Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізінің түбін Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында бөлу туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 20 шілдедегі № 335-V ҚРЗ
2014 жылғы 2 желтоқсанда Ашғабатта жасалған Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізінің түбін Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында бөлу туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                          Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізінің түбін Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында бөлу туралы
КЕЛІСІМ
(2015 жылғы 31 шілдеде күшіне енді - Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттары бюллетені, 2015 ж., № 5, 44-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан,
Каспий теңізінің түбі мен жер қойнауының ресурстарын игеруге  және пайдалануға өз егеменді құқықтарын іске асыру үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге ұмтыла отырып,
Каспий теңізінің қолданыстағы құқықтық режимі қазіргі заманғы қажеттіліктерге сай келмейтінін және Каспий маңы мемлекеттерінің өзара қарым-қатынастарын толық көлемде реттемейтінін назарға ала отырып,
Каспий маңы мемлекеттерін олардың ортақ келісімі негізінде Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны тез арада жасауға шақыра отырып,
халықаралық құқықтың қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
осы Келісім Тараптар арасындағы тату көршілікті одан әрі нығайту мен өзара тиімді және тең қүқықты ынтымақтастықты дамытуға ықпал ететініне сенім білдіре отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар арасында Каспий теңізінің түбі мен жер қойнауы халықаралық құқықтың қағидаттары мен нормалары ескеріле отырып, сондай-ақ Тараптардың уағдаластығы бойынша орта сызықтың негізінде салынатын сызық (бұдан әрі - бөлу сызығы) бойынша бөлінеді.
2-бап
Тараптар бөлу сызығын салу үшін Кронштадт футштогының нөліне қатысты 1977 жылғы Балтық жүйесі биіктіктерінің минус 28 метрлік белгісіне тең Каспий теңізінің орташа көпжылдық деңгейін негізге алды.
Бөлу сызығы бұрылыс нүктелерінің координаттары Тараптармен келісілген 1942 жылғы координаттар жүйесіндегі картографиялық материалдар негізінде айқындалған және Бөлу сызығының бұрылыс нүктелері географиялық координаттарының каталогында (1-қосымша) бекітілген.
2001 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын делимитациялау және оны демаркациялау процесі туралы шартқа 1-қосымшада көрсетілген № 13 шекаралық нүктесі бөлу сызығының № 1 бастапқы нүктесі болып табылады.
Бөлу сызығы осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген бұрылыс нүктелерін жалғайтын геодезиялық сызықтар арқылы өтеді.
Бөлу сызығының ақырғы нүктесі жекелеген халықаралық шартпен айқындалатын Қазақстан Республикасы, Түрікменстан және Әзербайжан Республикасы арасындағы Каспий теңізі түбінің учаскелерін бөлетін сызықтардың түйісу нүктесі болып табылады.
Бөлу сызығы Тараптар келіскен, Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында Каспий теңізі түбінің учаскелері мен жер қойнауын бөлу сызығының схемасына (2-қосымша) түсірілді.
Осы Келісімге қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.

О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан и Туркменистаном о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Туркменистаном
Закон Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 335-V ЗРК
Ратифицировать Соглашение между Республикой Казахстан и Туркменистаном о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Туркменистаном, совершенное в Ашхабаде 2 декабря 2014 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ
СОГЛАШЕНИЕ
между Республикой Казахстан и Туркменистаном
о разграничении дна Каспийского моря между
Республикой Казахстан и Туркменистаном
Вступило в силу 31 июля 2015 года -
Бюллетень международных договоров РК 2015 г., № 5, ст. 44
Республика Казахстан и Туркменистан, далее именуемые Сторонами,
стремясь обеспечить благоприятные условия для реализации своих суверенных прав на разработку и использование ресурсов дна и недр Каспийского моря,
принимая во внимание, что существующий правовой режим Каспийского моря не отвечает современным потребностям и не регулирует в полном объеме взаимоотношения прикаспийских государств,
призывая прикаспийские государства к скорейшему заключению на основе их общего согласия Конвенции о правовом статусе Каспийского моря,
руководствуясь принципами и нормами международного права,
убежденные в том, что настоящее Соглашение будет способствовать  дальнейшему укреплению добрососедства и развитию взаимовыгодного и  равноправного сотрудничества между Сторонами,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Дно и недра Каспийского моря разграничиваются между Сторонами по линии, которая строится на основе срединной линии с учетом принципов и норм международного права, а также по договоренности Сторон (далее - линия разграничения).
Статья 2
Для построения линии разграничения Стороны исходили из среднего многолетнего уровня Каспийского моря, равного отметке минус 28 метров Балтийской 1977 года системы высот относительно нуля Кронштадского футштока.
Координаты поворотных точек линии разграничения определены на основе согласованных Сторонами картографических материалов в системе координат 1942 года и закреплены в Каталоге географических координат поворотных точек линии разграничения (Приложение 1).
Начальной точкой № 1 линии разграничения является пограничная точка № 13, указанная в Приложении 1 к Договору между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации и процессе демаркации казахстанско-туркменской государственной границы от 5 июля 2001 года.
Линия разграничения проходит по геодезическим линиям, соединяющим поворотные точки, указанные в Приложении 1 к настоящему Соглашению.
Конечной точкой линии разграничения будет являться точка стыка линий, разграничивающих участки дна Каспийского моря между Республикой Казахстан, Туркменистаном и Азербайджанской Республикой, которая будет определена отдельным международным договором.
Линия разграничения нанесена на согласованную Сторонами Схему линии разграничения участков дна и недр Каспийского моря между Республикой Казахстан и Туркменистаном (Приложение 2).
Приложения к настоящему Соглашению являются его неотъемлемой частью.

3-бап
Халықаралық және ұлттық экологиялық нормаларға, талаптарға және стандарттарға сәйкес Тараптар өздерінің теңіз түбі учаскелерінің шегінде Каспий теңізінің түбі мен жер қойнаулары ресурстарын барлау, игеру және пайдалану, Каспий теңізінің түбі арқылы суасты кабілдері мен құбыржолдар төсеу, жасанды аралдарды, бермаларды, бөгетшелерді, эстакадаларды, платформаларды және өзге де инженерлік құрылыстарды салу, сондай-ақ теңіз түбінде басқа да заңды шаруашылық-экономикалық қызметті жүргізу мақсатында егеменді құқықтарды жүзеге асырады.
Бөлу сызығы перспективалық құрылымдар мен кен орындарының үстімен өткен жағдайда оларды барлау және игеру мәселелері Тараптар арасындағы жекелеген келісімдердің нысанасы болады.
4-бап
Осы Келісімнің ережелерін түсіндірудегі және қолданудағы келіспеушіліктер консультациялар мен келіссөздер арқылы немесе Тараптардың таңдауы бойынша өзге де бейбіт құралдармен шешіледі.
5-бап
Осы Келісім Каспий маңы мемлекеттерінің Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі бойынша ортақ келісімге қол жеткізуіне кедергі келтірмейді және Тараптардың ортақ уағдаластықтарының бір бөлігі ретінде қаралуы мүмкін.
Бөлу сызығы Каспий маңы мемлекеттерінің Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі бойынша уағдаластықтарына сәйкес Тараптардың арасында олардың егемендігі мен юрисдикциясы қолданылатын теңіз белдеулерін делимитациялау үшін қабылдануы мүмкін.
6-бап
Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын және осы Келісімнің 7-бабында айқындалған тәртіппен күшіне енетін жекелеген хаттамалармен ресімделеді.
7-бап
Осы Келісім мерзімсіз болып табылады және оны ратификациялау туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшіне енеді.
2014 жылғы 2 желтоқсанда Ашғабат қаласында әрқайсысы қазақ, түрікмен және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі барлық мәтіндердің күші бірдей. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар орыс тіліндегі мәтінді пайдаланатын болады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ             ТҮРІКМЕНСТАН
ҮШІН                           ҮШІН
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан
арасындағы Каспий теңізінің түбін Қазақстан
Республикасы мен Түрікменстан арасында
бөлу туралы келісімге
1-қосымша
Бөлу сызығының бұрылыс нүктелері географиялық координаттарының
КАТАЛОГЫ
Бөлу сызығының бұрылыс нүктелерінің нөмірлері
Солтүстік ендігі
Шығыс бойлығы
№ 1 нүкте
41045'42",88
52026'46",41
№ 2 нүкте
41044',0
52018',9
№ 3 нүкте
41043',3
52014',5
№ 4 нүкте
41041',4
52006',9
№ 5 нүкте
41039',9
51040',4
№ 6 нүкте
41035',6
51012',5
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан
арасындағы Каспий теңізінің түбін Қазақстан
Республикасы мен Түрікменстан арасында
бөлу туралы келісімге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында
Каспий теңізі түбінің учаскелерін және жер қойнауын
бөлу сызығының
СХЕМАСЫ
ШАРТТЫ БЕЛГІЛЕР:
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында Каспий теңізі түбінің учаскелерін және жер қойнауын бөлу сызығы
Бөлу сызығының бұрылыс нүктелері және олардың реттік нөмірлері
Бөлу сызығының № 1 бастапқы нүктесі
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұдан әрі Келісімнің түрікмен тіліндегі мәтіні берілген.

Статья 3
В пределах своих участков дна Стороны в соответствии с международными и национальными экологическими нормами, требованиями и стандартами осуществляют суверенные права в целях разведки, разработки и использования ресурсов дна и недр Каспийского моря, прокладки подводных кабелей и трубопроводов по дну Каспийского моря, создания искусственных островов, берм, дамб, эстакад, платформ и иных инженерных сооружений, а также другой правомерной хозяйственно-экономической деятельности на дне.
Вопросы разведки и разработки перспективных структур и месторождений в случае прохождения через них линии разграничения будут предметом отдельных соглашений между Сторонами.
Статья 4
Разногласия в толковании и применении положений настоящего Соглашения разрешаются путем консультаций и переговоров или иными мирными средствами по выбору Сторон.
Статья 5
Настоящее Соглашение не препятствует достижению общего согласия прикаспийских государств по правовому статусу Каспийского моря и может рассматриваться Сторонами как часть их общих договоренностей.
Линия разграничения может быть принята для делимитации между Сторонами морских поясов, на которые распространяются их суверенитет и юрисдикция, в соответствии с договоренностями прикаспийских государств по правовому статусу Каспийского моря.
Статья 6
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступающими в силу в порядке, определенном статьей 7 настоящего Соглашения.
Статья 7
Настоящее Соглашение является бессрочным и вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о его ратификации.
Совершено в городе Ашхабад «2» декабря 2014 года в двух экземплярах, каждый на казахском, туркменском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения, Стороны будут использовать текст на русском языке.
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
ЗА ТУРКМЕНИСТАН
Приложение 1
к Соглашению между Республикой Казахстан
и Туркменистаном о разграничении дна Каспийского
моря между Республикой Казахстан и Туркменистаном
КАТАЛОГ
географических координат поворотных точек линии разграничения
Номера поворотных точек линии разграничения
Северная широта
Восточная долгота
Точка № 1
41о45'42",88
52о26'46",41
Точка № 2
41о44',0
52о18',9
Точка № 3
41о43',3
52о14',5
Точка № 4
41о41',4
52о06',9
Точка № 5
41о39',9
51о40',4
Точка № 6
41о35',6
51о12',5
Приложение 2
к Соглашению между Республикой Казахстан
и Туркменистаном о разграничении дна Каспийского
моря между Республикой Казахстан и Туркменистаном
СХЕМА
линии разграничения участков дна и недр Каспийского моря
между Республикой Казахстан и Туркменистаном
УСЛОВНЫЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ:
Линия разграничения участков дна и недр Каспийского моря между Республикой Казахстан и Туркменистаном
Поворотные точки линии разграничения и их порядковые номера
Начальная точка № 1 линии разграничения
Далее прилагается текст Соглашения на туркменском языке.