"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 471-II Заңы
1-бап.  "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бап бойынша:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган - дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік басқару мен үйлестіру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;";
мынадай редакциядағы 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) аккредиттеу - уәкілетті органның дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық қоғамдық бірлестіктің Қазақстан Республикасының атынан тиісті халықаралық ұйымдарға қатысуға құқықтық өкілеттігін ресми тануы;
16) салалық көтермелеу жүйесі - дене шынықтыру және спорт қызметкерлерін саланы дамытуға қосқан үлесі үшін ынталандыру нысаны.";
2) 7-бап алып тасталсын;
3) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Журналистердің және бұқаралық ақпарат құралдарының өзге де өкілдерінің спорт жарыстарын және басқа да спорт шараларын телерадиохабар арналары бойынша таратуы, сондай-ақ жазып алуы, оның ішінде спорт жарыстарын және басқа да спорт шараларын дыбыс-бейне жазу техникасы, кино-және суретке түсіру құралдарын пайдалана отырып, жазып алуы Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Спорт жарыстарын және басқа да спорт шараларын өткізу кезеңінде тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетулерді жарнамалау Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес оларды ұйымдастырушылар мен жарнама қызметі субъектілерінің арасындағы шарт негізінде жүзеге асырылады.";
4) 22-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
5) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті
органның құзыреті
Уәкілетті орган:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік басқару, үйлестіру және мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асырады;
2) дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;
3) ведомстволық статистикалық есептілікті жүзеге асырады, спорт ұйымдарынан статистикалық ақпарат алады;
4) салалық көтермелеу жүйесін әзірлейді және бекітеді;
5) дене шынықтыру және спорт саласындағы кадрларды даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте"
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 471
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065) следующие изменения и дополнения:
1) по статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган по физической культуре и спорту - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий функции государственного управления и координации в области физической культуры и спорта;";
дополнить подпунктами 15) и 16) в следующей редакции:
"15) аккредитация - официальное признание уполномоченным органом правомочий республиканского общественного объединения в области физической культуры и спорта быть участником соответствующих международных организаций от имени Республики Казахстан;
16) отраслевая система поощрения - форма стимулирования работников физической культуры и спорта за вклад в развитие отрасли.";
2) статью 7 исключить;
3) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. Трансляция спортивных соревнований и других спортивных мероприятий по каналам телерадиовещания, а также запись, в том числе с использованием средств аудиовизуальной техники, кино- и фотосъемки, спортивных соревнований и других спортивных мероприятий журналистами и иными представителями средств массовой информации осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о средствах массовой информации.
Реклама товаров, работ, услуг в период проведения спортивных соревнований и других спортивных мероприятий осуществляется на договорной основе между их организаторами и субъектами рекламной деятельности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
4) пункт 2 статьи 22 исключить;
5) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Компетенция уполномоченного органа
по физической культуре и спорту
Уполномоченный орган:
1) осуществляет функции государственного управления, координации и государственного контроля в области физической культуры и спорта;
2) разрабатывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта;
3) осуществляет ведомственную статистическую отчетность, получает статистическую информацию от спортивных организаций;
4) разрабатывает и утверждает отраслевую систему поощрения;
5) организует подготовку, переподготовку, повышение квалификации кадров в области физической культуры и спорта;

6) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын даярлауды ұйымдастырады және жүзеге асырады, олардың әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарына, Азиялық және Олимпиадалық ойындарға, әлем және Азия кубоктарына қатысуын қамтамасыз етеді;
7) дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми зерттеулерді, олардың нәтижелерін дене шынықтыру мен спорт практикасын енгізуді ұйымдастырады және үйлестіреді;
8) спортта допингке қарсы шаралардың жүргізілуіне бақылауды жүзеге асырады;
9) спорттық құрал-сайман мен жабдықтар жасау, спорт ғимараттарын салу жөніндегі қызметті үйлестіреді;
10) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, дене шынықтыру және спорт саласындағы сертификаттауға және стандарттауға қатысады;
11) дене шынықтыру және спорт жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуге және оларды іске асыруға қатысады;
12) өз құзыреті шегінде дене шынықтыру және спорт саласындағы халықаралық шарттарды әзірлейді, жасасады және орындайды, халықаралық спорт ұйымдарында және халықаралық спорт шараларында Қазақстан атынан өкілдік етеді;
13) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті лицензиялауды, дене шынықтыру және спорт жөніндегі қызметті жүзеге асыратын республикалық қоғамдық бірлестіктерді аккредиттеуді жүзеге асырады;
14) дене шынықтыру және спорт саласында арнаулы құрметті атақтарды, спорттық атақтар мен разрядтарды, төрешілер санаттарын, дене шынықтыру мен спорт қызметкерлеріне санаттар береді;
15) халықтың дене шынықтыру дайындығының нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
16) тұрғын аудандардың, әкімшілік үйлердің, мектеп жасына дейінгі мекемелер мен оқу орындарының қолданылып жүрген қала құрылысы нормалары негізінде спорт ғимараттарымен қамтамасыз етілу нормативтерін әзірлейді;
17) спорт ғимараттарын пайдалану нормалары мен ережелерін, спорт ғимараттарына техникалық қызмет көрсету және оларды пайдалану жөніндегі нормативтерді әзірлейді және бекітеді;
18) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, спорт жарыстарына және басқа да спорт шараларына қатысушыларды материалдық қамтамасыз ету және көтермелеу нормативтерін әзірлеп, бекітеді;
19) спорт жарыстарын өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарын қолдану тәртібін айқындайды, спорттық костюмдер мен басқа да спорттық керек-жарақтарды ресімдеу кезінде "Қазақстан Республикасының құрама командасы" деген атауды пайдалануға рұқсат береді;
20) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";

6) организует и осуществляет подготовку сборных команд Республики Казахстан по видам спорта и обеспечивает их участие в чемпионатах мира, Азии, Европы, Азиатских и Олимпийских играх, Кубках мира и Азии;
7) организует и координирует научные исследования в области физической культуры и спорта, внедрение их результатов в практику физической культуры и спорта;
8) осуществляет контроль за проведением антидопинговых мероприятий в спорте;
9) координирует деятельность по производству спортивного инвентаря и оборудования, строительству спортивных сооружений;
10) совместно с уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации участвует в сертификации и стандартизации в области физической культуры и спорта;
11) участвует в разработке и реализации программ по физической культуре и спорту;
12) в пределах своей компетенции разрабатывает, заключает и исполняет международные договоры в области физической культуры и спорта, представляет Казахстан в международных спортивных организациях и на международных спортивных мероприятиях;
13) осуществляет лицензирование деятельности по оказанию физкультурно-оздоровительных и спортивных услуг, аккредитацию республиканских общественных объединений, осуществляющих деятельность по физической культуре и спорту;
14) присваивает специальные почетные звания в области физической культуры и спорта, спортивные звания и разряды, судейские категории, категории работникам физической культуры и спорта;
15) разрабатывает и утверждает нормативы физической подготовленности населения;
16) разрабатывает нормативы обеспеченности жилых районов, административных зданий, дошкольных учреждений и учебных заведений спортивными сооружениями на основе действующих градостроительных норм;
17) разрабатывает и утверждает нормы и правила использования спортивных сооружений, нормативы по техническому обслуживанию и эксплуатации спортивных сооружений;
18) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по бюджетному планированию нормативы материального обеспечения и поощрения участников спортивных соревнований и других спортивных мероприятий;
19) определяет порядок применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований, выдает разрешение на использование наименования "Сборная команда Республики Казахстан" при оформлении спортивных костюмов и других спортивных принадлежностей;
20) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.";

6) мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:
"23-1-бап. Дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі
жергілікті атқарушы органдардың құзыреті
Жергілікті атқарушы орган:
1) дене шынықтыру және спорт дамытудың аймақтық бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады;
2) спорттың әр түрі бойынша облыстық құрама командаларды даярлау мен олардың республикалық және халықаралық спорт жарыстарында өнер көрсетуін қамтамасыз етеді;
3) спорт ғимараттарын салу мәселелері үйлестіреді;
4) спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
5) өз құзыреті шегінде спорттық разрядтар, жаттықтырушы-оқытушы құрамына, спорт төрешілеріне санаттар береді;
6) спорттық-бұқаралық шаралардың, соның ішінде халықаралық спорт жарыстары мен оқу-жаттығу жиындарын ұйымдастырудың күнтізбелік жоспарын әзірлеп, бекітеді және іске асырады;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің спорт ұйымдарының қызметін үйлестіреді;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте спорт шараларын ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді;
9) әкімшілік-аумақтық бірліктегі дене шынықтыру және спортты дамыту туралы мәліметтерді, дене шынықтыру және спорт саласындағы статистикалық деректерді талдап, дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органға табыс етеді;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
7) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы қоғамдық
бірлестіктер
1. Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спорт саласындағы қоғамдық бірлестіктер осы Заңға және Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңдарына сәйкес құрылып, жұмыс істейді.
2. Спорттың әрбір түрі бойынша тек бір республикалық қоғамдық бірлестік аккредиттелуі мүмкін, ол Қазақстан Республикасының атынан дене шынықтыру және спорт саласындағы халықаралық бірлестіктерге қатысушы болуы мүмкін.
Аккредиттеудің тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы қоғамдық бірлестіктер спорт жарыстарын және басқа да спорт шараларын, оның ішінде халықаралық шараларды ұйымдастыруды және өткізуді дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен келісе отырып жүзеге асырады.";
8) мынадай мазмұндағы 24-1 баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Дене шынықтыру-сауықтыру, спорт қызметтерін
көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау
1. Жеке және заңды тұлғалардың дене шынықтыру-сауықтыру, спорт қызметтерін көрсету жөніндегі қызметі, білім беру ұйымдарындағы қызметті қоспағанда, лицензиялауға жатады.

6) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
"Статья 23-1. Компетенция местных исполнительных
органов по вопросам физической
культуры и спорта
Местный исполнительный орган:
1) разрабатывает и реализует региональные программы развития физической культуры и спорта;
2) обеспечивает подготовку областных сборных команд по различным видам спорта и их выступления на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
3) координирует вопросы строительства спортивных сооружений;
4) оказывает методическую и консультативную помощь спортивным организациям;
5) в пределах своей компетенции присваивает спортивные разряды, категории тренерско-преподавательскому составу, судьям по спорту;
6) разрабатывает, утверждает и реализует календарный план спортивно-массовых мероприятий, в том числе организацию международных спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов;
7) координирует деятельность спортивных организаций соответствующей административно-территориальной единицы;
8) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий в соответствующей административно-территориальной единице;
9) анализирует и представляет уполномоченному органу по физической культуре и спорту сведения о развитии физической культуры и спорта в административно-территориальной единице, статистические данные в области физической культуры и спорта;
10) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.";
7) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Общественные объединения в области
физической культуры и спорта
1. Общественные объединения в области физической культуры и спорта в Республике Казахстан создаются и действуют в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях.
2. По каждому виду спорта может быть аккредитовано не более одного республиканского общественного объединения, которое может быть участником международных объединений в области физической культуры и спорта от имени Республики Казахстан.
Порядок и условия аккредитации определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Общественные объединения в области физической культуры и спорта осуществляют организацию и проведение спортивных соревнований и других спортивных мероприятий, в том числе международных, по согласованию с уполномоченным органом по физической культуре и спорту.";
8) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Лицензирование деятельности
по оказанию физкультурно-оздоровительных,
спортивных услуг
1. Деятельность по оказанию физкультурно-оздоровительных, спортивных услуг физическими и юридическими лицами подлежит лицензированию, за исключением деятельности в организациях образования.

2. Лицензиялау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
9) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардан басқа, жеке және заңды тұлғалар спорт клубтарының, мектеп-интернаттарының, спорт мектептерінің, командаларының немесе спорт шараларының демеушілері бола алады. Демеушілер мен спорт клубтары (мектеп-интернаттар, спорт мектептері, командалар, шараларды ұйымдастырушылар) арасындағы қатынастар шарт негізінде белгіленеді. Демеушілер спорт шараларын қаржыландыра отырып, оларды демеушілердің немесе олардың өнімдерінің белгісімен (эмблемасымен) өткізу құқығына ие болады.";
10) 30-бап бойынша:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының мүшелеріне олар республикалық жарыстарда жарақат алған және мертіккен жағдайда мемлекеттік қаражат есебінен өтемақы төлеуді жүзеге асырады.";
3-тармақтың үшінші бөлігіндегі "дене шынықтыру мен спортты басқарудың уәкілетті органы" деген сөздер "дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Еңбек сіңірген спортшылар мен жаттықтырушыларды
мемлекеттік әлеуметтік қолдау
1. Мемлекет спортшыларға, жаттықтырушыларға ай сайынғы материалдық қамсыздандыру (бұдан әрі - материалдық қамсыздандыру) түрінде өмірлік әлеуметтік қолдау жасайды, ол осы бапқа сәйкес төлемдер алуға құқығы бар спортшылар мен жаттықтырушыларға берілетін ай сайынғы төлемдер болып табылады.
2. Спорттың олимпиадалық түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының және (немесе) КСРО құрама командаларының құрамында болған және кемінде жиырма жыл еңбек стажы бар спортшыларға, жаттықтырушыларға материалдық қамсыздандыру мынадай мөлшерде тағайындалады:
1) Олимпиадалық ойындардың чемпиондары және (немесе) жүлдегерлері және (немесе) спорттың олимпиадалық түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алғандарға және "КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері" және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" атағы барларға - 8,0 айлық есептік көрсеткіш;
2) "Қазақстанның еңбек сіңірген жаттықтырушысы" және (немесе) "КСРО-ның еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағы бар және осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген спортшыларды даярлағандарға - 8,0 айлық есептік көрсеткіш.
3. Материалдық қамсыздандыру Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен, республикалық бюджет қаражаты есебінен дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалары арқылы төленеді.

2. Порядок лицензирования утверждается Правительством Республики Казахстан.";
9) пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1. Спонсорами спортивных клубов, школ-интернатов, спортивных школ, команд или спортивных мероприятий могут быть физические и юридические лица, кроме организаций, финансируемых из государственного бюджета. Отношения между спонсорами и спортивными клубами (школами-интернатами, спортивными школами, командами, организаторами мероприятия) устанавливаются на договорной основе. Спонсоры, финансируя спортивные мероприятия, получают право на их проведение под знаком (эмблемой) спонсоров или их продукции.";
10) по статье 30:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченный орган по физической культуре и спорту осуществляет за счет государственных средств компенсационные выплаты членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими травм и увечий на республиканских соревнованиях.";
в части третьей пункта 3 слова "управления физической культурой и спортом" заменить словами "по физической культуре и спорту";
11) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Государственная социальная поддержка
заслуженных спортсменов и тренеров
1. Государство осуществляет социальную поддержку спортсменов, тренеров в виде пожизненного ежемесячного материального обеспечения (далее - материальное обеспечение), представляющего собой ежемесячные выплаты спортсменам и тренерам, имеющим право на их получение, в соответствии с настоящей статьей.
2. Спортсменам, тренерам, входившим в состав сборных команд Республики Казахстан и (или) сборных команд СССР по олимпийским видам спорта и имеющим трудовой стаж не менее двадцати лет, материальное обеспечение назначается в следующих размерах:
1) завоевавшим звания чемпионов и (или) призеров Олимпийских игр и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта и имеющим звание "Заслуженный мастер спорта СССР" и (или) "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" - 8,0 месячного расчетного показателя;
2) имеющим звание "Заслуженный тренер Казахстана" и (или) "Заслуженный тренер СССР" и подготовившим спортсменов, установленных в подпункте 1) настоящего пункта, - 8,0 месячного расчетного показателя.
3. Материальное обеспечение выплачивается в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, за счет средств республиканского бюджета через бюджетные программы уполномоченного органа по физической культуре и спорту.

4. Осы баптың 2-тармағында белгіленген бірнеше негіздер бойынша материалдық қамсыздандыру алуға бір мезгілде құқығы бар адамдарға материалдық қамсыздандыру олардың қалауы бойынша сол негіздердің біреуі бойынша ғана төленеді.";
12) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
31-бап. Спортшыларды сақтандыру
Жарыстар, жаттығулар мен жиындар кезінде спортшыларды жазатайым оқиғалардан сақтандыру тиісті спорт клубтарының, қоғамдарының және басқа да мүдделі ұйымдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командаларының мүшелерін ресми халықаралық жарыстарға даярлау және қатысу кезінде мемлекеттік қаражат есебінен сақтандыруды жүзеге асырады.";
13) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиадалық
комитеті
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиадалық комитеті:
Қазақстан Республикасында олимпиадалық қозғалысты дамыту үшін құрылған қоғамдық бірлестік болып табылады және өз қызметін осы Заңға, Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңдарына және Олимпиадалық хартияға сәйкес жүзеге асырады;
Халықаралық олимпиадалық комитетте Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етеді;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау кезінде жоғары жетістіктер спортын дамытудың бірыңғай саясатын жүргізеді;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен келісе, спорт түрлері бойынша республикалық қоғамдық бірлестіктермен, жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып, Олимпиада, Азия ойындарына және Халықаралық олимпиадалық комитет өткізетін басқа да халықаралық спорт шараларына қатысу үшін спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын құру мен қамтамасыз етуді үйлестіреді;
Дене шынықтыруды және спортты дамытудың мемлекеттік бағдарламасына сәйкес өзінің қаржыландыру көздері есебінен өз алдында тұрған жарғылық міндеттерді орындауды іске асырады;
Олимпиадалық хартияға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық олимпиадалық комитеттің олимпиадалық нышандарын, ұранын, туын, әнұранын, "Олимпиадалық", "Олимпиада" деген атауларын пайдалануға меншік құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
2. Олимпиада, Азия ойындарында және Халықаралық олимпиадалық комитеттің қамқорлығы аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорт шараларында Қазақстан Республикасы құрама командаларының өнер көрсетуі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы астында жүзеге асырылады.";

4. Лицам, имеющим одновременно право на получение материального обеспечения по нескольким основаниям, установленным пунктом 2 настоящей статьи, материальное обеспечение выплачивается только по одному из оснований по их выбору.";
12) статью 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Страхование спортсменов
Страхование спортсменов от несчастных случаев во время соревнований, тренировок и сборов осуществляется за счет средств соответствующих спортивных клубов, обществ и других заинтересованных организаций.
Уполномоченный орган по физической культуре, и спорту осуществляет за счет государственных средств страхование при подготовке и участии членов национальных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта в официальных международных соревнованиях.";
13) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Национальный олимпийский комитет
Республики Казахстан
1. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан:
является общественным объединением, созданным для развития олимпийского движения в Республике Казахстан, и осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях и Олимпийской хартией;
представляет Республику Казахстан в Международном олимпийском комитете;
при взаимодействии с уполномоченным органом по физической культуре и спорту проводит единую политику развития спорта высших достижений;
координирует по согласованию с уполномоченным органом по физической культуре и спорту при взаимодействии с республиканскими общественными объединениями по видам спорта, местными исполнительными органами формирование и обеспечение сборных команд Республики Казахстан по видам спорта для участия в Олимпийских, Азиатских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых Международным олимпийским комитетом;
реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач в соответствии с Государственной программой развития физической культуры и спорта за счет собственных источников финансирования;
осуществляет в соответствии с Олимпийской хартией меры по защите прав собственности на использование олимпийских символов, девиза, флага, гимна, наименований "Олимпийский", "Олимпиада" Международного олимпийского комитета на территории Республики Казахстан.
2. Выступления сборных команд Республики Казахстан на Олимпийских, Азиатских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под патронажем Международного олимпийского комитета, осуществляются под Государственным флагом Республики Казахстан.";

14) мынадай мазмұндағы 34-баппен толықтырылсын:
"34-бап. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және
спорт туралы заңдарын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт туралы заңдарын бұзуға кінәлі жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.".
2-бап.  Осы Заң, 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10), 11), 12) тармақшаларын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

14) дополнить статьей 34 следующего содержания:
"Статья 34. Ответственность за нарушение
законодательства Республики Казахстан
о физической культуре и спорте
Физические и юридические лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о физической культуре и спорте, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением подпунктов 10), 11), 12) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2004 года.
Президент
Республики Казахстан