Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Сауд Арабиясы Корольдiгi Үкiметi арасындағы Өзара түсiнiстiк туралы меморандумды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 502 Заңы
Эр-Риядта 2001 жылғы 22 қазанда жасалған Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Сауд Арабиясы Корольдiгi Үкiметi арасындағы "А. Сызғанов атындағы Хирургия ғылыми орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсiпорны жанынан Кapдиохирургия орталығын құру жобасын жүзеге асыруға Caуд Арабиясы Корольдігі Үкiметiнiң грантын тарту жөнiндегi Өзара түсiнiстiк туралы меморандум бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президенті
"ӨЗАРА ТҮСIНIСТIК ТУРАЛЫ МЕМОРАНДУМ
(Меморандум қол қойылған күннен бастап күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жауапты адамдарымен келiссөз жүргiзу, жобаның орналасқан жерімен танысу, қажеттілікті зерттеу және мүдделi адамдармен кездесу үшiн Хыжраның 1421 жылғы 15 қарашасына сәйкес келетiн 2001 жылғы 9 ақпанда болған Корольдiктiң Қаржы және ұлттық экономика министрлiгiнiң техникалық делегацияларының Қазақстанға сапарының қорытындысын ескере отырып, Қазақстанда аурухана салу үшiн бес миллион АҚШ долларын бөлуге арналған Жоғары келiсiмнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Сауд Арабиясы Корольдiгi Үкiметiнiң арасындағы ынтымақтастық принциптерiне сүйене отырып,
осы жобаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар шеңберін белгiлеу ниетiн негiзге ала отырып, Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Сауд Арабиясы Корольдiгiнiң Yкiметi мынаған келiстi:
1.а. Орталық өкiлдерiнiң алып жүруiмен делегация мүшелерi барып көрген мамандандырылған кардиохирургия жобасының (аурухана) орналасатын орны осы Меморандумға қоса берiлген жалпы жоспарға сәйкес Алматы қаласындағы А.Н. Сызғанов атындағы хирургиялық кешенде ғимарат салу үшiн бөлiп берiлген жер учаскесiнде болады.
б. Гранттық сомасы екi мақсатқа арналады:
Бiрiншi - қазақстан тарабы дайындаған есепке сәйкес алғашқы құны 3 200 000 (үш миллион екi жүз мың) американ доллары болатын жалпы ауданы 4495 шаршы метр болатын бiрнеше қабаттан тұратын аурухананың құрылысы. Екiншi - қалған сомаға медициналық аспаптар мен жабдықтар сатып алу.
в. Қазақстан тарабы (А.Н. Сызғанов атындағы хирургиялық орталық) сауд тарабына қажеттiлiк, жобаның бағдарлылығы мен мәнi туралы, толық жобалау және жобаны, макеттi, жобаның сызбаларын дайындау үшiн аурухананың жалпы бағдарламасын ұсынуы тиiс.
2. Жоба грантты пайдаланушы бөлiп берген жер учаскесiне арналған гранттың шеңберiнде жүзеге асырылады. Сауд Арабиясы Корольдiгiнiң Қаржы және ұлттық экономика министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) мынаны қолға алады:
- жобаның макетiн, өлшемдерiн, нобайларын, соңғы сызбалары мен құжаттарын дайындайды, жобаның алғашқы сызбаларына қазақстан тарабының келiсiмiнен кейiн Қазақстанға техникалық топтардың келуi барысында қазақстан тарабы ұсынған ұсыныстарға сәйкес сауд инженерлiк консультативтiк компанияларының бiрi арқылы жобаны iске асыру барысына техникалық қадағалауды жүзеге асырады;
- сауд және қазақстандық фирмаларды қоса алғанда, мамандандырылған компаниялардың арасында жобаны тендерге қояды. Министрлiк тендерге қатысушыларды бiліктiліктен өткiзедi және ең үздiк ұсыныстардың негiзiнде жеңiмпазды анықтайды;
- жобаны қаржыландыруды консалтингтiк компания бекіткен мердігердің есебі негізінде жұмыс барысы бойынша Министрлік жүзеге асырады.

О ратификации Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Королевства Саудовская Аравия
Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 502
Ратифицировать Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Королевства Саудовская Аравия о привлечении гранта Правительства Королевства Саудовская Аравия на осуществление проекта создания Центра кардиохирургии при республиканском государственном казенном предприятии "Научный центр хирургии им. А. Сызганова", совершенный в Эр-Рияде 22 октября 2001 года.
Президент
Республики Казахстан
Меморандум о взаимопонимании
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу 22 октября 2001 года)
Исходя из принципов сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и Правительством Королевства Саудовская Аравия, на основании Высочайшего согласия на выделение пяти миллионов долларов США для строительства больницы в Казахстане, учитывая результаты поездки в Казахстан технической делегации Министерства финансов и национальной экономики Королевства, состоявшейся 9.02.2001 г., что соответствует 15.11.1421 г. Хиджры, для ведения переговоров с ответственными лицами Правительства Республики Казахстан, ознакомления с местом расположения проекта, изучения потребностей и встречи с заинтересованными лицами.
Исходя из желания определить рамки мероприятий по реализации данного проекта, Правительство Королевства Саудовская Аравия и Правительство Республики Казахстан договорились о нижеследующем:
1.а. Месторасположение проекта (больница) со специализацией кардиохирургия будет находиться в г. Алматы в хирургическом комплексе имени А. Сызганова на участке земли, отведенном для строительства здания согласно приложенному к данному Меморандуму общему плану и который посетили члены делегации в сопровождении представителей Центра.
б. Сумма гранта предназначается на две цели: Первая - строительство больницы, состоящей из нескольких этажей с общей площадью 4495 кв. метров с предварительной стоимостью 3 200 000 (три миллиона двести тысяч) американских долларов согласно расчетам, подготовленным казахстанской стороной. Вторая - приобретение медицинских приборов и оборудования на оставшуюся сумму.
в. Казахстанская сторона (Хирургический центр им. А.Сызганова) должна предоставить саудовской стороне данные о потребностях, профиле и содержании проекта, общую программу больницы для детального проектирования и подготовки проекта, макета и чертежей проекта.
2. Проект будет осуществлен в рамках гранта на участке земли, отведенном пользователем гранта. Министерство финансов и национальной экономики Королевства Саудовская Аравия (в дальнейшем Министерство) предпримет следующее:
- подготовит макет, параметры, эскизы, окончательные чертежи и документы проекта, осуществит через одну из саудовских инженерных консультативных компаний технический надзор за ходом реализации проекта согласно предложениям, представленным казахстанской стороной в ходе визита технической группы в Казахстан, после согласия казахстанской стороны на предварительные чертежи проекта;
- выставление проекта на тендер среди специализированных компаний, включая саудовские и казахстанские фирмы. Министерство проводит квалификацию участников тендера и определяет победителя на основе наилучших предложений;
- финансирование проекта будет осуществляться Министерством по ходу работы на основании отчетов подрядчика, утвержденного консалтинговой компанией.

3. Корольдіктiң жобаны қажеттi деңгейде жүзеге асыру ниетiн негiзге ала отырып, Қазақстан Республикасының Yкiметi мыналарды қолға алатындығы туралы уағдаластыққа қол жетті:
3.1. Ешқандай кедергiсiз жер учаскесiн ұсынады.
3.2. Қажетті материалдарды тасымалдау, сақтау, импорт баждарынан және материалдардың, жабдықтардың, аспаптар мен техниканың тура және жанама салықтарынан босату жөнiндегi барлық шараларды қолға алады, сондай-ақ кедендік тазартуды кiдiртпей жүргiзедi. Қандайда бір себептеp бойынша бұл шараларды орындау қиын болған жағдайда Қазақстан Yкiметi барлық салықтарды алымдар мен төлемдерді, сондай-ақ олар келіп жеткеннен кейiн бiрден материалдардың кедендiк тазартуын өзiне алады.
3.3. Жобаның мердiгері үшiн барлық жеңілдіктерді, құрылыс жүргiзуге арналған лицензияны және өзге де қажеттi рұқсаттарды ұсынады, мердігердi елдегi мердiгерлердiң, сондай-ақ оның қызметкерлерiнiң, жұмысшыларының қызметiне қолданылатын барлық салықтар мен баждардан босатады және осындай жеңiлдіктердi жобаны iске асыру жөнiндегi мердiгерлермен қатар жұмыс iстейтiн компанияларға да ұсынады.
3.4. Нобайлар мен жұмыс сызбаларын дайындауды жүзеге асыратын және жобаны iске асыру барысына қадағалау жүргізетiн консалтингтік компанияның жұмысшыларына көмек көрсетеді, сондай-ақ компанияның қызметi және оның қызметкерлерi, жабдықтары мен автокөліктері үшін қажеттi рұқсаттарды ұсынады, оларды барлық салықтар мен баждардан босатады.
3.5. Сауд тарабымен байланыс жасау үшiн Денсаулық сақтау комитетiнiң төрағасына өкілеттiк бередi.
3.6. Бұл жоба Сауд Арабиясы Корольдiгiнiң гранты есебiнен жүзеге асырылғандығы туралы араб және қазақ тілдерiнде жазуы бар тиiстi көлемдегі ескерткіш тақта орнатады.
Меморандум қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Эp-Рияд қаласында араб, қазақ, ағылшын және орыс тiлдерiнде екi дана 1422 Хыжраға сәйкес келетiн 2001 жылғы 22 қазанында қол қойылды, бұл ретте оның барлық мәтiндерiнiң тең күшi бар. Талас туған жағдайда ағылшын мәтiнi негiзге алынады.
Сауд Арабиясы Корольдiгінiң       Қазақстан Республикасының
Yкiметi үшiн                      Yкiметi үшiн
Қаржы және ұлттық                 Қазақстан Республикасының
экономика министрiнiң             Төтенше және Өкілеттi Елшiсi
экономикалық мәселелер
жөнiндегi орынбасары
Араб тiлiнен аударылды
Сауд Арабиясы Корольдiгi
Сыртқы iстер министрлiгi
Сауд Арабиясы Корольдiгiнiң Сыртқы iстер министрлiгi Эр-Риядтағы Қазақстан Республикасының Елшiлiгiне және Елшiлiктiң "A.H. Сызғанов атындағы хирургия ғылыми орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны жанынан Кардиохирургия орталығын құру жобасын iске асыру туралы Меморандумның мәтiнiне техникалық өзгерiстер енгiзуге байланысты 2003 жылғы 19 мамырдағы N 538 нотасына жауапқа өзiнiң құрметiн бiлдiредi.
CAК CIM қазақстандықтар жағының осы құжатта еске салынғандай, ағылшынша мәтiнге сәйкес Меморандумның ережесiне әсер ететiн өзгерiстер енгiзiлмейдi деген шартпен "А.Н. Сызғанов атындағы хирургия ғылыми орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны жанынан Кардиохирургия орталығын құру жобасын iске асыру жөнiндегi Меморандумның қазақша мәтiнiне редакциялық өзгерiстер енгiзуге байланысты өтiнiшiне тиiстi CAК тарапынан келiсiм берiлгенiн және осы нота Меморандумның ажырамас бөлiгi болып табылатынын хабарлау құрметiне ие.
Министрлiк өзiнiң ең жоғары құрметiн қайта қалпына келтiруiне сендiру үшiн осы жағдайды пайдаланып отырып.

3. Исходя из желания Королевства осуществить проект на должном уровне достигнута договоренность о том, что Правительство Республики Казахстан предпримет следующее:
3.1. Предоставит земельный участок без каких-либо препятствий.
3.2. Предпримет все меры по освобождению необходимых материалов от пошлин перевозки, хранения, импорта и от прямых и косвенных налогов на материалы, оборудование, приборы и технику, а также производит без задержки таможенную очистку. В случае затруднений выполнения этих мер по каким-либо причинам Правительство Казахстана берет на себя все налоги, сборы и платежи, а также таможенную очистку материалов сразу после их прибытия.
3.3. Предоставит все льготы для подрядчика проекта, лицензию на ведение строительства и другие необходимые разрешения, освободит подрядчика от всех налогов и пошлин, распространяющихся на деятельность подрядчиков в стране, а также его служащих, рабочих и предоставит такие же льготы компаниям, работающим вместе с подрядчиком по выполнению проекта.
3.4. Окажет содействие работникам консалтинговой компании, осуществляющей подготовку эскизов и рабочих чертежей и ведущей надзор за ходом осуществления проекта, а также предоставит необходимые разрешения для деятельности компании и ее служащим, оборудованию и автотранспорту, освободит их от всех налогов и пошлин.
3.5. Уполномочит Председателя Комитета здравоохранения для связи с саудовской стороной.
3.6. Установит соответствующего размера памятную доску с надписью на арабском и казахском языках, что данный проект осуществлен за счет гранта Королевства Саудовская Аравия.
Меморандум вступает в силу со дня подписания. Подписано в г. Эр-Рияд _____ _______ 1422 Хиджры, что соответствует 22 октябрю 2001 г. в 2-х экземплярах на арабском, казахском, английском и русском языках, при этом все его тексты имеют равную силу. В случае разногласий английский текст будет взят за основу.
За Правительство                 За Правительство
Королевства Саудовская           Республики Казахстан
Аравия
Перевод с арабского
Королевство Саудовская Аравия
Министерство иностранных дел
Министерство иностранных дел Королевства Саудовская Аравия выражает свое уважение Посольству Республики Казахстан в Эр-Рияде и в ответ на ноту Посольства N 538 от 19.05.03 г. по поводу внесения технических изменений в текст Меморандума о реализации проекта создания Центра кардиохирургии при Республиканском государственном казенном предприятии "Научный Центр хирургии им. А.Н.Сызганова".
Имеет честь сообщить, что МИД КСА получило согласие соответствующей стороны в КСА на просьбу казахстанской стороны о внесении редакционных изменений в текст Меморандума по реализации проекта создания Центра кардиохирургии при Республиканском государственном казенном предприятии "Научный Центр хирургии им. А.Н.Сызганова" на казахском языке с условием, что не будут внесены изменения, которые повлияют на положения Меморандума согласно тексту на английском языке, как это упомянуто в этом документе, и эта нота считается неотъемлемой частью Меморандума.
Министерство пользуется случаем, чтобы возобновить свои уверения в самом высоком уважении.