс;
Қажет болған кезде кеден органдары еркiн қойманы тағайындауға арналған үй-жайды немесе орынды қосарланып жабылатын, олардың бiреуi қызметiнің ауқымында дәл осындай үй-жай немесе орын бар кеден органының қарамағында болатын құрылғылармен жабдықтауды талап етуге құқықты.
3) еркiн қойманың кеден режимiне орналастырылатын тауарларды кедендiк бақылауды және кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыруды қамтамасыз ету мақсатында тиiстi үй-жайлардың немесе орындардың иелерiне қажеттi қызметтiк және тұрмыстық үй-жайлар, кеден органдарының қызметкерлерiне арналған жабдықтар мен байланыс құралдары берiлуi тиiс.
10. Уақытша сақтау орны ретiнде пайдаланылатын еркiн қойманың бөлiгi уақытша сақтау орнына қойылатын мiндеттi талаптар туралы Кеден комитетiнің бұйрығымен белгiленген талаптарға сәйкес болуы керек.
11. Еркiн қоймалар олар жұмыс iстейтiн бүкiл мерзiм бойында белгiленген талаптарға сәйкес болуы тиiс.
12. Еркiн қоймалар иелерiнің мiндеттерi Заңның 78-бабында айқындалған.
13. Кеден органы қойма иесiнің талап-тiлегi бойынша еркiн қойманы тауарларға, еркiн қойманың өткiзу мүмкiндiгiне және еркiн қойманың жұмыс iстеуiне қатысы бар басқа да факторларға байланысты пайдалану рәсiмiн келiседi.
3. Тауарларды еркiн қоймаларға орналастырған кезде
тауарларды кедендiк ресiмдеу
14. Тауарларды еркiн қоймаға орналастыру уақытша сақтау рәсiмiне сәйкес не жүк-кеден декларациясы негiзiнде жүргiзiлуi мүмкiн.
15. Уақытша сақтау орны ретiнде пайдаланылатын еркiн қойманың
оқшауланған бөлiгiнде тұрған тауарлар еркiн қойманың кедендiк режимiнде
кедендiк ресiмделгеннен кейiн еркiн қойманың басқа бөлiгiне ауыстырылуға
жатады.

2. Требования к обустройству и оборудованию
свободных складов и к их владельцам
8. Требования, предъявляемые к обустройству и оборудованию свободных складов, устанавливаются в зависимости от критерия необходимости и достаточности в целях обеспечения осуществления таможенного контроля и таможенного оформления товаров, помещенных под таможенный режим свободного склада.
9. Помещение или место, предназначенное для учреждения свободного склада, должно соответствовать требованиям противопожарной безопасности, санитарно-бытовым и техническим нормам, а также отвечать следующим требованиям:
1) обустройство и оборудование должно исключать возможность:
помещения и изъятия товаров со свободного склада помимо таможенного контроля;
доступа лиц на территорию склада вне установленных пунктов пропуска (количество пунктов пропуска и пропускной режим определяется владельцем свободного склада, исходя из особенностей функционирования склада);
2) территория должна быть обозначена и огорожена по всеми периметру.
При необходимости таможенные органы вправе требовать оборудование помещения или места, предназначенного для учреждения свободного склада, двойными запорными устройствами, одно из которых находилось бы в ведении таможенного органа, в зоне деятельности которого находится такое помещение или место;
3) в целях обеспечения осуществления таможенного оформления и таможенного контроля товаров, помещаемых под таможенный режим свободного склада, владельцами соответствующих помещений или мест должны быть предоставлены необходимые служебные и бытовые помещения, оборудование и средства связи для сотрудников таможенных органов.
10. Часть свободного склада, используемая в качестве места временного хранения должна соответствовать установленным приказом Таможенного комитета обязательным требованиям, предъявляемым к местам временного хранения.
11. Свободные склады должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их функционирования.
12. Обязанности владельцев свободных складов определены статьей 78 Закона.
13. Таможенный орган, по обращению владельца склада согласовывает процедуру использования свободного склада в зависимости от вида товаров, пропускной способности свободного склада и других факторов, затрагивающих функционирование свободного склада.
3. Таможенное оформление товаров при помещении
на свободный склад
14. Помещение товаров на свободный склад может осуществляться в соответствии с процедурой временного хранения либо на основании грузовой таможенной декларации.
15. После таможенного оформления товаров в таможенном режиме свободного склада, товары, находящиеся в изолированной части свободного склада, используемой в качестве места временного хранения, подлежат перемещению на остальную часть свободного склада.

16. Уақытша сақтау орындарында (еркiн қоймадан басқа) уақытша
сақтауда тұрған тауарларды еркiн қоймаға орналастыру мақсатында ауыстыру
тауарларды жеткiзу ережелерiне сәйкес жүргiзiледi.
17. Еркiн қойма еркiн қойманың кедендiк режимiне қойылатын тауарларды
кедендiк ресiмдеу жүргiзілетін орын болуы мүмкiн.
18. Еркiн қоймаға тауарларды әкелу немесе одан әкету кезiнде қойманың
иесi осы ниетi туралы кеден органының алдын ала құлақтандыруға мiндеттi.
Құлақтандырудың нысаны мен оны берудің мерзiмiн кеден органы белгiлейдi.
4. Еркiн қоймалардағы тауарлармен жүргізiлетiн
операциялар
19. Еркiн қоймаларда мынадай операциялар жүргiзiлуi мүмкін:
1) осы тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiнде:
тазарту;
желдету;
кептiру (оның iшiнде жылу ағысын келтiре отырып);
сақтаудың оңтайлы температуралық режимiн жасау (салқындату, тоңазыту,
жылыту);
қорғаныш құндағына орналастыру;
қорғаныш мақсатында майлау және консерванттармен өңдеу;
таттан қорғау үшiн сырлау;
алдын ала сақтандыру саңылауларын қалдыру;
коррозияларға қарсы жамылғылармен жабу;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөнiнде:
топтарға бөлу;
жөнелтiмдердi ресiмдеу;
сорттау;
құндақтау;
қайта құндақтау;
маркiлеу;
тиеу, түсiру, қайта тиеу;
жеткiзе жинақтауға немесе жұмыс жағдайына келтiруге байланысты
қарапайым операциялар;
тауарларды ұтымды орналастыру мақсатында қойманың шегiнде ауыстыру;
тауарларды көрме алаңдарына орналастыру;
тестiден өткiзу;
3) ұқсату жөнiндегi операциялар:
әкелiнген тауарлардың негiзгi сипаттамалары сақталуға тиiстi монтажды құрастыру мен қиыстыруды қоса алғанда, басқа тауарларды жасау (өңдеу);
ұқсастандыру ұқсатудың бiрден бiр шарты болып табылатын ұқсату өнiмдерiнде әкелiнген тауарларды ұқсастандыруға мүмкiндiк беретiн сипаттамаларын өнiмдердi ұқсату кезiнде сақтай отырып өзiнің жеке сипатын шетелдiк тауарлар жоғалтатын, тауар өңдеудің түрi;
тауарларды жөндеу, оларды қалпына келтiрудi қоса алғанда;
ұқсату тауарларын өндiрудi жеңiлдетуге, оларды толық және iшiнара ұқсату процесi барысында пайдалануға арналған кейбiр тауарларды пайдалану. Мұндай операция осы тармақшаның көрсетiлген абзацтарының бiрiнде екiншi болып орындалуы мүмкiн.
Бүлiнген мүлiктердi монтаждау, бұзу, бүлдiру, алып тастау және/немесе жою;
4) өзге де операциялар, мыналарды:
тауарларды технологиялық жабдықтар және оларға қосалқы бөлшектер ретiнде пайдалану;
тауарларды тиеу-түсiру техникасы, еркiн қоймаларда пайдаланылатын өзге де техникалық құралдар ретiнде пайдалану;
көрмелер ұйымдастыру.

16. Перемещение товаров, находящихся на временном хранении в местах
временного хранения (кроме свободного склада), с целью помещения на
свободный склад производится в соответствии с правилами доставки товаров.
17. Свободный склад может быть местом производства таможенного
оформления товаров, помещаемых под таможенный режим свободного клада.
18. При ввозе и вывозе товаров со свободного склада владелец склада
обязан предварительно уведомить таможенный орган о данном намерении. Форма
уведомления и сроки его подачи устанавливаются таможенным органом.
4. Операции, производимые с товарами на свободных складах
19. На свободных складах допускается совершение следующих операций:
1) по обеспечению сохранности товаров:
чистка;
проветривание;
сушка (в том числе с созданием притока тепла);
создание оптимального температурного режима хранения (охлаждение,
замораживание, подогрев);
помещение в защитную упаковку;
нанесение защитной смазки и консервантов;
окрашивание для защиты от ржавчины;
введение предохранительных присадок;
нанесение антикоррозийного покрытия;
2) по подготовке товаров к продаже и транспортировке:
дробление партий;
формирование отправок;
сортировка;
упаковка;
переупаковка;
маркировка;
погрузка, выгрузка, перегрузка;
простые операции, связанные с доукомплектовкой или приведением в
рабочее состояние;
перемещение товаров в пределах склада с целью рационального
размещения;
размещение товаров на демонстрационных стендах;
тестирование;
3) операции по переработке:
изготовление (обработка) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при которой сохраняются основные характеристики ввезенных товаров;
собственно переработка товара, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда индентификация является обязательным условием переработки;
ремонт товаров, включая их восстановление;
использование некоторых товаров, предназначенных для облегчения производства продуктов переработки, с их полным или частичным потреблением в ходе процесса переработки. Данная операция должна быть выполнена одновременно с одной из указанных в абзацах втором-четвертом настоящего подпункта;
демонтаж, разборка, разрушение, удаление и/или уничтожение поврежденных частей;
4) иные операции, включая:
использование товаров в качестве технологического оборудования и запасных частей к нему;
использование товаров в качестве погрузочно-разгрузочной техники, иных технических средств, эксплуатируемых на свободном складе;
проведение выставок.

20. Осы Нұсқаулықтың 19-тармағында көрсетiлген еркiн қоймаларда орналастырылған тауарлармен жүргiзiлетiн операциялар мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) 1), 2) тармақшаларда көрсетiлгендерi - кедендiк органды құлақтандыра отырып;
2) 3), 4) тармақшаларда көрсетiлгендерi - кеден органының рұқсаты
бойынша, мұндай рұқсаттың нысанын кеден органы белгiлейдi.
21. Осы Нұсқаулықтың 20-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетiлген
операциялар тоғыз таңбалы деңгейдегi сыртқы экономикалық қызметтің
Тауарлық номенклатурасы бойынша сыныптау кодын өзгертуге байланысты, осы
тауарлардың сипаттамаларын (сапаларын) өзгертуге тиiстi емес.
22. Еркiн қоймада орналасқан және кедендiк бақылауға жататын
тауарлардың Заңның 208-бабына сәйкес кеден органы ұқсастыруы мүмкiн.
Ұқсастырудың тәсiлiн қойма иесiнің пiкiрiн ескере отырып, кеден органы
белгiлейдi.
5. Еркiн қоймада сақтаулы тауарлар туралы есеп пен есептiлiк
23. Еркiн қоймада сақтаулы тауарлар еркiн қойманың кедендiк режимiне
сәйкес мiндеттi түрде есепке алынуға жатады.
24. Еркiн қоймалардың иелерi әкелiнетiн, сақталатын, жасалатын,
ұқсатылатын, сатып алынатын, сатылатын және қоймадан әкетiлетiн тауарлар
туралы есеп жүргiзедi және кеден органдарына есеп берiп тұрады.
25. Еркiн қоймалардағы тауарлармен болған кез келген өзгерiстер есеп
құжаттарында көрсетiлуi тиiс.
26. Еркiн қоймаларды сақтаулы тауарлардың есеп нысанын қойманың
иесiмен келiсiм бойынша кеден органы белгiлейдi. Бұл ретте есептеудiң
жүйесiне:
1) есеп кiтабы;
2) кедендiк есеп құжаты енгiзiледi.
27. Есеп кiтабы есептің басқа да жүйелерiне пайдаланылуына
қарамастан,
белгiленген нысанда, оның ішінде автоматты түрде жүргiзiледi. Кiтапты
жүргiзудің тәртiбiн кедендiк органдар айқындайды.
28. Есеп кiтабындағы жазбалар мынадай тәртiппен:
1) орналастырылатын тауарлар туралы - еркiн қоймаға тауарларды орналастыру сәтiнде, бiрақ тауарларды еркiн қоймаға әкету сәтiнен бастап бiр тәулiктен кешiктiрмей;
2) әкетiлетiн тауарлар туралы тауарларды еркiн қоймалардан тiкелей әкету кезiнде енгiзiлуi тиiс.
29. Кеден органының келiсiмiмен есеп кiтабын онда барлық қажеттi мәлiметтер болатындай жағдайда белгiленген нысаннан өзгеше жүргiзуге рұқсат етiледi.
30. Кеден органдары еркiн қоймаларға орналастырылатын және қоймалардан әкетiлетiн тауарларға кедендiк есеп құжатының нысанында есеп жүргiзедi. Кедендiк есеп құжаты ретiнде жүк-кеден Декларациясы пайдаланылады.
31. Еркiн қоймада сақтаулы, жасалатын және өңделетiн тауарларды есепке алу үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бухгалтерлiк есеп пен есептiлiктi жүргiзу үшiн қолданылатын құжаттар пайдаланылады. Мұндай құжаттарда: тауарлардың атаулары мен ұқсастырылған белгiлер, олардың сапасы, тауарлар мен көлiк құралдарының еркiн қойманың шегiнде қозғалуы туралы мәлiметтер, еркiн қоймада олармен болған кез келген өзге де өзгерiстер көрсетiлген жағдайда.

20. Операции с товарами, помещенными на свободный склад, указанные в пункте 19 настоящей Инструкции, производятся в следующем порядке:
1) указанные в подпунктах 1), 2) - с уведомления таможенного органа;
2) указанные в подпунктах 3), 4) - с разрешения таможенного органа, форма такого разрешения устанавливается таможенным органом.
21. Операции, указанные в подпунктах 1), 2) пункта 20 настоящей
Инструкции не должны изменять характеристик (качеств) товаров, связанных с
изменением классификационного кода по Товарной номенклатуре
внешнеэкономической деятельности на уровне девятого знака.
22. Товары, находящиеся на свободном складе и подлежащие таможенному
контролю, могут идентифицироваться таможенным органом в соответствии со
статьей 208 Закона. Способ идентификации устанавливается таможенным
органом с учетом мнения владельца склада.
5. Учет и отчетность о товарах, находящихся
на свободном складе
23. Товары, находящиеся на свободном складе в соответствии с
таможенным режимом свободного склада, подлежат обязательному учету.
24. Владельцы свободных складов ведут учет и предоставляют таможенным
органам отчетность о ввозимых, хранящихся, изготавливаемых,
перерабатываемых, приобретаемых, реализуемых и вывозимых со склада товарах.
25. Любые изменения, происходящие с товарами на свободном складе,
должны отражаться в учетных документах.
26. Форма учета товаров, находящихся на свободном складе,
определяется таможенным органом по согласованию с владельцем склада. При
этом в систему учета включаются:
1) книга учета;
2) таможенный документ учета.
27. Книга учета ведется в соответствии с установленной формой вне зависимости от использования других систем учета, в том числе автоматизированной. Порядок ведения книг учета определяется таможенными органами.
28. Записи в книгу учета должны вноситься в следующем порядке:
1) о помещаемых товарах - в момент помещения товаров на свободный склад, но не позднее суток с момента ввоза товаров на свободный склад;
2) о вывозимых товарах - непосредственно при вывозе товаров со свободного склада.
29. С согласия таможенного органа допускается ведение книги учета с отклонением от установленной формы при условии, что в ней содержатся все необходимые сведения.
30. Таможенные органы ведут учет товаров, помещаемых на свободный склад и вывозимых со склада, в форме таможенного документа учета. В качестве таможенного документа учета используется грузовая таможенная декларация.
31. Для учета товаров, хранящихся, изготавливаемых и перерабатываемых на свободном складе, используются документы, применяемые для ведения бухгалтерского учета и отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при условии, что в таких документах отражаются: наименование и идентификационные признаки товаров, их количество, сведения о перемещении товаров и транспортных средств в пределах свободного склада, любые изменения, происходящие с ними на свободном складе.