1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа қатысушы мемлекеттер арасындағы Әскери-техникалық ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 1 Заңы
Ялтада 2003 жылғы 19 қыркүйекте жасалған 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы  шартқа қатысушы мемлекеттер арасындағы Әскери-техникалық ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары туралы  келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа
қатысушы мемлекеттер арасындағы Әскери-техникалық
ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары туралы келісімге
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ХАТТАМА
(2005 жылғы 1 ақпанда күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Ұжымдық қауіпсіздік туралы  шарты Ұйымына қатысушы мемлекеттер,
олардың қарулы күштері ұжымдық қауіпсіздік жүйесінің күштері мен құралдары құрамына енетіні және Шарттың  4-бабын іске асыру мақсатында әскерлердің коалициялық (өңірлік) топтарына енгізілуінің мүмкіндігі туралы Ұжымдық қауіпсіздік тұжырымдамасының ережелерін және 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа (бұдан әрі - Шарт) қатысушы мемлекеттердің коалициялық стратегиясының негізгі ережелерін басшылыққа ала отырып,
Шартқа қатысушы мемлекеттер арасындағы Әскери-техникалық ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары туралы  келісім (бұдан әрі - Келісім) шеңберіндегі өзара іс-қимылдың тиімділігін арттыруға ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің  2-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
Егер тиісті халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, әскери мақсаттағы өнімдерді жеңілдік шарттарымен жеткізуді 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы  шартты іс жүзінде іске асыру мақсатында олардың ұлттық қарулы күштерінің мүддесінде Тараптар жүзеге асырады.
Көрсетілген жеткізілімдер олардың әскери-техникалық ынтымақтастығының субъектілері арасында жасасылған жеке келісім-шарттар (шарттар) бойынша Тараптардың нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
2-бап
Келісімнің  6-бабының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
Тараптар әскери мақсаттағы өнімді жеткізетін Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз шетел мемлекеттеріне, жеке және заңды тұлғаларға немесе халықаралық ұйымдарға осы Келісімнің 2-бабында көрсетілген келісім-шарттар (шарттар) бойынша жеңілдік шарттарында жеткізілген әскери мақсаттағы өнімді әскери мақсаттағы сатпайды немесе бермейді.

О ратификации Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года
Закон Республики Казахстан от 1 декабря 2004 года N 1
Ратифицировать Протокол о внесении изменений и дополнений в  Соглашение об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками  Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года, совершенный в Ялте 19 сентября 2003 года.
Президент
Республики Казахстан
Протокол
о внесении изменений и дополнений в Соглашение
об основных принципах военно-технического сотрудничества
между государствами-участниками Договора о
коллективной безопасности от 15 мая 1992 года
Государства-члены Организации  Договора о коллективной безопасности, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь положениями Концепции коллективной безопасности и Основных положений коалиционной стратегии государств-участников Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года (далее - Договор) о том, что их вооруженные силы входят в состав сил и средств системы коллективной безопасности и могут включаться в коалиционные (региональные) группировки войск в целях реализации  статьи 4 Договора,
стремясь к повышению эффективности взаимодействия в рамках  Соглашения об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Договора (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Статью 2 Соглашения изложить в следующей редакции:
Поставки продукции военного назначения на льготных условиях осуществляются Сторонами в интересах их национальных вооруженных сил в целях практической реализации  Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года, если иное не оговорено соответствующими международными договорами.
Указанные поставки производятся в соответствии с нормативно-правовыми актами Сторон по отдельным контрактам (договорам), заключаемым между их субъектами военно-технического сотрудничества.
Статья 2
Первый абзац  Статьи 6 Соглашения изложить в следующей редакции:
Стороны не будут продавать или передавать поставленную на льготных условиях по контрактам (договорам), указанным в Статье 2 настоящего Соглашения, продукцию военного назначения иностранным государствам, физическим и юридическим лицам или международным организациям без предварительного письменного согласия Стороны, поставившей продукцию военного назначения.

3-бап
Тиісінше келесі баптардың нөмірлерін өзгерте отырып, Келісім мынадай редакциядағы 10-нөмірлі жаңа баппен толықтырылсын:
Тараптар қысқа мерзімде Ұжымдық қауіпсіздік кеңесі көрсетілген Тарапқа қарсы агрессия актісін жасау қаупі ретінде бағалаған жағдай туындаған ретте немесе қатысушы мемлекет БҰҰ Жарғысының 51-бабына сәйкес жеке немесе ұжымдық өзін-өзі қорғауға өз құқығын қолданғанда немесе қатысушы мемлекет террорлық актілердің объектісі болғанда немесе өз егемендігі мен аумақтық тұтастығына басқа да қатер төнгенде кез келген Тарапқа әскери-техникалық көмек көрсетеді. Әскери-техникалық көмек көрсетудің қаржы-экономикалық шарттары Тараптарда бар мүмкіндіктерге сүйене отырып әрбір нақты жағдайда айқындалатын болады.
Әскери мақсаттағы өнімді жеткізу түріндегі әскери-техникалық көмек тиісті келісім-шарттар (шарттар) негізінде жүзеге асырылады.
4-бап
Осы Хаттама Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
5-бап
Осы Хаттама Келісімнің 14-бабында (жаңа нөмірде) көзделген тәртіппен күшіне енеді, бірақ бұл мемлекеттер үшін 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа қатысушы мемлекеттер арасындағы Әскери-техникалық ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары туралы  келісім шеңберінде жеткізілетін әскери мақсаттағы өнімдерді мақсатты пайдалануға бақылауды жүзеге асыру тәртібі туралы Хаттама күшіне енгеннен ерте емес.
Бір түпнұсқа данада орыс тілінде жасалды. Түпнұсқа данасы осы Хаттамаға қол қойған мемлекеттердің әрқайсысына оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарты Ұйымының Хатшылығында сақталады.
Армения Республикасы үшін        Қырғыз Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін       Ресей Федерациясы үшін
Қазақстан Республикасы үшін      Тәжікстан Республикасы үшін

Статья 3
Дополнить Соглашение новой статьей под номером 10 в следующей редакции, соответственно изменив нумерацию последующих статей:
Стороны в кратчайшие сроки предоставят военно-техническую помощь любой из Сторон в случае возникновения ситуации, которая будет расценена Советом коллективной безопасности как угроза совершения акта агрессии против указанной Стороны, либо когда государство-участник применяет свое право на индивидуальную или коллективную самооборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН, либо когда государство-участник стало объектом актов терроризма или других угроз своему суверенитету и территориальной целостности. Финансово-экономические условия оказания военно-технической помощи будут определяться в каждом конкретном случае исходя из возможностей, имеющихся у Сторон.
Военно-техническая помощь в виде поставок продукции военного назначения осуществляется на основании соответствующих контрактов (договоров).
Статья 4
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения.
Статья 5
Настоящий Протокол вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 14 (в новой нумерации) Соглашения, но не ранее вступления в силу для этих государств Протокола о порядке осуществления контроля за целевым использованием продукции военного назначения, поставляемой в рамках  Соглашения об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года.
Совершено в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Секретариате Организации Договора о коллективной безопасности, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Республику Армения                За Кыргызскую Республику
За Республику Беларусь               За Российскую Федерацию
За Республику Казахстан              За Республику Таджикистан
Настоящим удостоверяю, что данный текст является верной копией с заверенной копии Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года, совершенного 19 сентября 2003 года.
Советник
Международно-правового
Департамента МИД РК