"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 3 мамыр N 181-II
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Z990451_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 21, 771-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
2) тармақша "жазбасы және" деген сөздерден кейін "көпшілік қол жеткізе алатын телекоммуникациялық желілердегі (интернет және басқалары) WЕВ-сайттарды қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша ", көпшілік қол жеткізе алатын телекоммуникациялық желілердегі WЕВ-сайтта берілген ақпарат;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15), 16), 17), 18) және 19) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) WЕВ-сайт - Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғасының арнайы техникалық және бағдарламалық құралдардың көмегімен дайындалған, меншік иесі жаппай тарату мақсатында ақпарат беретін электронды өкілдік бет;
16) ретрансляция - техникалық құралдарды пайдалануға қарамастан, басқа бұқаралық ақпарат құралының теле- немесе радио бағдарламаларын (теле- немесе радио хабарларының жиынтығы) қабылдау және бір мезгілде не жазып алып толық және өзгеріссіз тарату;
17) кешен - бір бірімен ортақ мақсаттарымен байланысты және бірыңғай құрылым құрайтын ғимараттар жиынтығы;
18) аккредитация - журналисттi тағайындау рәсiмi және оның өкiлеттiгiн мемлекеттiк органның, қоғамдық бiрлестiктiң және ұйымның тануы;
19) бұқаралық ақпарат құралдары iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары мен ақпарат агенттiктерiнiң қызметiн мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
2) 5-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралын есепке қою туралы куәлiк бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн шығаруды (эфирге шығуды) жүзеге асыруға, ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды таратуға негiз болып табылады. Бұл талап WЕВ-сайттарға қолданылмайды.";
3) 10-бапта:
1-тармақта:
"таратылатын" деген сөзден кейiн ", WЕВ-сайттардан басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарының iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органында (бұдан әрi - уәкiлеттi орган)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Мерзiмдi баспасөз басылымының меншiк иесi есепке қою туралы куәлiк алған күннен бастап алты ай iшiнде бұқаралық ақпарат құралы өнiмiн шығаруға кiрiсуге өзiнiң құқығын сақтайды.
Теле-, радио-, бейне-, кинохроникалық бағдарламалардың, ақпарат агенттiктерiнiң меншiк иесi есепке қою туралы куәлiк алған күннен бастап бiр жыл iшiнде бұқаралық ақпарат құралы өнiмiн шығаруға, ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды таратуға кiрiсуге өзiнiң құқығын сақтайды.
Белгiленген кезеңде бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн шығару басталмаған жағдайда, уәкiлеттi органның шешiмiмен есепке қою туралы куәлiктiң күшi жойылды деп танылады.

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О средствах массовой информации"
Закон Республики Казахстан от 3 мая 2001 года N 181
Внести в Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. Z990451_ "О средствах массовой информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 771) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
подпункт 2) дополнить словами ", включая WЕВ-сайты в общедоступных телекоммуникационных сетях (интернет и другие);";
подпункт 6) дополнить словами ", информация, размещенная на WЕВ-сайте в общедоступных телекоммуникационных сетях;";
дополнить подпунктами 15), 16), 17), 18) и 19) следующего содержания:
"15) WЕВ-сайт - подготовленная при помощи специальных технических и программных средств электронная представительская страница физического либо юридического лица Республики Казахстан, на которой собственник размещает информацию в целях массового распространения;
16) ретрансляция - прием и одновременное либо в записи независимо от использования технических средств полное и неизменяемое распространение теле- или радиопрограмм (совокупность теле- или радиопередач) другого средства массовой информации;
17) комплекс - совокупность зданий, связанных общим предназначением и составляющих единую структуру;
18) аккредитация - процедура назначения журналиста и признание его полномочий государственным органом, общественным объединением и организацией;
19) уполномоченный орган по делам средств массовой информации (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование деятельности средств массовой информации и информационных агентств Республики Казахстан.";
2) пункт 1 статьи 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Свидетельство о постановке на учет средства массовой информации является основанием для осуществления выпуска (выхода в эфир) продукции средства массовой информации, распространения сообщений и материалов информационного характера. Данное требование не распространяется на WЕВ-сайты.";
3) в статье 10:
в пункте 1:
дополнить после слов "Средства массовой информации," словами "кроме WЕВ-сайтов,";
слова "Республики Казахстан по делам средств массовой информации (далее - уполномоченный орган)" исключить;
дополнить пунктами 3-1, 3-2 следующего содержания:
"3-1. Собственник периодического печатного издания сохраняет за собой право приступить к выпуску продукции средства массовой информации в течение шести месяцев со дня получения свидетельства о постановке на учет.
Собственник теле-, радио-, видео-, кинохроникальной программы, информационного агентства сохраняет за собой право приступить к выпуску продукции средства массовой информации, распространению сообщений и материалов информационного характера в течение года со дня получения свидетельства о постановке на учет.
В случае, если в указанный период не начат выпуск продукции средства массовой информации, свидетельство о постановке на учет решением уполномоченного органа признается утратившим силу.

3-2. Меншiк иесi немесе оның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралының аты, басылымның не хабарлардың тiлi, таралу аумағы, негiзгi тақырыптық бағыты өзгерген жағдайларда бұқаралық ақпарат құралы ақпарат агенттiгi қайта есепке қойылуға тиiс.
Бұқаралық ақпарат құралын немесе ақпарат агенттiгiн қайта есепке қою оларды есепке қойғандағыдай тәртiппен жүзеге асырылады.";
4) 12-бап төртiншi абзацтағы "бюллетеньдерiн" деген сөзден кейiн нүктелi үтiр қойылып, "есепке қою талап етiлмейдi." деген сөздер алып тасталсын және мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- кабелдiк желiлермен таратылатын теле-, радио-, бейне-, кинохроникалық бағдарламаларды, егер қызмет көрсету аумағы бiр ғимаратпен немесе кешенмен шектелген болса, есепке қою талап етiлмейдi.";
5) 14-бапта:
2-тармақта "басылымдарын" деген сөзден кейiн "тек қана мөлдiр ораммен буылып-түйiлген күйiнде және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарының теле- және радио бағдарламаларын ретрансляциялау телерадио хабарларын тарату арналары арқылы берiлетiн хабарлардың жалпы көлемiнiң: 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап елу процентiнен, 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап жиырма процентiнен аспауға тиiс.
Бұл талап кабелдiк және эфирлiк-кабелдiк теледидарлар тарататын хабарларға қолданылмайды.";
6) 15-баптың 2-тармағындағы "(телерадио хабарларын тарату)" деген сөздер алып тасталсын;
7) 18-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар сұратылып отырған ақпаратты өтiнiш түскен күннен бастап үш күннен кешiктiрмей беруге не беру мерзiмiн немесе беруден бас тарту себебiн көрсете отырып жауабын беруге мiндеттi.
Қосымша зерделеудi және тексерудi қажет ететiн өтiнiшке жауап ол келiп түскен күннен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрiлмей берiлуге тиiс.
Бұқаралық ақпарат құралынан қойылған мәселелердi шешу құзыретiне кiрмейтiн мемлекеттiк органдарға немесе өзге де ұйымдарға өтiнiш келiп түскен жағдайда, осы өтiнiш бес күн мерзiмнен кешiктiрiлмей тиiстi органдарға жiберiлiп, бұл туралы бұқаралық ақпарат құралына хабарлануға тиiс.";
8) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) азаматтармен сұхбат жүргiзген кезде дыбыс- немесе бейнежазбаны пайдалануға келiсiм алуға;";
9) 24-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Конституциясын K951000_ және осы Заңның нормаларын бұзатын шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн таратуға сот тәртiбiмен тыйым салынады.";

3-2. Средство массовой информации, информационное агентство подлежат переучету в случаях смены собственника либо его организационно-правовой формы, наименования, а также названия средства массовой информации, изменения языка издания либо вещания, территории распространения, основной тематической направленности.
Переучет средства массовой информации или информационного агентства осуществляется в том же порядке, что и постановка на учет.";
4) статью 12 дополнить абзацем следующего содержания:
"теле-, радио-, видео-, кинохроникальных программ, распространяемых по кабельным сетям, если зона обслуживания ограничена одним зданием или комплексом";
5) в статье 14:
пункт 2 после слова "допускается" дополнить словами "только в запечатанных прозрачных упаковках и";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Ретрансляция теле- и радиопрограмм иностранных средств массовой информации не должна превышать с 1 января 2002 года пятидесяти процентов, с 1 января 2003 года - двадцати процентов от общего объема передач по телерадиовещательным каналам.
Данное требование не распространяется на вещание кабельного и эфирно-кабельного телевидения.";
6) в пункте 2 статьи 15 слово "(телерадиовещание)" исключить;
7) статью 18 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Запрашиваемую информацию государственные органы и иные организации обязаны представить не позднее трех дней со дня поступления обращения либо дать ответ с указанием срока представления или мотива отказа.
На обращение, требующее дополнительного изучения и проверки, ответ должен быть дан в срок не позднее одного месяца со дня его поступления.
В случае поступления обращения от средства массовой информации в государственные органы или иные организации, в компетенцию которых не входит разрешение поставленных вопросов, в срок не позднее пяти дней данное обращение должно быть направлено в соответствующие органы с сообщением об этом средству массовой информации.";
8) статью 21 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) получить согласие на использование аудио- или видеозаписи при проведении интервью с гражданами;";
9) статью 24 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. На распространение продукции иностранных средств массовой информации, нарушающей K951000_ Конституцию Республики Казахстан и нормы настоящего Закона, в судебном порядке налагается запрет.";

10) 25-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Бұқаралық ақпарат құралының меншiк иесi, бас редакторы (редакторы) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-таптық және рулық артықшылықты, қатыгездікті, зорлық пен порнографияны насихаттап,
үгіттейтін хабарлар мен материалдарды таратқаны үшін, олардың алынған
көздеріне қарамастан, Қазақстан Республикасының заң актілерінде
белгіленген жауаптылықта болады.";
11) 26-баптың 2) тармақшасындағы "органдар мен өзге де ұйымдардың"
деген сөздер "органдардың" деген сөзбен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

10) статью 25 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Собственник, главный редактор (редактор) средства массовой информации несут установленную законодательными актами Республики Казахстан ответственность за распространение сообщений и материалов, содержащих пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан,
подрыва безопасности государства, войны, социального, расового,
национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа
жестокости, насилия и порнографии, независимо от источника их получения.";
11) в подпункте 2) статьи 26 слова "и иных организаций" исключить.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)