Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру операциялары және сақтандыру резервтері жөнінде мәліметтер беру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Басқармасы 1999 жылғы 15 қараша N 378. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 23 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1006. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 3 маусымдағы N 209 ~V021915 қаулысымен.
Сақтандыру қызметiн қадағалауды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру операциялары және сақтандыру резервтерi жөнiнде мәлiметтер беру тәртiбi туралы нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) бекiтiлсiн және 2000 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енгізiлсiн.
2. Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдары 2000 жылдың 1 наурызынан кешiктiрмей Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мәлiметтер берсiн.
3. Ақпарат технологиясы департаментi (Поликарпов О.Ю.):
1) 1999 жылғы 20 желтоқсанға дейiнгi мерзiмде бағдарламалық қамтамасыз етудi дайындап, файлдар беру құрылымын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдары мен сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарына хабарласын;
2) сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарынан осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес мәлiметтер алғаннан кейiн оларды Сақтандыруды қадағалау департаментiне берсiн.
4. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру операциялары және сақтандыру резервтерi жөнiнде мәлiметтер беру тәртiбi туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Нұсқаулықты Қазақстан Республикасының сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарына, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдарына және мүдделі бөлімшелеріне жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің Төрағасы Г. А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 378 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру
операциялары мен сақтандыру резервтерi жөнiнде мәлiметтер
беру тәртiбi туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Сақтандыру туралы" Заң күшi бар Жарлығына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшiн тоқсан сайын берiлетiн мәлiметтердiң нысанын белгiлейдi және оларды жасау бойынша негiзгi талаптарды, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне (бұдан әрi - Ұлттық Банк) оларды беру тәртiбiн және мерзiмiн белгiлейдi.

Об утверждении Инструкции о порядке представления страховыми (перестраховочными) организациями сведений о страховых операциях и страховых резервах
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 387. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.12.99г. N 1006. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года № 209 ~V021915 .
В целях совершенствования надзора за страховой деятельностью Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Инструкцию о порядке представления страховыми (перестраховочными) организациями сведений о страховых операциях и страховых резервах (далее - Инструкция) и ввести ее в действие с 1 января 2000 года.
2. Страховым и перестраховочным организациям не позднее 1 марта 2000 года представить сведения по состоянию на 1 января 2000 года в соответствии с требованиями Инструкции.
3. Департаменту информационных технологий (Поликарпов О.Ю.):
1) в срок до 20 декабря 1999 года подготовить программное обеспечение и довести структуру передачи файлов областным филиалам Национального Банка Республики Казахстан и страховым и перестраховочным организациям;
2) после получения сведений от страховых и перестраховочных организаций в соответствии с требованиями Инструкции представлять их в Департамент страхового надзора.
4. Департаменту страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции о порядке представления страховыми (перестраховочными) организациями сведений о страховых операциях и страховых резервах;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию до сведения страховых и перестраховочных организаций Республики Казахстан, областных филиалов и заинтересованных подразделений Национального Банка Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель Национального Банка
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 387
Инструкция
о порядке представления страховыми (перестраховочными)
организациями сведений о страховых операциях
и страховых резервах
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952475_ "О страховании" и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, устанавливает форму ежеквартальных сведений для страховых (перестраховочных) организаций и определяет основные требования по их составлению, порядок и сроки их предоставления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).

2. Сақтандыру операциялары мен сақтандыру резервтерi жөнiндегi мәлiметтi Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар барлық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бередi.
2. Мәлiметтердiң мазмұны және оларды
жасау бойынша талаптар
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мәлiметтердi Ұлттық Банкке осы Нұсқаулықта белгiленген нысан (N 1 қосымша) бойынша тоқсан сайын беруге мiндеттi.
4. Кестеге (N 1 қосымшаға) кiргiзiлетiн мәлiметтерде есеп берiлетiн жылдың (есеп берiлетiн жылдың басынан өсiп отыратын жиынтықпен) сақтандыру операциялары бойынша қаражаттың нақты қозғалысы туралы, сондай-ақ сақтандыру резервтерiн құру және пайдалану туралы деректер болуы тиiс.
5. Мәлiметтердi негiзгi құрайтындар:
1) А бөлiмi. "Тiкелей сақтандыру"
Тiкелей сақтандыру бойынша сақтандыру операциялары туралы деректер болады (келешек болуы мүмкiн қайта сақтандыруға қарамай).
А.1. "Сақтандыру төлемдерi, нетто". Осы бөлiмнiң мағынасы
А.1.1.R. "Сақтандыру төлемдерi, алынғандары" және А.1.2.R. "Комиссиялық төленгендер" бөлiмшелерi мағыналарының сомасы болып табылады.
А.1.1.R. "Сақтандыру төлемдерi, алынғандары" - тiкелей сақтандыру бойынша түскен, оның iшiнде жеке адамдардан (А.1.1.R.1.) және заңды тұлғалардан (А.1.1.R.2.) алынған келешекте қайта сақтандыруға берiлген төлемдер көрсетiледi.
А.1.2.R. "Комиссиялық, төленгендер" тiкелей сақтандыру жөнiндегi брокерлер мен агенттерге - жеке адамдарға (А.1.2.R.1.) және заңды тұлғаларға (А.1.2.R.2.) комиссиялық сыйақы түрiнде төленген сомалар көрсетiледi.
А.2. "Сақтандыру төлемдерi, нетто". Осы бөлiмнiң мағынасы А.2.1.R. "Сақтандыру төлемдерi" және А.2.2.R. "Регрестiк талаптар бойынша алынған өтем" бөлiмшелерi мағыналарының (белгiлердi ескерiп) сомасы болып табылады.
А.2.1.R. "Сақтандыру төлемдерi" - сақтандыру шарттары бойынша төлемдердiң, оның iшiнде пайда алушыларға - жеке адамдардан (А.2.1.R.1.) және заңды тұлғалардан (А.2.1.R.2.) қайта сақтандырушы есебiнен жасалғандардың барлық сомалары көрсетiледi.
А.2.2.R. "Регрестiк талаптар бойынша алынған өтем" - регрестiк талаптар бойынша алынған өтемнiң сомалары, оның iшiнде келешек қайта сақтандыруға регрестiк талап бойынша сома кiмнен - жеке адамдардан (А.2.2.R.1.) немесе заңды тұлғалардан (А.2.2.R.2.) өндiрiлгенiне байланысты берiлгендер көрсетiледi.
Егер тiкелей сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерi сақтандыру тарифтерiн қайта қарағанда немесе сақтандыру шарттарын бұзғанда немесе басқа негiздермен сақтанушыға қайтарылған болса, онда олар тиiстi кезең есебiне түскен сақтандыру төлемдерiнен алынады (минус белгiсiмен қойылады).

2. Сведения о страховых операциях и страховых резервах предоставляются всеми страховыми (перестраховочными) организациями, имеющими лицензии на право осуществления страховой деятельности на территории Республики Казахстан.
2. Содержание сведений и требования по их составлению
3. Страховые (перестраховочные) организации обязаны ежеквартально представлять в Национальный Банк сведения по форме, установленной настоящей Инструкцией (Приложение N 1).
4. Сведения, включаемые в таблицу (Приложение N 1), должны содержать данные о фактическом движении средств по страховым (перестраховочным) операциям в отчетном году (нарастающим итогом с начала отчетного года), а также о формировании и использовании страховых резервов.
5. Основными составляющими сведений являются:
1) Раздел А. "Непосредственное страхование"
Содержит данные о страховых операциях по непосредственному страхованию (независимо от последующего возможного перестрахования).
А.1."Страховые платежи, нетто". Значения данного раздела являются суммой значений (с учетом знаков) подразделов А.1.1.R. "Страховые платежи, полученные" и А.1.2.R. "Комиссионные выплаченные".
А.1.1.R. "Страховые платежи, полученные" - отражаются поступившие платежи по непосредственному страхованию, в том числе переданные в дальнейшем на перестрахование, полученные от физических лиц (А.1.1.R.1.) и юридических лиц (А.1.1.R.2.).
А.1.2.R. "Комиссионные выплаченные" - отражаются суммы, выплаченные в качестве комиссионного вознаграждения брокерам и агентам по непосредственному страхованию - физическим лицам (А.1.2.R.1.) и юридическим лицам (А.1.2.R.2.).
А.2. "Страховые выплаты, нетто". Значения данного раздела являются суммой значений (с учетом знаков) подразделов А.2.1.R. "Страховые выплаты" и А.2.2.R. "Возмещение, полученное по регрессным искам".
А.2.1.R. "Страховые выплаты" - отражаются все суммы выплат по договорам страхования, в том числе произведенные за счет перестраховщика, выгодоприобретателям - физическим лицам (А.2.1.R.1.) и юридическим лицам (А.2.1.R.2.).
А.2.2.R. "Возмещение, полученное по регрессным искам" - отражаются суммы полученного возмещения по регрессным искам, в том числе переданные в дальнейшем перестраховщику, в зависимости от того, с кого взыскана сумма по регрессному иску - с физических лиц (А.2.2.R.1.) или с юридических лиц (А.2.2.R.2.).
Если страховые платежи по непосредственному страхованию были возвращены страхователю при пересмотре страховых тарифов или расторжении договоров страхования или другим основаниям, то они отнимаются (проставляются со знаком минус) от поступивших страховых платежей в счет соответствующего периода.

2) Б бөлiмi. "Қайта сақтандыру тәуекелiн беру".
Қайта сақтандыруға тәуекелдi берумен байланысты сақтандыру операциялары туралы деректер болады (оның iшiнде ретроцессиялар бойынша).
В.1. "Қайта сақтандырушыға (цессионарийге) төленген сақтандыру төлемдерi, нетто". Осы бөлiмнiң мағынасы В.1.1.R. "Қайта сақтандырушыға (цессионарийге) төленген сақтандыру төлемдерi" және В.1.2.R. "Комиссиялық, алынғандар" бөлiмшелерi мағыналарының сомасы (белгiлердi ескерiп) болып табылады.
В.1.1.R. "Қайта сақтандырушыға (цессионарийге) төленген сақтандыру төлемдерi" - цессионарийге төленген төлемдер сомасы көрсетiледi.
В.1.2.R. "Комиссиялық, алынғандар" - цессионарийден алынған комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетiледi.
В.2. "Қайта сақтандырушыдан (цессионарийден) алынған сақтандыру төлемдерi, нетто". Осы бөлiмнiң мағынасы В.2.1.R. "Қайта сақтандырушыдан (цессионарийден) алынған сақтандыру төлемдерi" және В.2.2.R. "Қайта сақтандырушыға (цессионарийге) регрестiк талаптар бойынша өтем" бөлiмшелерi мағыналарының сомасы (белгiлердi ескерiп) болып табылады.
В.2.1.R. "Қайта сақтандырушыдан (цессионарийден) алынған сақтандыру төлемдерi" - қайта сақтандыру шарттары бойынша цессионарийден алынған сомалар көрсетiледi (оның iшiнде ретроцессии).
В.2.2.R. "Қайта сақтандырушыға (цессионарийге) регрестiк талаптар бойынша өтем" - регрестiк талаптардан алынған қаражат есебiнен цессионарийге төленген өтем сомалары көрсетiледi.
3) С бөлiмi. "Қайта сақтандыруға тәуекелдiк қабылдау"
Қайта сақтандыруға тәуекелдiк қабылдаумен байланысты (оның iшiнде ретроцессиялапға) сақтандыру операциялары туралы деректер көрсетiледi.
С.1. "Сақтанушыдан (цеденттен) алынған сақтандыру төлемдерi, нетто". Осы бөлiмнiң мағынасы С.1.1.R. "Сақтанушыдан (цеденттен) алынған сақтандыру төлемдерi" және С.1.2.R. "Комиссиялық төленгендер" бөлiмшелерi мағыналарының сомалары (белгiлердi ескерiп) болып табылады.
С.1.1.R. "Сақтанушыдан (цеденттен) алынған сақтандыру төлемдерi" - қайта сақтандыру шарттары бойынша цеденттерден алынған сақтандыру төлемдерi көрсетiледi.
С.1.2.R. "Комиссиялық төленгендер" - қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру ұйымдарына немесе брокерлерге комиссиялық сыйақы ретiнде төленген сомалар көрсетiледi.
С.2. "Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерi, нетто". Осы бөлiмнiң мағынасы С.2.1.R. "Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша цедентке сақтандыру төлемдерi" және С.2.2.R. "Цеденттен қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерiн қайтару" бөлiмшелерi мағыналарының сомалары (белгiлердi ескерiп) болып табылады.

2) Раздел В. "Передача риска на перестрахование".
Содержит данные о страховых операциях, связанных с передачей риска в перестрахование (в том числе ретроцессиям).
В.1. "Страховые платежи, уплаченные перестраховщику (цессионарию), нетто". Значения данного раздела являются суммой значений (с учетом знаков) подразделов В.1.1.R. "Страховые платежи, уплаченные перестраховщику (цессионарию) и В.1.2.R. "Комиссионные, полученные".
В.1.1.R. "Страховые платежи, уплаченные перестраховщику (цессионарию)" - отражаются суммы платежей, уплаченные цессионарию.
В.1.2.R. "Комиссионные полученные" - отражаются суммы комиссионных вознаграждений, полученные от цессионария.
В.2. "Страховые выплаты, полученные от перестраховщика (цессионария), нетто". Значения данного раздела являются суммой значений (с учетом знаков) подразделов В.2.1.R. "Страховые выплаты, полученные от перестраховщика (цессионария)" и В.2.2.R. "Возмещение перестраховщику (цессионарию) по регрессным искам.
В.2.1.R. "Страховые выплаты, полученные от перестраховщика (цессионария)" - отражаются суммы, полученные от цессионария по договорам перестрахования (в том числе ретроцессии).
В.2.2.R. "Возмещение перестраховщику (цессионарию) по регрессным искам" - отражаются суммы выплаченного возмещения цессионарию за счет средств, полученных по регрессным искам.
3) Раздел С. "Прием риска в перестрахование"
Отражаются данные о страховых операциях, связанных с приемом рисков в перестрахование (в том числе ретроцессиям).
С.1. "Страховые платежи, полученные от перестрахователя (цедента), нетто". Значения данного раздела являются суммой значений (с учетом знаков) подразделов С.1.1.R. "Страховые платежи, полученные от перестрахователя (цедента)" и С.1.2.R. "Комиссионные выплаченные".
С.1.1.R. "Страховые платежи, полученные от перестрахователя (цедента)" - отражаются полученные от цедентов страховые платежи по договорам перестрахования.
С.1.2.R. "Комиссионные выплаченные" - отражаются суммы, выплаченные в качестве комиссионного вознаграждения страховым организациям или брокерам по договорам, принятым в перестрахование.
С.2. "Страховые выплаты по договорам, принятым в перестрахование, нетто". Значения данного раздела являются суммой значений (с учетом знаков) подразделов С.2.1.R. "Страховые выплаты цеденту по договорам, принятым в перестрахование" и С.2.2.R. "Возврат страховых выплат по договорам, принятым в перестрахование от цедентов".

С.2.1.R. "Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша цедентке сақтандыру төлемдерi" - қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша төлемдер көрсетiледi.
С.2.2.R. "Цеденттен қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерiн қайтару" - қайта сақтандырушы ретiнде (егер тiкелей сақтандырушы регрестiк талап бойынша өтем алған болса) сақтандырушы ұйымның бұрын төлеген сақтандыру өтемiн қайтару сомалары көрсетiледi.
4) D бөлiм. "Кезеңнiң басындағы сақтандыру резервтерi".
Есеп беру кезеңi басындағы сақтандыру резервтерiнiң қалдығы көрсетiледi.
5) Е бөлiмi. "Сақтандыру резервтерiне ақша аудару".
Есеп беру кезеңi басындағы сақтандыру резервтерiне аударылған сомалар көрсетiледi.
6) Ғ бөлiмi. "Сақтандыру резервтерi есебiнен төлемдер". Есеп беру кезеңiнде сақтандыру резервтерi есебiнен төлемдер сомалары көрсетiледi.
7) G бөлiмi. "Сақтандыру резервiне түзетулер".
Сақтандыру резервiне түзетулер, оның iшiнде сақтандыру резервтерiнiң артығын кiрiске жатқызу сомалары көрсетiледi.
8) Н бөлiмi. "Кезең аяғындағы сақтандыру резервтерi"
Кезең аяғындағы сақтандыру резервтерiнiң қалдықтары көрсетiледi (D, Е, Ғ және G бөлiмдерiнiң мағыналарын қосу нәтижесi (белгiлердi ескерiп) болып табылады).
6. Кесте жолдары сақтандыру түрлерi бойынша бөлiнген (1-мiндеттi сақтандыру; 2- ерiктi жеке сақтандыру; 3 - ерiктi мүлiктiк сақтандыру), сақтандырудың сыныбы (1.1.; 1.2. және бұдан әрi) және жауапкершiлiк кезеңi бойынша (1.1.1; 1.1.2.; 1.1.3 және бұдан әрi).
7. Тиiстi жауапкершiлiк кезеңi ("келешек жылдың жауапкершiлiгi есебiнен", "өткен жылдардың жауапкершiлiгi есебiнен", "ағымдағы жылдың жауапкершiлiгi есебiнен) жолдарында өткен немесе осы кезеңге қатысты, тиiстi кезеңге келетiн шарттың мерзiмiне тең сомалар көрсетiледi (резервтерге төлемдер, төлеулер, ақша аударулар және басқалар).
8. "Х" белгiленген ұялар толтырылмайды. Штрихтар салынған (сұр) ұядағы деректер басқа ұялардағы деректердiң қосу нәтижесi болып табылады (бұл да толтырылмайды). (Мысалы: 1.-коды бар жолдардың мағынасы 1.1., 1.2.,1.3 және басқа да коды бар тиiстi жолдар мағыналарының сомасы болып табылады; 1.1.-коды бар жолдардың мағынасы 1.1.1., 1.1.2., 1.1.3. коды бар тиiстi жолдар мағыналарының сомасы болып табылады; 1.0.1.-коды бар жолдардың мағынасы 1.1.1., 1.2.1.,1.3.1. және тағы басқалар, коды бар тиiстi жолдар мағыналарының сомасы болып табылады).
9. Деректердi қосу бағанның атауындағы жақшада көрсетiлген белгiлердi ескерiп жасалады.
10. Есептегi барлық деректер мың теңгемен көрсетiледi. Есепте 500-ден кем сан нольге дейiн, 500 және одан да көп сандар - мың теңгеге дейiн дөңгелектенедi.

С.2.1.R. "Страховые выплаты цеденту по договорам, принятым в перестрахование" - отражаются выплаты по договорам, принятым в перестрахование.
С.2.2.R. "Возврат страховых выплат по договорам, принятым в перестрахование от цедентов" - отражаются суммы возврата страхового возмещения, ранее выплаченного страховой организацией как перестраховщиком (если непосредственным страховщиком получено возмещение по регрессному иску).
4) Раздел D. "Страховые резервы на начало периода".
Отражается остаток страховых резервов на начало отчетного периода.
5) Раздел Е. "Отчисления в страховой резерв".
Отражается сумма отчислений в страховые резервы в отчетном периоде.
6) Раздел F. "Выплаты за счет страхового резерва".
Отражается сумма выплат за счет страховых резервов в отчетном периоде.
7) Раздел G. "Корректировки к страховому резерву".
Отражаются суммы корректировок к страховым резервам, в том числе отнесение избыточных страховых резервов в доход.
8) Раздел Н. "Страховые резервы на конец периода"
Отражается остаток страховых резервов на конец периода (является результатом сложения значений (с учетом знаков) разделов D, Е, F и G).
6. Строки таблицы разбиты по видам страхования (1 - обязательное страхование; 2 - добровольное личное страхование; 3 - добровольное имущественное страхование), классам страхования (1.1.; 1.2. и далее) и периодам ответственности (1.1.1; 1.1.2.; 1.1.3 и далее).
7. В строках, соответствующих периодам ответственности ("в счет ответственности будущего года", "в счет ответственности прошлых лет" и "в счет ответственности текущего года") отражаются суммы (платежей, выплат, отчислений в резервы и другие), относящиеся к тому или иному периоду, пропорционально сроку договора, приходящемуся на соответствующий период.
8. Ячейки, отмеченные "Х" не заполняются. Данные в заштрихованных (серых) ячейках являются результатом сложения данных в других ячейках (также не заполняются). (Например: значения строки с кодом 1 являются суммой соответствующих значений строк с кодами 1.1., 1.2., 1.3. и т.д.; значения строки с кодом 1.1. являются суммой соответствующих значений строк с кодами 1.1.1., 1.1.2. и 1.1.3.; значения строки с кодом 1.0.1. являются суммой соответствующих значений строк с кодами 1.1.1. плюс 1.2.1. плюс 1.3.1. и т.д.).
9. Суммирование данных производится с учетом знаков, указанных в скобках при наименовании столбцов.
10. Все данные в отчете указываются в тысячах тенге. Число менее 500 в отчете округляется до нуля, число 500 и более - до тысячи.

3. Есеп берудiң мерзiмдерi және тәртiбi
11. Сақтандыру операциялары және сақтандыру резервтерi туралы мәлiметтер қағаз және электрондық тасымалшылармен берiледi. Мәлiметтер есеп берiлетiн тоқсаннан кейiнгi айдың 25 күнiне дейiн тоқсан сайын берiледi. Қағаз тасымалшысымен берiлетiн мәлiметтерге сақтандыру ұйымының бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары және бас бухгалтерi мiндеттi қол қояды және сақтандыру ұйымының мөрiмен расталуы тиiс.
12. Мәлiметтер компьютер техникасын пайдалану арқылы басылуы тиiс. Берiлген мәлiметтер өзге түрде не түзетулермен берiлсе тексерусiз қайтаруға жатады және Ұлттық Банк қабылдамады деп саналады.
13. Қағаз тасымалшысындағы мәлiметтер тiкелей Сақтандыруды қадағалау департаментiне немесе сақтандыру ұйымының бас офисi орналасқан Ұлттық Банктiң филиалына (Алматы қаласы мен Алматы облысында орналасқаннан басқа) берiледi.
Мәлiметтердi қағаз және электрондық тасымалшылармен уақтылы жiберудi бақылау Ұлттық Банктiң облыстық филиалдарына (Алматы филиалынан басқа) жүктеледi.
14. Алматы қаласында орналасқан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары электрондық құжат түрiндегi мәлiметтер берумен қатар бiр уақытта оларды Сақтандыруды қадағалау департаментiне әкелiп қолма-қол тапсырады.
15. Электрондық тасымалшыдағы мәлiметтер Ақпарат технологиясы департаментiне немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бас офисi орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктiң филиалына электрондық құрал байланысымен немесе дискетпен жiберiледi.
Ақпарат технологиялары департаментi бiр тәулiк iшiнде мәлiметтердi алғашқы тексеру кезiнде байқалған белгiлi болған қателер жөнiнде Сақтандыруды қадағалау департаментiне құжат жiбередi.
16. Алғашқы тексеру кезiнде байқалған қателер белгілі болған жағдайда, Сақтандыруды қадағалау департаментi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары берген мәлiметтер бойынша рекламация жобасын жасайды.
Сақтандыруды қадағалау департаментiнiң директоры қол қойған мәлiметтерге рекламацияны, техникалық тәсiлмен белгiлi болған қателер туралы құжаттың көшiрмесiн (болса) қосып, Ақпарат технологиялары департаментiнен құжат алынған сәттен бастап екi күндiк мерзiмде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына жiберiледi.
17. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы рекламацияны алған соң екi
күндiк мерзiмде мәлiметтерге қажеттi түзетулердi енгiзуге және оларды
Сақтандыруды қадағалау департаментiне жазбаша себебiн түсiндiрiп, ұсынуға
мiндеттi.
Мiндеттемелерге өзгерiстер немесе толықтырулар енгiзу үшiн сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы себебiн түсiндiрiп Ұлттық Банкке осы мәселе
бойынша жазбаша өтiнiш ұсынады.

3. Сроки и порядок представления отчета
11. Сведения о страховых операциях и страховых резервах представляются на бумажном и электронном носителях. Сведения представляются ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Сведения на бумажном носителе должны быть обязательно подписаны первым руководителем страховой организации или его заместителем и главным бухгалтером и заверены печатью страховой организации.
12. Сведения должны быть распечатаны с использованием компьютерной техники. Сведения, представленные в ином виде либо с исправлениями, подлежат возврату без проверки и считаются не принятыми Национальным Банком.
13. Сведения на бумажном носителе представляются непосредственно в Департамент страхового надзора или в филиал Национального Банка по местонахождению головного офиса страховой организации (кроме расположенных в г.Алматы и Алматинской области).
Контроль за своевременным направлением сведений (на бумажных и электронных носителях) возлагается на областные филиалы Национального Банка (кроме Алматинского филиала).
14. Страховые (перестраховочные) организации, расположенные в г.Алматы, одновременно с передачей сведений в виде электронного документа представляют их в Департамент страхового надзора на бумажном носителе нарочным.
15. Сведения на электронном носителе направляются по электронным средствам связи или на дискете в Департамент информационных технологий или в филиал Национального Банка по месту нахождения головного офиса страховой (перестраховочной) организации.
Департамент информационных технологий в течение одних суток направляет в Департамент страхового надзора документ об установленных ошибках, выявленных при предварительной проверке сведений.
16. В случае установления ошибок, выявленных при предварительной проверке, Департамент страхового надзора подготавливает проект рекламации по представленным страховыми (перестраховочными) организациями сведениям.
Рекламация на сведения, подписанная директором Департамента страхового надзора, с приложением к ней (при наличии) копии документа об ошибках, установленных техническим способом, направляется в страховую (перестраховочную) организацию в двухдневный срок с момента получения документа из Департамента информационных технологий.
17. После получения рекламации страховая (перестраховочная) организация обязана в двухдневный срок внести необходимые исправления в сведения и представить их в Департамент страхового надзора с письменным объяснением причин.
Для внесения изменений или дополнений в сведения, страховая (перестраховочная) организация представляет в Национальный Банк письменное ходатайство по этому вопросу, с объяснением причин.

4. Қорытынды ережелер
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы жағдайы туралы
ақпаратты бұрмалайтын және техникалық сипаттамадағы кемшiлiк болып
табылмайтын қателердiң табылуы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына
белгiленген тәртiппен ықпал етудiң тиiстi шараларын оның iшiнде айыппұлдар
салуды және өндiрiп алуды қолдануға апарып соғады.
19. Осы нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының
заңдарында белгiленген тәртiппен шешiледi.
Ұлттық банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 387 қаулысымен бекітілген N 1 қосымша
Сақтандыру ұйымының атауы__________________
Сақтандыру ұйымының коды___________
______ үшін сақтандыру операциялары және сақтандыру резервтері туралы
мәліметтер
(мың теңге)
__________________________________________________________________________
Қызмет түрі    Жолдың  А. Тікелей сақтандыру
коды
__________________________________________________________________________
А.1.               А.2.
Сақтандыру      Сақтандыру
төлемдері,      төлемдері,
нетто           нетто
__________________________________________________________________________
А.1.1.R   Коми.      А.2.1.R       А.2.2.R
Сақтандыру  ссиялық,  Сақтандыру    Регресстік
төлемдері,  төленген. төлемдері (-) талаптар
алынғандар  дер (-)                 бойынша алын.
(+)                               ған өтем (+)
__________________________________________________________________________
сақтандыру              А.   А.      А.   А.     А.   А.       А.   А.
түрлері                 1.   1.      1.   1.     2.   2.       2.   2.
1.   1.      2.   2.     1.   1.       2.   2.
R.   R.      R.   R.     R.   R.       R.   R.
1.   2.      1.   2.     1.   2.       1.   2
ж.   за.     ж.   за.    ж.   за.      ж.   за.
ек.  ң.      ек.  ң.     ек.  ң.       ек.  ң.
е.   ды.     е.   ды.    е.   ды.      е.   ды
тұл. тұл.    тұл. тұл.   тұл. тұл.     тұл. тұл.
ға.  ға.     ға.  ға.    ға.  ға.      ға.  ға.
лар. лар.    лар. лар.   лар. лар.     лар. лар.
дан  дан     ға   ға     ға   ға       дан  дан
__________________________________________________________________________
Міндетті сақтан   1
дыру- барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     1.0.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  1.0.2.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   1.0.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________

4. Заключительные положения
18. Выявление ошибок, искажающих информацию о финансовом положении страховой (перестраховочной) организации и не являющихся недостатком технического характера, влечет применение к страховой (перестраховочной) организации в установленном порядке соответствующих мер воздействия, в том числе наложения и взыскания штрафов.
19. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
Утверждено Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан 15 ноября 1999 года N 387
Наименование страховой организации _________________
Код страховой организации __________________________
Сведения о страховых операциях и страховых резервах
за _____________
---------------------------------------------------------------------------
виды деятельности!код   !      А.Непосредственное страхование
!строки!-------------------------------------------------
!      !  А.1.Страховые платежи, ! А.2.Страховые выплаты,
!      !            нетто        !        нетто
!      !-------------------------------------------------
!      ! А.1.1.R   ! А.1.2.R     ! А.2.1.R   ! А.2.2.R
!      ! Страховые !Комиссион-   !Страховые  !Возмещение,
!      ! платежи,  !   ные       ! выплаты   !полученное
!      !полученные !выплаченные  !   (-)     !    по
!      !   (+)     !   (-)       !           !регрессным
!      !           !             !           !искам (+)
--------------------------------------------------------------------------
виды страхования !      !А.1.1!А.1.1!А.1.2.!А.1.2.!А.2.1!А.2.1!А.2.2!А.2.2.
!      !R.1  !R.2  !R.1.  !R.2.  !R.1. !R.2. !R.1. !R.2.
!      ! от  ! от  ! физ. !юрид. ! физ.!юрид.!  от ! от
!      !физ. ! юр. !лицам !лицам !лицам!лицам! физ.! юр.
!      !лиц  ! лиц !      !      !     !     ! лиц !лиц
---------------------------------------------------------------------------
Обязательное
страхование-всего   1                       -     графа серого цвета    -
в счет
ответственности
отчетного года    1.0.1.                    -     графа серого цвета    -
в счет
ответственности
следующих лет     1.0.2.                    -     графа серого цвета    -
в счет
ответственности
прошлых лет       1.0.3.                    -     графа серого цвета    -
в том числе:

оның ішінде:      1.1
автокөлік құрал.
дары иелері
азаматтық-құқықтық
жауапкершілігі -
барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     1.1.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  1.1.2.                                x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   1.1.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
Тасушының         1.2.
жолаушылардың
алдында азаматтық-
құқықтық жауапкер.
шілігі- барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     1.2.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  1.2.2.                                x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   1.2.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
жеке меншік       1.3.
нотариустардың
азаматтық-құқықтық
жауапкершілігі-
барлығы
__________________________________________________________________________
Міндетті сақтан.  1.3.1.
дыру- барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     1.3.2.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  1.3.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
ауылшаруашылық    1.4.
өндіріс-жиынтығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     1.4.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  1.4.2.                                 x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   1.4.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
оның ішінде:      1.5.
автокөлік құрал.
дары иелері
азаматтық-құқықтық
жауапкершілігі -
барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     1.5.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  1.5.2.                                 x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   1.5.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
Ерікті жеке       2.
сақтандыру-(өмірді
сақтандыру басқа.
сынан) барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     2.0.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  2.0.2.                                x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   2.0.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
оның ішінде:      2.1.
жазымды оқиғадан
және аурудан-
барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     2.1.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  2.1.2.                                x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   2.1.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
денсаулық         2.2.
(дәрігерлік)
барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     2.2.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  2.2.2.                                x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   2.2.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
Ерікті мүліктік   3.
сақтандыру-барлығы
__________________________________________________________________________
есепті жылдың     3.0.1.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  3.0.2.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
өткен жылдардың   3.0.3.
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________
жерде жүретін     3.1.
автокөлік құрал.
дары-барлығы
__________________________________________________________________________
келесі жылдардың  3.1.2.                                x   x    x    x
жауапкершілігі
есебіне
__________________________________________________________________________

гражданско-       1.1.                      -     графа серого цвета    -
правовая
ответственность
владельца
автотранспортных
средств-всего
в счет
ответственности   1.1.1.
отчетного года
в счет
ответственности
следующих лет     1.1.2.                             Х     Х     Х     Х
в счет
ответственности
прошлых лет       1.1.3.
гражданско-       1.2.              -     графа серого цвета    -
правовая
ответственность
перевозчика перед
пассажирами-всего
в счет            1.2.1.
ответственности
отчетного года
в счет            1.2.2.
ответственности
следующих лет                                        Х     Х     Х     Х
в счет            1.2.3.
ответственности
прошлых лет
гражданско-       1.3.                    -     графа серого цвета    -
правовая
ответственность
частных нотариусов-
всего
в счет            1.3.1.
ответственности
отчетного года
в счет            1.3.2.
ответственности
следующих лет                                        Х     Х     Х     Х
в счет            1.3.3.
ответственности
прошлых лет
сельскохозяйственное 1.4.                    -     графа серого цвета    -
производство-всего
в счет            1.4.1.
ответственности
отчетного года
в счет            1.4.2.
ответственности
следующих лет                                        Х     Х     Х     Х
в счет            1.4.3.
ответственности
прошлых лет
Прочие виды        1.5.                      -     графа серого цвета    -
обязательного
страхования-всего
в счет            1.5.1.
ответственности
отчетного года
в счет            1.5.2.
ответственности
следующих лет                                        Х     Х     Х     Х
в счет            1.5.3.
ответственности
прошлых лет
Добровольное        2.                       -     графа серого цвета    -
личное страхование-
всего (кроме
страхования жизни)
в счет            2.0.1.                     -     графа серого цвета    -
ответственности
отчетного года
в счет            2.0.2.                             Х     Х     Х     Х
ответственности
следующих лет                                -     графа серого цвета    -
в счет            2.0.3.
ответственности
прошлых лет                                  -     графа серого цвета    -
в том числе:
от несчастных     2.1.                       -     графа серого цвета    -
случаев
и болезней-всего
в счет
ответственности  2.1.1.
отчетного года
в счет
ответственности  2.1.2.
следующих лет                                        Х     Х     Х     Х
в счет           2.1.3.
ответственности
прошлых лет
здоровья          2.2.                          -     графа серого цвета
-
(медицинское)-всего
в счет
ответственности  2.2.1.
отчетного года
в счет           2.2.2.                              Х     Х     Х     Х
ответственности
следующих лет
в счет           2.2.3.
ответственности
прошлых лет
Добровольное       3.                       -     графа серого цвета    -
имущественное
страхование-всего
в счет           3.0.1.                     -     графа серого цвета    -
ответственности
отчетного года
в счет           3.0.2.                     -     графа серого цвета    -
ответственности
следующих лет
в счет           3.0.3.                     -     графа серого цвета    -
ответственности
прошлых лет
в том числе:       3.1.                     -     графа серого цвета    -
средств наземного
транспорта-всего
в счет           3.1.1.
ответственности
отчетного года
в счет           3.1.2.                              Х     Х     Х     Х
ответственности
следующих лет