Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне ұйымдасқан қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 16 наурыз N 163-II
Қазақстан Республикасының мына заң кесімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Z944000_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
1) 6-бапта:
г) тармақшасындағы "салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
е), ж) тармақшалары алып тасталсын;
2) 7-бапта:
б) тармақшасы "жедел-іздестіру шараларын жүзеге асыру арқылы қылмыстарды анықтауды, олардың алдын алуды, оларды болдырмауды және ашуды, қылмыстық процесте пайдалану үшін олардың нәтижелерін орнықтыруды қамтамасыз етуге," деген сөздермен басталсын;
д) тармақшасы "жүргізу кезінде" деген сөзден кейін ", сондай-ақ қылмыстық процесте пайдалану үшін жүргізілген жедел-іздестіру шараларының нәтижелерін бейнелейтін материалдарды беру кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-бапта:
м) тармақшасындағы "жасауға" деген сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, "құқылы" деген сөз алып тасталсын;
осы бап мынадай мазмұндағы н) тармақшасымен толықтырылсын:
"н) қылмыстық процесте пайдалану үшін жедел-іздестіру шараларын жүргізудің нәтижелерін бейнелейтін материалдарды беруге құқылы.";
4) 10-баптың 2-тармағының екінші абзацында:
"Мемлекеттік тергеу комитеті", ", кеден" деген сөздер алып тасталсын;
"салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 12-бапта:
2-тармақта:
екінші бөліктің а) тармақшасындағы "мемлекеттік тергеу комитеті, ішкі істер органдары" деген сөздер "ішкі істер және қаржы полициясы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Мемлекеттік тергеу комитеті", ", кеден" деген сөздер алып тасталсын;
"салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "байланыс кәсіпорындарының телефон коммуникациялары" деген сөздер "телекоммуникациялар желілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта "Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын сақтау туралы" Заң" деген сөздер "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1997 жылғы 16 шілдедегі K970167_ Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления борьбы с организованной преступностью и коррупцией
Закон Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 163
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. Z944000_ "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13-14, ст. 199; 1995 г., N 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
1) в статье 6:
в подпункте г) слово "налоговой" заменить словом "финансовой";
подпункты е), ж) исключить;
2) в статье 7:
подпункт б) перед словом "исполнять" дополнить словами "обеспечивать выявление, предупреждение, пресечение и раскрытие преступлений путем осуществления оперативно-розыскных мероприятий, фиксации их результатов для использования в уголовном процессе,";
подпункт д) после слова "мероприятий" дополнить словами ", а также при передаче материалов, отражающих результаты проведенных оперативно-розыскных мероприятий, для использования в уголовном процессе";
3) статью 8 дополнить подпунктом н) следующего содержания:
"н) передавать материалы, отражающие результаты проведения оперативно-розыскных мероприятий, для использования в уголовном процессе.";
4) в абзаце втором пункта 2 статьи 10:
слова "Государственного следственного комитета", ", таможни" исключить;
слово "налоговой" заменить словом "финансовой";
5) в статье 12:
в пункте 2:
в подпункте а) части второй слова "Государственным следственным комитетом, органами внутренних дел" заменить словами "органами внутренних дел и финансовой полиции";
в части третьей:
слова "Государственного следственного комитета,", ", таможни" исключить;
слово "налоговой" заменить словом "финансовой";
в части четвертой слова "телефонных коммуникаций предприятий связи" заменить словами "сетей телекоммуникаций";
в пункте 9 слова "Закона "О защите государственных секретов Республики Казахстан" заменить словами "Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".
2. В K970167_ Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141):

1) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Жедел-іздестіру шараларын жүзеге асыру
1. Уәкілетті мемлекеттік орган қызметкерінің не осы органмен қызметтес өзге адамның осындай органның тапсырмасы бойынша жедел-іздестіру шараларын орындауы кезінде заңға сәйкес жасаған әрекетімен осы Кодекспен қорғалатын мүдделерге келтірген зияны, егер бұл әрекет бір топ адам, алдын ала сөз байласу арқылы бір топ адам, ұйымдасқан топ немесе қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) жасаған қылмысты болғызбау, анықтау, ашу немесе тергеу мақсатымен жасалса, сондай-ақ егер құқық қорғау мүдделеріне келтірілген зиян аталған қылмыстармен келтірілетін зиянға қарағанда онша мәнді болмаса және егер оларды болғызбау, ашу немесе тергеу, сол сияқты қылмыс жасауға кінәлі адамдарды әшкерелеуді өзге тәсілмен жүзеге асыру мүмкін болмаса, қылмыс болып табылмайды.
2. Осы баптың бірінші бөлігінің ережелері адамның өміріне немесе денсаулығына қатер, экологиялық апат, қоғамдық қасірет немесе өзге де ауыр зардаптар қатерін төндіретін әрекет жасаған адамдарға қолданылмайды.";
2) 193-бапта ескерту мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Заңсыз жолмен алынған ақша қаражатын немесе мүлікті заңдастыру дайындалып жатқаны не жасалғаны туралы өз еркімен мәлімдеген адам, егер оның іс-әрекетінде осы баптың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген қылмыстар немесе өзге де қылмыс құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.";
3) 221-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтың декларация табыс етуі міндетті болып табылатын жағдайларда табыстары туралы декларация табыс етпеу арқылы не декларацияға немесе салықтарды немесе мемлекеттік бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді есептеумен немесе төлеумен байланысты өзге де құжаттарға кірістер немесе шығыстар туралы не салық салынуға тиісті мүлкі туралы көрінеу бұрмаланған деректерді енгізу арқылы салық немесе мемлекеттік бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді төлеуден жалтаруы, егер бұл әрекет ірі мөлшердегі салық немесе міндетті төлемдер төлемеуге әкеп соқса, -
екі жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына тартуға, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салына отырып немесе онысыз екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөлікте "бір мың" деген сөздер "үш мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту. Егер төленбеген салық немесе міндетті төлемдер сомасы бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асса, азаматтың салықты немесе мемлекеттік бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді төлемеуі ірі мөлшерде жасалған деп танылады.";

1) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Осуществление оперативно-розыскных мероприятий
1. Не является преступлением причинившее вред охраняемым настоящим Кодексом интересам деяние, совершенное при выполнении в соответствии с законом оперативно-розыскных мероприятий сотрудником уполномоченного государственного органа либо по поручению такого органа иным лицом, сотрудничающим с этим органом, если это деяние совершено с целью предотвращения, выявления, раскрытия или расследования преступлений, совершенных группой лиц, группой лиц по предварительному сговору, организованной группой или преступным сообществом (преступной организацией), а также если причиненный вред правоохраняемым интересам менее значителен, чем вред, причиняемый указанными преступлениями, и если их предотвращение, раскрытие или расследование, а равно изобличение виновных в совершении преступлений лиц не могло быть осуществлено иным способом.
2. Положения части первой настоящей статьи не распространяются на лиц, совершивших деяния, сопряженные с угрозой жизни или здоровью человека, экологической катастрофы, общественного бедствия или иных тяжких последствий.";
2) в статье 193 примечание дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Лицо, добровольно заявившее о готовящейся либо совершенной легализации денежных средств или имущества, приобретенного незаконным путем, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится составов преступлений, предусмотренных частями второй и третьей настоящей статьи, или иного преступления.";
3) в статье 221:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Уклонение гражданина от уплаты налога или иных обязательных платежей в государственный бюджет путем непредставления декларации о доходах в случаях, когда подача декларации является обязательной, либо путем включения в декларацию или иные документы, связанные с исчислением или уплатой налогов или иных обязательных платежей в государственный бюджет, заведомо искаженных данных о доходах или расходах либо об имуществе, подлежащем налогообложению, если это деяние повлекло неуплату налога или обязательных платежей в крупном размере, -
наказывается штрафом в размере от двухсот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет со штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев, или без такового.";
в части второй слова "одной тысячи" заменить словами "трех тысяч";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Неуплата гражданином налогов или иных обязательных платежей в государственный бюджет признается совершенной в крупном размере, если сумма неуплаченного налога или обязательных платежей превышает пятьсот месячных расчетных показателей.";

4) 222-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Декларация табыс ету міндетті болып табылатын жағдайларда жиынтық жылдық табыс туралы декларацияны табыс етпеу не декларацияға немесе салықты немесе мемлекеттік бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді есептеумен немесе төлеумен байланысты өзге де құжаттарға кірістер немесе шығыстар туралы көрінеу бұрмаланған деректерді енгізу арқылы, не салық салынатын басқа да объектілерді немесе өзге де міндетті төлемдерді немесе ұйымның нақты тұрған жерін жасыру арқылы ұйымдарға салынатын салықтарды немесе мемлекеттік бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді төлеуден жалтару, егер бұл әрекет салық немесе өзге де міндетті төлемдерді ірі мөлшерде төлемеуге әкеп соқса, -";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту. Егер төленбеген салық немесе міндетті төлемдер сомасы екі мың айлық есептік көрсеткіштен асса, ұйымның салық немесе мемлекеттік бюджетке төленетін міндетті төлемдерді төлемеуі ірі мөлшерде жасалған деп танылады.";
5) 235-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында "бес" деген сөз "алты" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Z970206_ Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат):
1) 53-баптың бірінші бөлігі "анықтау" деген сөздің алдынан "жедел-іздестіру қызметі," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 64-бапта:
бірінші бөлігінде "салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші бөлігінде:
"танысуға," деген сөзден кейін "осы Кодексте белгіленген тәртіппен осы іске қосу үшін оларды сұратып алуға," деген сөздермен толықтырылсын;
"оларға" деген сөз "анықтау органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 65-баптың екінші бөлігінің 4) тармағындағы "салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 66-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Жедел-іздестіру қызметінің қылмыстық істі дұрыс шешу үшін маңызы болатын, нақты деректері бар нәтижелерін қылмыстық іске қосу үшін қылмыстық іс жүргізуші органның талап етуі бойынша не өз бастамасымен осы Кодекстің 130-бабында белгіленген тәртіппен жібереді.";
5) 71-бапта:
бірінші бөліктің 9) тармақшасындағы "қатысса" деген сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, "міндетті" деген сөз алып тасталсын, мынадай мазмұндағы 10) тармақпен толықтырылсын:
"10) айыпталушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болса және алдын ала тергеу органдарына келуден жалтарса міндетті.";

4) в статье 222:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Уклонение от уплаты налога или иных обязательных платежей в государственный бюджет с организаций путем непредставления декларации о совокупном годовом доходе в случаях, когда подача декларации является обязательной, либо путем включения в декларацию или иные документы, связанные с исчислением или уплатой налогов или иных обязательных платежей в государственный бюджет, заведомо искаженных данных о доходах или расходах, либо путем сокрытия других объектов налогообложения или иных обязательных платежей, или фактического местонахождения организации, если это деяние повлекло неуплату налога или обязательных платежей в крупном размере, -";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Неуплата организацией налогов или иных обязательных платежей в государственный бюджет признается совершенной в крупном размере, если сумма неуплаченного налога или обязательных платежей превышает две тысячи месячных расчетных показателей.";
5) в абзаце втором части первой статьи 235 слово "пяти" заменить словом "шести".
3. В Z970206_ Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141):
1) часть первую статьи 53 перед словом "дознания" дополнить словами "оперативно-розыскной деятельности,";
2) в статье 64:
в части первой слово "налоговой" заменить словом "финансовой";
в части седьмой:
после слова "делу," дополнить словами "истребовать их для приобщения в установленном настоящим Кодексом порядке к данному делу,";
слова "давать им" заменить словами "давать органам дознания";
3) в пункте 4) части второй статьи 65 слово "налоговой" заменить словом "финансовой";
4) часть вторую статьи 66 дополнить предложением следующего содержания: "В порядке, установленном статьей 130 настоящего Кодекса, по требованию органа, ведущего уголовный процесс, либо по собственной инициативе направляет для приобщения к уголовному делу результаты оперативно-розыскной деятельности, содержащие фактические данные, имеющие значение для правильного разрешения уголовного дела.";
5) в статье 71:
часть первую дополнить пунктом 10) следующего содержания:
"10) обвиняемый находится вне пределов Республики Казахстан и уклоняется от явки в органы предварительного следствия.";

екінші бөлікте "1-6" деген цифрдан кейін ", 10" деген цифрмен толықтырылсын;
6) 130-бапта:
"сәйкес" деген сөзден кейін "осы Кодекстің 53-бабында және 21-тарауында, сондай-ақ "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптар сақтала отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2, 3, 4 және 5-бөліктермен толықтырылсын:
"2. Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы орган қызметкері жедел-іздестіру шараларын жүргізу кезінде тікелей қабылдаған нақты деректер аталған қызметкерден куә ретінде жауап алынғаннан кейін дәлелдемелер ретінде пайдаланылуы мүмкін. Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органға жасырын негізде көмек көрсетуші адам тікелей қабылдаған нақты деректер аталған адамнан куә, жәбірленуші, сезікті (айыпталушы) ретінде жауап алынғаннан кейін дәлелдемелер ретінде пайдаланылуы мүмкін.
3. Жедел-іздестіру іс-шаралары нәтижесінде анықталған істің мән-жайларын қылмыстық процесті жүргізуші адам тікелей қабылдауы қажет және мүмкін болған кезде істің бұл мән-жайлары осы Кодексте көзделген ережелер бойынша жүргізілетін тергеу не сот іс-әрекеттерінің хаттамаларында көрсетіледі.
4. Жедел-іздестіру қызметі барысында алынған заттар мен құжаттарды заттай айғақтар және құжаттар ретінде пайдалану тиісінше осы Кодекстің 121 және 123-баптарында көзделген ережелерге сәйкес жүзеге асырылады. Жедел-іздестіру қызметі материалдарын заттай айғақтар мен құжаттар ретінде іске қосу олардың пайда болуы туралы анық деректер болған ретте ғана осы Кодекстің 53 және 100-баптарының талаптары сақтала отырып жүргізіледі.
5. Анықтау органының бастығы қылмыстық процесті жүргізуші органның талап етуі бойынша не өз бастамасы бойынша жедел-іздестіру қызметі материалдарын табыс ету туралы шешім қабылдай отырып, осы Кодекстің 202-бабының ережелеріне сәйкес тиісті қаулы шығарады. Қаулыда: талап етуі бойынша жедел-іздестіру қызметінің нәтижелері табыс етіліп отырған, қылмыстық процесті жүргізуші орган; қандай жедел-іздестіру шарасының қандай нәтижелері және қандай көлемде табыс етілетіні; аталған нәтижелерді алу үшін пайдаланылған техникалық құралдар; қылмыстық іс материалдарына қосу үшін жіберілетін заттар мен құжаттар; қылмыстық процеске қатысушы адамдардың қауіпсіздігін, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынылатын шаралар көрсетіледі. Анықтау органының бастығы қылмыстық процесті жүргізуші органға жедел-іздестіру материалдарын өз бастамасымен табыс еткен жағдайда, қаулыда жедел-іздестіру қызметі нәтижелерін қылмыстық іс бойынша дәлелдеуде пайдалану қажеттігіне негіздеме де келтіріледі. Жедел-іздестіру қызметінің материалдары олардағы нақты деректерді олардың тергеліп (қаралып) жатқан қылмысты іске қатыстылығы, пайдалануға болатындығы және дұрыстығы тұрғысынан бағалауға мүмкіндік беретін көлем мен нысанда табыс етілуге тиіс.";

часть вторую после цифр "1-6" дополнить цифрой ", 10";
6) в статье 130:
после слова "доказательств" дополнить словами "с соблюдением требований, предусмотренных статьей 53 и главой 21 настоящего Кодекса, а также Законом Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе";
дополнить частями 2, 3, 4 и 5 следующего содержания:
"2. Фактические данные, непосредственно воспринятые при проведении оперативно-розыскных мероприятий сотрудником органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, могут быть использованы в качестве доказательств после допроса указанного сотрудника в качестве свидетеля. Фактические данные, непосредственно воспринятые лицом, оказывающим на конфиденциальной основе содействие органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, могут быть использованы в качестве доказательств после допроса указанного лица в качестве свидетеля, потерпевшего, подозреваемого (обвиняемого).
3. При необходимости и возможности непосредственного восприятия лицом, ведущим уголовный процесс, обстоятельств дела, выявленных в результате оперативно-розыскных мероприятий, эти обстоятельства дела фиксируются в протоколах следственного либо судебного действия, проводимого по правилам, предусмотренным настоящим Кодексом.
4. Использование предметов и документов, полученных в ходе оперативно-розыскной деятельности, в качестве вещественных доказательств и документов осуществляется в соответствии с правилами, предусмотренными соответственно статьями 121 и 123 настоящего Кодекса. Приобщение материалов оперативно-розыскной деятельности в качестве вещественных доказательств и документов производится только при наличии достоверных данных об их происхождении с соблюдением требований статей 53 и 100 настоящего Кодекса.
5. Начальник органа дознания, принимая решение о представлении материалов оперативно-розыскной деятельности по требованию органа, ведущего уголовный процесс, либо по собственной инициативе в соответствии с правилами статьи 202 настоящего Кодекса выносит соответствующее постановление. В постановлении указываются: орган, ведущий уголовный процесс, по требованию которого представляются результаты оперативно-розыскной деятельности; какие результаты, в каком объеме и какого оперативно-розыскного мероприятия представляются; технические средства, использованные для получения указанных результатов; предметы и документы, направляемые для приобщения к материалам уголовного дела; рекомендуемые меры по обеспечению безопасности лиц, участвующих в уголовном процессе, а также охране государственных секретов. В случае представления начальником органа дознания органу, ведущему уголовный процесс, материалов оперативно-розыскной деятельности по собственной инициативе в постановлении также приводится обоснование необходимости использования результатов оперативно-розыскной деятельности в доказывании по уголовному делу. Материалы оперативно-розыскной деятельности должны быть представлены в объеме и форме, позволяющими оценить содержащиеся в них фактические данные с точки зрения их относимости к расследуемому (рассматриваемому) уголовному делу, допустимости и достоверности.";

7) 192-бапта:
бірінші бөлікте:
"255-бабында (екінші бөлігінде)" деген сөздер "255-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде жаппай қырып-жоятын қаруды, сол сияқты жаппай қырып-жоятын қару жасау кезінде пайдаланылуы мүмкін материалдарды немесе жабдықтарды ұрлауға не қорқытып алуға қатысты)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"311-бабында (үшінші бөлігінде)", ", сондай-ақ ұйымдасқан топ немесе жауапты мемлекеттік лауазымдағы адамдардың, не әскери қызметшілердің, анықтау немесе алдын ала тергеу органдары қызметкерлерінің, прокурорлардың, судьялардың қатысуымен қылмыстық сыбайластар (қылмыстық ұйым) жасаған істер бойынша, сол сияқты қылмыстық сыбайластар (қылмыстық ұйым) жасайтын есірткі заттардың заңсыз айналымы немесе контрабанда туралы істер бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
"143," деген цифрдан кейін "145 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"246-" деген цифрдан кейін "бабында," деген сөзбен және "250-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"255-бабында (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "255-бабында (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"257-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздерден кейін "259-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 260-бабында," деген сөздермен толықтырылсын;
"263-бабында (екінші бөлігінде)" деген сөздер "263-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"307-бабында (бірінші бөлігінде), 308-бабында (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "307, 308" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"310," деген цифрдан кейін "311," деген цифрмен толықтырылсын;
"340," деген цифрдан кейін "344-346, 348" деген цифрлармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 176-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 213, 218-баптарында, 223-бабында (екінші бөлігінде) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша алдын-ала тергеуді, егер олардың тергеуі ішкі істер органдары тергеушілерінің тергеу жүргізуіне жатқызылған қылмыстарды тергеумен тікелей байланысты болса және қылмыстық істі жеке іс жүргізуге бөліп шығаруға болмайтын болса, ішкі істер органдарының тергеушілері де жүргізе алады.";
үшінші бөлігінде:
"209-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"311-бабында" деген цифрдан кейінгі "(бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздер алып тасталсын;
"салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

7) в статье 192:
в части первой:
слова "255 (частью второй)" заменить словами "255 (частями второй, третьей и четвертой в отношении хищения либо вымогательства оружия массового поражения, а равно материалов или оборудования, которые могут быть использованы при создании оружия массового поражения)";
слова "311 (частью третьей)", "а также по делам о всех преступлениях, совершенных организованной группой или преступным сообществом (преступной организацией) с участием лиц, занимающих ответственную государственную должность, либо военнослужащих, сотрудников органов дознания или предварительного следствия, прокуроров, судей, а равно по делам о незаконном обороте наркотических средств или контрабанде, совершаемым преступным сообществом (преступной организацией)," исключить;
в части второй:
после цифры "14З," дополнить словами "145 (частями второй и третьей)";
после цифры "246," дополнить словами "250 (частями второй и третьей),";
слова "255 (частью первой)" заменить словами "255 (частями первой, третьей и четвертой)";
после слов "257 (частями второй и третьей)," дополнить словами "259 (частями второй, третьей и четвертой), 260,";
слова "263 (частью второй)" заменить словами "263 (частями третьей и четвертой)";
слова "307 (часть первая), 308 (часть первая)" заменить цифрами "307, 308";
после цифры "310," дополнить цифрой "311,";
после цифры "340," дополнить цифрами "344-346, 348,";
дополнить предложением следующего содержания: "По делам о преступлениях, предусмотренных статьями 176 (частями второй и третьей), 213, 218, 223 (частью второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие может производиться также следователями органов внутренних дел, если их расследование непосредственно связано с расследованием преступлений, отнесенных к подследственности следователей органов внутренних дел, и уголовное дело не может быть выделено в отдельное производство.";
в части третьей:
слова "209 (частями второй и третьей)," исключить;
после цифры "311" слова "(частями первой, второй и четвертой)" исключить;
слова "налоговой" заменить словами "финансовой";
часть четвертую изложить в следующей редакции:

"4. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 176-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 177-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 180-бабында, 182-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 189, 206-баптарында, 209-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 224, 226, 227-баптарында көзделген қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша алдын-ала тергеуді қылмыстық іс қозғаған ішкі істер органы немесе қаржы полициясы жүргізеді.";
4-1 және 4-2-бөліктер алып тасталсын;
8) 197-баптың бірінші бөлігінің 2) тармағы "жүргізу туралы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ жедел-іздестіру қызметінің материалдарын қылмыстық іске қосу туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 198-бапта:
бірінші бөлік соңғы сөйлемнің бірінші бөлігінде "оларға" деген сөзден кейін "тергеу тобының жетекшісінен, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры ерекше жағдайларда тергеудің толық және объективті еместігі фактілері анықталған, іс күрделі және маңызды болған кезде, алдын ала тергеуді жүзеге асырушы бірнеше органның тергеушілері арасынан тергеу тобын құра алады, бұл орайда прокурорды осы топтың жетекшісі етіп тағайындап, бұл шешімді өз қаулысымен ресімдейді. Мұндай тергеу тобы жүзеге асыратын тергеудің заңдылығын қадағалау Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына жүктеледі.";
10) 199-баптың бірінші бөлігінде "- тергеуші" деген сөз алып тасталсын;
11) 203-баптың тоғызыншы бөлігі "Қаулы" деген сөзден кейін "бұдан әрі қылмыстық істі тергеген органда сақталатын" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 208-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Айыпталушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болған және ол тергеу органдарына келуден жалтарған жағдайда, алдын ала тергеу органы республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ жалпы жұрттың қолы жететін телекоммуникация желілерінде, ал оның тұрып жатқан жері белгілі болған жағдайда айыпталушының тұрып жатқан жері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлама жариялауға құқылы.";
13) 209-бап мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Айыпталушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болған және ол алдын ала тергеу органына келуден жалтарған жағдайда - тергеуші, ал қорғаушы келген жағдайда қорғаушы да, айыпталушы ретінде жауапқа тарту туралы қаулыда оның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болуына және алдын ала тергеу органына келуден жалтаруына байланысты айыпталушыға айыпты жариялау мүмкін еместігін куәландырады.
Егер айыпталушының тұрып жатқан жері алдын ала тергеу органына белгілі болса, айыпталушы ретінде жауапқа тарту туралы қаулының көшірмесі оған байланыс құралдары пайдаланыла отырып, соның ішінде почта арқылы жіберіледі. Қажет болған жағдайда алдын ала тергеу органы республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында, айыпталушының тұрып жатқан жері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ жалпы жұрттың қолы жететін телекоммуникация желілерінде айыпталушы ретінде жауапқа тарту туралы хабарлама жариялауды ұйымдастыруға құқылы.";

"4. По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьями 176 (частями второй и третьей), 177 (частями второй и третьей), 180, 182 (частями второй и третьей), 189, 206, 209 (частями второй и третьей), 224, 226, 227 Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органом внутренних дел или финансовой полиции, возбудившим уголовное дело.";
части 4-1 и 4-2 исключить;
8) пункт 2) части первой статьи 197 дополнить словами ", а также о приобщении к уголовному делу материалов оперативно-розыскной деятельности";
9) в статье 198:
часть первую после слов "право на отвод" дополнить словами "руководителя следственной группы, а также";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Генеральный прокурор Республики Казахстан в исключительных случаях, при установлении фактов неполноты и необъективности расследования, сложности и значимости дела, может образовать следственную группу из числа следователей нескольких органов, осуществляющих предварительное следствие, назначив при этом прокурора руководителем этой группы, оформив данное решение своим постановлением. Надзор за законностью следствия, осуществляемого такой следственной группой, возлагается на Генерального прокурора Республики Казахстан.";
10) в части первой статьи 199 слово "Следователь -" исключить;
11) часть девятую статьи 203 после слова "конверт" дополнить словами ", который в дальнейшем хранится в органе, расследовавшем уголовное дело, и";
12) часть третью статьи 208 дополнить предложением следующего содержания:
"В случаях нахождения обвиняемого вне пределов Республики Казахстан и уклонения его от явки в органы следствия орган предварительного следствия вправе опубликовать уведомление в республиканских средствах массовой информации, а также в общедоступных телекоммуникационных сетях, а в случае, когда его местонахождение известно, в средствах массовой информации по местонахождению обвиняемого.";
13) статью 209 дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. В случае нахождения обвиняемого вне пределов Республики Казахстан и уклонения его от явки в органы предварительного следствия следователь, а в случае явки защитника - и защитник удостоверяют на постановлении о привлечении в качестве обвиняемого, что обвинение не может быть объявлено обвиняемому в связи с его нахождением вне пределов Республики Казахстан и уклонением от явки в органы предварительного следствия.
Если местонахождение обвиняемого органу предварительного следствия известно, копия постановления о привлечении в качестве обвиняемого направляется ему с использованием средств связи, в том числе по почте. В случае необходимости орган предварительного следствия вправе организовать публикацию сообщения о привлечении в качестве обвиняемого в республиканских средствах массовой информации, в средствах массовой информации по местонахождению обвиняемого, а также в общедоступных телекоммуникационных сетях.";

14) 216-баптың бірінші бөлігінде "ұсталғаннан кейін" деген сөздер "ұсталған кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде" деген сөздермен, "қаулыны жарияланғаннан кейін дереу" деген сөздер "қаулы жарияланған кезден бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 273-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Егер айыпталушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде болса және алдын ала тергеу органдарына келуден жалтарса, бірақ айыпталушының тұрып жатқан жері алдын ала тергеу органына белгілі болса, айыпталушыға оның құқықтары түсіндіріле отырып, тергеу аяқталғаны туралы жазбаша хабарлама почта арқылы жіберіледі, хаттамаға тергеуші айыпталушыға тергеу іс-әрекеттерінің аяқталғаны және құқықтарының түсіндірілгені туралы хабарланғаны жөнінде белгі соғады.";
16) 280-баптың екінші бөлігі "құжаттар" деген сөзден кейін ", айыпталушы Республика шегінен тыс жерлерде болған және алдын ала тергеу органдарына келуден жалтарған жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
17) 284-баптың екінші бөлігі "көрсетілмейді." деген сөзден кейін мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Айыпталушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болған және прокуратура органдарына келуден жалтарған жағдайларда, прокурор айыпталушыға айыптау қорытындысының көшірмесін тапсырмай-ақ, қылмыстық істі сотқа жібереді. Егер айыпталушының тұрып жатқан жері белгілі болса, айыптау қорытындысының көшірмесі оған почта арқылы жіберіледі. Қажет болған жағдайда прокурор республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында, айыпталушының тұрып жатқан жері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ жалпы жұрттың қолы жететін телекоммуникация желілерінде айыпталушыны сотқа беру және қылмыстық істі сотқа жіберу туралы хабарлама жариялауды ұйымдастыруға құқылы.";
18) 285-бапта:
екінші бөлігінде:
"263 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "263 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"266" деген цифрдан кейінгі "(бірінші бөлігінде)" деген сөздер "(бірінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"334" деген цифрдан кейін "342" деген цифрмен толықтырылсын;
"362" деген цифрдан кейінгі "(үшінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 176-бабында (бірінші бөлігінде), 214-бабында (бірінші бөлігінде) көзделген қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша анықтауды, егер ішкі істер органдарының тергеу жүргізуіне жатқызылған қылмыстар туралы істер бойынша анықтау жүргізумен тікелей байланысты болса және қылмыстық істі жеке іс жүргізуге бөліп шығаруға болмайтын болса, ішкі істер органдары жүргізе алады.";
үшінші бөліктегі "салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;

14) в части первой статьи 216 слова "немедленно по его задержании" заменить словами "в течение двадцати четырех часов с момента его задержания";
15) часть первую статьи 273 дополнить предложением следующего содержания: "Если обвиняемый находится вне пределов Республики Казахстан и уклоняется от явки в органы предварительного следствия, но местонахождение обвиняемого известно органу предварительного следствия, обвиняемому по почте направляется письменное уведомление об окончании следствия с разъяснением его прав, о чем следователем делается отметка в протоколе об объявлении обвиняемому об окончании следственных действий и разъяснении прав.";
16) часть вторую статьи 280 дополнить словами "за исключением случаев, когда обвиняемый находится вне пределов Республики и уклоняется от явки в органы предварительного следствия.";
17) часть вторую статьи 284 после слов "не указывается." дополнить предложениями следующего содержания: "В случаях, когда обвиняемый находится вне пределов Республики Казахстан и уклоняется от явки в органы прокуратуры, прокурор направляет уголовное дело в суд без вручения обвиняемому копии обвинительного заключения. Если местонахождение обвиняемого известно, копия обвинительного заключения направляется ему по почте. В случае необходимости прокурор вправе организовать публикацию сообщения о предании обвиняемого суду и направлении уголовного дела в суд
в республиканских средствах массовой информации, в средствах массовой
информации по местонахождению обвиняемого, а также в общедоступных
телекоммуникационных сетях.";
18) в статье 285:
в части второй:
слова "263 (частью первой)" заменить словами "263 (частями первой и
второй)";
после цифры "266" слова "(частью первой)" заменить словами "(частями
первой и третьей)";
после цифры "334" дополнить цифрой "342";
после цифры "362" исключить слова "(частью третьей)";
дополнить предложением следующего содержания: "По уголовным делам о
преступлениях, предусмотренных статьями 176 (частью первой), 214 (частью
первой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, дознание может
производиться органами внутренних дел, если непосредственно связано с
производством дознания по делам о преступлениях, отнесенных к
подследственности органов внутренних дел, и уголовное дело не может быть
выделено в отдельное производство.";
в части третьей слово "налоговой" заменить словом "финансовой";

алтыншы бөліктегі "342, 362 (бірінші және екінші бөліктерде)" деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы бөлікте:
"ұлттық қауіпсіздік," деген сөздер алып тасталсын;
"салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 302-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Басты сот талқылауы бір ай мерзімде аяқталуға тиіс, ерекше жағдайларда бұл мерзім судьяның дәлелді қаулысымен ұзартылуы мүмкін.";
20) 363-баптың үшінші бөлігі мынадай сөйлеммен толықтырылсын: "Қысқартылған сот талқылауы он күн мерзімде аяқталуға тиіс, ерекше жағдайларда бұл мерзім судьяның дәлелді қаулысымен ұзартылуы мүмкін.";
21) 471-баптың екінші бөлігінің 4) тармағындағы "ұйғарымдар" деген сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, "болып табылады" деген сөздер алып тасталсын, мынадай мазмұндағы 5) тармақпен толықтырылсын:
"5) өзіне қатысты осы Кодекстің 315-бабы екінші бөлігінің
2) тармағында белгіленген тәртіппен іс қаралған сотталушының, ол қылмыстық процесті жүргізуші органға келген жағдайда ерік білдіруі болып табылады.".
4. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Z970208_ Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат):
166-баптың 2-тармағында "жұбайымен (зайыбымен)" деген сөздер "зайыбымен" деген сөзбен ауыстырылсын.
5. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Z990349_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 4, 102-құжат):
1) 14-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) барлау, қарсы барлау қызметінің күштерін, құралдарын, көздерін, әдістерін, жоспарларын, жай-күйін, ұйымдастырылуын, нәтижелерін, сондай-ақ жедел-іздестіру қызметінің қылмыстық процесте пайдаланылмаған қылмыстық істі дұрыс шешу үшін маңызы бар нақты деректер ретіндегі нәтижелерін ашып көрсететін мәліметтер. Барлау, қарсы барлау, жедел-іздестіру қызметін қаржыландыру туралы деректер, егер олар аталған мәліметтерді ашып көрсететін болса;";
13) тармақшадағы "нақты адамдардың" деген сөздер алып тасталып, "бөлімшелерге қатыстылығын" деген сөздер "бөлімшелердің күштерін, құралдарын және әдістерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 1-тармағының соңғы абзацында "аяқталуы" деген
сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, "негіз болады." деген сөздер алып
тасталсын және осы тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жедел-іздестіру қызметі нәтижелерін қылмыстық процесте пайдалану
қажеттігі негіз болады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

в части шестой слова "342, 362 (частью первой и второй)" исключить;
в части девятой:
слова "национальной безопасности," исключить;
слова "налоговой" заменить словами "финансовой";
19) статью 302 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Главное судебное разбирательство должно быть окончено в месячный срок, в исключительных случаях этот срок может быть продлен мотивированным постановлением судьи.";
20) часть третью статьи 363 дополнить предложением следующего содержания: "Сокращенное судебное разбирательство должно быть окончено в десятидневный срок, в исключительных случаях этот срок может быть продлен мотивированным постановлением судьи.";
21) часть вторую статьи 471 дополнить пунктом 5) следующего содержания:
"5) волеизъявление осужденного, в отношении которого было рассмотрено дело в порядке, установленном пунктом 2) части второй статьи 315 настоящего Кодекса, в случае его явки в орган, ведущий уголовный процесс.".
4. В Z970208_ Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189):
в пункте 2 статьи 166 слова "супругом (супругой)" заменить словом "супругой".
5. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 г. Z990349_ "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 4, ст. 102):
1) в статье 14:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сведения, раскрывающие силы, средства, источники, методы, планы, состояние, организацию, результаты разведывательной, контрразведывательной деятельности, а также результаты оперативно-розыскной деятельности, не использованные в уголовном процессе как фактические данные, имеющие значение для правильного разрешения уголовного дела. Данные о финансировании разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельности, если они раскрывают перечисленные
сведения;";
в подпункте 13) слова "принадлежность конкретных лиц к
подразделениям" заменить словами "силы, средства и методы подразделений";
2) пункт 1 статьи 22 дополнить абзацем следующего содержания:
"необходимость использования результатов оперативно-розыскной
деятельности в уголовном процессе.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)