Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Шекара өкілдерінің қызметі туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 2 наурыздағы N 129 Заңы
Астанада 2004 жылғы 9 қаңтарда қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Шекара өкілдерінің қызметі туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен
Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы
Шекара өкiлдерiнiң қызметі туралы
КЕЛIСIМ   <*>
(2006 жылғы 29 наурызда күшіне енді -
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары Бюллетені,
2006 ж., N 3, 27-құжат)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi,
тату көршiлiк қатынастарды дамытуға және Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасының (бұдан әрi - мемлекеттiк шекара) режимiн қамтамасыз ету жөнiндегi ынтымақтастықты қолдауға ұмтыла отырып,
өздерiнiң мемлекеттiк шекараларын күзету жөнiндегi шаралар қабылдауда екi тәуелсiз мемлекеттердiң ажырамас құқығын мойындай отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы шекара өкiлдерiнiң шекаралық қақтығыстарының алдын алуына, ал олар туындаған жағдайда - оларды шұғыл тергеудi және реттеудi қамтамасыз етуге қатысу қажеттiлiгiн атап өтiп,
мына төмендегілер туралы келiстi:
1-бап
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы шекара өкiлдерi мен шекара өкiлдерiнiң орынбасарлары Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес тағайындалады. Тараптардың шекара өкiлдерi мен олардың орынбасарларының тағайындалғаны туралы тегiн, атын және әкесiнiң атын, қызмет ету телiмдерiн және орналасқан жерлерін көрсете отырып, дипломатиялық арналар бойынша бiр-бiрiне хабарлайды.
Шекара өкiлдерiнiң мiндеттерiн орындаған кезде шекара өкiлдерiнiң орынбасарлары шекара өкiлдерiне берiлген құқықтар мен мiндеттердi иеленедi.
2-бап
Шекара өкiлдерi өз мемлекеттерiнiң заңнамасына және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттарға, Шекара өкiлдерiнiң қызмет ету телiмдерi туралы хаттамамен (N 1-қосымша) анықталған Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасы телiмдерi шеңберiнде, сондай-ақ осы Келiсiммен анықталатын өкiлеттiктерге сәйкес бiр-бiрiмен бiрлесiп өз мiндеттерiн орындайды.
Жазбаша өкiлеттiктердi (N 2-қосымша):
Қазақстан Республикасының шекара өкiлдерiне және олардың орынбасарларына - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Төрағасының орынбасары - Шекара қызметiнiң Директоры;
Ресей Федерациясының шекара өкiлдерiне және олардың орынбасарларына - Ресей Федерациясының Федералды қауiпсiздiк қызметiнiң Директоры бередi.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей
Закон Республики Казахстан от 2 марта 2006 года N 129-III
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей, подписанное в Астане 9 января 2004 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о деятельности
пограничных представителей  <*>
(Вступило в силу 29 марта 2006 года -
Бюллетень международных договоров Республики Казахстан,
2006 г., N 3, ст. 27)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
стремясь развивать добрососедские отношения и поддерживать сотрудничество по обеспечению режима казахстанско-российской государственной границы (далее - государственная граница),
признавая неотъемлемое право обоих независимых государств принимать меры по охране своих государственных границ,
отмечая необходимость участия пограничных представителей Республики Казахстан и Российской Федерации в предупреждении пограничных инцидентов, а в случае их возникновения - в обеспечении быстрого расследования и урегулирования таковых,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Пограничные представители и заместители пограничных представителей Республики Казахстан и Российской Федерации назначаются в соответствии с законодательствами государств Сторон. О назначении пограничных представителей и их заместителей Стороны извещают друг друга по дипломатическим каналам с указанием фамилий, имен и отчеств, участков деятельности и мест пребывания.
При исполнении обязанностей пограничных представителей заместители пограничных представителей пользуются правами, которые предоставлены пограничным представителям.
Статья 2
Пограничные представители выполняют свои обязанности совместно друг с другом в соответствии с законодательствами своих государств и международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация, а также полномочиями, определяемыми настоящим Соглашением, в пределах участков казахстанско-российской государственной границы, определенных Протоколом об участках деятельности пограничных представителей ( Приложение N 1 ).
Письменные полномочия ( Приложение N 2 ) выдаются:
пограничным представителям Республики Казахстан и их заместителям - заместителем Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - Директором Пограничной службы;
пограничным представителям Российской Федерации и их заместителям - Директором Федеральной службы безопасности Российской Федерации.

3-бап
Шекара өкiлдерiнiң қызметiн қамтамасыз ету үшiн көмекшiлер, хатшылар, аудармашылар, қызметтiк хат-хабарды қабылдау-беру жөнiндегi уәкiлеттiлер тағайындалады, сарапшылар мен басқа да тұлғалар тартылады.
Шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң жазбаша өкiлеттiктерiн, хатшылардың және аудармашылардың куәлiктерiн, екi жаққа шекарадан бiр жолғы өтуге арналған куәлiктердi (N 3-5-қосымшалар) шекара өкiлдерi бередi.
4-бап
Шекара өкiлдерi өз қызметi телiмдерiнiң шегiнде:
шекаралық қақтығыстар туындауының алдын алу және туындаған жағдайда оларды реттеу жөнiнде қажеттi шараларды қабылдайды;
Тараптар белгiлеген мемлекеттiк шекарадан өту ережесiнiң сақталуын бақылайды және белгiленген тәртiптi бұза отырып, одан өтудi болдырмау жөнiнде шаралар қабылдайды;
құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп контрабандаға қарсы күрес жөнiнде шаралар қабылдайды;
құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, заңсыз көшiп-қонушыларды депортациялау (бepу) жөнiнде шаралар қабылдайды, соның iшiнде үшiншi елдерден, егер олардың басқа Тараптары мемлекетiнiң аумақтарынан шығуына дәлелдемелер бар болса;
адамдардың мәйiттерiн тануға қатысады және қажет болған жағдайда оларды беру жөнiндегi шаралар қабылдайды;
табиғатты мемлекеттiк басқару мен қорғау уәкiлеттi органдарымен бiрлесiп, мемлекеттiк шекарадағы шаруашылық жұмыстары мен өзге де қызметтiң өткiзiлуiн жүзеге асырумен, сондай-ақ шекаралық су тоғандарындағы суды пайдалануды бақылауды қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк шекара арқылы өрттердiң, жұқпалы аурулардың, індеттердiң және ауыл шаруашылығы зиянкестерiнiң таралу қаупi туралы бiр-бiрiне уақтылы хабарлайды;
мемлекеттiк шекара режимiн қамтамасыз етуге байланысты басқа да мәселелердi шешедi.
5-бап
1. Шекара өкілдері бiрлескен жұмысты, әдетте, отырыстарды (кездесулердi) өткiзу жолымен жүзеге асырады. Шекара өкiлдерiнiң арасындағы уағдаластық бойынша олардың орынбасарлары мен көмекшiлерiнiң кездесулерi өткiзiлуi мүмкiн.
2. Шекара өкiлдерiнiң отырысы (кездесуi) олардың бiреуiнiң ұсынысы бойынша өткiзiледi. Отырыстың (кездесудiң) күн тәртiбi, қатысушылардың құрамы, оның өткiзiлетiн орны мен уақыты бiр мезгiлде ұсынылады.
Жекелеген жағдайларда отырыстарда (кездесулерде) шекара өкiлдерi арасында өзара уағдаластық бойынша бұрын талқылауға ұсынылмаған мәселелер қаралуы мүмкiн.
Отырысты (кездесудi) өткiзу туралы ұсыныстарға жауапты шекара өкiлдерi мүмкiндiгiнше қысқа мерзiм iшiнде, бiрақ осындай ұсынысты қызметтiк хат-хабарды қабылдау беру жөнiндегi уәкiлдер алған сәттен бастап 48 сағаттан кешiктiрмей беруi тиiс. Бұл ретте талқылау үшiн қосымша мәселелер, сондай-ақ отырысты (кездесудi) өткiзетiн өзге уақыт пен орын ұсынылуы мүмкiн.

Статья 3
Для обеспечения деятельности пограничных представителей назначаются помощники, секретари, переводчики, уполномоченные по приему-передаче служебной корреспонденции, привлекаются эксперты и другие лица.
Письменные полномочия помощников пограничных представителей, удостоверения секретарей и переводчиков, удостоверения на разовый переход границы в обе стороны ( Приложения N 3 -5) выдаются пограничными представителями.
Статья 4
Пограничные представители в пределах участков своей деятельности:
принимают необходимые меры по предупреждению пограничных инцидентов и их урегулированию в случае возникновения;
контролируют соблюдение установленных Сторонами правил пересечения государственной границы и принимают меры по предотвращению ее пересечения с нарушением установленных правил;
принимают совместно с компетентными государственными органами меры по борьбе с контрабандой;
совместно с компетентными государственными органами принимают меры по депортации (передаче) незаконных мигрантов, в том числе из третьих стран, если имеются доказательства их въезда с территории государства другой Стороны;
участвуют в опознании трупов людей и в случае необходимости принимают меры по их передаче;
обеспечивают совместно с уполномоченными органами государственного управления и охраны природы контроль за проведением хозяйственных работ и осуществлением иной деятельности на государственной границе, а также за водопользованием в пограничных водоемах;
своевременно информируют друг друга об угрозах распространения через государственную границу пожаров, эпидемий, эпизоотий и сельскохозяйственных вредителей;
решают другие вопросы, связанные с обеспечением режима государственной границы.
Статья 5
1. Пограничные представители осуществляют совместную работу, как правило, путем проведения заседания (встречи). По договоренности между пограничными представителями могут проводиться встречи их заместителей и помощников.
2. Заседание (встреча) пограничных представителей проводится по предложению одного из них. Одновременно предлагается повестка дня заседания (встречи), состав участников, место и время его (ее) проведения.
В отдельных случаях по взаимной договоренности между пограничными представителями на заседании (встрече) могут рассматриваться вопросы, ранее не предложенные для обсуждения.
Ответ на предложение о проведении заседания (встречи) должен представляться пограничным представителем в возможно короткие сроки, но не позднее 48 часов с момента получения такого предложения уполномоченными по приему-передаче служебной корреспонденции. При этом могут быть предложены дополнительные вопросы для обсуждения, а также иные время и место проведения заседания (встречи).

3. Шекара өкiлi ұсынған отырысқа (кездесуге) Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi өздерi келуi тиiс. Егер бұл мүмкiн болмағанда, онда отырысқа (кездесуге) шекара өкiлiнiң орынбасары келедi, ол туралы отырыс (кездесу) басталғанға дейiн 24 сағаттан кешiктiрмей отырысты (кездесудi) өткiзудi ұсынған шекара өкiлiн хабардар етедi.
4. Шекара өкiлдерiнiң отырыстарында (кездесулерiнде) олардың орынбасарлары, көмекшiлерi, хатшылары, аудармашылары және қатысуы қажет болып табылатын адамдар (сарапшылар, куәлер, жәбiрленушiлер және басқа да адамдар) қатыса алады.
Шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң кездесулерiне хатшылар мен аудармашылар, ал қажет болған кезде сарапшылар мен басқа да тұлғалар қатыса алады.
5. Жеке кездесулердi талап етпейтiн мәселелер хат алмасу немесе байланыстардың техникалық құралдарын пайдалану жолымен шешiлуi мүмкiн.
6. Шекара өкiлдерi келiсiлген мерзiмде отырыстарда (кездесулерде) қабылданған шешiмдердi орындау жөнiндегі шаралар туралы бiр-бiрiне хабарлайды.
6-бап
Шекара өкiлдерiнiң және олардың орынбасарларының жоспарлы отырыстары (кездесулерi), әдетте, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы аумақтарында кезекпен, ал жоспардан тыс болатындары оларды өткiзудi ұсынған Тараптардың шекара өкiлi ұсынған мемлекеттiң аумағында өткiзiледi.
Шекара өкiлдерiнiң тапсырмасы бойынша шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң кездесулерi өткiзiледi. Шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң қабылдаған шешiмдерi оларды шекара өкiлдерi бекiткеннен кейiн ғана күшiне енедi. Шекара өкiлдерiнiң көмекшiлерi келiсе алмаған мәселелер шекара өкiлдерiнiң қарауына берiледi.
7-бап
Шекара өкiлдерi мәжiлiстерiнiң (кездесулерiнiң) қорытындылары бойынша бірлескен хаттама жасалады, онда отырыстың (кездесудiң) күн тәртiбi, қатысушылардың құрамы, отырыстың (кездесудiң) жалпы барысы, қабылданған шешiмдер мен оларды орындау мерзiмдерi көрсетiледi.
Отырыстың (кездесудiң) хаттамасы екi данада, әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде жасалады, шекара өкiлдерiнiң немесе оларды алмастыратын адамдардың қолдарымен және елтаңбалық мөрлермен бекiтiледi.
8-бап
1. Шекара өкiлдерi өзара келiсiм бойынша мемлекеттiк шекарада кездесу бекеттерiн, сондай-ақ қызметтiк хат-хабар алмасу бекеттерiн және техникалық байланыс құралдарын пайдалану тәртiбiн белгiлейдi. Қызметтiк хат-хабар қабылдау-беру жөнiндегi уәкiлеттiлер қызметтiк хат-хабарды мемлекеттiк шекарада қабылдау мен берудi тәулiк бойы жүзеге асырады.
2. Шекара өкiлдерi Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес ұсталған адамдарды және олардағы заттарды, сондай-ақ үй жануарларын және адамдардың мәйiттерiн берудi ұйымдастырады. Осы рәсiмдердi жүзеге асыру орнын, уақытын және тәртiбiн шекара өкiлдерi жеке анықтайды.

3. На заседание (встречу), предложенную пограничным представителем, должны лично прибыть пограничные представители государств Сторон. Если это невозможно, то на заседание (встречу) прибывает заместитель пограничного представителя, о чем не позднее, чем за 24 часа до начала заседания (встречи) уведомляется пограничный представитель, предложивший провести заседание (встречу).
4. В заседании (встрече) пограничных представителей могут участвовать их заместители, помощники, секретари, переводчики и лица, присутствие которых является необходимым (эксперты, свидетели, потерпевшие и другие лица).
Во встрече помощников пограничных представителей могут участвовать секретари и переводчики, а при необходимости эксперты и другие лица.
5. Вопросы, не требующие личных встреч, могут быть разрешены путем переписки или использования технических средств связи.
6. Пограничные представители в согласованные сроки информируют друг друга о мерах по выполнению решений, принятых на заседании (встрече).
Статья 6
Плановые заседания (встречи) пограничных представителей и их заместителей проводятся, как правило, поочередно на территориях Республики Казахстан и Российской Федерации, внеплановые - на территории государства той Стороны, пограничным представителем которого они были предложены.
По поручению пограничных представителей проводятся встречи помощников пограничных представителей. Решения, принятые помощниками пограничных представителей, вступают в силу только после их утверждения пограничными представителями. Вопросы, по которым помощники пограничных представителей не достигли согласия, передаются на рассмотрение пограничных представителей.
Статья 7
По итогам заседания (встречи) пограничных представителей составляется протокол, в котором указываются повестка дня заседания (встречи), состав участников, общий ход заседания (встречи), принятые решения и сроки их выполнения.
Протокол заседания (встречи) составляется в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, скрепляется подписями пограничных представителей или лиц их замещающих и гербовыми печатями.
Статья 8
1. Пограничные представители по взаимному согласованию устанавливают пункты встреч на государственной границе, а также пункты и порядок обмена служебной корреспонденцией и использования технических средств связи. Уполномоченные по приему-передаче служебной корреспонденции осуществляют прием и передачу на государственной границе служебной корреспонденции круглосуточно.
2. Пограничные представители организуют передачу задержанных лиц и находящихся при них вещей, а также домашних животных и трупов людей в соответствии с законодательствами государств Сторон. Место, время и порядок осуществления этих процедур пограничные представители определяют отдельно.

3. Шекара өкiлдерi өзара уағдаластық бойынша ұсталған адамдарды, жануарларды, мүлiктердi, адамдардың мәйiттерiн, қызметтiк хат-хабарды қабылдау-беру кезiнде, сондай-ақ осы Келiсiмнiң ережелерiне сәйкес басқа да iс-қимыл жасау кезiнде ресiмделетiн актiлердiң, қолжазбалардың және басқа да құжаттардың үлгiлерiн белгiлейдi.
Ұсталған адамдарды, жануарларды, мүлiктердi және адамдардың мәйiттерiн берудi шекара өкiлдерi, олардың орынбасарлары немесе көмекшiлерi жүзеге асырады.
9-бап
1. Шекара өкiлдерi, олардың орынбасарлары, көмекшiлерi, хатшылары, аудармашылары мен сарапшылары осы Келiсiмге сәйкес өз мiндеттерiн орындау үшiн осы мақсатта белгiленген бекеттерде немесе келiсiлген жерлерде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
2. Шекара өкiлдерi, олардың орынбасарлары мен көмекшiлерi жазбаша өкiлеттiктер (N 2 және 3-қосымшалар) негiзiнде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
3. Хатшылар мен аудармашылар куәлiктерi (N 4-қосымша) негiзiнде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
4. Сарапшылар және бiрлесiп жұмыс істеуге тартылған басқа да адамдар шекараның екi жағына біржолғы өтеуге арналған куәліктердің (N 5-қосымша) негiзiнде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
5. Шекара өкiлдерiнiң, олардың орынбасарлары мен көмекшiлерiнiң өкiлеттiктерiн, хатшылар мен аудармашылардың куәлiктерiн растауды шекара өкілі отырыстарда (кездесулерде) жүзеге асырылады.
6. Шекарадан өтуге құқық беретiн құжаттарды жоғалтқан жағдайда, осы Келiсiмге сәйкес олардың иелерi бұл туралы шұғыл өз мемлекетінің шекара өкiлiне дереу хабарлауы тиiс, ол жоғалған құжаттың күшiн жояды және басқа Тарап мемлекетiнiң шекара өкiлiн болған жағдай туралы хабарлайды.
10-бап
1. Шекара өкiлдерiне, олардың орынбасарларына, көмекшiлерiне, хатшыларға, аудармашылар мен сарапшыларға осы Келiсiмге сәйкес басқа Тарап мемлекетiнiң аумағындағы өз мiндеттерін атқарған кезде олардың жеке басына қол сұғылмаушылығына, сондай-ақ олардың өздеріне жүктелген мiндеттердi орындауына қажеттi құжаттары мен мүлiктеріне қол сұғылмайтындығына кепiлдiк берiледi.
Аталған лауазымды адамдар белгiленген нысандағы киiмдi киiп, баж төлемінсіз және басқа да салықтар мен алымдар салынбайтын жеке пайдалануы және жұмыс iстеу үшiн қажеттi заттарды, азық-түлiк тағамдарын, темекi бұйымдары және дәрi-дәрмектердi басқа Тарап мемлекетiнiң аумағына алып жүре алады.
2. Әр Тарап осы Келiсiмдi өз мемлекетінің аумағында орындалуына байланысты шығыстарды көтередi, бұл ретте отырыстарды (кездесулердi) өткiзу жөніндегі шығыстарды аталмыш шараларды өз мемлекеті аумағында өткiзетiн Тарап көтередi.

3. Пограничные представители по взаимной договоренности устанавливают образцы актов, расписок и других документов, которые оформляются при приеме-передаче задержанных лиц, животных, имущества, трупов людей, служебной корреспонденции, а также при совершении других действий в соответствии с настоящим Соглашением.
Передача задержанных лиц, животных, имущества и трупов людей может осуществляться пограничными представителями, их заместителями или помощниками.
Статья 9
1. Пограничные представители, их заместители, помощники, секретари, переводчики и эксперты для исполнения своих обязанностей в соответствии с настоящим Соглашением пересекают государственную границу в установленных для этого пунктах или согласованных местах.
2. Пограничные представители, их заместители и помощники пересекают государственную границу на основании письменных полномочий ( Приложения N 2  и  3).
3. Секретари и переводчики пересекают государственную границу на основании удостоверений ( Приложение N 4 ).
4. Эксперты и другие лица, привлекаемые для совместной работы, пересекают государственную границу на основании удостоверений на разовый переход границы в обе стороны ( Приложение N 5 ).
5. Подтверждение полномочий пограничных представителей, их заместителей и помощников, удостоверений секретарей и переводчиков осуществляется пограничными представителями на заседании (встрече).
6. В случае утраты документов, дающих право на пересечение границы в соответствии с настоящим Соглашением, их владельцы должны немедленно заявить об этом пограничному представителю своего государства, который аннулирует утраченный документ и извещает о случившемся пограничного представителя государства другой Стороны.
Статья 10
1. Пограничным представителям, их заместителям, помощникам, секретарям, переводчикам и экспертам при исполнении обязанностей в соответствии с настоящим Соглашением на территории государства другой Стороны гарантируется личная неприкосновенность, а также неприкосновенность находящихся при них документов и имущества, необходимых для выполнения возложенных на них задач.
Указанные должностные лица могут носить установленную форму одежды, иметь при себе и ввозить с собой на территорию государства другой Стороны беспошлинно и без обложения другими налогами и сборами необходимые для личного пользования и работы предметы, продукты питания, табачные изделия и медикаменты.
2. Каждая Сторона несет расходы, связанные с выполнением настоящего Соглашения на территории ее государства, при этом расходы по проведению заседаний (встреч) несет та Сторона, на территории государства которой они проводятся.

11-бап
Шекара өкiлдерi:
мемлекеттiк шекараны заңсыз кесіп өту фактiлерi туралы;
шекара арқылы адамдарды заңсыз тасымалдаумен және контрабандамен айналысатын адамдардың әрекеттері туралы;
мемлекеттiк шекараның маңында адамдардың немесе жануарлардың қауiптi жұқпалы ауруларының туындауы, сондай-ақ ауыл шаруашылығы мен орман зиянкестерiнiң жаппай таралуы туралы, өрттер мен су тасқындары туралы;
әрбiр Тарап мемлекетiнiң қауiпсiздiгiне және мүдделерiне нұқсан келтiруi мүмкiн ықтимал ic-әрекеттер туралы, сондай-ақ шекаралық қақтығыстардың алдын алу жөнiнде қабылданған шаралар туралы;
мемлекеттiк шекара режимiн қамтамасыз етуге ықпал ететін басқа да мәселелер бойынша ақпараттармен алмасады.
12-бап
Шекара өкiлi шекаралық қақтығыстарды болдырмау жөнiндегi ынтымақтастықты жүзеге асырады, соның iшiнде:
мемлекеттiк шекара арқылы адамдарға және басқа Тарап мемлекетiнiң аумағына қарай атыс жүргiзуге, соның iшiнде адамдардың қаза болуына немесе жарақат алуына, мүлiктердiң бүлiнуiне және басқа да ауыр зардаптарға әкеп соқтыратын жағдайлар;
мемлекеттiк шекарадан адамдардың және көлік құралдарының заңсыз өтуiне;
мемлекеттiк шекараны жүзу құралдарымен және ұшу аппараттарымен бұзуға;
мемлекеттiк шекара арқылы контрабандаларды алып өтуге;
Тараптар мемлекеттерiнiң шекара қызметтерi лауазымды адамдарының өз қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде мемлекеттiк шекарадан абайсыз өтуiне;
табиғат апаты немесе өзге де мән-жайлар салдарынан басқа Тарап мемлекетінің аумағында пайда болған мүлiктің табылуына;
шекара белгiлерi мен басқа да шекара құрылғыларын өз бетiмен немесе кездейсоқ жылжытуға, бүлдiруге немесе қиратуға;
үй жануарларының мемлекеттiк шекара арқылы өтуiне;
мемлекеттiк шекара арқылы өрттiң тарауына;
Тарап мемлекеттерiнiң мүдделеріне нұқсан келтiретiн, бiрақ дипломатиялық арналар бойынша шешудi талап етпейтiн мемлекеттiк шекара режимiн өзге де бұзушыларға тергеу жүргізеді және оларды реттейді.
13-бап
1. Осы Келiсiмнiң 12-бабында көрсетiлген шекаралық қақтығыстардың мән-жайларын анықтауды шекара өкiлдерi келісілген тәртіппен жүргiзедi. Шекаралық қақтығыстарды бiрлесiп тексеру шекаралық қақтығыс болған мемлекет аумағындағы Тараптың шекара өкiлiнiң басшылығымен жүзеге асырылады.
2. Шекаралық қақтығыстарды бiрлесiп тексерудiң нәтижелерi бойынша акт, ал қажет болғанда басқа да құжаттар жасалады.
3. Шекара өкiлдерi осы Келiсiм бойынша өздеріне берiлген өкiлеттiлер аясында, басқа Тарап мемлекетiнiң аумағына өткен үй жануарларын және мүлiкті қайтару мәселелерiн шешедi.

Статья 11
Пограничные представители обмениваются информацией:
о фактах незаконного пересечения государственной границы;
о деятельности лиц, занимающихся незаконным перемещением через границу лиц и контрабандой;
о возникновении вблизи государственной границы опасных инфекционных заболеваний людей или животных, а также массового распространения сельскохозяйственных и лесных вредителей, о пожарах и наводнениях;
о возможных действиях, которые могут нанести ущерб безопасности и интересам государства каждой из Сторон, а также о мерах, принятых по предупреждению пограничных инцидентов;
по другим вопросам, влияющим на обеспечение режима государственной границы.
Статья 12
Пограничные представители осуществляют сотрудничество по предотвращению пограничных инцидентов, расследуют и урегулируют пограничные инциденты, в том числе:
обстрел через государственную границу лиц и территории государства другой Стороны, в том числе повлекший за собой гибель или ранения людей, повреждение имущества и другие тяжкие последствия;
незаконное пересечение государственной границы лицами и транспортными средствами;
нарушение государственной границы плавучими средствами и летательными аппаратами;
перемещение через государственную границу контрабанды;
неумышленный переход государственной границы должностными лицами пограничных служб государств Сторон при исполнении ими служебных обязанностей;
обнаружение имущества, оказавшегося на территории государства другой Стороны в силу стихийных бедствий или иных обстоятельств;
самовольное или случайное перемещение, повреждение или разрушение пограничных знаков и других пограничных сооружений;
переход домашних животных через государственную границу;
распространение пожара через государственную границу;
иные нарушения режима государственной границы, затрагивающие интересы государств Сторон, но не требующие разрешения по дипломатическим каналам.
Статья 13
1. Выяснение обстоятельств пограничных инцидентов, указанных в статье 12 настоящего Соглашения, производится пограничными представителями в согласованном порядке. Совместное расследование пограничных инцидентов осуществляется под руководством пограничного представителя той Стороны, на территории государства которой произошел пограничный инцидент.
2. По результатам совместного расследования пограничного инцидента составляется акт, а при необходимости - другие документы.
3. Пограничные представители в рамках предоставленных им настоящим Соглашением полномочий решают вопросы возвращения домашних животных и имущества, оказавшихся на территории государства другой Стороны.

3-бет - 2 беттiң мәтiнi _______ тілінде
4-бет -

Страница 3 - текст страницы 2 на _________ языке
Страница 4 -