Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын делимитациялау және оны демаркациялау процесі туралы шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі N 455-ІІ Заңы
Астанада 2001 жылғы 5 шілдеде жасалған Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын делимитациялау және оны демаркациялау процесі туралы шарт бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстанның
Қазақстан-Түрiкменстан мемлекеттiк шекарасын
делимитациялау және оны демаркациялау процесi туралы
ШАРТ
Бұдан әрi Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан,
өздерiнiң мемлекетаралық қарым-қатынастарын достық және тату көршiлiк рухында, құрмет тұту, өзара түсiнiстiк, сондай-ақ егемендi теңдiк, аумақтық тұтастық, қазiргi шекараларының мызғымастығы, әдiлеттілік, ішкі істеріне араласпау қағидаттары негізінде құруға ұмтылыстарын қуаттай отырып,
халықаралық құқық нормаларына, ең әуелi, Бiрiккен Ұлттар Ұйымы
Жарғысының мақсаттары мен қағидаттарына өздерiнiң адалдықтарын атап көрсете отырып, және Еуропадағы қауiпсiздік пен ынтымақтастық жөнiндегi ұйым шеңберiнде қабылданған мiндеттемелерiн ұстана отырып,
1993 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы Достық қарым-қатынас пен ынтымақтастық туралы шартқа, 1999 жылғы 9 сәуiрдегі Қазақстан Республикасы мен
Түрiкменстан арасындағы Мемлекеттiк шекараны делимитациялау туралы  меморандумға сәйкес,
бiр-бiрiне аумақтық сұрақтардың жоқ екендігiн растай отырып,
қол сұғылмаушылығын және мызғымастығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының өтуiн нақтылау және заңды түрде ресiмдеу қажеттiлiгiн назарға ала отырып,
Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы мемлекеттік шекара барлық уақытта екi туысқан халықтардың мемлекеттерi арасындағы бейбiтшiлiк пен келiсiм шекарасы болатындығын атап көрсете отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар Қазақстан-Түрiкменстан мемлекеттік шекара сызығы (бұдан әрi - мемлекеттiк шекара) бұрынғы Қазақ КСР және Түрiкмен КСР әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiсiнiң негiзiнде өтетiндiгін анықтады.
2-бап
Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстанның арасындағы мемлекеттiк шекара сызығы осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын, Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстанның арасындағы мемлекеттiк шекара сызығы өтуiнiң сипаттамасына толық сәйкес өтедi деп уағдаласты (1-қосымша).

О ратификации Договора между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации и процессе демаркации казахстанско-туркменской государственной границы
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года N 455
Ратифицировать Договор между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации и процессе демаркации казахстанско-туркменской государственной границы, совершенный в Астане 5 июля 2001 года.
Президент
Республики Казахстан
Договор
между Республикой Казахстан и Туркменистаном
о делимитации и процессе демаркации
казахстанско-туркменской государственной границы
Республика Казахстан и Туркменистан, именуемые в дальнейшем Высокими Договаривающимися Сторонами,
подтверждая стремление строить свои межгосударственные отношения в духе дружбы и добрососедства, на основе уважения, взаимопонимания, а также принципов суверенного равенства, территориальной целостности, нерушимости существующих границ, справедливости, невмешательства во внутренние дела,
подчеркивая свою приверженность нормам международного права, прежде всего, целям и принципам Устава Организации Объединенных Наций, и следуя обязательствам, принятым в рамках Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе,
в соответствии с Договором о дружественных отношениях и сотрудничестве между Республикой Казахстан и Туркменистаном от 19 мая 1993 года, Меморандумом о делимитации государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном от 9 апреля 1999 года,
подтверждая отсутствие территориальных вопросов друг к другу,
принимая во внимание необходимость уточнения и юридического оформления прохождения линии государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном в целях обеспечения ее неприкосновенности и нерушимости,
подчеркивая, что государственная граница между Республикой Казахстан и Туркменистаном всегда будет являться границей мира и согласия между государствами двух братских народов,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Высокие Договаривающиеся Стороны определили прохождение линии казахстанско-туркменской государственной границы (далее - государственная граница) на основе административно-территориального разграничения бывших Казахской ССР и Туркменской ССР.
Статья 2
Высокие Договаривающиеся Стороны договорились, что линия государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном проходит в полном соответствии с Описанием прохождения линии государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном, являющимся неотъемлемой частью настоящего Договора (Приложение 1).

3-бап
Мемлекеттік шекара сызығы осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын масштабы 1:100 000 карта парақтарына түсiрiлдi (2-қосымша).
4-бап
Жергiлiктi жердiң кез келген табиғи өзгерiстерi, егер Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар өзгеше уағдаласпаса, мемлекеттiк шекара сызығының өтуiн өзгертуге әкелiп соқпайды.
5-бап
Каспий теңiзiндегi шекара Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы жеке шартпен белгiленетiн болады.
6-бап
Қазақстан Республикасының, Түрiкменстанның және Өзбекстан Республикасының мемлекеттiк шекараларының түйiсу нүктесi осы мемлекеттер арасындағы жеке халықаралық шартпен белгiленетін болады.
7-бап
Мәртебелі Уағдаласушы Тараптар Қазақстан-Түрiкменстан мемлекеттiк шекарасын демаркациялау процесiне кiрiсуге уағдаласты.
8-бап
Осы шарттың ережелерiн түсiндіруге және қолдануға қатысты кез келген мәселелер келiссөздер және консультациялар арқылы реттелетiн болады.
9-бап
Осы Шарт мерзiмсiз болып табылады және күшi жойылмайды.
Осы Шарт бекiтiлуге жатады және бекiту грамоталарын алмасқан күннен бастап күшiне енедi.
Астана қаласында 2001 жылғы 5 шiлдеде әрқайсысы қазақ, түрiкмен және орыс тiлдерiнде екi түпнұсқа дана болып жасалды және де барлық мәтiндердiң күшi бiрдей.
Осы Шарттың ережелерiн түсiндіру мақсаты үшiн орыс тiлiндегi мәтiн пайдаланылатын болады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШIН         ТҮРIКМЕНСТАН ҮШІН
Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан
арасындағы Қазақстан-Түрiкменстан
мемлекеттiк шекарасын делимитациялау
және оны демаркациялау туралы шартқа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы мен Түркіменстан арасындағы мемлекеттiк шекара сызығы өтуiнiң
сипаттамасы
Қазақстан-Түрiкменстан мемлекеттiк шекарасының бастапқы нүктесi (бұдан әрi - мемлекеттiк шекара сызығы) Қазақстан Республикасының, Түрiкменстанның және Өзбекстан Республикасының мемлекеттiк шекараларының түйiсу нүктесi болып табылады. Бұл нүкте Қазақстан Республикасының, Түрiкменстанның және Өзбекстан Республикасының арасындағы жеке халықаралық шартпенен белгiленетiн болады.
Бастапқы нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы N 1 шекаралық нүктеге дейiн батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді.
N 1 шекаралық нүкте X=4 576 660, Y=10 416 000 координаттары бар K-40-100 карта парағында бейнеленген (жергiлiктi жердiң 1974 жылғы жәй-күйi, 1984 жылғы басылым) және минус 30.7 белгісi бар топырақтық қадабелгiден солтүстiкке қарай 8.97 км қашықтықта, 13.2 белгiсi бар геодезиялық пункттен солтүстiк-шығысқа қарай 10.40 км қашықтықта орналасқан.
N 1 шекаралық нүктеден мемлекеттiк шекара сызығы N 2 шекаралық нүктеге дейiн батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді. N 1 және N 2 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының ұзақтығы 10.46 км құрайды.

Статья 3
Линия государственной границы нанесена на листы карт масштаба 1:100 000, которые являются неотъемлемой частью настоящего Договора (Приложение 2).
Статья 4
Любые естественные изменения местности не влекут за собой изменений в прохождении линии государственной границы, если Высокие Договаривающиеся Стороны не договорятся об ином.
Cтатья 5
Граница на Каспийском море будет определена отдельным договором между Республикой Казахстан и Туркменистаном.
Статья 6
Точка стыка государственных границ Республики Казахстан, Туркменистана и Республики Узбекистан будет определена отдельным международным договором между этими государствами.
Статья 7
Высокие Договаривающиеся Стороны договорились приступить к процессу демаркации казахстанско-туркменской государственной границы.
Статья 8
Любые вопросы относительно толкования и применения положений настоящего Договора будут регулироваться путем переговоров и консультаций.
Статья 9
Настоящий Договор является бессрочным и не подлежит денонсации.
Настоящий Договор подлежит ратификации и вступает в силу со дня обмена ратификационными грамотами.
Совершено в городе Астане, 5 июля 2001 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, туркменском и русском языках, при этом все тексты имеют одинаковую силу.
Для целей толкования положений настоящего Договора будет использоваться текст на русском языке.
За Республику Казахстан           За Туркменистан
Президент                      Президент
Республики Казахстан              Туркменистана
Приложение 1
к Договору между Республикой
Казахстан и Туркменистаном о
делимитации и процессе демаркации
казахстанско-туркменской
государственной границы
Описание
прохождения линии государственной границы
между Республикой Казахстан и Туркменистаном
Начальной точкой казахстанско-туркменской государственной границы (далее - линия государственной границы) является точка стыка государственных границ Республики Казахстан, Туркменистана и Республики Узбекистан. Эта точка будет определена отдельным международным договором между Республикой Казахстан, Туркменистаном и Республикой Узбекистан.
От начальной точки линия государственной границы идет по прямой в западном направлении до пограничной точки N 1.
Пограничная точка N 1 находится на листе карты К-40-100 (состояние местности на 1974 год, издание 1984 года) с координатами Х = 4 576 660, Y = 10 416 000 и расположена в 10.40 км к северо-востоку от геодезического пункта с отметкой 13.2, в 8.97 км к северу от грунтового репера с отметкой минус 30.7.
От пограничной точки N 1 линия государственной границы идет по прямой в западном направлении до пограничной точки N 2. Протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 1 и N 2 составляет 10.46 км.

Х=4 577 605, Y=10 405 608 координаттары бар N 2 шекаралық нүкте 209.9 белгiсi бар топырақ қадабелгiден шығысқа қарай 8.12 км қашықтықта, 13.2 белгiсi бар геодезиялық пункттен солтүстiк-солтүстiк-батысқа қарай 9.31 км қашықтықта мемлекеттiк шекара сызығының далалық жолмен қиылысында орналасқан.
N 2 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы N 3 шекаралық нүктеге дейiн жалпы алғанда оңтүстiк-батыс бағытта далалық жол бойынша өтеді. N 2 және N 3 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының ұзақтығы 8.20 км құрайды.
Х=4 572 405, Y=10 400 410 координаттары бар N 3 шекаралық нүкте 209.9 белгiсi бар топырақтық қадабелгiден оңтүстiк-шығысқа қарай 4.69 км қашықтықта, 37.2 белгiсi бар геодезиялық пункттен солтүстiкке қарай 8.24 км қашықтықта, 13.2 белгісi бар геодезиялық пункттен батыс-солтүстiк-батысқа қарай 9.30 км қашықтықта мемлекеттiк шекара сызығының далалық жолмен қиылысында орналасқан.
N 3 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы N 4 шекаралық нүктеге дейiн 177.6 белгiсi бар биiктiк арқылы жалпы алғанда батыс-солтүстiк-батыс бағытта өтеді. N 3 және N 4 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының ұзақтығы 3.40 км құрайды.
Х=4 573 114, Y=10 397 090 координаттары бар N 4 шекаралық нүкте 209.9 белгiсi бар топырақтық қадабелгiден оңтүстiкке қарай 3.17 км қашықтықта, 34.6 белгiсi бар геодезиялық пункттен солтүстiк-шығысқа қарай 9.73 км қашықтықта, 37.2 белгiсi бар  геодезиялық пункттен солтүстiк-солтүстiк-батысқа қарай 9.32 км қашықтықта Қапланқыр шыңы жарының жоғарғы бөлiгiнде орналасқан.
N 4 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы Қапланқыр шыңы жарының жоғарғы бөлiгiмен жалпы алғанда батыс бағытта өтедi, сосын К-40-99 карта парағына (жергіліктi жердің 1974 жылғы жәй-күйi, 1984 жылғы басылым) өтедi және әрi қарай К-40-87 карта парағына (жергiлiкті жердiң 1990 жылғы жай-күйi, 1991 жылғы басылым) көшiп, жалпы алғанда солтүстiк-батыс бағытта N 5 шекаралық нүктеге дейiн өтедi. N 4 және N 5 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының жалпы ұзақтығы 81.00 км құрайды.
Х=4 579 890, Ү=10 364 150 координаттары бар N 5 шекаралық нүкте 239.3 белгiсi бар геодезиялық пункттен оңтүстiк-оңтүстiк-шығысқа қарай 3.82 км қашықтықта, 192.5 белгiсi бар топырақтық қадабелгiден солтүстiк-солтүстiк-батысқа қарай 0.62 км қашықтықта, 241.7 белгiсi бар геодезиялық пункттен батысқа қарай 6.20 км қашықтықта Қапланқыр шыңы жарының жоғарғы бөлiгiнiң далалық жолмен қиылысында орналасқан.
N 5 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы 11.00 км-де далалық жолды кесiп өтiп, жалпы алғанда солтүстiк-солтүстiк-батыс бағытта далалық жол бойынша өтеді, 17.50 км-де далалық жолды қия отырып, 264.9 белгiсi бар топырақтық қадабелгi арқылы өтедi, 220.3 белгiсi бар нүктеде далалық жолды кесiп өтiп, 242.6 белгiсi бар нүкте мен Денелi құдығы арқылы өтедi, 213.4 белгiсi бар нүкте арқылы К-40-75 карта парағына (жергiлiктi жердiң 1963 жылғы жай-күйi, 1972 жылғы басылым) көшедi. Әрi қарай мемлекеттiк шекара сызығы 50.30 км-де далалық жолды кесiп өтіп, жалпы алғанда солтүстiк-солтүстiк-батыс бағытта далалық жол бойымен 214.0 белгiсi бар нүктеде далалық жолды қия отырып Қырықсегiз құдығы арқылы өтедi, 58.30 км-де далалық жолды кесіп өтіп К-40-74 карта парағына (жергiлiктi жердiң 1960 жылғы жай-күйi, 1972 жылғы басылым) көшедi. Әрi қарай мемлекеттiк шекара сызығы 184.0 белгiсi бар нүкте мен Қошаджы құдығы арқылы жалпы алғанда солтүстік-солтүстiк-батыс бағытта далалық жол бойынша өтеді, сосын 193.8 белгiсi бар Кошкуи Сев. геодезиялық пунктi арқылы далалық жол бойынша солтүстiк-батыс бағытта өтедi, 82.50 км-де далалық жолды кесiп өтiп, К-40-62 карта парағына (жергiлiктi жердiң 1979 жылғы жәй-күйi, 1985 жылғы басылым) көшедi. Әрi қарай мемлекеттік шекара сызығы N 6 шекаралық нүктеге дейiн Ораққазған-Құрлық құдығы арқылы далалық жол бойынша жалпы алғанда солтүстiк-батыс бағытта өтедi. N 5 және N 6 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының жалпы ұзақтығы 92.50 км құрайды.

Пограничная точка N 2 с координатами Х = 4 577 605, Y = 10 405 608 расположена на пересечении линии государственной границы с полевой дорогой, в 9.31 км к северо-северо-западу от геодезического пункта с отметкой 13.2, в 8.12 км к востоку от грунтового репера с отметкой 209.9.
От пограничной точки N 2 линия государственной границы идет по полевой дороге в общем юго-западном направлении до пограничной точки N 3. Протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 2 и N 3 составляет 8.20 км.
Пограничная точка N 3 с координатами Х = 4 572 405, Y = 10 400 410 расположена на пересечении линии государственной границы с полевой дорогой, в 9.30 км к западо-северо-западу от геодезического пункта с отметкой 13.2, в 8.24 км к северу от геодезического пункта с отметкой 37.2 в 4.69 км к юго-востоку от грунтового репера с отметкой 209.9.
От пограничной точки N 3 линия государственной границы идет в общем западо-северо-западном направлении через высоту с отметкой 177.6 до пограничной точки N 4. Протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 3 и N 4 составляет 3.40 км.
Пограничная точка N 4 с координатами Х = 4 573 114, Y = 10 397 090 расположена на верхней кромке обрыва чинка Капланкыр, в 9.32 км к северо-северо-западу от геодезического пункта с отметкой 37.2, в 9.73 км к северо-востоку от геодезического пункта с отметкой 34.6, в 3.17 км к югу от грунтового репера с отметкой 209.9.
От пограничной точки N 4 линия государственной границы идет по верхней кромке обрыва чинка Капланкыр в общем западном направлении, затем переходит на лист карты К-40-99 (состояние местности на 1974 год, издание 1984 года) и далее идет в общем северо-западном направлении, переходит на лист карты К-40-87 (состояние местности на 1990 год, издание 1991 года) и идет в общем северо-западном направлении до пограничной точки N 5. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 4 и N 5 составляет 81.00 км.
Пограничная точка N 5 с координатами Х = 4 579 890, Y = 10 364 150 расположена на пересечении верхней кромки обрыва чинка Капланкыр с полевой дорогой, в 6.20 км к западу от геодезического пункта с отметкой 241.7, в 0.62 км к северо-северо-западу от грунтового репера с отметкой 192.5, в 3.82 км к юго-юго-востоку от геодезического пункта с отметкой 239.3.
От пограничной точки N 5 линия государственной границы идет по полевой дороге в общем северо-северо-западном направлении, пересекая полевую дорогу на 11.00 км, идет через грунтовый репер с отметкой 264.9, пересекая полевую дорогу на 17.50 км, идет через точку с отметкой 242.6 и колодец Денели, пересекая полевую дорогу в точке с отметкой 220.3, идет через точку с отметкой 213.4 и переходит на лист карты К-40-75 (состояние местности на 1963 год, издание 1972 года). Далее линия государственной границы идет в общем северо-северо-западном направлении по полевой дороге, пересекая полевую дорогу на 50.30 км, идет через колодец Кырксекиз, пересекая полевую дорогу в точке с отметкой 214.0, пересекая полевую дорогу на 58.30 км, переходит на лист карты К-40-74 (состояние местности на 1960 год, издание 1972 года). Далее линия государственной границы идет по полевой дороге в общем северо-северо-западном направлении через точку с отметкой 184.0 и колодец Кошаджи, затем идет в северо-западном направлении по полевой дороге через геодезический пункт Кошкуи Сев. с отметкой 193.8, пересекая полевую дорогу на 82.50 км, переходит на лист карты К-40-62 (состояние местности на 1979 год, издание 1985 года). Далее линия государственной границы идет в общем северо-западном направлении по полевой дороге через колодец Уракказган-Курлук до пограничной точки N 6. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 5 и N 6 составляет 92.50 км.

X=4 656 000, Y=10 319 430 координаттары бар N 6 шекаралық нүкте 199.7 бeлгіci бар Үшқұдық геодезиялық пунктiнен оңтүстiк-шығысқа қарай 6.22 км қашықтықта, 178.4 белгiсi бар Шығыс Үшқұдық геодезиялық пунктiнен оңтүстік-батысқа қарай 6.62 км қашықтықта және 201.4 белгiсi бар топырақтық қадабелгіден шығысқа қарай 9.31 км. қашықтықта орналасқан.
N 6 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы N 7 шекаралық нүктеге дейiн солтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді. Осы учаскедегi мемлекеттiк шекара сызығының ұзақтығы 5.15 км құрайды.
Х=4 660 080, Y=10 316 190 координаттары бар N 7 шекаралық нүкте 201.4 бeлгici бар топырақтық қадабелгiден шығыс-солтүстiк-шығысқа қарай 6.72 км қашықтықта, 199.7 белгiсi бар Үшқұдық геодезиялық пунктiнен шығысқа қарай 1.66 км қашықтықта, 178.4 белгiсi бар Шығыс Үшқұдық геодезиялық пунктiнен батысқа қарай 7.20 км қашықтықта, Көпқұдық құдықтарында орналасқан.
N 7 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы 11.00 км-де, 19.46 км-де және 25.26 км-де далалық жолдарды кесiп өтіп, солтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойымен өтіп, К-40-61 карта парағына (жергіліктi жердiң 1981 жылғы жай-күйi, 1985 жылғы басылым) көшедi, әрi қарай 35.55 км-де және 44.38 км-де далалық жолдарды қия отырып, солтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді де К-40-49 карта парағына (жергiлiктi жердiң 1989 жылғы жай-күйi, 1994 жылғы басылым) көшеді, әрi қарай N 8 шекаралық нүктеге дейiн 50.81 км-де далалық жолды кесiп өтiп, солтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтедi. N 7 және N 8 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттік шекара сызығының жалпы ұзақтығы 58.75 км құрайды.
N 8 шекаралық нүкте 109.2 белгiсi бар геодезиялық пункттен оңтүстiк-оңтүстiк-батысқа қарай 2.64 км қашықтықта, 110.9 белгiсі бар геодезиялық пункттен солтүстiкке қарай 2.97 км қашықтықта 131.0 белгiсi бар геодезиялық пункттен батыс-солтүстiк-батысқа қарай 3.41 км қашықтықта Басқарасай құдығында орналасқан.
N 8 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы 0.97 км-де, 4.40 км-де және 14.55 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, батыс бағытта түзу сызық бойынша өтедi де К-39-60 карта парағына (жергілiкті жердiң 1988 жылғы жай-күйi, 1989 жылғы басылым) көшедi, әрi қарай 18.79 км-де және 26.50 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, батыс бағытта түзу сызық бойынша өтедi де К-39-72 карта парағына (жергілiктi жердiң 1988 жылғы жай-күйi, 1992 жылғы басылым) көшедi, әрi қарай 28.10 км-де, 31.01 км-де және 33.72 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді де Шағылдышор ойпаты арқылы N 9 шекаралық нүктеге дейiн 46.58 км-де және 52.09 км-де далалық жолдарды кесiп өтеді. N 8 және N 9 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының жалпы ұзақтығы 54.17 км құрайды.

Пограничная точка N 6 с координатами Х = 4 656 000, Y = 10 319 430 расположена в 6.62 км к юго-западу от геодезического пункта Ушкудук Вост. с отметкой 178.4, в 6.22 км к юго-востоку от геодезического пункта Ушкудук с отметкой 199.7 и в 9.31 км к востоку от грунтового репера с отметкой 201.4.
От пограничной точки N 6 линия государственной границы идет по прямой в северо-западном направлении до пограничной точки N 7. Протяженность линии государственной границы на данном участке составляет 5.15 км.
Пограничная точка N 7 с координатами Х = 4 660 080, Y = 10 316 190 расположена на колодцах Копкудук, в 7.20 км к западу от геодезического пункта Ушкудук Вост. с отметкой 178.4, в 1.66 км к востоку от геодезического пункта Ушкудук с отметкой 199.7, в 6.72 км к востоко-северо-востоку от грунтового репера с отметкой 201.4.
От пограничной точки N 7 линия государственной границы идет по прямой в северо-западном направлении, пересекая полевые дороги на 11.00 км, 19.46 км и 25.26 км, переходит на лист карты К-40-61 (состояние местности на 1981 год, издание 1985 года), далее идет по прямой в северо-западном направлении, пересекая полевые дороги на 35.55 км и 44.38 км, переходит на лист карты К-40-49 (состояние местности на 1989 год, издание 1994 года), далее идет по прямой в северо-западном направлении, пересекая полевую дорогу на 50.81 км, до пограничной точки N 8. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 7 и N 8 составляет 58.75 км.
Пограничная точка N 8 расположена на колодце Баскарасай, в 3.41 км к западо-северо-западу от геодезического пункта с отметкой 131.0, в 2.97 км к северу от геодезического пункта с отметкой 110.9, в 2.64 км к юго-юго-западу от геодезического пункта с отметкой 109.2.
От пограничной точки N 8 линия государственной границы идет по прямой в западном направлении, пересекая полевые дороги на 0.97 км, 4.40 км и 14.55 км, переходит на лист карты К-39-60 (состояние местности на 1988 год, издание 1989 года), далее идет по прямой в западном направлении, пересекая полевые дороги на 18.79 км и 26.50 км, переходит на лист карты К-39-72 (состояние местности на 1988 год, издание 1992 года), далее идет по прямой в западном направлении, пересекая полевые дороги на 28.10 км, 31.01 км и 33.72 км, идет через впадину Чагыллышор, далее идет, пересекая полевые дороги на 46.58 км и 52.09 км, до пограничной точки N 9. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 8 и N 9 составляет 54.17 км.

N 9 шекаралық нүкте 44.7 белгiсi бар топырақтық қадабелгiден батысқа қарай 6.96 км қашықтықта, 168.1 белгiсi бар Қарынжарық төбесiндегi геодезиялық пункттен солтүстiкке қарай 8.33 км қашықтықта, 133.0 белгiсi бар Қырыққұлаш геодезиялық пунктiнен оңтүстік-оңтүстiк-шығысқа қарай 1.81 км қашықтықта Қарынжарық құмындағы Қырыққұлаш құдығында орналасқан.
N 9 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы батыс-оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді және К-39-71 карта парағына (жергiлiктi жердің 1988 жылғы жәй-күйi, 1989 жылғы басылым) көшедi. Әрi қарай мемлекеттік шекара сызығы 10.14 км-де, 16.67 км-де, 16.95 км-де, 19.90 км-де, 28.04 км-де, 33.74 км-де, 35.04 км-де, 35.92 км-де, 40.82 км-де, 45.44 км-де және 47.80 км-де далалық және сүрлеу жолдарды кесiп өтiп, батыс-оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді де К-39-70 карта парағына (жергiлiктi жердiң 1988 жылғы жай-күйi, 1989 жылғы басылым) көшедi, әрi қарай N 10 шекаралық нүктеге дейiн 51.20 км-де далалық жолды кесiп өтіп, батыс-оңтүстік-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді. N 9 және N 10 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының жалпы ұзақтығы 52.17 км құрайды.
X=4 667 154, Ү=9 664 078 координаттары бар N 10 шекаралық нүкте 128.6 белгiсi бар геодезиялық пункттен солтүстiкке қарай 8.41 км қашықтықта, 160.7 белгісi бар Қарақабақ геодезиялық пунктiнен шығыс-оңтүстiк-шығысқа қарай 7.81 км қашықтықта, 139.9 белгiсi бар геодезиялық пунктте орналасқан.
N 10 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы N 11 шекаралық нүктеге дейiн 0.30 км-де, 4.35 км-де және 6.50 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді. N 11 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының ұзақтығы 6.80 км құрайды.
Х=4 662 758, Ү=9 658 878 координаттары бар N 11 шекаралық нүкте 128.6 белгiсi бар геодезиялық пункттен солтүстiк-батысқа қарай 5.95 км қашықтықта, 160.7 белгісi бар Қарақабақ геодезиялық пунктiнен оңтүстiк-оңтүстiк-шығысқа қарай 6.98 км қашықтықта, 164.4 белгiсi бар геодезиялық пунктте орналасқан.
N 11 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы 0.53 км-де, 2.20 км-де, 2.77 км-де, 6.77 км-де, 7.11 км-де, 8.50 км-де және 13.10 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтедi де К-39-82 карта парағына (жергілiкті жердiң 1977 жылғы жай-күйi, 1985 жылғы басылым) көшеді, әрi қарай 16.10 км-де, 19.15 км-де, 21.57 км-де және 23.83 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, N 12 шекаралық нүктеге дейiн оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтедi. N 11 және N 12 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының жалпы ұзақтығы 24.30 км құрайды.

Пограничная точка N 9 расположена на колодце Кырккулач в песках Карынжарык, в 1.81 км к юго-юго-востоку от геодезического пункта Кырккулач с отметкой 133.0, в 8.33 км к северу от геодезического пункта на бугре Карынжарык с отметкой 168.1, в 6.96 км к западу от грунтового репера с отметкой 44.7.
От пограничной точки N 9 линия государственной границы идет по прямой в западо-юго-западном направлении и переходит на лист карты К-39-71 (состояние местности на 1988 год, издание 1989 года). Далее линия государственной границы идет по прямой в западо-юго-западном направлении, пересекая полевые и проселочную дороги на 10.14 км, 16.67 км, 16.95 км, 19.90 км, 28.04 км, 33.74 км, 35.04 км, 35.92 км, 40.82 км, 45.44 км и 47.80 км, переходит на лист карты К-39-70 (состояние местности на 1988 год, издание 1989 года), далее идет по прямой в западо-юго-западном направлении, пересекая полевую дорогу на 51.20 км, до пограничной точки N 10. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 9 и N 10 составляет 52.17 км.
Пограничная точка N 10 с координатами Х = 4 667 154, Y = 9 664 078 расположена на геодезическом пункте с отметкой 139.9, в 7.81 км к востоко-юго-востоку от геодезического пункта Каракабак с отметкой 160.7, в 8.41 км к северу от геодезического пункта с отметкой 128.6.
От пограничной точки N 10 линия государственной границы идет по прямой в юго-западном направлении, пересекая полевые дороги на 0.30 км, 4.35 км и 6.50 км, до пограничной точки N 11. Протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 10 и N 11 составляет 6.80 км.
Пограничная точка N 11 с координатами Х = 4 662 758, Y = 9 658 878 расположена на геодезическом пункте с отметкой 164.4, в 6.98 км к юго-юго-востоку от геодезического пункта Каракабак с отметкой 160.7, в 5.95 км к северо-западу от геодезического пункта с отметкой 128.6.
От пограничной точки N 11 линия государственной границы идет по прямой в юго-западном направлении, пересекая полевые дороги на 0.53 км, 2.20 км, 2.77 км, 6.77 км, 7.11 км, 8.50 км и 13.10 км, переходит на лист карты К-39-82 (состояние местности на 1977 год, издание 1985 года), далее идет по прямой в юго-западном направлении, пересекая полевые дороги на 16.10 км, 19.15 км, 21.57 км и 23.83 км, до пограничной точки N 12. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 11 и N 12 составляет 24.30 км.

Х=4 646 136, Ү=9 641 257 координаттары бар N 12 шекаралық нүкте 99.9 белгісi бар геодезиялық пункттен батысқа қарай 7.58 км қашықтықта, 106.2 белгiсi бар геодезиялық пункттен батысқа қарай 9.20 км қашықтықтағы Даля тауында, 124.0 белгiсi бар геодезиялық пунктте орналасқан.
N 12 шекаралық нүктеден бастап мемлекеттiк шекара сызығы 4.06 км-де газ құбырын, сондай-ақ 4.90 км-де, 9.20 км-де, 14.47 км-де, 16.50 км-де және 21.35 км-де далалық және сүрлеу жолдарды кесiп өтіп, оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтeді де К-39-81 кapтa парағына (жергiлiктi жердiң 1977 жылғы жай-күйi, 1985 жылғы басылым) көшеді, әрi қарай 24.90 км-де және 27.42 км-де далалық жолдарды кесiп өтiп, N 13 шекаралық нүктеге дейiн оңтүстiк-батыс бағытта түзу сызық бойынша өтеді. N 12 және N 13 шекаралық нүктелер арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының жалпы ұзақтығы 28.90 км құрайды.
Х=4 626 285, Ү=9 620 270 координаттары бар N 13 шекаралық нүкте 23.3 белгiсi бар геодезиялық пункттен оңтүстік-оңтүстiк-батысқа қарай 4.00 км қашықтықта, 46.5 белгiсi бар геодезиялық пункттен батысқа қарай 4.08 км қашықтықтағы Елкелдіқайыр тауында, 39.8 белгiсi бар геодезиялық пункттен батыс-солтүстiк-батысқа қарай 3.41 км қашықтықта орналасқан.
Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы сипатталған мемлекеттік шекара сызығының жалпы ұзақтығы 425.80 км құрайды.
Мемлекеттік шекараның сипатталған сызығы мәтiнде көрсетiлген масштабы 1:100 000 карта парағына қызыл бояумен түсiрiлген. Осы карталар бойынша барлық арақашықтықтар мен координаттар графикалық әдiспен өлшенген. Сипаттама мәтiнiнде пайдаланылған орыс тiлiндегi географиялық атаулардың жазылуы жоғарыда аталған карталарға сәйкес келеді.

Пограничная точка N 12 с координатами Х = 4 646 136, Y = 9 641 257 расположена на геодезическом пункте с отметкой 124.0 на горе Даля, в 9.20 км к западу от геодезического пункта с отметкой 106.2, в 7.58 км к западу от геодезического пункта с отметкой 99.9.
От пограничной точки N 12 линия государственной границы идет по прямой в юго-западном направлении, пересекая газопровод на 4.06 км, а также полевые и проселочные дороги на 4.90 км, 9.20 км, 14.47 км, 16.50 км и 21.35 км, переходит на лист карты К-39-81 (состояние местности на 1977 год, издание 1985 года), далее идет по прямой в юго-западном направлении, пересекая полевые дороги на 24.90 км и 27.42 км, до пограничной точки N 13. Общая протяженность линии государственной границы между пограничными точками N 12 и N 13 составляет 28.90 км.
Пограничная точка N 13 с координатами Х = 4 626 285, Y = 9 620 270 расположена в 3.41 км к западо-северо-западу от геодезического пункта с отметкой 39.8 на горе Ильгильдыкаир, в 4.08 км к западу от геодезического пункта с отметкой 46.5, в 4.00 км к юго-юго-западу от геодезического пункта с отметкой 23.3.
Общая протяженность описанной линии государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном составляет 425.80 км.
Описанная линия государственной границы нанесена красным цветом на указанные в тексте листы карт масштаба 1:100 000. Все расстояния и координаты измерены по этим картам графическим методом. Написание географических названий на русском языке, использованных в тексте Описания, соответствует вышеуказанным картам.