Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Өндiрiстiк кооператив туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 12 шілде N 241-II
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Өндiрiстiк кооператив туралы" 1995 жылғы 5 қазандағы N 2486 Z952486_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж, N 20, 119-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өндiрiстiк кооператив туралы" Қазақстан Республикасының Заңы".
2. Кiрiспесi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң өндiрiстiк кооперативтердiң құқықтық жағдайын, оларды құрудың, қызметiнiң, қайта ұйымдастырудың және таратудың ұйымдық, экономикалық және әлеуметтік шарттарын, мүшелерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн, басқару және бақылау органдарының өкiлеттiгi мен
жауапкершiлiгiн айқындайды".
3. Бүкiл мәтiн бойынша "Жарлықты", "Жарлыққа", "Жарлықтың"
"Жарлықта", "Жарлық" деген сөздер тиiсiнше "Заңды", "Заңға", "Заңның",
"Заңда", "Заң" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Өндiрiстiк кооперативтердi құрудың және оның
қызметiнiң негiзгi принциптерi
Өндiрiстiк кооперативтер мынадай принциптер негiзiнде жұмыс iстейдi:
мүшелiкке кiру мен шығудың еркiндiгi;
мүлiктiк (пайлық) жарна енгізу мiндеттiлiгi;
басқарудың демократиялылығы;
өзара көмек және оның мүшелерi үшiн экономикалық тиiмдiлiктi
қамтамасыз ету;
өндiрiстiк кооперативтiң қызметi туралы ақпаратқа қол жететiндiгi.".
5. 2-бапта:
3-тармағындағы "кооператив мүшелерi" деген сөздер "жарғы" деген
сөзбен ауыстырылсын;
4-тармағының екiншi бөлiгiндегi "ережелерi осы" деген сөздер "нормалары осы" деген сөздермен, "ережелерi қолданылады" деген сөздер "нормалары қолданылады" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 3-бапта:
2-тармағындағы "Құрылтайшылар" деген сөз "Өндiрiстiк кооперативтiң
құрылтайшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Өндiрiстiк кооператив құрылғаннан кейiн құрылтайшылар кооператив
мүшелерi болады және өндiрiстiк кооперативтiң басқа мүшелерiмен бiрдей
құқықтар мен мiндеттердi иеленедi.".
7. 5-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасындағы "пайда мен" деген сөздер "таза
табыс пен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармағындағы "кооператив басқармасының" деген сөздер "кооперативтiң
атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О производственном кооперативе"
Закон Республики Казахстан от 12 июля 2001 года N 241
Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 5 октября 1995 г. N 2486 Z952486_ "О производственном кооперативе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 20, ст. 119; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205) следующие изменения и дополнения:
1. Заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О производственном кооперативе".
2. Преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовое положение производственных
кооперативов, организационные, экономические и социальные условия их
создания, деятельности, реорганизации и ликвидации, права и обязанности
членов, полномочия и ответственность органов управления и контроля".
3. По всему тексту слова "Указа", "Указу", "Указом" заменить
соответственно словами "Закона", "Закону", "Законом".
4. Дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Основные принципы создания и деятельности
производственных кооперативов
Производственные кооперативы функционируют на основе следующих
принципов:
добровольности вступления и выхода;
обязательности внесения имущественного (паевого) взноса;
демократичности управления;
взаимопомощи и обеспечения экономической выгоды для его членов;
доступности информации о деятельности производственного
кооператива.".
5. В статье 2:
в пункте 3 слова "членами кооператива" заменить словом "уставом";
в части второй пункта 4 слова "положений", "положения" заменить
словами "норм", "нормы".
6. В статье 3:
пункт 2 после слова "Учредителей" дополнить словами
"производственного кооператива";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. После образования производственного кооператива учредители
становятся членами кооператива и обладают одинаковыми правами и
обязанностями с другими членами производственного кооператива.".
7. В статье 5:
в подпункте 8) пункта 1 слово "прибыли" заменить словами "чистого
дохода";
в пункте 3 слово "правления" заменить словами "исполнительного
органа".
8. Пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:

"1. Өндiрiстiк кооперативтiң жарғысында:
1) кооперативтiң фирмалық атауы;
2) кооператив орналасқан жер;
3) өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң қабылдану, шығу және оларды
шығару тәртiбi, олардың құқықтары мен мiндеттерi;
4) кооперативтiң басқару және бақылау органдарының құрамы мен құзыретi туралы ережелердi қалыптастыру және олардың шешiмдер қабылдау соның iшiнде бiрауыздан немесе басым көпшiлiк дауыспен шешiм қабылданатын мәселелер бойынша шешiмдер қабылдау тәртiбi;
5) өндiрiстiк кооперативтiң әрбiр мүшесi пайының мөлшерi, өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарнасының құрамы мен оны енгізу тәртiбi және олардың жарна енгізу жөнiндегi мiндеттемелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi;
6) кооператив мүшелерiнiң кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысу сипаты мен тәртiбi және олардың жеке еңбегiмен қатысу жөнiндегi мiндеттемелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi;
7) кооператив пен оның мүшелерi, кооперативтiң атқарушы органы мен қызметкерлердiң еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынастар;
8) кооперативтiң таза табысы мен шығындарын бөлу тәртiбi;
9) кооперативтi қайта ұйымдастыру мен тарату тәртiбi туралы мәлiметтер болуға тиiс.
Өндiрiстiк кооперативтiң жарғысында осы Заңға қайшы келмейтiн басқа да ережелердiң болуы мүмкiн.".
9. 7-бапта:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарналары бастапқы
капиталды қалыптастырады және кооператив қызметiн құру мен ұйымдастыруға,
сондай-ақ шығындарды жабуға арналады".
7-тармағындағы "өз жарнасы" деген сөздер "жарна" деген сөзбен
ауыстырылсын.
10. 9-бапта:
1-тармағында:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңда және кооперативтiң құрылтай құжаттарында белгiленген
тәртiппен кооператив iстерiн басқаруға, сондай-ақ кооператив мүшелерiнiң
жалпы жиналысының жұмысына бiр дауыс құқығымен қатысуға;";
4), 5) тармақшаларындағы "пайданы", "пайдадан" деген сөздер тиiсiнше
"таза табысты", "таза табыстан" деген сөздермен ауыстырылсын.
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"демалуға, сондай-ақ жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын алуға;";
9) тармақшасындағы "әлеуметтiк сақтандыруға және" деген сөздер алып
тасталсын.
11. 11-бапта:
1-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Өндiрiстiк кооперативтiң мүшесi осы мерзiмдер өткеннен кейiн
кооперативтен шыққан болып есептеледi.".
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Өндiрiстiк кооперативтiң мүшелiгiнен шығару туралы шешiмге сотқа
шағым жасалуы мүмкiн.".
3-тармақ 3) тармақшадағы "өндiрiп алған" деген сөздерден кейiн
нүктелi үтiр қойылып, "жағдайда тоқтатылады." деген сөздер алып
тасталсын және мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:

"1. Устав производственного кооператива должен содержать сведения о:
1) фирменном наименовании кооператива;
2) местонахождении кооператива;
3) порядке приема, выхода и исключения членов производственного
кооператива, их правах и обязанностях;
4) порядке формирования положений о составе и компетенции органов управления и контроля кооператива и принятия ими решений, в том числе по вопросам, решения по которым принимаются единогласно или квалифицированным большинством голосов;
5) размере пая каждого члена производственного кооператива, составе и порядке внесения имущественного взноса членами производственного кооператива и их ответственности за нарушение обязательства по внесению взноса;
6) характере и порядке личного трудового участия членов кооператива в
его деятельности и их ответственность за нарушение обязательств по личному
трудовому участию;
7) взаимоотношениях между кооперативом и его членами, исполнительным
органом кооператива и трудовым коллективом работников;
8) порядке распределения чистого дохода и убытков кооператива;
9) порядке реорганизации и ликвидации кооператива.
В уставе производственного кооператива могут содержаться и другие
положения, не противоречащие настоящему Закону.".
9. В статье 7:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Имущественные взносы членов производственного кооператива
формируют первоначальный капитал и предназначены для создания и
организации деятельности кооператива, а также для покрытия расходов.";
в пункте 7 слово "своего" исключить.
10. В статье 9:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"участвовать в управлении делами кооператива, а также в работе общего
собрания членов кооператива с правом одного голоса в порядке, определенном
настоящим Законом и учредительными документами кооператива;";
в подпунктах 4), 5) слово "прибыли" заменить словами "чистого
дохода";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"на отдых, а также ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск;";
в подпункте 9) слова "социальное страхование и" исключить.
11. В статье 11:
пункт 1 дополнить предложением следующего содержания:
"По истечении этих сроков член производственного кооператива
считается выбывшим из кооператива.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Решение об исключении из членов производственного кооператива может
быть обжаловано в суде.";
пункт 3 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:

"3-1) кооператив мүшесi өндiрiстiк кооперативтiң қызметiне жеке
еңбегiмен қатысудан бас тартқан жағдайда тоқтатылады.".
4-тармағындағы екiншi сөйлем алып тасталсын.
12. 13-баптың 5-тармағындағы "кооператив пайдасының" деген сөздер
"кооперативтiң таза табысының" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен
толықтырылсын:
"1-1) кооператив қызметiнiң негiзгi бағыттарын айқындау;";
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кооперативтiң iшкi еңбек тәртiбi ережелерiн, лауазымды адамдарының, оның мүшелерi мен қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу туралы ережелерді және кооперативтің басқа да актілерін қабылдау және өзгерту;".
14. 17-баптың 6, 7-тармақтары алып тасталсын.
15. Мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң аудитi
1. Кооператив өндiрiстiк кооперативтiң жылдық қаржылық есептiлiгiнiң, сондай-ақ оның ағымдағы iсiнiң жай-жағдайы дұрыстығын тексеру және растау үшiн, кооперативпен, оның атқарушы, бақылаушы және өзге органдарының мүшелерiмен немесе кооператив мүшелерiмен мүлiктiк мүдделер арқылы байланысы жоқ аудиторды өзiнiң жарғысында белгiленген жағдайларда және тәртiппен тартуға құқылы.
2. Кәсiпкерлiк қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын өндiрiстiк кооперативтер үшiн жылдық немесе өзге қаржылық есептiлiкке аудиттi мiндеттi түрде жүргiзу заң актiлерiмен белгiленуi мүмкiн.
3. Өндiрiстiк кооперативтiң қаржылық қызметiне аудит байқаушы кеңесiнiң, тексеру комиссиясының (ревизордың), сондай-ақ кооператив мүшелерiнің кемiнде он процентiнiң талабы бойынша жүргiзiлуi мүмкiн. Соңғы жағдайда осындай тексеру жүргiзудi талап еткен кооператив мүшелерi аудитордың қызметiне ақы төлейдi.
4. Егер өндiрiстiк кооперативтің атқарушы органы кооперативтiң қаржылық есептілігiне аудит жүргiзуден жалтарса, ал мұндай тексеру мiндеттi болса не оны жүргiзудi өндiрiстiк кооперативтiң мүшесi талап етсе, мұндай тексеру мүдделi адамның не өндiрiстiк кооператив мүшесiнің өтiнiшi бойынша қабылданған сот шешiмiмен тағайындалуы мүмкiн.".
16. 18-баптың 6-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқарма өзiнiң шешiмiн кемiнде үш айда бiр рет өткiзiлетiн отырыстарында қабылдайды".
17. 22-баптың атауындағы және 1, 2, 3-тармақтарындағы "пайдасы",
"пайда", "пайданы" деген сөздер тиісінше "таза табысы", "таза табыс", "таза
табысты" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. 23-бапта:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кооператив мүшелерiнiң еңбек жағдайлары осы Заңмен және
кооперативтiң құрылтай құжаттарымен, ал кооперативте жеке еңбек шарты
бойынша жұмыс iстейтiндердiң еңбек жағдайлары - Қазақстан Республикасының
еңбек туралы заңдарымен реттеледi.";
2-тармағы алып тасталсын;
3-тармағының екiншi, үшiншi, төртiншi бөліктерiндегi "жалданбалы"
деген сөз алып тасталсын;
4-тармақ алып тасталсын;
7-тармағындағы "жұмысшылар мен" деген сөздер алып тасталсын;
8-тармағында:
бірiншi бөлігiндегi "жалданбалы", "мiндеттi әлеуметтiк" деген сөздер
алып тасталсын;
екiншi бөлікте:
"жалданбалы" деген сөз алып тасталсын;
"жеңiлдiктер" деген сөз "кепiлдiктер" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жұмысшы және қызметкер әйелдер үшiн" деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiгiнде:
"мүшелерi" деген сөзден кейiн "және қызметкерлерi" деген сөздермен
толықтырылсын;
"жеңілдiктердi" деген сөздер "кепiлдiктердi" деген сөзбен
ауыстырылсын;
"жұмысшылар мен қызметшiлер үшiн заңда" деген сөздер "еңбек туралы
заңдарда" деген сөздермен ауыстырылсын.

"3-1) отказа члена кооператива от личного трудового участия в
деятельности производственного кооператива.";
второе предложение пункта 4 исключить.
12. В пункте 5 статьи 13 слово "прибыли" заменить словами "чистого
дохода".
13. Пункт 2 статьи 15 дополнить подпунктом 1-1) следующего
содержания:
"1-1) определение основных направлений деятельности кооператива;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) принятие и изменение правил внутреннего трудового распорядка, положения об оплате труда должностных лиц кооператива, его членов и работников и других актов кооператива;".
14. Пункты 6, 7 статьи 17 исключить.
15. Дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Аудит производственного кооператива
1. Для проверки и подтверждения правильности годовой финансовой отчетности производственного кооператива, а также текущего состояния его дел кооператив вправе в случаях и порядке, определенных в его уставе, привлекать аудитора, не связанного имущественными интересами с кооперативом, членами его исполнительного, контрольного и иных органов или членами кооператива.
2. Законодательными актами может быть установлено обязательное проведение аудита годовой или иной финансовой отчетности для производственных кооперативов, осуществляющих отдельные виды предпринимательской деятельности.
3. Аудит финансовой деятельности производственного кооператива может производиться по требованию наблюдательного совета, ревизионной комиссии (ревизора), а также не менее десяти процентов членов кооператива. В последнем случае услуги аудитора оплачиваются членами кооператива, потребовавшими такую проверку.
4. Если исполнительный орган производственного кооператива уклоняется от проведения аудита финансовой отчетности кооператива, когда такая проверка обязательна либо когда ее проведение требует член производственного кооператива, такая проверка может быть назначена
решением суда, принятым по заявлению заинтересованного лица либо члена
производственного кооператива.".
16. Часть первую пункта 6 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Правление принимает свои решения на заседаниях, проводимых не реже
одного раза в три месяца.".
17. В заголовке и в пунктах 1, 2, 3 статьи 22 слова "прибыли",
"Прибыль" заменить соответственно словами "чистого дохода", "Чистый
доход".
18. В статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Условия труда членов кооперативов регулируются настоящим Законом
и учредительными документами кооператива, а лиц, работающих в кооперативах
по индивидуальному трудовому договору, - законодательством Республики
Казахстан о труде.";
пункт 2 исключить;
в частях второй, третьей, четвертой пункта 3 слово "наемных"
исключить;
пункт 4 исключить;
в пункте 7 слова "рабочих и служащих" заменить словом "работников";
в пункте 8:
в части первой слова "наемные", "обязательному социальному"
исключить;
в части второй:
слово "наемным" исключить;
слово "льготы" заменить словом "гарантии";
слова "для женщин - рабочих и служащих" исключить;
в части третьей:
после слов "своих членов" дополнить словами "и работников";
слово "льготы" заменить словом "гарантии";
слова "для рабочих и служащих" заменить словами "о труде".

19. 7-тарау алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.

19. Главу 7 исключить.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Пучкова О.Я.)