"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 19 маусымдағы N 265 Конституциялық заңы
1-бап .»"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Конституциялық заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 172-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 10, 343-құжат; 2006 ж., N 23, 137-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республика Президенті бес жыл мерзімге сайланады.
Бесжылдық өкілеттік мерзімі 2005 жылғы 4 желтоқсандағы сайлауда сайланған Республика Президентінің жеті жылдық өкілеттік мерзімінің аяқталуына байланысты өткізілетін президенттік сайлау қорытындысы бойынша Республика Президенті болып сайланған адамға қолданылатын болады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл шектеу Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентіне қолданылмайды.";
2) 5-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
3) 9-бапта:
1) тармақша "Парламентке" деген сөзден кейін "және оның Палатасына" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Конституцияның  51-бабының  4-тармағында белгіленген талаптарды сақтай отырып, Сенатта қоғамның ұлттық-мәдени және өзге де елеулі мүдделерінің білдірілуін қамтамасыз ету қажеттілігі ескеріліп, Сенаттың он бес депутатын тағайындайды. Сенаттың тағайындалатын мүшелері өкілеттіктерінен айырылған немесе олардың өкілеттіктері тоқтатылған жағдайда бір ай мерзімде шығып қалғандардың орнына Сенат депутаттарын тағайындайды;";
6) тармақша»"Парламент" деген сөздің алдынан»"әдетте," деген сөзбен толықтырылсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Парламент сессиялары аралығындағы кезеңде өз бастамасымен, палаталар төрағаларының немесе Парламент депутаттары жалпы санының кемінде үштен бірінің ұсынысымен Парламенттің кезектен тыс сессиясын шақыра алады, онда сессияны шақыруға негіз болған мәселелер ғана қаралады;
8) Парламент Сенаты ұсынған заңға бір ай ішінде қол қояды, заңды халыққа жария етеді не заңды немесе оның жекелеген баптарын қайтадан талқылап, дауысқа салу үшін қайтарады; егер Парламент Конституцияның  54-бабы  2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген талаптарды сақтай отырып, бұрын қабылданған шешімді растайтын болса, бір ай ішінде заңға қол қояды;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) заң шығару бастамасы тәртібімен Парламент Мәжілісінің қарауына заңнамалық актілер жобаларын өзінің арнайы жолдауымен енгізеді;";
12) тармақшадағы "кемінде үштен екісінің" деген сөздер алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Конституцияда көзделген тәртіппен Парламентті немесе Парламент Мәжілісін тарата алады.";

О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан"
Конституционный закон Республики Казахстан от 19 июня 2007 года N 265
Статья 1 . Внести в  Конституционный закон  Республики Казахстан от 26 декабря 1995 г. "О Президенте Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 172; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 10, ст. 343; 2006 г., N 23, ст. 137) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Президент Республики избирается сроком на пять лет.
Пятилетний срок полномочий применяется к лицу, которое будет избрано Президентом Республики по итогам президентских выборов, проведенных в связи с истечением семилетнего срока полномочий Президента Республики, избранного на выборах 4 декабря 2005 года.";
пункт 4 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Настоящее ограничение не распространяется на Первого Президента Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 5 исключить;
3) в статье 9:
подпункт 1) дополнить словами "и его Палаты";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) с соблюдением требований, установленных пунктом 4  статьи 51  Конституции, назначает пятнадцать депутатов Сената с учетом необходимости обеспечения представительства в Сенате национально-культурных и иных значимых интересов общества. В случае лишения или прекращения полномочий назначаемых членов Сената в месячный срок назначает депутатов Сената вместо выбывших;";
подпункт 6) перед словом "открывает" дополнить словами "как правило,";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) в период между сессиями Парламента по собственной инициативе, по предложению председателей Палат или не менее одной трети от общего числа депутатов Парламента может созвать внеочередную сессию Парламента, на которой могут рассматриваться лишь вопросы, послужившие основанием для ее созыва;
8) подписывает представленный Сенатом Парламента закон в течение одного месяца, обнародует закон либо возвращает закон или отдельные его статьи для повторного обсуждения и голосования; в течение одного месяца подписывает закон, если Парламент подтвердит ранее принятое решение с соблюдением требований, установленных подпунктом 2) пункта 2  статьи 54  Конституции;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) в порядке законодательной инициативы своим специальным посланием вносит на рассмотрение Мажилиса Парламента проекты законодательных актов;";
в подпункте 12) слова ", не менее двух третей," исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) в порядке, предусмотренном Конституцией, может распустить Парламент или Мажилис Парламента.";

4) 10-бапта:
1) тармақшадағы "Парламенттің" деген сөз "Парламент Мәжілісінің"»деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Премьер-Министрді тағайындағаннан кейінгі он күн мерзім ішінде оның енгізген ұсынысы бойынша Үкімет құрылымын айқындайды, Республиканың Үкімет құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдарын құрады, таратады және қайта құрады, Үкімет мүшелерін қызметке тағайындайды; сыртқы істер, қорғаныс, ішкі істер, әділет министрлерін қызметке тағайындайды; Үкімет мүшелерін қызметтен босатады;";
8) тармақшадағы "Үкімет" деген сөз "Республика Үкіметі мен Премьер-Министрі" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша»"Парламент" деген сөздің алдынан»"Парламент Мәжілісі не" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Республика Президентінің соттарға және
судьяларға қатысты өкілеттігі
Республика Президенті:
1) Жоғары Сот Кеңесінің кепілдемесін негізге ала отырып, Республика Жоғарғы Сотының Төрағасын және судьяларын қызметке сайлау және қызметтен босату үшін Парламент Сенатына ұсынады;
2) Жоғары Сот Кеңесінің кепілдемесі бойынша жергілікті және басқа да соттардың төрағалары мен судьяларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.";
6) 14-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасын және екі мүшесін тағайындайды;";
3) тармақшадағы»"жергілікті өкілді органдар депутаттарын," деген сөздер "мәслихаттар депутаттарын, өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 15-баптың 1) тармақшасындағы "Парламенттің" деген сөз "Парламент Сенатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 17-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Республика астанасының әкімдерін қызметке тиісінше облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттарының келісімімен тағайындайды;";
4) тармақшадағы "үштен екісінің" деген сөздер "көпшілік" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 19-бапта:
3) тармақшадағы "наградтайды" деген сөз "марапаттайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
9), 10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Президент Әкімшілігін жасақтайды; Республика Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін өзге де мемлекеттік органдарды құрады, таратады және қайта құрады;
10) Қауіпсіздік Кеңесін және өзге де консультативтік-кеңесші органдарды, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясы мен Жоғары Сот Кеңесін құрады;
11) Мәслихат өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатады;";
10) 23-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Президент Әкімшілігі және Республика Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін өзге де мемлекеттік органдар;";
3) тармақшадағы»"Республика Жоғарғы Соты, Бас прокуроры" деген сөздер»"Жоғарғы Сот" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) в статье 10:
подпункт 1) после слов "с согласия" дополнить словом "Мажилиса";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по представлению Премьер-Министра, вносимому в десятидневный срок после его назначения, определяет структуру Правительства, образует, упраздняет и реорганизует центральные исполнительные органы Республики, не входящие в состав Правительства, назначает на должности членов Правительства; назначает на должности министров иностранных дел, обороны, внутренних дел, юстиции; освобождает от должностей членов Правительства;";
подпункт 8) дополнить словами "и Премьер-Министра Республики";
подпункт 9) после слов "либо если" дополнить словами "Мажилис Парламента или";
5) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Полномочия Президента Республики в отношении
судов и судей
Президент Республики:
1) основываясь на рекомендации Высшего Судебного Совета, представляет Сенату Парламента для избрания на должности и освобождения от должностей Председателя и судей Верховного Суда Республики;
2) по рекомендации Высшего Судебного Совета назначает на должности и освобождает от должностей председателей и судей местных и других судов.";
6) в статье 14:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) назначает Председателя и двух членов Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;";
в подпункте 3) слова "местных представительных органов, членов" заменить словами "маслихатов, членов иных";
7) подпункт 1) статьи 15 после слов "с согласия" дополнить словом "Сената";
8) в статье 17:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) назначает на должности акимов областей, городов республиканского значения и столицы Республики с согласия маслихатов соответственно области, городов республиканского значения и столицы;";
в подпункте 4) слова "двумя третями" заменить словом "большинством";
9) в статье 19:
внесено изменение в текст подпункта 3) на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункты 9), 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"9) формирует Администрацию Президента; образует, упраздняет и реорганизует иные государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики;
10) образует Совет Безопасности и иные консультативно-совещательные органы, а также Ассамблею народа Казахстана и Высший Судебный Совет;
11) досрочно прекращает полномочия маслихата;";
10) в пункте 1 статьи 23:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Администрацией Президента и иными государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики;";
в подпункте 3) слова ", Генеральным Прокурором Республики" исключить;

11) 25-баптың 4-тармағы "радио арқылы" деген сөздерден кейін ", Интернетте" деген сөзбен толықтырылсын;
12) 26-баптың 3-тармағы»"Парламенттің" деген сөзден кейін»"немесе Парламент Мәжілісінің" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Республика Президенті жанындағы
консультативтік-кеңесші органдар, мекемелер
мен ұйымдар
1. Республика Президентінің конституциялық өкілеттіктерін жүзеге асыру және оның қызметін қамтамасыз ету мақсатында Қауіпсіздік Кеңесі және өзге де консультативтік-кеңесші органдар, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясы, Жоғары Сот Кеңесі, Республика Президенті жанындағы өзге де мекемелер мен ұйымдар құрылады.
2. Республика Президенті:
1) Қауіпсіздік Кеңесінің және өзге де консультативтік-кеңесші органдардың, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясының, Жоғары Сот Кеңесінің құрамын айқындайды, Республика Президенті жанындағы өзге де мекемелер мен ұйымдарды құрады;
2) консультативтік-кеңесші органдардың, Қазақстан халқы Ассамблеясының, Жоғары Сот Кеңесінің, Республика Президенті жанындағы өзге де мекемелер мен ұйымдардың басшы лауазымдағы адамдарын тағайындайды;
3) Қауіпсіздік Кеңесі және өзге де консультативтік-кеңесші органдар, Қазақстан халқы Ассамблеясы, Республика Президенті жанындағы өзге де мекемелер мен ұйымдар туралы ережелерді бекітеді;
4) тоқсан сайын Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының және өзге де консультативтік-кеңесші органдардың басшы лауазымдағы адамдарының осы органдар жұмысы туралы есептерін, сондай-ақ Жоғары Сот Кеңесі Төрағасының есептерін тыңдайды.
3. Республика Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші органдар аппараттарының, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясы мен Жоғары Сот Кеңесі аппараттарының қызметкерлері Республика Президенті Әкімшілігінің қызметкерлері болып табылады.".
2-бап . Осы Конституциялық заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

11) пункт 4 статьи 25 после слова "радио," дополнить словами "в Интернете,";
12) пункт 3 статьи 26 дополнить словами "или Мажилиса Парламента";
13) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Консультативно-совещательные органы, учреждения
и организации при Президенте Республики
1. В целях осуществления конституционных полномочий Президента Республики и обеспечения его деятельности образуются Совет Безопасности и иные консультативно-совещательные органы, а также Ассамблея народа Казахстана, Высший Судебный Совет, иные учреждения и организации при Президенте Республики.
2. Президент Республики:
1) определяет состав Совета Безопасности и иных консультативно-совещательных органов, а также Ассамблеи народа Казахстана, Высшего Судебного Совета, образует иные учреждения и организации при Президенте Республики;
2) назначает руководящих должностных лиц консультативно-совещательных органов, Ассамблеи народа Казахстана, Высшего Судебного Совета, иных учреждений и организаций при Президенте Республики;
3) утверждает положения о Совете Безопасности и иных консультативно-совещательных органах, об Ассамблее народа Казахстана, иных учреждениях и организациях при Президенте Республики;
4) ежеквартально заслушивает отчеты Секретаря Совета Безопасности и руководящих должностных лиц иных консультативно-совещательных органов о работе этих органов, а также отчеты Председателя Высшего Судебного Совета.
3. Сотрудники аппаратов консультативно-совещательных органов при Президенте Республики, а также аппаратов Ассамблеи народа Казахстана и Высшего Судебного Совета являются сотрудниками Администрации Президента Республики.".
Статья 2 . Настоящий Конституционный закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан