Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 9 қарашадағы 490-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар):
1) бүкіл мәтін бойынша бөлімдердің нөмірленуі араб цифрларымен белгіленсін;
2) мынадай мазмұндағы мазмұнмен толықтырылсын:
«Мазмұны
Жалпы бөлім
1-бөлiм. Қылмыстық заң
1-бап. Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасы
2-бап. Қылмыстық кодекстiң мiндеттерi
3-бап. Қылмыстық жауаптылық негiзi
4-бап. Қылмыстық заңның уақыт бойынша қолданылуы
5-бап. Қылмыстық заңның керi күшi
6-бап. Қылмыстық заңның Қазақстан Республикасы аумағында қылмыс жасаған адамдарға қатысты қолданылуы
7-бап. Қылмыстық заңның Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде қылмыс жасаған адамдарға қатысты қолданылуы
8-бап. Қылмыс жасаған адамдарды ұстап беру
2-бөлiм. Қылмыс
9-бап. Қылмыс ұғымы
10-бап. Қылмыс санаттары
10-1-бап. Әкімшілік преюдиция
11-бап. Қылмыстың бiрнеше мәрте жасалуы
12-бап. Қылмыстардың жиынтығы
13-бап. Қылмыстың қайталануы
14-бап. Қылмыстық жауапқа тартылуға тиiстi адамдар
15-бап. Қылмыстық жауаптылық басталатын жас шамасы
16-бап. Есi дұрыс еместiк
17-бап. Есiнiң дұрыстығы жоққа шығарылмайтын, психикасы бұзылған адамның қылмыстық жауаптылығы

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства
Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года № 490-IV
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона РК см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г, № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28):
1) по всему тексту нумерацию разделов обозначить арабскими цифрами;
2) дополнить оглавлением следующего содержания:
«Оглавление
Общая часть
Раздел 1. Уголовный закон
Статья 1. Уголовное законодательство Республики Казахстан
Статья 2. Задачи Уголовного кодекса
Статья 3. Основание уголовной ответственности
Статья 4. Действие уголовного закона во времени
Статья 5. Обратная сила уголовного закона
Статья 6. Действие уголовного закона в отношении лиц, совершивших преступление на территории Республики Казахстан
Статья 7. Действие уголовного закона в отношении лиц, совершивших преступление за пределами Республики Казахстан
Статья 8. Выдача лиц, совершивших преступление
Раздел 2. Преступление
Статья 9. Понятие преступления
Статья 10. Категории преступлений
Статья 10-1. Административная преюдиция
Статья 11. Неоднократность преступлений
Статья 12. Совокупность преступлений
Статья 13. Рецидив преступлений
Статья 14. Лица, подлежащие уголовной ответственности
Статья 15. Возраст, с которого наступает уголовная ответственность
Статья 16. Невменяемость
Статья 17. Уголовная ответственность лиц с психическим расстройством, не исключающим вменяемости

18-бап. Мас күйiнде қылмыс жасаған адамның қылмыстық жауаптылығы
19-бап. Кiнә
20-бап. Қасақана жасалған қылмыс
21-бап. Абайсызда жасалған қылмыс
22-бап. Кiнәнiң екi нысанымен жасалған қылмыс үшiн жауаптылық
23-бап. Жазықсыз зиян келтiру
24-бап. Қылмысқа дайындалу және қылмыс жасауға оқталу
25-бап. Аяқталған қылмыс
26-бап. Қылмыс жасаудан өз еркiмен бас тарту
27-бап. Қылмысқа қатысу ұғымы
28-бап. Қылмысқа қатысушылардың түрлерi
29-бап. Қылмысқа қатысушылардың жауаптылығы
30-бап. Қылмысқа қатысушының шектен шығушылығы
31-бап. Қылмысқа қатысу нысандары
32-бап. Қажеттi қорғану
33-бап. Қол сұғушылық жасаған адамды ұстау кезiнде зиян келтiру
34-бап. Аса қажеттiлiк
34-1-бап. Жедел-іздестіру шараларын жүзеге асыру
35-бап. Орынды тәуекел
36-бап. Күштеп немесе психикалық мәжбүрлеу
37-бап. Бұйрықты немесе өкiмдi орындау
3-бөлiм. Жаза
38-бап. Жаза ұғымы мен оның мақсаттары
39-бап. Жазаның түрлерi
40-бап. Айыппұл
41-бап. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру
42-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту
43-бап. Түзеу жұмыстары
44-бап. Әскери қызмет бойынша шектеу
45-бап. Бас бостандығын шектеу
46-бап. Абақтыда ұстау
47-бап. 2009 жылғы 10 шілдедегі № 177-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
48-бап. Бас бостандығынан айыру
49-бап. Өлiм жазасы
50-бап. Арнаулы, әскери немесе құрметтi атағынан, сыныптық шенiнен, дипломатиялық дәрежесiнен, бiлiктiлiк сыныбынан және мемлекеттік наградаларынан айыру
51-бап. Мүлiктi тәркiлеу
4-бөлім. Жаза тағайындау
52-бап. Жаза тағайындаудың жалпы негiздерi
53-бап. Қылмыстық жауаптылық пен жазаны жеңiлдететiн мән-жайлар
54-бап. Қылмыстық жауаптылық пен жазаны ауырлататын мән-жайлар
55-бап. Осы қылмыс үшiн көзделген жазадан гөрi неғұрлым жеңiл жаза тағайындау
56-бап. Аяқталмаған қылмыс үшiн жаза тағайындау
57-бап. Қатысумен жасалған қылмыс үшiн жаза тағайындау
58-бап. Қылмыстардың жиынтығы бойынша жаза тағайындау
59-бап. Қылмыстардың қайталануы жағдайында жаза тағайындау
60-бап. Үкiмдердiң жиынтығы бойынша жаза тағайындау
61-бап. Жаза мерзiмдерiн қосу кезiнде оларды белгiлеу тәртiбi
62-бап. Жаза мерзiмдерiн есептеу және жазаны есепке алу
63-бап. Шартты түрде соттау
64-бап. Шартты түрде соттаудың күшiн жою немесе сынақ мерзiмiн ұзарту

Статья 18. Уголовная ответственность лиц, совершивших преступление в состоянии опьянения
Статья 19. Вина
Статья 20. Преступление, совершенное умышленно
Статья 21. Преступление, совершенное по неосторожности
Статья 22. Ответственность за преступления, совершенные с двумя формами вины
Статья 23. Невиновное причинение вреда
Статья 24. Приготовление к преступлению и покушение на преступление
Статья 25. Оконченное преступление
Статья 26. Добровольный отказ от преступления
Статья 27. Понятие соучастия в преступлении
Статья 28. Виды соучастников преступления
Статья 29. Ответственность соучастников преступления
Статья 30. Эксцесс соучастника преступления
Статья 31. Формы соучастия в преступлении
Статья 32. Необходимая оборона
Статья 33. Причинение вреда при задержании лица, совершившего посягательство
Статья 34. Крайняя необходимость
Статья 34-1. Осуществление оперативно-розыскных мероприятий
Статья 35. Обоснованный риск
Статья 36. Физическое или психическое принуждение
Статья 37. Исполнение приказа или распоряжения
Раздел 3. Наказание
Статья 38. Понятие и цели наказания
Статья 39. Виды наказаний
Статья 40. Штраф
Статья 41. Лишение права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Статья 42. Привлечение к общественным работам
Статья 43. Исправительные работы
Статья 44. Ограничение по воинской службе
Статья 45. Ограничение свободы
Статья 46. Содержание на гауптвахте
Статья 47. Исключена Законом РК от 10 июля 2009 года № 177-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 48. Лишение свободы
Статья 49. Смертная казнь
Статья 50. Лишение специального, воинского или почетного звания, классного чина, дипломатического ранга, квалификационного класса и государственных наград
Статья 51. Конфискация имущества
Раздел 4. Назначение наказания
Статья 52. Общие начала назначения наказания
Статья 53. Обстоятельства, смягчающие уголовную ответственность и наказание
Статья 54. Обстоятельства, отягчающие уголовную ответственность и наказание
Статья 55. Назначение более мягкого наказания, чем предусмотрено за данное преступление
Статья 56. Назначение наказания за неоконченное преступление
Статья 57. Назначение наказания за преступление, совершенное в соучастии
Статья 58. Назначение наказания по совокупности преступлений
Статья 59. Назначение наказания при рецидиве преступлений
Статья 60. Назначение наказания по совокупности приговоров
Статья 61. Порядок определения сроков наказания при их сложении
Статья 62. Исчисление сроков наказаний и зачет наказания
Статья 63. Условное осуждение
Статья 64. Отмена условного осуждения или продление испытательного срока

5-бөлім. Қылмыстық жауаптылықтан және жазалаудан босату
65-бап. Шын өкiнуiне байланысты қылмыстық жауаптылықтан босату
66-бап. Қажеттi қорғану шегiнен асқан кезде қылмыстық жауаптылықтан босату
67-бап. Татуласуға байланысты қылмыстық жауаптылықтан босату
68-бап. Жағдайдың өзгеруiне байланысты қылмыстық жауаптылықтан босату
69-бап. Ескiру мерзiмiнiң өтуiне байланысты қылмыстық жауаптылықтан босату
70-бап. Жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату
71-бап. Жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру
72-бап. Жүктi әйелдердiң және жас балалары бар әйелдер мен жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектердің жазаны өтеуiн кейiнге қалдыру
73-бап. Ауруға шалдығуына байланысты жазадан босату
74-бап. Төтенше мән-жайлардың салдарынан жазадан босату мен жазаны өтеудi кейiнге қалдыру
75-бап. Айыптау үкiмiнiң ескiру мерзiмiнің өтуiне байланысты жазаны өтеуден босату
76-бап. Рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босату
77-бап. Соттылық
6-бөлім. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық жауаптылығы
78-бап. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық жауаптылығы
79-бап. Кәмелетке толмағандарға тағайындалатын жаза түрлерi
80-бап. Кәмелетке толмаған адамға жаза тағайындау
81-бап. Кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босату
82-бап. Тәрбиелiк ықпалы бар мәжбүрлеу шаралары
83-бап. Тәрбиелік ықпалы бар мәжбүрлеу шараларының мазмұны және оларды қолдану мерзімдері
84-бап. Кәмелетке толмағандарды жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату
85-бап. Ескiру мерзiмi
86-бап. Соттылықты жою мерзiмi
87-бап. Осы бөлiмнiң ережелерiн он сегiзден жиырма бірге дейінгі жастағы адамдарға қолдану
7-бөлім. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары
88-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану негiздерi
89-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану мақсаттары
90-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларының түрлерi
91-бап. Амбулаторияда мәжбүрлеп қадағалау және психиатрда емдеу
92-бап. Психиатриялық стационарда мәжбүрлеп емдеу
93-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын ұзарту, өзгерту және тоқтату
94-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолданғаннан кейiн жаза тағайындау
95-бап. Жазаны орындауға қосылған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары
Ерекше бөлім

Раздел 5. Освобождение от уголовной ответственности и наказания
Статья 65. Освобождение от уголовной ответственности в связи с деятельным раскаянием
Статья 66. Освобождение от уголовной ответственности при превышении пределов необходимой обороны
Статья 67. Освобождение от уголовной ответственности в связи с примирением
Статья 68. Освобождение от уголовной ответственности в связи с изменением обстановки
Статья 69. Освобождение от уголовной ответственности в связи с истечением срока давности
Статья 70. Условно-досрочное освобождение от отбывания наказания
Статья 71. Замена неотбытой части наказания более мягким видом наказания
Статья 72. Отсрочка отбывания наказания беременным женщинам и женщинам, имеющим малолетних детей, и мужчинам, в одиночку воспитывающим малолетних детей
Статья 73. Освобождение от наказания в связи с болезнью
Статья 74. Освобождение от наказания и отсрочка отбывания наказания вследствие чрезвычайных обстоятельств
Статья 75. Освобождение от отбывания наказания в связи с истечением срока давности обвинительного приговора
Статья 76. Освобождение от уголовной ответственности и наказания на основании акта амнистии или помилования
Статья 77. Судимость
Раздел 6. Уголовная ответственность несовершеннолетних
Статья 78. Уголовная ответственность несовершеннолетних
Статья 79. Виды наказаний, назначаемых несовершеннолетним
Статья 80. Назначение наказания несовершеннолетнему
Статья 81. Освобождение несовершеннолетних от уголовной ответственности и наказания
Статья 82. Принудительные меры воспитательного воздействия
Статья 83. Содержание и сроки применения принудительных мер воспитательного воздействия
Статья 84. Условно-досрочное освобождение несовершеннолетних от отбывания наказания
Статья 85. Сроки давности
Статья 86. Сроки погашения судимости
Статья 87. Применение положений настоящего раздела к лицам в возрасте от восемнадцати до двадцати одного года
Раздел 7. Принудительные меры медицинского характера
Статья 88. Основания применения принудительных мер медицинского характера
Статья 89. Цели применения принудительных мер медицинского характера
Статья 90. Виды принудительных мер медицинского характера
Статья 91. Амбулаторное принудительное наблюдение и лечение у психиатра
Статья 92. Принудительное лечение в психиатрическом стационаре
Статья 93. Продление, изменение и прекращение применения принудительных мер медицинского характера
Статья 94. Назначение наказания после применения принудительных мер медицинского характера
Статья 95. Принудительные меры медицинского характера, соединенные с исполнением наказания
Особенная часть

1-тарау. Жеке адамға қарсы қылмыс
96-бап. Кісі өлтiру
97-бап. Жаңа туған сәбидi анасының өлтiруi
98-бап. Жан күйзелiсi жағдайында жасалған кісі өлтiру
99-бап. Қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезiнде жасалған кiсi өлтіру
100-бап. Қылмыс жасаған адамды ұстау үшiн қажеттi шаралардың шегiнен шығу кезiнде жасалған кiсi өлтiру
101-бап. Абайсызда кiсi өлтiру
102-бап. Өзiн-өзi өлтiруге дейiн жеткiзу
103-бап. Денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру
104-бап. Денсаулыққа қасақана орташа ауырлықтағы зиян келтiру
105-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
106-бап. 2004 жылғы 9 желтоқсандағы № 10 ҚР Заңымен алып тасталды
107-бап. Азаптау
108-бап. Денсаулыққа жан күйзелiсi жағдайында зиян келтiру
109-бап. Қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезiнде денсаулыққа ауыр зиян келтiру
110-бап. Қылмыс жасаған адамды ұстау кезiнде денсаулыққа ауыр зиян келтiру
111-бап. Денсаулыққа абайсызда зиян келтiру
112-бап. Қорқыту
113-бап. Адамның органдары мен тінін алуға мәжбүр ету немесе заңсыз алу
114-бап. Медицина және фармацевтика қызметкерлерінің кәсіптік міндеттерін тиісінше орындамауы
114-1-бап. Клиникалық зерттеулер жүргізу және профилактиканың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдарын қолдану тәртібін бұзу
115-бап. Соз ауруын жұқтыру
116-бап. Адамның иммун тапшылығы вирусын (АИТВ/ЖИТС) жұқтыруы
117-бап. Заңсыз аборт жасау
118-бап. Науқасқа көмек көрсетпеу
119-бап. Қауiптi жағдайда қалдыру
120-бап. Зорлау
121-бап. Нәпсіқұмарлық сипаттағы күш қолдану іс-әрекеттері
122-бап. Он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынаста болу және нәпсіқұмарлық сипаттағы өзге де іс-әрекеттер
123-бап. Жыныстық қатынас жасауға, еркек пен еркектiң жыныстық қатынас жасауына, әйел мен әйелдiң жыныстық қатынас жасауына немесе нәпсіқұмарлық сипаттағы өзге де iс-әрекеттерге мәжбүр ету
124-бап. Жас балаларды азғындату
125-бап. Адам ұрлау
126-бап. Бас бостандығынан заңсыз айыру
127-бап. Психиатриялық стационарға заңсыз орналастыру
128-бап. Адамды саудаға салу
129-бап. Жала жабу
130-бап. Қорлау
2-тарау. Отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстар
131-бап. Кәмелетке толмағанды қылмыстық iске тарту
132-бап. Кәмелетке толмағанды қоғамға қарсы iс-әрекеттер жасауға тарту
132-1-бап. Кәмелетке толмағанды жезөкшелікпен айналысуға тарту
133-бап. Кәмелетке толмағандарды саудаға салу
134-бап. Баланы ауыстыру
135-бап. Бала асырап алу құпиясын жария ету

Глава 1. Преступления против личности
Статья 96. Убийство
Статья 97. Убийство матерью новорожденного ребенка
Статья 98. Убийство, совершенное в состоянии аффекта
Статья 99. Убийство, совершенное при превышении пределов необходимой обороны
Статья 100. Убийство, совершенное при превышении мер, необходимых для задержания лица, совершившего преступление
Статья 101. Причинение смерти по неосторожности
Статья 102. Доведение до самоубийства
Статья 103. Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью
Статья 104. Умышленное причинение средней тяжести вреда здоровью
Статья 105. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 106. Исключена Законом РК от 09 декабря 2004 года № 10
Статья 107. Истязание
Статья 108. Причинение вреда здоровью в состоянии аффекта
Статья 109. Причинение тяжкого вреда здоровью при превышении пределов необходимой обороны
Статья 110. Причинение тяжкого вреда здоровью при задержании лица, совершившего преступление
Статья 111. Неосторожное причинение вреда здоровью
Статья 112. Угроза
Статья 113. Принуждение к изъятию или незаконное изъятие органов и тканей человека
Статья 114. Ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским и фармацевтическим работниками
Статья 114-1. Нарушение порядка проведения клинических исследований и применения новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации
Статья 115. Заражение венерической болезнью
Статья 116. Заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ/СПИД)
Статья 117. Незаконное производство аборта
Статья 118. Неоказание помощи больному
Статья 119. Оставление в опасности
Статья 120. Изнасилование
Статья 121. Насильственные действия сексуального характера
Статья 122. Половое сношение и иные действия сексуального характера с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста
Статья 123. Понуждение к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или иным действиям сексуального характера
Статья 124. Развращение малолетних
Статья 125. Похищение человека
Статья 126. Незаконное лишение свободы
Статья 127. Незаконное помещение в психиатрический стационар
Статья 128. Торговля людьми
Статья 129. Клевета
Статья 130. Оскорбление
Глава 2. Преступления против семьи и несовершеннолетних
Статья 131. Вовлечение несовершеннолетнего в преступную деятельность
Статья 132. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение антиобщественных действий
Статья 132-1. Вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией
Статья 133. Торговля несовершеннолетними
Статья 134. Подмена ребенка
Статья 135. Разглашение тайны усыновления (удочерения)

136-бап. Балаларын немесе еңбекке жарамсыз ата-аналарын асырауға арналған қаражатты төлеуден әдейi жалтару
137-бап. Кәмелетке толмаған баланы тәрбиелеу жөнiндегi мiндеттердi орындамау
138-бап. Балалардың өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi тиiсiнше орындамау
139-бап. Қамқоршы немесе қорғаншы құқықтарын терiс пайдалану
140-бап. Еңбекке жарамсыз жұбайын (зайыбын) асыраудан әдейi жалтару
3-тарау. Адамның және азаматтың конституциялық және өзге де құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстар
141-бап. Азаматтардың тең құқығын бұзу
141-1-бап. Қинау
142-бап. Жеке өмiрге қол сұғылмаушылықты бұзу
143-бап. Хат жазысу, телефонмен сөйлесу, почта, телеграф немесе өзге хабарлар құпиясын заңсыз бұзу
144-бап. Дәрігерлік құпияны жария ету
145-бап. Тұрғын үйге қол сұғылмаушылықты бұзу
146-бап. Сайлау құқығын жүзеге асыруға немесе сайлау комиссияларының жұмысына кедергi жасау
147-бап. Сайлау құжаттарын, референдум құжаттарын бұрмалау немесе дауыстарды дұрыс есептемеу
148-бап. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу
149-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
150-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
150-1-бап. Қызметкерлер өкілдерінің заңды қызметіне кедергі жасау
151-бап. Жиналыс, митинг, демонстрация, шерулер өткiзуге, тосқауылдарға тұруға немесе оларға қатысуға кедергi жасау
152-бап. Еңбектi қорғау қағидаларын бұзу
153-бап. Ереуiлге қатысуға немесе ереуiлге қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу
154-бап. 2004 жылғы 9 желтоқсандағы № 10 ҚР Заңымен алып тасталды
155-бап. Журналистiң заңды кәсiптiк қызметiне кедергi жасау
4-тарау. Бейбiтшiлiк пен адамзат қауiпсiздiгiне қарсы қылмыстар
156-бап. Басқыншылық соғысты жоспарлау, дайындау, тұтандыру немесе жүргiзу
157-бап. Басқыншылық соғысты тұтандыруға насихат жүргiзу және жария түрде шақыру
158-бап. Жаппай қырып-жою қаруын жасау немесе тарату
159-бап. Соғыс жүргiзудiң тыйым салынған құралдары мен әдiстерiн қолдану
160-бап. Геноцид
161-бап. Экоцид
162-бап. Жалдамалылық
163-бап. Халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау
164-бап. Әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсiлдiк немесе дiни араздықты қоздыру
5-тарау. Мемлекеттiң конституциялық құрылысына және қауiпсiздiгiне қарсы қылмыстар
165-бап. Мемлекеттік опасыздық
166-бап. Шпионаж
166-1-бап. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының өміріне қол сұғушылық

Статья 136. Злостное уклонение от уплаты средств на содержание детей или нетрудоспособных родителей
Статья 137. Неисполнение обязанностей по воспитанию несовершеннолетнего
Статья 138. Ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению безопасности жизни и здоровья детей
Статья 139. Злоупотребление правами опекуна или попечителя
Статья 140. Злостное уклонение от содержания нетрудоспособного супруга (супруги)
Глава 3. Преступления против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина
Статья 141. Нарушение равноправия граждан
Статья 141-1. Пытки
Статья 142. Нарушение неприкосновенности частной жизни
Статья 143. Незаконное нарушение тайны переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных или иных сообщений
Статья 144. Разглашение врачебной тайны
Статья 145. Нарушение неприкосновенности жилища
Статья 146. Воспрепятствование осуществлению избирательных прав или работе избирательных комиссий
Статья 147. Фальсификация избирательных документов, документов референдума или неправильный подсчет голосов
Статья 148. Нарушение трудового законодательства Республики Казахстан
Статья 149. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 150. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 150-1. Воспрепятствование законной деятельности представителей работников
Статья 151. Воспрепятствование проведению собрания, митинга, демонстрации, шествия, пикетирования или участию в них
Статья 152. Нарушение правил охраны труда
Статья 153. Принуждение к участию в забастовке или к отказу от участия в забастовке
Статья 154. Исключена Законом РК от 9 декабря 2004 года № 10
Статья 155. Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста
Глава 4. Преступления против мира и безопасности человечества
Статья 156. Планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны
Статья 157. Пропаганда и публичные призывы к развязыванию агрессивной войны
Статья 158. Производство или распространение оружия массового поражения
Статья 159. Применение запрещенных средств и методов ведения войны
Статья 160. Геноцид
Статья 161. Экоцид
Статья 162. Наемничество
Статья 163. Нападение на лиц или организации, пользующиеся международной защитой
Статья 164. Возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой или религиозной вражды
Глава 5. Преступления против основ конституционного строя и безопасности государства
Статья 165. Государственная измена
Статья 166. Шпионаж
Статья 166-1. Посягательство на жизнь Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации

167-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің өміріне қол сұғушылық
168-бап. Билiктi күшпен басып алу немесе билiктi күшпен ұстап тұру не Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органдары мен лауазымды адамдарының құзыретіне кiретiн өкiлеттiктердi шет мемлекет немесе шетелдiк ұйым өкiлдерiнiң жүзеге асыруы
169-бап. Қарулы бүлiк
170-бап. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күшпен құлатуға немесе өзгертуге не оның аумақтық тұтастығын күшпен бұзуға шақыру
171-бап. Диверсия
172-бап. Мемлекеттік құпияларды заңсыз алу, жария ету, тарату
173-бап. Мемлекеттік құпиялар бар құжаттарды, заттарды жоғалту
174-бап. Жұмылдыруға шақырудан жалтару
6-тарау. Меншiкке қарсы қылмыстар
175-бап. Ұрлық
176-бап. Сенiп тапсырылған бөтен мүлiктi иемдену немесе ысырап ету
177-бап. Алаяқтық
178-бап. Тонау
179-бап. Қарақшылық
180-бап. Ерекше құнды заттарды ұрлау
181-бап. Қорқытып алушылық
182-бап. Алдау немесе сенiмге қиянат жасау жолымен мүлiктiк залал келтiру
183-бап. Көрiнеу қылмыстық жолмен табылған мүлiктi сатып алу немесе сату
183-1-бап. Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, сатып алу, өткізу, сақтау, сондай-ақ олардың шығарылуының заңдылығын растайтын құжаттарсыз мұнай өңдеу
184-бап. Авторлық және сабақтас құқықтарды бұзу
184-1-бап. Өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, селекциялық жетістіктерге немесе интегралдық микросхемалар топологияларына құқықтарды бұзу
185-бап. Автомобильдi немесе өзге де көлiк құралын ұрлау мақсатынсыз заңсыз иелену
186-бап. Жерге заттай құқықтарды бұзу
187-бап. Бөтен адамның мүлкiн қасақана жою немесе бүлдiру
188-бап. Бөтен адамның мүлкін абайсызда жою немесе бүлдіру
7-тарау. Экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар
189-бап. Алып тасталды
190-бап. Заңсыз кәсiпкерлiк
191-бап. Заңсыз банктiк қызмет
192-бап Жалған кәсіпкерлік
192-1-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектісінің кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру ниетінсіз мәміле (мәмілелер) жасасуы
193-бап. Заңсыз жолмен алынған ақша қаражатын немесе өзге мүлiктi заңдастыру
194-бап. Кредиттi заңсыз алу және мақсатсыз пайдалану
195-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
196-бап. Монополистік қызмет
197-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)

Статья 167. Посягательство на жизнь Президента Республики Казахстан
Статья 168. Насильственный захват власти или насильственное удержание власти либо осуществление представителями иностранного государства или иностранной организации полномочий, входящих в компетенцию уполномоченных органов и должностных лиц Республики Казахстан
Статья 169. Вооруженный мятеж
Статья 170. Призывы к насильственному свержению или изменению конституционного строя либо насильственному нарушению единства территории Республики Казахстан
Статья 171. Диверсия
Статья 172. Незаконное получение, разглашение, распространение государственных секретов
Статья 173. Утрата документов, предметов, содержащих государственные секреты
Статья 174. Уклонение от призыва по мобилизации
Глава 6. Преступления против собственности
Статья 175. Кража
Статья 176. Присвоение или растрата вверенного чужого имущества
Статья 177. Мошенничество
Статья 178. Грабеж
Статья 179. Разбой
Статья 180. Хищение предметов, имеющих особую ценность
Статья 181. Вымогательство
Статья 182. Причинение имущественного ущерба путем обмана или злоупотребления доверием
Статья 183. Приобретение или сбыт имущества, заведомо добытого преступным путем
Статья 183-1. Транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти без документов, подтверждающих законность их происхождения
Статья 184. Нарушение авторских и смежных прав
Статья 184-1. Нарушение прав на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения или топологии интегральных микросхем
Статья 185. Неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения
Статья 186. Нарушение вещных прав на землю
Статья 187. Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества
Статья 188. Неосторожное уничтожение или повреждение чужого имущества
Глава 7. Преступления в сфере экономической деятельности
Статья 189. Исключена
Статья 190. Незаконное предпринимательство
Статья 191. Незаконная банковская деятельность
Статья 192. Лжепредпринимательство
Статья 192-1. Совершение субъектом частного предпринимательства сделки (сделок) без намерения осуществлять предпринимательскую деятельность
Статья 193. Легализация денежных средств или иного имущества, приобретенного незаконным путем
Статья 194. Незаконное получение и нецелевое использование кредита
Статья 195. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 196. Монополистическая деятельность
Статья 197. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)

198-бап. Көрiнеу жалған жарнама беру
199-бап. Тауар белгiсін заңсыз пайдалану
200-бап. Коммерциялық немесе банктiк құпияны құрайтын мәлiметтердi заңсыз алу мен жария ету
201-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
202-бап. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығару тәртiбiн бұзу
202-1-бап. Бағалы қағаздар эмитентi лауазымды адамының ақпарат бермеуi не көрiнеу жалған мәлiметтер беруi
203-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмiне көрiнеу жалған мәлiметтер енгiзу
204-бап. Бағалы қағаздар нарығы кәсiби қатысушыларының көрiнеу жалған мәлiметтер беруi
205-бап. Бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу қағидаларын бұзу
206-бап. Жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату
207-бап. Жалған төлем карточкалары мен өзге төлем және есеп айырысу құжаттарын жасау немесе сату
208-бап. Акцизделетін тауарларды акциздік маркалармен және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау тәртібі мен қағидаларын бұзу, акциздік маркаларды және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларын қолдан жасау және пайдалану
209-бап. Экономикалық контрабанда
210-бап. 1998 жылғы 9 шілдедегі № 277 ҚР Заңымен алып тасталды
211-бап. 1998 жылғы 9 шілдедегі № 277 ҚР Заңымен алып тасталды
212-бап. 1998 жылғы 9 шілдедегі № 277 ҚР Заңымен алып тасталды
213-бап. Ұлттық және шетел валютасындағы қаражатты шетелден қайтармау
214-бап. Кедендік төлемдер мен алымдарды төлеуден жалтару
215-бап. Банкроттық жағдайындағы заңсыз iс-әрекеттер
216-бап. Әдейi банкроттық
216-1-бап. Төлем қабілетсіздігіне дейін жеткізу
217-бап. Жалған банкроттық
218-бап. Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасын бұзу
219-бап. Банк операциялары туралы көрiнеу жалған мәлiметтер беру
220-бап. Банктiң ақша қаражатын заңсыз пайдалану
221-бап. Азаматтың салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтаруы
222-бап. Ұйымдарға салынатын салықты және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтару
222-1-бап. Салық төлеушінің салық берешегі есебіне билік ету шектелген мүлікке қатысты заңсыз іс-әрекеттері
223-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
224-бап. Заңсыз сыйақы алу
225-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
226-бап. Мәмiле жасауға немесе оны жасаудан бас тартуға мәжбүр ету

Статья 198. Заведомо ложная реклама
Статья 199. Незаконное использование товарного знака
Статья 200. Незаконные получение и разглашение сведений, составляющих коммерческую или банковскую тайну
Статья 201. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 202. Нарушение порядка выпуска эмиссионных ценных бумаг
Статья 202-1. Непредоставление информации либо представление заведомо ложных сведений должностным лицом эмитента ценных бумаг
Статья 203. Внесение в реестр держателей ценных бумаг заведомо ложных сведений
Статья 204. Представление заведомо ложных сведений профессиональными участниками рынка ценных бумаг
Статья 205. Нарушение правил проведения операций с ценными бумагами
Статья 206. Изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг
Статья 207. Изготовление или сбыт поддельных платежных карточек и иных платежных и расчетных документов
Статья 208. Нарушение порядка и правил маркировки подакцизных товаров акцизными марками и (или) учетно-контрольными марками, подделка и использование акцизных марок и (или) учетно-контрольных марок
Статья 209. Экономическая контрабанда
Статья 210. Исключена Законом РК от 9 июля 1998 года № 277
Статья 211. Исключена Законом РК от 9 июля 1998 года № 277
Статья 212. Исключена Законом РК от 9 июля 1998 года № 277
Статья 213. Невозвращение из-за границы средств в национальной и иностранной валюте
Статья 214. Уклонение от уплаты таможенных платежей и сборов
Статья 215. Неправомерные действия при банкротстве
Статья 216. Преднамеренное банкротство
Статья 216-1. Доведение до неплатежеспособности
Статья 217. Ложное банкротство
Статья 218. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Статья 219. Представление заведомо ложных сведений о банковских операциях
Статья 220. Незаконное использование денежных средств банка
Статья 221. Уклонение гражданина от уплаты налога и (или) других обязательных платежей в бюджет
Статья 222. Уклонение от уплаты налога и (или) других обязательных платежей в бюджет с организаций
Статья 222-1. Незаконные действия в отношении имущества, ограниченного в распоряжении в счет налоговой задолженности налогоплательщика
Статья 223. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 224. Получение незаконного вознаграждения
Статья 225. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 226. Принуждение к совершению сделки или к отказу от ее совершения

226-1-бап. Рейдерлік
227-бап. Компьютерлiк ақпаратқа құқыққа қайшы кiру, ЭЕМ-ге зиян келтіретін бағдарламаларды жасау, пайдалану және тарату
227-1-бап. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру кодын, абоненттің сәйкестендіру құрылғысын құқыққа сыйымсыз өзгерту, сондай-ақ абоненттік құрылғының сәйкестендіру кодын өзгерту үшін бағдарламаларды жасау, пайдалану, тарату
8-тарау. Коммерциялық және өзге ұйымдардағы қызмет мүдделерiне қарсы қылмыстар
228-бап. Өкiлеттiктердi теріс пайдалану
229-бап. Жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының және аудиторлық ұйым құрамында жұмыс істейтін аудиторлардың өкілеттіктерді теріс пайдалануы
230-бап. Жеке күзет қызметi қызметшiлерiнiң өкiлеттiктерiн асыра пайдалану
231-бап. Коммерциялық параға сатып алу
232-бап. Мiндеттерге салғырт қарау
9-тарау. Қоғамдық қауiпсiздiкке және қоғамдық тәртiпке қарсы қылмыстар
233-бап. Терроризм
233-1-бап. Терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақыру
233-2-бап. Террористік топ құру, оған басшылық ету және оның қызметіне қатысу
233-3-бап. Экстремизмдi немесе террористiк қызметті қаржыландыру
234-бап. Адамды кепiлге алу
235-бап. Ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қоғамдастықты (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу
236-бап. Заңсыз әскерилендiрiлген құралымды ұйымдастыру
237-бап. Бандитизм
238-бап. Ғимараттарға, құрылыстарға, қатынас және байланыс құралдарына шабуыл жасау
239-бап. Әуе немесе су көлiгiн не жылжымалы темiр жол құрамын айдап әкету, сол сияқты қолға түсiру
240-бап. Теңiз қарақшылығы
241-бап. Жаппай тәртiпсiздiктер
242-бап. Терроризм актiсi туралы көрiнеу жалған хабарлау
243-бап. Жаппай зақымдау қаруын, қару-жарақ пен әскери техника жасау кезiнде пайдаланылатын технологиялардың, ғылыми-техникалық ақпараттың және қызметтердiң заңсыз экспорты
244-бап. Атом энергетикасы объектiлерiнде қауiпсiздiк қағидаларын бұзу
245-бап. Тау-кен немесе құрылыс жұмыстарын жүргiзу кезiнде қауiпсiздiк қағидаларын бұзу
245-1-бап. Сапасыз құрылыс
246-бап. Жарылыс қаупi бар объектiлерде қауiпсiздiк қағидаларын бұзу
247-бап. Радиоактивтi материалдармен заңсыз жұмыс iстеу
248-бап. Радиоактивтi материалдарды ұрлау не қорқытып алу
249-бап. Радиоактивтi материалдармен жұмыс iстеу қағидаларын бұзу
250-бап. Айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы
251-бап. Қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды және жарғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру, сату, сақтау, тасымалдау немесе бірге алып жүру

Статья 226-1. Рейдерство
Статья 227. Неправомерный доступ к компьютерной информации, создание, использование и распространение вредоносных программ для ЭВМ
Статья 227-1. Неправомерное изменение идентификационного кода абонентского устройства сотовой связи, устройства идентификации абонента, а также создание, использование, распространение программ для изменения идентификационного кода абонентского устройства
Глава 8. Преступления против интересов службы в коммерческих и иных организациях
Статья 228. Злоупотребление полномочиями
Статья 229. Злоупотребление полномочиями частными нотариусами, частными судебными исполнителями и аудиторами, работающими в составе аудиторской организации
Статья 230. Превышение полномочий служащими частных охранных служб
Статья 231. Коммерческий подкуп
Статья 232. Недобросовестное отношение к обязанностям
Глава 9. Преступления против общественной безопасности и общественного порядка
Статья 233. Терроризм
Статья 233-1. Пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма
Статья 233-2. Создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности
Статья 233-3. Финансирование экстремизма или террористической деятельности
Статья 234. Захват заложника
Статья 235. Создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом (преступной организацией), участие в преступном сообществе
Статья 236. Организация незаконного военизированного формирования
Статья 237. Бандитизм
Статья 238. Нападение на здания, сооружения, средства сообщения и связи
Статья 239. Угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава
Статья 240. Пиратство
Статья 241. Массовые беспорядки
Статья 242. Заведомо ложное сообщение об акте терроризма
Статья 243. Незаконный экспорт технологий, научно-технической информации и услуг, используемых при создании оружия массового поражения, вооружения и военной техники
Статья 244. Нарушение правил безопасности на объектах атомной энергетики
Статья 245. Нарушение правил безопасности при ведении горных или строительных работ
Статья 245-1. Недоброкачественное строительство
Статья 246. Нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах
Статья 247. Незаконное обращение с радиоактивными материалами
Статья 248. Хищение либо вымогательство радиоактивных материалов
Статья 249. Нарушение правил обращения с радиоактивными материалами
Статья 250. Контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено
Статья 251. Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств

252-бап. Қаруды заңсыз жасау
253-бап. Атыс қаруын ұқыпсыз сақтау
254-бап. Қаруды, оқ-дәрiнi, жарылғыш заттарды немесе жарғыш құрылғыларды күзету жөнiндегi мiндеттердi тиiсiнше атқармау
255-бап. Қаруды, оқ-дәрiнi, жарылғыш заттар мен жарғыш құрылғыларды ұрлау не қорқытып алу
256-бап. Өрт қауiпсiздiгi қағидаларын бұзу
257-бап. Бұзақылық
258-бап. Тағылық
10-тарау. Халықтың денсаулығына және адамгершiлiкке қарсы қылмыстар
259-бап. Есiрткi заттарды немесе психотроптық заттарды заңсыз дайындау, өңдеу, сатып алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту не сату
260-бап. Есiрткi заттарды немесе психотроптық заттарды ұрлау не қорқытып алу
261-бап. Есiрткi заттарды немесе психотроптық заттарды тұтынуға көндiру
262-бап. Құрамында есiрткi заттар бар, егуге тыйым салынған өсiмдiктердi заңсыз өсiру
263-бап. Улы заттардың, сондай-ақ есiрткi заттарды, психотроптық немесе улы заттарды дайындау немесе өңдеу үшін пайдаланылатын заттардың, құрал-саймандардың немесе жабдықтардың заңсыз айналымы
264-бап. Есiрткi заттарды немесе психотроптық заттарды тұтыну үшiн притондар ұйымдастыру немесе ұстау немесе осы мақсаттар үшін үй-жай беру
265-бап. Есiрткi заттарды, психотроптық немесе улы заттарды ұстау қағидаларын бұзу
266-бап. Заңсыз медициналық және фармацевтикалық қызмет және есірткі заттарды немесе психотроптық заттарды алуға құқық беретін рецепттерді немесе өзге де құжаттарды заңсыз беру не қолдан жасау
267-бап. Санитариялық-эпидемиологиялық қағидаларды бұзу
268-бап. Адамдардың өмiрiне немесе денсаулығына қауiп төндiретiн мән-жайлар туралы ақпаратты жасыру
269-бап. Қауiпсiздiк талаптарына сай келмейтiн тауарлар шығару немесе сату, жұмыстарды орындау не қызметтер көрсету
269-1-бап. Заңсыз ойын бизнесін ұйымдастыру
270-бап. Жезөкшелiкпен айналысуға тарту
271-бап. Жезөкшелiкпен айналысуға арналған притондар ұйымдастыру немесе ұстау және жеңгетайлық
272-бап. Дәрiлiк немесе басқа құралдарды пайдаланып есеңгiрету үшiн притондар ұйымдастыру немесе ұстау
273-бап. Порнографиялық материалдарды немесе заттарды заңсыз тарату
273-1-бап. Кәмелетке толмағандардың порнографиялық бейнелері бар материалдарды немесе заттарды жасау және айналымға шығару не оларды порнографиялық сипаттағы ойын-сауық іс-шараларына қатысу үшін тарту
274-бап. Қатыгездiк пен күш қолдануға бас ұруды насихаттайтын туындыларды заңсыз тарату

Статья 252. Незаконное изготовление оружия
Статья 253. Небрежное хранение огнестрельного оружия
Статья 254. Ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств
Статья 255. Хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств
Статья 256. Нарушение правил пожарной безопасности
Статья 257. Хулиганство
Статья 258. Вандализм
Глава 10. Преступления против здоровья населения и нравственности
Статья 259. Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ
Статья 260. Хищение либо вымогательство наркотических средств или психотропных веществ
Статья 261. Склонение к потреблению наркотических средств или психотропных веществ
Статья 262. Незаконное культивирование запрещенных к возделыванию растений, содержащих наркотические вещества
Статья 263. Незаконный оборот ядовитых веществ, а также веществ, инструментов или оборудования, используемых для изготовления или переработки наркотических средств, психотропных или ядовитых веществ
Статья 264. Организация или содержание притонов для потребления наркотических средств или психотропных веществ, или предоставление помещений для тех же целей
Статья 265. Нарушение правил обращения с наркотическими средствами, психотропными, или ядовитыми веществами
Статья 266. Незаконная медицинская и фармацевтическая деятельность и незаконная выдача либо подделка рецептов или иных документов, дающих право на получение наркотических средств или психотропных веществ
Статья 267. Нарушение санитарно-эпидемиологических правил
Статья 268. Сокрытие информации об обстоятельствах, создающих опасность для жизни или здоровья людей
Статья 269. Выпуск или продажа товаров, выполнение работ либо оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности
Статья 269-1. Организация незаконного игорного бизнеса
Статья 270. Вовлечение в занятие проституцией
Статья 271. Организация или содержание притонов для занятия проституцией и сводничество
Статья 272. Организация или содержание притонов для одурманивания с использованием лекарственных или других средств
Статья 273. Незаконное распространение порнографических материалов или предметов
Статья 273-1. Изготовление и оборот материалов или предметов с порнографическими изображениями несовершеннолетних либо их привлечение для участия в зрелищных мероприятиях порнографического характера
Статья 274. Незаконное распространение произведений, пропагандирующих культ жестокости и насилия

275-бап. Өлгендердiң мәйiттерiн және олар жерленген жерлердi қорлау
275-1-бап. Адам мәйітінің органдары мен тінін заңсыз алу
276-бап. Жануарларға қатыгездiк жасау
11-тарау. Экологиялық қылмыстар
277-бап. Шаруашылық және өзге де қызметке қойылатын экологиялық талаптарды бұзу
278-бап. Экологиялық тұрғыдан ықтимал қауiптi химиялық, радиоактивтi және биологиялық заттарды өндiру мен пайдалану кезiнде экологиялық талаптарды бұзу
279-бап. Микробиологиялық немесе басқа биологиялық агенттермен немесе улы заттармен жұмыс iстеу кезiнде қауiпсiздiк қағидаларының бұзылуы
280-бап. Ветеринариялық қағидаларды және өсiмдiктердiң аурулары мен зиянкестерiне қарсы күресу үшiн белгiленген қағидалардың бұзылуы
281-бап. Суларды ластау, бiтеу және сарқу
282-бап. Атмосфераны ластау
283-бап. Теңiз аясын ластау
284-бап. Қазақстан Республикасының құрлықтық қайраңы туралы және Қазақстан Республикасының айрықша экономикалық аймағы туралы заңнаманы бұзу
285-бап. Жердi бүлдiру
286-бап. Жер қойнауын қорғау және пайдалану қағидаларын бұзу
287-бап. Балық ресурстарын және басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн заңсыз алу
288-бап. Заңсыз аңшылық
289-бап. Жануарлар дүниесiн қорғау қағидаларын бұзу
290-бап. Жануарлар мен өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiмен заңсыз іс-әрекеттер
291-бап. Ағаштар мен бұталарды заңсыз кесу
292-бап. Ормандарды жою немесе зақымдау
293-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар режимiн бұзу
294-бап. Экологиялық ластау зардаптарын жою жөнiнде шара қолданбау
12-тарау. Көлiктегi қылмыстар
295-бап. Темiр жол, әуе немесе су көлiгi қозғалысы мен оларды пайдалану қауiпсiздiгiнiң қағидаларын бұзу
296-бап. Көлiк құралдарын жүргiзушi адамдардың жол қозғалысы және көлiк құралдарын пайдалану қағидаларын бұзуы
297-бап. Жол-көлiк оқиғасы болған орыннан кетiп қалу
298-бап. Көлiк құралдарын сапасыз жөндеу және оларды техникалық ақауларымен пайдалануға шығару, мас күйiндегi адамды көлiк құралын жүргiзуге жiберу
299-бап. Көлiк құралдарын немесе қатынас жолдарын қасақана жарамсыздыққа келтiру
300-бап. Көлiктiң қауiпсiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн қағидаларды бұзу
301-бап. Поезды қажет болмаған жағдайда өз бетiнше тоқтату
302-бап. Көлiкте қолданылатын қағидаларды бұзу
303-бап. Магистральдық құбыржолдарды салу, пайдалану немесе жөндеу кезiнде қауiпсiздiк қағидаларын бұзу
304-бап. Құбыржолдарды қасақана зақымдау немесе қирату

Статья 275. Надругательство над телами умерших и местами их захоронения
Статья 275-1. Незаконное изъятие органов и тканей трупа человека
Статья 276. Жестокое обращение с животными
Глава 11. Экологические преступления
Статья 277. Нарушение экологических требований к хозяйственной и иной деятельности
Статья 278. Нарушение экологических требований при производстве и использовании экологически потенциально опасных химических, радиоактивных и биологических веществ
Статья 279. Нарушение правил безопасности при обращении с микробиологическими или другими биологическими агентами или токсинами
Статья 280. Нарушение ветеринарных правил и правил, установленных для борьбы с болезнями и вредителями растений
Статья 281. Загрязнение, засорение и истощение вод
Статья 282. Загрязнение атмосферы
Статья 283. Загрязнение морской среды
Статья 284. Нарушение законодательства о континентальном шельфе Республики Казахстан и об исключительной экономической зоне Республики Казахстан
Статья 285. Порча земли
Статья 286. Нарушение правил охраны и использования недр
Статья 287. Незаконная добыча рыбных ресурсов и других водных животных и растений
Статья 288. Незаконная охота
Статья 289. Нарушение правил охраны животного мира
Статья 290. Незаконное обращение с редкими и находящимися под угрозой исчезновения видами животных и растений
Статья 291. Незаконная порубка деревьев и кустарников
Статья 292. Уничтожение или повреждение лесов
Статья 293. Нарушение режима особо охраняемых природных территорий
Статья 294. Непринятие мер по ликвидации последствий экологического загрязнения
Глава 12. Транспортные преступления
Статья 295. Нарушение правил безопасности движения и эксплуатации железнодорожного, воздушного или водного транспорта
Статья 296. Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств лицами, управляющими транспортными средствами
Статья 297. Оставление места дорожно-транспортного происшествия
Статья 298. Недоброкачественный ремонт транспортных средств и выпуск их в эксплуатацию с техническими неисправностями, допуск к управлению транспортным средством лица, находящегося в состоянии опьянения
Статья 299. Умышленное приведение в негодность транспортных средств или путей сообщения
Статья 300. Нарушение правил, обеспечивающих безопасную работу транспорта
Статья 301. Самовольная без надобности остановка поезда
Статья 302. Нарушение действующих на транспорте правил
Статья 303. Нарушение правил безопасности при строительстве, эксплуатации или ремонте магистральных трубопроводов
Статья 304. Умышленное повреждение или разрушение трубопроводов

304-1-бап. Құбыржолдарды абайсызда зақымдау немесе қирату
305-бап. Кеме капитанының апатқа ұшырағандарға көмек көрсетпеуi
306-бап. Халықаралық ұшу қағидаларын бұзу
13-тарау. Мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделерiне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстар
307-бап. Қызмет өкiлеттігін терiс пайдалану
308-бап. Билiктi не қызметтiк өкiлеттiктi асыра пайдалану
309-бап. Лауазымды адамның өкiлеттiгiн иемдену
310-бап. Кәсіпкерлік қызметке заңсыз қатысу
310-1-бап. Заңды кәсіпкерлік қызметке кедергі жасау
311-бап. Пара алу
312-бап. Пара беру
313-бап. Парақорлыққа делдал болу
314-бап. Қызметтiк жалғандық жасау
315-бап. Қызметтегi әрекетсiздiк
316-бап. Салақтық
14-тарау. Басқару тәртiбiне қарсы қылмыстар
317-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын немесе Мемлекеттік Гимнiн қорлау
317-1-бап. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентін – Елбасын көпшілік алдында қорлау және оның абыройы мен қадір-қасиетіне өзгедей қол сұғу, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының бейнесін бүлдіру, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының заңды қызметіне кедергі жасау
317-2-бап. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентіне – Елбасына ешкімнің тиіспеушілігі кепілдіктерін бұзу
318-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң абыройы мен қадiр-қасиетiне қол сұғу және оның қызметiне кедергi жасау
319-бап. Депутаттың абыройы мен қадiр-қасиетiне қол сұғу және оның қызметiне кедергi жасау
319-1-бап. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң қызметіне кедергi жасау
320-бап. Билік өкiлiн қорлау
321-бап. Билік өкiлiне қатысты күш қолдану
321-1-бап. Прокурордың қызметiне кедергi жасау және оның заңды талаптарын орындамау
322-бап. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын лауазымды адамға қатысты қолданылатын қауiпсiздiк шаралары туралы мәлiметтердi жария ету
323-бап. Ресми құжаттарды және мемлекеттік наградаларды сатып алу немесе сату
324-бап. Құжаттарды, мөртаңбаларды, мөрлердi ұрлау немесе бүлдiру
325-бап. Жалған құжаттарды, мөртаңбаларды, мөрлердi, бланкілерді, мемлекеттік наградаларды қолдан жасау, дайындау немесе сату
326-бап. Әскери қызметтен жалтару
327-бап. Озбырлық
328-бап. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын билік өкiлiнiң немесе лауазымды адамның атағын өз бетiмен иелену
329-бап. Мемлекеттік Туды заңсыз көтеру

Статья 304-1. Неосторожное повреждение или разрушение трубопроводов
Статья 305. Неоказание капитаном судна помощи терпящим бедствие
Статья 306. Нарушение правил международных полетов
Глава 13. Коррупционные и иные преступления против интересов государственной службы и государственного управления
Статья 307. Злоупотребление должностными полномочиями
Статья 308. Превышение власти или должностных полномочий
Статья 309. Присвоение полномочий должностного лица
Статья 310. Незаконное участие в предпринимательской деятельности
Статья 310-1. Воспрепятствование законной предпринимательской деятельности
Статья 311. Получение взятки
Статья 312. Дача взятки
Статья 313. Посредничество во взяточничестве
Статья 314. Служебный подлог
Статья 315. Бездействие по службе
Статья 316. Халатность
Глава 14. Преступления против порядка управления
Статья 317. Надругательство над Государственным флагом, Государственным гербом или Государственным гимном Республики Казахстан
Статья 317-1. Публичное оскорбление и иное посягательство на честь и достоинство Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации, осквернение изображений Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации, воспрепятствование законной деятельности Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации
Статья 317-2. Нарушение гарантий неприкосновенности Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации
Статья 318. Посягательство на честь и достоинство Президента Республики Казахстан и воспрепятствование его деятельности
Статья 319. Посягательство на честь и достоинство депутата и воспрепятствование его деятельности
Статья 319-1. Воспрепятствование деятельности Конституционного Совета Республики Казахстан
Статья 320. Оскорбление представителя власти
Статья 321. Применение насилия в отношении представителя власти
Статья 321-1. Воспрепятствование деятельности прокурора и неисполнение его законных требований
Статья 322. Разглашение сведений о мерах безопасности, применяемых в отношении должностного лица, занимающего ответственную государственную должность
Статья 323. Приобретение или сбыт официальных документов и государственных наград
Статья 324. Похищение или повреждение документов, штампов, печатей
Статья 325. Подделка, изготовление или сбыт поддельных документов, штампов, печатей, бланков, государственных наград
Статья 326. Уклонение от воинской службы
Статья 327. Самоуправство
Статья 328. Самовольное присвоение звания представителя власти или должностного лица, занимающего ответственную государственную должность
Статья 329. Незаконный подъем Государственного флага

330-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан қасақана заңсыз өту
330-1-бап. Елден шығарып жiберу туралы шешiмдi орындамау
330-2-бап. Заңсыз көші-қонды ұйымдастыру
330-3-бап. Қазақстан Республикасында шетелдік жұмыс күшін тарту және пайдалану қағидаларын бірнеше рет бұзу
331-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын құқыққа қарсы өзгерту
332-бап. Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест эмблемалары мен белгiлерiн заңсыз пайдалану
333-бап. Байланыс желiлерiн, сондай-ақ мемлекеттік күзетілуге жататын объектілерді күзету қағидаларын бұзу және орындамау
334-бап. Жиналыстарды, митингтердi, тосқауылдарды, көше шерулерiн және демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбiн бұзу
335-бап. Төтенше жағдайлар кезiнде тыйым салынған ереуiлге басшылық ету, кәсiпорынның, ұйымның жұмысына кедергi жасау
336-бап. Қоғамдық бiрлестiк мүшелерiнiң мемлекеттік органдардың қызметiне заңсыз араласуы
337-бап. Заңсыз қоғамдық және басқа да бiрлестiктер құру немесе олардың қызметiне қатысу
337-1-бап. Қоғамдық немесе дiни бiрлестiктiң не өзге де ұйымның экстремизмдi жүзеге асыруына байланысты олардың қызметiне тыйым салу немесе тарату туралы сот шешiмiнен кейiн олардың қызметiн ұйымдастыру
338-бап. Шет мемлекеттердiң саяси партиялары мен кәсiптiк одақтарына жәрдем көрсету
15-тарау. Сот төрелiгiне және жазалардың орындалу тәртiбiне қарсы қылмыстар
339-бап. Сот төрелiгiн жүзеге асыруға және алдын ала тергеу жүргiзуге кедергi жасау
340-бап. Сот төрелiгiн немесе алдын ала тергеудi жүзеге асыратын адамның өмiрiне қол сұғу
341-бап. Сот төрелiгiн жүзеге асыруға немесе алдын ала тергеу жүргiзуге байланысты қорқыту немесе күш көрсету әрекеттерi
342-бап. Сотты құрметтемеу
343-бап. Судьяға, алқабиге, прокурорға, тергеушiге, алдын ала анықтауды жүргiзетін адамға, сарапшыға, сот приставына, сот орындаушысына қатысты жала жабу
344-бап. Көрiнеу кiнәсiз адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту
345-бап. Қылмыстық жауаптылықтан көрiнеу заңсыз босату
346-бап. Көрiнеу заңсыз ұстау, қамауға алу немесе қамауда ұстау
347-бап. Жауап беруге мәжбүр ету
347-1-бап. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
348-бап. Айғақтарды және жедел-іздестіру материалдарын бұрмалау
349-бап. Коммерциялық параға сатып алуға не сыбайлас жемқорлық қылмысқа арандату
350-бап. Көрiнеу әдiлетсiз үкiм, шешiм немесе өзгедей сот актiсiн шығару

Статья 330. Умышленное незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан
Статья 330-1. Невыполнение решения о выдворении
Статья 330-2. Организация незаконной миграции
Статья 330-3. Неоднократное нарушение правил привлечения и использования в Республике Казахстан иностранной рабочей силы
Статья 331. Противоправное изменение Государственной границы Республики Казахстан
Статья 332. Незаконное пользование эмблемами и знаками Красного Полумесяца и Красного Креста
Статья 333. Нарушение и неисполнение правил охраны линий связи, а также объектов, подлежащих государственной охране
Статья 334. Нарушение порядка организации и проведения собраний, митингов, пикетов, уличных шествий и демонстраций
Статья 335. Руководство запрещенной забастовкой, воспрепятствование работе предприятия, организации в условиях чрезвычайного положения
Статья 336. Незаконное вмешательство членов общественных объединений в деятельность государственных органов
Статья 337. Создание или участие в деятельности незаконных общественных и других объединений
Статья 337-1. Организация деятельности общественного или религиозного объединения либо иной организации после решения суда о запрете их деятельности или ликвидации в связи с осуществлением ими экстремизма
Статья 338. Оказание содействия политическим партиям и профессиональным союзам иностранных государств
Глава 15. Преступления против правосудия и порядка исполнения наказаний
Статья 339. Воспрепятствование осуществлению правосудия и производству предварительного расследования
Статья 340. Посягательство на жизнь лица, осуществляющего правосудие или предварительное расследование
Статья 341. Угроза или насильственные действия в связи с осуществлением правосудия или производством предварительного расследования
Статья 342. Неуважение к суду
Статья 343. Клевета в отношении судьи, присяжного заседателя, прокурора, следователя, лица, производящего дознание, эксперта, судебного пристава, судебного исполнителя
Статья 344. Привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности
Статья 345. Заведомо незаконное освобождение от уголовной ответственности
Статья 346. Заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей
Статья 347. Принуждение к даче показаний
Статья 347-1. Исключена Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 348. Фальсификация доказательств и оперативно-розыскных материалов
Статья 349. Провокация коммерческого подкупа либо коррупционного преступления
Статья 350. Вынесение заведомо неправосудных приговора, решения или иного судебного акта

351-бап. Көрiнеу жалған сөз жеткiзу
352-бап. Сарапшының көрiнеу жалған жауабы, қорытындысы немесе қате аудару
353-бап. Куәнiң немесе жәбiрленушiнiң жауап беруден бас тартуы
354-бап. Жалған жауап беруді немесе жауап беруден жалтаруды, жалған қорытынды беруді не қате аударуды параға сатып алу не оған мәжбүр ету
355-бап. Анықтаудың немесе алдын ала тергеудiң деректерiн жария ету
356-бап. Мемлекеттік қорғауға жататын адамдарға қатысты қолданылатын қауiпсiздiк шаралары туралы мәлiметтердi жария ету
357-бап. Хатталған немесе иелiк етуге тыйым салынған не тәркiлеуге жататын мүлiкке қатысты заңсыз іс-әрекеттер
358-бап. Бас бостандығынан айыру орнынан, тұтқындаудан немесе қамаудан қашу
359-бап. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны өтеуден жалтару
360-бап. Қылмыстық-атқару мекемесі әкімшілігінің заңды талаптарына бағынбау
361-бап. Қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекеменің қызметкеріне не оның жақындарына, сондай-ақ сотталған адамға қатысты күш қолданамын деп қорқыту немесе олардың денсаулығына немесе өміріне қол сұғу
362-бап. Сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн орындамау
363-бап. Қылмысты жасырушылық
363-1-бап. Қылмысты жасыру
364-бап. Қылмыс туралы хабарламау
365-бап. Адам мен азаматтың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға заң көмегін көрсету жөніндегі адвокаттар мен өзге де адамдардың заңды қызметіне кедергі жасау
16-тарау. Әскери қылмыстар
366-бап. Әскери қылмыс ұғымы
367-бап. Бұйрыққа бағынбау немесе оны өзгедей орындамау
368-бап. Бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызметтiк мiндеттерiн бұзуға мәжбүр ету
369-бап. Бастыққа қатысты күш қолдану iс-әрекеттерi
370-бап. Әскери қызметшiлердiң арасында бағыныштылық қатынастары болмаған кезде олардың бiр-бiрiнiң арасындағы өзара қарым-қатынастардың жарғылық қағидаларын бұзу
371-бап. Әскери қызметшiге тiл тигiзу
372-бап. Бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету
373-бап. Қашқындық
374-бап. Дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе өзге тәсiлмен әскери қызметтен жалтару
375-бап. Жауынгерлiк кезекшiлiктi атқару қағидаларын бұзу
376-бап. Шекаралық қызмет атқару қағидаларын бұзу
377-бап. Қарауыл (вахта) қызметiн атқарудың жарғылық қағидаларын бұзу
378-бап. Iшкi қызмет атқарудың және гарнизонда патруль болудың жарғылық қағидаларын бұзу
379-бап. Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет атқарудың қағидаларын бұзу
380-бап. Билiктi терiс пайдалану
380-1-бап. Билiктi немесе қызметтiк өкiлеттiктердi асыра пайдалану

Статья 351. Заведомо ложный донос
Статья 352. Заведомо ложные показание, заключение эксперта или неправильный перевод
Статья 353. Отказ свидетеля или потерпевшего от дачи показаний
Статья 354. Подкуп или принуждение к даче ложных показаний или уклонению от дачи показаний, ложному заключению либо к неправильному переводу
Статья 355. Разглашение данных дознания или предварительного следствия
Статья 356. Разглашение сведений о мерах безопасности, применяемых в отношении лиц, подлежащих государственной защите
Статья 357. Незаконные действия в отношении имущества, подвергнутого описи или аресту либо подлежащего конфискации
Статья 358. Побег из мест лишения свободы, из-под ареста или из-под стражи
Статья 359. Уклонение от отбывания наказания в виде лишения свободы
Статья 360. Неповиновение законным требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения
Статья 361. Угроза применения насилия в отношении сотрудника учреждения, обеспечивающего изоляцию от общества, либо его близких, а также осужденного или посягательство на их здоровье или жизнь
Статья 362. Неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта
Статья 363. Укрывательство преступления
Статья 363-1. Укрытие преступления
Статья 364. Недонесение о преступлении
Статья 365. Воспрепятствование законной деятельности адвокатов и иных лиц по защите прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, а также оказанию юридической помощи физическим и юридическим лицам
Глава 16. Воинские преступления
Статья 366. Понятие воинского преступления
Статья 367. Неповиновение или иное неисполнение приказа
Статья 368. Сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей
Статья 369. Насильственные действия в отношении начальника
Статья 370. Нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности
Статья 371. Оскорбление военнослужащего
Статья 372. Самовольное оставление части или места службы
Статья 373. Дезертирство
Статья 374. Уклонение от воинской службы путем членовредительства или иным способом
Статья 375. Нарушение правил несения боевого дежурства
Статья 376. Нарушение правил несения пограничной службы
Статья 377. Нарушение уставных правил несения караульной (вахтенной) службы
Статья 378. Нарушение уставных правил несения внутренней службы или патрулирования в гарнизоне
Статья 379. Нарушение правил несения службы по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности
Статья 380. Злоупотребление властью
Статья 380-1. Превышение власти или служебных полномочий

380-2-бап. Билiктiң әрекетсiздiгi
381-бап. Қызметке салақтық
382-бап. Батып бара жатқан әскери кеменi тастап кету
383-бап. Қарсыласқа соғыс жүргiзу құралдарын беру немесе тастап кету
384-бап. Өз еркiмен тұтқынға берiлу
385-бап. Тонаушылық
386-бап. Әскери сипаттағы құпия мәлiметтердi жария ету немесе әскери сипаттағы құпия мәлiметтерi бар құжаттарды жоғалту
387-бап. Әскери мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру
388-бап. Әскери мүлiктi абайсызда жою немесе бүлдiру
389-бап. Әскери мүлiктi жоғалту
390-бап. Айналадағылар үшін қауiп туғызатын қару-жарақты, сондай-ақ заттар мен нәрселердi ұстау қағидаларын бұзу
391-бап. Машиналарды жүргiзу немесе пайдалану қағидаларын бұзу
392-бап. Ұшу немесе оған даярлану қағидаларын бұзу
393-бап. Кеме жүргiзу қағидаларын бұзу»;
3) 32-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Нәтижесiнде қол сұғушыға тым шектен тыс, жағдай мәжбүр етпейтiн зиян келтiрiлетiн, қол сұғушылықтың сипаты мен қоғамдық қауiптiлiгi дәрежесiне қорғанудың көрiнеу сай келмеуi қажеттi қорғаныс шегiнен шығу деп танылады. Бұлайша шектен шығу тек қасақана зиян келтiрiлген жағдайларда ғана қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқтырады.
Адам өміріне қол сұғатын не:
қорғанушының немесе басқа адамдардың өміріне немесе денсаулығына қатер төндіретін қаруды не өзге де заттарды немесе құралдарды қолданумен немесе қолдануға әрекет етумен;
қорғанушының немесе басқа адамдардың өміріне немесе денсаулығына қауіпті зорлық-зомбылықпен не мұндай зорлық-зомбылықтың тікелей қатерімен;
тұрғын үйге немесе өзге де үй-жайға заңсыз басып кірумен ұштасқан өзге де қол сұғушылыққа тойтарыс беру кезінде адамға зиян келтіру қажетті қорғаныс шегінен шығу болып табылмайды.»;
4) 40-бапта:
бiрiншi бөлiктегі «не сотталған адамның жалақысының немесе ол қылмыс жасаған сәтiне белгiлi бiр кезең iшiндегi өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктегі «немесе сотталған адамның жалақысының немесе екi аптадан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
5) 42-бапта:
бірінші бөліктегі «түрлерін жергiлiктi атқарушы органдар немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары белгілейді» деген сөздер «түрлері жергілікті атқарушы органдардың немесе жергілікті өзін-өзі басқару органдарының актілерімен белгіленеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «елу бес жастан асқан әйелдер мен алпыс жастан асқан еркектерге» деген сөздер «елу сегіз жастан асқан әйелдер мен алпыс үш жастан асқан еркектерге» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 45-баптың үшінші бөлігіндегі «ауыр және» деген сөздер «ауыр немесе» деген сөздермен ауыстырылсын;

Статья 380-2. Бездействие власти
Статья 381. Халатное отношение к службе
Статья 382. Оставление погибающего военного корабля
Статья 383. Сдача или оставление противнику средств ведения войны
Статья 384. Добровольная сдача в плен
Статья 385. Мародерство
Статья 386. Разглашение секретных сведений военного характера или утрата документов, содержащих секретные сведения военного характера
Статья 387. Умышленное уничтожение или повреждение военного имущества
Статья 388. Неосторожное уничтожение или повреждение военного имущества
Статья 389. Утрата военного имущества
Статья 390. Нарушение правил обращения с оружием, а также веществами и предметами, представляющими опасность для окружающих
Статья 391. Нарушение правил вождения или эксплуатации машин
Статья 392. Нарушение правил полетов или подготовки к ним
Статья 393. Нарушение правил кораблевождения»;
3) часть третью статьи 32 изложить в следующей редакции:
«3. Превышением пределов необходимой обороны признается явное несоответствие защиты характеру и степени общественной опасности посягательства, в результате чего посягающему причиняется явно чрезмерный, не вызываемый обстановкой вред. Такое превышение влечет за собой уголовную ответственность лишь в случаях умышленного причинения вреда.
Не является превышением пределов необходимой обороны причинение вреда лицу, посягающему на жизнь человека, либо при отражении иного посягательства сопряженного:
с применением или попыткой применения оружия либо иных предметов или средств, использование которых представляет угрозу жизни или здоровью обороняющегося или других лиц;
с насилием, опасным для жизни или здоровья обороняющегося или других лиц, либо с непосредственной угрозой такого насилия;
с противоправным насильственным вторжением в жилище или иное помещение.»;
4) в статье 40:
в части первой слова «, либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за определенный период на момент совершения им преступления» исключить;
в части второй слова «, или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух недель до одного года» исключить;
5) в статье 42:
в части первой слова «местными исполнительными органами или органами местного самоуправления» заменить словами «актами местных исполнительных органов или органов местного самоуправления»;
в части третьей слова «пятидесяти пяти лет и мужчинам свыше шестидесяти лет» заменить словами «пятидесяти восьми лет и мужчинам свыше шестидесяти трех лет»;
6) в части третьей статьи 45 слова «тяжкого и» заменить словами «тяжкого или»;

7) 48-баптың бесінші бөлігінде:
а) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«а) абайсызда жасаған қылмыстар үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған, сондай-ақ қасақана қылмыс жасағаны үшін бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жаза тағайындалған, алғаш рет сотталған адамдарға - колония-қоныстарға;»;
б) тармағы «жасағаны үшін» деген сөздерден кейін «бір жылдан астам мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
8) 50-бапта:
бірінші бөліктегі «Ауыр немесе аса ауыр» деген сөздер «Қасақана» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «ауыр немесе аса ауыр қылмысы» деген сөздер «қасақана қылмыс жасағаны» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 51-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы «бір бөлігін» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ қылмыс жасау қаруы немесе құралы болып табылатын мүлікті» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 53-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-бөлікпен толықтырылсын:
«5-1. Егер осы Кодекстің 7-тарауында көзделген, сол бойынша адам кінәлі деп танылған баптың санкциясында жазаның әрқилы (балама) түрлері көзделсе, азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке қылмыспен келтірілген мүліктік залал толық көлемде өз еркімен өтелген кезде бас бостандығынан айыру тағайындалмайды.
Осы бөліктің ережелері осы Кодекстің 192-бабы екінші бөлігінің в) тармағында193-бабы үшінші бөлігінің а) тармағында, 226-бабында226-1-бабының бірінші және екінші бөліктерінде көзделген қылмыстарды жасаған адамдарға қолданылмайды.»;
алтыншы бөліктегі «көзделген» деген сөз «қолданылған» деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 64-бапта:
екінші бөлік «бұзушылық жасаса» деген сөздерден кейін «не тіркеу үшін дәлелді себепсіз келмесе немесе қылмыстық-атқару инспекциясына хабарламастан тұрғылықты жерін ауыстырса» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік «қайталап жасаған,» деген сөздерден кейін «тіркеу үшін тағы да дәлелді себепсіз келмеген, қылмыстық-атқару инспекциясына хабарламастан тұрғылықты жерін ауыстырған» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 66-бап «сасқалақтау салдарынан» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ тұтқиылдан шабуылдау салдарынан» деген сөздермен толықтырылсын;
13) 67-баптың бірінші және екінші бөліктері «жәбiрленушiмен» және «жәбірленушіге» деген сөздерден кейiн тиісінше «, арыз берушiмен» және «, арыз берушiге» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 69-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Бейбiтшiлiк пен адамзаттың қауiпсiздiгiне қарсы қылмыстар, террористік қылмыстар, сондай-ақ жеке адамға, мемлекеттің конституциялық құрылысы негіздеріне және қауіпсіздігіне қарсы, экономикалық қызмет саласында, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы аса ауыр қылмыстар жасаған адамдарға ескiру мерзiмi қолданылмайды.»;

7) в части пятой статьи 48:
пункт а) изложить в следующей редакции:
«а) лицам, осужденным за преступления, совершенные по неосторожности к лишению свободы, а также впервые осужденным за совершение умышленного преступления, за которое назначено наказание к лишению свободы на срок до одного года – в колониях-поселениях;»;
пункт б) после слов «к лишению свободы» дополнить словами «на срок свыше одного года»;
8) в статье 50:
в части первой слова «тяжкого или особо тяжкого» заменить словом «умышленного»;
в части второй слова «тяжкое или особо тяжкое преступление» заменить словами «совершение умышленного преступления»;
9) абзац первый части первой статьи 51 дополнить словами «, а также имущества, являющегося орудием или средством совершения преступления»;
10) в статье 53:
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
«5-1. Если санкция статьи, предусмотренная главой 7 настоящего Кодекса, по которой лицо признано виновным, предусматривает различные (альтернативные) виды наказаний, лишение свободы не назначается при добровольном возмещении в полном объеме имущественного ущерба, причиненного преступлением гражданину, организации или государству.
Положения настоящей части не распространяются на лиц, совершивших преступления, предусмотренные пунктом в) части второй статьи 192, пунктом а) части третьей статьи 193, статьей 226, частями первой и второй статьи 226-1 настоящего Кодекса.»;
в части шестой слово «предусмотрен» заменить словом «применен»;
11) в статье 64:
часть вторую после слова «взыскание,» дополнить словами «либо не явился для регистрации без уважительной причины
или сменил место жительства без уведомления уголовно-исполнительной инспекции,»;
часть третью после слов «второй настоящей статьи,» дополнить словами «повторной неявки для регистрации без уважительной причины, смены места жительства без уведомления уголовно-исполнительной инспекции,»;
12) статью 66 после слова «посягательством,» дополнить словами «а также вследствие внезапности нападения,»;
13) части первую и вторую статьи 67 после слов «потерпевшим» и «потерпевшему» дополнить соответственно словами «, заявителем» и «, заявителю»;
14) часть шестую статьи 69 изложить в следующей редакции:
«6. К лицам, совершившим преступления против мира и безопасности человечества, террористические преступления, а также особо тяжкие преступления против личности, основ конституционного строя и безопасности государства, в сфере экономической деятельности, против общественной безопасности и общественного порядка, сроки давности не применяются.»;

15) 70-баптың екінші бөлігіндегі «Жазасын өтеуден» деген сөздер «Бас бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеуден» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 72-баптың бірінші бөлігінің екінші сөйлеміндегі «бала он төрт жасқа толғанға дейін» деген сөздер «бес жылға дейін, бірақ бала он төрт жасқа толғаннан асырмай» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 75-баптың төртінші бөлігінің үшінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бейбiтшiлiк пен адамзаттың қауiпсiздiгiне қарсы қылмыстар, террористік қылмыстар, сондай-ақ жеке адамға, мемлекеттің конституциялық құрылысы негіздеріне және қауіпсіздігіне, экономикалық қызмет саласында, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы аса ауыр қылмыстар жасағаны үшін сотталған адамдарға ескiру мерзiмi қолданылмайды.»;
18) 77-баптың үшiншi бөлiгінің е) тармағы «сотталған» деген сөздiң алдынан «бас бостандығынан айыруға» деген сөздермен толықтырылсын;
19) 79-баптың екiншi бөлiгiндегі «немесе кәмелетке толмаған адамның жалақысының немесе өзге табысының екi аптадан алты айға дейiнгi кезеңдегi мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
20) 84-бап «бас бостандығынан айыруға» деген сөздерден кейін «, бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен толықтырылсын;
21) 88-бапта:
үшінші бөліктегі «денсаулық сақтау туралы заңдарымен» деген сөздер «денсаулық сақтау саласындағы заңнамасымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы заңдарында көзделген тәртiппен психиатриялық-неврологиялық мекемелерге» деген сөздер «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында көзделген тәртiппен психиатриялық-неврологиялық ұйымдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 93-баптың төртінші бөлігіндегі «психиатриялық-неврологиялық мекемеге жiберу туралы мәселенi денсаулық сақтау туралы заңдарда» деген сөздер «психиатриялық-неврологиялық ұйымға жiберу туралы мәселенi Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 95-бапта:
бірінші бөлікте:
«в) және г) тармақтарында көзделген жағдайларда» деген сөздер «в) тармағында көзделген жағдайда» деген сөздермен ауыстырылсын;
«денсаулық сақтау органдарының емханалық психиатриялық көмек көрсететiн мекемелерiнде» деген сөздер «амбулаториялық-психиатриялық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Осы Кодекстiң 88-бабының бiрiншi бөлiгiнің г) тармағында көзделген жағдайда медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары – бас бостандығынан айыру орнында, ал өзге жазалау түрлеріне сотталғандарға қатысты денсаулық сақтау ұйымдарында орындалады.»;
екінші бөліктегі «денсаулық сақтау туралы» деген сөздер «денсаулық сақтау саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «денсаулық сақтау туралы» деген сөздер «денсаулық сақтау саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;

15) часть вторую статьи 70 после слов «отбывания наказания» дополнить словами «в виде лишения свободы»;
16) предложение второе части первой статьи 72 после слов «наказания до» дополнить словами «пяти лет, но не более чем до»;
17) предложение третье части четвертой статьи 75 изложить в следующей редакции:
«К лицам, осужденным за совершение преступлений против мира и безопасности человечества, террористические преступления, а также за особо тяжкие преступления против личности, основ конституционного строя и безопасности государства, в сфере экономической деятельности, против общественной безопасности и общественного порядка, сроки давности не применяются.»;
18) пункт е) части третьей статьи 77 после слова «осужденных» дополнить словами «к лишению свободы»;
19) в части второй статьи 79 слова «или в размере заработной платы или иного дохода несовершеннолетнего осужденного за период от двух недель до шести месяцев» исключить;
20) статью 84 после слов «лишению свободы» дополнить словами «, ограничению свободы»;
21) в статье 88:
в части третьей слова «законодательством о здравоохранении Республики Казахстан» заменить словами «законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения»;
в части четвертой слова «учреждения в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о здравоохранении» заменить словами «организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения»;
22) в части четвертой статьи 93 слова «психоневрологическое учреждение в порядке, предусмотренном законодательством о здравоохранении» заменить словами «психоневрологическую организацию в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения»;
23) в статье 95:
в части первой:
слова «В случаях, предусмотренных пунктами в) и г)» заменить словами «В случае, предусмотренном пунктом в)»;
слова «учреждениях органов» заменить словом «организациях»;
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
«1-1. В случае, предусмотренном пунктом г) части первой статьи 88 настоящего Кодекса, принудительные меры медицинского характера исполняются по месту отбывания лишения свободы, а в отношении осужденных к иным видам наказаний – в организациях здравоохранения.»;
в части второй слова «о здравоохранении» заменить словами «в области здравоохранения»;
в части третьей слова «о здравоохранении» заменить словами «в области здравоохранения»;

24) 103-баптың екінші бөлігінің д) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«д) алдын ала сөз байласқан адамдар тобы немесе ұйымдасқан топ жасаса;»;
25) 111-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
26) 114-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
27) 116-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы «сегiз жылға» деген сөздердiң алдынан «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
28) 117-бапта:
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «дәл сол» деген сөздер «үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, екі жыл» деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінде үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«үш жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не дәл сол мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз дәл сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацындағы «Тиiстi бағдардағы жоғары медициналық бiлiмi бар адамның, сол сияқты мұндай бiлiмi жоқ адамның заңсыз аборт жасауы, егер бұл әрекет абайсызда жәбiрленушiнiң өлуiне не оның денсаулығына ауыр зиян келтiруге әкеп соқса» деген сөздер «Абайсызда жәбiрленушiнiң өлуiне не оның денсаулығына ауыр зиян келтiруге әкеп соққан заңсыз аборт жасау» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 118-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
30) 129-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
31) 130-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

24) пункт д) части второй статьи 103 изложить в следующей редакции:
«д) группой лиц по предварительному сговору или организованной группой;»;
25) в статье 111:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев» исключить;
в абзаце втором части четвертой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
26) в абзаце втором части первой статьи 114 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев» исключить;
27) абзац второй части третьей статьи 116 после слова «срок» дополнить словами «от четырех»;
28) в статье 117:
абзац второй части второй дополнить словами «с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет»;
абзац второй части третьей дополнить словами «с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на тот же срок или без такового»;
в абзаце первом части четвертой слова «лицом, имеющим высшее медицинское образование соответствующего профиля, а равно лицом, не имеющим такого образования, если это деяние повлекло» заменить словом «, повлекшее»;
29) в абзаце втором части первой статьи 118 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев» исключить;
30) в статье 129:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
31) в статье 130:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до четырех месяцев» исключить;

32) 134-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
33) 135-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
34) 136-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның жалақысының немесе екi айдан бес айға дейiнгi кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның жалақысының немесе екi айдан бес айға дейiнгi кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«, не дәл сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
35) 137-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
36) 138-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
37) 139-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
38) 140-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жалақысының немесе екi айдан бес айға дейiнгi кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
39) 141-1-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
40) 142-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «немесе тарату, егер осы әрекеттер жәбiрленушiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiне зиян келтiрсе» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
«немесе сотталған адамның төрт айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацта:
«жасаған нақ сол әрекеттер» деген сөздер «жасаған дәл сол әрекет» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, сол сияқты нақ сондай зардаптарға әкеп соққан» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның жеті айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
41) 143-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан төрт айға дейінгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

32) в абзаце втором части первой статьи 134 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
33) в абзаце втором статьи 135 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев,» исключить;
34) в статье 136:
в абзаце втором части первой:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
слова «, либо лишением свободы на срок до двух лет» исключить;
в абзаце втором части второй:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
слова «, либо лишением свободы на тот же срок» исключить;
35) в абзаце втором статьи 137 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
36) в абзаце втором части первой статьи 138 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи до десяти месяцев» исключить;
37) в абзаце втором статьи 139 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
38) в абзаце втором статьи 140 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
39) в абзаце втором части первой статьи 141-1 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
40) в статье 142:
в части первой:
в абзаце первом слова «или распространение», «если эти деяния причинили вред правам и законным интересам потерпевшего,» исключить;
в абзаце втором:
слово «наказываются» заменить словом «наказывается»;
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев» исключить;
в части второй:
в абзаце первом:
слова «Те же деяния, совершенные» заменить словами «То же деяние, совершенное»;
слова «, повлекшие те же последствия» исключить;
в абзаце втором слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи до десяти месяцев» исключить;
41) в статье 143:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;

42) 145-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
43) 146-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
44) 147-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
45) 148-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
46) 150-1-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
47) 151-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
48) 153-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
49) 155-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
50) 157-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан тоғыз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
51) 159-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы «он екi жылға дейiнгi» деген сөздердiң алдынан «алты жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;

42) в статье 145:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
43) в статье 146:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
44) в абзаце втором части первой статьи 147 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
45) в статье 148:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев» исключить;
46) в абзаце втором статьи 150-1 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев,» исключить;
47) в абзаце втором статьи 151 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
48) в абзаце втором статьи 153 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
49) в абзаце втором части первой статьи 155 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
50) в статье 157:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до девяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года» исключить;
51) абзац второй части первой статьи 159 после слова «срок» дополнить словами «от шести»;

52) 164-баптың екiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
53) 168-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның он айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
54) 170-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның он айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
55) 172-бапта:
тақырыбы «жария ету» деген сөздерден кейiн «, тарату» деген сөзбен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында:
«, сол сияқты» деген сөздер «не» деген сөзбен ауыстырылсын;
«мәлiметтер жинау» деген сөздерден кейiн «, сол сияқты мемлекеттiк құпияларды құрайтын, заңсыз алынған мәлiметтердi тарату» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы «жұмыс бабымен» деген сөздерден кейiн «не қылмыстық, азаматтық iс, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге байланысты, сол сияқты жедел-iздестiру шараларын дайындау немесе жүргiзу барысында» деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта:
«жұмыс бабымен» деген сөздерден кейiн «не қылмыстық, азаматтық iс, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге байланысты, сол сияқты жедел-iздестiру шараларын дайындау немесе жүргiзу барысында» деген сөздермен толықтырылсын;
«ауыр» деген сөздiң алдынан «iрi залал келтiруге немесе өзге де» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы «сегiз» деген сөздiң алдынан «үш жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы Кодекстiң 172173 және 386-баптарында iрi залал деп қылмыс жасалу сәтiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз есе асып түсетін сомада келтiрiлген залал танылады.»;
56) 173-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац «ауыр» деген сөздiң алдынан «iрi залал келтiруге немесе өзге» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы «немесе сотталған адамның он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац «ауыр» деген сөздiң алдынан «iрi залал келтiруге немесе өзге» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

52) в абзаце втором части второй статьи 164 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
53) в абзаце втором части второй статьи 168 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года» исключить;
54) в статье 170:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до десяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года» исключить;
55) в статье 172:
заголовок после слова «разглашение» дополнить словом «, распространение»;
в абзаце первом части первой:
слова «, а равно» заменить словом «либо»;
после слов «незаконным способом» дополнить словами «, а равно распространение неправомерно полученных сведений, составляющих государственные секреты,»;
абзац первый части второй после слов «или работе» дополнить словами «либо в связи с производством по уголовному, гражданскому делу, делу об административном правонарушении, а равно в ходе подготовки или проведения оперативно-розыскных мероприятий»;
в части третьей:
в абзаце первом:
после слов «или работе» дополнить словами «либо в связи с производством по уголовному, гражданскому делу, делу об административном правонарушении, а равно в ходе подготовки или проведения оперативно-розыскных мероприятий»;
слово «наступление» заменить словами «причинение крупного ущерба или наступление иных»;
в абзаце втором слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
абзац второй части четвертой после слов «свободы на срок» дополнить словами «от трех»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание. Крупным ущербом в статьях 172, 173 и 386 настоящего Кодекса признается ущерб на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.»;
56) в статье 173:
в части первой:
в абзаце первом слово «наступление» заменить словами «причинение крупного ущерба или наступление иных»;
в абзаце втором слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев» исключить;
в части второй:
в абзаце первом слово «наступление» заменить словами «причинение крупного ущерба или наступление иных»;
в абзаце втором слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;

57) 175-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің в) тармағы «қоймаға» деген сөзден кейiн «не көлiк құралының салонына» деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiкте:
а) тармағы алып тасталсын;
екiншi абзацтағы «он» деген сөз «жетi» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Мынадай:
а) ұйымдасқан топ жасаған;
б) аса iрi мөлшерде жасалған ұрлық, -
мүлкi тәркiленiп, бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
Ескерту мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Осы тараудың баптарында аса iрi мөлшер немесе залал деп қылмыс жасалу сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен екі мың есе асып түсетiн мүлiктiң құны немесе залалдың мөлшерi танылады.»;
58) 176-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң а) тармағы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бiрiншi, екiншi немесе үшiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттер, егер:
а) оларды ұйымдасқан топ жасаса;
б) олар аса iрi мөлшерде жасалса, -
мүлкi тәркiленiп және белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейiнгi мерзiмге айырып, жетi жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
59) 177-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiкте:
а) тармағы алып тасталсын;
екiншi абзацтағы «бес жылдан он жылға» деген сөздер «үш жылдан жетi жылға» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бiрiншi, екiншi немесе үшiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттер, егер:
а) оларды ұйымдасқан топ жасаса;
б) олар аса iрi мөлшерде жасалса, -
мүлкi тәркiленiп, бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

57) в статье 175:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев» исключить;
в пункте в) части второй слова «помещение либо хранилище» заменить словами «помещение, хранилище либо салон транспортного средства»;
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слово «десяти» заменить словом «семи»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Кража, совершенная:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, –
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.»;
примечания дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Особо крупным размером или ущербом в статьях настоящей главы признается стоимость имущества или размер ущерба, в две тысячи раз превышающие месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.»;
58) в статье 176:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
пункт а) части третьей исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества и с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.»;
59) в статье 177:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова «от пяти до десяти лет» заменить словами «от трех до семи лет»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.»;

60) 178-бапта:
үшiншi бөлiкте:
а) тармағы алып тасталсын;
екiншi абзацтағы «алты жылдан он екi» деген сөздер «бес жылдан он» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бiрiншi, екiншi немесе үшiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттер, егер:
а) оларды ұйымдасқан топ жасаса;
б) олар аса iрi мөлшерде жасалса, -
мүлкi тәркiленiп, жетi жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
61) 179-бапта:
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «он екi» деген сөздер «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
а) тармағы алып тасталсын;
екiншi абзацтағы «сегiз жылдан он бес» деген сөздер «жетi жылдан он екi» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бiрiншi, екiншi немесе үшiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттер, егер:
а) оларды ұйымдасқан топ жасаса;
б) олар аса iрi мөлшерде жасалса, -
мүлкi тәркiленiп, он жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
62) 181-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiкте:
а) тармағы алып тасталсын;
екiншi абзацтағы «жетi жылдан он бес» деген сөздер «бес жылдан он» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бiрiншi, екiншi немесе үшiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттер, егер:
а) оларды ұйымдасқан топ жасаса;
б) олар аса iрi мөлшерде жасалса, -
мүлкi тәркiленiп, жетi жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
63) 183-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
64) 184-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
65) 184-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

60) в статье 178:
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова «от шести до двенадцати» заменить словами «от пяти до десяти»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.»;
61) в статье 179:
в абзаце втором части второй слово «двенадцати» заменить словом «десяти»;
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова «от восьми до пятнадцати» заменить словами «от семи до двенадцати»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.»;
62) в статье 181:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев» исключить;
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова «от семи до пятнадцати» заменить словами «от пяти до десяти»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет с конфискацией имущества.»;
63) в статье 183:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
64) в статье 184:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
65) в статье 184-1:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;

66) 185-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
67) 189-бап алып тасталсын;
68) 190-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не жүз сексеннен екi жүз қырық сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып не онсыз екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мыңнан бір жарым мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не мүлкі тәркіленіп немесе онсыз бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
ескертулер мынадай редакцияда жазылсын:
«Ескертулер.
1. Осы Кодекстiң 190 және 191-баптарында сомасы он мың айлық есептiк көрсеткiштен асатын табыс – iрi мөлшердегi табыс деп, сомасы жиырма мың айлық есептiк көрсеткiштен асатын табыс аса iрi мөлшердегi табыс деп танылады.
2. Осы Кодекстiң 190-бабында құны бір мың айлық есептiк көрсеткiштен асатын тауарлар саны едәуір мөлшердегi тауарлар деп танылады.
3. Осы тараудың 190191192-1215216217219 және 220-баптарында ірі мөлшердегі залал деп қылмыс жасау сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен мың есе асатын сомада азаматқа келтірілген залал, не айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомада ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал танылады.
4. Осы тараудың 194198199200202-1203204205 және 218-баптарында ірі мөлшердегі залал деп қылмыс жасау сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын сомада азаматқа келтірілген залал, не айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал танылады.»;
69) 191-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«сегіз жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не елу айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып не онсыз үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
70) 192-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «алты жүз елу» деген сөздер «алты жүз елуден екі мыңға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі мыңнан бес мыңға дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не мүлкі тәркіленіп, үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«үш мыңнан алты мыңға дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не мүлкі тәркіленіп, алты жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
ескертулер мынадай редакцияда жазылсын:
«Ескертулер.

66) в абзаце втором части первой статьи 185 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев» исключить;
67) статью 189 исключить;
68) в статье 190:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо лишением свободы на срок до двух лет со штрафом в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей либо без такового.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от одной тысячи до полутора тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой.»;
примечания изложить в следующей редакции:
«Примечания.
1. В статьях 190 и 191 настоящего Кодекса доходом в крупном размере признается доход, сумма которого превышает десять тысяч месячных расчетных показателей, доходом в особо крупном размере - доход, сумма которого превышает двадцать тысяч месячных расчетных показателей.
2. В статье 190 настоящего Кодекса значительным размером признается такое количество товаров, стоимость которых превышает одну тысячу месячных расчетных показателей.
3. Крупным ущербом в статьях 190, 191, 192-1, 215, 216, 217, 219 и 220 настоящей главы признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, в тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.
4. Крупным ущербом в статьях 194, 198, 199, 200, 202-1, 203, 204, 205 и 218 настоящей главы признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.»;
69) абзац второй части первой статьи 191 изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от восьмисот до одной тысячи месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей либо без такового.»;
70) в статье 192:
в абзаце втором части первой слова «шестисот пятидесяти» заменить словами «от шестисот пятидесяти до двух тысяч»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от двух тысяч до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от трех тысяч до шести тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок от шести до десяти лет с конфискацией имущества.»;
примечания изложить в следующей редакции:
«Примечания.

1. Осы Кодекстің осы бабында және 192-1-бабында құқыққа қайшы мақсаттарды көздейтін мәмілелерге кредиттерді заңсыз алуға, салық төлеуден жалтаруға, тыйым салынған қызметті жасыруға, заңсыз табыс табуға және (немесе) өзге де мүліктік пайда алуға бағытталған мәмілелер, сондай-ақ көрсетілген іс-әрекеттерді жасауға жәрдемдесу жатады.
2. Осы бапта ірі мөлшердегі залал деп азаматқа айлық есептік көрсеткіштен мың есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомада келтірілген залал танылады.»;
71) 192-1-баптың екінші абзацындағы «бес жүз» деген сөздер «бес жүзден екі мыңға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 193-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «жетi жүзге» деген сөздер «бір мыңға» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеті жүзден бір мыңға дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не мүлкi тәркiленiп немесе онсыз бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мыңнан екі мыңға дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не мүлкі тәркіленіп, үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айырып, үш жылдан жетi жылға дейiнгi мерзiмге, ал а) тармағында көзделген жағдайларда мүлкi тәркiленiп, жетi жылға дейiнгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
ескертуде:
«Ескерту» деген сөз «Ескертулер» деген сөзбен ауыстырылсын;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
«он» деген сөз «жиырма» деген сөзбен ауыстырылсын;
73) 194-баптың бірінші бөлігінің екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не төрт айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға,» деген сөздер «айыппұл салуға,» деген сөздермен ауыстырылсын;
74) 196-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
75) 198-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
76) 199-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

1. К сделкам, преследующим противоправные цели, в настоящей статье и статье 192-1 настоящего Кодекса относятся сделки, направленные на незаконное получение кредитов, уклонение от уплаты налогов, сокрытие запрещенной деятельности, незаконное получение доходов и (или) извлечение иной имущественной выгоды, а также содействие в совершении указанных действий.
2. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей.»;
71) в абзаце втором статьи 192-1 слово «пятисот» заменить словами «от пятисот до двух тысяч»;
72) в статье 193:
в абзаце втором части первой слово «семисот» заменить словом «тысячи»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок от трех до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет с конфискацией имущества, а в случаях, предусмотренных пунктом а), – до семи лет с конфискацией имущества.»;
в примечании:
слово «Примечание.» заменить словом «Примечания.»;
слово «Крупным» заменить словами «1. Крупным»;
слово «десять» заменить словом «двадцать»;
73) в абзаце втором части первой статьи 194 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев» исключить;
74) в абзаце втором части второй статьи 196 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
75) в абзаце втором статьи 198 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
76) в статье 199:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;

77) 200-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
78) 202-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
79) 202-1-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
80) 203-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
81) 204-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының не өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
82) 205-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның он айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
83) 207-баптың бірінші бөлігінің екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
84) 208-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталушының бестен жетi айға дейiнгi кезеңi iшiндегi жалақысы немесе өзге де кiрiсi мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталушының бес айдан он айға дейiнгi кезеңi iшiндегi жалақысы немесе өзге де кiрiсi мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
85) 209-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«екi жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның мүлкі тәркіленіп не онсыз,» деген сөздер «мүлкі тәркіленіп не онсыз, бес жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік г) тармағындағы «мөлшерде жасалса, -» деген сөздер «мөлшерде;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы д) тармағымен толықтырылсын:
«д) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен жасалса, -»;
үшінші бөліктің төртінші абзацындағы «үш жылға дейiнгi мерзiмге» деген сөздер «мүлкі тәркіленіп, үш жылға дейiнгi мерзiмге» деген сөздермен ауыстырылсын;

77) в статье 200:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
78) в абзаце втором статьи 202 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
79) в абзаце втором статьи 202-1 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев» исключить;
80) в статье 203:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
81) в абзаце втором статьи 204 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев» исключить;
82) в статье 205:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года» исключить;
83) в абзаце втором части первой статьи 207 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
84) в статье 208:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
85) в статье 209:
в абзаце втором части первой:
слова «от двухсот до пятисот» заменить словами «от пятисот до тысячи»;
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
часть вторую дополнить пунктом д) следующего содержания:
«д) группой лиц по предварительному сговору, –»;
абзац четвертый части третьей после слов «до трех лет» дополнить словами «с конфискацией имущества»;

86) 213-бапқа ескертудегі «он» деген сөз «он бес» деген сөздермен ауыстырылсын;
87) 214-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
88) 215-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бiр мыңнан бір жарым мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бiр жылдан екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не жеті жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып, екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеті жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бiр жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салына отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
89) 216-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеті жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
90) 216-1-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
91) 217-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«сегіз жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
92) 218-баптың екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
93) 219-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жетi жүзден екi мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға, бiр жылдан екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, екi жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып, екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;

86) в примечании к статье 213 слово «десять» заменить словом «пятнадцать»;
87) в статье 214:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
88) в статье 215:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от одной тысячи до полутора тысяч месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет со штрафом от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до одного года, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или без такового.»;
89) абзац второй статьи 216 изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или без такового.»;
90) в абзаце втором статьи 216-1 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года» исключить;
91) абзац второй статьи 217 изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от восьмисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или без такового.»;
92) в абзаце втором статьи 218:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев,» исключить;
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
93) абзац второй статьи 219 изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от семисот до двух тысяч месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет со штрафом от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.»;

94) 220-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не үш жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз және үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мыңнан екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не жүзден екi жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз және үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
95) 221-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не бір жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүзден үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не үш жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
Ескертудегі «бес жүз» деген сөздер «екі мың» деген сөздермен ауыстырылсын;
96) 222-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
ескертуде:
«екі» деген сөз «жиырма» деген сөзбен ауыстырылсын;
«бес» деген сөз «елу» деген сөзбен ауыстырылсын;
97) 224-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
98) 226-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мыңнан үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не мүлкi тәркiленiп немесе онсыз екi жылдан алты жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

94) в статье 220:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок со штрафом в размере до трехсот месячных расчетных показателей или без такового и с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок до одного года со штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей или без такового и с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.»;
95) в статье 221:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от двухсот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет со штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей или без такового.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от пятисот до трех тысяч месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере до трехсот месячных расчетных показателей или без такового.»;
в примечании слово «пятьсот» заменить словами «две тысячи»;
96) в статье 222:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года» исключить;
в примечании:
слова «две тысячи» заменить словами «двадцать тысяч»;
слово «пять» заменить словом «пятьдесят»;
97) в абзаце втором части первой статьи 224 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
98) в статье 226:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере от одной тысячи до трех тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок от двух до шести лет с конфискацией имущества или без таковой.»;

99) 227-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мыңнан екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
100) 227-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мыңнан екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
101) 228-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
102) 229-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
103) 231-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бірінші абзац «пайдалануы үшін» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ қызметi бойынша жалпы қамқорлығы немесе салғырттығы үшін» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның сегіз айдан бір жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiкте:
бірінші абзац «пайдалануы үшін» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ қызметi бойынша жалпы қамқорлығы немесе салғырттығы үшін» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзац в) тармағындағы «байланысты жасалған болса -» деген сөздер «байланысты;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
«г) ірі мөлшерде жасалған болса, -»;
екінші абзацта:
«немесе сотталған адамның бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«айналысу құқығынан айыра отырып,» деген сөздерден кейін «мүлкі тәркіленіп немесе онсыз,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:

99) в статье 227:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до пяти лет.»;
100) в статье 227-1:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до трех лет с конфискацией имущества или без таковой.»;
101) в абзаце втором статьи 228 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев» исключить;
102) в статье 229:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года,» исключить;
103) в статье 231:
в части первой:
абзац первый после слов «служебного положения» дополнить словами «, а также за общее покровительство или попустительство по службе»;
в абзаце втором слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от восьми месяцев до одного года» исключить;
в части третьей:
абзац первый после слов «служебного положения» дополнить словами «, а также за общее покровительство или попустительство по службе»;
в абзаце втором слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
в части четвертой:
дополнить пунктом г) следующего содержания:
«г) в крупном размере, –»;
в абзаце втором:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного года» исключить;
после слов «шести лет» дополнить словами «с конфискацией имущества или без таковой»;
дополнить частью пятой следующего содержания:

«5. Осы баптың үшіншi және төртінші бөлiктерiнде көзделген іс-әрекеттер, егер олар аса ірі мөлшерде жасалған болса, -
үш мыңнан бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, төрт жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
Ескерту мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
«3. Осы бапта заңсыз алынған ірі мөлшердегі ақша, бағалы қағаздар, басқа мүлік деп бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны танылады.
4. Осы бапта заңсыз алынған аса ірі мөлшердегі ақша, бағалы қағаздар, басқа мүлік деп екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны танылады.»;
104) 233-3-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы «бес жылға дейiнгi» деген сөздердiң алдынан «мүлкi тәркiленiп,» деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы «үш жылдан» деген сөздердiң алдынан «мүлкi тәркiленiп,» деген сөздермен толықтырылсын;
105) 242-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
106) 243-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
107) 244-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
108) 245-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
109) 245-1-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
110) 246-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
111) 247-баптың екiншi және үшінші бөлiктерiнiң екiншi абзацы «екi жылдан», «үш жылдан» деген сөздердiң алдынан «мүлкi тәркiленiп немесе онсыз» деген сөздермен толықтырылсын;

«5. Деяния, предусмотренные частями третьей и четвертой настоящей статьи, если они совершены в особо крупном размере, –
наказываются штрафом в размере от трех тысяч до пяти тысяч месячных расчетных показателей, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.»;
примечание дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
«3. Под крупным размером незаконно полученных денег, ценных бумаг, другого имущества в настоящей статье признаются сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, превышающие пятьсот месячных расчетных показателей.
4. Под особо крупным размером незаконно полученных денег, ценных бумаг, другого имущества в настоящей статье признаются сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, которые превышают две тысячи месячных расчетных показателей.»;
104) в статье 233-3:
абзац второй части первой дополнить словами «с конфискацией имущества»;
абзац второй части второй дополнить словами «с конфискацией имущества»;
105) в абзаце втором статьи 242 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
106) в абзаце втором статьи 243 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
107) в абзаце втором части первой статьи 244 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
108) в абзаце втором части первой статьи 245 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
109) в абзаце втором части первой статьи 245-1 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
110) в абзаце втором части первой статьи 246 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
111) абзац второй частей второй и третьей статьи 247 дополнить словами «с конфискацией имущества или без таковой»;

112) 248-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
113) 249-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
114) 251-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
115) 252-баптың төртiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
116) 256-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы бапта iрi көлемдегi залал деп қылмыс жасалу сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз есе асып түсетiн сомада жеке адамға келтiрiлген залал не айлық есептiк көрсеткiштен бiр мың есеге асып түсетiн сомада ұйымға немесе мемлекетке келтiрiлген залал танылады.»;
117) 257-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
118) 258-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
119) 259-баптың 1-1-бөлігінің екінші абзацындағы «мүлкі тәркіленіп,» деген сөздер алып тасталсын;
120) 262-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
121) 265-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
122) 266-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

112) в абзаце втором части первой статьи 248 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
113) в абзаце втором части первой статьи 249 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
114) в статье 251:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части четвертой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
115) в абзаце втором части четвертой статьи 252 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев» исключить;
116) в статье 256:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.»;
117) в абзаце втором части первой статьи 257 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев» исключить;
118) в абзаце втором статьи 258 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
119) в абзаце втором части 1-1 статьи 259 слова «с конфискацией имущества» исключить;
120) в абзаце втором части первой статьи 262 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
121) в абзаце втором части первой статьи 265 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
122) в абзаце втором части первой статьи 266 слова «или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от трех до десяти месяцев» исключить;

123) 267-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
124) 268-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
125) 269-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздер «айыппұл салуға,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
126) мынадай мазмұндағы 269-1-баппен толықтырылсын:
«269-1-бап. Заңсыз ойын бизнесін ұйымдастыру
1. Ойын мекемесін заңсыз ашу не ұстау немесе ойын бизнесі саласындағы қызметті ұйымдастыру, сол сияқты ойын мекемесін көрінеу заңсыз ашу не ойын бизнесін ұйымдастыру үшін үй-жайлар беру –
бес жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бір жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салып не онсыз мүлкі тәркіленіп, екі жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Дәл сол әрекеттер:
а) кәмелетке толмаған адамды пайдаланып немесе оның құмар ойындарына қатысуымен;
б) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен;
в) ірі мөлшерде табыс алумен жасалған болса;
г) оларды өзінің қызмет жағдайын пайдаланған адам жасаған болса, -
бір мыңнан үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салып не онсыз мүлкі тәркіленіп, бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде табыс алумен;
в) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам не оған теңестірілген адам өзі немесе сенімді адамы арқылы заңда белгіленген тыйым салуға қарамастан жасаған болса, егер бұл әрекеттер мұндай қызметте жеңілдіктер мен артықшылықтар берумен немесе өзге нысандағы қамқоршылығымен байланысты болса, –
үш мыңнан он мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға немесе екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салып не онсыз мүлкі тәркіленіп, төрт жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту. Осы бапта ірі мөлшердегі табыс деп бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы табыс, ал аса ірі мөлшердегі табыс деп бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы табыс танылады.»;

123) в абзаце втором части первой статьи 267 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
124) в статье 268:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
125) в статье 269:
в абзаце втором части первой:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
слова «, либо лишением свободы на срок до двух лет» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
126) дополнить статьей 269-1 следующего содержания:
«Статья 269-1. Организация незаконного игорного бизнеса
1. Незаконное открытие либо содержание игорного заведения
или организация деятельности в сфере игорного бизнеса, а равно
предоставление помещений для открытия заведомо незаконного
игорного заведения либо организации игорного бизнеса –
наказываются штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо лишением свободы на срок до двух лет со штрафом в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей либо без такового с конфискацией имущества.
2. Те же деяния, совершенные:
а) с использованием несовершеннолетнего или с его участием в азартных играх;
б) группой лиц по предварительному сговору;
в) с извлечением дохода в крупном размере;
г) лицом с использованием своего служебного положения, –
наказываются штрафом в размере от одной тысячи до трех тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до пяти лет со штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо без такового с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
а) организованной группой;
б) с извлечением дохода в особо крупном размере;
в) лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом лично или через доверенное лицо вопреки запрету, установленному законом, если эти деяния связаны с предоставлением такой деятельности льгот и преимуществ или с покровительством в иной форме, –
наказываются штрафом в размере от трех тысяч до десяти тысяч месячных расчетных показателей или лишением свободы на срок от четырех до семи лет со штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо без такового с конфискацией имущества.
Примечание. Доходом в крупном размере в настоящей статье признается доход, сумма которого превышает тысячу месячных расчетных показателей, доходом в особо крупном размере – доход, сумма которого превышает пять тысяч месячных расчетных показателей.»;

127) 270-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
128) 271-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
129) 272-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
130) 273-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
131) 274-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
132) 275-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
133) 276-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
134) 278-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
135) 279-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
136) 280-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
137) 281-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
138) 282-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

127) в абзаце втором части первой статьи 270 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
128) в абзаце втором части первой статьи 271 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
129) в абзаце втором части первой статьи 272 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев» исключить;
130) в абзаце втором части первой статьи 273 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
131) в абзаце втором статьи 274 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
132) в абзаце втором части первой статьи 275 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
133) в статье 276:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
134) в абзаце втором части первой статьи 278 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
135) в абзаце втором части первой статьи 279 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
136) в статье 280:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
137) в абзаце втором части первой статьи 281 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
138) в статье 282:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;

139) 283-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
140) 284-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
141) 285-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
142) 286-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
143) 287-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«тәркiленiп не онсыз» деген сөздер «тәркіленіп,» деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«тәркiленiп немесе онсыз» деген сөздер «тәркіленіп,» деген сөзбен ауыстырылсын;
144) 288-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
145) 289-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
146) 291-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
147) 292-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

139) в статье 283:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
140) в статье 284:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
141) в абзаце втором части первой статьи 285 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
142) в абзаце втором части первой статьи 286 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
143) в статье 287:
в абзаце втором части первой:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
слова «, либо без таковой» исключить;
в абзаце втором части второй:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
слова «, или без таковой» исключить;
144) в статье 288:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
145) в абзаце втором статьи 289 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
146) в статье 291:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
147) в абзаце втором части первой статьи 292 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;

148) 293-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
149) 295-баптың төртiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
150) 298-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
151) 299-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
152) 300-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
153) 302-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«302-бап. Көлiкте қолданылатын қағидаларды бұзу
1. Жол, құрылыс және басқа да ұйымдарда басқару функцияларын атқаратын және жолдар мен жол құрылыстарын, олардың жабдықтарын пайдалануға, сондай-ақ жол қозғалысын ұйымдастыруға жауапты адамдардың, денсаулыққа ауыр немесе орташа ауырлықтағы зиян келтiрген, осындай әрекетті жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адамның көлiкте қолданылатын тәртiпті сақтау және қозғалыс қауiпсiздiгi қағидаларын бұзуы, -
жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз, бір жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.
2. Адамның өліміне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соққан дәл сол әрекет, -
бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз, бес жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
154) 305-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
155) 306-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

148) в абзаце втором части первой статьи 293 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
149) в абзаце втором части четвертой статьи 295 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев» исключить;
150) в статье 298:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев» исключить;
151) в абзаце втором части первой статьи 299 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев» исключить;
152) в абзаце втором части первой статьи 300 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до семи месяцев» исключить;
153) статью 302 изложить в следующей редакции:
«Статья 302. Нарушение действующих на транспорте правил
1. Нарушение действующих на транспорте правил охраны порядка и безопасности движения лицами, выполняющими управленческие функции в дорожных, строительных и других организациях и ответственными за эксплуатацию дорог и дорожных сооружений, их оборудования, а также за организацию дорожного движения, причинившее тяжкий или средней тяжести вред здоровью, совершенное лицом, которое в течение года
подвергалось административному взысканию за совершение такого же деяния, –
наказывается штрафом в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок до одного года с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
2. То же деяние, повлекшее смерть человека или иные тяжкие последствия, –
наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.»;
154) в абзаце втором части первой статьи 305 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев» исключить;
155) в абзаце втором части первой статьи 306 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года» исключить;

156) 307-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан алты айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы «айыра отырып,» деген сөздерден кейiн «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
Ескертулердiң бесінші тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы Кодекстің 176-бабы үшінші бөлігінің г) тармағында, 177-бабы үшінші бөлігінің г) тармағында, 192-бабы екінші бөлігінің в) тармағында, 193-бабы үшінші бөлігінің а) тармағында, 209-бабы үшінші бөлігінің а) тармағында, 226-1-бабы үшінші бөлігінің б) тармағында, 307-бабында308-бабы төртінші бөлігінің в) тармағында, 310 – 315-баптарында380-бабында, 380-1-бабы екiншi бөлiгiнiң в) тармағында, 380-2-бабында көзделген қылмыстар сыбайлас жемқорлық қылмыстар деп танылады.»;
157) 308-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«онсыз» деген сөзден кейiн «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы «айырып,» деген сөзден кейiн «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
158) 309-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
159) 310-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «, сотталған адамның екi айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «, сотталған адамның төрт айдан алты айға дейiнгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

156) в статье 307:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до шести месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести до восьми месяцев» исключить;
абзац второй части четвертой после слов «лишением свободы на срок» дополнить словами «от четырех»;
пункт пятый примечаний изложить в следующей редакции:
«5. Коррупционными преступлениями признаются преступления, предусмотренные пунктом г) части третьей статьи 176, пунктом г) части третьей статьи 177, пунктом в) части второй статьи 192, пунктом а) части третьей статьи 193, пунктом а) части третьей статьи 209, пунктом б) части третьей статьи 226-1, статьей 307, пунктом в) части четвертой статьи 308, статьями 310 – 315, статьей 380, пунктом в) части второй статьи 380-1, статьей 380-2 настоящего Кодекса.»;
157) в статье 308:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
после слов «лишением свободы на срок» дополнить словами «от четырех»;
абзац второй части четвертой после слов «лишением свободы на срок» дополнить словами «от пяти»;
158) в абзаце втором статьи 309 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
159) в статье 310:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до шести месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года» исключить;
в абзаце втором части четвертой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до шести месяцев» исключить;

160) мынадай мазмұндағы 310-1-баппен толықтырылсын:
«310-1-бап. Заңды кәсіпкерлік қызметке кедергі жасау
1. Дара кәсіпкердің немесе коммерциялық ұйымның құқықтары мен заңды мүдделерін ұйымдық-құқықтық нысанына немесе меншік нысанына қарай шектеу, сол сияқты дара кәсіпкердің немесе коммерциялық ұйымның дербестігін шектеу не қызметіне өзгедей заңсыз араласу, егер бұл әрекеттерді мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi адамның не оған теңестiрiлген адамның қызметтiк өкiлеттiктерiн өзi немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшiн пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтiру мақсатында қызмет мүдделерiне кереғар пайдалануы, eгep бұл азаматтардың немесе ұйымдардың мүдделерiне не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiне ірі залал келтіруге әкеп соқса, -
бес жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не алты айға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Дәл сол әрекеттерді:
а) лауазымды адам;
б) алдын ала сөз байласу бойынша адамдар тобы;
в) ұйымдасқан топ жасаса, -
бір мыңнан екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не жүз сағаттан жүз елу сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не алты айдан бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не екі жылдан үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді:
а) жауапты мемлекеттiк лауазым атқаратын адам;
б) аса ірі мөлшерде;
в) ұйымдасқан топтың немесе қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) мүддесінде жасаса, -
екі мыңнан бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не жүз елу сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не мүлкі тәркіленіп, дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескертулер.

160) дополнить статьей 310-1 следующего содержания:
«Статья 310-1. Воспрепятствование законной предпринимательской
деятельности
1. Ограничение прав и законных интересов индивидуального предпринимателя или коммерческой организации в зависимости от организационно-правовой формы или формы собственности, а равно ограничение самостоятельности либо иное незаконное вмешательство в деятельность индивидуального предпринимателя или коммерческой организации, если эти деяния совершены лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом с использованием своих служебных полномочий вопреки интересам службы в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, если это повлекло причинение крупного ущерба интересам граждан или организаций либо охраняемым законом интересам общества или государства, –
наказываются штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, либо привлечением к общественным работам на срок до ста часов, либо исправительными работами на срок до шести месяцев, либо ограничением свободы до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.
2. Те же деяния, совершенные:
а) должностным лицом;
б) группой лиц по предварительному сговору;
в) организованной группой, –
наказываются штрафом в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо привлечением к общественным работам на срок от ста часов до ста пятидесяти часов, либо исправительными работами на срок от шести месяцев до одного года, либо ограничением свободы на срок от двух лет до трех лет, либо лишением свободы на срок до трех лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
а) лицом, занимающим ответственную государственную должность;
б) в особо крупном размере;
в) в интересах организованной группы или преступного сообщества (преступной организации), –
наказываются штрафом в размере от двух тысяч до пяти тысяч месячных расчетных показателей, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо привлечением к общественным работам на срок от ста пятидесяти часов до двухсот сорока часов, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо ограничением свободы на срок от трех до семи лет, либо лишением свободы на тот же срок с конфискацией имущества.
Примечания.

1. Осы бапта азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен жүз есе асатын сомада келтiрiлген залал, не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен мың есе асатын сомада келтiрiлген залал iрi залал деп танылады.
2. Қылмыс жасалу сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен мың есе асатын сомада азаматқа келтiрiлген залал, не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен он мың есе асатын сомада келтiрiлген залал аса iрi залал деп танылады.»;
161) 311-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы «үшінші және төртінші» деген сөздер «үшінші немесе төртінші» деген сөздермен ауыстырылсын;
162) 312-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
163) 313-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
164) 314-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан алты айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан сегіз айға дейiнгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның сегіз айдан бір жылға дейiнгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
165) 315-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан алты айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан сегіз айға дейiнгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның сегіз айдан бір жылға дейiнгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы «айырып,» деген сөзден кейiн «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;

1. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель.
2. Особо крупным ущербом признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, в тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.»;
161) в статье 311:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
в абзаце первом части пятой слова «третьей и четвертой» заменить словами «третьей или четвертой»;
162) в статье 312:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
163) в статье 313:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
164) в статье 314:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до шести месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести до восьми месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от восьми месяцев до одного года» исключить;
165) в статье 315:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до шести месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести до восьми месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от восьми месяцев до одного года» исключить;
абзац второй части четвертой после слов «лишением свободы на срок» дополнить словами «от четырех»;

166) 316-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
167) 317-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
168) 317-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
169) 318-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
170) 319-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
171) мынадай мазмұндағы 319-1-баппен толықтырылсын:
«319-1-бап. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң
қызметіне кедергi жасау
1. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң қызметіне оның өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруына кедергi жасау мақсатында қандай да болмасын нысанда араласу, -
екi жүзден үш жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бір жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адам өзiнiң қызмет бабын пайдалана отырып жасаған нақ сол әрекет, -
үш жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз, нақ сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
172) 320-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

166) в абзаце втором части первой статьи 316 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев» исключить;
167) в абзаце втором статьи 317 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев» исключить;
168) в статье 317-1:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
169) в статье 318:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев» исключить;
170) в статье 319:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до восьми месяцев» исключить;
171) дополнить статьей 319-1 следующего содержания:
«Статья 319-1. Воспрепятствование деятельности Конституционного
Совета Республики Казахстан
1. Вмешательство в какой бы то ни было форме в деятельность Конституционного Совета Республики Казахстан в целях воспрепятствования осуществлению им своих полномочий -
наказывается штрафом в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на срок до двух лет.
2. То же деяние, совершенное лицом с использованием своего служебного положения, -
наказывается штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на тот же срок или без такового.»;
172) в статье 320:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до четырех месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев» исключить;

173) 321-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
174) 321-1-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан алты айға дейiнгi кезең ішіндегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
175) 322-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
176) 323-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
177) 324-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
178) 325-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
179) 326-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
180) 327-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
181) 329-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
182) 330-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
183) 330-2-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «не сотталған адамның екi айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
184) 330-3-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «не сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «не сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

173) в абзаце втором части первой статьи 321 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
174) в абзаце втором статьи 321-1 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до шести месяцев» исключить;
175) в абзаце втором части первой статьи 322 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев» исключить;
176) в абзаце втором статьи 323 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
177) в статье 324:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
178) в абзаце втором части третьей статьи 325 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
179) в абзаце втором части первой статьи 326 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев» исключить;
180) в абзаце втором части первой статьи 327 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев» исключить;
181) в абзаце втором статьи 329 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до десяти месяцев» исключить;
182) в абзаце втором части первой статьи 330 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
183) в абзаце втором части первой статьи 330-2 слова «либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев» исключить;
184) в статье 330-3:
в абзаце втором части первой слова «в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;

185) 332-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
186) 333-баптың бірінші бөлігінің екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
187) 334-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
188) 335-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
189) 336-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табыстарының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
190) 337-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
191) 337-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
192) 339-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
193) 341-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;

185) в абзаце втором статьи 332 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до десяти месяцев» исключить;
186) в абзаце втором части первой статьи 333 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев» исключить;
187) в статье 334:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до восьми месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев» исключить;
188) в абзаце втором статьи 335 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
189) в статье 336:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
190) в статье 337:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
191) в статье 337-1:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного года» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев» исключить;
192) в статье 339:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части третьей слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
193) в статье 341:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;

194) 342-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
195) 343-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
196) 348-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-2-бөлікпен толықтырылсын:
«1-2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға уәкілетті лауазымды тұлғаның әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша дәлелдерді бұрмалауы, -
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, екі жүзден бес жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы «Қылмыстық iс бойынша» деген сөздер «Қылмыстық сот iсін жүргізу барысында» деген сөздермен ауыстырылсын;
197) 349-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
198) 350-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
199) 351-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
200) 352-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
Ескерту алып тасталсын;

194) в статье 342:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
195) в статье 343:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
196) в статье 348:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев» исключить;
дополнить частью 1-2 следующего содержания:
«1-2. Фальсификация доказательств по делам об административных правонарушениях, совершенная должностным лицом, уполномоченным составлять протокол об административных правонарушениях, –
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности на срок до трех лет либо ограничением свободы на срок от двух до пяти лет с лишением права занимать определенные должности на срок до трех лет.»;
в абзаце первом части второй слова «по уголовному делу» заменить словами «в ходе уголовного судопроизводства»;
197) в статье 349:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев» исключить;
198) в абзаце втором части первой статьи 350 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
199) в абзаце втором части первой статьи 351 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
200) в статье 352:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
примечание исключить;

201) 353-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
202) 354-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
203) 355-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
204) 356-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
205) 357-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
«немесе сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
206) 360-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «бір жылдан екі жылға дейінгі» деген сөздер «екі жылдан бес жылға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «үш жылдан бес жылға дейінгі» деген сөздер «төрт жылдан жеті жылға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «үш жылдан жеті жылға дейінгі» деген сөздер «бес жылдан он жылға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
207) 362-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
208) 363-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
209) мынадай мазмұндағы 363-1-баппен толықтырылсын:
«363-1-бап. Қылмысты жасыру
1. Қылмыстық қудалау органының лауазымды тұлғасының анық дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы өтініш немесе хабарлама берген адамға қатысты алдау, азғыру, қорқыту немесе өзге де заңсыз іс-әрекеттер арқылы не аталған адамның өтінішін кез келген өзге тәсілмен жою немесе жасыру арқылы кiшiгiрiм немесе орташа ауырлықтағы қылмысты тіркеуден қасақана жасыруы -
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, екi жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.

201) в абзаце втором статьи 353 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
202) в статье 354:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
203) в абзаце втором статьи 355 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
204) в абзаце втором части первой статьи 356 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев» исключить;
205) в статье 357:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй:
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года» исключить;
слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца» исключить;
206) в статье 360:
в абзаце втором части первой слова «от одного года до двух лет» заменить словами «от двух до пяти лет»;
в абзаце втором части второй слова «от трех до пяти лет» заменить словами «от четырех до семи лет»;
в абзаце втором части третьей слова «от трех до семи лет» заменить словами «от пяти до десяти лет»;
207) в статье 362:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев» исключить;
208) в абзаце втором статьи 363 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
209) дополнить статьей 363-1 следующего содержания:
«Статья 363-1. Укрытие преступления
1. Умышленное укрытие преступления небольшой либо средней тяжести от регистрации, совершенное должностным лицом органа уголовного преследования путем обмана, уговора, угрозы или иных неправомерных действий в отношении лица, обратившегося с заявлением или сообщением о достоверно готовящемся или совершенном преступлении, либо путем уничтожения или сокрытия любым иным способом обращения указанного лица, –
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности на срок до трех лет либо ограничением свободы на срок от двух до пяти лет с лишением права занимать определенные должности на срок до трех лет.

2. Дәл сол:
а) ауыр қылмысты жасыруға әкеп соққан;
б) адамдар тобы жасаған әрекеттер, -
бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Дәл сол:
а) аса ауыр қылмысты жасыруға не ауыр зардаптарға әкеп соққан;
б) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен жасалған әрекеттер, -
бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын лауазымды тұлға немесе қылмыстық қудалау органының бастығы жасаған не осы адамдардың нұсқауымен жасалған бірінші не екінші немесе үшінші бөліктерде көзделген әрекеттер, -
бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айыра отырып, төрт жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
210) 364-баптың екiншi абзацындағы «немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде» деген сөздер алып тасталсын;
211) 365-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
212) 370-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы «он жылға» деген сөздердiң алдынан «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
213) 372-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «үш» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
214) 373-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «жетi» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
215) 374-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
216) 375-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
217) 380-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«380-бап. Билiктi терiс пайдалану
1. Бастықтың немесе лауазымды адамның билiктi немесе қызмет бабын өзi немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшiн пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтiру мақсатында қызмет мүдделерiне кереғар пайдалануы, егер бұл азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулi түрде бұзуға әкеп соқса, -
екi жылға дейiнгi мерзiмге әскери қызметi бойынша шектеуге не үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға немесе төрт жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. Те же деяния:
а) повлекшие укрытие тяжкого преступления;
б) совершенные группой лиц, –
наказываются лишением свободы до пяти лет с лишением права занимать определенные должности на тот же срок.
3. Те же деяния:
а) повлекшие укрытие особо тяжкого преступления либо тяжкие последствия;
б) совершенные группой лиц по предварительному сговору, –
наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет с лишением права занимать определенные должности на срок до пяти лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой либо второй или третьей, совершенные должностным лицом, занимающим ответственную государственную должность, или начальником органа уголовного преследования либо по указанию этих лиц, –
наказываются лишением свободы на срок от четырех до десяти лет с лишением права занимать определенные должности на срок до пяти лет.»;
210) в абзаце втором статьи 364 слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев» исключить;
211) в статье 365:
в абзаце втором части первой слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев» исключить;
в абзаце втором части второй слова «или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев» исключить;
212) абзац второй части третьей статьи 370 после слов «на срок» дополнить словами «от пяти»;
213) в абзаце втором части третьей статьи 372 слово «трех» заменить словом «пяти»;
214) в абзаце втором части третьей статьи 373 слово «семи» заменить словом «десяти»;
215) в абзаце втором части третьей статьи 374 слово «пяти» заменить словом «десяти»;
216) в абзаце втором части третьей статьи 375 слово «пяти» заменить словом «десяти»;
217) статью 380 изложить в следующей редакции:
«Статья 380. Злоупотребление властью
1. Злоупотребление начальника или должностного лица властью или служебным положением вопреки интересам службы в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, если это повлекло существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства, –
наказывается ограничением по воинской службе на срок до двух лет либо содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев или лишением свободы на срок до четырех лет.

2. Ауыр зардаптарға әкеп соққан дәл сол әрекет, -
төрт жылдан жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, жауынгерлік жағдайда жасалған әрекеттер, -
жетi жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, -
он жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады не өлiм жазасына кесiледi немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
218) мынадай мазмұндағы 380-1 және 380-2-баптармен толықтырылсын:
«380-1-бап. Билiктi немесе қызметтiк өкiлеттiктердi асыра
пайдалану
1. Билiктi не қызметтiк өкiлеттiктердi асыра пайдалану, яғни бастықтың немесе лауазымды адамның өзiнiң құқықтары мен өкiлеттiктерi шегiнен сөзсіз асып кететiн, азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулi түрде бұзуға әкеп соққан әрекеттер жасауы, -
екi жылға дейiнгi мерзiмге әскери қызметi бойынша шектеуге не үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға немесе екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ауыр зардаптарға әкеп соқтырған не:
а) күш қолданып немесе оны қолданамын деп қорқытып;
б) қаруды немесе арнайы құралдарды қолданып;
в) өзi немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшiн пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтiру мақсатында жасалған нақ сол әрекет, -
бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, ұрыс жағдайында жасалған әрекеттер, -
жетi жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, -
он жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады не өлiм жазасына кесілген немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.
380-2-бап. Билiктiң әрекетсiздiгi
1. Билiктiң әрекетсiздiгi, яғни бастықтың немесе лауазымды адамның өзi немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшiн пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтiру мақсатында өзінің қызметтік міндеттерін орындамауы, егер бұл азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулi түрде бұзуға әкеп соқса, -
екi жылға дейiнгi мерзiмге әскери қызметi бойынша шектеуге не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. То же деяние, повлекшее тяжкие последствия, –
наказывается лишением свободы на срок от четырех до семи лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в боевой обстановке, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в военное время, –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет либо смертной казнью или пожизненным лишением свободы.»;
218) дополнить статьями 380-1 и 380-2 следующего содержания:
«Статья 380-1. Превышение власти или служебных полномочий
1. Превышение власти или служебных полномочий, то есть совершение начальником или должностным лицом действий, явно выходящих за пределы его прав и полномочий, повлекшее существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства, –
наказывается ограничением по воинской службе на срок до двух лет либо содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев или лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
2. То же деяние, повлекшее тяжкие последствия либо совершенное:
а) с применением насилия или угрозы его применения;
б) с применением оружия или специальных средств;
в) в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, –
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в боевой обстановке, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в военное время, –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет либо смертной казнью или пожизненным лишением свободы.
Статья 380-2. Бездействие власти
1. Бездействие власти, то есть неисполнение начальником или должностным лицом своих служебных обязанностей в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, если это повлекло существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства, –
наказывается ограничением по воинской службе на срок до двух лет либо лишением свободы на срок до трех лет.

2. Ауыр зардаптарға әкеп соққан дәл сол әрекет, -
төрт жылдан сегiз жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, жауынгерлік жағдайда жасалған әрекеттер, -
бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, -
он жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
219) 383-баптың екiншi абзацындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
220) 384-баптың екiншi абзацы «он жылға» деген сөздердiң алдынан «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
221) 385-баптың екiншi абзацындағы «үш» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
222) 386-баптың үшiншi бөлiгiнде:
бiрiншi абзацтағы «ауыр зардаптарға» деген сөздер «iрi зиян келтiруге немесе өзге де ауыр зардаптардың болуына» деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы «үш» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
223) 390-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы «он жылға» деген сөздердiң алдынан «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар):
1) мынадай мазмұндағы мазмұнмен толықтырылсын:
«Мазмұны
Жалпы бөлім
1-бөлім. Негізгі ережелер
1-тарау. Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасы
1-бап. Қылмыстық сот iсiн жүргiзу тәртiбiн айқындайтын заңнама
2-бап. Қылмыстық сот iсiн жүргiзуде басым күшi бар құқықтық нормаларды қолдану
3-бап. Қылмыстық iс жүргiзу заңының кеңiстiкте қолданылуы

2. То же деяние, повлекшее тяжкие последствия, –
наказывается лишением свободы на срок от четырех до восьми лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в боевой обстановке, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в военное время, –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет.»;
219) в абзаце втором статьи 383 слово «пяти» заменить словом «десяти»;
220) абзац второй статьи 384 после слова «срок» дополнить словами «от пяти»;
221) в абзаце втором статьи 385 слово «трех» заменить словом «пяти»;
222) в части третьей статьи 386:
в абзаце первом слова «тяжкие последствия» заменить словами «причинение крупного ущерба или наступление иных тяжких последствий»;
в абзаце втором слово «трех» заменить словом «пяти»;
223) абзац второй части третьей статьи 390 после слова «срок» дополнить словами «от пяти».
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28):
1) дополнить оглавлением следующего содержания:
«Оглавление
Общая часть
Раздел 1. Основные положения
Глава 1. Уголовно-процессуальное законодательство Республики Казахстан
Статья 1. Законодательство, определяющее порядок уголовного судопроизводства
Статья 2. Применение в уголовном судопроизводстве правовых норм, имеющих преимущественную силу
Статья 3. Действие уголовно-процессуального закона в пространстве

4-бап. Қазақстан Республикасының аумағында шет мемлекеттiң қылмыстық iс жүргiзу құқығының қолданылуы
5-бап. Қылмыстық iс жүргiзу заңының уақыт тұрғысында қолданылуы
6-бап. Қылмыстық iс жүргiзу заңының шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қолданылуы
7-бап. Осы Кодекстегi кейбiр ұғымдардың түсiнiктемесi
2-тарау. Қылмыстық процестiң мiндеттерi мен принциптерi
8-бап. Қылмыстық процестiң мiндеттерi
9-бап. Қылмыстық процесс принциптерiнiң мәнi
10-бап. Заңдылық
11-бап. Сот әдiлдiгiн соттың ғана жүзеге асыруы
12-бап. Адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын сот арқылы қорғау
13-бап. Жеке адамның абыройы мен қадiр-қасиетiн құрметтеу
14-бап. Адамның жеке басына тиiспеушiлiк
15-бап. Қылмыстық iстер бойынша iс жүргiзу кезiнде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау
16-бап. Жеке өмiрге қол сұқпаушылық. Хат жазысудың, телефон арқылы сөйлесудiң, почта, телеграф және өзге де хабарлардың құпиясы
17-бап. Тұрғын үйге қол сұқпаушылық
18-бап. Меншiкке қол сұқпаушылық
19-бап. Кiнәсiздiк презумпциясы
20-бап. Қайта соттауға және қылмыстық қудалауға жол берiлмеуi
21-бап. Сот әдiлдiгiн заң мен сот алдындағы теңдiк негiздерiнде жүзеге асыру
22-бап. Судьялардың тәуелсiздiгi
23-бап. Сот iсiн жүргiзудi тараптардың бәсекелестiгi мен тең құқықтылығы негiзiнде жүзеге асыру
24-бап. Iстiң мән-жайын жан-жақты, толық және объективтi зерттеу
25-бап. Дәлелдемелердi iшкi сенiм бойынша бағалау
26-бап. Күдіктiнiң, айыпталушының қорғануға құқығын қамтамасыз ету
27-бап. Куәлiк айғақтар беру мiндетiнен босату
28-бап. Бiлiктi заң көмегiне құқықты қамтамасыз ету
29-бап. Жариялылық
30-бап. Қылмыстық сот iсiн жүргiзу тiлi
31-бап. Iс жүргiзу әрекеттерi мен шешiмдерiне шағымдану бостандығы
3-тарау. Қылмыстық қудалау
32-бап. Жеке, жеке-жариялы және жариялы қудалау мен айыптау iстерi
33-бап. Қылмыстық қудалау жеке түрде жүзеге асырылуы мүмкiн қылмыстар
34-бап. Қылмыстық қудалауды жеке-жариялы түрде жүзеге асыру
35-бап. Коммерциялық немесе өзге де ұйымның арызы бойынша қылмыстық жауапқа тарту
36-бап. Қылмыстық қудалауды жүзеге асырудың жалпы шарттары
37-бап. Іс жүргізуді болдырмайтын мән-жайлар
38-бап. Қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкiндiк беретiн мән-жайлар
4-тарау. Ақтау. Қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекетімен келтірілген зиянды өтеу
39-бап. Айыпталушы (күдiктi) ретiнде тартылған адамды кiнәсiздiгiн тану жолымен ақтау

Статья 4. Применение на территории Республики Казахстан уголовно-процессуального права иностранного государства
Статья 5. Действие уголовно-процессуального закона во времени
Статья 6. Действие уголовно-процессуального закона в отношении иностранцев и лиц без гражданства
Статья 7. Разъяснение некоторых понятий, содержащихся в настоящем Кодексе
Глава 2. Задачи и принципы уголовного процесса
Статья 8. Задачи уголовного процесса
Статья 9. Значение принципов уголовного процесса
Статья 10. Законность
Статья 11. Осуществление правосудия только судом
Статья 12. Судебная защита прав и свобод человека и гражданина
Статья 13. Уважение чести и достоинства личности
Статья 14. Неприкосновенность личности
Статья 15. Охрана прав и свобод граждан при производстве по уголовным делам
Статья 16. Неприкосновенность частной жизни. Тайна переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений
Статья 17. Неприкосновенность жилища
Статья 18. Неприкосновенность собственности
Статья 19. Презумпция невиновности
Статья 20. Недопустимость повторного осуждения и уголовного преследования
Статья 21. Осуществление правосудия на началах равенства перед законом и судом
Статья 22. Независимость судьи
Статья 23. Осуществление судопроизводства на основе состязательности и равноправия сторон
Статья 24. Всестороннее, полное и объективное исследование обстоятельств дела
Статья 25. Оценка доказательств по внутреннему убеждению
Статья 26. Обеспечение подозреваемому, обвиняемому права на защиту
Статья 27. Освобождение от обязанности давать свидетельские показания
Статья 28. Обеспечение права на квалифицированную юридическую помощь
Статья 29. Гласность
Статья 30. Язык уголовного судопроизводства
Статья 31. Свобода обжалования процессуальных действий и решений
Глава 3. Уголовное преследование
Статья 32. Дела частного, частно-публичного и публичного преследования и обвинения
Статья 33. Преступления, по которым уголовное преследование может осуществляться в частном порядке
Статья 34. Осуществление уголовного преследования в частно-публичном порядке
Статья 35. Привлечение к уголовной ответственности по заявлению коммерческой или иной организации
Статья 36. Общие условия осуществления уголовного преследования
Статья 37. Обстоятельства, исключающие производство по делу
Статья 38. Обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование
Глава 4. Реабилитация. Возмещение вреда, причиненного незаконными действиями органа, ведущего уголовный процесс
Статья 39. Реабилитация путем признания невиновности лица, привлеченного в качестве обвиняемого (подозреваемого)

40-бап. Қылмыстық процестi жүргiзетін органның заңсыз iс-әрекетiнiң салдарынан келтiрiлген зиянның өтелуiне құқығы бар адамдар
41-бап. Өтелуге жататын зиян
42-бап. Зиянның өтелу құқығын тану
43-бап. Мүлiктiк зиянды өтеу
44-бап. Моральдық зиянның зардаптарын жою
45-бап. Талап қою мерзiмдерi
46-бап. Заңды тұлғаларға зиянның өтелуі
47-бап. Құқықтарды талап қою тәртiбiмен қалпына келтiру
5-тарау. Қылмыстық іс бойынша іс жүргізу
48-бап. Қылмыстық iстердi бiрiктiру
49-бап. Қылмыстық iстi бөлектеу
50-бап. Қылмыстық iс бойынша iс жүргiзудi тоқтата тұру
51-бап. Қылмыстық iстi тоқтату
51-1-бап. Күдіктіге немесе айыпталушыға қатысты қылмыстық қудалауды тоқтату тәртiбi
52-бап. Қылмыстық iс бойынша iс жүргiзудi аяқтау
53-бап. Құпиялылықты сақтау
6-тарау. Iс жүргізу мерзімдері
54-бап. Мерзiмдердi есептеу
55-бап. Мерзiмдi сақтау
56-бап. Мерзiмдi өткiзiп алудың салдары және оны қалпына келтiру тәртiбi
2-бөлім. Қылмыстық процеске қатысатын мемлекеттік органдар мен адамдар
7-тарау. Сот
57-бап. Сот
58-бап. Соттың құрамы
59-бап. Соттың өкілеттігі
60-бап. Судья
61-бап. Iс бойынша төрағалық етушi
8-тарау. Қылмыстық қудалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар
62-бап. Прокурор
63-бап. Тергеу бөлiмiнiң бастығы
64-бап. Тергеушi
65-бап. Анықтау органы
66-бап. Анықтау органының бастығы
67-бап. Анықтаушы
9-тарау. Өз құқықтары мен мүдделерін немесе өкілдік ететін құқықтар мен мүдделерді қорғап процеске қатысушылар
68-бап. Күдiктi
69-бап. Айыпталушы
70-бап. Қорғаушы
71-бап. Қорғаушының мiндеттi қатысуы
72-бап. Қорғаушыны шақыру, тағайындау, ауыстыру, оның еңбегiне ақы төлеу
73-бап. Қорғаушыдан бас тарту
74-бап. Қорғаушының өкiлеттiгi
75-бап. Жәбiрленушi
76-бап. Жеке айыптаушы
77-бап. Азаматтық талапкер
78-бап. Азаматтық жауапкер
79-бап. Кәмелетке толмаған айыпталушының, күдiктiнiң заңды өкiлдерi
80-бап. Жәбiрленушiнiң, азаматтық талапкердiң және жеке айыптаушының өкiлдерi
81-бап. Азаматтық жауапкердiң өкiлдерi
10-тарау. Қылмыстық процеске қатысатын өзге де адамдар
82-бап. Куә
83-бап. Сарапшы
84-бап. Маман
85-бап. Аудармашы
86-бап. Куәгер
87-бап. Сот отырысының хатшысы
88-бап. Сот приставы
88-1-бап. Медиатор
11-тарау. Қылмыстық іс бойынша іс жүргізуге қатысудың мүмкіндігін жоққа шығаратын мән-жайлар. Қарсылық білдіру
89-бап. Қарсылық бiлдiру және қылмыстық iс бойынша iс жүргiзуге қатысудан шеттету туралы өтiнiш. Қылмыстық процеске қатысудан босату

Статья 40. Лица, имеющие право на возмещение вреда, причиненного в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс
Статья 41. Подлежащий возмещению вред
Статья 42. Признание права на возмещение вреда
Статья 43. Возмещение имущественного вреда
Статья 44. Устранение последствий морального вреда
Статья 45. Сроки предъявления требований
Статья 46. Возмещение вреда юридическим лицам
Статья 47. Восстановление прав в исковом порядке
Глава 5. Ведение производства по уголовному делу
Статья 48. Соединение уголовных дел
Статья 49. Выделение уголовного дела
Статья 50. Приостановление производства по уголовному делу
Статья 51. Прекращение уголовного дела
Статья 51-1. Порядок прекращения уголовного преследования в отношении подозреваемого или обвиняемого
Статья 52. Завершение производства по уголовному делу
Статья 53. Сохранение конфиденциальности
Глава 6. Процессуальные сроки
Статья 54. Исчисление сроков
Статья 55. Соблюдение срока
Статья 56. Последствия пропуска срока и порядок его восстановления
Раздел 2. Государственные органы и лица, участвующие в уголовном процессе
Глава 7. Суд
Статья 57. Суд
Статья 58. Состав суда
Статья 59. Полномочия суда
Статья 60. Судья
Статья 61. Председательствующий по делу
Глава 8. Государственные органы и должностные лица, осуществляющие функции уголовного преследования
Статья 62. Прокурор
Статья 63. Начальник следственного отдела
Статья 64. Следователь
Статья 65. Орган дознания
Статья 66. Начальник органа дознания
Статья 67. Дознаватель
Глава 9. Участники процесса, защищающие свои или представляемые права и интересы
Статья 68. Подозреваемый
Статья 69. Обвиняемый
Статья 70. Защитник
Статья 71. Обязательное участие защитника
Статья 72. Приглашение, назначение, замена защитника, оплата его труда
Статья 73. Отказ от защитника
Статья 74. Полномочия защитника
Статья 75. Потерпевший
Статья 76. Частный обвинитель
Статья 77. Гражданский истец
Статья 78. Гражданский ответчик
Статья 79. Законные представители несовершеннолетнего обвиняемого, подозреваемого
Статья 80. Представители потерпевшего, гражданского истца и частного обвинителя
Статья 81. Представители гражданского ответчика
Глава 10. Иные лица, участвующие в уголовном процессе
Статья 82. Свидетель
Статья 83. Эксперт
Статья 84. Специалист
Статья 85. Переводчик
Статья 86. Понятой
Статья 87. Секретарь судебного заседания
Статья 88. Судебный пристав
Статья 88-1. Медиатор
Глава 11. Обстоятельства, исключающие возможность участия в производстве по уголовному делу. Отводы
Статья 89. Отводы и ходатайства об устранении от участия в производстве по уголовному делу. Освобождение от участия в уголовном процессе

90-бап. Судьяға қарсылық бiлдiру
91-бап. Прокурорға қарсылық бiлдiру
92-бап. Тергеушi мен анықтаушыға қарсылық бiлдiру
93-бап. Куәгерге қарсылық бiлдiру
94-бап. Сот отырысының хатшысы мен соттың приставына қарсылық бiлдiру
95-бап. Аудармашы мен маманға қарсылық бiлдiру
96-бап. Сарапшыға қарсылық бiлдiру
97-бап. Қорғаушыны, жәбiрленушiнiң (жеке айыптаушының), азаматтық талапкердiң немесе азаматтық жауапкердiң өкiлiн қылмыстық iс бойынша iс жүргiзуге қатысудан шеттету
12-тарау. Қылмыстық процеске қатысатын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
98-бап. Судьялардың, алқабилердің, прокурорлардың, тергеушiлердiң, анықтаушылардың, қорғаушылардың, сарапшылардың, мамандардың, сот отырысы хатшыларының, сот приставтарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
99-бап. Күдіктінің, жәбірленушілердің, куәлардың, айыпталушылардың және қылмыстық процеске қатысатын басқа да адамдардың қауiпсiздiк шараларын қолдану мiндетi
100-бап. Жәбiрленушiлердiң, куәлардың, күдіктiлердiң, айыпталушылардың және қылмыстық процеске қатысатын басқа да адамдардың қауiпсiздiк шаралары
101-бап. Сот талқылауына қатысатын адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
13-тарау. Өтініш жасау, қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың әрекеттері мен шешімдеріне шағымдану
102-бап. Қылмыстық процеске қатысушылардың өтiнiштерiн қараудың мiндеттiлiгi
103-бап. Қылмыстық iс бойынша iс жүргiзудi жүзеге асыратын органдар мен лауазымды адамдардың шешiмдерi мен әрекеттерiне шағымдану
104-бап. Ұсталған немесе қамауға алынған адамдардың шағым жолдау тәртiбi
105-бап. Шағымдарды берудiң мерзiмдерi
106-бап. Шағым берiлуiне байланысты шешiмнiң орындалуын тоқтата тұру
107-бап. Шағымдарды қараудың жалпы тәртiбi
108-бап. Анықтаушының, анықтау органының, тергеушінің, прокурордың іс-әрекеті мен шешіміне шағымды қарау тәртібі
109-бап. Прокурордың, тергеу және анықтау органдарының іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) мен шешімдеріне жасалған шағымдарды сотта қарау тәртібі
110-бап. Айыпталушыны, күдіктіні қамауға алу түріндегі бұлтартпау шарасына санкция беру немесе қамауға алу мерзімін ұзарту туралы, қамауға алуға санкция беруден бас тарту немесе қамауға алу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы сот қаулысына шағымдану, наразылық білдіру
111-бап. Прокурордың күдіктiнi, айыпталушыны медициналық ұйымға мәжбүрлеп орналастыруға берген санкциясына сотқа шағымдану
112-бап. Соттың үкiмiне, қаулысына шағым жасау, наразылық бiлдiру
14-тарау. Қылмыстық процеске қатысатын адамдар туралы қорытынды ережелер
113-бап. Процеске қатысушы деп тануды талап ету құқығы

Статья 90. Отвод судьи
Статья 91. Отвод прокурора
Статья 92. Отвод следователя и дознавателя
Статья 93. Отвод понятого
Статья 94. Отвод секретаря судебного заседания и судебного пристава
Статья 95. Отвод переводчика и специалиста
Статья 96. Отвод эксперта
Статья 97. Отстранение от участия в производстве по уголовному делу защитника, представителя потерпевшего (частного обвинителя), гражданского истца или гражданского ответчика
Глава 12. Обеспечение безопасности лиц, участвующих в уголовном процессе
Статья 98. Обеспечение безопасности судей, присяжных заседателей, прокуроров, следователей, дознавателей, защитников, экспертов, специалистов, секретарей судебного заседания, судебных приставов
Статья 99. Обязанность принятия мер безопасности подозреваемых, потерпевших, свидетелей, обвиняемых и других лиц, участвующих в уголовном процессе
Статья 100. Меры безопасности потерпевших, свидетелей, подозреваемых, обвиняемых и других лиц, участвующих в уголовном процессе
Статья 101. Обеспечение безопасности лиц, участвующих в судебном разбирательстве
Глава 13. Ходатайства, обжалование действий и решений государственных органов и должностных лиц, осуществляющих производство по уголовному делу
Статья 102. Обязательность рассмотрения ходатайств участников уголовного процесса
Статья 103. Обжалование решений и действий органов и должностных лиц, осуществляющих производство по уголовному делу
Статья 104. Порядок направления жалоб лиц, задержанных или содержащихся под стражей
Статья 105. Сроки подачи жалоб
Статья 106. Приостановление исполнения решения в связи с подачей жалобы
Статья 107. Общий порядок рассмотрения жалоб
Статья 108. Порядок рассмотрения жалоб на действия и решения дознавателя, органа дознания, следователя, прокурора
Статья 109. Судебный порядок рассмотрения жалоб на действия (бездействие) и решения прокурора, органов следствия и дознания
Статья 110. Обжалование, опротестование постановления суда о санкционировании меры пресечения в виде ареста или продлении срока ареста, об отказе в даче санкции на арест или отказе в продлении срока ареста обвиняемого, подозреваемого
Статья 111. Судебное обжалование санкции прокурора на принудительное помещение подозреваемого, обвиняемого в медицинскую организацию
Статья 112. Жалобы, протесты на приговор, постановления суда
Глава 14. Заключительные положения о лицах, участвующих в уголовном процессе
Статья 113. Право требовать признания участником процесса

114-бап. Қылмыстық iс бойынша iс жүргiзуге қатысатын адамдарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру және оларды жүзеге асыру мүмкiндiгiн қамтамасыз ету мiндетi
3-бөлім. Дәлелдемелер және дәлелдеу
15-тарау. Дәлелдемелер
115-бап. Дәлелдемелер ұғымы
116-бап. Дәлелдемелер ретiнде рұқсат етiлмейтiн iс жүзiндегi деректер
117-бап. Қылмыстық iс бойынша дәлелдеуге жататын мән-жайлар
118-бап. Дәлелсiз анықталатын мән-жайлар
119-бап. Күдіктiнiң, айыпталушының, жәбiрленушiнiң, куәнiң айғақтары
120-бап. Сарапшының қорытындысы
121-бап. Заттай дәлелдемелер
122-бап. Iс жүргiзу әрекеттерiнiң хаттамалары
123-бап. Құжаттар
16-тарау. Дәлелдеу
124-бап. Дәлелдеу
125-бап. Дәлелдемелер жинау
126-бап. Дәлелдемелердi бекiту
127-бап. Дәлелдемелердi зерттеу
128-бап. Дәлелдемелердi бағалау
129-бап. Дәлелдеу процесiндегi ғылыми-техникалық құралдар
130-бап. Қылмыстық iс бойынша дәлелдемеде жедел iздестiру қызметiнiң нәтижелерiн пайдалану
131-бап. Преюдиция
4-бөлім. Iс жүргізудің мәжбүрлеу шаралары
17-тарау. Күдіктіні ұстау
132-бап. Ұстаудың негiздері
133-бап. Азаматтардың қылмыс жасаған адамдарды ұстауға құқығы
134-бап. Қылмыс жасады деп күдік келтiрiлген адамды ұстау тәртiбi
135-бап. Ұсталған адамды жеке тiнту
136-бап. Қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталған адамды босатудың негiздерi
137-бап. Қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталғандарды қамауда ұстау тәртiбi
138-бап. Күдіктінiң туыстарына оның ұсталғандығы туралы хабарлау
18-тарау. Бұлтартпау шаралары
139-бап. Бұлтартпау шараларын қолдану үшiн негiздер
140-бап. Бұлтартпау шаралары және қосымша шектеулер
141-бап. Бұлтартпау шараларын таңдау және қосымша шектеулер белгілеу кезiнде ескерiлетiн мән-жайлар
142-бап. Күдіктіге қатысты бұлтартпау шараларын қолдану
143-бап. Бұлтартпау шараларын қолдану тәртiбi
144-бап. Ешқайда кетпеу және өзін дұрыс ұстау туралы қолхат
145-бап. Жеке кепiлдiк
146-бап. Әскери бөлiм басшылығының әскери қызметшiлердi байқауы
147-бап. Кәмелетке толмағанды қарауына беру
148-бап. Кепiл
149-бап. Үйде қамап ұстау
150-бап. Қамауға алу
151-бап. Бұлтартпау шарасы ретiнде қамауға алу қолданылған күдіктiлер мен айыпталушыларды ұстау
152-бап. Бұлтартпау шарасы ретiнде қамауға алу қолданылған күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды ұсталғандар ұсталатын орындарда ұстау
153-бап. Қамауға алудың мерзімдері, оларды ұзарту тәртібі
154-бап. Бұлтартпау шарасының күшін жою немесе оны өзгерту

Статья 114. Обязанность разъяснения прав и обязанностей и обеспечения возможности их осуществления лицам, участвующим в производстве по уголовному делу
Раздел 3. Доказательства и доказывание
Глава 15. Доказательства
Статья 115. Понятие доказательств
Статья 116. Фактические данные, недопустимые в качестве доказательств
Статья 117. Обстоятельства, подлежащие доказыванию по уголовному делу
Статья 118. Обстоятельства, устанавливаемые без доказательств
Статья 119. Показания подозреваемого, обвиняемого, потерпевшего, свидетеля
Статья 120. Заключение эксперта
Статья 121. Вещественные доказательства
Статья 122. Протоколы процессуальных действий
Статья 123. Документы
Глава 16. Доказывание
Статья 124. Доказывание
Статья 125. Собирание доказательств
Статья 126. Закрепление доказательств
Статья 127. Исследование доказательств
Статья 128. Оценка доказательств
Статья 129. Научно-технические средства в процессе доказывания
Статья 130. Использование результатов оперативно-розыскной деятельности в доказывании по уголовным делам
Статья 131. Преюдиция
Раздел 4. Меры процессуального принуждения
Глава 17. Задержание подозреваемого
Статья 132. Основания задержания
Статья 133. Право граждан на задержание лиц, совершивших преступление
Статья 134. Порядок задержания лица, подозреваемого в совершении преступления
Статья 135. Личный обыск задержанного
Статья 136. Основания освобождения лица, задержанного по подозрению в совершении преступления
Статья 137. Порядок содержания под стражей задержанных по подозрению в совершении преступления
Статья 138. Уведомление родственников подозреваемого о задержании
Глава 18. Меры пресечения
Статья 139. Основания для применения мер пресечения
Статья 140. Меры пресечения и дополнительные ограничения
Статья 141. Обстоятельства, учитываемые при избрании меры пресечения и установлении дополнительных ограничений
Статья 142. Применение меры пресечения в отношении подозреваемого
Статья 143. Порядок применения мер пресечения
Статья 144. Подписка о невыезде и надлежащем поведении
Статья 145. Личное поручительство
Статья 146. Наблюдение командования воинской части за военнослужащим
Статья 147. Отдача несовершеннолетнего под присмотр
Статья 148. Залог
Статья 149. Домашний арест
Статья 150. Арест
Статья 151. Содержание подозреваемых и обвиняемых, к которым в порядке меры пресечения применен арест
Статья 152. Содержание подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, к которым в качестве меры пресечения применен арест, в местах содержания задержанных
Статья 153. Сроки ареста, порядок их продления
Статья 154. Отмена или изменение меры пресечения

155-бап. Қорғаншылыққа құқық және мүлiктi қарау
19-тарау. Iс жүргізушілік мәжбүрлеудің өзге де шаралары
156-бап. Iс жүргiзушiлiк мәжбүрлеудiң өзге де шараларын қолдану үшiн негiздемелер
157-бап. Анықтаушыға, тергеушiге, сотқа келу туралы мiндеттеме
158-бап. Алып келу
159-бап. Қызметiнен уақытша шеттету
160-бап. Ақша өндiрiп алу
161-бап. Мүлiкке тыйым салу
5-бөлім. Қылмыстық процестегі мүліктік мәселелер
20-тарау. Қылмыстық процестегі азаматтық талап
162-бап. Қылмыстық процесте қаралатын азаматтық талаптар
163-бап. Азаматтық талап қою
164-бап. Азаматтық талапкер деп тану
165-бап. Азаматтық талапкер деп танудан бас тарту
166-бап. Iске азаматтық жауапкер ретiнде қатысуға тарту
167-бап. Зиянды өтеудiң негiздемелерi, шарттары, көлемi және әдiсi туралы қағидаларды қолдану
168-бап. Азаматтық талаптан бас тарту
169-бап. Азаматтық талап бойынша шешiм шығару
170-бап. Азаматтық талапты қамтамасыз ету
171-бап. Сот үкiмiнiң және қаулысының азаматтық талап бөлiгiнде орындалуы
21-тарау. Қылмыстық іс бойынша іс жүргізу барысындағы еңбекке ақы төлеу және шығындарды өтеу
172-бап. Заң көмегіне ақы төлеу
173-бап. Аудармашының, маманның, сарапшының орындаған жұмысы үшiн сыйақы алуы
174-бап. Қылмыстық сот iсiн жүргiзуге қатысқан адамдардың шыққан шығыстарын өтеу
22-тарау. Iс жүргізу шығындары
175-бап. Iс жүргiзу шығындары
176-бап. Iс жүргiзу шығындарын төлеттiру
Ерекше бөлім
6-бөлім. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу
23-тарау. Қылмыстық іс қозғау
177-бап. Қылмыстық iс қозғауға себептер мен негiздер
178-бап. Азаматтардың өтініштері
179-бап. Кiнәсiн мойындап келу
180-бап. Мемлекеттік органның лауазымды адамының немесе ұйымда басқару функцияларын атқаратын адамның хабары
181-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабар
182-бап. Қылмыстық iстi қозғауға құқық берiлген лауазымды адамдардың және органдардың қылмыс туралы мәлiметтердi тiкелей анықтауы
183-бап. Қылмыс туралы арыздар мен хабарларды қабылдау мен қараудың мiндеттiлiгi
184-бап. Қылмыстар туралы арыздар мен хабарларды қарау мерзiмдерi
185-бап. Қылмыс туралы арызды немесе хабарды қарау нәтижесiнде қабылданатын шешiмдер
186-бап. Қылмыстық iс қозғау тәртiбi
187-бап. Қылмыстық iс қозғаудан бас тарту
188-бап. Қылмыс туралы хабарды немесе арызды тергелуiне немесе сотталуына қарай беру
189-бап. Қылмыстық қудалау органының қылмыстық iс қозғалғаннан кейiнгi iс-әрекетi

Статья 155. Право на попечение и присмотр за имуществом
Глава 19. Иные меры процессуального принуждения
Статья 156. Основания для применения иных мер процессуального принуждения
Статья 157. Обязательство о явке к дознавателю, следователю, в суд
Статья 158. Привод
Статья 159. Временное отстранение от должности
Статья 160. Денежное взыскание
Статья 161. Наложение ареста на имущество
Раздел 5. Имущественные вопросы в уголовном процессе
Глава 20. Гражданский иск в уголовном процессе
Статья 162. Гражданские иски, рассматриваемые в уголовном процессе
Статья 163. Предъявление гражданского иска
Статья 164. Признание гражданским истцом
Статья 165. Отказ в признании гражданским истцом
Статья 166. Привлечение к участию в деле в качестве гражданского ответчика
Статья 167. Применение правил об основаниях, условиях, объеме и способе возмещения ущерба
Статья 168. Отказ от гражданского иска
Статья 169. Решение по гражданскому иску
Статья 170. Обеспечение гражданского иска
Статья 171. Исполнение приговора и постановления суда в части гражданского иска
Глава 21. Оплата труда и возмещение расходов, понесенных в ходе производства по уголовному делу
Статья 172. Оплата юридической помощи
Статья 173. Получение переводчиком, специалистом, экспертом вознаграждения за выполненную ими работу
Статья 174. Возмещение расходов, понесенных лицами, участвующими в уголовном судопроизводстве
Глава 22. Процессуальные издержки
Статья 175. Процессуальные издержки
Статья 176. Взыскание процессуальных издержек
Особенная часть
Раздел 6. Досудебное производство по уголовному делу
Глава 23. Возбуждение уголовного дела
Статья 177. Поводы и основания к возбуждению уголовного дела
Статья 178. Заявления граждан
Статья 179. Явка с повинной
Статья 180. Сообщения должностного лица государственного органа или лица, выполняющего управленческие функции в организации
Статья 181. Сообщение в средствах массовой информации
Статья 182. Непосредственное обнаружение сведений о преступлении должностными лицами и органами, управомоченными возбудить уголовное дело
Статья 183. Обязательность принятия и рассмотрения заявлений и сообщений о преступлении
Статья 184. Сроки рассмотрения заявлений и сообщений о преступлениях
Статья 185. Решения, принимаемые в результате рассмотрения заявления или сообщения о преступлении
Статья 186. Порядок возбуждения уголовного дела
Статья 187. Отказ в возбуждении уголовного дела
Статья 188. Передача сообщения или заявления о преступлении по подследственности и подсудности
Статья 189. Действия органа уголовного преследования после возбуждения уголовного дела

190-бап. Прокурордың қылмыстық iс қозғаудың заңды болуын қадағалауы
23-1-тарау. Сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізу
190-1-бап. Сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізудің негіздері
190-2-бап. Сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізудің тәртібі
190-3-бап. Сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізу хаттамасын жасау және қылмыстық істі прокурорға беру
190-4-бап. Прокурордың сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізу тәртібімен келіп түскен қылмыстық іс бойынша іс-әрекеттері
24-тарау. Алдын ала тергеу жүргізудің жалпы шарттары
191-бап. Алдын ала тергеудiң мiндеттiлiгi
192-бап. Тергелу ретi
193-бап. Алдын ала тергеу жүргiзiлетiн жер
194-бап. Алдын ала тергеу жүргiзудiң басталуы
195-бап. Алдын ала тергеудiң аяқталуы
196-бап. Алдын ала тергеу мерзiмi
197-бап. Прокурордың алдын ала тергеу барысындағы өкiлеттiктерi
198-бап. Алдын ала тергеудi тергеушiлер тобының жүргiзуi
199-бап. Тергеу тобы жетекшiсiнiң өкiлеттiктерi
200-бап. Анықтау органдарының алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi болып табылатын iстер бойынша қызметi
201-бап. Тергеу iс-әрекеттерiн жүргiзудiң жалпы ережелерi
202-бап. Алдын ала тергеу барысында шығарылатын қаулылар
203-бап. Тергеу iс-әрекетiнiң хаттамасы
204-бап. Қылмыс жасауға және басқа да заң бұзушылықтарға ықпал еткен жағдайларды жою жөнiндегi ұйғарым
205-бап. Алдын ала тергеу мен анықтау деректерiн жария етуге жол бермеу
25-тарау. Айыпталушы ретінде жауапқа тарту
206-бап. Айыпталушы ретiнде жауапқа тарту
207-бап. Айыпталушы ретiнде жауапқа тарту туралы қаулы
208-бап. Айыпталушының келу мiндеттiлiгi
209-бап. Айып тағу
210-бап. Айып тағуды өзгерту мен толықтыру. Қылмыстық iзге түсуді айып тағу бөлiгiнде қысқарту
26-тарау. Жауап алу және беттестіру
211-бап. Жауап алуға шақыру тәртiбi
212-бап. Жауап алудың орны мен уақыты
213-бап. Жауап алуды жүргiзудiң жалпы қағидалары
214-бап. Куә мен жәбiрленушiден жауап алу
215-бап. Кәмелетке толмаған куәдан немесе жәбiрленушiден жауап алудың ерекшелiктерi
216-бап. Күдiктiден жауап алу
217-бап. Айыпталушыдан жауап алу
218-бап. Жауап алу хаттамасы
219-бап. Жауап алу кезiнде дыбыс және бейне жазбаны қолдану
220-бап. Беттестiру
27-тарау. Қарап-тексеру, эксгумация және куәландыру
221-бап. Қарап-тексеру
222-бап. Қарап-тексеру жүргiзудiң жалпы қағидалары
223-бап. Заттай дәлелдердi қарап-тексеру және сақтау
224-бап. Адам мәйiтiн қарап-тексеру
225-бап. Эксгумация
226-бап. Куәландыру

Статья 190. Надзор прокурора за законностью возбуждения уголовного дела
Глава 23-1. Упрощенное досудебное производство
Статья 190-1. Основания упрощенного досудебного производства
Статья 190-2. Порядок упрощенного досудебного производства
Статья 190-3. Составление протокола упрощенного досудебного производства и передача уголовного дела прокурору
Статья 190-4. Действия прокурора по уголовному делу, поступившему в порядке упрощенного досудебного производства
Глава 24. Общие условия производства предварительного следствия
Статья 191. Обязательность предварительного следствия
Статья 192. Подследственность
Статья 193. Место производства предварительного следствия
Статья 194. Начало производства предварительного следствия
Статья 195. Окончание предварительного следствия
Статья 196. Срок предварительного следствия
Статья 197. Полномочия прокурора в ходе предварительного следствия
Статья 198. Производство предварительного следствия группой следователей
Статья 199. Полномочия руководителя следственной группы
Статья 200. Деятельность органов дознания по делам, по которым производство предварительного следствия обязательно
Статья 201. Общие правила производства следственных действий
Статья 202. Постановления, выносимые в ходе предварительного следствия
Статья 203. Протокол следственного действия
Статья 204. Представление по устранению обстоятельств, способствовавших совершению преступления, и других нарушений закона
Статья 205. Недопустимость разглашения данных предварительного следствия и дознания
Глава 25. Привлечение в качестве обвиняемого
Статья 206. Привлечение в качестве обвиняемого
Статья 207. Постановление о привлечении в качестве обвиняемого
Статья 208. Обязательность явки обвиняемого
Статья 209. Предъявление обвинения
Статья 210. Изменение и дополнение обвинения. Прекращение уголовного преследования в части обвинения
Глава 26. Допрос и очная ставка
Статья 211. Порядок вызова на допрос
Статья 212. Место и время допроса
Статья 213. Общие правила производства допроса
Статья 214. Допрос свидетеля и потерпевшего
Статья 215. Особенности допроса несовершеннолетнего свидетеля или потерпевшего
Статья 216. Допрос подозреваемого
Статья 217. Допрос обвиняемого
Статья 218. Протокол допроса
Статья 219. Применение звуко- и видеозаписи при допросе
Статья 220. Очная ставка
Глава 27. Осмотр, эксгумация и освидетельствование
Статья 221. Осмотр
Статья 222. Общие правила производства осмотра
Статья 223. Осмотр и хранение вещественных доказательств
Статья 224. Осмотр трупа человека
Статья 225. Эксгумация
Статья 226. Освидетельствование

227-бап. Қарап-тексерудiң, куәландырудың, эксгумацияның хаттамасы
28-тарау. Тану
228-бап. Тану үшiн көрсету
229-бап. Тану үшiн көрсету тәртiбi
29-тарау. Тінту және алу
230-бап. Тiнту
231-бап. Алу
232-бап. Тiнту мен алуды жүргiзу тәртiбi
233-бап. Жеке адамды тiнту
234-бап. Тiнту немесе алу хаттамасы
30-тарау. Почта-телеграф жөнелтiлiмдерiн тұтқындау. Хабарламаларды жол-жөнекей ұстау. Сөйлесулердi тыңдау мен жазу
235-бап. Почта-телеграф жөнелтiлiмдерiн тұтқындау, оларды тексеру мен алу
236-бап. Хабарларды жол-жөнекей ұстау
237-бап. Сөйлесулердi және сөздерді тыңдау мен жазу
31-тарау. Айғақтарды оқиға болған жерде тексеру мен нақтылау. Тергеу эксперименті
238-бап. Айғақтарды оқиға болған жерде тексеру мен нақтылау
239-бап. Тергеу экспериментi
32-тарау. Сот сараптамасы
240-бап. Сараптама тағайындау
241-бап. Сараптаманы мiндеттi түрде тағайындау
242-бап. Сараптама тағайындау тәртібі
243-бап. Сот сараптамасын жүргiзу тапсырылуы мүмкiн адамдар
244-бап. Күдiктiнiң, айыпталушының, жәбiрленушiнiң, қорғаушының және жәбірленушінің өкілінің сараптама тағайындау және жүргiзу кезiндегi құқықтары
244-1-бап. Өздеріне қатысты сот сараптамасы жүргізілетін адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің кепілдігі
245-бап. Сот сараптамасы органының сараптама жүргізуі. Сот сараптамасы органы басшысының құқықтары мен міндеттері
246-бап. Сот сараптамасы органынан тыс сараптама жүргiзу
246-1-бап. Сот сараптамасын жүргізу кезінде процеске қатысушылардың қатысуы
247-бап. Сараптама жүргізу үшін медициналық ұйымға орналастыру
248-бап. Сараптама объектiлерi
249-бап. Жеке және комиссиялық сараптама
250-бап. Кешендi сараптама
251-бап. Сарапшы қорытындысының мазмұны
252-бап. Қорытынды берудiң мүмкiн еместiгi туралы хабар
253-бап. Сарапшыдан жауап алу
254-бап. Күдіктіге, айыпталушыға, жәбірленушіге сарапшының қорытындысын көрсету
255-бап. Қосымша және қайталама сараптама
33-тарау. Үлгілер алу
256-бап. Үлгiлер алудың негiздерi
257-бап. Үлгiлер алуға құқығы бар адамдар мен органдар
258-бап. Үлгiлер алуға болатын адамдар
259-бап. Тергеушiнiң үлгiлер алуының тәртiбi
260-бап. Дәрiгердiң немесе басқа маманның үлгiлер алуы
261-бап. Сарапшының үлгiлердi алуы
262-бап. Үлгiлер алу кезiндегi жеке адам құқықтарын қорғау
263-бап. Үлгiлер алу туралы қаулының орындалу мiндеттiлiгi
264-бап. Үлгiлер алу хаттамасы
34-тарау. Алдын ала тергеуді тоқтата тұру және қайта жалғастыру

Статья 227. Протокол осмотра, освидетельствования, эксгумации
Глава 28. Опознание
Статья 228. Предъявление для опознания
Статья 229. Порядок предъявления для опознания
Глава 29. Обыск и выемка
Статья 230. Обыск
Статья 231. Выемка
Статья 232. Порядок производства обыска и выемки
Статья 233. Личный обыск
Статья 234. Протокол обыска или выемки
Глава 30. Наложение ареста на почтово-телеграфные отправления. Перехват сообщений. Прослушивание и запись переговоров
Статья 235. Наложение ареста на почтово-телеграфные отправления, их осмотр и выемка
Статья 236. Перехват сообщений
Статья 237. Прослушивание и запись переговоров и разговоров
Глава 31. Проверка и уточнение показаний на месте. Следственный эксперимент
Статья 238. Проверка и уточнение показаний на месте
Статья 239. Следственный эксперимент
Глава 32. Судебная экспертиза
Статья 240. Назначение экспертизы
Статья 241. Обязательное назначение экспертизы
Статья 242. Порядок назначения экспертизы
Статья 243. Лица, которым может быть поручено производство судебной экспертизы
Статья 244. Права подозреваемого, обвиняемого, потерпевшего, защитника и представителя потерпевшего при назначении и производстве экспертизы
Статья 244-1. Гарантии прав и законных интересов лиц, в отношении которых производится судебная экспертиза
Статья 245. Производство экспертизы органом судебной экспертизы. Права и обязанности руководителя органа судебной экспертизы
Статья 246. Производство экспертизы вне органа судебной экспертизы
Статья 246-1. Присутствие участников процесса при производстве судебной экспертизы
Статья 247. Помещение в медицинскую организацию для производства экспертизы
Статья 248. Объекты экспертизы
Статья 249. Единоличная и комиссионная экспертиза
Статья 250. Комплексная экспертиза
Статья 251. Содержание заключения эксперта
Статья 252. Сообщение о невозможности дать заключение
Статья 253. Допрос эксперта
Статья 254. Предъявление подозреваемому, обвиняемому, потерпевшему заключения эксперта
Статья 255. Дополнительная и повторная экспертизы
Глава 33. Получение образцов
Статья 256. Основания получения образцов
Статья 257. Лица и органы, имеющие право получать образцы
Статья 258. Лица, у которых допускается получение образцов
Статья 259. Порядок получения образцов следователем
Статья 260. Получение образцов врачом или другим специалистом
Статья 261. Получение образцов экспертом
Статья 262. Охрана прав личности при получении образцов
Статья 263. Обязательность исполнения постановления о получении образцов
Статья 264. Протокол получения образцов
Глава 34. Приостановление и возобновление предварительного следствия

265-бап. Алдын ала тергеудi тоқтату тұру тәртiбi
266-бап. Тергеушiнiң алдын ала тергеудi тоқтата тұрғаннан кейiнгi iс-әрекетi
267-бап. Айыпталушыны iздестiру
267-1-бап. Халықаралық iздестiрудi жариялау
268-бап. Тоқтатыла тұрған алдын ала тергеудi қайта жалғастыру
35-тарау. Алдын ала тергеу барысында істі қысқарту
269-бап. Алдын ала тергеу барысында iстi қысқартудың негiздерi мен тәртiбi
270-бап. Тергеушiнiң қылмыстық iс қысқартылғаннан кейiнгi iс-әрекетi
271-бап. Қылмыстық iстi қысқарту туралы қаулыға шағым жасау
272-бап. Қысқартылған қылмыстық iстi қайта жалғастыру
272-1-бап. Жоғалған қылмыстық iстi не оның материалдарын қалпына келтiру
36-тарау. Айыптау қорытындысын жасау және қылмыстық істі сотқа жіберу
273-бап. Прокурорға айыптау қорытындысымен бiрге жiберiлетiн iс бойынша тергеу iс-әрекетiнiң аяқталғаны туралы хабарлау
274-бап. Жәбiрленушiнi, азаматтық талапкердi, азаматтық жауапкердi және олардың өкiлдерiн iс материалдарымен таныстыру
275-бап. Айыпталушыны және оның қорғаушысын iстiң барлық материалымен таныстыру
276-бап. Өтiнiштердi мәлiмдеу және шешу
277-бап. Қылмыстық iс материалдарымен таныстыру туралы хаттама
278-бап. Айыптау қорытындысы
279-бап. Айыптау қорытындысына қосымшалар
280-бап. Қылмыстық істі прокурорға жіберу
281-бап. Айыптау қорытындысымен келiп түскен iс бойынша прокурор шешетiн мәселелер
282-бап. Прокурордың айыптау қорытындысымен келiп түскен iс бойынша iс-әрекетi
283-бап. Прокурордың іс бойынша бұлтартпау шарасы туралы шешімі
284-бап. Айыпталушыны сотқа беру
37-тарау. Алдын ала тергеу ісін жүргізу міндетті емес істер бойынша анықтау
285-бап. Алдын ала тергеу iсiн жүргiзу мiндеттi емес iстер бойынша анықтаудың тәртiбi мен мерзiмдерi
286-бап. Анықтау барысында дәлелденуге жататын мән-жайлар
287-бап. Айыптау хаттамасын жасау және iстi сотқа жiберу үшiн прокурорға беру
288-бап. Алдын ала тергеу жүргiзу
289-бап. Прокурордың анықтауды қадағалау жөнiндегi өкiлеттiктерi
7-бөлім. Бірінші сатыдағы сотта іс жүргізу
38-тарау. Қылмыстық істердің соттылығы
290-бап. Аудандық және оған теңестірілген соттың соттауына жататын қылмыстық істер
290-1-бап. Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттың соттауына жататын қылмыстық істер
290-2-бап. Қылмыстық істер жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттың соттауына жататын қылмыстық істер
290-3-бап. Қылмыстық істердің қылмыстық істер жөніндегі мамандандырылған ауданаралық әскери соттардың және гарнизондардың әскери соттарының соттауына жатуы

Статья 265. Порядок приостановления предварительного следствия
Статья 266. Действия следователя после приостановления предварительного следствия
Статья 267. Розыск обвиняемого
Статья 267-1. Объявление международного розыска
Статья 268. Возобновление приостановленного предварительного следствия
Глава 35. Прекращение дела в ходе предварительного следствия
Статья 269. Основания и порядок прекращения дела в ходе предварительного следствия
Статья 270. Действия следователя после прекращения уголовного дела
Статья 271. Обжалование постановления о прекращении уголовного дела
Статья 272. Возобновление прекращенного уголовного дела
Статья 272-1. Восстановление утраченного уголовного дела либо его материалов
Глава 36. Составление обвинительного заключения и направление уголовного дела в суд
Статья 273. Объявление об окончании следственных действий по делу, направляемому прокурору с обвинительным заключением
Статья 274. Ознакомление потерпевшего, гражданского истца, гражданского ответчика и их представителей с материалами дела
Статья 275. Ознакомление обвиняемого и его защитника со всеми материалами дела
Статья 276. Заявление, и разрешение ходатайств
Статья 277. Протокол об ознакомлении с материалами уголовного дела
Статья 278. Обвинительное заключение
Статья 279. Приложения к обвинительному заключению
Статья 280. Направление уголовного дела прокурору
Статья 281. Вопросы, разрешаемые прокурором по делу, поступившему с обвинительным заключением
Статья 282. Действия прокурора по делу, поступившему с обвинительным заключением
Статья 283. Решение прокурора о мере пресечения по делу
Статья 284. Предание обвиняемого суду
Глава 37. Дознание по делам, по которым производство предварительного следствия не обязательно
Статья 285. Порядок и сроки дознания по делам, по которым производство предварительного следствия не обязательно
Статья 286. Обстоятельства, подлежащие доказыванию в ходе дознания
Статья 287. Составление протокола обвинения и передача дела прокурору для направления в суд
Статья 288. Производство предварительного следствия
Статья 289. Полномочия прокурора по надзору за дознанием
Раздел 7. Производство в суде первой инстанции
Глава 38. Подсудность уголовных дел
Статья 290. Уголовные дела, подсудные районному и приравненному к нему суду
Статья 290-1. Уголовные дела, подсудные специализированному межрайонному суду по делам несовершеннолетних
Статья 290-2. Уголовные дела, подсудные специализированному межрайонному суду по уголовным делам
Статья 290-3. Подсудность уголовных дел специализированным межрайонным военным судам по уголовным делам и военным судам гарнизонов

291-бап. Облыстық және оған теңестірілген соттың соттауына жататын қылмыстық істер
291-1-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы істерді қарау
292-бап. Жоғарғы Соттың соттауына жататын қылмыстық істер
293-бап. Әскери соттың соттауына жататын істер
294-бап. Қылмыстық iстердiң аумақтық соттауына жатуы
295-бап. Қылмыстық істерді біріктіру кезінде соттылықты белгілеу
296-бап. Iстi iс жүргiзуге қабылдаған соттың қылмыстық iстi соттың қарауына жатқызылуы бойынша беруi
297-бап. Қарауына жататын соттан қылмыстық iстi басқа сотқа беру
298-бап. Соттың қарауына жататындығы туралы дауларды шешу
39-тарау. Басты сот талқылауын тағайындау туралы мәселені шешу және соттың отырысына дайындық іс-әрекеттер
299-бап. Соттың келiп түскен қылмыстық iс бойынша iс-әрекетi
300-бап. Сотқа келiп түскен iс бойынша анықтауға жататын мәселелер
301-бап. Алдын ала тыңдауды өткiзу
302-бап. Басты сот талқылауын тағайындау
303-бап. Қылмыстық iстi қосымша тергеу үшiн қайтару
303-1-бап. Сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізудегі қылмыстық істі прокурорға жіберу
304-бап. Қылмыстық iс бойынша iс жүргiзудi тоқтата тұру
305-бап. Азаматтық талапты және мүлiктi тәркiлеудi қамтамасыз ету шаралары
306-бап. Қылмыстық iстi соттың қарауына жататындығы бойынша жiберу
307-бап. Қылмыстық iстi тоқтату
308-бап. Тараптардың iс материалдарымен танысу мүмкiндiгiн қамтамасыз ету
309-бап. Құжаттардың көшiрмелерiн тапсыру
310-бап. Сот отырысына шақырту
40-тарау. Басты сот талқылауының жалпы шарттары
311-бап. Сот талқылауының тiкелей және ауызша болуы
312-бап. Iстi талқылау кезiнде сот құрамының өзгертiлмеуi
313-бап. Запастағы судья
314-бап. Төрағалық етушiнiң басты сот талқылауындағы өкiлеттiгi
315-бап. Сотталушының басты сот талқылауына қатысуы
316-бап. Қорғаушының басты сот талқылауына қатысуы
317-бап. Мемлекеттік айыптаушының басты сот талқылауына қатысуы
318-бап. Жәбiрленушiнiң басты сот талқылауына қатысуы
319-бап. Азаматтық талапкердiң немесе азаматтық жауапкердiң басты сот талқылауына қатысуы
320-бап. Басты сот талқылауының шегi
321-бап. Басты сот талқылауын кейiнге қалдыру және қылмыстық iстi тоқтата тұру
322-бап. Бұлтартпау шарасы туралы мәселенi шешу
323-бап. Iстi қосымша тергеуге жiберу
324-бап. Басты сот талқылауында iстi тоқтату
325-бап. Басты сот талқылауында қаулылар шығару тәртiбi

Статья 291. Уголовные дела, подсудные областному и приравненным к нему судам
Статья 291-1. Рассмотрение дел о применении принудительных мер медицинского характера
Статья 292. Уголовные дела, подсудные Верховному Суду
Статья 293. Подсудность дел Военному Суду
Статья 294. Территориальная подсудность уголовных дел
Статья 295. Определение подсудности при соединении уголовных дел
Статья 296. Передача уголовного дела по подсудности судом, принявшим дело к производству
Статья 297. Передача уголовного дела из суда, которому оно подсудно, в другой суд
Статья 298. Разрешение споров о подсудности
Глава 39. Решение вопроса о назначении главного судебного разбирательства и подготовительные действия к судебному заседанию
Статья 299. Действия суда по поступившему уголовному делу
Статья 300. Вопросы, подлежащие выяснению по поступившему в суд делу
Статья 301. Проведение предварительного слушания
Статья 302. Назначение главного судебного разбирательства
Статья 303. Возвращение уголовного дела для дополнительного расследования
Статья 303-1. Направление уголовного дела упрощенного досудебного производства прокурору
Статья 304. Приостановление производства по уголовному делу
Статья 305. Меры обеспечения гражданского иска и конфискации имущества
Статья 306. Направление уголовного дела по подсудности
Статья 307. Прекращение уголовного дела
Статья 308. Обеспечение сторонам возможности ознакомления с материалами дела
Статья 309. Вручение копий документов
Статья 310. Вызовы в судебное заседание
Глава 40. Общие условия главного судебного разбирательства
Статья 311. Непосредственность и устность судебного разбирательства
Статья 312. Неизменность состава суда при разбирательстве дела
Статья 313. Запасной судья
Статья 314. Полномочия председательствующего в главном судебном разбирательстве
Статья 315. Участие подсудимого в главном судебном разбирательстве
Статья 316. Участие защитника в главном судебном разбирательстве
Статья 317. Участие государственного обвинителя в главном судебном разбирательстве
Статья 318. Участие потерпевшего в главном судебном разбирательстве
Статья 319. Участие гражданского истца или гражданского ответчика в главном судебном разбирательстве
Статья 320. Пределы главного судебного разбирательства
Статья 321. Отложение главного судебного разбирательства и приостановление уголовного дела
Статья 322. Решение вопроса о мере пресечения
Статья 323. Направление дела для дополнительного расследования
Статья 324. Прекращение дела в главном судебном разбирательстве
Статья 325. Порядок вынесения постановлений в главном судебном разбирательстве

326-бап. Басты сот талқылауының тәртiбi
327-бап. Басты сот талқылауында тәртiптi қамтамасыз ету мақсатында қолданылатын шаралар
328-бап. Басты сот талқылауының хаттамасы
329-бап. Басты сот талқылауының хаттамасына ескертпелер
330-бап. Басты сот талқылауының хаттамасына ескертпелердi қарау
41-тарау. Басты сот талқылауының дайындық бөлімі
331-бап. Басты сот талқылауының ашылуы
332-бап. Басты сот талқылауына шақырылған адамдардың келуiн тексеру
333-бап. Аудармашыға оның құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру
334-бап. Аудармашыға қарсылық білдіру туралы мәселенi шешу
335-бап. Куәларды сот отырысы залынан шығару
336-бап. Сотталушының жеке басын және оған айыптау қорытындысы көшiрмесiнiң уақтылы тапсырылғанын анықтау
337-бап. Сот құрамын, процеске басқа қатысушыларды жариялау
338-бап. Бас тартуды шешу тәртiбi
339-бап. Сотталушыға оның құқықтарын түсiндiру
340-бап. Жәбiрленушiге, жеке айыптаушыға, азаматтық талапкерге және азаматтық жауапкерге олардың құқықтарын түсiндiру
341-бап. Сарапшыға оның құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру
342-бап. Маманға оның құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру
343-бап. Өтiнiштердi мәлiмдеу және шешу
344-бап. Iске қатысатын адамдардың бiрi болмаған кезде iстi тыңдау мүмкiндiгi туралы мәселенi шешу
42-тарау. Сот тергеуі
345-бап. Сот тергеуiнiң басталуы
346-бап. Сотталушының көзқарасын анықтау
347-бап. Дәлелдемелердi ұсыну мен зерттеу тәртiбi
348-бап. Сотталушыдан жауап алу
349-бап. Сотталушының айғақтарын жария ету
350-бап. Жәбiрленушiден жауап алу
351-бап. Куәлардан жауап алу
352-бап. Кәмелетке толмаған жәбiрленушiден, куәдан жауап алу ерекшелiктерi
353-бап. Жәбiрленушi мен куәнiң айғақтарын жария ету
354-бап. Сот талқылауындағы сараптама
355-бап. Сарапшыдан жауап алу
356-бап. Заттай дәлелдемелердi қарау
357-бап. Тергеу iс-әрекетiнiң хаттамалары мен құжаттарын жария ету
358-бап. Сотталушының, жәбiрленушiнiң, куәның айғақтарын, сондай-ақ хаттамалар мен құжаттарды жария ету тәртiбi
359-бап. Iс болған орынды және үй-жайды қарау
360-бап. Тану үшiн көрсету, куәландыру, айғақтарды тұрған жерiнде тексеру мен нақтылау, эксперимент жүргiзу, үлгiлер алу
361-бап. Дәлелдемелердi зерттеудi шектеу
362-бап. Сот тергеуiнiң аяқталуы
363-бап. Iстiң қысқартылған тәртiппен сотта талқылануы
43-тарау. Сот жарыссөзі және сотталушының соңғы сөзі
364-бап. Сот жарыссөзiнiң мазмұны мен тәртiбi

Статья 326. Распорядок главного судебного разбирательства
Статья 327. Меры, принимаемые в целях обеспечения порядка в главном судебном разбирательстве
Статья 328. Протокол главного судебного разбирательства
Статья 329. Замечания на протокол главного судебного разбирательства
Статья 330. Рассмотрение замечаний на протокол главного судебного разбирательства
Глава 41. Подготовительная часть главного судебного разбирательства
Статья 331. Открытие главного судебного разбирательства
Статья 332. Проверка явки лиц, вызывавшихся в главное судебное разбирательство
Статья 333. Разъяснение переводчику его прав и обязанностей
Статья 334. Решение вопроса об отводе переводчика
Статья 335. Удаление свидетелей из зала судебного заседания
Статья 336. Установление личности подсудимого и своевременности вручения ему копии обвинительного заключения
Статья 337. Объявление состава суда, других участников процесса
Статья 338. Порядок разрешения отводов
Статья 339. Разъяснение подсудимому его прав
Статья 340. Разъяснение потерпевшему, частному обвинителю, гражданскому истцу и гражданскому ответчику их прав
Статья 341. Разъяснение эксперту его прав и обязанностей
Статья 342. Разъяснение специалисту его прав и обязанностей
Статья 343. Заявление и разрешение ходатайств
Статья 344. Решение вопроса о возможности слушания дела в отсутствие кого-либо из участвующих в деле лиц
Глава 42. Судебное следствие
Статья 345. Начало судебного следствия
Статья 346. Выяснение позиции подсудимого
Статья 347. Порядок представления и исследования доказательств
Статья 348. Допрос подсудимого
Статья 349. Оглашение показаний подсудимого
Статья 350. Допрос потерпевшего
Статья 351. Допрос свидетелей
Статья 352. Особенности допроса несовершеннолетнего потерпевшего, свидетеля
Статья 353. Оглашение показаний потерпевшего и свидетеля
Статья 354. Экспертиза в судебном разбирательстве
Статья 355. Допрос эксперта
Статья 356. Осмотр вещественных доказательств
Статья 357. Оглашение протоколов следственных действий и документов
Статья 358. Порядок оглашения показаний подсудимого, потерпевшего, свидетеля, а также протоколов и документов
Статья 359. Осмотр местности и помещения
Статья 360. Предъявление для опознания, освидетельствование, проверка и уточнение показаний на месте, производство эксперимента, получение образцов
Статья 361. Ограничение исследования доказательств
Статья 362. Окончание судебного следствия
Статья 363. Судебное разбирательство дела в сокращенном порядке
Глава 43. Судебные прения и последнее слово подсудимого
Статья 364. Содержание и порядок судебных прений

365-бап. Сотталушының соңғы сөзi
366-бап. Сот тергеуiн қайта жалғастыру
367-бап. Соттың кеңесу бөлмесiне кетуi
44-тарау. Үкім шығару
368-бап. Қазақстан Республикасының атынан үкiм шығару
369-бап. Үкiмнiң заңдылығы мен негiздiлiгi
370-бап. Үкім шығару құпиясы
371-бап. Соттың үкiм шығару кезiнде шешетiн мәселелерi
372-бап. Сотталушының есi дұрыстығы туралы мәселенi шешу
373-бап. 2009 жылғы 10 желтоқсандағы № 227-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
374-бап. Үкiмдердiң түрлерi
375-бап. Айыптау үкiмi
376-бап. Ақтау үкiмi
377-бап. Үкiмдi жасау
378-бап. Үкiмнiң кiрiспе бөлiмi
379-бап. Айыптау үкiмiнiң сипаттамалы-дәлелдi бөлiгi
380-бап. Айыптау үкiмiнiң қорытынды бөлiгi
381-бап. Ақтау үкiмiнiң сипаттамалы-дәлелдi бөлiгi
382-бап. Ақтау үкiмiнiң қорытынды бөлiгi
383-бап. Үкiмнiң қорытынды бөлiгiнде шешуге жататын өзге де мәселелер
384-бап. Үкiмдi жариялау
385-бап. Сотталушыны қамауда ұстаудан босату
386-бап. Үкiм көшiрмесiн табыс ету
387-бап. Жеке қаулы алу
388-бап. Сот үкiм шығарумен бiр мезгiлде шешетiн мәселелер
45-тарау. Жеке айыптау істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктері
389-бап. Жеке айыптау iстерi бойынша iс жүргiзу тәртiбi
390-бап. Жеке айыптау iсiн қозғау
391-бап. Жеке айыптау iсi бойынша судьяның сот талқылауы басталғанға дейiнгi iс-әрекеттерi
392-бап. Тараптардың бастамашылығы бойынша дәлелдемелердi табыс ету және жинау
393-бап. Жеке айыптау iсiн сот отырысында қарау
394-бап. Жеке айыптау iсi бойынша соттың шешiмi
395-бап. Жеке айыптау iсiн қысқарту
8-бөлім. Соттың заңды күшіне енбеген үкімдері мен қаулыларын қайта қарау
46-тарау. Апелляциялық шағымдану, заңды күшіне енбеген сот шешімдеріне наразылық білдіру
396-бап. Үкімге (қаулыға) апелляциялық шағымдану, наразылық білдіру құқығы
396-1-бап. Апелляциялық тәртіппен қаралуға жататын сот актілері
397-бап. Заңды күшіне енбеген үкімдерге, қаулыларға берілген апелляциялық (жеке) шағымдарды, наразылықтарды қарайтын соттар
398-бап. Апелляциялық (жеке) шағымдар, наразылықтар беру тәртібі
399-бап. Үкімдерге (қаулыларға) апелляциялық шағымдану, наразылық бiлдiру мерзiмдерi
400-бап. Апелляциялық (жеке) шағымдануға, наразылық беруге арналған мерзiмдi қалпына келтiру тәртiбi
401-бап. Апелляциялық (жеке) шағым және наразылық беру туралы хабардар ету

Статья 365. Последнее слово подсудимого
Статья 366. Возобновление судебного следствия
Статья 367. Удаление суда в совещательную комнату
Глава 44. Постановление приговора
Статья 368. Постановление приговора именем Республики Казахстан
Статья 369. Законность и обоснованность приговора
Статья 370. Тайна постановления приговора
Статья 371. Вопросы, разрешаемые судом при постановлении приговора
Статья 372. Решение вопроса о вменяемости подсудимого
Статья 373. Исключена Законом РК от 10 декабря 2009 года № 227-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Статья 374. Виды приговоров
Статья 375. Обвинительный приговор
Статья 376. Оправдательный приговор
Статья 377. Составление приговора
Статья 378. Вводная часть приговора
Статья 379. Описательно-мотивировочная часть обвинительного приговора
Статья 380. Резолютивная часть обвинительного приговора
Статья 381. Описательно-мотивировочная часть оправдательного приговора
Статья 382. Резолютивная часть оправдательного приговора
Статья 383. Иные вопросы, подлежащие решению в резолютивной части приговора
Статья 384. Провозглашение приговора
Статья 385. Освобождение подсудимого из-под стражи
Статья 386. Вручение копии приговора
Статья 387. Частное постановление
Статья 388. Вопросы, решаемые судом одновременно с постановлением приговора
Глава 45. Особенности производства по делам частного обвинения
Статья 389. Порядок производства по делам частного обвинения
Статья 390. Возбуждение дел частного обвинения
Статья 391. Действия судьи по делу частного обвинения до начала судебного разбирательства
Статья 392. Представление и собирание доказательств по инициативе сторон
Статья 393. Рассмотрение дела частного обвинения в судебном заседании
Статья 394. Решение суда по делу частного обвинения
Статья 395. Прекращение дела частного обвинения
Раздел 8. Пересмотр приговоров и постановлений суда, не вступивших в законную силу
Глава 46. Апелляционное обжалование, опротестование судебных решений, не вступивших в законную силу
Статья 396. Право апелляционного обжалования, опротестования приговора (постановления)
Статья 396-1. Судебные акты, подлежащие рассмотрению в апелляционном порядке
Статья 397. Суды, рассматривающие апелляционные (частные) жалобы, протесты на не вступившие в законную силу приговоры, постановления
Статья 398. Порядок принесения апелляционных (частных) жалоб, протестов
Статья 399. Сроки апелляционного обжалования, опротестования приговоров (постановлений)
Статья 400. Порядок восстановления срока на подачу апелляционной (частной) жалобы, протеста
Статья 401. Извещение о подаче апелляционной (частной) жалобы и протеста

402-бап. Апелляциялық (жеке) шағымданудың және наразылық берудің салдарлары
403-бап. Бiрiншi сатыдағы соттың қаулысына шағымдану, наразылық бiлдiру
404-бап. Істі апелляциялық сатыда қараудың шектері
47-тарау. Апелляциялық шағымдар, наразылықтар бойынша істерді қарау
405-бап. Апелляциялық қараудың мәнi
406-бап. Iстi апелляциялық сатыда қарау мерзiмдерi
407-бап. Апелляциялық (жеке) шағым, наразылық
408-бап. Апелляциялық сатыдағы сот отырысын тағайындау
408-1-бап. Апелляциялық сатыдағы сот отырысын дайындау
409-бап. Апелляциялық сатыда істі қарау тәртібі
410-бап. Апелляциялық сатының өкілеттігі
411-бап. Апелляциялық саты қабылдайтын шешімдер
411-1-бап. Апелляциялық сатының қылмыстық процесте азаматтық талап қоюды қарауы
412-бап. Yкiмнiң күшiн жоюға немесе оны өзгертуге негiздер
413-бап. Сот тергеуiнiң бiржақтылығы немесе толық еместiгi
414-бап. Соттың үкiмде (қаулыда) айтылған тұжырымдарының iстiң нақты мән-жайларына сәйкес келмеуi
415-бап. Қылмыстық iс жүргiзу заңының елеулi түрде бұзылуы
416-бап. Қылмыстық заңның дұрыс қолданылмауы
417-бап. Сот тағайындаған жазаның қылмыстың ауырлығына және соттағанның жеке басына сәйкес келмеуі
418-бап. Істі қысқарта отырып, айыптау үкімінің күшін жою
419-бап. Ақтау үкiмiнiң күшiн жою
420-бап. Iстi жаңадан сот талқылауына жiбере отырып, үкiмнiң күшiн жою
420-1-бап. Жаңа үкім шығара отырып, үкімнің күшін жою
420-2-бап. Істі қосымша тергеуге жібере отырып, үкімнің күшін жою
421-бап. Yкiмдi өзгерту
422-бап. Апелляциялық қаулының мазмұны
423-бап. Апелляциялық қаулы шығару және оның заңды күшіне енуі
423-1-бап. Апелляциялық сатыдағы соттың үкімін, қаулысын орындауға кiрiсу
423-2-бап. Істі апелляциялық сатыда қайтадан қарау
423-3-бап. Бастапқы үкiмнiң күшi жойылғаннан кейiн iстi бiрiншi саты бойынша қарау
48-тарау. 2001 жылғы 11 шілдедегі № 238 ҚР Заңымен алып тасталды
48-1-тарау. Кассациялық шағымдар, наразылықтар бойынша істерді қарау
446-1-бап. Соттың үкімдеріне (қаулыларына) кассациялық тәртіппен шағымданудың жалпы шарттары
446-2-бап. Кассациялық қараудың нысанасы
446-3-бап. Кассациялық шағым немесе наразылық
446-4-бап. Істі кассациялық сатыда қарау мерзімдері
446-5-бап. Кассациялық сатыдағы сот отырысын белгілеу
446-6-бап. Кассациялық сатыдағы соттың өкілеттігі

Статья 402. Последствия подачи апелляционной (частной) жалобы и принесения протеста
Статья 403. Обжалование, опротестование постановления суда первой инстанции
Статья 404. Пределы рассмотрения дела в апелляционной инстанции
Глава 47. Рассмотрение дел по апелляционным жалобам, протестам
Статья 405. Предмет апелляционного рассмотрения
Статья 406. Сроки рассмотрения дела в апелляционной инстанции
Статья 407. Апелляционная (частная) жалоба, протест
Статья 408. Назначение заседания суда апелляционной инстанции
Статья 408-1. Подготовка заседания суда апелляционной инстанции
Статья 409. Порядок рассмотрения дела в апелляционной инстанции
Статья 410. Полномочия апелляционной инстанции
Статья 411. Решения, принимаемые апелляционной инстанцией
Статья 411-1. Рассмотрение апелляционной инстанцией гражданского иска в уголовном процессе
Статья 412. Основания к отмене или изменению приговора
Статья 413. Односторонность или неполнота судебного следствия
Статья 414. Несоответствие выводов суда, изложенных в приговоре (постановлении), фактическим обстоятельствам дела
Статья 415. Существенное нарушение уголовно-процессуального закона
Статья 416. Неправильное применение уголовного закона
Статья 417. Несоответствие назначенного судом наказания тяжести преступления и личности осужденного
Статья 418. Отмена обвинительного приговора с прекращением дела
Статья 419. Отмена оправдательного приговора
Статья 420. Отмена приговора с направлением дела на новое судебное разбирательство
Статья 420-1. Отмена приговора с постановлением нового приговора
Статья 420-2. Отмена приговора с направлением дела для дополнительного расследования
Статья 421. Изменение приговора
Статья 422. Содержание апелляционного постановления
Статья 423. Вынесение апелляционного постановления и его вступление в законную силу
Статья 423-1. Обращение к исполнению приговора, постановления суда апелляционной инстанции
Статья 423-2. Повторное рассмотрение дела в апелляционной инстанции
Статья 423-3. Рассмотрение дела по первой инстанции после отмены первоначального приговора
Глава 48. Исключена Законом РК от 11 июля 2001 года № 238
Глава 48-1. Рассмотрение дел по кассационным жалобам, протестам
Статья 446-1. Общие условия обжалования приговоров (постановлений) суда в кассационном порядке
Статья 446-2. Предмет кассационного рассмотрения
Статья 446-3. Кассационные жалоба или протест
Статья 446-4. Сроки рассмотрения дела в кассационной инстанции
Статья 446-5. Назначение заседания суда кассационной инстанции
Статья 446-6. Полномочия суда кассационной инстанции

446-7-бап. Кассациялық сатының істерді қарау тәртібі
446-8-бап. Кассациялық саты қабылдайтын шешімдер
446-9-бап. Кассациялық сатының үкімнің (қаулының) күшін жою немесе оны өзгерту негіздері
446-10-бап. Қылмыстық заңды дұрыс қолданбау
446-11-бап. Қылмыстық іс жүргізу заңының елеулі түрде бұзылуы
446-12-бап. Үкімнің әділетсіздігі
446-13-бап. Істі қысқарта отырып, айыптау үкімінің күшін жою
446-14-бап. Ақтау үкімінің күшін жою
446-15-бап. Істі жаңадан сот талқылауына жібере отырып, үкімнің күшін жою
446-16-бап. Істі қосымша тергеуге жібере отырып, үкімнің күшін жою
446-17-бап. Yкімді өзгерту
446-18-бап. Кассациялық қаулының мазмұны
446-19-бап. Кассациялық қаулы шығару
446-20-бап. Кассациялық сатыдағы қаулыны орындауға кірісу
446-21-бап. Істі кассациялық сатыда қайтадан қарау
446-22-бап. Бастапқы үкімнің күші жойылғаннан кейін істі бірінші саты бойынша қарау
446-23-бап. Істі жаңадан қарау кезіндегі жаза тағайындаудың шектері
9-бөлім. Сот шешімдерін орындау
49-тарау. Сот үкімдері мен қаулыларын орындау
447-бап. Үкімнің заңды күшіне енуі және оны орындауға кірісу
448-бап. Сот қаулысының заңды күшiне енуi және оны орындауға кiрiсу
449-бап. Соттың үкiмiн, қаулысын орындауға кiрiсу тәртiбi
450-бап. Сотталғанның туыстары мен азаматтық талапкерге үкiмдi орындауға кiрiсу туралы хабарлау
451-бап. Туыстарына сотталғанмен жүздесуге рұқсат ету
452-бап. Үкiмнiң орындалуын кейiнгi қалдыру
453-бап. Үкiмдi орындау кезiнде соттың қарауына жататын мәселелер
454-бап. Үкiмдi орындаумен байланысты мәселелердi шешетiн соттар
455-бап. Үкiмдi орындаумен байланысты мәселелердi шешу тәртiбi
456-бап. Соттылықты алып тастау туралы өтiнiштердi қарау
457-бап. Судьяның қаулысына шағымдану және наразылық бiлдiру
10-бөлім. Соттың заңды күшіне енген шешімдерін қайта қарау жөнінде іс жүргізу
50-тарау. Заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау
458-бап. Заңды күшіне енгеннен кейін қайта қаралуы мүмкін сот актілері
459-бап. Заңды күшіне енген сот үкімдері мен қаулыларын қайта қарау негіздері
460-бап. Заңды күшіне енген сот үкімдері мен қаулыларын қайта қарау туралы өтініш жасауға, заңды күшіне енген сот үкімдері мен қаулыларына наразылық білдіруге құқығы бар адамдар
461-бап. Заңды күшіне енген сот шешімдеріне шағымдану мерзімдері

Статья 446-7. Порядок рассмотрения дела кассационной инстанцией
Статья 446-8. Решения, принимаемые кассационной инстанцией
Статья 446-9. Основания к отмене или изменению приговора (постановления) кассационной инстанцией
Статья 446-10. Неправильное применение уголовного закона
Статья 446-11. Существенное нарушение уголовно-процессуального закона
Статья 446-12. Несправедливость приговора
Статья 446-13. Отмена обвинительного приговора с прекращением дела
Статья 446-14. Отмена оправдательного приговора
Статья 446-15. Отмена приговора с направлением дела на новое судебное разбирательство
Статья 446-16. Отмена приговора с направлением дела для дополнительного расследования
Статья 446-17. Изменение приговора
Статья 446-18. Содержание кассационного постановления
Статья 446-19. Вынесение кассационного постановления
Статья 446-20. Обращение к исполнению постановления кассационной инстанции
Статья 446-21. Повторное рассмотрение дела в кассационной инстанции
Статья 446-22. Рассмотрение дела по первой инстанции после отмены первоначального приговора
Статья 446-23. Пределы назначения наказания при новом рассмотрении дела
Раздел 9. Исполнение судебных решений
Глава 49. Исполнение приговоров и постановлений суда
Статья 447. Вступление приговора в законную силу и обращение его к исполнению
Статья 448. Вступление постановления суда в законную силу и обращение его к исполнению
Статья 449. Порядок обращения к исполнению приговора, постановления суда
Статья 450. Извещение родственников осужденного и гражданского истца об обращении приговора к исполнению
Статья 451. Предоставление родственникам свидания с осужденным
Статья 452. Отсрочка исполнения приговора
Статья 453. Вопросы, подлежащие рассмотрению судом при исполнении приговора
Статья 454. Суды, разрешающие вопросы, связанные с исполнением приговора
Статья 455. Порядок разрешения вопросов, связанных с исполнением приговора
Статья 456. Рассмотрение ходатайств о снятии судимости
Статья 457. Обжалование и опротестование постановления судьи
Раздел 10. Производство по пересмотру решений суда, вступивших в законную силу
Глава 50. Пересмотр судебных актов, вступивших в законную силу
Статья 458. Судебные акты, которые могут быть пересмотрены после вступления в законную силу
Статья 459. Основания к пересмотру судебных приговоров и постановлений, вступивших в законную силу
Статья 460. Лица, имеющие право ходатайствовать о пересмотре вступивших в законную силу приговоров и постановлений судов, опротестовать вступившие в законную силу приговоры и постановления судов
Статья 461. Сроки обжалования судебных решений, вступивших в законную силу

462-бап. Заңды күшіне енген сот үкімін, қаулысын қайта қарау туралы өтінішті беру, наразылық білдіру тәртібі
462-1-бап. Өтініштерді, наразылықты қарамай қайтару
463-бап. Заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішті алдын ала қарау
464-бап. Өтінішті алдын ала қарау нәтижелерi бойынша қабылданатын қаулылар
465-бап. Қадағалау сатысының сот отырысын тағайындау
466-бап. Сот үкiмiнiң, қаулысының орындалуын тоқтата тұру
467-бап. Істі қадағалау сатысында қарау тәртібі, қадағалау сатысы сотының шешімдері
467-1-бап. Адвокаттың қадағалау сатысындағы сотқа міндетті түрде қатысуының негіздері
468-бап. Қадағалау сатысындағы сот қаулысының мазмұны
469-бап. Iстi соттың үкiмi мен қаулысының күшi жойылғаннан кейін қарау
470-бап. Соттың істі жаңадан қараған кезде шығарған үкімін және қаулысын қайта қарау туралы өтініш (наразылық) келтіру
470-1-бап. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысын тағайындау
470-2-бап. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жалпы отырысының ұсынуды немесе наразылықты қарау тәртібі
51-тарау. Жаңадан ашылған мән-жайларға орай іс бойынша іс жүргізуді қайта жалғастыру
471-бап. Iс бойынша iс жүргiзудi қайта жалғастырудың негiздерi
472-бап. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарауға жататын қылмыстық iстер бойынша сот шешiмдерi
473-бап. Iс жүргiзудi қайта жалғастырудың мерзiмдерi
474-бап. Жаңадан ашылған мән-жайларға орай iс жүргiзуді қозғау
475-бап. Сот отырысы аяқталғаннан кейiнгi соттың iс-әрекетi
476-бап. Соттың іс бойынша іс жүргізуді қайта жалғастыру туралы мәселені шешуі
477-бап. Алып тасталды
478-бап. Сот шешiмдерiнiң күшi жойылғаннан кейiн iс жүргiзу
479-бап. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша iстi қайта жалғастыру кезiндегi азаматтық талап
11-бөлім. Қылмыстық істердің жекелеген санаттары бойынша іс жүргізу ерекшеліктері
52-тарау. Кәмелетке толмағандардың қылмыстары туралы істер бойынша іс жүргізу
480-бап. Кәмелетке толмағандардың қылмыстары туралы iстер бойынша iс жүргiзу тәртiбi
481-бап. Кәмелетке толмағандардың қылмыстары туралы iстер бойынша анықтауға жататын мән-жайлар
482-бап. Кәмелетке толмағандардың iстерi бойынша жариялылықты шектеу
483-бап. Кәмелетке толмаған туралы iстi жеке iс жүргiзуге бөлектеу
484-бап. Кәмелетке толмаған күдiктiнi, айыпталушыны шақыру тәртiбi
485-бап. Кәмелетке толмаған күдiктiден, айыпталушыдан жауап алу
486-бап. Қорғаушының қатысуы
487-бап. Кәмелетке толмаған күдiктiнiң, айыпталушының заңды өкiлiнiң алдын ала тергеуге қатысуы

Статья 462. Порядок подачи ходатайства, протеста о пересмотре приговора, постановления суда, вступившего в законную силу
Статья 462-1. Возвращение ходатайств, протеста без рассмотрения
Статья 463. Предварительное рассмотрение ходатайства о пересмотре вступивших в законную силу судебных актов
Статья 464. Постановления, принимаемые по результатам предварительного рассмотрения ходатайства
Статья 465. Назначение судебного заседания надзорной инстанции
Статья 466. Приостановление исполнения приговора, постановления суда
Статья 467. Порядок рассмотрения дела в надзорной инстанции, решения суда надзорной инстанции
Статья 467-1. Основания обязательного участия адвоката в суде надзорной инстанции
Статья 468. Содержание постановления суда надзорной инстанции
Статья 469. Рассмотрение дела после отмены приговора и постановления суда
Статья 470. Принесение ходатайства (протеста) о пересмотре приговора и постановления суда, вынесенных при новом рассмотрении дела
Статья 470-1. Назначение пленарного заседания Верховного Суда Республики Казахстан
Статья 470-2. Порядок рассмотрения пленарным заседанием Верховного Суда Республики Казахстан представления или протеста
Глава 51. Возобновление производства по делу ввиду вновь открывшихся обстоятельств
Статья 471. Основания возобновления производства по делу
Статья 472. Судебные решения по уголовным делам, подлежащие пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам
Статья 473. Сроки возобновления производства
Статья 474. Возбуждение производства ввиду вновь открывшихся обстоятельств
Статья 475. Действия суда по окончании судебного заседания
Статья 476. Разрешение судом вопроса о возобновлении производства по делу
Статья 477. Исключена
Статья 478. Производство после отмены судебных решений
Статья 479. Гражданский иск при возобновлении дела по вновь открывшимся обстоятельствам
Раздел 11. Особенности производства по отдельным категориям уголовных дел
Глава 52. Производство по делам о преступлениях несовершеннолетних
Статья 480. Порядок производства по делам о преступлениях несовершеннолетних
Статья 481. Обстоятельства, подлежащие установлению по делам о преступлениях несовершеннолетних
Статья 482. Ограничение гласности по делам несовершеннолетних
Статья 483. Выделение дела о несовершеннолетнем в отдельное производство
Статья 484. Порядок вызова несовершеннолетнего подозреваемого, обвиняемого
Статья 485. Допрос несовершеннолетнего подозреваемого, обвиняемого
Статья 486. Участие защитника
Статья 487. Участие законного представителя несовершеннолетнего подозреваемого, обвиняемого на предварительном следствии

488-бап. Педагог пен психологтың қатысуы
489-бап. Кәмелетке толмағанға кешендi психологиялық-психиатриялық және психологиялық сараптама жасау
490-бап. Кәмелетке толмағанды арнаулы мекемеге орналастыру
491-бап. Кәмелетке толмағандарды ұстау және оларға бұлтартпау шараларын қолдану
492-бап. Кәмелетке толмаған сотталушының заңды өкiлiнiң сот талқылауына қатысуы
493-бап. Кәмелетке толмаған сотталушыны сот отырысының залынан шығару
494-бап. Кәмелетке толмағанның iсi бойынша үкiм шығару кезiнде сот шешетiн мәселелер
495-бап. Кәмелетке толмағанды тәрбиелiк ықпал етудiң мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып, жазадан босату
53-тарау. Артықшылықтары мен қылмыстық iзге түсуден иммунитеті бар адамдардың істері бойынша іс жүргізудің ерекшеліктері
496-бап. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатына қатысты алдын ала тергеу iсiн жүргiзу
497-бап. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшесiне қатысты алдын ала тергеу iсiн жүргiзу
498-бап. Судьяға қатысты алдын ала тергеу iсiн жүргiзу
499-бап. Қазақстан Республикасының Бас прокурорына қатысты алдын ала тергеу iсiн жүргiзу
500-бап. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатына, Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшесiне, судьяға, Қазақстан Республикасының Бас прокурорына қатысты қылмыстық iстi соттың талқылауы
501-бап. Қылмыстық iзге түсуден дипломатиялық иммунитетi бар адамдар
502-бап. Дипломатиялық иммунитеттi пайдаланатын адамдарды ұстау және қамауға алу
503-бап. Айғақтар беруден дипломатиялық иммунитет
504-бап. Үй-жайлар мен құжаттардың дипломатиялық иммунитетi
12-бөлім. Айрықша іс жүргізу
54-тарау. Есі дұрыс емес адамдарға медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы істер бойынша сот ісін жүргізу
505-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану жөнiнде iс жүргiзу негiздерi
506-бап. Дәлелдеуге жататын мән-жайлар
507-бап. Қауiпсiздiк шаралары
508-бап. Туған-туыстарының, қорғаншыларының, қамқоршыларының қарауына беру
509-бап. Мамандандырылған медициналық ұйымға орналастыру
510-бап. Қылмыстық заңмен тыйым салынған әрекеттi есi дұрыс емес күйде жасаған немесе қылмыс жасағаннан кейiн психикасы бұзылып ауырған адамға қатысты iстi бөлектеу
511-бап. Өзiне қатысты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы iс жүргiзiлетiн адамның құқықтары
512-бап. Заңды өкiлдiң қатысуы
513-бап. Қорғаушының қатысуы

Статья 488. Участие педагога и психолога
Статья 489. Комплексная психолого-психиатрическая и психологическая экспертиза несовершеннолетнего
Статья 490. Помещение несовершеннолетнего в специальное учреждение
Статья 491. Задержание и применение мер пресечения к несовершеннолетним
Статья 492. Участие законного представителя несовершеннолетнего подсудимого в судебном разбирательстве
Статья 493. Удаление несовершеннолетнего подсудимого из зала судебного заседания
Статья 494. Вопросы, разрешаемые судом при постановлении приговора по делу несовершеннолетнего
Статья 495. Освобождение несовершеннолетнего от наказания с применением принудительных мер воспитательного воздействия
Глава 53. Особенности производства по делам лиц, обладающих привилегиями и иммунитетом от уголовного преследования
Статья 496. Производство предварительного следствия в отношении депутата Парламента Республики Казахстан
Статья 497. Производство предварительного следствия в отношении Председателя или члена Конституционного Совета Республики Казахстан
Статья 498. Производство предварительного следствия в отношении судьи
Статья 499. Производство предварительного следствия в отношении Генерального Прокурора Республики Казахстан
Статья 500. Судебное разбирательство уголовного дела в отношении депутата Парламента Республики Казахстан, Председателя или члена Конституционного Совета Республики Казахстан, судьи, Генерального Прокурора Республики Казахстан
Статья 501. Лица, обладающие дипломатическим иммунитетом от уголовного преследования
Статья 502. Задержание и арест лиц, пользующихся дипломатическим иммунитетом
Статья 503. Дипломатический иммунитет от дачи показаний
Статья 504. Дипломатический иммунитет помещений и документов
Раздел 12. Особые производства
Глава 54. Судопроизводство по делам о применении принудительных мер медицинского характера к невменяемым
Статья 505. Основания для производства по применению принудительных мер медицинского характера
Статья 506. Обстоятельства, подлежащие доказыванию
Статья 507. Меры безопасности
Статья 508. Передача под присмотр родственников, опекунов, попечителей
Статья 509. Помещение в специализированную медицинскую организацию
Статья 510. Выделение дела в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости или заболевшего после совершения преступления психическим расстройством
Статья 511. Права лица, в отношении которого ведется дело о применении принудительных мер медицинского характера
Статья 512. Участие законного представителя
Статья 513. Участие защитника

514-бап. Алдын ала тергеудiң аяқталуы
515-бап. Сотта іс жүргізу
516-бап. Iс бойынша шешiм қабылдау кезiнде сот шешетiн мәселелер
517-бап. Сот қаулысы
518-бап. Сот қаулысына шағымдану және наразылық білдіру
519-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын тоқтату, өзгерту және олардың мерзiмiн ұзарту
520-бап. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы қолданылған адамға қатысты қылмыстық iстi қайта жалғастыру
55-тарау. Қылмыстық процесті жүргізетін органдардың шет мемлекеттердің қылмыстық істер бойынша құзыретті мекемелерімен және лауазымды адамдарымен өзара іс-қимылының тәртібі туралы негізгі ережелер
521-бап. Құқықтық көмек көрсету тәртiбiмен жүргiзiлетiн iс жүргiзу әрекеттері және өзге де iс-әрекеттер
522-бап. Iс жүргiзу құжаттарының жарамдылығы
523-бап. Құқықтық көмек көрсету мәселелерi бойынша қарым-қатынас жасау тәртiбi
524-бап. Iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзу туралы тапсырманың мазмұны
525-бап. Iс жүргiзу әрекеттерін жүргiзу туралы тапсырманы орындау тәртiбi
526-бап. Куәнi, жәбiрленушiнi, азаматтық талапкердi, азаматтық жауапкердi, олардың өкiлдерiн, сарапшыны шақыру және олардан жауап алу
527-бап. Iстiң материалдарын қылмыстық қудалауды жалғастыру үшiн жiберу
528-бап. Қылмыстық iзге түсуді жалғастыру туралы немесе қылмыстық iс қозғау туралы өтiнiштердi орындау
529-бап. Адамды қылмыстық жауапқа тарту немесе үкiмдi орындау үшiн ұстап беру туралы талапты жiберу
530-бап. Ұстап берiлген адамның қылмыстық жауаптылық шектерi
531-бап. Шет мемлекеттiң азаматын ұстап беру туралы талапты орындау
531-1-бап. Адамды ұстап беру туралы шешімге шағымдану
532-бап. Ұстап беруден бас тарту
533-бап. Азаматтығы жоқ адамдарға, үшiншi бiр елдiң азаматтарына қатысты қылмыстық iзге түсуді жалғастыру және оларды ұстап беру
534-бап. Әдеттен тыс қамау (ұстау және ұстап беру үшiн қамауға алу)
535-бап. Транзиттiк тасымалдау
536-бап. Заттарды беру
56-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталған адамды өзі азаматы болып табылатын мемлекетте жазасын өтеу үшін беру
537-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталған адамды өзi азаматы болып табылатын мемлекетте жазасын өтеу үшiн беру негiздерi
538-бап. Сотталғанды өзi азаматы болып табылатын мемлекетте жазасын өтеу үшiн беру шарттары мен тәртiбi
539-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғанды жазасын өтеу үшiн шет мемлекетке беруден бас тарту
540-бап. Қазақстан Республикасының азаматын жазасын өтеу үшiн қабылдау туралы өтiнiштi қарау
541-бап. Соттың шет мемлекет сотының үкiмiн орындауға байланысты мәселелердi шешу тәртiбi

Статья 514. Окончание предварительного следствия
Статья 515. Производство в суде
Статья 516. Вопросы, разрешаемые судом при принятии решения по делу
Статья 517. Постановление суда
Статья 518. Обжалование и опротестование постановления суда
Статья 519. Прекращение, изменение и продление применения принудительных мер медицинского характера
Статья 520. Возобновление уголовного дела в отношении лица, к которому применена принудительная мера медицинского характера
Глава 55. Основные положения о порядке взаимодействия органов, ведущих уголовный процесс, с компетентными учреждениями и должностными лицами иностранных государств по уголовным делам
Статья 521. Процессуальные и иные действия, проводимые в порядке оказания правовой помощи
Статья 522. Действительность процессуальных документов
Статья 523. Порядок сношений по вопросам оказания правовой помощи
Статья 524. Содержание поручения о производстве процессуальных действий
Статья 525. Порядок исполнения поручения о производстве процессуальных действий
Статья 526. Вызов и допрос свидетеля, потерпевшего, гражданского истца, гражданского ответчика, их представителей, эксперта
Статья 527. Направление материалов дела для продолжения уголовного преследования
Статья 528. Исполнение просьб о продолжении уголовного преследования или о возбуждении уголовного дела
Статья 529. Направление требования о выдаче лица для привлечения к уголовной ответственности или исполнения приговора
Статья 530. Пределы уголовной ответственности выданного лица
Статья 531. Исполнение требования о выдаче гражданина иностранного государства
Статья 531-1. Обжалование решения о выдаче лица
Статья 532. Отказ в выдаче
Статья 533. Продолжение уголовного преследования в отношении лиц без гражданства, граждан третьей страны и их выдача
Статья 534. Экстрадиционный арест (задержание и заключение под стражу для выдачи)
Статья 535. Транзитная перевозка
Статья 536. Передача предметов
Глава 56. Передача лица, осужденного к лишению свободы, для отбывания наказания в государстве, гражданином которого оно является
Статья 537. Основания передачи лица, осужденного к лишению свободы, для отбывания наказания в государстве, гражданином которого оно является
Статья 538. Условия и порядок передачи осужденного для отбывания наказания в государстве, гражданином которого он является
Статья 539. Отказ иностранному государству в передаче осужденного к лишению свободы для отбывания наказания
Статья 540. Рассмотрение ходатайства о приеме гражданина Республики Казахстан для отбывания наказания
Статья 541. Порядок разрешения судом вопросов, связанных с исполнением приговора суда иностранного государства

13-бөлім. Алқабилердің қатысуымен істер бойынша іс жүргізу
57-тарау. Жалпы ережелер
542-бап. Алқабилердің қатысуымен істер бойынша іс жүргізу тәртібi
543-бап. Алқабилердің қатысуымен соттың қарауына жататын істер
544-бап. Алқабилер қатысатын сот құрамы
545-бап. Алқабиге ықпал етуге жол бермеу
546-бап. Алқабилердің қатысуымен соттың істі қарауы туралы өтініш
58-тарау. Сот отырысын тағайындаудың ерекшеліктерi
547-бап. Алқабилердің қатысуымен соттың істі қарауы туралы өтініш болған кезде сот отырысын тағайындау
548-бап. Алдын ала тыңдау жүргізудің ерекшеліктерi
549-бап. Алқабилердің қатысуымен сот отырысын тағайындау кезінде алдын ала тыңдау тәртібімен шығарылатын шешімдердің ерекшеліктерi
550-бап. Сот талқылауына қатысу үшін алқабиге кандидаттарды алдын ала кездейсоқ таңдау тәртібi
59-тарау. Сот талқылауына қатысу үшін алқабиге кандидаттарды іріктеу
551-бап. Жалпы ережелер
552-бап. Төрағалық етушінің алқабиге кандидаттарды істi қарауға қатысудан босатуы
553-бап. Алқабиге кандидаттардың өздігінен бас тартуы туралы мәселелерді шешу
554-бап. Алқабиге кандидаттарға қарсылық білдіру туралы мәселелерді шешу
555-бап. Алқабиге кандидаттарға дәлелсіз қарсылық білдіру
556-бап. Жеребе тастау арқылы алқабилер алқасын құру
557-бап. Алқабилердің сот талқылауына қатысуының жалпы шарттары
558-бап. Алқабилердің ант қабылдауы
60-тарау. Алқабилердің қатысуымен соттың істі талқылау ерекшеліктерi
559-бап. Алқабидің құқықтары, міндеттері және істi қарауға байланысты іс-әрекеттердегi шектеулер
560-бап. Алқабилер қатысатын соттың құзыретi
561-бап. Алқабилер қатысатын соттағы істің қысқартылуы
562-бап. Алқабилер қатысатын соттағы сот тергеуінің ерекшеліктерi
563-бап. Алқабилер қатысатын соттағы тараптардың жарыссөздерi
564-бап. Алқабилер қатысатын соттағы репликалар және сотталушының соңғы сөзi
565-бап. Алқабилер қатысатын соттың шешуіне жататын мәселелердің қойылуы
566-бап. Алқабилер қатысатын соттың шешуіне жататын мәселелердің мазмұны
567-бап. Төрағалық етушінің алқабилерге жүгінуі
568-бап. Алқабилер кеңесінің құпиясы
569-бап. Кеңесу бөлмесінде кеңесу мен дауыс берудi жүргізу тәртібi

Раздел 13. Производство по делам с участием присяжных заседателей
Глава 57. Общие положения
Статья 542. Порядок производства по делам с участием присяжных заседателей
Статья 543. Подсудность дел суду с участием присяжных заседателей
Статья 544. Состав суда с участием присяжных заседателей
Статья 545. Недопустимость воздействия на присяжного заседателя
Статья 546. Ходатайство о рассмотрении дела судом с участием присяжных заседателей
Глава 58. Особенности назначения судебного заседания
Статья 547. Назначение судебного заседания при наличии ходатайства о рассмотрении дела судом с участием присяжных заседателей
Статья 548. Особенности проведения предварительного слушания
Статья 549. Особенности решений, выносимых в порядке предварительного слушания при назначении судебного заседания с участием присяжных заседателей
Статья 550. Порядок предварительной случайной выборки кандидатов в присяжные заседатели для участия в судебном разбирательстве
Глава 59. Отбор кандидатов в присяжные заседатели для участия в судебном разбирательстве
Статья 551. Общие положения
Статья 552. Освобождение председательствующим кандидатов в присяжные заседатели от участия в рассмотрении дела
Статья 553. Разрешение вопросов о самоотводе кандидатов в присяжные заседатели
Статья 554. Разрешение вопросов об отводе кандидатов в присяжные заседатели
Статья 555. Немотивированный отвод кандидатов в присяжные заседатели
Статья 556. Образование коллегии присяжных заседателей путем проведения жеребьевки
Статья 557. Общие условия участия присяжных заседателей в судебном разбирательстве
Статья 558. Принятие присяжными заседателями присяги
Глава 60. Особенности разбирательства дела судом с участием присяжных заседателей
Статья 559. Права, обязанности присяжного заседателя и ограничения в действиях, связанные с рассмотрением дела
Статья 560. Компетенция суда с участием присяжных заседателей
Статья 561. Прекращение дела в суде с участием присяжных заседателей
Статья 562. Особенности судебного следствия в суде с участием присяжных заседателей
Статья 563. Прения сторон в суде с участием присяжных заседателей
Статья 564. Реплики и последнее слово подсудимого в суде с участием присяжных заседателей
Статья 565. Постановка вопросов, подлежащих разрешению судом с участием присяжных заседателей
Статья 566. Содержание вопросов, подлежащих разрешению судом с участием присяжных заседателей
Статья 567. Обращение председательствующего к присяжным заседателям
Статья 568. Тайна совещания присяжных заседателей
Статья 569. Порядок проведения совещания и голосования в совещательной комнате

570-бап. Алқабилер қатысатын сот қабылдайтын шешімдердің түрлерi
571-бап. Үкім шығару
572-бап. Сотталушының есі дұрыс емес екендігінің анықталуына байланысты қылмыстық істі қарауды тоқтату
573-бап. Сот отырысының хаттамасын жүргізу ерекшеліктерi
61-тарау. Кассациялық сатыдағы сотта іс жүргізудің ерекшеліктерi
574-бап. Алқабилердің қатысуымен сот шығарған, заңды күшіне енбеген үкімдер мен қаулыларға шағымдану және наразылық білдіру
575-бап. Алқабилердің қатысуымен сот қараған істердi кассациялық сатыда жүргізу ерекшеліктерi
62-тарау. Қадағалау сатысындағы сотта іс жүргізу ерекшеліктерi
576-бап. Алқабилер қатысқан соттың заңды күшіне енген үкімдері мен қаулыларын қадағалау тәртібімен қайта қарау
577-бап. Алқабилер қатысқан соттың шешімін қадағалау тәртібімен қайта қараған кезде сотталған адамның жағдайын нашарлатуға жол бермеу»;
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 25-1) тармақпен толықтырылсын:
«25-1) «хабар-ошарсыз жоғалған адам» – өтініш берілген кезден бастап екі ай бойы жүргізілген жедел-іздестіру шараларымен тұрған жерін осы мерзімде анықтау мүмкін болмаған адам;»;
3) 32-бапта:
екінші бөлік «айыпталушымен» деген сөзден кейін «, сотталушымен» деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші бөлік «айыпталушымен» деген сөзден кейін «, сотталушымен» деген сөзбен толықтырылсын;
4) 34-баптың бірінші бөлігіндегі «189,» деген цифрлар алып тасталсын;
5) 36-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қылмыстық қудалау органының заңға сәйкес қойған талаптары барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың орындауы үшін міндетті және үш тәуліктен кешіктірмей орындалуға тиіс. Қылмыстық іс қозғау туралы шешім қабылдау немесе күдіктіні ұстау, қамауға алу қажет болған жағдайда қылмыстық қудалау органының талабы жиырма төрт сағат ішінде орындалуға тиіс. Аталған талаптарды дәлелсіз себептермен орындамау заңда белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.»;
6) 37-бапта:
тақырыбындағы «Қылмыстық iзге түсудi» деген сөздер «Іс жүргiзуді» деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
«қозғалған» деген сөзден кейін «қылмыстық» деген сөзбен толықтырылсын;
10) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10) артықшылықтары немесе қылмыстық қудалауға қарсы иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды тұлғаның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 3, 4 және 11-тармақтарында көрсетiлген негiздер бойынша қылмыстық істі қозғаудан бас тартуға не қылмыстық істі тоқтатуға, егер өтініш беруші ол адамды қылмыс жасаған адам ретінде тікелей көрсетсе, күдікті, айыпталушы, сондай-ақ сотталушы немесе оның заңды өкілдері бұған қарсылық бiлдiрсе де, жол берiлмейдi. Бұл жағдайда iс жүргiзу жалғастырылады және оған негiздер болған кезде сотталған адамды жазадан босату арқылы айыптау үкiмiнiң қаулысымен аяқталады.

Статья 570. Виды решений, принимаемых судом с участием присяжных заседателей
Статья 571. Постановление приговора
Статья 572. Прекращение рассмотрения уголовного дела в связи с установлением невменяемости подсудимого
Статья 573. Особенности ведения протокола судебного заседания
Глава 61. Особенности производства в суде кассационной инстанции
Статья 574. Обжалование и опротестование не вступивших в законную силу приговоров и постановлений, вынесенных судом с участием присяжных заседателей
Статья 575. Особенности производства в кассационной инстанции дел, рассмотренных судом с участием присяжных заседателей
Глава 62. Особенности производства в суде надзорной инстанции
Статья 576. Пересмотр в порядке надзора вступивших в законную силу приговоров и постановлений суда с участием присяжных заседателей
Статья 577. Недопустимость ухудшения положения осужденного при пересмотре решения суда с участием присяжных заседателей в порядке надзора»;
2) статью 7 дополнить пунктом 25-1) следующего содержания:
«25-1) «безвестно исчезнувшее лицо» - лицо, местонахождение которого в течение двух месяцев с момента подачи заявления оперативно-розыскными мероприятиями, проведенными в этот срок, установить не представилось возможным;»;
3) в статье 32:
часть вторую после слова «обвиняемым» дополнить словом «, подсудимым»;
часть третью после слова «обвиняемым» дополнить словом «, подсудимым»;
4) в части первой статьи 34 цифры «189,» исключить;
5) часть пятую статьи 36 изложить в следующей редакции:
«5. Требования органа уголовного преследования, предъявленные в соответствии с законом, обязательны для исполнения всеми государственными органами, организациями, должностными лицами и гражданами и должны быть исполнены не позднее трех суток. В случае необходимости принятия решения о возбуждении уголовного дела или задержания, ареста подозреваемого требование органа уголовного преследования должно быть исполнено в течение двадцати четырех часов. Невыполнение указанных требований без уважительных причин влечет установленную законом ответственность.»;
6) в статье 37:
в заголовке слова «уголовное преследование» заменить словами «производство по делу»;
в части первой:
после слова «возбужденное» дополнить словами «уголовное дело»;
пункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«4. Отказ в возбуждении уголовного дела либо прекращение уголовного дела по основаниям, указанным в пунктах 3, 4 и 11 части первой настоящей статьи, не допускается, если лицо, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление, подозреваемый, обвиняемый, а также подсудимый или его законные представители против этого возражают. В этом случае производство по делу продолжается и завершается при наличии к тому оснований постановлением обвинительного приговора с освобождением осужденного от наказания.

Осы баптың бірінші бөлігінің 3, 4, 9, 10 және 11-тармақтарында аталған негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы не қылмыстық істі тоқтату туралы шешім қабылдау үшін қылмыс жасаудан зардап шеккен адамның немесе жәбірленушінің келісімі талап етілмейді.
Қылмыстық істі тоқтату бір мезгілде қылмыстық қудалауды тоқтатуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1 және 8-бөлiктермен толықтырылсын:
«4-1. Әрекет жасаған сәтте заңға сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту мүмкін болатын жасқа толмаған адамға қатысты қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы не қылмыстық iстi тоқтату туралы шешiм осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 2-тармағында аталған негiз бойынша қабылдануға тиiс. Әрекет жасаған сәтте заңға сәйкес қылмыстық жауапқа тартылатын жасқа жетсе де, психикалық науқаспен байланысты емес психикалық дамуы жағынан артта қалуы салдарынан өз әрекеттерiнiң (әрекетсiздiгiнiң) iс жүзiндегi сипаты мен қоғамдық қауiптiлiгiн толығымен түйсіне алмаған және оларды игере алмаған, кәмелетке толмаған адамға қатысты қылмыстық iс қозғаудан бас тарту не қылмыстық iстi тоқтату туралы шешiм дәл осы негiз бойынша қабылдануы тиiс.»;
«8. Қылмыстық қудалау органдары және соттар қылмыстық іс тоқтатылған не қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған кезде адамның іс-әрекеттерінде әкімшілік немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық белгілері болғанда он күн ішінде құзыретті органдарға әкімшілік немесе тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы мәселені шешу үшін материалдар жіберуге міндетті.»;
7) 38-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сот, прокурор, сондай-ақ прокурордың келiсiмiмен тергеушi немесе анықтау органы тиiстi мән-жайлар болған кезде өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 6566-баптарында67-бабының екінші бөлігінде және 68-бабында, сондай-ақ 373375 – 378381-баптарының ескертулерінде көзделген жағдайларда адамды қылмыстық жауаптылықтан босата отырып, қылмыстық іс қозғаудан бас тартуға не қылмыстық iстi тоқтатуға құқылы. Мұндай жағдайларда сот қылмыстық жауаптылықтан босата отырып, айыптау үкiмiн шығаруға да құқылы.»;
8) 48-бапта:
бірінші бөлікте:
«айыптау» деген сөзден кейiн «немесе күдіктену» деген сөздермен толықтырылсын;
«айтпағандығын айыптау» деген сөздерден кейін «немесе күдіктену» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы «соңғы» деген сөз «бiрiншi» деген сөзбен ауыстырылсын;

Для принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо о прекращении уголовного дела по основаниям, указанным в пунктах 3, 4, 9, 10 и 11 части первой настоящей статьи, согласия лица, пострадавшего от совершения преступления или потерпевшего, не требуется.
Прекращение уголовного дела влечет за собой одновременно прекращение уголовного преследования.»;
дополнить частями 4-1 и 8 следующего содержания:
«4-1. Решение об отказе в возбуждении уголовного дела либо о прекращении уголовного дела в отношении лица, не достигшего к моменту совершения деяния возраста, по достижении которого согласно закону возможно возложение уголовной ответственности, подлежит принятию по основанию, указанному в пункте 2 части первой настоящей статьи. По этому же основанию подлежит принятие решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо о прекращении уголовного дела в отношении несовершеннолетнего лица, который к моменту совершения деяния хотя и достиг возраста, с которого согласно закону наступает уголовная ответственность, но вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством, не мог в полной мере осознавать фактический характер и общественную опасность своих действий (бездействия) и руководить ими.»;
«8. Органы уголовного преследования и суды при прекращении либо отказе в возбуждении уголовного дела обязаны при наличии в действиях лица признаков административного или коррупционного правонарушения в течение десяти дней направить в компетентные органы материалы для решения вопроса о привлечении к административной или дисциплинарной ответственности.»;
7) часть первую статьи 38 изложить в следующей редакции:
«1. Суд, прокурор, а также с согласия прокурора следователь или орган дознания при наличии соответствующих обстоятельств в пределах своей компетенции вправе отказать в возбуждении уголовного дела либо прекратить уголовное дело с освобождением лица от уголовной ответственности в случаях, предусмотренных статьями 65, 66, частью второй статьи 67 и статьей 68, а также примечаниями статей 373, 375 - 378, 381 Уголовного кодекса Республики Казахстан. Суд в таких случаях вправе также постановить обвинительный приговор с освобождением от уголовной ответственности.»;
8) в статье 48:
в части первой:
после слов «обвинению» дополнить словами «или подозрению»;
слова «обвинению в заранее не обещанном укрывательстве этих же преступлений или недонесении о них» заменить словами «обвинению или подозрению в совершении заранее не обещанного укрывательства этих же преступлений или недонесения о них»;
в абзаце первом части четвертой слово «последнего» заменить словом «первого»;

9) 50-баптың бірінші бөлігі 9) тармақтағы «орындалған жағдайда анықтаушының, тергеушінің немесе соттың қаулысымен толықтай немесе тиісті бөлігінде тоқтатыла тұруы мүмкін.» деген сөздер «орындалған;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақпен толықтырылсын:
«10) хабар-ошарсыз жоғалған адамды таппаған жағдайда анықтаушының, тергеушінің немесе соттың қаулысымен толықтай немесе тиісті бөлігінде тоқтатыла тұруы мүмкін.»;
10) 51-баптың бiрiншi бөлiгiндегi «органның қысқартуына жатады» деген сөздер «орган қысқартады» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 51-1-баппен толықтырылсын:
«51-1-бап. Күдіктіге немесе айыпталушыға қатысты қылмыстық
қудалауды тоқтату тәртiбi
1. Күдіктіге немесе айыпталушыға қатысты қылмыстық қудалау осы Кодекстiң 37-бабының бiрiншi бөлiгiнде, 38-бабының бiрiншi бөлiгiнде аталған негiздер бойынша тоқтатылады.
2. Қылмыстық қудалауды тоқтатуды осы Кодекстiң 128-бабында белгiленген қағидаларды сақтап, дәлелдемелердi бағалағаннан кейiн қылмыстық процестi жүргiзушi орган жүзеге асырады.
3. Күдіктiге немесе айыпталушыға қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған жағдайда iс жүргiзу осы Кодекстiң 50-бабында көзделген негiздер бойынша жалғастырылуы немесе тоқтатыла тұруы мүмкiн.
4. Қылмыстық қудалауды тоқтату туралы шешiм күдіктіге немесе айыпталушыға қатысты ғана қабылдана алады. Осы қылмыстық iс бойынша күдікті немесе айыпталушы деп танылмаған адамдарға қатысты қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы шешiм қабылдануы мүмкiн.»;
12) 53-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қылмыстық сот iсiн жүргiзу барысында осы Кодексте және басқа да заңнамада көзделген мемлекеттiк құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, алынатын мәлiметтердi қорғау жөнiндегi шаралар қолданылады.»;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлiкпен толықтырылсын:
«9. Процеске қатысушыларға тапсырылуға жататын, мемлекеттiк құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтер бар iстен түсірілген iс жүргiзу құжаттарының көшiрмелерi олармен танысқаннан кейiн iспен бiрге сақталады және процеске қатысушыларға сот отырысы кезiнде тапсырылады.»;
13) 66-баптың бiрiншi бөлiгiндегi «бөлімнің, бөлiмшенiң және анықтау органының өзге де бөлiмшелерiнiң бастықтары» деген сөздер «анықтау органы бөлімінің бастығы және олардың орынбасарлары» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 68-бапта:
бiрiншi бөлiк «қылмыстық iс қозғалған» деген сөздерден кейiн «не оны күдіктi деп тану туралы қаулы шығарылған» деген сөздермен толықтырылып, «сезікті» деген сөз «күдікті» деген сөзбен ауыстырылсын;

9) часть первую статьи 50 дополнить пунктом 10) следующего
содержания:
«10) необнаружения безвестно исчезнувшего лица.»;
10) в части первой статьи 51 слова «подлежит прекращению»
заменить словом «прекращается»;
11) дополнить статьей 51-1 следующего содержания:
«Статья 51-1. Порядок прекращения уголовного преследования в
отношении подозреваемого или обвиняемого
1. Уголовное преследование в отношении подозреваемого или обвиняемого прекращается по основаниям, указанным в части первой статьи 37, части первой статьи 38 настоящего Кодекса.
2. Прекращение уголовного преследования осуществляется органом, ведущим уголовный процесс, после оценки доказательств с соблюдением правил, установленных статьей 128 настоящего Кодекса.
3. В случае прекращения в отношении подозреваемого или обвиняемого уголовного преследования производство по делу может быть продолжено или приостановлено по основаниям, предусмотренным статьей 50 настоящего Кодекса.
4. Решение о прекращении уголовного преследования может быть принято только в отношении подозреваемого или обвиняемого. По тому же уголовному делу в отношении лиц, не признанных подозреваемыми или обвиняемыми, может быть принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела.»;
12) в статье 53:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. В ходе уголовного судопроизводства принимаются предусмотренные настоящим Кодексом и другим законодательством меры по охране получаемых сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.»;
дополнить частью девятой следующего содержания:
«9. Подлежащие вручению участникам процесса копии процессуальных документов из дела, в которых содержатся сведения, составляющие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, после ознакомления с ними хранятся при деле и вручаются участникам процесса на время судебного заседания.»;
13) в части первой статьи 66 слова «, отделения и иных подразделений органа дознания» заменить словами «органа дознания и их заместители»;
14) в статье 68:
часть первую после слова «преступления» дополнить словами «либо вынесено постановление о признании его подозреваемым»;

мынадай мазмұндағы 2-1-бөлiкпен толықтырылсын:
«2-1. Күдiктi деп тану туралы қаулыда мыналар көрсетiлуге тиiс:
1) оның жасалған уақыты мен жерi; қаулыны кiм жасады; күдіктi деп танылған адамның тегi, аты және әкесiнiң аты, туған жылы, күнi, айы және оның туған жерi;
2) оны жасаған уақыты, орны, сондай-ақ осы Кодекстiң 117-бабына сәйкес дәлелденуге тиiс өзге де мән-жайлар көрсетiлген, күдіктi болатын адам жасаған қылмыстың сипаттамасы;
3) осы қылмыс үшiн жауаптылық көзделетiн қылмыстық заң (бабы, бөлiгi, тармағы).
Қаулы тергелiп жатқан iс бойынша адамды күдікті деп тану туралы шешiмдi қамтуға тиiс. Адамды күдікті деп тану туралы қаулы сол адамға ұсынылады. Тергеушi күдікті деп тану туралы қаулы шығарылған адамға күдiктiнiң құқықтарын түсiндiруге және осы қаулының көшiрмесiн тапсыруға мiндеттi.
Адамды күдікті деп тану туралы қаулы шығарылғаннан кейiн оның көшiрмесi жиырма төрт сағаттың iшiнде прокурорға жiберiледi.»;
алтыншы бөліктегі «оны қамаудан босатқан, не оған қатысты таңдалған бұлтартпау шарасының күшi жойылған сәттен бастап не оған қатысты қылмыстық iзге түсу тоқтатылған, не қылмыстық ізге түсу» деген сөздер «оған қатысты қудалау тоқтатылған сәттен бастап, не қылмыстық қудалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiктің 6) тармағы «қылмыстық iс қозғалғандығы туралы қаулының,» деген сөздерден кейiн «оны күдікті деп тану туралы қаулының» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 82-баптың үшінші бөлігі:
«өз қолымен жазуға;» деген сөздерден кейiн «жауап алуға дейiн оны күдiктi деп тану туралы өтініш жасауға;» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Куәның алдын ала тергеуге және сотқа қатысуына байланысты оған келтiрiлген шығыстарды өтеу қамтамасыз етiледi.»;
16) 92-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тергеушіге немесе анықтаушыға қарсылық білдіру туралы мәселенi прокурор не тиісінше тергеу бөлімінің бастығы немесе анықтау органының бастығы шешедi.»;
17) 99-бапта:
тақырыбындағы «Жәбірленушілердің» деген сөз «Күдіктілердің, жәбірленушілердің» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлік «қаупі болса,» деген сөздерден кейін «күдіктінің,» деген сөзбен толықтырылсын;
18) 108-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Прокурор шағымды ол алынған сәттен бастап жеті тәулiктiң iшiнде қарауға мiндеттi. Қамауға алу, тiнту, алу, мүлікке тыйым салу, айыпталушы ретiнде iске тарту, қызметiнен шеттету кезiнде заңды бұзу, сондай-ақ қинау, күш қолдану, қорқыту, не қорғану құқығын бұзу туралы шағымдар оларды алған сәттен бастап бес тәулiктiң iшiнде қарауға жатады. Шағымды тексеру үшiн қосымша материалдар талап ету не өзге де шаралар қолдану қажет болатын ерекше жағдайларда шағым берген адамға ол туралы хабарлай отырып, шағымды он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмде қарауға жол берiледi.»;

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
«2-1. В постановлении о признании подозреваемым должны быть указаны:
1) время и место его составления; кем составлено постановление; фамилия, имя и отчество лица, признаваемого подозреваемым, число, месяц, год и место его рождения;
2) описание преступления, в совершении которого подозревается лицо, с указанием времени, места его совершения, а также иных обстоятельств, подлежащих доказыванию в соответствии со статьей 117 настоящего Кодекса;
3) уголовный закон (статья, часть, пункт), предусматривающий ответственность за данное преступление.
Постановление должно содержать решение о признании лица подозреваемым по расследуемому делу. Постановление о признании лица подозреваемым предъявляется этому лицу. Следователь обязан разъяснить лицу, в отношении которого вынесено постановление о признании подозреваемым, права подозреваемого и вручить ему копию этого постановления.
Копия постановления о признании лица подозреваемым в течение двадцати четырех часов после его вынесения направляется прокурору.»;
в части шестой слова «освобождения его из-под стражи либо отмены избранной в отношении него меры пресечения, либо» исключить;
пункт 6) части седьмой после слова «дела,» дополнить словами «постановления о признании его подозреваемым»;
15) часть третью статьи 82:
после слов «в протоколе допроса;» дополнить словами «до допроса заявлять ходатайства о признании его подозреваемым;»;
дополнить предложением четвертым следующего содержания:
«Свидетелю обеспечивается возмещение расходов, понесенных в связи с его участием на предварительном следствии и в суде.»;
16) часть третью статьи 92 изложить в следующей редакции:
«3. Вопрос об отводе следователя или дознавателя разрешается прокурором либо соответственно начальником следственного отдела или начальником органа дознания.»;
17) в статье 99:
заголовок после слова «безопасности» дополнить словом «подозреваемых,»;
часть первую после слова «безопасности» дополнить словом «подозреваемого,»;
18) часть вторую статьи 108 изложить в следующей редакции:
«2. Прокурор обязан рассмотреть жалобу в течение семи суток с момента ее получения. Жалобы о нарушении закона при задержании, обыске, выемке, наложении ареста на имущество, привлечении в качестве обвиняемого, отстранении от должности, а также применении пытки, насилия, угроз либо нарушении права на защиту подлежат рассмотрению в течение пяти суток с момента их получения. В исключительных случаях, когда для проверки жалобы необходимо истребовать дополнительные материалы либо принять иные меры, допускается рассмотрение жалобы в срок до пятнадцати суток с извещением об этом лица, подавшего жалобу.»;

19) 121-баптың үшінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «Үкiм шығару немесе iстi қысқарту» деген сөздер «Қылмыстық iс қозғаудан бас тарту шешiм шығару, қылмыстық iс жүргiзудi тоқтату немесе үкiм шығару» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақтағы «үкiмi» деген сөз «шешiмi» деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 123-баптың екiншi бөлiгiнде орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi;
21) 150-бапта:
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацтағы «тергеушiнiң немесе анықтау органының» деген сөздер «қылмыстық қудалау органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта:
«Тергеушiнiң немесе анықтау органының айыпталушыны» деген сөздер «Айыпталушыны» деген сөзбен ауыстырылсын;
«өтiнiшiн», «тергеушi, анықтау органы» деген сөздер тиісінше «өтiнiштi», «қамау түрiнде бұлтартпау шарасына санкция беру туралы өтiнiш жасаған қылмыстық қудалау органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацындағы «Тергеушiнiң, анықтау» деген сөздер «Қылмыстық қудалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 153-бапта:
екiншi бөлiктегi «тергеушiнiң» деген сөз «қылмыстық қудалау органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi және төртiншi бөлiктер «бастығының» деген сөзден кейiн «не қылмыстық iстi өз қарауына қабылдаған прокурордың не тергеу тобы басшысының» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қамауға алу мерзімін бұдан әрі ұзартуға жол берілмейді, қамауға алынған айыпталушы дереу босатылуға тиіс.»;
23) 154-баптың алтыншы бөлiгiндегi «тергеушi, анықтау» деген сөздер «қылмыстық қудалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 159-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
«жүргiзушi орган» деген сөздерден кейiн «прокурордың санкциясымен» деген сөздермен толықтырылсын;
«егер» деген сөз алып тасталып, «жеткiлiктi негiз болса» деген сөздер «жеткiлiктi негiздер болған кезде» деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 161-баптың он төртiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Тергеушiнiң, анықтаушының мүлiкке тыйым салудың күшiн жою туралы қаулысы прокурордың келiсiмiмен шығарылады.»;
26) 163-баптың бірінші бөлігіндегі «басталғанға» деген сөз «аяқталғанға» деген сөзбен ауыстырылсын;
27) 169-бап мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«7. Азаматтық талап бөлігінде сотталушы мен жәбірленуші арасында заңда белгіленген тәртіппен бітімгершілік келісім жасасу мүмкіндігіне жол беріледі.»;
28) 176-бап мынадай мазмұндағы он екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«12. Осы баптың 6-бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, iс жүргiзу шығасылары туралы деректер болған жағдайда қылмыстық қудалау органы iс жүргiзу шығасыларын өндiрудi қамтамасыз ету шараларын қабылдауға мiндеттi.»;

19) в части третьей статьи 121:
в абзаце первом слова «приговора или прекращении дела» заменить словами «решения об отказе в возбуждении уголовного дела, о прекращении производством уголовного дела или вынесении приговора»;
в пункте 4) слово «приговору» заменить словом «решению»;
20) в части второй статьи 123 слова «могут относиться» заменить словом «относятся»;
21) в статье 150:
в части третьей:
в абзаце первом слова «следователя или органа дознания» заменить словами «органа уголовного преследования»;
в абзаце втором:
слова «следователя или органа дознания» исключить;
слова «следователем, органом дознания» заменить словами «органом уголовного преследования, возбудившим ходатайство о санкционировании меры пресечения в виде ареста,»;
в абзаце первом части четвертой слова «следователя, органа дознания» заменить словами «органа уголовного преследования»;
22) в статье 153:
в части второй слова «следователя» заменить словами «органа уголовного преследования»;
части третью и четвертую после слова «отдела,» дополнить словами «либо прокурора, принявшего уголовное дело к своему производству, либо руководителя следственной группы,»;
часть пятую изложить в следующей редакции:
«5. Дальнейшее продление срока ареста не допускается, арестованный обвиняемый подлежит немедленному освобождению.»;
23) в части шестой статьи 154 слова «следователем, органом дознания» заменить словами «органом уголовного преследования»;
24) в части первой статьи 159:
после слова «процесс,» дополнить словами «с санкции прокурора»;
слова «если есть достаточные основания» заменить словами «при наличии достаточных оснований»;
25) часть четырнадцатую статьи 161 дополнить предложением
вторым следующего содержания:
«Постановление следователя, дознавателя об отмене ареста на имущество выносится с согласия прокурора.»;
26) в части первой статьи 163 слово «начала» заменить словом
«окончания»;
27) статью 169 дополнить частью седьмой следующего содержания:
«7. Допускается возможность заключения мирового соглашения в части гражданского иска между подсудимым и потерпевшим в установленном законом порядке.»;
28) статью 176 дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
«12. В случае наличия данных о процессуальных издержках, за исключением случая, указанного в части 6 настоящей статьи, орган уголовного преследования обязан принять меры обеспечения взыскания процессуальных издержек.»;

29) 177-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қылмыстық iс қозғауға:
1) қылмыстық iс бойынша iс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлар болмаған кезде, қылмыс белгiлерiн көрсететiн жеткiлiктi деректердiң болуы;
2) егер өтініш берілген сәттен бастап екі ай ішінде осы мерзімде жүргізілген жедел іздестіру іс-шаралары арқылы адамның тұрған жерін анықтау мүмкін болмаса, адамның жоғалып кетуі негiз болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Осы баптың екінші бөлігінің 2) тармағында көзделген тәртіппен қозғалған қылмыстық іс бойынша хабар-ошарсыз жоғалған адамға қатысты қылмыс жасау белгілерін көрсететін деректер анықталған жағдайда, әрекет Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің тиісті бабы бойынша дәрежеленеді.»;
30) 181-баптың бiрiншi бөлiгiндегi «немесе теледидар» деген сөздер «, телевидение немесе телекоммуникациялық желілер» деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 186-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Осы Кодекстің 177-бабының екінші бөлігінің 2) тармағында көзделген тәртіппен қозғалған қылмыстық іс қозғау туралы қаулыда Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы көрсетілмейді.»;
32) 190-1-баптың бірінші бөлігі «орташа ауыр қылмыстар» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ ауыр қылмыстар» деген сөздермен толықтырылсын;
33) 191-баптың екінші бөлігі «қылмыстық iстер бойынша» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ осы Кодекстің 177-бабының екінші бөлігінің 2) тармағында көзделген тәртіппен қозғалған қылмыстық істер бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
34) 192-бапта:
екiншi бөлiкте:
«175-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде),» деген сөздер «175-бабында (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«178-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде),» деген сөздер «178-бабында (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«181-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде),» деген сөздер «181-баптарында (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«256-бабында (екiншi бөлiгiнде),» деген сөздер алып тасталсын;
«264-бабында (екiншi бөлiгiнде)» деген сөздер «264» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«287-бабында (екiншi бөлiгiнде), 288-бабында (екiншi бөлiгiнде)» деген сөздер «287-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 288-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«319,» деген цифрлардан кейiн «319-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«321, 322» деген цифрлар «321 – 322» деген цифрлармен ауыстырылсын;

29) в статье 177:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«2. Основаниями к возбуждению уголовного дела являются:
1) наличие достаточных данных, указывающих на признаки преступления, при отсутствии обстоятельств, исключающих производство по уголовному делу;
2) исчезновение лица, если в течение двух месяцев с момента подачи заявления оперативно-розыскными мероприятиями, проведенными в этот срок, установить местонахождение лица не представляется возможным.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«3. В случае, когда по уголовному делу, возбужденному в порядке, предусмотренном пунктом 2) части второй настоящей статьи, установлены данные, указывающие на признаки совершения в отношении безвестно исчезнувшего лица преступления, деяние квалифицируется по соответствующей статье Уголовного кодекса Республики Казахстан.»;
30) в части первой статьи 181 слова «или телевидению» заменить словами «, телевидению или телекоммуникационным сетям»;
31) часть вторую статьи 186 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
«В постановлении о возбуждении уголовного дела, возбужденного в порядке, предусмотренном пунктом 2) части второй статьи 177 настоящего Кодекса, статья Уголовного кодекса Республики Казахстан не указывается.»;
32) часть первую статьи 190-1 после слов «средней тяжести» дополнить словами «, а также тяжких преступлениях»;
33) часть вторую статьи 191 дополнить словами «, а также по уголовным делам, возбужденным в порядке, предусмотренном пунктом 2) части второй статьи 177 настоящего Кодекса»;
34) в статье 192:
в части второй:
слова «175 (частями второй и третьей)» заменить словами «175 (частями второй, третьей и четвертой)»;
слова «178 (частями второй и третьей)» заменить словами «178 (частями второй, третьей и четвертой)»;
слова «181 (частями второй и третьей)» заменить словами «181 (частями второй, третьей и четвертой)»;
слова «256 (частью второй),» исключить;
слова «264 (частью второй)» заменить цифрами «264»;
слова «287 (частью второй), 288 (частью второй)» заменить словами «287 (частями второй и третьей), 288 (частями второй и третьей)»;
после цифр «319,» дополнить цифрами «319-1,»;
цифры «321, 322» заменить цифрами «321 - 322»;

«360-бабында (үшінші бөлiгiнде)» деген сөздер «360-бабында (екінші және үшінші бөлiктерiнде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қылмыстық істер бойынша,» деген сөздерден кейін «сондай-ақ осы Кодекстің 177-бабының екінші бөлігінің 2) тармағында көзделген тәртіппен қозғалған қылмыстық істер бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
«189-бабында,» деген сөздер алып тасталсын;
«232-баптарында, 307-бабында» деген сөздер «232, 269-1, 307» деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте:
«176-бабында (екiншi бөлiгiнде, үшiншi бөлiктiң а), б), в) тармақтарында» деген сөздер «176-бабында (екінші бөлігінде, үшінші бөліктің б) тармағында, төртінші бөлігінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«177-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)» деген сөздер «177-бабында (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«141-1-бабында» деген сөздер «141-1, 363-1-баптарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-3-бөлiк «227, 380» деген цифрлардан кейiн «, 380-1, 380-2» деген цифрлармен толықтырылсын;
алтыншы бөлік «тергеуші» деген сөзден кейін «қылмыстық іс қозғалған сәттен бастап бес тәулік ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
35) 198-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының Бас прокуроры ерекше жағдайларда тергеудің толық және объективті еместігі фактілері анықталған, іс күрделі және маңызды болған кезде алдын ала тергеуді жүзеге асыратын бір немесе бірнеше органның тергеушілері арасынан тергеу тобын құра алады, бұл ретте прокурорды осы топтың жетекшісі етіп тағайындап, бұл шешімді өз қаулысымен ресімдейді.»;
36) 199-бап мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
«5. Тергеу тобының жетекшiсi болып тағайындалған прокурор тергеушiнiң осы Кодексте көзделген барлық өкiлеттiктерiн пайдаланады.»;
37) 204-бабының бірінші бөлігінде:
«Қылмыстық» деген сөз «Тергеуге дейінгі тексеру барысында немесе қылмыстық» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тергеуші» деген сөз «қылмыстық қудалау органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 222-баптың бесiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қарап-тексеру куәгерлердi қатыстыра отырып жүргiзiледi. Баруы қиын жерлерде, тиiстi қатынас құралдары болмағанда немесе басқа объективтi себептерге байланысты азаматтарды куәгер ретiнде тарту мүмкiн болмаған кезде не оны жүргiзу адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiрумен байланысты болса, қарап-тексеру, сондай-ақ құжаттар мен заттарды қарап-тексеру куәгерлердi қатыстырмай, бiрақ оның барысы мен нәтижелерiн бекiтудiң техникалық құралдарын қолдану арқылы жүргiзiлуi мүмкiн.»;

слова «360 (частью третьей)» заменить словами «360 (частями второй и третьей)»;
после слова «Казахстан,» дополнить словами «а также по уголовным делам, возбужденным в порядке, предусмотренном пунктом 2) части второй статьи 177 настоящего Кодекса»;
в части третьей:
цифры «189,» исключить;
после цифр «232,» дополнить цифрами «269-1,»;
в части четвертой:
слова «176 (частью второй, пунктами а), б), в) части третьей)» заменить словами «176 (частью второй, пунктом б) части третьей, частью четвертой)»;
слова «177 (частями второй и третьей)» заменить словами «177 (частями второй, третьей и четвертой)»;
после цифр «141-1» дополнить цифрами «, 363-1»;
часть 4-3 после слов «статьями 227, 380» дополнить цифрами «, 380-1, 380-2»;
часть шестую после слова «обязан» дополнить словами «в течение пяти суток с момента возбуждения уголовного дела»;
35) часть третью статьи 198 изложить в следующей редакции:
«3. Генеральный прокурор Республики Казахстан в исключительных случаях при установлении фактов неполноты и необъективности расследования, сложности и значимости дела может образовать следственную группу из числа следователей одного или нескольких органов, осуществляющих предварительное следствие, назначив при этом прокурора руководителем этой группы, оформив данное решение своим постановлением.»;
36) статью 199 дополнить частью пятой следующего содержания:
«5. Прокурор, назначенный руководителем следственной группы, пользуется всеми полномочиями следователя, предусмотренными настоящим Кодексом.»;
37) в части первой статьи 204:
после слова «Установив» дополнить словами «в ходе доследственной проверки или»;
слово «следователь» заменить словами «орган уголовного преследования»;
38) часть пятую статьи 222 изложить в следующей редакции:
«5. Осмотр производится с участием понятых. Без участия понятых, но с применением технических средств фиксации хода и результатов могут производиться осмотр в труднодоступной местности, при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения граждан в качестве понятых либо его проведение связано с опасностью для жизни и здоровья людей, а также осмотр документов и предметов.»;

39) 223-баптың төртінші бөлігінде:
бірінші абзацта:
«қайтарылмайтындай болса» деген сөздерден кейін «, жергілікті атқарушы орган айқындайтын» деген сөздермен толықтырылсын;
«құны» деген сөзден кейін «сот шешімі бойынша мемлекеттік бюджет есебінен» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы «жоғары» деген сөз «белгіленген» деген сөзбен ауыстырылсын;
40) 226-бапта:
бірінші бөлік «куәға» деген сөзден кейін «, сондай-ақ қылмыстық іс қозғалғанға дейін өтініш берушіге және өтініш беруші қылмыс жасаған адам ретінде тікелей көрсеткен адамға» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Куәландыру жүргiзу туралы тергеушi күдіктi, айыпталушы үшiн мiндеттi болып табылатын қаулы шығарады. Жәбiрленушiнi, куәнi, өтініш берушіні, сондай-ақ өтініш беруші қылмыс жасаған адам ретінде тікелей көрсеткен адамды мәжбүрлеп куәландыру прокурордың санкциясымен жүргiзiледi.»;
41) отызыншы тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«30-тарау. Почта-телеграф жөнелтiлiмдерiн тұтқындау. Хабарламаларды жол-жөнекей ұстау. Сөйлесулердi тыңдау мен жазу»;
42) 237-бапта:
бірінші бөлік «тергеушінің» деген сөзден кейін «(анықтаушының)» деген сөзбен толықтырылсын;
жетінші бөлікте:
«куәгерлердiң және қажет болған жағдайда маманның қатысуымен» деген сөздер «қажет болған жағдайда маманды тарта отырып» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
43) 241-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«241-бап. Сараптаманы мiндеттi түрде тағайындау
1. Егер iс бойынша:
1) өлiмнiң себептерiн, денсаулыққа келтiрiлген зиянның сипаты мен ауырлық дәрежесiн;
2) iс үшiн маңызды болып, бірақ жасы туралы құжаттар болмағанда немесе олар күмән туғызғанда күдіктiнiң, айыпталушының, жәбiрленушiнiң жасын;
3) күдіктiнiң, айыпталушының есiнiң дұрыстығы немесе қылмыстық iс жүргiзуде өзінің құқықтары мен заңды мүдделерiн өз бетiнше қорғау қабiлетi жөнiнде күмән туғанда олардың психикалық немесе тәнiнiң жай-күйiн;
4) жәбiрленушiнiң, куәнiң iс үшiн маңызы бар мән-жайларды дұрыс қабылдау және олар туралы айғақтар беру қабiлетiне күмән туған жағдайда олардың психикалық немесе тәнiнiң жай-күйiн анықтау қажет болғанда;
5) iстiң өзге дәлелдермен дәйекті түрде анықталмайтын өзге де мән-жайын анықтау қажет болғанда, сараптаманы тағайындау мен жүргiзу мiндеттi болады.
2. Егер айыпталушының психикалық жай-күйiне Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнде өлiм жазасы немесе өмір бойына бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза көзделген қылмысты жасағаны үшін күмән келтірілсе, сот-психиатриялық сараптаманы тағайындау мен жүргiзу міндетті болады.
Ескерту. Осы баптың бірінші бөлігінің 3 және 4-тармақтарында тізбеленген негіздемелер бойынша күдіктіге, айыпталушыға, жәбірленушіге, куәға амбулаториялық сот-психиатриялық сараптама тағайындалады және жүргiзіледі. Егер сарапшы стационарлық сот-психиатриялық сараптама жүргізбей және сынақтан өтушіні стационарлық тексеруге орналастырмай қорытынды беру мүмкін еместігі туралы хабарлаған жағдайда, осы Кодекстің 247-бабының тәртібімен қылмыстық іс бойынша стационарлық сот-психиатриялық сараптама тағайындалады.»;

39) в части четвертой статьи 223:
в абзаце первом:
после слова «организации» дополнить словами «, определяемые местным исполнительным органом,»;
после слова «стоимость» дополнить словами «за счет государственного бюджета по решению суда»;
в абзаце втором слово «верхний» заменить словом «установленный»;
40) в статье 226:
часть первую дополнить словами «, а также до возбуждения уголовного дела - заявителя и лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«2. О проведении освидетельствования следователь выносит постановление, обязательное для подозреваемого, обвиняемого. Принудительное освидетельствование потерпевшего, свидетеля, заявителя, а также лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление, производится с санкции прокурора.»;
41) заголовок главы тридцатой изложить в следующей редакции:
«Глава 30. Наложение ареста на почтово-телеграфные отправления. Перехват сообщений. Прослушивание и запись переговоров»;
42) в статье 237:
часть первую после слов «постановления следователя» дополнить словом «(дознавателя)»;
в части седьмой:
слова «участием понятых и» заменить словом «привлечением»;
предложение второе исключить;
43) статью 241 изложить в следующей редакции:
«Статья 241. Обязательное назначение экспертизы
1. Назначение и производство экспертизы обязательны, если по делу необходимо установить:
1) причины смерти, характер и степень тяжести причиненного вреда здоровью;
2) возраст подозреваемого, обвиняемого, потерпевшего, когда это имеет значение для дела, а документы о возрасте отсутствуют или вызывают сомнение;
3) психическое или физическое состояние подозреваемого, обвиняемого, когда возникает сомнение по поводу их вменяемости или способности самостоятельно защищать свои права и законные интересы в уголовном процессе;
4) психическое или физическое состояние потерпевшего, свидетеля в случаях, когда возникает сомнение в их способности правильно воспринимать обстоятельства, имеющие значение для дела, и давать о них показания;
5) иные обстоятельства дела, которые не могут быть достоверно установлены иными доказательствами.
2. Назначение и производство судебно-психиатрической экспертизы обязательны, если возникают сомнения в психическом состоянии обвиняемого в совершении преступления, за которое Уголовным кодексом Республики Казахстан предусмотрено наказание в виде смертной казни или пожизненного лишения свободы.
Примечание. По перечисленным в пунктах 3 и 4 части первой настоящей статьи основаниям в отношении подозреваемого, обвиняемого, потерпевшего, свидетеля назначается и проводится амбулаторная судебно-психиатрическая экспертиза. В случае, если эксперт заявит о невозможности дачи заключения без проведения стационарной судебно-психиатрической экспертизы и помещения испытуемого на стационарное обследование, по уголовному делу в порядке статьи 247 настоящего Кодекса назначается стационарная судебно-психиатрическая экспертиза.»;

44) 256-бап мынадай мазмұндағы 4-бөлiкпен толықтырылсын:
«4. Қылмыстық iстi қозғау туралы шешiм қабылдау үлгiлердi зерттеусiз мүмкiн болмаған жағдайларда олар қылмыстық iс қозғалғанға дейiн алынуы мүмкiн.»;
45) 263-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жәбiрленушiден, куәдан осы баптың екiншi бөлiгiнде аталған жағдайларда, сондай-ақ өтініш берушіден және өтініш беруші қылмыс жасаған деп тікелей көрсеткен адамнан үлгiлердi мәжбүрлеп алуға прокурордың санкциясымен немесе соттың шешiмi бойынша ғана жол берiледi.»;
46) 269-баптың үшiншi бөлiгiндегі «қылмыстық iзге түсу» деген сөздер «қылмыстық қудалау осы Кодекстiң 51-1-бабында көзделген тәртiппен» деген сөздермен ауыстырылсын;
47) мынадай мазмұндағы 272-1-баппен толықтырылсын:
«272-1-бап. Жоғалған қылмыстық iстi не оның материалдарын
қалпына келтiру
1. Жоғалған қылмыстық iстi не оның материалдарын қалпына келтiру – прокурордың, тергеушiнiң, анықтау органының қаулысы бойынша, ал қылмыстық iс немесе материалдар сот iсiн жүргiзу барысында жоғалған жағдайда орындау үшiн прокурорға жiберiлетiн сот шешiмi бойынша жүргiзiледi.
2. Қылмыстық iстi қалпына келтiру осы Кодексте белгiленген тәртiппен дәлелдемелер деп танылуы мүмкiн қылмыстық iс материалдарының сақталған көшiрмелерi бойынша не қылмыстық процестi жүргiзетiн органның iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзу жолымен жүргiзiледi.
3. Қылмыстық iстi қалпына келтiру кезiнде анықтау, алдын ала тергеу және қамау мерзiмдерi осы Кодекстiң 153196 және 285-баптарында белгiленген тәртiппен есептеледi.
4. Егер жоғалған қылмыстық iс бойынша қамауда ұстаудың шектi мерзiмi өтсе, айыпталушы дереу босатылуға тиіс.»;
48) 275-баптың екiншi бөлiгiнде:
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
«Мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын өзге құпия бар iстегi құжаттардан үзiндiлер және олардың көшiрмелерi iспен бiрге сақталады және айыпталушы мен оның қорғаушысына сот талқылауы» деген сөздер «Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын мәліметтер бар iстегi құжаттардан үзiндiлер және олардың көшiрмелерi iспен бiрге сақталады және айыпталушы мен оның қорғаушысына сот отырысы» деген сөздермен ауыстырылсын;
49) 281-бап 10) тармақтағы «берiлгенi-берiлмегенiн тексеруге мiндеттi.» деген сөздер «берiлгенi-берiлмегенiн;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақпен толықтырылсын:
«11) қылмыстық қудалау органының оларды сотпен өндiрудi қамтамасыз ету үшiн iс жүргiзу шығасыларының сомаларын белгiлеу шараларын қабылдаған-қабылдамағанын тексеруге мiндеттi.»;

44) статью 256 дополнить частью 4 следующего содержания:
«4. В случаях, когда принятие решения о возбуждении уголовного дела невозможно без исследования образцов, они могут быть получены до возбуждения уголовного дела.»;
45) часть третью статьи 263 изложить в следующей редакции:
«3. Принудительное получение образцов у потерпевшего, свидетеля в случаях, указанных в части второй настоящей статьи, а также у заявителя и лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление, допускается только с санкции прокурора или по решению суда.»;
46) часть третью статьи 269 дополнить словами «в порядке, предусмотренном статьей 51-1 настоящего Кодекса»;
47) дополнить статьей 272-1 следующего содержания:
«Статья 272-1. Восстановление утраченного уголовного дела либо
его материалов
1. Восстановление утраченного уголовного дела либо его материалов производится по постановлению прокурора, следователя, органа дознания, а в случае утраты уголовного дела или материалов в ходе судебного производства - по решению суда, направляемому прокурору для исполнения.
2. Восстановление уголовного дела производится по сохранившимся копиям материалов уголовного дела, которые могут быть признаны доказательствами в порядке, установленном настоящим Кодексом, либо путем проведения процессуальных действий органом, ведущим уголовный процесс.
3. Сроки дознания, предварительного следствия и ареста при восстановлении уголовного дела исчисляются в порядке, установленном статьями 153, 196 и 285 настоящего Кодекса.
4. Если по утраченному уголовному делу истек предельный срок содержания под стражей, обвиняемый подлежит немедленному освобождению.»;
48) в части второй статьи 275:
слово «котором» заменить словом «которых»;
слова «государственную или иную охраняемую законом тайну, хранятся при деле и вручаются обвиняемому и его защитнику во время судебного разбирательства» заменить словами «государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, хранятся при деле и вручаются обвиняемому и его защитнику на время судебного заседания»;
49) статью 281 дополнить пунктом 11) следующего содержания:
«11) приняты ли органом уголовного преследования меры по установлению сумм процессуальных издержек для обеспечения их взыскания судом.»;

50) 282-баптың 4) тармағы «қайтарады» деген сөзден кейiн «, бұл туралы дәлелдi қаулы шығарады» деген сөздермен толықтырылсын;
51) 283-бапта:
бірінші абзацтағы «Айыптау» деген сөз «1. Айыптау» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«2. Егер прокурор қамауға алу немесе үйде қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын жою, өзгерту не таңдап алу қажет деп санаған жағдайда ол бұл туралы дәлелді қаулы шығарып, санкция беру үшін сотқа жібереді.
Қаулыға қамауға алу негізін растайтын қылмыстық іс материалдары қоса беріледі.»;
52) 284-баптың бiрiншi бөлiгi «қорытындысымен» деген сөзден кейiн «және осы Кодекстiң 280-бабының ескертуiнде аталған жеке басын куәландыратын құжатпен» деген сөздермен толықтырылсын;
53) 285-бапта:
екiншi бөлiкте:
«188 (екiншi бөлiгiнде),», «264 (бірiншi бөлiгiнде),» деген сөздер алып тасталсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
алтыншы бөліктегі «360 (бірінші және екінші бөліктерінде» деген сөздер «360 (бірінші бөлігінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктегі «256-бабының бiрiншi бөлiгiнде» деген сөздер «256-бабында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-3-бөлікпен толықтырылсын:
«8-3. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 188-бабында көзделген қылмыстар туралы iстер бойынша анықтауды қылмыстық іс қозғаған ішкі істер органы немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жүргізеді.»;
54) 289-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақпен толықтырылсын:
«1-1) iстi қосымша анықтау немесе тергеу жүргiзу үшiн не айыптау хаттамасын немесе айыптау қорытындысын қайта жасау үшiн анықтаушыға қайтаруға құқылы, бұл туралы дәлелдi қаулы шығарады;»;
55) 302-баптың екінші бөлігінің 7) тармағындағы «айыпталушының» деген сөз «сотталушының» деген сөзбен ауыстырылсын;
56) 304-баптың екінші бөлігіндегі «айыпталушылардың», «айыпталушылар», «айыпталушыларға» деген сөздер тиісінше «сотталушылардың», «сотталушылар», «сотталушыларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
57) 363-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ауыр емес, орташа ауыр қылмыстар, сондай-ақ ауыр қылмыстар туралы істер бойынша, егер:»;
58) 384-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Төрағалық етуші үкімнің толық мәтініне қол қойғаннан кейін сот отырысы залына оралып, үкімнің кіріспе және қарар бөлігін түрегеліп тұрып жариялайды. Сот отырысы залындағы қатысушылардың бәрі үкімнің кіріспе және қарар бөлігін түрегеліп тұрып тыңдайды.»;
екінші бөлікте:
«үкiм» деген сөз «үкімнің кіріспе және қарар бөліктері» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үкiм жарияланысымен» деген сөздер «үкімнің кіріспе және қарар бөліктері жарияланысымен» деген сөздермен ауыстырылсын;

50) пункт 4) статьи 282 дополнить словами «, о чем выносит мотивированное постановление»;
51) в статье 283:
в абзаце первом слова «По делу» заменить словами «1. По делу»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«2. В случаях, если прокурор усматривает необходимость отмены, изменения либо избрания меры пресечения в виде ареста или домашнего ареста, он выносит об этом мотивированное постановление, которое направляет в суд для санкционирования.
К постановлению прилагаются материалы уголовного дела, подтверждающие обоснованность ареста.»;
52) часть первую статьи 284 после слова «заключением» дополнить словами «и документом, удостоверяющим личность, указанным в примечании статьи 280 настоящего Кодекса,»;
53) в статье 285:
в части второй:
слова «188 (частью второй),», «264 (частью первой),» исключить;
предложение второе исключить;
в части шестой слова «360 (частями первой и второй)» заменить словами «360 (частью первой);
в части восьмой слова «частью первой статьи» заменить словом «статьей»;
дополнить частью 8-3 следующего содержания:
«8-3. Дознание по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 188 Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится возбудившими уголовное дело органом внутренних дел или органами государственной противопожарной службы.»;
54) статью 289 дополнить пунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) возвратить дело дознавателю для производства дополнительного дознания или следствия либо для пересоставления протокола обвинения или обвинительного заключения, о чем выносит мотивированное постановление;»;
55) в пункте 7) части второй статьи 302 слово «обвиняемого» заменить словом «подсудимого»;
56) в части второй статьи 304 слова «обвиняемых», «обвиняемые» заменить соответственно словами «подсудимых», «подсудимые»;
57) абзац первый части первой статьи 363 изложить в следующей редакции:
«1. По делам о преступлениях небольшой, средней тяжести, а также тяжких преступлениях производится сокращенный порядок судебного разбирательства, если:»;
58) в статье 384:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. После подписания полного текста приговора председательствующий возвращается в зал судебного заседания и стоя провозглашает вводную и резолютивную части приговора. Все присутствующие в зале судебного заседания выслушивают вводную и резолютивную части приговора стоя.»;
в части второй:
слова «приговор изложен» заменить словами «вводная и резолютивная части приговора изложены»;
слова «провозглашением приговора» заменить словами «провозглашением вводной и резолютивной частей приговора»;

59) 402-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бірінші сатыдағы сот үкімге (қаулыға) шағымдану, наразылық беру үшін белгіленген мерзім өткеннен кейін бір тәуліктен кешіктірмей, осы Кодекстің 401-бабының талаптарын орындайды, содан кейін істі келіп түскен шағымдармен, наразылықпен және оларға қарсылықтармен қоса апелляциялық сатыға жібереді. Істі апелляциялық тәртіппен қараудың уақыты мен орны туралы процеске қатысушыларға апелляциялық сатыдағы сот хабарлайды. Сот талқылауы барысында шығарылған, үкім шығарумен аяқталған қаулыға шағым, наразылық берілген жағдайда іс үкімге шағымдану үшін белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін ғана жоғары тұрған сот сатысына жіберіледі.
Істерді апелляциялық тәртіппен қарау мерзімі іс апелляциялық сатыдағы сотқа келіп түскен кезден есептеледі.»;
60) 408-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бірінші сатыдағы сот апелляциялық (жеке) шағымдар мен наразылық беруге арналған мерзім өткен соң және осы Кодекстің 401-бабының талаптарын орындағаннан кейін істі тиісті апелляциялық сатыға жібереді.
2. Істің қаралатын уақыты мен орны туралы тараптарға апелляциялық сатыдағы сот хабарлайды. Қамауда отырған сотталған адамнан оның жағдайын нашарлатуға бағытталған шағымды немесе прокурордың наразылығын қарау кезінде апелляциялық сатыдағы сот отырысына қатысу туралы өтініш түскен кезде, апелляциялық сатыдағы судья істі сотталған адамның тікелей қатысуымен не аталған адамның қашықтықтан қатысуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ғылыми-техникалық құралдарды пайдалана отырып қарау туралы қаулы шығарып, оны орындау үшін тиісті органдарға жібереді.»;
61) 408-1-баптың үшінші бөлігіндегі «өзі қабылдаған шешімдер көрсетіледі» деген сөздер «және істі апелляциялық тәртіппен қарау уақыты мен орны туралы өзі қабылдаған шешімдерді көрсетеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
62) 411-баптың бірінші бөлігі 8) тармақтағы «жіберу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.» деген сөздер «жіберу туралы;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақпен толықтырылсын:
«9) қаулыны өзгерту, жаңа қаулы қабылдау арқылы қаулының күшін жою туралы шешімдердің бірін қабылдайды.»;
63) 420-1-баптың бірінші бөлігінің 3) тармағындағы «, қосымша жаза қолдану» деген сөздер алып тасталсын;
64) 421-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақпен толықтырылсын:
«4-1) дұрыс белгіленген жағдайлар, дәлелдерді толық зерттеген және талдаған, сотталғанның іс-әрекетін дұрыс құқықтық дәрежелеген және негізгі жаза дұрыс тағайындалған жағдайда қосымша жаза қолдануға;»;

59) часть вторую статьи 402 изложить в следующей редакции:
«2. Суд первой инстанции не позднее суток после истечения срока, установленного для обжалования, опротестования приговора (постановления), выполняет требования статьи 401 настоящего Кодекса, после чего направляет дело с поступившими жалобами, протестом и возражениями на них в апелляционную инстанцию. О времени и месте рассмотрения дела в апелляционном порядке участников процесса извещает суд апелляционной инстанции. В случае подачи жалобы, протеста на постановление, вынесенное во время судебного разбирательства, закончившегося постановлением приговора, дело направляется в вышестоящую судебную инстанцию только по истечении срока, установленного для обжалования приговора.
Срок рассмотрения дела в апелляционном порядке исчисляется с момента поступления дела в суд апелляционной инстанции.»;
60) части первую и вторую статьи 408 изложить в следующей редакции:
«1. Суд первой инстанции по истечении срока для подачи апелляционных (частных) жалоб и протестов и после выполнения требований статьи 401 настоящего Кодекса направляет дело в соответствующую апелляционную инстанцию.
2. О времени и месте рассмотрения дела стороны извещает суд апелляционной инстанции. При поступлении от осужденного, содержащегося под стражей, ходатайства об участии в судебном заседании апелляционной инстанции при рассмотрении жалобы или протеста прокурора, направленных на ухудшение его положения, судья апелляционной инстанции выносит постановление о рассмотрении дела при непосредственном участии осужденного либо с использованием научно-технических средств, позволяющих обеспечить дистанционное участие названного лица, которое направляет в соответствующие органы для исполнения.»;
61) часть третью статьи 408-1 после слова «вопросам» дополнить словами «и о времени и месте рассмотрения дела в апелляционном порядке»;
62) часть первую статьи 411 дополнить пунктом 9) следующего содержания:
«9) об изменении постановления, отмене постановления с принятием нового постановления.»;
63) в пункте 3) части первой статьи 420-1 слова «, о применении дополнительного наказания» исключить;
64) часть первую статьи 421 дополнить пунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) применить дополнительное наказание в случае правильно установленных обстоятельств, полного исследования и анализа доказательств, правильной правовой квалификации действий осужденного и правильно назначенного основного наказания;»;

65) 450-баптың бірінші бөлігіндегі «қамауға» деген сөз «абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 452-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «, қамауға» деген сөз алып тасталсын;
2) тармақ «жас балалары болса» деген сөздерден кейін «және жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектерге қатысты» деген сөздермен толықтырылсын;
67) 453-бапта:
1) тармақтағы «немесе қамауға алумен», «, қамауға алумен» деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 70-бабы) туралы, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 71-бабы) туралы;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақпен толықтырылсын:
«3-1) жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуды жою (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 70-бабының жетiншi бөлiгi) туралы;»;
10) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10) керi күшi бар қылмыстық заңның, сондай-ақ рақымшылық жасау актiсiнiң шығуы себептi жазадан босату немесе жазаны жеңiлдету туралы, сотталған жасаған әрекеттің дәрежеленуін өзгерту, жазалау мерзімін, қылмыстың қайталануын қысқарту туралы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 5-бабы);»;
68) 454-бапта:
үшінші бөлік «жазаны жеңiлдету» деген сөздерден кейін «, сотталған жасаған әрекеттің дәрежеленуін өзгерту, жазалау мерзімін, қылмыстың қайталануын қысқарту» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктегі «3-тармағы» деген сөздер «3-1-тармағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
69) 455-бапта:
үшінші бөліктегі «4,» деген цифр «3, 4» деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы Кодекстiң 453-бабының 1), 2), 3), 3-1), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақтарында көзделген жағдайларда сот отырысына өзiне қатысты iс қаралатын сотталғанның қатысуы мiндеттi. Осы Кодекстің 453-бабының 1) тармағында көзделген жағдайда сотталғанның Қазақстан Республикасынан тысқары жерде жасырынып жатқандығына жеткілікті негіздеме болған кезде сотталғанның сот отырысына қатысуы міндетті емес. Сотталған сотқа ұсынылған материалдармен танысуға, оларды қарауға қатысуға, өтiнiшiн және қарсылық білдіруін мәлiмдеуге, түсiнiктер беруге, дәлелдемелер ұсынуға құқылы.»;
70) 461-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Соттың заңды күшіне енген қаулысына істі қосымша тергеуге немесе жаңадан сот қарауына жіберу туралы өтінішті, наразылықты, егер оларды сот қабылдамаса немесе қосымша тергеу жүргізілмесе, соттардың заңды күшіне енген үкімдері мен қаулыларын қайта қарау туралы өтініш жасауға, соттың заңды күшіне енген үкімдері мен қаулыларына наразылық білдіруге құқығы бар адамдар соттың қаулысын алған күннен бастап он бес тәулік ішінде бере алады.»;

65) в части первой статьи 450 слово «аресту» заменить словами «содержанию на гауптвахте»;
66) в части первой статьи 452:
в абзаце первом слово «, аресту» исключить;
в пункте 2) после слова «детей» дополнить словами «и в отношении мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей,»;
67) в статье 453:
в пункте 1) слова «или арестом», «, арестом» исключить;
пункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания (статья 70 Уголовного кодекса Республики Казахстан), о замене неотбытой части наказания более мягким (статья 71 Уголовного кодекса Республики Казахстан);»;
дополнить пунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) об отмене условно-досрочного освобождения от отбывания наказания (часть седьмая статьи 70 Уголовного кодекса Республики Казахстан);»;
пункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) об освобождении от наказания или смягчении наказания, об изменении квалификации совершенного осужденным деяния, сокращении срока наказания, рецидива преступлений вследствие издания уголовного закона, имеющего обратную силу, а также акта об амнистии (статья 5 Уголовного кодекса Республики Казахстан);»;
68) в статье 454:
часть третью после слов «смягчении наказания» дополнить словами «, об изменении квалификации совершенного осужденным деяния, сокращении срока наказания, рецидива преступлений»;
в части четвертой слова «пункт 3» заменить словами «пункт 3-1»;
69) в статье 455:
в части третьей слова «в пунктах 4,» заменить словами «в пунктах 3, 4,»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«4. В случаях, предусмотренных пунктами 1), 2), 3), 3-1), 5), 6), 7), 10) и 11) статьи 453 настоящего Кодекса, в судебном заседании обязательно участие осужденного, в отношении которого рассматривается дело. Участие осужденного в судебном заседании в случае, предусмотренном пунктом 1) статьи 453 настоящего Кодекса, не обязательно, когда есть достаточные основания полагать, что осужденный скрывается за пределами Республики Казахстан. Осужденный вправе знакомиться с представленными в суд материалами, участвовать в их рассмотрении, заявлять ходатайства и отводы, давать объяснения, представлять доказательства.»;
70) часть третью статьи 461 изложить в следующей редакции:
«3. Ходатайство, протест на вступившее в законную силу постановление суда о направлении дела для дополнительного расследования или на новое судебное рассмотрение могут быть поданы в течение пятнадцати суток со дня получения постановления суда лицами, имеющими право ходатайствовать о пересмотре вступивших в законную силу приговоров и постановлений судов, опротестовывать вступившие в законную силу приговоры и постановления суда, если оно не принято судом или не проводится дополнительное расследование.»;

71) 474475 және 476-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«474-бап. Жаңадан ашылған мән-жайларға орай iс жүргiзуді
қозғау
1. Жаңадан ашылған мән-жайларға орай iс жүргiзудi қозғау құқығы сотталғанға, ақталғанға, жәбірленушіге немесе олардың заңды өкілдеріне, қорғаушыларына, сондай-ақ прокурорға тиесiлi. Өтініш үкім, қаулы шығарған сотқа беріледі.
2. Азаматтардың, оның iшiнде осы iс бойынша процеске қатысушылардың өтiнiштерi, ұйымдардың лауазымды адамдарының хабарламалары, сондай-ақ басқа қылмыстық iстердi тергеу және қарау барысында алынған деректер жаңадан ашылған мән-жайларға орай iс жүргiзудi қозғауға себеп болады.
3. Егер келiп түскен өтiнiште немесе хабарламада осы Кодекстiң 471-бабының екiншi бөлiгiнiң 1-3-тармақтарында көрсетiлген мән-жайларға байланысты шығарылған сот үкiмiнiң бар екендiгiне сiлтеме болса, сот өзiнiң қаулысымен жаңадан ашылған мән-жайларға орай iс жүргiзудi қозғайды, қылмыстық қудалау органдарынан және соттан тиісті іс жүргізу құжаттарын талап ете отырып, осы Кодексте белгіленген қағидалар бойынша сот талқылауын жүргізеді.
4. Егер өтiнiште немесе хабарламада осы Кодекстiң 471-бабының екiншi бөлiгiнiң 4-тармағында аталған өзге де мән-жайлар көрсетiлсе, сот тергеу жүргізу үшін прокурорға материалдарды жібереді. Жаңадан ашылған мән-жайларды мұндай тергеу кезiнде осы Кодекстiң қағидалары сақтала отырып жауап алу, қарап-тексеру, сараптама жасау, алу және өзге де тергеу iс-әрекеттерi жүргiзiлуi мүмкiн. Тергеу нәтижелері бойынша прокурор сотқа қорытынды беріп, онда тергеу нәтижелерін баяндайды және сотқа өтінішті қанағаттандыруды не оны қанағаттандырудан бас тартуды ұсынады.
5. Жаңадан ашылған мән-жайларға орай iс жүргiзудi қозғауға негіздер анықталмаса, прокурор дәлелді қаулысымен оны қозғаудан бас тартады. Прокурор қаулысының көшірмесі іс қозғау туралы өтініш жасаған адамға осы Кодекстің 109-бабындағы тәртіппен жоғары тұрған прокурорға және сотқа қаулыға шағымдану құқығын түсіндіре отырып, оған үш тәулік ішінде жіберіледі.
475-бап. Сот отырысы аяқталғаннан кейiнгi соттың iс-әрекетi
1. Жаңадан ашылған мән-жайлардың материалдарын тексеру туралы өтінішті қарау жөніндегі сот отырысы аяқталғаннан кейiн сот өтінішті қанағаттандырып, үкімнің, қаулының күшін жояды және істі жаңадан тергеуге немесе жаңадан сот талқылауын жүргізуге жібереді не жаңадан тергеу немесе сот талқылауы талап етілмесе, іс бойынша iс жүргiзудi тоқтатады не iс жүргiзудi тоқтату туралы қаулы шығару арқылы қайта қараудан бас тартады.

71) статьи 474475 и 476 изложить в следующей редакции:
«Статья 474. Возбуждение производства ввиду вновь открывшихся
обстоятельств
1. Право ходатайства о возбуждении производства ввиду вновь открывшихся обстоятельств принадлежит осужденному, оправданному, потерпевшему или их законным представителям, защитникам, а также прокурору. Ходатайство приносится в суд, вынесший приговор, постановление.
2. Поводами к возбуждению производства ввиду вновь открывшихся обстоятельств служат заявления граждан, в том числе и участников процесса по данному делу, сообщения должностных лиц организаций, а также данные, полученные в ходе расследования и рассмотрения других уголовных дел.
3. Если в поступившем заявлении или сообщении имеется ссылка на наличие приговора суда, вынесенного в связи с обстоятельствами, указанными в пунктах 1 - 3 части второй статьи 471 настоящего Кодекса, суд своим постановлением возбуждает производство ввиду вновь открывшихся обстоятельств, проводит судебное разбирательство по правилам, установленным настоящим Кодексом, с истребованием соответствующих процессуальных документов из органов уголовного преследования и суда.
4. Если в заявлении или сообщении указывается на иные обстоятельства, указанные в пункте 4 части второй статьи 471 настоящего Кодекса, суд направляет материалы прокурору для производства расследования. При таком расследовании вновь открывшихся обстоятельств могут производиться с соблюдением правил настоящего Кодекса допросы, осмотры, экспертизы, выемки и иные следственные действия. По результатам расследования прокурор представляет суду заключение, в котором излагает результаты расследования и предлагает суду удовлетворить ходатайство либо отказать в его удовлетворении.
5. Не усмотрев оснований к возбуждению производства ввиду вновь открывшихся обстоятельств, прокурор отказывает в этом своим мотивированным постановлением. Копия постановления прокурора направляется лицу, ходатайствовавшему о возбуждении дела, в течение трех суток с разъяснением ему права обжаловать постановление вышестоящему прокурору и в суд в порядке статьи 109 настоящего Кодекса.
Статья 475. Действия суда по окончании судебного заседания
1. По окончании судебного заседания по рассмотрению ходатайства о проверке материалов вновь открывшихся обстоятельств суд удовлетворяет ходатайство и отменяет приговор, постановление и направляет дело на новое расследование или новое судебное разбирательство либо прекращает производство по делу, когда не требуется новое расследование или судебное разбирательство, либо отказывает в пересмотре путем вынесения постановления о прекращении производства.

2. Қылмыстық іс бойынша іс тоқтатылатын, үкімнің күшін жою туралы қаулыны қоспағанда, жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша үкімді, қаулыны қайта қарау туралы өтінішті қанағаттандыру туралы қаулы наразылық білдіруге жатпайды.
Жаңадан ашылған мән-жайларға орай іс бойынша іс жүргiзудi тоқтату туралы қаулы оған жоғары тұрған сотқа шағымдану құқығын мүдделi адамдарға түсiндiре отырып, олардың назарына жеткiзiледi.
3. Жаңадан ашылған мән-жайларға орай іс жүргiзу бойынша сот қабылдаған қаулылар, оларға жоғары тұрған сотқа шағымдану құқығы бар екенін не ондай құқығы жоқ екенін мүдделi адамдарға түсiндiре отырып, олардың назарына жеткiзiледi.
476-бап. Соттың іс бойынша іс жүргізуді қайта жалғастыру туралы
мәселені шешуі
Сот шешімдерін жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарауды үкім, қаулы шығарған бірінші сатыдағы сот жүзеге асырады. Егер іс бойынша апелляциялық немесе кассациялық сатылардың қаулысы шығарылған болса, сот шешімдерін қайта қарауды тиісінше көрсетілген сатылар жүзеге асырады. Егер іс қадағалау тәртібімен қаралған болса, сот актілерін жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау Жоғарғы Сотта қаралады. Тиісінше көрсетілген сот сатылары соттың іс бойынша жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қайта жалғастыруға негіздердің болмауына байланысты қозғалған іс жүргізуді қысқарту туралы қаулысына берілген шағымдарды қарайды.»;
72) 477-бап алып тасталсын;
73) 490-баптағы «прокурор санкция берген тергеушiнiң қаулысы бойынша немесе» деген сөздер алып тасталсын;
74) 512-бапта:
бірінші бөліктегі «туысқаны» деген сөз «туысқаны немесе өзге тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Өзiне қатысты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы iс жүргiзiлетiн адамның заңды өкілінің сотқа қатысуы міндетті болып табылады.»;
75) 525-баптың бесiншi бөлiгiндегi «тиiсiнше Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы немесе Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi арқылы» деген сөздер «белгiленген тәртiппен» деген сөздермен ауыстырылсын;
76) 543-баптың тақырыбындағы «Облыстық және оған теңестірілген сотта алқабилердің» деген сөздер «Алқабилердің» деген сөзбен ауыстырылсын;
77) 551-бапта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Алқабилерге кандидатты істі қарауға қатысудан босату туралы мәселені объективті шешу мақсатында төрағалық етуші алқабилерді іріктеу кезінде кандидаттарға жәбірленуші, айыпталушы және оның қорғаушысы жазбаша нысанда ұсынған сұрақтарды, сондай-ақ өзінің қалауы бойынша, алқабилер алқасын құру үшін маңызы бар басқа да сұрақтарды қоюы мүмкін. Прокурор кандидаттарға сұрақтарды өз бетінше және ауызша нысанда қояды.»;
сегізінші бөліктегі «он алтыдан» деген сөздер «он жетіден» деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Постановление об удовлетворении ходатайства о пересмотре приговора, постановления по вновь открывшимся обстоятельствам обжалованию, опротестованию не подлежит, за исключением постановления об отмене приговора с прекращением производства по уголовному делу.
Постановление о прекращении производства по делу ввиду вновь открывшихся обстоятельств доводится до сведения заинтересованных лиц с разъяснением им права обжаловать его в вышестоящий суд.
3. Постановления, принятые судом по делу ввиду вновь открывшихся обстоятельств, доводятся до сведения заинтересованных лиц с разъяснением им права обжаловать их в вышестоящий суд либо об отсутствии такового.
Статья 476. Разрешение судом вопроса о возобновлении
производства по делу
Пересмотр судебных решений по вновь открывшимся обстоятельствам осуществляется судом первой инстанции, вынесшим приговор, постановление. Если по делу выносилось постановление апелляционной или кассационной инстанцией - пересмотр судебных решений осуществляется соответственно указанными инстанциями. Если дело рассматривалось в порядке надзора, пересмотр судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается Верховным Судом. Соответственно указанными судебными инстанциями рассматриваются жалобы на постановления суда о прекращении возбужденного производства в связи с отсутствием оснований к возобновлению производства по делу по вновь открывшимся обстоятельствам.»;
72) статью 477 исключить;
73) в статье 490 слова «по постановлению следователя, санкционированному прокурором, или» исключить;
74) в статье 512:
в части первой слово «характера» заменить словами «характера или иное лицо»;
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
«1-1. Участие в суде законного представителя лица, в отношении которого ведется производство о применении принудительных мер медицинского характера, является обязательным.»;
75) в части пятой статьи 525 слова «соответственно через Генеральную Прокуратуру Республики Казахстан или Министерство юстиции Республики Казахстан» заменить словами «в установленном порядке»;
76) в заголовке статьи 543 слова «в областном и приравненном к нему суде» исключить;
77) в статье 551:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«4. В целях объективного решения вопроса об освобождении кандидата в присяжные заседатели от участия в рассмотрении дела председательствующий может при отборе присяжных заседателей задавать кандидатам вопросы, предложенные в письменной форме потерпевшим, обвиняемым и его защитником, а также другие вопросы по своему усмотрению, имеющие значение для формирования коллегии присяжных заседателей. Прокурор задает кандидатам вопросы самостоятельно и в устной форме.»;
в части восьмой слово «шестнадцати» заменить словом «семнадцати»;

78) 557-бапта:
үшінші бөліктегі «судьялар» деген сөз «судья» деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі «судьялар» деген сөз «судья» деген сөзбен ауыстырылсын;
79) 560-баптың үшінші бөлігіндегі «Судьялар» деген сөз «Судья» деген сөзбен ауыстырылсын;
80) 562-баптың бесінші бөлігіндегі «судьялар» деген сөз «судья» деген сөзбен ауыстырылсын;
81) 565-баптың бірінші бөлігіндегі «Екінші судьяның қатысуымен төрағалық етуші» деген сөздер «Төрағалық етуші» деген сөздермен ауыстырылсын;
82) 567-бапта:
бірінші бөліктегі «Судьялар» деген сөз «Судья» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «судьялар» деген сөз «судья» деген сөзбен ауыстырылсын;
83) 571-баптың бірінші бөлігінің 1) тармағындағы «екінші судьяның және» деген сөздер алып тасталсын;
84) 575-баптың үшiншi бөлiгiнің мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Прокурордың, жәбірленушінің немесе оның өкілінің дәлелдемелерді ұсыну құқығын шектеген қылмыстық іс жүргізу заңын бұзушылық, оның ішінде жол берілетін дәлелдемелерді негізсіз алып тастау жағдайларын, сондай-ақ осы баптың бірінші бөлігінің 5) тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, алқабилер қатысқан соттың ақтау үкімі кассациялық сатыда күшін жоймауға тиіс.».
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; № 8, 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 19-құжат):
1) мынадай мазмұндағы мазмұнмен толықтырылсын:
«Мазмұны
Жалпы бөлім
1-бөлім. Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасы
2-бап. Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасының мақсаттары мен мiндеттерi
3-бап. Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасының сотталған әскери қызметшiлерге қатысты қолданылуы
4-бап. Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасының кеңiстiк пен уақыт тұрғысында қолданылуы
5-бап. Жазаны атқару негiздемесi
6-бап. Қылмыстық-атқару заңнамасының принциптерi
7-бап. Сотталғандарды түзеудiң негiзгi құралдары
2-тарау. Сотталғандардың құқықтық жағдайы

78) в статье 557:
в части третьей слово «судей» заменить словом «судьи»;
в части четвертой слово «судьи» заменить словом «судья»;
79) в части третьей статьи 560 слова «Судьи не должны» заменить словами «Судья не должен»;
80) в части пятой статьи 562 слова «судьями» заменить словами «судьей»;
81) в части первой статьи 565 слова «С участием второго судьи председательствующий» заменить словом «Председательствующий»;
82) в статье 567:
в части первой слово «судей» заменить словом «судьи»;
в части второй слово «судей» заменить словом «судьей»;
83) в пункте 1) части первой статьи 571 слова «второго судьи и»
исключить;
84) часть третью статьи 575 дополнить словами «, в том числе необоснованного исключения допустимых доказательств».
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 19):
1) дополнить оглавлением следующего содержания:
«Оглавление
Общая часть
Раздел 1. Уголовно-исполнительное законодательство Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Уголовно-исполнительное законодательство Республики Казахстан
Статья 2. Цели и задачи уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан
Статья 3. Действие уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан в отношении осужденных военнослужащих
Статья 4. Действие уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан в пространстве и времени
Статья 5. Основание исполнения наказания
Статья 6. Принципы уголовно-исполнительного законодательства
Статья 7. Основные средства исправления осужденных
Глава 2. Правовое положение осужденных

8-бап. Сотталғандардың құқықтық жағдайының негiздерi
9-бап. Сотталғандардың негiзгi мiндеттерi
10-бап. Сотталғандардың негiзгi құқықтары
11-бап. Сотталғандардың жеке басының қауiпсiздiгiне құқығы
12-бап. Сотталғандардың ар-ождан бостандығын қамтамасыз ету
13-бап. Сотталғандардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi
3-тарау. Жазаны атқарушы мекемелер мен органдар және олардың қызметіне бақылау жасау
14-бап. Жазаны атқарушы мекемелер мен органдар
15-бап. Жазаны өтеу орны туралы хабарлау
16-бап. Сотталғандарға медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану
17-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың бақылауы
18-бап. Сот бақылауы
19-бап. Ведомстволық бақылау
19-1-бап. Қоғамдық бақылау
19-2-бап. Қоғамдық байқау комиссиясының өкiлеттiгi
20-бап. Қылмыстық-атқару iсiн жүргiзудегi қадағалау
21-бап. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерiнде болу
Ерекше бөлім
2-бөлім. Сотталушыны қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындау
4-тарау. Айыппұл түріндегі жазаны атқару
22-бап. Айыппұл түрiндегi жазаны атқару тәртiбi
23-бап. Айыппұл төлеуден қасақана жалтару
5-тарау. Белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазаны атқару
24-бап. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаның атқарылуын ұйымдастыру
25-бап. Ұйымдар әкiмшiлiгiнiң сот үкiмiн атқару жөнiндегi мiндеттерi
26-бап. Белгiлi бiр қызметпен айналысуға берiлген рұқсатты қайтып алуға құқылы органдардың мiндеттерi
27-бап. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқару мерзiмдерiнiң есептелуi
28-бап. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаға сотталғанның мiндеттерi
29-бап. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру туралы сот үкiмiн орындамаудың салдары
6-тарау. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны атқару
30-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны атқару тәртiбi
31-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны атқару жағдайлары
32-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жаза мерзiмiнiң есептелуi
33-бап. Сотталғандардың қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеу орны бойынша ұйымдар әкiмшiлiгiнiң мiндеттерi
34-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеуден қасақана жалтару

Статья 8. Основы правового положения осужденных
Статья 9. Основные обязанности осужденных
Статья 10. Основные права осужденных
Статья 11. Право осужденных на личную безопасность
Статья 12. Обеспечение свободы совести осужденных
Статья 13. Порядок рассмотрения обращений осужденных
Глава 3. Учреждения и органы, исполняющие наказания, и контроль за их деятельностью
Статья 14. Учреждения и органы, исполняющие наказания
Статья 15. Уведомление о месте отбывания наказания
Статья 16. Применение к осужденным принудительных мер медицинского характера
Статья 17. Контроль местных исполнительных органов
Статья 18. Судебный контроль
Статья 19. Ведомственный контроль
Статья 19-1. Общественный контроль
Статья 19-2. Полномочия общественной наблюдательной комиссии
Статья 20. Надзор в уголовно-исполнительном производстве
Статья 21. Посещение учреждений уголовно-исполнительной системы
Особенная часть
Раздел 2. Исполнение наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества
Глава 4. Исполнение наказания в виде штрафа
Статья 22. Порядок исполнения наказания в виде штрафа
Статья 23. Злостное уклонение от уплаты штрафа
Глава 5. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Статья 24. Организация исполнения наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Статья 25. Обязанности администрации организаций по исполнению приговора суда
Статья 26. Обязанности органов, правомочных отозвать разрешение на занятие определенной деятельностью
Статья 27. Исчисление сроков исполнения наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Статья 28. Обязанности осужденного к наказанию в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Статья 29. Последствия неисполнения приговора суда о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Глава 6. Исполнение наказания в виде привлечения к общественным работам
Статья 30. Порядок исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам
Статья 31. Условия исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам
Статья 32. Исчисление срока наказания в виде привлечения к общественным работам
Статья 33. Обязанности администрации организаций по месту отбывания осужденными наказания в виде привлечения к общественным работам
Статья 34. Злостное уклонение от отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам

35-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеушi адамдардың жауаптылығы
7-тарау. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаны атқару
36-бап. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны атқару тәртiбi
37-бап. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу жағдайлары
38-бап. Түзеу жұмыстары түрiндегi жаза мерзiмiнiң есептелуi
39-бап. Сотталғандардың түзеу жұмыстарын өтеу орны бойынша ұйымдар әкiмшiлiгiнiң мiндеттерi
40-бап. Түзеу жұмыстарына сотталғандардың жалақысынан ұстап қалуды жүргiзу тәртiбi
41-бап. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаны өтеушi адамдарға қолданылатын көтермелеу шаралары
42-бап. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзғаны үшiн және жазаны өтеуден қасақана жалтарғаны үшiн жауаптылық
8-тарау. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны атқарудың тәртібі мен шарттары
43-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу орны
44-бап. Бас бостандығын шектеуге сотталғандарды жазасын өтеу орнына жіберу
45-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаның мерзімін есептеу
46-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу тәртібі
47-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуші адамдардың еңбек жағдайлары
48-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуші адамдармен тәрбие жұмысы
49-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуші адамдарға қолданылатын көтермелеу шаралары
50-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуші адамдарға қолданылатын жазалау шаралары
51-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуші адамдарға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану тәртібі
52-бап. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуден қасақана жалтару және бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеудің тәртібі мен шарттарын бұзу
53-бап. Сотталғандарды қадағалау және бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу тәртібін бұзушылықтың алдын алу шаралары
9-тарау. Қосымша жазаларды атқару
56-бап. Арнаулы, әскери немесе құрметтi атақтан, сыныптық шеннен, дипломатиялық дәрежеден, бiлiктiлiк сыныбынан және мемлекеттік наградалардан айыру туралы сот үкiмiн орындау
57-бап. Мүлiктi тәркiлеу туралы сот үкiмiн орындау тәртiбi
58-бап. Тәркiлеуге жататын мүлiк
59-бап. Мемлекеттік сот орындаушысының мүлiктi тәркiлеу туралы сот үкiмiн атқару жөнiндегi iс-әрекетi
60-бап. Тәркiленген мүлiктi уәкiлеттi мемлекеттік органға беру
61-бап. Тәркiленуге жататын мүлiкке байланысты үшiншi тұлғалардың мiндеттерi
62-бап. Үкiмдi атқарудан кейiн анықталған мүлiктi тәркiлеу

Статья 35. Ответственность лиц, отбывающих наказание в виде общественных работ
Глава 7. Исполнение наказания в виде исправительных работ
Статья 36. Порядок исполнения наказания в виде исправительных работ
Статья 37. Условия отбывания наказания в виде исправительных работ
Статья 38. Исчисление срока наказания в виде исправительных работ
Статья 39. Обязанности администрации организаций по месту отбывания осужденными исправительных работ
Статья 40. Порядок производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам
Статья 41. Меры поощрения, применяемые к лицам, отбывающим наказание в виде исправительных работ
Статья 42. Ответственность за нарушение порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ и за злостное уклонение от отбывания наказания
Глава 8. Порядок и условия исполнения наказания в виде ограничения свободы
Статья 43. Место отбывания наказания в виде ограничения свободы
Статья 44. Направление осужденных к ограничению свободы к месту отбывания наказания
Статья 45. Исчисление срока наказания в виде ограничения свободы
Статья 46. Порядок отбывания наказания в виде ограничения свободы
Статья 47. Условия труда лиц, отбывающих наказание в виде ограничения свободы
Статья 48. Воспитательная работа с лицами, отбывающими наказание в виде ограничения свободы
Статья 49. Меры поощрения, применяемые к лицам, отбывающим наказание в виде ограничения свободы
Статья 50. Меры взыскания, применяемые к лицам, отбывающим наказание в виде ограничения свободы
Статья 51. Порядок применения мер поощрения и взыскания к лицам, отбывающим наказание в виде ограничения свободы
Статья 52. Злостное уклонение от отбывания наказания в виде ограничения свободы и нарушение порядка и условий отбывания наказания в виде ограничения свободы
Статья 53. Надзор за осужденными и меры предупреждения нарушений порядка отбывания наказания в виде ограничения свободы
Глава 9. Исполнение дополнительных наказаний
Статья 56. Исполнение приговора суда о лишении специального, воинского или почетного звания, классного чина, дипломатического ранга, квалификационного класса и государственных наград
Статья 57. Порядок исполнения приговора суда о конфискации имущества
Статья 58. Имущество, подлежащее конфискации
Статья 59. Действия государственного судебного исполнителя по исполнению приговора суда о конфискации имущества
Статья 60. Передача конфискованного имущества уполномоченному государственному органу
Статья 61. Обязанности третьих лиц по отношению к имуществу, подлежащему конфискации
Статья 62. Конфискация имущества, выявленного после исполнения приговора

3-бөлім. 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 393-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)
4-бөлім. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны атқару
11-тарау. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны атқарудың жалпы ережелері
68-бап. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны атқару орындары
69-бап. Түзеу мекемелерiнiң түрлерi
70-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды жазасын өтеуге жiберу
71-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың орнын ауыстыру
72-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды тергеушiлiк оқшаулау орнында немесе түрмеде қалдыру
73-бап. Түзеу мекемесiнiң түрiн өзгерту
74-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды түзеу мекемелерiне қабылдау
75-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды түзеу мекемелерiнде бөлек ұстау
76-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың бүкiл жаза мерзiмiн бiр түзеу мекемесiнде өтеуi
12-тарау. Түзеу мекемелеріндегі режим және оны қамтамасыз ету құралдары
77-бап. Түзеу мекемелерiндегi режимнiң негiзгi талаптары
78-бап. Қадағалау мен бақылаудың техникалық құралдары
79-бап. Түзеу мекемелерiндегi жедел-iздестiру қызметi
80-бап. Түзеу мекемелерiндегi айрықша жағдайлар режимi
81-бап. Қауiпсiздiк шаралары және оларды қолдану негiздерi
13-тарау. Түзеу мекемелерінде жазаны өтеу жағдайлары
82-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың жазасын өтеу жағдайлары
83-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың тамақ өнiмдерi мен бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алуы
84-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың кездесулерi
85-бап. Сотталғандардың посылкалар, сәлемдемелер мен бандерольдер алуы
86-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың хат алысуы, ақша аударымдарын жiберуi мен алуы
87-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың телефон арқылы сөйлесуi
88-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың әдебиеттер және жазу керек-жарағын сатып алуы мен сақтауы
89-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың сейiлдеуi
90-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың кинофильмдер мен телехабарлар көруi, радиохабарлар тыңдауы
91-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың айдауылсыз немесе қосып ертпей жүруi
92-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға айдауылсыз немесе қосып ертпей жүру құқығын беру тәртiбi
93-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың түзеу мекемелерiнiң шегiнен тысқары жол жүруi
94-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру, әлеуметтiк қамсыздандыру және зейнетақымен қамтамасыз ету
95-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды материалдық-тұрмыстық жағынан қамтамасыз ету

Раздел 3. Исключен Законом РК от 18 января 2011 года № 393-IV (порядок введения в действие см. ст. 2)
Раздел 4. Исполнение наказания в виде лишения свободы
Глава 11. Общие положения исполнения наказания в виде лишения свободы
Статья 68. Места исполнения наказания в виде лишения свободы
Статья 69. Виды исправительных учреждений
Статья 70. Направление осужденных к лишению свободы для отбывания наказания
Статья 71. Перемещение осужденных к лишению свободы
Статья 72. Оставление осужденных к лишению свободы в следственном изоляторе или тюрьме
Статья 73. Изменение вида исправительного учреждения
Статья 74. Прием осужденных к лишению свободы в исправительные учреждения
Статья 75. Раздельное содержание осужденных к лишению свободы в исправительных учреждениях
Статья 76. Отбывание осужденными к лишению свободы всего срока наказания в одном исправительном учреждении
Глава 12. Режим в исправительных учреждениях и средства его обеспечения
Статья 77. Основные требования режима в исправительных учреждениях
Статья 78. Технические средства надзора и контроля
Статья 79. Оперативно-розыскная деятельность в исправительных учреждениях
Статья 80. Режим особых условий в исправительных учреждениях
Статья 81. Меры безопасности и основания их применения
Глава 13. Условия отбывания наказания в исправительных учреждениях
Статья 82. Условия отбывания наказания осужденных к лишению свободы
Статья 83. Приобретение осужденными к лишению свободы продуктов питания и предметов первой необходимости
Статья 84. Свидания осужденных к лишению свободы
Статья 85. Получение осужденными посылок, передач и бандеролей
Статья 86. Переписка осужденных к лишению свободы, отправление и получение денежных переводов
Статья 87. Телефонные переговоры осужденных к лишению свободы
Статья 88. Приобретение и хранение осужденными к лишению свободы литературы и письменных принадлежностей
Статья 89. Прогулки осужденных к лишению свободы
Статья 90. Просмотр осужденными к лишению свободы кинофильмов и телепередач, прослушивание радиопередач
Статья 91. Передвижение осужденных к лишению свободы без конвоя или сопровождения
Статья 92. Порядок предоставления осужденным к лишению свободы права передвижения без конвоя или сопровождения
Статья 93. Выезды осужденных к лишению свободы за пределы исправительных учреждений
Статья 94. Государственное социальное страхование, социальное, пенсионное обеспечение осужденных к лишению свободы
Статья 95. Материально-бытовое обеспечение осужденных к лишению свободы

96-бап. Сотталған жүктi әйелдердi, емізулі баласы бар сотталған аналарды және балалары бар сотталған әйелдердi материалдық-тұрмыстық жағынан қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi
97-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды медициналық-санитариялық жағынан қамтамасыз ету
98-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың материалдық жауаптылығы
14-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың еңбегі, кәсіптік білімі және кәсіптік даярлығы
99-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың еңбегi
100-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандар еңбегiнiң жағдайлары
101-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың еңбегiне ақы төлеу
102-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды еңбегiне ақы төленбейтiн жұмыстарға тарту
103-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың табысынан ұстап қалу
104-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға кәсiптiк бiлiм беру және оларды кәсiптiк даярлау
15-тарау. Бас бостандығына айыруға сотталғандарға тәрбиелік ықпал ету
105-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысы
106-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары, нысандары мен әдiстерi
107-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың өздiгiнен қызмет ету ұйымдары
108-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың бастауыш, негізгі орта, жалпы орта бiлiм алуын ұйымдастыру
109-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға қолданылатын көтермелеу шаралары
110-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға көтермелеу шараларын қолдану тәртiбi
111-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға қолданылатын жазалау шаралары
112-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзуы
113-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға жазалау шараларын қолдану тәртiбi
114-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды айыптық оқшаулау орындарында, камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда ұстау ережелерi
115-бап. Түзеу мекемелерiнiң бас бостандығынан айыруға сотталғандарға көтермелеу және жазалау шараларын қолданатын лауазымды адамдары
16-тарау. Алуан түрлі түзеу мекемелеріндегі жазаларды атқарудың ерекшеліктері
116-бап. Жалпы режимдегi түзеу колониялары
117-бап. Жалпы режимдегi түзеу колонияларында жазаны өтеудiң жағдайлары
118-бап. Қатаң режимдегi түзеу колониялары
119-бап. Қатаң режимдегi түзеу колонияларындағы жазаны өтеудiң жағдайлары
120-бап. Айрықша режимдегi түзеу колониялары
121-бап. Айрықша режимдегi түзеу колонияларында жазаны өтеудiң жағдайлары
122-бап. Өмiр бойы бас бостандығынан айыруды өтеп жатқан сотталғандарға арналған айрықша режимдегi түзеу колониялары

Статья 96. Особенности материально-бытового обеспечения осужденных беременных женщин, осужденных кормящих матерей и осужденных женщин, имеющих детей
Статья 97. Медико-санитарное обеспечение осужденных к лишению свободы
Статья 98. Материальная ответственность осужденных к лишению свободы
Глава 14. Труд, профессиональное образование и профессиональная подготовка осужденных к лишению свободы
Статья 99. Труд осужденных к лишению свободы
Статья 100. Условия труда осужденных к лишению свободы
Статья 101. Оплата труда осужденных к лишению свободы
Статья 102. Привлечение осужденных к лишению свободы к работам без оплаты труда
Статья 103. Удержания из доходов осужденных к лишению свободы
Статья 104. Профессиональное образование и профессиональная подготовка осужденных к лишению свободы
Глава 15. Воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы
Статья 105. Воспитательная работа с осужденными к лишению свободы
Статья 106. Основные направления, формы и методы воспитательной работы с осужденными к лишению свободы
Статья 107. Самодеятельные организации осужденных к лишению свободы
Статья 108. Организация получения осужденными к лишению свободы начального, основного среднего, общего среднего образования
Статья 109. Меры поощрения, применяемые к осужденным к лишению свободы
Статья 110. Порядок применения мер поощрения к осужденным к лишению свободы
Статья 111. Меры взыскания, применяемые к осужденным к лишению свободы
Статья 112. Злостное нарушение установленного порядка отбывания наказания осужденными к лишению свободы
Статья 113. Порядок применения мер взыскания к осужденным к лишению свободы
Статья 114. Условия содержания осужденных к лишению свободы в штрафных изоляторах, помещениях камерного типа и одиночных камерах
Статья 115. Должностные лица исправительных учреждений, применяющие меры поощрения и взыскания к осужденным к лишению свободы
Глава 16. Особенности исполнения наказания в исправительных учреждениях разных видов
Статья 116. Исправительные колонии общего режима
Статья 117. Условия отбывания наказания в исправительных колониях общего режима
Статья 118. Исправительные колонии строгого режима
Статья 119. Условия отбывания наказания в исправительных колониях строгого режима
Статья 120. Исправительные колонии особого режима
Статья 121. Условия отбывания наказания в исправительных колониях особого режима
Статья 122. Исправительные колонии особого режима для осужденных, отбывающих пожизненное лишение свободы

123-бап. Өмiр бойы бас бостандығынан айыруды өтеп жатқан сотталғандарға арналған айрықша режимдегi түзеу колонияларында бас бостандығынан айыруды өтеудiң жағдайлары
124-бап. Колония-қоныстар
125-бап. Колония-қоныстарда бас бостандығынан айыруды өтеудiң жағдайлары
126-бап. Түрмелер
127-бап. Түрмелерде бас бостандығынан айыруды өтеудiң жағдайлары
17-тарау. Кәмелетке толмаған сотталғандардың бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеу ерекшеліктері
128-бап. Тәрбиелеу колонияларында жазаны өтеу тәртiбi
129-бап. Тәрбиелеу колонияларында жазаны өтеудiң жағдайлары
130-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелеу колонияларында қолданылатын көтермелеу шаралары
131-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелеу колонияларында көтермелеу шараларын қолданудың ерекшелiктерi
132-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелеу колонияларында қолданылатын жазалау шаралары
133-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелеу колонияларында жазалау шараларын қолдану тәртiбi
134-бап. Сотталғандарға көтермелеу және жазалау шараларын қолданатын тәрбиелеу колониясының лауазымды адамдары
135-бап. Кәмелетке толған, бас бостандығынан айыруға сотталғандарды тәрбиелеу колонияларында қалдыру
136-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды тәрбиелеу колонияларынан түзеу колонияларына ауыстыру
137-бап. Оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыру
138-бап. Қоғамдық бiрлестiктердiң тәрбиелеу колонияларының жұмысына қатысуы
5-бөлім. Сотталған әскери қызметшілерге қатысты әскери қызмет бойынша шектеу, гаупвахтада ұстау түріндегі жазаларды атқару
18-тарау. Әскери қызмет бойынша шектеу түріндегі жазаны атқару
139-бап. Әскери қызмет бойынша шектеу түрiндегi жазаны атқарудың тәртiбi мен ережелерi
140-бап. Сотталған әскери қызметшiнiң ақшалай үлесiнен ұстап қалу
141-бап. Сотталған әскери қызметшiнiң қызметiн ауыстыру
142-бап. Сотталған әскери қызметшiлермен тәрбие жұмысы
143-бап. Әскери қызмет бойынша шектеу түрiндегi жазаны атқарудың тоқтатылуы
144-бап. Әскери қызметтен босатылатын сотталған әскери қызметшiнi әскери қызмет бойынша шектеу түрiндегi жазадан босату немесе жазасын ауыстыру
19-тарау. Сотталған әскери қызметшілерге қатысты гаупвахтада ұстауды атқару
145-бап. Әскери қызметшiлердiң гаупвахтада ұстауды өтеу орындары
146-бап. Сотталғандарды гаупвахтаға жiберу тәртiбi
147-бап. Сотталғандарды гаупвахтада ұстау тәртібі мен жағдайлары
148-бап. Сотталғандарға қолданылатын көтермелеу және жазалау шаралары
149-бап. Сотталған әскери қызметшiлердiң құқықтық жағдайының ерекшелiктерi
20-тарау. 2009 жылғы 10 шілдедегі № 177-IV ҚР Заңымен алып тасталды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз)

Статья 123. Условия отбывания лишения свободы в исправительных колониях особого режима для осужденных, отбывающих пожизненное лишение свободы
Статья 124. Колонии-поселения
Статья 125. Условия отбывания лишения свободы в колониях-поселениях
Статья 126. Тюрьмы
Статья 127. Условия отбывания лишения свободы в тюрьмах
Глава 17. Особенности отбывания наказания в виде лишения свободы осужденными несовершеннолетними
Статья 128. Порядок отбывания наказания в воспитательных колониях
Статья 129. Условия отбывания наказания в воспитательных колониях
Статья 130. Меры поощрения, применяемые к осужденным к лишению свободы в воспитательных колониях
Статья 131. Особенности применения мер поощрения к осужденным к лишению свободы в воспитательных колониях
Статья 132. Меры взыскания, применяемые к осужденным к лишению свободы в воспитательных колониях
Статья 133. Порядок применения мер взыскания к осужденным к лишению свободы в воспитательных колониях
Статья 134. Должностные лица воспитательной колонии, применяющие меры поощрения и взыскания к осужденным
Статья 135. Оставление в воспитательных колониях осужденных к лишению свободы, достигших совершеннолетия
Статья 136. Перевод осужденных к лишению свободы из воспитательных колоний в исправительные колонии
Статья 137. Организация учебно-воспитательного процесса
Статья 138. Участие общественных объединений в работе воспитательных колоний
Раздел 5. Исполнение наказаний в виде ограничения по воинской службе, содержания на гауптвахте в отношении осужденных военнослужащих
Глава 18. Исполнение наказания в виде ограничения по воинской службе
Статья 139. Порядок и условия исполнения наказания в виде ограничения по воинской службе
Статья 140. Удержания из денежного содержания осужденного военнослужащего
Статья 141. Перемещение осужденного военнослужащего по службе
Статья 142. Воспитательная работа с осужденными военнослужащими
Статья 143. Прекращение исполнения наказания в виде ограничения по воинской службе
Статья 144. Освобождение от наказания в виде ограничения по воинской службе или замена его осужденному военнослужащему, увольняемому с воинской службы
Глава 19. Исполнение содержания на гауптвахте в отношении осужденных военнослужащих
Статья 145. Места отбывания содержания на гауптвахте военнослужащими
Статья 146. Порядок направления осужденных на гауптвахту
Статья 147. Порядок и условия содержания осужденных на гауптвахте
Статья 148. Меры поощрения и взыскания, применяемые к осужденным
Статья 149. Особенности правового положения осужденных военнослужащих
Глава 20. Исключена Законом РК от 10 июля 2009 года № 177-IV (порядок введения в действие см. ст.2)

6-бөлім. Өлім жазасы түріндегі жазаны орындау
21-тарау. Өлім жазасы түріндегі жазаны орындаудың тәртібі мен жағдайлары
165-бап. Жалпы ережелер
166-бап. Өлiм жазасына сотталған адамның құқықтық жағдайы
167-бап. Өлiм жазасын орындау тәртiбi
7-бөлім. Жазаны өтеуден босату. Жазасын өтеуден босатылған сотталғандарға көмек және оларға бақылау жасау
22-тарау. Жазаны өтеуден босату
168-бап. Жазаны өтеуден босатудың негiздерi
169-бап. Жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын босатуға ұсыну тәртiбi
170-бап. Өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға ұсынудың ерекшелiктерi
171-бап. Жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдерге және жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектерге қатысты жазаның атқарылу мерзiмiн кейiнге қалдыру
172-бап. Жазасын атқаруды кейiнге қалдыру шарттарын сақтамаудың салдары
173-бап. Жазаны өтеудiң тоқтатылуы және босату тәртiбi
174-бап. Сотталған әскери қызметшiлердi жазасын өтеуден босату
175-бап. Жазасын өтеген адамдардың құқықтық жағдайы
23-тарау. Жазаны өтеуден босатылатын сотталғандарға көмек және оларды бақылау
176-бап. Жазаны атқарушы мекемелер әкiмшiлiгiнiң босатылатын сотталғандарды жұмысқа орналасу және тұрмысын жайластыру жөнiндегi мiндеттерi
177-бап. Жазаны өтеуден босатылатын сотталғандарға көмек көрсету
178-бап. Жазаны өтеуден босатылған адамдарға жұмысқа орналасуда және тұрмысын жайластыруда, әлеуметтiк көмектiң басқа түрлерiн көрсетуде жәрдемдесу
178-1-бап. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жүріс-тұрысын бақылау
178-2-бап. Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың міндеттерi
179-бап. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкiмшiлiк қадағалау
180-бап. Iшкi iстер органдарының әкiмшiлiк қадағалауын белгiлеу қажет адамдар жөнiндегi материалдарды әзiрлеу және ресiмдеу
180-1-бап. Туберкулездің төңірегіндегілерге қауіп туғызатын, жұқпалы түрімен ауыратын адамдарды қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен босату
8-бөлім. Шартты түрде сотталған адамдарға бақылау жасау
24-тарау. Шартты түрде сотталғандардың жүріс-тұрысын бақылауды жүзеге асыру
181-бап. Шартты түрде сотталғандардың жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыратын органдар
182-бап. Шартты түрде сотталғандардың жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
183-бап. Сынақ мерзiмiнiң есептелуi
184-бап. Шартты түрде сотталғандардың жауаптылығы
Қосымша. Сот үкiмi бойынша тәркiленуге жатпайтын мүлiктің тізбесі»;

Раздел 6. Исполнение наказания в виде смертной казни
Глава 21. Порядок и условия исполнения наказания в виде смертной казни
Статья 165. Общие положения
Статья 166. Правовое положение лица, осужденного к смертной казни
Статья 167. Порядок исполнения смертной казни
Раздел 7. Освобождение от отбывания наказания. Помощь осужденным, освобожденным от отбывания наказания, и контроль за ними
Глава 22. Освобождение от отбывания наказания
Статья 168. Основания освобождения от отбывания наказания
Статья 169. Порядок представления к досрочному освобождению от отбывания наказания
Статья 170. Особенности представления осужденных, отбывающих пожизненное лишение свободы, к условно-досрочному освобождению
Статья 171. Отсрочка исполнения наказания в отношении беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, и мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей
Статья 172. Последствия несоблюдения условий отсрочки исполнения наказания
Статья 173. Прекращение отбывания наказания и порядок освобождения
Статья 174. Освобождение осужденных военнослужащих от отбывания наказания
Статья 175. Правовое положение лиц, отбывших наказание
Глава 23. Помощь осужденным, освобождаемым от отбывания наказания, и контроль за ними
Статья 176. Обязанности администрации учреждений, исполняющих наказания, по содействию в трудовом и бытовом устройстве освобождаемых осужденных
Статья 177. Оказание помощи осужденным, освобождаемым от отбывания наказания
Статья 178. Оказание содействия в трудовом и бытовом устройстве, в предоставлении других видов социальной помощи лицам, освобожденным от отбывания наказания
Статья 178-1. Контроль за поведением лица, освобожденного условно-досрочно
Статья 178-2. Обязанности лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания
Статья 179. Административный надзор за лицами, освобожденными из мест лишения свободы
Статья 180. Подготовка и оформление материалов на лиц, в отношении которых необходимо установить административный надзор органов внутренних дел
Статья 180-1. Освобождение из учреждения уголовно-исполнительной системы лиц, больных заразной формой туберкулеза, представляющей опасность для окружающих
Раздел 8. Контроль за лицами, осужденными условно
Глава 24. Осуществление контроля за поведением условно осужденных
Статья 181. Органы, осуществляющие контроль за поведением условно осужденных
Статья 182. Порядок осуществления контроля за поведением условно осужденных
Статья 183. Исчисление испытательного срока
Статья 184. Ответственность условно осужденных
Приложение. Перечень имущества, не подлежащего конфискации по приговору суда»;

2) 11-баптың 1-тармағы «жасау қаупi туындаған кезде ол» деген сөздерден кейін «абақтыда ұстау,» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 18-баптың 1-тармағы «балалары бар әйелдердiң» деген сөздерден кейін «және балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектердің» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 24-баптың тақырыбының мәтініндегі «айналысу» деген сөзден кейін «құқығынан айыру» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 39-баптың тақырыбының мәтініндегі «Түзеу жұмыстарына сотталғандардың оны өтеу орны бойынша ұйымдар әкiмшiлiгiнiң мiндеттерi» деген сөздер «Сотталғандардың түзеу жұмыстарын өтеу орны бойынша ұйымдар әкiмшiлiгiнiң мiндеттерi» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 52-баптың 2-тармағындағы «Еңбек демалысынан» деген сөздер «Осы баптың 1-тармағында аталған бұзушылықтарды бір жылдың ішінде қайталап жасау, сондай-ақ еңбек демалысынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 68-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«68-бап. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны атқару
орындары
1. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар сотталғанға дейiн өздерi тұрған облыстың аумағындағы Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерiнде жазасын өтейдi.
2. Сотталғанға дейiн тұрған жерi бойынша тиiстi түрдегi түзеу мекемесi болмаған жағдайда, сондай-ақ сотталғандардың денсаулығының жай-күйіне байланысты немесе олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшiн қылмыстық атқару жүйесінің уәкілетті органының нұсқауы бойынша олар жазасын өтеу үшін басқа облыстың тиісті түзеу мекемесiне жіберіледі.
3. Түзеу мекемесінде құқық тәртібін сақтау үшін қылмыстық атқару жүйесі уәкілетті органының нұсқауы бойынша сотталғандарды құлыпталатын үй-жайларда бөлек ұстауды қамтамасыз еткен жағдайда олар жазасын өтеу үшін басқа облыстың қылмыстық атқару жүйесінің тиісті мекемесіне жіберіледі не осы Кодекстің 69-бабында көзделген жазасын өтеу орны бойынша оқшауланған учаскенің құлыпталатын үй-жайларына ауыстырылады.
Басқа мекемелерге жіберілген не осы баптың 3-тармағына сәйкес жазасын өтеу орны бойынша ауыстырылған сотталғандарға сот тағайындаған түзеу колониясының түрі үшін осы Кодексте белгіленген жағдайлар қолданылады.
4. Қылмыстарды өте қауiптi қайталау жағдайында сотталғандар, өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар, жазаны түрмеде өтеуге сотталғандар, өлiмге кесу түріндегі жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен бас бостандығынан айыруға ауыстырылған адамдар, сотталған әйелдер, сотталған кәмелетке толмағандар жазасын өтеу үшiн орналасқан жерi бойынша тиiстi түзеу мекемелерiне жiберiледi.

2) пункт 1 статьи 11 после слова «виде» дополнить словами «содержания на гауптвахте,»;
3) пункт 1 статьи 18 после слова «детей» дополнить словами «, и мужчинам, в одиночку воспитывающим детей»;
4) внесено изменение в текст заголовка статьи 24 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
5) внесено изменение в текст заголовка статьи 39 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
6) пункт 2 статьи 52 после слова «являются:» дополнить словами «повторное совершение в течение года нарушений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, а также»;
7) статью 68 изложить в следующей редакции:
«Статья 68. Места исполнения наказания в виде лишения свободы
1. Лица, осужденные к лишению свободы, отбывают наказание в исправительных учреждениях Республики Казахстан на территории области, в которой они проживали до осуждения, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. При отсутствии по месту проживания до осуждения исправительного учреждения соответствующего вида, а также в связи с состоянием здоровья осужденных или для обеспечения их безопасности по указанию уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы они направляются для отбывания наказания в соответствующее исправительное учреждение другой области.
3. Для поддержания правопорядка в исправительном учреждении по указанию уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы осужденные направляются для отбывания наказания в соответствующее учреждение уголовно-исполнительной системы другой области при обеспечении изолированного содержания их в запираемых помещениях либо переводятся в запираемые помещения изолированного участка по месту отбывания наказания, предусмотренного статьей 69 настоящего Кодекса.
На осужденных, направленных в другие учреждения либо переведенных по месту отбывания наказания в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, распространяются условия, установленные настоящим Кодексом для исправительной колонии того вида, который был назначен судом.
4. Осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, осужденные к пожизненному лишению свободы, осужденные к отбыванию наказания в тюрьме, лица, которым наказание в виде смертной казни заменено лишением свободы в порядке помилования, осужденные женщины, осужденные несовершеннолетние направляются для отбывания наказания по месту нахождения соответствующих исправительных учреждений.

5. Бас бостандығынан айыруға сотталған, Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерінде жазаларын өтеп жатқан шетелдіктер жазаларын одан әрі өтеу үшін өздері азаматтары (боданы) болып табылатын мемлекеттерге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен жіберілуі мүмкін.»;
8) 69-бапта:
1-тармақтағы «сотталғандар жөніндегі түзеу мекемелерiнiң мiндетiн атқарады (осы Кодекстiң 72-бабы)» деген сөздер «(осы Кодекстiң 72-бабы), сондай-ақ түзеу мекемесінде құқық тәртібін қамтамасыз ету үшін жіберілген және осы Кодекстің 68-бабының тәртібімен ауыстырылған сотталғандарға қатысты түзеу мекемелерiнiң мiндетiн атқарады» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ «айыруға сотталғандар» деген сөздерден кейін «және қасақана қылмыс жасағаны үшін бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға алғаш рет сотталған адамдар» деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ «ауыстырылған» деген сөзден кейін «және (немесе) осы Кодекстің 68-бабының 3-тармағына сәйкес жіберілген» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы Кодекстің баптарында құлыпталатын үй-жайлар деп онда болуы жазалау шараларына байланысты емес, алты адамға дейін бас бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстауға арналған камера, құлыпқа жабылған үй-жай түсіндіріледі.»;
9) 72-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тергеушiлiк оқшаулау орнында немесе түрмеде шаруашылық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстарды орындау үшiн қалдырылған сотталғандар жалпы режимдегi түзеу колониялары үшiн осы Кодексте көзделген жағдайларда өзге адамдардан оқшау ұсталады.»;
7-тармақ «негіздер бойынша» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ түзеу мекемесінде құқық тәртібін қамтамасыз ету үшін және осы Кодекстің 68-бабының тәртібімен» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Түзеу мекемесінде құқық тәртібін қамтамасыз ету үшін және осы Кодекстің 68-бабының тәртібімен тергеушілік оқшаулау орындарына ауыстырылған сотталғандар тергеушілік оқшаулау орнында қамауда отырған және шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қалдырылған адамдардан оқшау, осы Кодексте түзеу мекемелері үшін көзделген жағдайларда құлыпталатын камераларда ұсталады.»;
10) 73-бапта:
2-тармақтың үшінші абзацындағы «аса ауыр қылмыстар жасағаны үшiн жаза мерзiмiнiң кемiнде екiден бiрiн,» деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«аса ауыр қылмыстар жасағаны үшiн сотталғандар;»;
11) 77-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

5. Осужденные к лишению свободы иностранцы, отбывающие наказание в исправительных учреждениях Республики Казахстан, могут быть направлены для дальнейшего отбывания наказания в государства, гражданами (подданными) которых они являются, в порядке, установленном международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.»;
8) в статье 69:
пункт 1 после слова «Кодекса)» дополнить словами «, а также направленных для обеспечения правопорядка в исправительном учреждении и переведенных в порядке статьи 68 настоящего Кодекса»;
пункт 3 после слов «по неосторожности» дополнить словами «и лица, впервые осужденные за совершение умышленного преступления к лишению свободы на срок до одного года»;
пункт 8 после слов «отбывания наказания» дополнить словами «и (или) направленные в соответствии с пунктом 3 статьи 68 настоящего Кодекса»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание. Под запираемым помещением в статьях настоящего Кодекса понимается камера, закрытое на замки помещение, предназначенное для содержания осужденных к лишению свободы до шести человек, нахождение в котором не связано с мерами взыскания.»;
9) в статье 72:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Осужденные, оставленные в следственном изоляторе или тюрьме для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию, содержатся изолированно от иных лиц на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом для исправительных колоний общего режима.»;
пункт 7 дополнить словами «, а также для обеспечения правопорядка в исправительном учреждении и в порядке статьи 68 настоящего Кодекса»;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Осужденные, переведенные в следственные изоляторы для обеспечения правопорядка в исправительном учреждении и в порядке статьи 68 настоящего Кодекса, содержатся изолированно от лиц, находящихся под стражей и оставленных в следственном изоляторе для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию, в запираемых камерах на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом для исправительных учреждений.»;
10) в статье 73:
в абзаце третьем пункта 2 слова «не менее одной второй срока наказания за совершение особо тяжких преступлений,» исключить;
пункт 3 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«осужденные за совершение особо тяжких преступлений;»;
11) пункт 9 статьи 77 изложить в следующей редакции:

«9. Сотталғандардан табылған ақшаны, бағалы қағаздар мен өзге де бағалы заттарды, сондай-ақ түзеу мекемесінің аумағынан табылған, олардың кімге тиесілі екенін анықтау мүмкін болмаған ақшаны, бағалы қағаздар мен өзге де бағалы заттарды түзеу мекемелерiнiң ішкi тәртiп қағидаларына сәйкес түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi алып қояды және соттың шешімі бойынша мемлекеттің кірісіне айналуға тиіс. Сотталғандардан алынған, сондай-ақ түзеу мекемесінің аумағынан табылған, заңнамамен тыйым салынған өзге де заттар мен құжаттар сақтауға өткiзiледi не соттың шешiмi бойынша жойып жiберiледi.»;
12) 124-баптың 1-тармағы «адамдар» деген сөзден кейін «және қасақана қылмыс жасағаны үшін бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға алғаш рет сотталған адамдар» деген сөздермен толықтырылсын;
13) 129-бапта:
1-тармақтағы «бес», «алты», «екі», «сегіз», «сегіз» деген сөздер тиісінше «жеті», «сегіз», «төрт», «он», «он» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «он», «он екі», «төрт», «он екі», «он екі» деген сөздер тиісінше «он екі», «он бес», «алты», «он төрт», «он төрт» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
«екі» деген сөз «төрт» деген сөзбен ауыстырылсын;
«төрт қысқа мерзімді» деген сөздер «алты қысқа мерзімді және екі ұзақ уақыт» деген сөздермен ауыстырылсын;
«төрт посылка» деген сөздер «алты посылка» деген сөздермен ауыстырылсын;
«төрт бандероль» деген сөздер «алты бандероль» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 169-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Сотталған заңда белгiленген жаза мерзiмiнiң бiр бөлiгiн өтеген кезде жазаны орындайтын орган бес күн мерзімде жазбаша түрде сотталғанға жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босату туралы мәселені қарау немесе жазаның өтелмеген бөлігін жазалаудың неғұрлым жұмсақ түрімен ауыстыру үшін сотқа өтініш беру құқығының туындағаны туралы хабарлауға міндетті.»;
3 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сотталғанның жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босату туралы, жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жұмсақ түрiмен ауыстыру туралы және кешiрiм жасау туралы өтінішіне жазаны орындайтын орган оның жазасын өтеу кезіндегі жеке басын, мінез-құлқын, еңбек пен оқуға қатынасын сипаттайтын деректерді қоса береді.»;
«9. Сотталған жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босату туралы немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жұмсақ түрiмен ауыстыру туралы өтініш бергеннен кейін он күннің ішінде, жазаны орындайтын орган осы баптың үшінші бөлігінде аталған материалдарды және сотталғанның жеке ісін қоса бере отырып, оны сотқа жіберуге, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарында заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорды жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.»;

«9. Обнаруженные у осужденных деньги, ценные бумаги и иные ценности, а также обнаруженные на территории исправительного учреждения деньги, ценные бумаги и иные ценности, принадлежность которых установить не представляется возможным, изымаются в соответствии с правилами внутреннего распорядка исправительных учреждений администрацией исправительного учреждения и по решению суда подлежат обращению в доход государства. Иные запрещенные законодательством вещи и документы, изъятые у осужденных, а также обнаруженные на территории исправительного учреждения, передаются на хранение либо по решению суда уничтожаются.»;
12) пункт 1 статьи 124 после слова «неосторожности» дополнить словами «и впервые осужденные за совершение умышленного преступления к лишению свободы на срок до одного года»;
13) в статье 129:
в пункте 1 слова «пяти», «шесть», «два», «восемь», «восемь» заменить соответственно словами «семи», «восемь», «четыре», «десять», «десять»;
в пункте 2 слова «десяти», «двенадцать», «четыре», «двенадцать», «двенадцать» заменить соответственно словами «двенадцати», «пятнадцать», «шесть», «четырнадцать», «четырнадцать»;
в пункте 4:
слово «двух» заменить словом «четырех»;
слова «четыре краткосрочных» заменить словами «шесть краткосрочных и два длительных»;
слова «четыре посылки» заменить словами «шесть посылок»;
слова «четыре бандероли» заменить словами «шесть бандеролей»;
14) в статье 169:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. При отбытии осужденным установленной законом части срока наказания орган, исполняющий наказания, обязан письменно в пятидневный срок уведомить осужденного о наступлении права подачи ходатайства в суд для рассмотрения вопроса об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания.»;
пункты 3 и 9 изложить в следующей редакции:
«3. К ходатайству осужденного об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания, о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания и о помиловании органом, исполняющим наказания, прилагаются данные, характеризующие его личность, поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания.»;
«9. Орган, исполняющий наказания, в течение десяти дней после обращения осужденного с ходатайством об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания обязан направить его в суд с приложением материалов, указанных в части третьей настоящей статьи, и личного дела осужденного, а также в письменной форме уведомить прокурора, осуществляющего надзор за применением законов в местах лишения свободы.»;

15) 171-бапта:
тақырыбы «балалары бар әйелдер» деген сөздерден кейін «және жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектер» деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ «әйелдерге» деген сөзден кейін «және жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектерге» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы «әйелдерге» деген сөз «адамдарға» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші сөйлемдегі «әйелге» деген сөз «адамға» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші сөйлемде:
«әйелдiң» деген сөз «сотталған адамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
«әйелдi» деген сөз «сотталған адамды» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сотталушының» деген сөз «сотталған адамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші сөйлемдегі «әйел» деген сөз «адам» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші сөйлемде:
«Сотталушыдан» деген сөз «Сотталған адамнан» деген сөздермен ауыстырылсын;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
5-тармақтағы «әйел» деген сөз «адам» деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтағы «әйелдің» деген сөз «адамның» деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақта:
«әйел» деген сөз «адам» деген сөзбен ауыстырылсын;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
16) 172-бапта:
тақырыбындағы «Сотталған әйелдің жазасын», «сақтамауының» деген сөздер тиісінше «Жазасын», «сақтамаудың» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы «әйел» деген сөз «адам» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
«әйел» деген сөз «адам» деген сөзбен ауыстырылсын;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
«ол» деген сөз «бұл адам» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
«әйел» деген сөз «адам» деген сөзбен ауыстырылсын;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
«сотталушыны» деген сөз «сотталған адамды» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
«әйелдің» деген сөз «сотталған адамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
«әйелді» деген сөз «адамды» деген сөзбен ауыстырылсын;
бұл түзетудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
17) 23-тараудың тақырыбының мәтініндегі «босатылған адамдарға» деген сөздер «босатылатын сотталғандарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 180-1-баптың 1-тармағындағы «Егер қылмыстық-атқару», «адамдар жазаны өтеу кезеңiнде емдеудiң толық курсынан өтпесе, олар» деген сөздер тиісінше «Қылмыстық-атқару», «, ерікті емделуден жазбаша түрде бас тартқан адамдар» деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

15) в статье 171:
заголовок дополнить словами «, и мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей»;
пункт 1 после слова «детей,» дополнить словами «и мужчинам, в одиночку воспитывающим малолетних детей,»;
в пункте 2 слово «женщинам» заменить словом «лицам»;
в пункте 3:
в предложении первом слова «осужденной женщине или ее» заменить словами «осужденному лицу или его»
в предложении втором:
слово «женщины» заменить словами «осужденного лица»;
слово «женщину» заменить словами «осужденное лицо»;
слово «осужденной» заменить словами «осужденного лица»;
в пункте 4:
в предложении первом слова «осужденной, освобождает ее» заменить словами «осужденного лица, освобождает его»;
в предложении втором:
слово «осужденной» заменить словами «осужденного лица»;
слово «ее» заменить словом «его»;
в пункте 5 слово «Осужденная» заменить словами «Осужденное лицо»;
в пункте 6 слово «осужденной» заменить словами «осужденного лица»;
в пункте 7:
слово «осужденной» заменить словами «осужденного лица»;
слово «ее» заменить словом «его»;
16) в статье 172:
в заголовке слова «осужденной женщиной» исключить;
в пункте 1 слова «осужденной, указанной» заменить словами «осужденного лица, указанного»;
в пункте 2:
слова «Осужденной, к которой» заменить словами «Осужденное лицо, к которому»;
слово «допустившей» заменить словом «допустившее»;
слово «нее» заменить словом «него»;
слова «она уклонялась» заменить словами «это лицо уклонялось»;
в пункте 3:
слова «осужденная отказалась» заменить словами «осужденное лицо отказалось»;
слово «скрылась» заменить словом «скрылось»;
слово «ее» заменить словом «его»;
слово «осужденной» заменить словами «осужденного лица»;
в пункте 4:
слова «женщины с учетом ее» заменить словами «осужденного лица с учетом его»;
слово «осужденной» заменить словами «осужденного лица»;
слово «ее» заменить словом «его»
17) внесено изменение в текст главы 23 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
18) в пункте 1 статьи 180-1 слова «Если освобождаемые», «в период отбывания наказания не прошли полный курс лечения, они» заменить соответственно словами «Освобождаемые», «письменно отказавшиеся от добровольного лечения,».
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 октября 2011 г.):

1) мазмұнында:
бір жүз тоқсан бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«143-бап. Заңсыз кәсіпкерлік»;
мынадай мазмұндағы бір жүз тоқсан жетінші абзацпен толықтырылсын:
«143-2-бап. Заңсыз банктік қызмет»;
сегіз жүз отыз төртінші және сегіз жүз отыз бесінші абзацтардағы «576-2-бап. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi қылмыстық-атқару жүйесiнiң органдары», «576-3-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдары» деген сөздер тиісінше «576-2-бап. Алып тасталды», «576-3-бап. Алып тасталды» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 35-баптың бірінші бөлігіндегі «512-4» деген цифрлар «512-5» деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 48-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы «не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасының мөлшерiмен» деген сөздерден кейін «келтірілген залал сомасының, алынған табыс сомасының, заңсыз кәсіпкерлік нәтижесінде алынған акцизделетін тауарлар құны сомасының, есептелмеген ұлттық және шетелдік валюта сомасының» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 50-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер осы Кодекстің ерекше бөлігінде өзгеше көзделмесе, тәртiп бұзушының меншiгi болып табылатын зат қана тәркiленуге жатады.»;
5) 143-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«143-бап. Заңсыз кәсіпкерлік
Кәсіпкерлік қызметті тіркелусіз не егер арнайы рұқсаттың (лицензияның) міндетті түрде болуы талап етілетін жағдайда, мұндай рұқсатсыз (лицензиясыз) немесе лицензиялау талаптарын бұза отырып жүзеге асыру, сол сияқты кәсіпкерлік қызметтің тыйым салынған түрлерімен айналысу, егер бұл әрекеттер азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі залал келтірсе не ірі мөлшерде табыс алумен немесе акцизделетін тауарларды едәуір мөлшерде өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен не өткізумен ұштасқан болса, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – келтірілген зиян сомасының, алынған табыс сомасының және заңсыз кәсіпкерлік нәтижесінде алынған акцизделетін тауарлар құнының отыз пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы Кодекстің 143 және 143-2-баптарында азаматқа бір мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сомада келтірілген залал, не ұйымға немесе мемлекетке он мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сомада келтірілген залал ірі залал деп танылады.

1) в оглавлении:
абзац сто девяносто пятый изложить в следующей редакции:
«Статья 143. Незаконное предпринимательство»;
дополнить абзацем сто девяносто седьмым следующего содержания:
«Статья 143-2. Незаконная банковская деятельность»;
в абзацах восемьсот тридцать четвертом и восемьсот тридцать пятом слова «Статья 576-2. Органы уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан», «Статья 576-3. Органы национальной безопасности Республики Казахстан» заменить соответственно словами «Статья 576-2. Исключена», «Статья 576-3. Исключена»;
2) в части первой статьи 35 цифры «512-4» заменить цифрами «512-5»;
3) абзац второй части первой статьи 48 после слов «окружающей среде вреда,» дополнить словами «от суммы причиненного ущерба, от суммы извлеченного дохода, от суммы стоимости подакцизных товаров, полученных в результате незаконного предпринимательства, от суммы незачисленной национальной и иностранной валюты»;
4) часть вторую статьи 50 изложить в следующей редакции:
«2. Конфискации подлежит лишь предмет, являющийся собственностью нарушителя, если иное не предусмотрено особенной частью настоящего Кодекса.»;
5) статью 143 изложить в следующей редакции:
«Статья 143. Незаконное предпринимательство
Осуществление предпринимательской деятельности без регистрации либо без специального разрешения (лицензии) в случаях, когда такое разрешение (лицензия) обязательно, или с нарушением условий лицензирования, а равно занятие запрещенными видами предпринимательской деятельности, если эти деяния причинили крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжены с извлечением дохода в крупном размере или производством, хранением, перевозкой либо сбытом подакцизных товаров в значительных размерах, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы причиненного ущерба, от суммы извлеченного дохода и стоимости подакцизных товаров, полученных в результате незаконного предпринимательства.
Примечания.
1. Крупным ущербом в статьях 143 и 143-2 настоящего Кодекса признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, не превышающую одну тысячу месячных расчетных показателей, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, не превышающую десять тысяч месячных расчетных показателей.

2. Осы Кодекстің 143 және 143-2-баптарында сомасы он мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын табыс ірі мөлшердегі табыс деп танылады.
3. Осы бапта құны бір мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын тауарлар саны едәуір мөлшер деп танылады.»;
6) мынадай мазмұндағы 143-2-баппен толықтырылсын:
«143-2-бап. Заңсыз банктік қызмет
Банктiк қызметтi (банктiк операцияларды) тiркеусіз немесе рұқсат (лицензия) алу мiндеттi болған жағдайларда мұндай арнаулы рұқсатсыз (лицензиясыз) немесе лицензиялау шарттарын бұзып жүзеге асыру, азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке iрi залал келтiрсе, не iрi мөлшерде табыс табумен ұштасса, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – келтірілген залал сомасының, заңсыз қызмет нәтижесінде алынған табыс сомасының отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
7) 154-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – келтірілген залал сомасының отыз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – келтірілген залал сомасының елу, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
8) 154-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – келтірілген залал сомасының он бес, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – келтірілген залал сомасының отыз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

2. Доходом в крупном размере в статьях 143 и 143-2 настоящего Кодекса признается доход, сумма которого не превышает десять тысяч месячных расчетных показателей.
3. В настоящей статье значительным размером признается такое количество товаров, стоимость которых не превышает одну тысячу месячных расчетных показателей.»;
6) дополнить статьей 143-2 следующего содержания:
«Статья 143-2. Незаконная банковская деятельность
Осуществление банковской деятельности (банковских операций) без регистрации или без специального разрешения (лицензии) в случаях, когда такое разрешение (лицензия) обязательно, или с нарушением условий лицензирования, причинившее крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряженное с извлечением дохода в крупном размере, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы причиненного ущерба, от суммы извлеченного дохода, полученного в результате незаконной деятельности.»;
7) в статье 154:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей в размере тридцати, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти процентов от суммы причиненного ущерба.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей в размере пятидесяти, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста процентов от суммы причиненного ущерба.»;
8) в статье 154-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей в размере пятнадцати, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы причиненного ущерба.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей в размере тридцати, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти процентов от суммы причиненного ущерба.»;

9) 155-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншiк иелерiне не дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз елуден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншiк иелерiне не дара кәсiпкерлерге не конкурстық iс жүргiзу немесе оңалту рәсiмi кезiнде дәрменсiз борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару функциялары берiлген тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүзден алты жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
10) 156-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүзден сегіз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
11) 157-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпіске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз елуден жеті жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
12) 167-бапта:
алтыншы бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) конкурстық құжаттамада Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасымен көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеу, -»;
мынадай мазмұндағы 6-3-бөлікпен толықтырылсын:
«6-3. Әлеуетті өнім берушіні және (немесе) ол тартатын қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген негіздер бойынша біліктілік талаптарына және (немесе) конкурстық құжаттаманың талаптарына сай емес деп негізсіз тану, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
сегізінші бөлік алып тасталсын;

9) в статье 155:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот до тысячи месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей, либо лиц, наделенных функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при конкурсном производстве или реабилитационной процедуре, в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от четырехсот до шестисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.»;
10) абзац второй статьи 156 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от четырехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до восьмисот месячных расчетных показателей.»;
11) абзац второй статьи 157 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот пятидесяти до семисот месячных расчетных показателей.»;
12) в статье 167:
абзац первый части шестой изложить в следующей редакции:
«6. Установление в конкурсной документации к потенциальным поставщикам и (или) к привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -»;
дополнить частью 6-3 следующего содержания:
«6-3. Необоснованное признание потенциального поставщика и (или) привлекаемых им субподрядчиков (соисполнителей) несоответствующими квалификационным требованиям и (или) требованиям конкурсной документации по основаниям, не предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
часть восьмую исключить;

оныншы бөліктегі «6-1 және 6-2» деген сөздер «6-1, 6-2 және 6-3» деген сөздермен ауыстырылсын;
Ескертуде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«алтыншы бөлікте – мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшыларын;»;
тоғызыншы абзацтағы «сегізінші және тоғызыншы бөліктерде», «адамдарды түсіну керек» деген сөздер тиісінше «тоғызыншы бөлікте», «адамдарды;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
«6-3-бөлікте – конкурстық комиссияның төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссияның мүшелерін түсіну керек.»;
13) 187-баптың төртінші абзацындағы «жиырма» деген сөз «қырық» деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 208-1-баптың екінші абзацы «айыппұл салуға» деген сөздерден кейін «немесе құқық бұзушылықты жасауға септігін тигізген заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 209-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац «көрсету» деген сөзден кейін «, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса,» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац «айыппұл салуға» деген сөздерден кейін «немесе құқық бұзушылықты жасауға септігін тигізген заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац «көрсетуі,» деген сөзден кейін «егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса,» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац «айыппұл салуға» деген сөздерден кейін «немесе құқық бұзушылықты жасауға септігін тигізген заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзац «асып түсуi» деген сөздерден кейін «, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса,» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац «айыппұл салуға» деген сөздерден кейін «немесе құқық бұзушылықты жасауға септігін тигізген заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға» деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлікте:
бірінші абзац «көрсетуі» деген сөздерден кейін «, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац «айыппұл салуға» деген сөздерден кейін «немесе құқық бұзушылықты жасауға септігін тигізген заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға» деген сөздермен толықтырылсын;

в части десятой слова «6-1 и 6-2» заменить словами «6-1, 6-2 и 6-3»;
в примечании:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«в части шестой - первых руководителей организатора государственных закупок;»;
в абзаце девятом слова «в частях восьмой и девятой» заменить словами «в части девятой»;
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
«в части 6-3 - председателя конкурсной комиссии и его заместителя, а также членов конкурсной комиссии.»;
13) в абзаце четвертом статьи 187 слово «двадцати» заменить словом «сорока»;
14) абзац второй статьи 208-1 дополнить словами «или административный арест на срок до сорока пяти суток с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения»;
15) в статье 209:
в части первой:
абзац первый дополнить словами «, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния»;
абзац второй дополнить словами «или административный арест на срок до сорока пяти суток с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения»;
в части третьей:
абзац первый дополнить словами «, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния»;
абзац второй дополнить словами «или административный арест на срок до сорока пяти суток с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения»;
в части четвертой:
абзац первый дополнить словами «, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния»;
абзац второй дополнить словами «или административный арест на срок до сорока пяти суток с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения»;
в части шестой:
абзац первый дополнить словами «, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния»;
абзац второй дополнить словами «или административный арест на срок до сорока пяти суток с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения»;

16) 218-баптың екінші абзацындағы «отыз» деген сөз «елу» деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 338-1-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзац «өткiзу» деген сөзден кейін «не ойын бизнесі саласында қызметті лицензиясыз жүзеге асыру» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац «ойын жабдықтары» деген сөздердің алдынан «тиесілігіне қарамастан» деген сөздермен толықтырылсын;
18) 367-баптың екінші абзацы «немесе» деген сөзден кейін «әкімшілік құқық бұзушылықты жасау қаруы не құралы болып табылған зат тәркілене отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
19) 468-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жәбiрленушiнiң денсаулығына жеңіл зақым келтiрген нақ сол iс-әрекеттер, -»;
20) 468-1-баптың екінші абзацы «қамауға» деген сөзден кейін «және бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға» деген сөздермен толықтырылсын;
21) 516-1-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша дәлелдемелердi iс жүргiзу iс-әрекеттерiне қатысатын маманның немесе қорғаушының жасаған бұрмалауы, егер бұл iс-әрекет адамның денсаулығына зиян немесе айтарлықтай залал келтiрмесе, -»;
22) 541-баптың бірінші бөлігі:
«143-1,» деген цифрлардан кейін «143-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«203,» деген цифрлардан кейін «208-1, 209,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«366,» деген цифрлардан кейін «367,» деген цифрлармен толықтырылсын;
23) 570-баптың бірінші бөлігіндегі «205 – 212» деген цифрлар «205 – 208, 210 – 212» деген цифрлармен ауыстырылсын;
24) 576-2 және 576-3-баптар алып тасталсын;
25) 636-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасында:
отыз үшінші абзац «143-1,» деген цифрлардан кейін «143-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
отыз төртінші абзац «168-1,» деген цифрлардан кейін «208-1, 209,» деген цифрлармен толықтырылсын;
алпыс бірінші абзацтағы «уәкiлеттi лауазымды адамдарының құқығы бар» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы алпыс екінші абзацпен толықтырылсын:
«түзеу мекемелерiнің немесе тергеу изоляторларының (367-бап) уәкiлеттi лауазымды адамдарының құқығы бар;»;
екінші бөліктің үшінші абзацы алып тасталсын.
5. 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат):
489-баптың 2-тармағындағы «үш жыл өткеннен кейін» деген сөздер «бес жыл өткеннен кейін» деген сөздермен ауыстырылсын.
6. «Прокуратура туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 15, 208-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 142-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
21-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы «тiнтуге» деген сөзден кейін «және (немесе) алуға» деген сөздермен толықтырылсын.

16) в абзаце втором статьи 218 слово «тридцати» заменить словом «пятидесяти»;
17) в части второй статьи 338-1:
абзац первый дополнить словами «либо осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса без лицензии,»;
абзац второй после слов «игорного оборудования» дополнить словами «независимо от принадлежности»;
18) абзац второй статьи 367 после слов «расчетных показателей» дополнить словами «с конфискацией предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения»;
19) абзац первый части второй статьи 468 изложить в следующей редакции:
«2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему легкого вреда здоровью, -»;
20) абзац второй статьи 468-1 после слова «суток» дополнить словами «и лишение права управления транспортным средством на срок от одного года до двух лет»;
21) абзац первый статьи 516-1 изложить в следующей редакции:
«Фальсификация доказательств по делам об административных правонарушениях, совершенная специалистом, принимающим участие в процессуальных действиях, или защитником, если это действие не повлекло причинение вреда здоровью человека или значительный ущерб, -»;
22) часть первую статьи 541:
после цифр «143-1,» дополнить цифрами «143-2,»;
после цифр «203,» дополнить цифрами «208-1, 209,»;
после цифр «366,» дополнить цифрами «367,»;
23) в части первой статьи 570 цифры «205 - 212» заменить цифрами «205 - 208, 210 - 212»;
24) статьи 576-2 и 576-3 исключить;
25) в статье 636:
в подпункте 1) части первой:
абзац тридцать третий после цифр «143-1,» дополнить цифрами «143-2,»;
абзац тридцать четвертый после цифр «168-1,» дополнить цифрами «208-1, 209,»;
дополнить абзацем шестьдесят вторым следующего содержания:
«исправительных учреждений или следственных изоляторов (статья 367).»;
абзац третий части второй исключить.
5. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102):
в пункте 2 статьи 489 слова «по окончании трех лет» заменить словами «по окончании пяти лет».
6. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «О Прокуратуре» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 1998 г., № 15, ст. 208; 1999 г., № 8, ст. 247; № 21, ст. 774; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 142; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2008 г., № 15-16, ст. 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 3; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):
подпункт 2) пункта 1 статьи 21 после слова «обыск» дополнить словами «и (или) выемку».

7. «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат):
2-баптың 11) тармақшасы «қалдырылған» деген сөзден кейін «, не түзеу мекемесінде құқық тәртібін қамтамасыз ету үшін жіберілген және Қазақстан Республикасы Қылмыстық атқару кодексінің 68-бабының тәртібімен ауыстырылған» деген сөздермен толықтырылсын.
8. «Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 14, 60-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 10, 48-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат):
1) 7-баптың 4-тармағындағы «подполковниктерге (екiншi дәрежелi капитандарға) – бес жыл» деген сөздер «подполковниктерге (екiншi дәрежелi капитандарға) – жеті жыл» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 36-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы «, подполковниктi (екiншi дәрежелi капитанды) қоса алғанда» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) подполковниктерге (екiншi дәрежелi капитандарға) – қырық жеті жас;».
9. «Ойын бизнесі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
11-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Көрінеу заңсыз ойын бизнесі орнын ашу не ойын бизнесін ұйымдастыру үшін ғимаратты, үй-жайды немесе құрылысты беруге, сондай-ақ көрінеу заңсыз ойын бизнесін жүзеге асыру (ұйымдастыру) үшін ойын жабдығын беруге тыйым салынады.».
10. «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-баптың 12) тармақшасындағы «және олардың орынбасарларын» деген сөздер алып тасталсын;
2) 27-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Арнаулы атақтарды немесе сыныптық шендерді төмендету,
арнаулы атақтардан немесе сыныптық шендерден айыру»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

7. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1999 г., № 67 ст. 190; 2001 г. № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15 ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63; 2009 г., № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 24, ст. 152):
подпункт 11) статьи 2 дополнить словами «, либо направленных для обеспечения правопорядка в исправительном учреждении и переведенных в порядке статьи 68 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан».
8. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О воинской обязанности и воинской службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 60; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2010 г., № 10, ст. 48; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 7):
1) в пункте 4 статьи 7 слова «подполковникам (капитанам второго ранга) - пять лет» заменить словами «подполковникам (капитанам второго ранга) - семь лет»;
2) в пункте 1 статьи 36:
в подпункте 1) слова «включительно» исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) подполковникам (капитанам второго ранга) - сорок семь лет;».
9. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «Об игорном бизнесе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст. 48; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 132; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
статью 11 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Запрещаются предоставление здания, помещения или сооружения для открытия заведомо незаконного игорного заведения либо организации игорного бизнеса, а также предоставление игорного оборудования для осуществления (организации) заведомо незаконного игорного бизнеса.».
10. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4):
1) в подпункте 12) статьи 1 слова «и их заместителей» исключить;
2) в статье 27:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 27. Понижение в специальных званиях или классных чинах, лишение специальных званий или классных чинов»;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

«1-1. Арнаулы атақтардан немесе сыныптық шендерден айыру мына қызметкерлерге қатысты тәртіптік жаза қолдану шарасы ретінде қолданылады:
1) полковникті, аға кеңесшіні қоса алғанға дейінгілерді – құқық қорғау органының басшысы;
2) жоғары басшы құрамды Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген тәртіппен – Қазақстан Республикасының Президенті жүзеге асырады.»;
3) 28-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«28-бап. Соттың айыптау үкімімен арнаулы атақтардан немесе
сыныптық шендерден айыру»;
4) 31-бапта:
1-тармақтағы «басшылары мен олардың орынбасарларын» деген сөздер «басшыларын» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Аумақтық органдар мен мекемелердің басшыларын ротациялау құқық қорғау органы басшысының шешімімен бес жылда бір рет жүзеге асырылады. Қабылданған шешім бұйрықпен ресімделеді. Аумақтық органдар мен мекемелердің басшыларын қызметке басқа жерге ротациялауға – қызметкердің жазбаша келісімімен, сондай-ақ қызмет мүддесі үшін – лауазымда болу мерзіміне қарамастан және қызметкердің келісімінсіз жол беріледі.»;
5) 47-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Құқық қорғау органдарының қызметкерлері Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен және мерзімде кезектен тыс аттестаттауға жатады.
Құқық қорғау органдарының кезектен тыс аттестаттаудан өткен қызметкерлері атқаратын лауазымына сай келеді деп танылады.
Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне аттестаттау нәтижелері бойынша басқа, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда қызметін жалғастыру ұсынылуы мүмкін.
Құқық қорғау органдарының кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген және (немесе) басқа, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда қызметін жалғастырудан бас тартқан қызметкерлері осы Заңда белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылуға жатады.»;
6) 56-баптың 2-тармағы 8) тармақшадағы «шығару тәртіптік жаза түрлері қолданылуы мүмкін.» деген сөздер «шығару;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) арнаулы атағынан немесе сыныптық шенінен айыра отырып, құқық қорғау органынан шығару тәртіптік жаза түрлері қолданылуы мүмкін. Осы тармақтың 9) тармақшасында көзделген тәртіптік жаза қызметкер «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көзделген теріс себептермен жұмыстан шығарылған кезінде қолданылады.»;
7) 80-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) аумақтық құқық қорғау органының басшысы қылмыстарды есепке алуды жасыруға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдамағаны үшін;».

«1-1. Лишение специальных званий или классных чинов применяется  как мера дисциплинарного взыскания в отношении сотрудников:
1) до полковника, старшего советника включительно осуществляется руководителем правоохранительного органа;
2) высшего начальствующего состава - Президентом Республики Казахстан в порядке, установленном Президентом Республики Казахстан.»;
3) заголовок статьи 28 изложить в следующей редакции:
«Статья 28. Лишение специальных званий или классных чинов по обвинительному приговору суда»;
4) в статье 31:
в пункте 1 слова «и их заместителей» исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«Ротация руководителей территориальных органов и учреждений осуществляется по решению руководителя правоохранительного органа один раз в пять лет. Принятое решение оформляется приказом. Ротация руководителей территориальных органов и учреждений на службу в другую местность допускается с письменного согласия сотрудника, а в интересах службы - независимо от срока пребывания на должности и без согласия сотрудника.»;
5) статью 47 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Сотрудники правоохранительных органов подлежат внеочередной аттестации в порядке и сроки, определяемые Президентом Республики Казахстан.
Сотрудники правоохранительных органов, прошедшие внеочередную аттестацию, признаются соответствующими занимаемой должности.
По результатам аттестации сотрудникам правоохранительных органов может быть предложено продолжить службу на иных, в том числе нижестоящих, должностях.
Сотрудники правоохранительных органов, не прошедшие внеочередную аттестацию и (или) отказавшиеся продолжить службу в правоохранительных органах на иных, в том числе нижестоящих, должностях, подлежат увольнению в порядке, установленном настоящим Законом.»;
6) пункт 2 статьи 56 дополнить подпунктом 9) следующего
содержания:
«9) увольнение из правоохранительного органа с лишением специального звания или классного чина. Дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктом 9) настоящего пункта, применяется при увольнении сотрудника по отрицательным мотивам, предусмотренным подпунктами 13) и 14) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе».»;
7) пункт 1 статьи 80 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) за непринятие мер руководителем территориального правоохранительного органа по недопущению укрытия преступлений от учета;».

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Осы Заңның 1-бабы 8-тармағының күші «подполковник (екінші дәрежелі капитан)» әскери атақтары осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін берілген әскери қызметшілерге қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының
Президентi                                 Н. НАЗАРБАЕВ

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Действие пункта 8 статьи 1 настоящего Закона не распространяется на военнослужащих, которым воинские звания «подполковник (капитан второго ранга)» присвоены до введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан                      Н. НАЗАРБАЕВ