Заңсыз еңбектенуге көшіп келушілерді жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 4 шілдедегі N 149 Заңы.
Заңсыз еңбектенуге көшіп келушілерді жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы
МАЗМҰНЫ
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметiн жүзеге асыратын заңсыз еңбектенуге көшiп кeлушiлердi жария ету жөнiнде мемлекеттiң бiржолғы акция өткiзуiн реттейдi.
1-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Жария ету осы Заң қолданысқа енгiзiлгеннен күнтiзбелiк алпыс күн бұрын Қазақстан Республикасына келген және осы уақыттан бастап Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, еңбек қызметiн жүзеге асырып жүрген Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң азаматтарына қатысты жүзеге асырылады.
2. Осы Заң осы баптың 1-тармағында аталған адамдардың еңбегiн пайдаланатын Қазақстан Республикасының жұмыс берушілерiне қолданылады.
3. Осы Заңның күшi осы баптың 1, 2-тармақтарында аталған:
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, Қазақстан Республикасына келген;
Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттары жоқ;
өзi туралы, оның iшiнде қылмыстық жауаптылыққа тартылуы туралы жалған мәлiметтердi хабарлаған немесе қажеттi құжаттарды табыс етпеген;
лицензия алуды талап ететiн қызметтi жүзеге асыратын адамдарға қолданылмайды.
2-бап. Заңсыз еңбектенуге көшiп келушiлердi жария ету мерзiмi
Заңсыз еңбектенуге көшiп келушілердi жария ету 2006 жылғы 1 тамыздан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсан аралығында жүргiзiледi.
3-бап. Заңсыз еңбектенуге көшiп келушiлердi жария ету тәртiбi
1. Заңсыз еңбектенуге көшiп келушiлердi жария етудi осы Заңның 1-бабының 1-тармағында аталған шетелдiктердiң еңбегiн пайдаланатын жұмыс берушi оларды iшкi iстер органдарында еңбектенуге көшiп келушiлер ретiнде тiркеу жолымен жүргiзедi.
2. Заңсыз еңбектенуге көшiп келушiлердi жария ету үшiн жұмыс берушiлер еңбек қызметiн жүзеге асыратын жерi бойынша iшкi iстер органдарына еңбектенуге көшiп келушiлердi тiркеу туралы өтiнiш бередi.
Өтiнiште:
1) жұмыс берушi туралы деректер:
жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты немесе заңды тұлғаның атауы;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың немесе заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нөмiрi мен берiлген күнi;
жеке тұлғаның тұрғылықты жерi немесе заңды тұлғаның орналасқан жерi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) еңбектенуге көшiп келушілер peтiнде тiркелетiн шетелдiктер туралы деректер:
тегi, аты, әкесiнiң аты;
азаматтығы;
Қазақстан Республикасында уақытша тұратын мекенжайы көрсетiледi.
Өтiнiшке:
Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгiленген тәртiппен жасасылған жеке еңбек шартының көшiрмесi;
шетелдiктердiң жеке басын куәландыратын құжаттары және көшi-қон карточкалары қоса берiледi.

Об амнистии в связи с легализацией незаконных трудовых иммигрантов
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2006 года N 149.
Настоящий Закон регулирует проведение государством разовой акции по легализации незаконных трудовых иммигрантов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан.
Статья 1. Сфера действия настоящего Закона
1. Легализация осуществляется в отношении граждан государств-участников Содружества Независимых Государств, въехавших в Республику Казахстан за шестьдесят календарных дней до введения в действие настоящего Закона и с этого времени осуществляющих трудовую деятельность с нарушением законодательства Республики Казахстан.
2. Настоящий Закон распространяется на работодателей Республики Казахстан, которые используют труд лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц, указанных в пунктах 1, 2 настоящей статьи:
въехавших в Республику Казахстан с нарушением законодательства Республики Казахстан;
не имеющих документов на право пребывания в Республике Казахстан;
сообщивших о себе ложные сведения, в том числе о привлечении к уголовной ответственности, или не представивших необходимые документы;
осуществляющих деятельность, требующую получения лицензии.
Статья 2. Срок легализации незаконных трудовых иммигрантов
Легализация незаконных трудовых иммигрантов проводится с 1 августа 2006 года по 31 декабря 2006 года.
Статья 3. Порядок легализации незаконных трудовых иммигрантов
1. Легализация незаконных трудовых иммигрантов проводится работодателем, который использует труд иностранцев, указанных в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, путем их регистрации в органах внутренних дел в качестве трудовых иммигрантов.
2. Для легализации незаконных трудовых иммигрантов работодатели подают в органы внутренних дел по месту осуществления трудовой деятельности заявление о регистрации трудовых иммигрантов.
В заявлении указываются:
1) данные о работодателе:
фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица, или свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
место жительства физического лица или местонахождение юридического лица;
регистрационный номер налогоплательщика;
2) данные об иностранцах, регистрируемых в качестве трудовых иммигрантов:
фамилия, имя, отчество;
гражданство;
адрес временного проживания в Республике Казахстан.
К заявлению прилагаются:
копия индивидуального трудового договора, заключенного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
документы, удостоверяющие личность, и миграционные карточки иностранцев.

3. Тiркеу туралы өтiнiш берiлген күнiнен бастап бес жұмыс күнi iшiнде қаралады.
4. Осы Заңда белгiленген талаптар сақталған кезде iшкi iстер органдары ерекше үлгідегі көшi-қон карточкасын беpe отырып, шетелдiктi тiркеудi жүргiзедi.
5. Жұмыс берушiлер және еңбектенуге көшiп келушiлер ретiнде тiркелген шетелдiктер туралы мәлiметтердi тiркеудi жүзеге асырған аумақтық iшкi iстер органы жария етілген еңбектенуге көшiп келушiлер тiзiлiмiне енгiзедi.
Жария етiлген еңбектенуге көшiп келушілер тізiлiмдерiнiң көшiрмелерi жергілiктi атқарушы органдарға жiберіледi.
Ерекше үлгiдегi көшi-қон карточкасының нысаны мен оны беру тәртiбiн, сондай-ақ жария етiлген еңбектенуге көшiп келушілер тiзілiмiнiң нысаны мен оны жүргiзу тәртiбiн заңсыз еңбектенуге көшiп келушiлердi тiркеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган айқындайды.
6. Осы Заңда белгіленген талаптар сақталмаған жағдайда, тіркеуден бас тарту себептерi көрсетiле отырып, өтiнiш қайтарылуға тиiс.
Өтiнiштi қайтаруға негiз болған себептер жойылған кезде жұмыс берушi заңсыз еңбектенуге көшiп келушiлердi жария ету туралы өтiнiштi жария ету мерзiмi iшiнде қайта беруге құқылы.
7. Жұмыс берушілер осы Заңның 1-бабының 1-тармағында аталған адамдардың еңбегiн олар iшкi iстер органдарында тiркелген күннен бастап пайдалана алады.
8. Осы Заңның 1-бабының 1-тармағында аталған адамдар тiркелген күнiнен бастап тiркеу үшiн ұсынылған жеке еңбек шартының қолданылу мерзiмi iшiнде, бiрақ ол жасасылған күннен бастап үш жылдан аспайтын мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметiн жүзеге асыра алады.
4-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
Осы Заңның 1-бабының 1, 2-тармақтарында аталған адамдар Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 394, 395 (бiрiншi бөлiгi), 396-баптарында көзделген әкімшілік жауаптылықтан босатылады. Осы Заңның 1-бабының 2-тармағында аталған адамдар Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 207, 209 (бiрiншi бөлiгi) және 210-баптарында көзделген әкiмшілiк жауаптылықтан босатылады.
5-бап. Қылмыстық жауаптылықтан босату
Осы Заңның 1-бабының 2-тармағында аталған адамдар Қазақстан Pecпубликасы Қылмыстық кодексiнiң 221, 222, 330-3-баптарында көзделген қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Заявление о регистрации рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня подачи.
4. При соблюдении требований, установленных настоящим Законом, органами внутренних дел производится регистрация иностранца с выдачей миграционной карточки особого образца.
5. Сведения о работодателях и иностранцах, зарегистрированных в качестве трудовых иммигрантов, территориальным органом внутренних дел, осуществившим регистрацию, вносятся в реестр легализованных трудовых иммигрантов.
Копии реестров легализованных трудовых иммигрантов направляются в местные исполнительные органы.
Форма и порядок выдачи миграционной карточки особого образца, а также форма и порядок ведения реестра легализованных трудовых иммигрантов определяются центральным исполнительным органом, осуществляющим регистрацию незаконных трудовых иммигрантов.
6. В случае несоблюдения требований, установленных настоящим Законом, заявление подлежит возврату с указанием причин отказа в регистрации.
При устранении причин, являющихся основанием для возврата заявления, работодатель вправе повторно подать заявление о легализации незаконных трудовых иммигрантов в течение срока легализации.
7. Работодатели могут использовать труд лиц, указанных в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, со дня их регистрации в органах внутренних дел.
8. Лица, указанные в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, могут осуществлять трудовую деятельность на территории Республики Казахстан со дня регистрации в течение срока действия представленного для регистрации индивидуального трудового договора, но не более трех лет со дня его заключения.
Статья 4. Освобождение от административной ответственности
Лица, указанные в пунктах 1, 2 статьи 1 настоящего Закона, освобождаются от административной ответственности, предусмотренной статьями 394, 395 (частью первой), 396 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях. Лица, указанные в пункте 2 статьи 1 настоящего Закона, освобождаются от административной ответственности, предусмотренной статьями 207, 209 (частью первой) и 210 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 5. Освобождение от уголовной ответственности
Лица, указанные в пункте 2 статьи 1 настоящего Закона, освобождаются от уголовной ответственности, предусмотренной статьями 221, 222, 330-3 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан