Тауарлардың шыққан елін анықтау тәртібін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 10 желтоқсан N 612-Б Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 15 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1002. Күші жойылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 22 қаңтардағы N 21 бұйрығымен. ~V011446
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру, сондай-ақ тарифтік және бейтарифтік реттеу шараларын қолдану кезінде Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасымалданатын тауарлардың шыққан елін анықтау мәселелерін реттеу мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлардың шыққан
елін анықтау тәртібі туралы Нұсқаулық бекітілсін.
2. Құқықтық қамсыздандыру басқармасы (Г.А. Мұхамедиева) осы
бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Кеден істері Бас басқармасы (Б.А. Жұмабеков) осы бұйрықтың жүзеге
асуын қамтамасыз етсін.
4. Баспасөз қызметі (Г. Исахан) осы бұйрықтың жариялануын қамтамасыз
етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Кеден комитеті Төрағасының
орынбасары Д.А. Құнанбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы N 612-Б бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін
тауарлардың шыққан елін анықтау тәртібі туралы
Нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Заң) 21-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларға тарифтiк және бейтарифтiк реттеу шараларын қолдану мақсатында жасалды.
2. Заңның 141-бабына сәйкес тауардың шыққан елi болып тауар толығымен шығарылған немесе Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгiленген критерийлерге сәйкес жеткiлiктi ұқсатуға түскен ел есептеледi.
3. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауардың шыққан елi кеден органдарымен экспорт елiнің уәкілеттi органы берген тауардың шығу сертификатының (бұдан әрi - сертификат) және әкелiнетiн тауарларды мағлұмдау кезiнде мағлұмдаушы тапсырған тауарға iлеспе құжаттардың негiзiнде анықталады.
4. Тауардың шығу сертификаты Заңның 144-бабында белгiленген жағдайларда ғана тапсырылады.

Об утверждении Инструкции о порядке определения страны происхождения товаров
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 10.12.99г. N 612-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.12.99г. за N 1002. Утратил силу - приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 22 января 2001 года N 21 ~V011446
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" и упорядочения вопросов определения происхождения товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан при применении мер тарифного и нетарифного регулирования приказываю:
1. Утвердить Инструкцию о порядке определения страны происхождения
товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан.
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить
государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Главному управлению таможенных доходов (Жумабеков Б.А.) обеспечить
реализацию настоящего приказа.
4. Пресс-службе (Исахан Г.) обеспечить опубликование настоящего
приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
Заместителя Председателя Таможенного комитета Республики Казахстан
Кунанбаева Д.А.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной
регистрации.
Председатель
Утверждена
Приказом Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. N 612-П
Инструкция
о порядке определения страны происхождения
товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с главой 21 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон) в целях применения мер тарифного и нетарифного регулирования к товарам, ввозимым на территорию Республики Казахстан.
2. В соответствии со статьей 141 Закона страной происхождения товара считается страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной переработке в соответствии с критериями, установленными таможенным законодательством Республики Казахстан.
3. Страна происхождения ввозимого на территорию Республики Казахстан товара определяется таможенными органами на основе сертификата о происхождении товара (далее - сертификат), выданного уполномоченным органом страны экспорта, и товаросопроводительных документов, представленных декларантом при декларировании ввозимого товара.
4. Сертификат представляется только в случаях, установленных статьей 144 Закона.

5. Сертификат көрсетiлген тауардың тиiстi елден шыққанын мағыналы куәландыруға және онда Заңның 145-бабында көрсетiлген мәлiметтер болуға тиiс.
6. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар үшiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiметтерiнің басшылары Кеңесiнің 1993 жылғы 24 қыркүйектегi Шешiмiне сәйкес сертификатта тауар туралы мынадай қажеттi мәлiметтер болуы тиiс:
1) экспорттаушының толық атауы мен мекен-жайы;
2) импорттаушының атауы мен мекен-жайы;
3) тауарды сәйкестендiру үшiн қажеттi барлық мәлiметтер бар тауардың атауы (бейнесi);
4) тасымалдау құралдары мен жүру маршруты;
5) орындар саны, сондай-ақ ораманың сипаты, таңбалану мен нөмiрленуi;
6) жалпы және таза салмағы.
6. тармақшаның көрсеткiштерi тасымалдау кезiнде тауардың салмағы айтарлықтай өзгерген болса немесе бiрлiктер стандартты түрде тауардың аталған түрме қолданылатын болса, бiрлiктердің саны немесе көлемi сияқты басқалармен ауыстырылуы мүмкiн.
7. Халықаралық келiсiмдермен сертификаттағы мәлiметтер туралы өзге талаптар белгiленуi мүмкiн.
8. Дамушы және/немесе кемiрек дамыған елдерден шығарылатын және әкелiнетiн тауарларға кеден тарифi бойынша преференцияларды қолдану кезiнде мұндай тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде мағлұмдаушы кеден органдарына "А" нысанындағы тауардың шыққан елi туралы Сертификат тапсыруға тиiстi (қосымша).
Қазақстан Республикасының еркiн сауда туралы келiсiмдер жасасқан елдерден шыққан тауарларды кеден бажын салудан босату кезiнде мұндай тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде мағлұмдаушы кеден органдарына халықаралық келiсiмдермен белгiленген СТ-1 нысанындағы тауардың шыққан елi туралы Сертификат тапсыруға тиiстi (2 қосымша).
9. Кеден органдарында сертификаттарды куәландыруға уәкiлеттi ұйымдардың бланкiлерi үлгiлерiнің, мөрлердiң, тұлғалар қолдары бедерлемелерiнің болуы Қазақстан Республикасының кеден органдарында тауарлардың шығу сертификаттарын қабылдаудың шарттары болып табылады. Жоғарыда аталған мәлiметтер шығарылған елдiң уәкiлеттi органдарынан ресми түрде алғаннан кейiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнің Кеден комитетiмен Қазақстан Республикасының кеден органдарына берiледi.
10. Сертификат Қазақстан Республикасының кеден органдарына бастырылған түрде, тауардың шыққан елiнің тiлiнде түзетулерсiз тапсырылады, егер өзге Қазақстан Республикасымен бекiтiлген халықаралық келiсiмдермен қарастырылмаған болса.
Қажет болған кезде Қазақстан Республикасының кеден органдары сертификаттың мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне аударылуын талап етулерi мүмкiн.

5. Сертификат должен однозначно свидетельствовать о том, что
указанный товар происходит из соответствующей страны, и содержать
сведения, указанные в статье 145 Закона.
6. Для товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики
Казахстан из государств-участниц Содружества Независимых Государств, в
соответствии с Решением Совета глав правительств Содружества Независимых
Государств от 24 сентября 1993 года, сертификат должен содержать следующие
сведения:
1) полное наименование и адрес экспортера;
2) полное наименование и адрес импортера;
3) наименование (описание) товара, содержащее все необходимые для
идентификации товара сведения;
4) средства транспортировки и маршрут следования;
5) количество мест, а также характер упаковки, маркировку и
нумерацию;
6) вес брутто и нетто.
Показатели подпункта 6) могут быть заменены другими, такими как, например, количество единиц или объем, когда вес товара существенно меняется при транспортировке или когда эти единицы стандартно применяются к данному виду товара.
7. Международными соглашениями могут быть установлены иные требования о сведениях, содержащихся в сертификате.
8. При применении преференций по таможенному тарифу к товарам, происходящим и ввозимым из развивающихся и/или наименее развитых стран декларант должен представить в таможенные органы при таможенном оформлении таких товаров Сертификат происхождения товара формы "А", установленной международными соглашениями (Приложение 1).
При освобождении от обложения таможенной пошлиной товаров, происходящих из стран, с которыми Республикой Казахстан заключены соглашения о свободной торговле, декларант при таможенном оформлении таких товаров должен представить в таможенные органы Сертификат происхождения товара формы СТ-1, установленной международными соглашениями (Приложение 2).
9. Условием принятия таможенными органами Республики Казахстан сертификатов происхождения товаров является наличие в таможенных органах образцов бланков, оттисков печатей, подписей лиц, а также адресов организаций, уполномоченных заверять Сертификаты. Вышеназванные сведения передаются таможенным органам Республики Казахстан Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан после их официального получения от уполномоченных органов страны происхождения.
10. Сертификат представляется таможенным органам Республики Казахстан в напечатанном виде, без исправлений на языке страны происхождения товара, если иное не предусмотрено международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
При необходимости таможенные органы Республики Казахстан могут требовать перевода сертификата на государственный или русский языки.