Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасының арасындағы Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасы арасында Каспий теңізі түбін шектеу туралы келісімді және Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасының арасындағы Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасы арасында Каспий теңізі түбін шектеу туралы келісімге Хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі N 457-ІІ Заңы
Мәскеуде 2001 жылғы 29 қарашада жасалған Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасының арасындағы Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасы арасында Каспий теңізі түбін шектеу туралы келісім және Бакуде 2003 жылғы 27 ақпанда жасалған Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасының арасындағы Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасы арасында Каспий теңізі түбін шектеу туралы келісімге Хаттама бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы
арасында Каспий теңiзi түбiн шектеу туралы Қазақстан
Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасының арасындағы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Әзербайжан Республикасы,
өздерiнiң Каспий теңiзiндегi егемендi құқықтарын iске асыру үшiн қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге, сондай-ақ Каспий теңiзi түбiнiң минералды ресурстары мен жер қойнауларын тиiмдi пайдалануға байланысты мәселелердi өзара түсiнiстiк пен ынтымақтастық рухында реттеуге ұмтыла отырып,
Каспий теңiзiнiң қолда бар құқықтық режимi қазiргi заман талабына жауап бермейтiнiн және Каспий төңiрегiндегi мемлекеттердiң өзара қарым-қатынасын толық деңгейде реттемейтiндiгiн назарға ала отырып,
Каспий төңiрегiндегi мемлекеттердi олардың жалпы келiсiмi негiзiнде Каспий теңiзiнiң құқықтық мәртебесi туралы Конвенцияны тез арада жасасуға шақыра отырып,
халықаралық құқық қағидаттары мен нормаларын, Каспий теңiзi түбi мен оның жер қойнауларының минералды ресурстарын игеру мен пайдалану кезiнде Тараптардың мүдделерiн, Каспий теңiзiнiң қазiргi практикасын басшылыққа ала отырып,
осы Келiсiммен Каспий теңiзiнiң түбiн шектеу биологиялық ресурстар мен кеме қатынасы мақсаттарына қолданылмайтындығына сүйене отырып,
Каспий теңiзiнiң құқықтық мәртебесi мәселелерi жөнiндегi қол жеткiзiлген екi жақты уағдаластықты назарға ала отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Каспий теңiзiнiң түбi мен оның жер қойнаулары Тараптар арасында жағалау сызығындағы және аралдардағы бастапқы базалық нүктелерден тең мөлшерде алыстау негiзiнде құрылатын орта желi бойынша шектеледi. Бастапқы базалық нүктелердiң координаттары Балтық биiктiк жүйесiнiң минус 28 метр белгiсiне тең Каспий теңiзiнiң көпжылдық орташа деңгейiне сүйенiп айқындалады.

О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой и Протокола к Соглашению между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года N 457
Ратифицировать Соглашение между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой, совершенное в Москве 29 ноября 2001 года, и Протокол к Соглашению между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой, совершенный в Баку 27 февраля 2003 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой
о разграничении дна Каспийского моря между
Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу 18 июля 2003 года)
Республика Казахстан и Азербайджанская Республика, далее именуемые Сторонами,
стремясь обеспечить благоприятные условия для реализации своих суверенных прав на Каспийском море, а также урегулировать в духе взаимопонимания и сотрудничества вопросы, связанные с эффективным использованием минеральных ресурсов дна и недр Каспийского моря,
принимая во внимание, что существующий правовой режим Каспийского моря не отвечает современным требованиям и не регулирует в полном объеме взаимоотношения прикаспийских государств,
призывая прикаспийские государства к скорейшему заключению на основе их общего согласия Конвенции о правовом статусе Каспийского моря,
руководствуясь принципами и нормами международного права, интересами Сторон при разработке и использовании минеральных ресурсов дна и недр Каспийского моря, существующей практикой на Каспийском море,
исходя из того, что разграничение настоящим Соглашением дна Каспийского моря не распространяется на биологические ресурсы и использование Каспийского моря в целях судоходства,
принимая во внимание достигнутые двусторонние договоренности по вопросам правового статуса Каспийского моря, согласились о нижеследующем:
Cтатья 1
Дно Каспийского моря и его недра разграничиваются между Сторонами по срединной линии, которая строится на основе равного удаления от исходных базовых точек на береговой линии и островах. Координаты исходных базовых точек определяются исходя из среднего многолетнего уровня Каспийского моря, равного отметке минус 28 метров Балтийской системы высот.

2-бап
Орта желiнiң географиялық сипаттамасы мен оның координаттары Тараптар келiскен картографиялық материалдар мен бастапқы базалық нүктелер негiзiнде айқындалатын болады және осы Келiсiмнiң қосымшасы әрi оның ажырамас бөлiгi болып табылатын жеке Хаттамалармен бекiтiлетiн болады.
3-бап
Тараптар өздерiнiң теңiз түбi секторларының шегiнде Каспий теңiзiнiң түбi мен жер қойнаулары ресурстарын барлау, игеру және басқару, Каспий теңiзiнiң түбi бойынша су асты кабелдерi, құбыр желiлерiн төсеу, жасанды аралдар салуда, берм, дамбалар, эстакадалар, платформалар және өзге де инженерлiк құрылыстар, сондай-ақ басқа да теңiз түбiндегi заңды шаруашылық-экономикалық қызметтер мақсатында егемендi құқықтарын жүзеге асырады.
Ортаңғы сызық перспективалы құрылымдар мен кен орындарының үстiмен өткен жағдайда оларды барлау мен игеру мәселелерi Тараптар арасындағы жеке келiсiмiнiң тақырыбы болмақ.
4-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру мен қолданудағы келiспеушiлiктер келiссөздер жолымен және Тараптардың таңдауы бойынша өзге де бейбiт құралдармен шешiледi.
5-бап
Осы Келiсiм Каспий төңiрегiндегi мемлекеттердiң Каспий теңiзiнiң құқықтық мәртебесi жөнiндегi ортақ келiсiмге қол жеткiзуiне кедергi келтiрмейдi және Тараптардың ортақ уағдаластықтарының бiр бөлiгi ретiнде қаралуы мүмкiн.
6-бап
Тараптардың өзара келiсуi бойынша осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн, олар осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiктерi болып табылатын жеке хаттамалармен ресiмделедi.
7-бап
Осы Келiсiм оны бекiту туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшiне енеді.
Мәскеу қаласында 2001 жылғы 29 қарашада қазақ, әзербайжан жәнe орыс тiлдерiнде әрқайсысы екi түпнұсқа данада жасалды және де барлық мәтiндердiң күшi бiрдей. Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiк туындаған жағдайда, Тараптар орыс тiлiндегi мәтiндi басшылыққа алады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ        ӘЗЕРБАЙЖАН РЕСПУБЛИКАСЫ
YШІН                           ҮШIН
Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы арасында Каспий теңiзi түбiн шектеу туралы Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасының арасындағы Келiсiмге
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы,
Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы арасында Каспий теңiзi түбiн шектеу туралы Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасының арасындағы 2001 жылғы 29 қарашадағы келiсiмдi (бұдан әрi - Келiсiм) негiзге ала отырып,
Каспий теңiзi түбiнiң учаскелерi мен жер қойнауын межелеп бөлу орта сызығының географиялық координаттарын анықтау мақсатында,
төмендегiлер туралы келiстi:

Статья 2
Географическое описание срединной линии и ее координаты будут определены на основе согласованных Сторонами картографических материалов и исходных базовых точек и закреплены в отдельном Протоколе, который явится приложением к настоящему Соглашению и его неотъемлемой частью.
Статья 3
В пределах своих донных секторов Стороны осуществляют суверенные права в целях разведки, разработки и управления ресурсами дна и недр Каспийского моря, прокладки подводных кабелей и трубопроводов по дну Каспийского моря, создания искусственных островов, берм, дамб, эстакад, платформ и иных инженерных сооружений, а также другой правомерной хозяйственно-экономической деятельности на дне.
Вопросы разведки и разработки перспективных структур и месторождений в случае прохождения через них срединной линии будет предметом отдельных соглашений между Сторонами.
Статья 4
Разногласия в толковании и применении положений настоящего Соглашения разрешаются путем переговоров и иными мирными средствами по выбору Сторон.
Статья 5
Настоящее Соглашение не препятствует достижению общего согласия прикаспийских государств по правовому статусу Каспийского моря и может рассматриваться Сторонами как часть их общих договоренностей.
Статья 6
По взаимному согласию сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 7
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о его ратификации.
Совершено в городе Москве 29 ноября 2001 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, азербайджанском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения, стороны будут руководствоваться текстом на русском языке.
За Республику              За Азербайджанскую
Казахстан                    Республику
Протокол
к Соглашению между Республикой Казахстан и
Азербайджанской Республикой о разграничении дна
Каспийского моря между Республикой Казахстан и
Азербайджанской Республикой
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу 18 июля 2003 года)
Республика Казахстан и Азербайджанская Республика, далее именуемые Сторонами,
основываясь на Соглашении между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой от 29 ноября 2001 года (далее "Соглашение"),
в целях определения географических координат срединной линии разграничения участков дна и недр Каспийского моря,
согласились о нижеследующем:

1-бап
Осы Хаттамамен Тараптар Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы арасында Каспий теңiзi түбiнiң учаскелерi мен жер қойнауын межелеп бөлудiң жағалық сызықтағы және аралдардағы бастапқы базалық нүктелерiнен бiрдей алыстау негiзiнде құрылған (бастапқы базалық нүктелердiң географиялық координаттарының Каталогы - 2 Қосымша) орта сызық өтуiнiң географиялық координаттарын белгiлейдi (межелеп бөлу орта сызығының географиялық координаттарының Каталогы - 1 Қосымша).
2-бап
Солтүстiк ендiктiң 42 о 33',6 және шығыс бойлықтың 49 о 53',3 координаттары бар Қазақстан Республикасы, Әзiрбайжан Республикасы және Ресей Федерациясы арасында Каспий теңiзi түбiнiң учаскелерi мен жер қойнауын межелеп бөлу сызығының түйiсу нүктесi межелеп бөлу opта сызығының бастапқы нүктесi болып табылады.
Солтүстiк ендiктiң 41 о 32',4 және шығыс бойлықтың 50 о 56',6 координаттары бар нүкте межелеп бөлу орта сызығының соңғы нүктесi болып табылады, ол Қазақстан Республикасы, Әзiрбайжан Республикасы және Түрiкменстан арасында Каспий теңiзi түбiнiң учаскелерi мен жер қойнауын межелеп бөлудiң түйiсу нүктесi ретiнде қабылдануы мүмкiн, мұның өзi олардың арасындағы үш жақты келiсiмде белгiленетiн болады.
3-бап
Межелеп бөлудiң орта сызығы Тараптар келiскен Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы арасында Каспий теңiзi түбiнiң учаскелерi мен жер қойнауын межелеп бөлу орта сызығының Схемасына енгiзiлген (3 Қосымша).
4-бап
Осы Хаттама Келiсiмнiң 7-бабында көзделген тәртiппен күшiне енедi және оның ажырамас бөлiгi болып табылады.
Баку қаласында 2003 жылғы 27 ақпанда әрқайсысы қазақ, әзiрбайжан және орыс тiлдерiнде екi түпнұсқа дана болып жасалды және де барлық мәтiндердiң күшi бiрдей. Осы Хаттаманың ережелерiн түсiндiру мақсатында Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнге жүгiнетiн болады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ         ӘЗЕРБАЙЖАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ҮШIН                          ҮШІН
Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасы арасында
Каспий теңiзi түбiн шектеу туралы Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасының арасындағы Келiсiм Хаттамасына
1 Қосымша
Орта сызықтың географиялық координаттарының
Каталогы
______________________________________________________________
Орта сызықтың бұрылыс   !  Солтүстік ендік  !  Шығыс бойлық
нүктелерінің нөмірлері  !                   !
______________________________________________________________
Бастапқы нүкте              42 о 33',6           49 о 53',3
1                    42 о 25',8           50 о 00',3
2                    42 o 24',5           50 o 01',7

Статья 1
Настоящим Протоколом Стороны устанавливают географические координаты прохождения срединной линии разграничения участков дна и недр Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой (Каталог географических координат срединной линии разграничения - Приложение 1), которая строится на основе равного удаления от исходных базовых точек на береговой линии и островах (Каталог географических координат исходных базовых точек - Приложение 2).
Статья 2
Начальной точкой срединной линии разграничения является точка стыка линий разграничения участков дна и недр Каспийского моря между Республикой Казахстан, Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, с координатами 42 о 33',6 северной широты и 49 о 53',3 восточной долготы.
Конечной точкой срединной линии разграничения является точка с координатами 41 о 32',4 северной широты и 50 о 56',6 восточной долготы, которая может быть принята в качестве точки стыка линий разграничения участков дна и недр Каспийского моря между Республикой Казахстан, Азербайджанской Республикой и Туркменистаном, что должно быть зафиксировано в трехстороннем соглашении между ними.
Cтатья 3
Срединная линия разграничения нанесена на согласованную Сторонами схему срединной линии разграничения участков дна и недр Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой (Приложение 3).
Статья 4
Настоящий Протокол вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 7 Соглашения, неотъемлемой частью которого он является.
Совершено в городе Баку 27 февраля 2003 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, азербайджанском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В целях толкования положений настоящего Протокола Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Республику                За Азербайджанскую
Казахстан                      Республику
Приложение 1
к Протоколу к Соглашению между
Республикой Казахстан и
Азербайджанской Республикой
о разграничении дна Каспийского
моря между Республикой Казахстан
и Азербайджанской Республикой
Каталог
географических координат
срединной линии разграничения
--------------------------------------------------------------------
Номера поворотных точек !  Северная широта ! Восточная долгота
срединной линии      !                  !
--------------------------------------------------------------
Начальная точка              42 о 33',6             49 о 53',3
1                     42 о 25',8             50 о 00',3
2                     42 o 24',5             50 o 01',7