"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі N 570 Заңы
"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 14, 200-құжат; N 22, 308-құжат; N 24, 443-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 24, 178-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
1) 1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Алматы қаласының құқықтық мәртебесі осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiмен  айқындалады.";
2) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Алматы қаласының нышаны
1. Алматы қаласының өз елтаңбасы бар, ол қаланың Қазақстан Республикасының мәдени, саяси, экономикалық және ғылыми орталығы ретіндегі ерекшеліктерін, сондай-ақ оның географиялық орналасқан жері мен қоршаған ортасының ерекшеліктерін бейнелейтін нышаны болып табылады.
2. Алматы қаласы елтаңбасының сипаттамасы мен оны пайдалану тәртібін және оның бейнесiн Алматы қаласының өкілдi органы айқындайды.";
3) 2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алматы қаласының аумағын Қазақстан Республикасы Үкiметінің ұсынуы бойынша әрі жергіліктi өкілдi және атқарушы органдардың пiкiрлерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтiн және өзгертетiн Алматы қаласының әкiмшiлік-аумақтық бiрлiктерiнің шекарасы шегiндегі жер құрайды.";
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалатын aтаулары мен шекарасы бар аудандар қаланың әкімшілік-аумақтық бiрлiктерi болып табылады.
4. Алматы қаласының аудандары тиiстi аумақтардың географиялық, қала құрылысы ерекшеліктері, халқының саны, әлеуметтік-экономикалық сипаттары, көлік коммуникацияларының орналасуы, өндірістік және әлеуметтiк инфрақұрылымының болуы eскеріле отырып құрылады.";
4) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Жер учаскелерiн мемлекеттiк қажеттіктер
үшiн алып қою (сатып aлу) ерекшеліктері
1. Жер учаскесi мемлекеттiк қажеттіктер үшін сатып алу немесе меншік иесiнiң немесе жер пайдаланушының келiсiмiмен құны тең басқа жер учаскесiн беру жолымен алып қойылуы мүмкiн.
2. Жердi пайдалану құқығын сатып алған меншік иелерi мен мемлекеттiк емес жер пайдаланушылардан мемлекеттiк қажеттіктер үшiн жер учаскесiн алып қою жер учаскелерін алдағы сатып алуға дейiн үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде оларға міндетті түрде жазбаша xaбарлай отырып, сатып алу тәртiбімен жүзеге асырылады.
Меншік иелері немесе жер пайдаланушылар осындaй хабарламаны алған күннен бастап үш ай өткенге дейін жер учаскелерін сатып алуға меншiк иесінің немесе жер пайдаланушының келісімімен ғана жол берiледi. Егер меншік иесі немесе жер пайдаланушы мемлекеттік қажеттіктер үшін өзiнен жер учаскесін сатып алу туралы шешіммен келiспесе не сатып алынатын жер учаскесiнiң бағасы немесе сатып алудың басқа да шарттары туралы онымен келiсімге қол жеткізілмесе, Алматы қаласының атқарушы органы үш ай өткен соң жер учаскесiн caтып алу туралы сотқа талап арыз беруге құқылы.";

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы"
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года N 570
Внести в Закон  Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 14, ст. 200; N 22, ст. 308; N 24, ст. 443; 2001 г., N 13-14, ст. 173, 176; N 24, ст. 338; 2003 г., N 24, ст. 178) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 2 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2. Правовой статус города Алматы определяется настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Символ города Алматы
1. Город Алматы имеет свой герб, являющийся его символом, отражающим особенности города как культурного, политического, экономического и научного центра Республики Казахстан, а также особенности его географического месторасположения и окружающей среды.
2. Описание и порядок использования герба города Алматы и его изображения определяются представительным органом города Алматы.";
3) в статье 2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Территорию города Алматы составляют земли в пределах границ административно-территориальных единиц города Алматы, устанавливаемых и изменяемых Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан и с учетом мнения местных представительных и исполнительных органов.";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Административно-территориальными единицами города являются районы, имеющие наименования и границы, определяемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Районы города Алматы образуются с учетом географических, градостроительных особенностей соответствующих территорий, численности населения, социально-экономических характеристик, расположения транспортных коммуникаций, наличия производственной и социальной инфраструктуры.";
4) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Особенности изъятия (выкупа) земельных
участков для государственных надобностей
1. Земельный участок может быть изъят для государственных надобностей путем выкупа или предоставления с согласия собственника или землепользователя другого равноценного земельного участка.
2. Изъятие земельных участков для государственных надобностей у собственников и негосударственных землепользователей, право землепользования которыми выкуплено, осуществляется в порядке выкупа с обязательным их письменным уведомлением в срок не позднее чем за три месяца до предстоящего выкупа земельных участков.
Выкуп земельных участков до истечения трех месяцев со дня получения собственниками или землепользователями такого уведомления допускается только с согласия собственника или землепользователя. Если собственник или землепользователь не согласен с решением о выкупе у него земельного участка для государственных надобностей либо с ним не достигнуто соглашение о цене за выкупаемый земельный участок или других условиях выкупа, исполнительный орган города Алматы вправе предъявить в суд иск о выкупе земельного участка по истечении трех месяцев.";

5) 3-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) лотереялар шығару, оларды орналастыру мен өткiзу шарттары туралы, сондай-ақ жергілікті атқарушы органның Қазақстан Республикасының бюджет заңдарына сәйкес қарыздар тарту қажеттілігі мен шарттары туралы шешiм қабылдауға;";
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) қала аумағын абаттандыру, санитарлық тазалау, тазалық сақтау және жинауды ұйымдастыру тәртiбiн белгiлеуге;
8-2) "Алматы қаласының құрметті азаматы" атағын белгілеуге және оны беру тәртібі мен шарттарын айқындауға;";
6) 4-бап мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) қала аумағында халықтың экологиялық қауiпсiздігін және бұзылған табиғи экологиялық жүйелерін қалпына келтiрудi қамтамасыз етеді;
4-2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен қалада жалпымемлекеттік және халықаралық іс-шаралар өткiзу үшін қажетті жағдайлар жасайды;
4-3) Алматы қаласы арқылы өтетiн транзиттік автомобиль көлiгінің жүру сызбасын белгiлейдi;";
7) 5-бапта:
2-тармақтағы "тәртiп пен мөлшерде бөлiнетiн қаржы нормативтері" деген сөздер "түсiмдер мен шығыстарды, ресми трансферттердi және бюджеттік кредиттердi бөлу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтар алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5) в статье 3:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) принимать решения о выпуске, условиях размещения и реализации лотерей, а также о необходимости и условиях привлечения займов местным исполнительным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) определять порядок благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории города;
8-2) учреждать звания и определять порядок и условия присвоения звания "Алматы каласынын курметтi азаматы";";
6) статью 4 дополнить подпунктами 4-1), 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-1) обеспечивает экологическую безопасность населения и восстановление нарушенных естественных экологических систем на территории города;
4-2) создает необходимые условия для проведения общегосударственных и международных мероприятий в городе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4-3) определяет схемы движения транзитного автомобильного транспорта по городу Алматы;";
7) в статье 5:
в пункте 2 слова "нормативы отчислений в порядке и размерах, устанавливаемых" заменить словами "распределение поступлений и расходов, официальные трансферты и бюджетные кредиты, устанавливаемые";
пункты 3 и 4 исключить.
Президент
Республики Казахстан