Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы сауда өкілдіктерін өзара құру туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 27 қыркүйектегі № 37-V Заңы.
1992 жылғы 22 қазанда Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы сауда өкілдіктерін өзара құру туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.НАЗАРБАЕВ
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының
Үкіметі арасындағы Сауда өкілдіктерін өзара құру туралы
келісім
(Қол қойылған күнінен бастап күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі "Уағдаласушы Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
әлемдік практикада қабылданған принциптермен елдер арасындағы экономикалық қатынастарды қамтамасыз етуге ұмтыла отырып,
сыртқы экономикалық реттеудің тиімді ұлттық жүйелерін құру қажеттілігін неізге ала отырып,
Уағдаласушы Тараптар арасында сыртқы экономикалық қатынастарды үздік үйлестіру мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Уағдаласушы Тараптар Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының астаналарында сауда өкілдіктерін өзара құрады және оларға өзара негізде қызметтік және тұрғын жайларды береді.
2-бап
Уағдаласушы Тараптар сауда өкілдіктері мынадай негізгі функцияларды орындайтын болады деп келісті:
а) Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы сауда-экономикалық байланыстарды дамытуға және кеңейтуге жәрдемдесу;
б) екі ел арасындағы саудаға және экономикалық ынтымақтастықтың басқа да түрлеріне қатысты барлық мәселелер бойынша болатын елінде өз мемлекеттерінің мүдделерін білдіру;
в) өз елінің мемлекеттік органдарына орналасқан елдегі экономикалық жағдайлар және оның сыртқы экономикалық қызмет саласындағы заңнамасы туралы хабардар ету, сондай-ақ орналасқан елдің мүдделі органдарына өз елі туралы осындай ақпарат беру;
г) болатын елінің заңды және жеке тұлғаларымен сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастық саласындағы мәмілелерді жүзеге асыруда өз елдерінің жеке және заңды тұлғаларына жәрдемдесу.
3-бап
Сауда өкілдіктері өз елінің Үкіметі атынан әрекет етеді.
Сауда өкілдігінің Сауда өкілі және оның орынбасарлары, сондай-ақ әкімшілік-техникалық персоналы халықаралық құқыққа сәйкес шетелдік дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналының тиісті санаттарына танылатын барлық артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланады.
Сауда өкілдігінің қызметтік және тұрғын жайлары, оның мүлкі мен мұрағаттары халықаралық құқыққа сәйкес дипломатиялық өкілдіктердің қызметтік және тұрғын жайларына, мүлкіне және мұрағаттарына танылған иммунитеттер мен артықшылықтарды пайдаланады.
Сауда өкілдігі сауда тізілімі туралы ережелерге жатпайды.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимном учреждении торговых представительств
Закон Республики Казахстан от 27 сентября 2012 года № 37-V.
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимном учреждении торговых представительств, совершенное в Москве 22 октября 1992 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о взаимном
учреждении Торговых представительств
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу с даты подписания)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем "Договаривающимися Сторонами",
стремясь обеспечить экономические отношения между странами на принципах, принятых в мировой практике,
исходя из необходимости создания эффективных национальных систем внешнеэкономического регулирования,
в целях лучшей координации внешнеэкономических отношений между Договаривающимися Сторонами,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Договаривающиеся Стороны взаимно учреждают в столицах Республики Казахстан и Российской Федерации Торговые представительства и предоставляют для них на основе взаимности служебные и жилые помещения.
Статья 2
Договаривающиеся Стороны согласились, что Торговые представительства будут выполнять следующие основные функции:
а) содействовать развитию и расширению торгово-экономических связей между Республикой Казахстан и Российской Федерацией;
б) представлять интересы своих государств в стране пребывания во всех вопросах, касающихся торговли и других видов экономического сотрудничества между обеими странами;
в) информировать государственные органы своей страны об экономических условиях в стране местонахождения и ее законодательстве в области внешнеэкономической деятельности, а также предоставлять такую информацию о своей стране заинтересованным органам страны местонахождения;
г) оказывать содействие физическим и юридическим лицам своих стран в осуществлении ими сделок в области торговли, экономического и научно-технического сотрудничества с юридическими и физическими лицами страны пребывания.
Статья 3
Торговые представительства действуют от имени Правительства своей страны.
Торговый представитель и его заместители, а также административно-технический персонал Торгового представительства пользуется теми же привилегиями и иммунитетами, которые признаются согласно международному праву за соответствующими категориями дипломатического и административно-технического персонала иностранных дипломатических представительств.
Служебные и жилые помещения Торгового представительства, его имущество и архивы пользуются иммунитетами и привилегиями, признанными согласно международному праву за служебными и жилыми помещениями, имуществом и архивами дипломатических представительств.
Торговое представительство не подлежит правилам о торговом реестре.

4-бап
Сауда өкілдіктерін құру Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының жеке және заңды тұлғаларының бір-бірімен тікелей қатынастар жасасу, атап айтқанда, сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға байланысты шарттарды жасасу мен орындау мақсатында ешбір құқықтарын қозғамайды.
Сауда өкілдіктері жеке және заңды тұлғалардың міндеттемелері бойынша жауап бермейді, ал жеке және заңды тұлғалар сауда өкілдіктерінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
5-бап
Уағдаласушы Тараптар арасындағы келісім бойынша болу елінің басқа қалаларында сауда өкілдіктері бөлімшелерінің ашылуы мүмкін.
Бұл бөлімшелердің құқықтық мәртебесі екі Уағдаласушы Тарап арасындағы өзара уағдаластық бойынша айқындалатын болады.
6-бап
Осы Келісім қол қойылған күні күшіне енеді. 1992 жылғы 21 қазанда Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды, әрі екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
1992 жылғы 21 қазанда Мәскеу қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Сауда өкілдіктерін өзара құру туралы келісімнің бұл көшірмесінің дәлдігін куәландырамын.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық-құқық департаментінің
Басқарма бастығы
Б. Пискорский

Статья 4
Учреждение Торговых представительств ни в чем не затрагивает прав физических и юридических лиц Республики Казахстан и Российской Федерации поддерживать непосредственные отношения друг с другом, в частности, в целях заключения и исполнения договоров, связанных с осуществлением торгово-экономического и научно-технического сотрудничества.
Торговые представительства не отвечают по обязательствам физических и юридических лиц, а физические и юридические лица не отвечают по обязательствам Торговых представительств.
Статья 5
Открытие отделений Торговых представительств в других городах страны местопребывания может последовать по соглашению между Договаривающимися Сторонами.
Правовой статус этих отделений будет определен по взаимной договоренности между обеими Договаривающимися Сторонами.
Статья 6
Настоящее Соглашение вступает в силу в день его подписания. Совершено в г. Москве 21 октября 1992 г. в двух экземплярах, каждый на русском и казахском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
За Правительство
Республики Казахстан Российской Федерации