ӨЗГ 50            1. Кеңес мүшелерiнiң санын төрт жылда бiр рет
өткiзiлетiн Өкiлеттi конференция анықтайды.
ЖЕҚ 50А           2. Бұл сан Одақ Мүшелерiнiң жалпы санының 25%-нан
аспауға тиiс.
ӨЗГ 80            (14) Жарғының 49 және 50-баптарында көрсетiлген
барлық халықаралық ұйымдармен үйлестiру iсiне
жауапты болады және осы мақсатта Одақ атынан
Жарғының 50-бабында және Конвенцияның 260 және
261-тармақтарында көрсетiлген халықаралық
ұйымдармен, сондай-ақ Бiрiккен Ұлттар Ұйымы мен
Халықаралық электр байланысы одағы арасындағы
Келiсiмдi орындау үшiн Бiрiккен Ұлттар Ұйымымен
уақытша келiсiмдер жасасады; осы уақытша
келiсiмдердi Жарғының 8-бабының тиiстi ережелерiне
сәйкес келесi Өкiлеттi конференция ұсынады;
7(К)-БАП
Дүниежүзiлiк радиобайланыс конференциялары
ӨЗГ 118           (2) Осы күн тәртiбiнiң жалпы шеңберi алдын ала
төрт жыл бұрын белгiленедi, ал түпкiлiктi күн
тәртiбiн Кеңес осы Конвенцияның 47-тармағының
ережелерiн сақтау шартымен Одақ Мүшелерiнiң
көпшілiгiмен келiсiм бойынша конференциядан екi
жыл бұрын белгiлегенi абзал. Күн тәртiбiнiң бұл екi
нұсқасы осы Конвенцияның 126-тармағының Ережелерiне
сәйкес дүниежүзiлiк радиобайланыс конференциясының
ұсынымдарына негiзделетiн болады.
19(К)-БАП
Одақтың қызметiне әкiмшiлiктен
өзге бiрлестiктер мен ұйымдардың қатысуы
ӨЗГ 239           9. Жоғарыда 229 немесе 230-тармақтарда көрсетілген
бiрлестiк немесе ұйым, егер Одақ Мүшесi тиiстi
Бюроның директорына олар осыған уәкiлеттендiрiлгенiн
хабарласа, оларды таныған Одақ Мүшесi атынан
iс-әрекет жүргiзе алады.
23(К)-БАП
Шақырушы үкiмет болған кезде
Өкiлеттi конференцияларға шақыру және қатыстыру
ӨЗГ 258           3. Бас хатшы бақылаушы ретiнде мыналарды
шақырады:
ЖЕҚ 262А          е) осы Конвенцияның 229-тармағында аталған
бiрлестiктер мен ұйымдар, сондай-ақ осы
бiрлестiктер мен ұйымдарды бiлдiретiн халықаралық
сипаттағы ұйымдар.
(ӨЗГ) 269         h) 259-262А тармақтарға сәйкес шақырылған
ұйымдар мен мекемелерден бақылаушылар.
24(К)-БАП
Шақырушы үкiмет болған кезде
Радиобайланыс конференцияларына шақыру
және қатыстыру
ӨЗГ 271           2. (1) Радиобайланыс конференцияларына, осы
Конвенцияның 262А тармағын қоспағанда, 256-265
тармақтары қолданылады.
32(К)-БАП
Конференциялар мен басқа да
жиналыстардың iшкi регламентi
ӨЗГ 379           (2) Дауысқа салуға жататын барлық маңызды
ұсыныстардың мәтiндерi оларды талқылауға дейiн
зерделеу үшiн конференцияның жұмыс тiлдерiнде
алдын ала таратылады.
33(К)-БАП*
Қаржы
ӨЗГ-СIЗ 275       4. 259-262 тармақтарда айтылған ұйымдардың және
осы Конвенцияның 19-бабының ережелерiне сәйкес
Одақтың қызметiне қатысуға құқылы
бiрлестiктердiң жарналарына қатысты мынадай
ережелер қолданылады.

ИЗМ 50   1. Число членов Совета определяется Полномочной конференцией,
которая проводится раз в четыре года.
ДОБ 50А  2. Это число не должно превышать 25% от общего числа Членов Союза.
ИЗМ 80   (14) несет ответственность за координацию со всеми международными
организациями, указанными в статьях 49 и 50 Устава, и с этой
целью заключает от имени Союза временные соглашения с
международными организациями, указанными в статье 50 Устава и
п.п. 260 и 261 Конвенции, а также с Организацией Объединенных
Наций во исполнение Соглашения между Организацией Объединенных
Наций и Международным союзом электросвязи; эти временные
соглашения представляются следующей Полномочной конференции в
соответствии с надлежащими положениями статьи 8 Устава;
Статья 7 (К)
Всемирные конференции радиосвязи
ИЗМ 118  (2) Общие рамки этой повестки дня устанавливаются заранее
за четыре года, а окончательная повестка дня устанавливается
Советом предпочтительно за два года до конференции по
согласованию с большинством Членов Союза при условии
соблюдения положений п. 47 настоящей Конвенции. Эти два
варианта повестки дня будут основаны на рекомендациях
всемирной конференции радиосвязи в соответствии с
положениями п. 126 настоящей Конвенции.
Статья 19 (К)
Участие в деятельности Союза объединений и
организации, отличных от администраций
ИЗМ 239  9. Объединение или организация, указанные в п.п. 229
или 230 выше, могут действовать от имени Члена Союза,
который их признал, если этот Член Союза сообщает
директору соответствующего Бюро, что они уполномочены
на это.
Статья 23 (К)
Приглашение и допуск на Полномочные конференции при
наличии приглашающего правительства
ИЗМ 258    3. Генеральный секретарь приглашает в качестве наблюдателей:
ДОБ 262А   е) объединения и организации, упомянутые в п. 229 настоящей
Конвенции, а также организации международного характера,
представляющие эти объединения и организации.
(ИЗМ) 269  h) наблюдателей от организаций и учреждений, приглашенных в
соответствии с п.п. 259-262А.
Статья 24 (К)
Приглашение и допуск на конференции радиосвязи при
наличии приглашающего правительства
ИЗМ 271  2.(1) К конференциям радиосвязи применяются положения п.п.
256-265 настоящей Конвенции, за исключением п. 262А.
Статья 32 (К)
Внутренний регламент конференций
и других собраний
ИЗМ 379  (2) Тексты всех важных предложений, подлежащих голосованию,
распространяются заблаговременно на рабочих языках конференции,
чтобы их можно было изучить до обсуждения.
Статья 33 (К)*
Финансы

* Конвенцияның 476-486 тармақтарының номерлерi ғана өзгертiлген.
(ӨЗГ) 476         (1) Осы Конвенцияның 259-262 тармақтарында
айтылған ұйымдар, Өкiлеттi конференцияға Одақ
Секторына немесе халықаралық электр байланысы
жөнiндегi дүниежүзiлiк конференцияға қатысатын
халықаралық сипаттағы басқа да ұйымдар, егер тек
оларды Кеңес өзара тiлектестiк негiзде босатпаса,
жағдайға байланысты төмендегi 479-481 тармақтарға
сәйкес конференциялардың немесе Сектордың
шығындарын жабуға қатысады.
(ӨЗГ) 477         (2) осы Конвенцияның 237-тармағында аталған
тiзiмдерде орын алған бiрлестiктер немесе ұйымдар
төмендегi 479 және 480-тармақтарға сәйкес
Сектордың шығындарын жабуға қатысады.
(ӨЗГ) 478         (3) Осы Конвенцияның 237-тармағында аталған
тiзiмдерде орын алған, радиобайланыс
конференциясына, халықаралық электр байланысы
жөнiндегi дүниежүзiлiк конференцияға немесе олар
мүшесi болып табылмайтын Сектор конференциясына
немесе ассамблеясына қатысушы бiрлестiктер немесе
ұйымдар төмендегi 479 және 481-тармақтарға сәйкес
конференцияның немесе ассамблеяның шығындарын
жабуға қатысады.
(ӨЗГ) 479         (4) 476, 477 және 478 тармақтарда сөз болып
отырған жарналар, тек қана Одақ Мүшелерiне
арналған 1/4, 1/8 және 1/16 бiрлiк жарна кластарын
қоспағанда (соңғы айрықшалықтың Электр байланысын
дамыту секторына қатысы жоқ), жоғарыда 468-тармақтағы
жарна бiрлiктерi шкаласының негiзiнде еркiн таңдалады;
таңдалып алынған класс туралы Бас хатшыға хабарланады;
кез келген бiрлестiк немесе ұйым кез келген уақытта
өздерi бұрын қабылдағаннан жоғары класты таңдай алады.
(ӨЗГ) 480         (5) Әрбiр Сектордың шығындарын төлеу жөнiндегi
жарна бiрлiгiнiң шамасы Одақ Мүшелерi жарналарының
1/5 бiрлiгi болып белгiленедi. Бұл жарналар Одақтың
кiрiсi ретiнде қаралады. Оларға пайыздар жоғарыдағы
474-тармақтың ережелерiне сәйкес есептеледi.
(ӨЗГ) 481         (6) Конференцияның немесе ассамблеяның
шығындарын төлеу бойынша жарналар бiрлiгiнiң
шамасы осы конференцияның немесе ассамблеяның
бюджетiнiң жалпы шамасын Одақтың шығындарын төлеу
үшiн Мүшелер енгiзетiн жарна бiрлiгiнiң жалпы
санына бөлу арқылы белгiленедi. Бұл жарналар Одақтың
кiрiсi ретiнде қаралады. Оларға мөлшерi жоғарыдағы
474-тармақта анықталған пайыздар шоттар
жiберiлгеннен кейiн алпысыншы күннен бастап есептеледi.
(ӨЗГ) 482         (7) Жарна бiрлiктерiнiң санын азайту тек Жарғының
28-бабының тиiстi ережелерiнде жазылған қағидаттарға
сәйкес мүмкiн болады.

* Были изменены только номера пунктов 476-486 Конвенции.
БЕЗ ИЗМ 475 4. В отношении взносов организаций, упомянутых в п.п. 259-262,
и объединений, имеющих право участвовать в деятельности Союза
согласно положениям статьи 19 настоящей Конвенции,
применяются следующие положения.
(ИЗМ) 476   (1) Организации, о которых говорится в п.п. 259-262 настоящей
Конвенции, и другие организации международного характера,
участвующие в Полномочной конференции, в Секторе Союза или во
всемирной конференции по между народной электросвязи,
участвуют в покрытии расходов конференций или Сектора в
соответствии с п.п. 479-481 ниже, в зависимости от случая,
если только они не были освобождены Советом на взаимной основе.
(ИЗМ) 477   (2) Объединения или организации, фигурирующие в списках,
упомянутых в п. 237 настоящей Конвенции, участвуют в покрытии
расходов Сектора в соответствии с п.п. 479 и 480 ниже
(ИЗМ) 478   (3) Объединения или организации, фигурирующие в списках,
упомянутых в п. 237 настоящей Конвенции, участвующие в
конференции радиосвязи, всемирной конференции по международной
электросвязи или конференции или ассамблее Сектора, членом
которого они не являются, участвуют в покрытии расходов
конференции или ассамблее в соответствии с п.п. 479 и 481 ниже.
(ИЗМ) 479   (4) Взносы, о которых идет речь в п.п 476, 477 и 478, свободно
выбираются на основе шкалы единиц взносов, содержащейся в п.
468 выше, за исключением классов взносов в 1/4, 1/8 и 1/16
единицы, предназначенных исключительно для Членов Союза
(последнее исключение не относится к Сектору развития
электросвязи); Генерального секретаря ставят в известность о
выбранном классе; любое объединение или организация могут в
любое время выбрать класс взносов выше того, который был уже
ими принят.
(ИЗМ) 480   (5) Величина единицы взносов по оплате расходов каждого
Сектора устанавливается в 1/5 единицы взносов Членов Союза.
Эти взносы рассматриваются как доход Союза. Проценты на них
начисляются в соответствии с положениями п. 474 выше.
(ИЗМ) 481   (6) Величина единицы взносов по оплате расходов конференции
или ассамблеи устанавливается путем деления общей величины
бюджета данной конференции или ассамблеи на общее количество
единиц взносов Членов, вносимых для оплаты расходов Союза. Эти
взносы рассматриваются как доход Союза. Проценты на них,
размер которых определен в п. 474 выше, начисляются начиная
с шестидесятого дня после отправки счетов.
(ИЗМ) 482   (7) Уменьшение числа единиц взносов возможно только в
соответствии с принципами, изложенными в надлежащих
положениях статьи 28 Устава.

(ӨЗГ) 483         (8) Қандай да бiр Сектордың жұмысына қатысудан
бас тарту немесе осындай қатысуды тоқтату
жағдайында (осы Конвенцияның 240-тармағына
қараңыз), жарна бас тарту немесе тоқтату күшiне
енген айдың соңғы күнiне дейiн төленедi.
(ӨЗГ) 484         5. Бас хатшы жарияланымдардың сатылу құнын, басу
мен тарату шығындары, әдетте, осы жарияланымдарды
сату арқылы өтелетiнiн ескере отырып, анықтайды.
(ӨЗГ) 485         6. Одақта негiзгi шығындарды жабуға мүмкiндiк
беретiн айналым капиталын құрайтын резерв қоры
және мүмкiндiгiнше заем алуға әкелмейтiн
жеткiлiктi қолма-қол резервтерi болуы тиiс. Резерв
қорының мөлшерiн Кеңес жыл сайын күтiлiп отырған
қажеттiлiктердi негiзге ала отырып белгiлейдi.
Әрбiр екi жылдық бюджеттiк кезеңнiң соңында,
жұмсалмаған немесе салынбаған бүкiл бюджеттiк
кредиттер резервтiк қорға салынады. Осы қор
туралы басқа егжей-тегжейлi мәселелер
Қаржылық регламентте көрсетiледi.
(ӨЗГ) 486         7. (1) Үйлестiру комитетiмен келiсе отырып, Бас
хатшы ерiктi жарналарға байланысты жағдайлар
Одақтың мақсаттар мен бағдарламаларына, сондай-ақ
конференция қабылдаған бағдарламаларға
сәйкес келедi және ерiктi жарналарды қабылдау
және пайдалану жөнiндегi айрықша ережелерi бар
Қаржылық регламентке сәйкес келедi деген
шартпен ерiктi жарналарды ақшамен немесе
өнiммен қабылдауы мүмкiн.
ӨЗГ-СIЗ 487       (2) Осындай ерiктi жарналар туралы Бас хатшы
Кеңеске ағымдағы қаржылық есепте, сондай-ақ
әрбiр шығу, ұсынылған пайдалану жағдайы және
әрбiр ерiктi жарнаға қатысты қабылданған iс-қимыл
қысқаша көрсетiлетiн құжатта хабарлайды.
(К) ҚОСЫМШАСЫ
ӨЗГ 1002          Бақылаушы: осы Конвенцияның тиiстi ережелерiне
сәйкес:
- Өкiлеттi конференцияның, Сектор конференциясының
немесе жиналысының жұмысына кеңесшi дауыс құқығымен
қатысу үшiн Бiрiккен Ұлттар Ұйымы, Бiрiккен Ұлттар
Ұйымының мамандандырылған мекемесi, Атом энергиясы
жөнiндегi халықаралық агенттiк, электр байланысының
аймақтық ұйымы немесе спутник жүйелерiн пайдаланатын
үкiметаралық ұйым,
- Сектор конференциясының немесе жиналысының жұмысына
кеңесшi дауыс құқығымен қатысу үшiн халықаралық ұйым,
- Аймақтық конференцияның жұмысына дауыс беру
құқығынсыз қатысу үшiн Одақ Мүшесiнiң үкiметi, немесе
- Конвенцияның 229-тармағында көрсетiлген бiрлестiк
немесе ұйым, немесе осындай бiрлестiктердi немесе
ұйымдарды бiлдiретiн халықаралық сипаттағы ұйым
жiберген тұлға.
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

(ИЗМ) 483   (8) В случае отказа от участия в работе какого-либо Сектора
или прекращения такого участия (см. п. 240 настоящей
Конвенции), взнос выплачивается до последнего дня того месяца,
когда отказ или прекращение вступает в силу.
(ИЗМ) 484   5. Продажная стоимость публикаций определяется Генеральным
секретарем с учетом того, что затраты на печать и рассылку,
как правило, должны возмещаться продажей этих публикаций.
(ИЗМ) 485   6. Союз должен иметь резервный фонд, составляющий оборотный
капитал, позволяющий покрывать основные расходы и иметь
достаточные наличные резервы, чтобы по возможности не
прибегать к займам. Размеры резервного фонда устанавливаются
ежегодно Советом, исходя из ожидаемых потребностей. В конце
каждого двухлетнего бюджетного периода все бюджетные кредиты,
которые не были израсходованы или вложены, помещаются на
резервный фонд. Другие подробности об этом фонде описываются в
Финансовом регламенте.
(ИЗМ) 486   7. (1) При согласовании с Координационным комитетом
Генеральный секретарь может принимать добровольные взносы
деньгами или натурой при условии, что обстоятельства,
связанные с такими добровольными взносами, соответствуют целям
и программам Союза, а также программам, принятым конференцией
и соответствующим Финансовому регламенту, который содержит
особые положения по принятию и использованию добровольных
взносов.
БЕЗ ИЗМ 487 (2) О таких добровольных взносах Генеральный секретарь
сообщает Совету в финансовом текущем отчете, а также в
документе, где кратко описывается каждый случай происхождения,
предложенного использования и действий, предпринятых в
отношении каждого добровольного взноса.
Приложение (К)
ИЗМ 1002 Наблюдатель: Лицо, направленное:
- Организацией Объединенных Наций, специализированным учреждением Организации Объединенных Наций, Международным агентством по атомной энергии, региональной организацией электросвязи или межправительственной организацией, эксплуатирующей спутниковые системы, для участия в работе Полномочной конференции, конференции или собрания Сектора с правом совещательного голоса,
- международной организацией для участия в работе конференции или
собрания Сектора с правом совещательного голоса,
- правительством Члена Союза для участия без права голоса в работе
региональной конференции, или
- объединением или организацией, указанной п.п. 229 Конвенции, или
организацией международного характера, представляющей такие объединения
или организации,
в соответствии с надлежащими положениями настоящей Конвенции.
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)