Тұншықтыратын, улы немесе басқа да осыларға ұқсас газдар мен бактериологиялық құралдарды соғыста қолдануға тыйым салу туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 13 ақпандағы № 301-VІ ҚРЗ.
1925 жылғы 17 маусымда Женевада жасалған Тұншықтыратын, улы немесе басқа да осыларға ұқсас газдар мен бактериологиялық құралдарды соғыста қолдануға тыйым салу туралы хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Тұншықтыратын, улы немесе басқа да осыларға ұқсас газдар мен бактериологиялық құралдарды соғыста қолдануға тыйым салу туралы
ХАТТАМА
(2020 жылғы 20 сәуірде күшіне енді - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2020 ж., № 4, 17-құжат)
Француз Республикасы Ішкі істер министрлігінің архивінде сақталған түпнұсқаның куәландырылған көшірмесі
Париж, 2018 ж. 7 қараша Архив директоры
Иерве Марго
Бейресми аударма
Тұншықтыратын, улы немесе басқа да осыларға ұқсас газдар мен бактериологиялық құралдарды соғыста қолдануға тыйым салу туралы
ХАТТАМА
Өздерінің тиісті Үкіметтерінің атынан төменде қол қойған Уәкілеттік берілгендер:
Тұншықтыратын, улы немесе басқа да осыларға ұқсас газдарды, сол сияқты түрлі ұқсас сұйықтықтарды, заттар мен процестерді соғыста қолдануды өркениетті әлемнің қоғамдық пікірі әділетті түрде айыптады деп есептей отырып; және
Оларды қолдануға тыйым салу әлем державаларының көпшілігі қатысушылары болып табылатын шарттарда тұжырымдалды деп есептей отырып; және
Осы тыйым салуды сол сияқты халықтың ар-ожданы мен практикасы үшін міндетті халықаралық құқыққа енгізілген деп жаппай тану мақсатында;
МЫНАЛАРДЫ МӘЛІМДЕЙДІ:
Осы қолдануға тыйым салатын шарттардың қатысушылары болып табылмайтындықтан, Жоғары уағдаласушы тараптар бұл тыйым салуды таниды, осы тыйым салуды соғыс жүргізудің бактериологиялық құралдарына қолдануға келіседі және өздерін бір-біріне қатысты осы мәлімдеменің шарттарымен байланысты деп есептеуге уағдаласады.
Жоғары Уағдаласушы Тараптар басқа мемлекеттердің осы Хаттамаға қосылуына түрткі болуға өздерінің барлық күш-жігерін жұмсайды. Осы қосылу туралы - Француз Республикасының Үкіметі, ал соңынан барлық қол қойған және қосылған державалар хабардар етіледі. Қосылу Француз Республикасының Үкіметі хабардар еткен күннен бастап жүргізіледі.
Француз және ағылшын мәтіндері теңтүпнұсқалы деп есептелетін осы Хаттама мүмкіндігінше ең қысқа мерзімде ратификацияланады. Оған сол күнгі дата қойылады.
Осы Хаттаманың ратификациялау грамотасы Француз Республикасының Үкіметіне жіберіледі, ол әрбір қол қойған немесе қосылған державаны мұндайдың сақтауға қабылданғаны туралы дереу хабардар етеді.
Осы Хаттамаға ратификациялау грамоталары және қосылу туралы құжаттар Француз Республикасы Үкіметінің архивтерінде сақталатын болады.
Осы Хаттама әрбір қол қойған держава үшін ратификациялау грамотасы сақтауға тапсырылған күннен бастап күшіне енеді және осы кезден бастап әрбір держава өздерінің ратификациялау грамоталарын тапсырып қойған басқа да державаларға қатысты байланысты болады.
Осыны куәландыру үшін Уәкілеттік берілгендер осы Хаттамаға қол қойды.
Бір мың тоғыз жүз жиырма бесінші жылғы он жетінші маусымда Женевада бір данада жасалды.
Осыны куәландыру үшін өкілетті өкілдер осы Хаттамаға қол қойды
Германия үшін
Америка Құрама Штаттары үшін
Австрия үшін
Бельгия үшін
Бразилия үшін
Британ империясы үшін
Канада үшін
Ирландияның Еркін Мемлекеті үшін
Үндістан үшін
Болгария үшін
Чили үшін
Қытай үшін
Колумбия үшін
Дания үшін
Египет үшін
Испания үшін
Эстония үшін
Абиссиния үшін
Финляндия үшін
Франция үшін Греция үшін Венгрия үшін Италия үшін Жапония үшін Латвия үшін Литва үшін Люксембург үшін Никарагуа үшін Норвегия үшін Панама үшін Нидерланды үшін Персия үшін Польша үшін Португалия үшін Румыния үшін Сальвадор үшін Сиам үшін Швеция үшін Швейцария үшін
Сербтар, Хорваттар және Словендықтар Корольдігі үшін
Чехословакия үшін
Түркия үшін
Уругвай үшін
Венесуэла үшін
"Тұншықтыратын, улы немесе басқа да осыларға ұқсас газдар мен бактериологиялық құралдарды соғыста қолдануға тыйым салу туралы хаттаманың (Женева, 1925 жылғы 17 маусым) ағылшын тіліндегі мәтіні мен қазақ тіліндегі аудармасының теңтүпнұсқалы екенін куәландырамын.
Б.Ө. Құтыбаев - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің ғылыми ұйымдардың қызметін үйлестіру басқармасының басшысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұдан әрі Хаттаманың ағылшын тіліндегі мәтіні берілген.

О ратификации Протокола о запрещении применения на войне удушающих, ядовитых или других подобных газов и бактериологических средств
Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2020 года № 301-VІ ЗРК.
Ратифицировать Протокол о запрещении применения на войне удушающих, ядовитых или других подобных газов и бактериологических средств, совершенный в Женеве 17 июня 1925 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
Протокол
о запрещении применения на войне удушающих, ядовитых или других подобных
газов и бактериологических средств
(Вступил в силу 20 апреля 2020 года, Бюллетень международных договоров РК 2020 г., № 4, ст. 17)
Нижеподписавшиеся Уполномоченные от имени своих соответственных Правительств:
Считая, что применение на войне удушающих, ядовитых или других подобных газов, равно как и всяких аналогичных жидкостей, веществ и процессов, справедливо было осуждено общественным мнением цивилизованного мира; и
Считая, что запрещение их применения было сформулировано в договорах, участниками которых является большинство держав мира; и
В целях повсеместного признания вошедшим в международное право сего запрещения, равно обязательного для совести и практики народов;
ЗАЯВЛЯЮТ:
Что Высокие Договаривающиеся Стороны, поскольку не состоят еще участниками договоров, запрещающих это применение, признают это запрещение, соглашаются распространить данное запрещение на бактериологические средства ведения войны и договариваются считать себя связанными по отношению друг к другу условиями этого заявления.
Высокие Договаривающиеся Стороны приложат все свои усилия к побуждению других государств присоединиться к настоящему Протоколу. Об этом присоединении будет уведомлено Правительство Французской Республики, а последним - все подписавшие и присоединившиеся державы. Присоединение произойдет с даты уведомления Правительством Французской Республики.
Настоящий Протокол, французский и английский тексты которого будут считаться аутентичными, будет ратифицирован в возможно кратчайший срок. Он будет носить дату сего дня.
Ратификационная грамота настоящего Протокола будет препровождена Правительству Французской Республики, которое немедленно уведомит каждую подписавшуюся или присоединившуюся державу о принятии таковой на хранение.
Ратификационные грамоты или документы о присоединении к настоящему Протоколу будут храниться в архивах Правительства Французской Республики.
Настоящий Протокол вступит в силу для каждой подписавшей державы с даты сдачи на хранение ратификационной грамоты и с этого момента каждая держава будет связана в отношении других держав, уже произведших сдачу своих ратификаций.
В удостоверение чего Уполномоченные подписали настоящий Протокол.
Совершен в Женеве в одном экземпляре семнадцатого июня тысяча девятьсот двадцать пятого года.
В удостоверение чего полномочные представители подписали настоящий протокол
За Германию
За Соеиненные Штаты Америки
За Австрию
За Бельгию
За Бразилию
За Британскую империю
За Канаду
За Ирландское Свободное Государство
За Индию
За Болгарию
За Чили
За Китай
За Колумбию
За Данию
За Египет
За Испанию
За Эстонию
За Абиссинию
За Финляндию
За Францию
За Грецию
За Венгрию
За Италию
За Японию
За Латвию
За Литву
За Люксембург
За Никарагуа
За Норвегию
За Панаму
За Нидерланды
За Персию
За Польшу
За Португалию
За Румынию
За Сальвадор
За Сиам
За Швецию
За Швейцарию
За Королевство Сербов, Хорватов и Словенцев
За Чехословакию
За Турцию
За Уругвай
За Венесуэлу