"Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 27 тамыздағы N 2-Ө бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында Жинақтаушы зейнетақы қорының өз капиталын қалыптастыру туралы ережеге" өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы"
Бұйрық Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитеті 1999 жылғы 15 қазан N 83-Ө. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы N 127 қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитеттiң нормативтiк актiлерiн "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен сәйкестiкке келтiру мақсатында бұйырамын:
1. Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 27 тамыздағы
N 2-Ө бұйрығымен  бекiтiлген "Қазақстан Республикасында Жинақтаушы
зейнетақы қорының өз капиталын қалыптастыру туралы ережеге" қоса берiлiп отырған өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Заң бөлiмi (Лысенко Ю.Н.) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Келісілді                               Бекітілді
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік         Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі                   қорғау министрлігі Жинақтаушы
1999 жылғы 14 қараша                  зейнетақы қорларының қызметін
реттеу жөніндегі комитетінің
1999 жылғы 15 қазанындағы
N 83-Ө бұйрығымен
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы
27 тамыздағы N 2-Ө бұйрығымен бекiтiлген (1997 жылғы 17
қыркүйектегi мемлекеттiк тiркелiм N 374), 1998 жылғы 22 мамырдағы N 68-Ө (1998 жылғы 3 шiлдедегі мемлекеттiк тiркелiм N 90) және 1998 жылғы 18 желтоқсандағы N 176-Ө (1999 жылғы 22 қаңтардағы  мемлекеттiк тiркелiм N 674 ) бұйрықтармен өзгертiлген және толықтырылған "Қазақстан Республикасында Жинақтаушы зейнетақы қорының өз капиталын қалыптастыру туралы ережеге" өзгерiстер мен толықтырулар
1. Нормативтiк-құқықтық актiнiң атауы, оны мынадай редакцияда жазумен өзгертiлсiн:
"Қазақстан Республикасында Жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын қалыптастыру жөнiндегi негiзгi талаптар туралы нұсқаулық":
2. Кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi, ол Жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрi - Қорлардың) өз капиталын қалыптастыру жөнiндегi негiзгi талаптарын айқындайды, Қорлардың комиссиялық сыйақыларының шектi мөлшерiн реттейдi, сақталуы мiндеттi болып табылатын жекелеген нақты нормативтердi белгiлейдi."

Об утверждении изменений и дополнений в "Положение о формировании собственного капитала накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства от 27 августа 1997 года N 2-П
Приказ Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 октября 1999 года N 83-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.12.99г. N 1005. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 127 (V032316)
В целях приведения нормативных актов Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов в соответствие с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в " Положение  о формировании собственного капитала накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства от 27 августа 1997 года N 2-П.
2. Юридическому отделу (Лысенко Ю.Н.) зарегистрировать настоящий приказ в установленном порядке в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о.Председателя
Утверждено
Приказом Комитета по
регулированию деятельности
накопительных пенсионных
фондов Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15.10.99г. N 83-П
Изменения и дополнения
в "Положение о формировании собственного капитала
накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан",
утвержденное приказом Национального пенсионного агентства
Министерства труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан от 27 августа 1997 года N 2-П
(государственная регистрация от 17 сентября 1997 года N 374,
измененное и дополненное приказами от 22 мая 1998 года N 68-П
(государственная регистрация от 3 июля 1998 года N 90)
и от 18 декабря 1998 года N 176-П
(государственная регистрация от 22 января 1999 года N 674)
1. Изменить наименование нормативного правового акта, изложив его в следующей редакции:
"Инструкция об основных требованиях по формированию собственного капитала накопительных пенсионных фондов в Республике Казахстан".
2. Преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", она определяет основные требования по формированию собственного капитала накопительных пенсионных фондов (далее - Фондов), регламентирует предельную величину комиссионных вознаграждений Фонда, устанавливает отдельные конкретные нормативы, обязательные к соблюдению.".

3. 1-тараудың атауындағы "жинақтаушы зейнетақы" деген сөздер алынып тасталсын.
4. 1.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.1 Қордың өз капиталына мыналар кiредi: жарғылық капитал:
1) жай акциялар;
2) артықшылық берiлген акциялар;
төленген қосымша капитал;
негiзгi қаражатты қайта бағалаудан төленбеген қосымша капитал;
инвестицияларды қайта бағалаудан төленбеген қосымша капитал;
резервтiк капитал;
өткен жылдардағы бөлiнбеген табыс;
есеп берiлген жылдағы бөлiнбеген табыс;
мыналарды шегерiп тастағанда төленбеген капитал:
1) жай акциялар,
2) артықшылық берiлген акциялар;
алынған капитал;
өткен жылдардың өтелмеген шығындары;
есеп берiлген жылдың өтелмеген шығындары."
5. 1.2-тармақтың екiншi абзацындағы "салымдары" деген сөз "жарналары" деген сөзбен ауыстырылсын.
6. 2.1-тармақ "және басқа да кредиторлармен" деген сөздермен
толықтырылсын.
7. 2.3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3. Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорының жарғылық
капиталының ең төменгi мөлшерi:
ашық қорлар үшiн 90 (тоқсан) миллион теңге сомасында,
корпоративтiк қорлар үшiн 20 (жиырма) миллион теңге сомасында
болып белгiленедi.
Бұрын алынған уақытша лицензияның орнына зейнетақы жарналарын
тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметке мемлекеттiк бас лицензияны алған Қорлар жарғылық капиталдың ең төменгi мөлшерiне қатысты талаптардың 1999 жылғы 31 желтоқсанға дейiнгi мерзiмде орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi."
8. 2.4-тармақтың соңғы сөйлемiндегi "қор" деген сөз "капитал" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 3-тармақтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қордың комиссиялық сыйақыларының шектi шамасы".
10. 3.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.1. Қордың комиссиялық сыйақыларының шектi шамасы:
зейнетақы жарналары сомасынан 1 (бiр) проценттен артық емес;
зейнетақы активтерiн орналастырудан алынған инвестициялық табыс сомасынан 10 (он) проценттен артық емес болып белгiленедi."
11. 3.2-тармақтағы "жинақталған зейнетақы қаражатын басқа зейнетақы қорына аударуды және" деген сөздер алынып тасталсын.
12. 3.3-тармақ алынып тасталсын.
13. 3.4-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы" деген сөздер "заңда белгiленген тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өз капиталын негiзгi қаражат пен басқа да материалдық емес активтерге салудың ең жоғарғы мөлшерi".
15. 4.1-тармақтағы "мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорлары және" деген сөздер алынып тасталсын, "мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорлары" деген сөздер "Қорлар" деген сөзбен ауыстырылсын, қаржы емес активтерге" деген сөздер "материалдық емес активтерге" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В наименовании раздела 1 исключить слова "накопительного пенсионного".
4. Пункт 1.1. изложить в следующей редакции:
"1.1. Собственный капитал Фонда включает:
уставный капитал:
1) простые акции;
2) привилегированные акции;
дополнительный оплаченный капитал;
дополнительный неоплаченный капитал от переоценки основных средств;
дополнительный неоплаченный капитал от переоценки инвестиций;
резервный капитал;
нераспределенный доход предыдущих лет;
нераспределенный доход отчетного года
минус:
неоплаченный капитал:
1) простые акции;
2) привилегированные акции;
изъятый капитал;
непокрытый убыток предыдущих лет;
непокрытый убыток отчетного года".
5. Во втором абзаце пункта 1.2. слово "вкладов" заменить словом "взносов".
6. Пункт 2.1. дополнить словами "и другими кредиторами".
7. Пункт 2.3. изложить в следующей редакции:
"2.3. Минимальный размер уставного капитала негосударственного накопительного пенсионного фонда устанавливается:
для открытых фондов в сумме 90 (девяносто) миллионов тенге;
для корпоративных фондов в сумме 20 (двадцать) миллионов тенге.
Фонды, получившие государственные генеральные лицензии на деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат взамен ранее полученных временных лицензий, обязаны обеспечить выполнение требований в части минимального размера уставного капитала в срок до 31 декабря 1999г.".
8. В последнем предложении пункта 2.4. слово "фонд" заменить словом "капитал".
9. Название раздела 3 изложить в следующей редакции:
"3. Предельная величина комиссионных вознаграждений Фонда".
10. Пункт 3.1. изложить в следующей редакции:
"3.1. Предельная величина комиссионных вознаграждений Фонда устанавливается:
не более 1 (одного) процента от суммы пенсионных взносов;
не более 10 (десяти) процентов от суммы инвестиционного дохода, полученного от размещения пенсионных активов.".
11. В пункте 3.2. слова "перевода пенсионных накоплений в другой пенсионный фонд и" исключить.
12. Пункт 3.3. исключить.
13. В пункте 3.4. слова "Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам" заменить словами "в установленном законодательством порядке".
14. Название раздела 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный размер вложений собственного капитала в основные средства и другие нематериальные активы".
15. В пункте 4.1. слова "государственных накопительных пенсионных фондов и негосударственных накопительных пенсионных фондов" заменить словом "Фондов", слова "нефинансовые активы" заменить словами "нематериальные активы".

16. 4-тарау мынадай мазмұндағы 4.2. және 4.3-тармақтармен
толықтырылсын:
"4.2. Ай сайын, есеп берiлiп отырғаннан кейiнгi айдың 5
күнiнен кешiктiрмей Қорлар Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетке өз капиталын негiзгi қаражат пен басқа да материалдық емес активтерге салу мөлшерi туралы қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлiметтер тапсырады."
"4.3. Тапсырылған мәлiметтердiң дұрыстығына Қор толықтай жауап
бередi."
Төрағаның
міндетін атқарушы
_________________________                     Нұсқаулыққа қосымша
ЖЗҚ атауы
_________________________
ЖЗҚ коды
_________________________
Мекен-жайы
_________________________
СТН
_________________________
Өз капиталын негізгі және басқа да материалдық емес
активтерге салу мөлшері туралы мәліметтер
199__ж. "_______"________________жағдай бойынша
мың теңгемен
____________________________________________________________________    N р/с             Баптар                            Сомасы
____________________________________________________________________     Материалдық емес активтер
1 Алғашқы құны (101-106 шоттар)
2 Тозу (111-116 шоттар)
3 Қалдық құны (1-2 ж.)
Негізгі құжаттар:                                        0
4 Алғашқы құны (121-126 шоттар)
5 Тозу (131-134 шоттар)
6 Қалдық құны (4-5 ж.)                                     0
____________________________________________________________________
7 Негізгі қаражатқа және басқа материалдық емес
активтерге жиынтық салымдар (И)* (3+6)                   0
____________________________________________________________________     8 Жарғылық капитал (501-503 шоттар)
жай акциялар (501-503 шоттар)
артықшылық берілген акциялар (501-503 шоттар)
9 Алынған капитал (521 шот)
10 Төленбеген капитал (511 шот)
жай акциялар (511 шот)
артықшылық берілген акциялар (511 шот)
11 Қосымша төленген капитал
12 Негізгі қаражатты қайта бағалаудан
төленбеген қосымша капитал (541-543 шоттар)
13 Инвестицияларды қайта бағалаудан
төленбеген қосымша капитал (541-543 шоттар)
14 Резервтік капитал (551-552 шоттар)
15 Бөлінбеген табыс (өтелмеген шығын)
өткен жылдардың (562 шот)
есеп берілген жылдың (561 шот)
____________________________________________________________________     16 Жиынтық өз капиталы (СК) (б.8-9-10+11+12+14+15)          0
____________________________________________________________________     17 Н=И/СК болғандағы өз капиталын (Н) салу мөлшері
____________________________________________________________________     * ұзақ мерзімдік дебиторлық берешек шоттары, яғни лизингке
алынған негізгі қаражаттар мен жалданатын құралдар мен материалдық емес активтердің құны.
Басшы          _____________________
Бас бухгалтер  _____________________
орындаушы

16. Дополнить раздел 4 пунктами 4.2. и 4.3. следующего содержания:
"4.2. Ежемесячно, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, Фонды представляют в Комитет по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов сведения о размере вложений собственного капитала в основные средства и другие нематериальные активы по форме, согласно приложению.
4.3. Фонд несет полную ответственность за достоверность представляемых сведений.".
И.о.Председателя
Приложение к Инструкции
------------------------------
!Наименование НПФ!           !
!----------------!-----------!
!Код НПФ         !           !
!----------------!-----------!
!Адрес           !           !
!----------------!-----------!
!РНН             !           !
------------------------------
Сведения
о размере вложений собственного капитала
в основные средства и другие нематериальные активы
по состоянию на "___"____________________199___года
в тыс.тенге
-----------------------------------------------------------------
N п/п!                       Статья                    ! Сумма     -----------------------------------------------------------------
Нематериальные активы:
1.   Первоначальная стоимость (счета 101-106)
2.   Износ (счета 111-116)
3.   Остаточная стоимость (стр.1-2)                       0
Основные средства:
4.   Первоначальная стоимость (счета 121-126)
5.   Износ (счета 131-134)
6.   Остаточная стоимость (стр.4-5)                       0
Итого вложений в основные средства и
7.   другие нематериальные активы (И)* (стр.3+6)          0
8.   Уставный капитал (счета 501-503)
простые акции (счета 501-503)
привелигированные акции (счета 501-503)
9.   Изъятый капитал (счет 521)
10.   Неоплаченный капитал (счет 511)
простые акции (счет 511)
привелигированные акции (счет 511)
11.   Дополнительный оплаченный капитал
12.   Дополнительный неоплаченный капитал от переоценки
основных средств (счета 541-543)
13.   Дополнительный неоплаченный капитал от переоценки
инвестиций (счета 541-543)
14.   Резервный капитал (счета 551-552)
15.   Нераспределенный доход (непокрытый убыток)
предыдущих лет (счет 562)
отчетного года (счет 561)
16.   Итого собственный капитал (СК)
(стр.8-9-10+11-12+13+-14+15)                         0
17.   Размер вложения собственного капитала (Н), где
Н = И/СК
------------------------------------------------------------------
* Не включаются счета долгосрочной дебиторской задолженности, т.е. полученные в лизинг основные средства и стоимость арендуемых основных средств и нематериальных активов.
Руководитель              ___________________
Главный бухгалтер         ___________________
Исполнитель